» »

Konec vesolja

Konec vesolja

«
1
2 3

boom-bar ::

Kje je, kakšen je, kaj je za njim,...?
Če kdo ve za kako hudo možno teorijo naj tuki napiše. Men je še najbolj verjetna tista da je konec vesolja 'zamegljen'.

drejc ::

komplement vesolja :D :))

Marjan ::

Kaj pa tebi pomeni, da je "zamegljen" ?

:\

gappee ::

Eni nas gledajo skoz kkšno lukno, mi pa nč ne vemo o tem.0:)

Vesoljc ::

ja, in pol si še upajo dokazovat da smo sami...
"tuki" že mogoče, kaj pa en level višje? :P
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Thomas ::

A bi pojasnu tole mau? :\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Marjan ::

Kaj si pa ti predstavljaš z "en level višje" ?

:\

Eh, fantje, dejte si kej prebrat prej...!

asd_guy ::

Jez imam tako teorijo kot jo imajo drugi, vesolje je okrogel in še bi šel z vesoljskim plovilom skoz eno smer bi če ne vem koliko svetlobnnih let prišel na isto mesto. Zato je naprimer tako potovanje kot njem fantazirajoo da vesolje okriviš ali luknje v vesolju miogoče!
Rock on!

Thomas ::

Tale "tvoja" teorija ni povsem napačna. Potovanje skozi makročrvine - pa najbrž vseeno ni možno. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vesoljc ::

kolikor sem razumeu vse te teme o transhumanizmu, protokolih in uploadu, gre za to, da se človek, recimo temu "osvobodi" te materije, ki nas veže... ne?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

BigWhale ::

Bolj kot clovek odkriva skrivnosti in razne misterije vesolja bolj pateticno je vse skupaj. Nekdo/Nekaj se dela dobesedno norca iz nas... ;>

Sicer pa, Maji so marsikaj napovedali, Biblija tudi, hm, pocakajmo se deset let, pa bomo vidli. 21. (23.) December 2012..

;>

boom-bar ::

Zamegljen pomeni da je na robu tok gost da se ne da vn vidt.
Legalizirajte mehke droge!!!

Thomas ::

Heh ... tale zamegljenost - kje si to pobral. Link?

Whale,

Dej, dej - s temi Mayi. Brezveze.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

> Dej, dej - s temi Mayi. Brezveze.

V bistvu je precesija enakonocij astronomsko gledano precej zanimiv pojav. Zadeva niti ni brezvezna, gibanje zemlje v vesolju ni tako enostavno kot se zdi in vecina ljudi ga sploh ne pozna.

Zaradi tega tudi Severnica ne bo vec severnica, zal. Se 'malo' pa bo spet Vega severnica. ;>

21. Dec pa se zacne novo obdobje, ko bo soncni vzhod v ozvezdju Vodnarja. 'Iztece' se pa tudi njihov koledar.

Mayi so bili pametni... Spanci so jih pa poklali se preden so se uspeli cesa naucit od njih (mogoce to, da zemlja ni ploscata in ni center vesolja ;>).

Na nek nacin imas prav, ko trdis, da je Amerika bila vedno pred evropo... ;)

Thomas ::

Amerika je pred Evropo od cca. 1900.

Mayi so bili v lovsko nabiralniški družbi, ko so Španci prišli v Ameriko. Civilizacija jim je propadla že stoletja prej.

Tudi je bila tako krvoločna (Mayevska civilizacija), da ni vredno žalovati za njo. Kot vse Indijanske civilizacije.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

boom-bar ::

Thomas Linka nimam ker mi je to teorijo razložil en ki študira Fiziko
Legalizirajte mehke droge!!!

Thomas ::

No, če nimaš linka pa tiskan vir. Tudi meni se je že zgodilo, da nisem mogel dati linka - par dni nazaj.

Vendar sem danes zjutraj to pamankljivost odpravil. >:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Thomas, po moje je včasih normalno, da človek ne da linka, ker se določene stvari mora nuačit in potem kar iz glave govori. Sicer pa pride prav. Mogoče bi bil čas nekoga na kvarkadabri malo pod komolec, da bodo pričeli s kako obnovo in razširitvijo. A??

Drugače pa. Ker so trije možni konci vesolja, se mi zdi vseeno najbolj verjeten oni k bo vesolje trenutek stalo potem se pa pričelo krčiti. To je samo moje mnenje. Dopuščam pa še vedno vse tri.
Ko ga bo konec. Hmm. Kaj hočeš, prek singularnosti baje informacije ne potujejo. ZAto bo tam nastalo enkrat novo vesolje, ki ne bo vedelo za obstoj prejšnjega. TAko bo verjetno čez kakih 50 milijard let nekje en drug Aspirinix pisal te enake besede ali pa nekaj drugega.

Thomas, malo sem iz vaje padel kar se tiče spremljanja odkritij na področju merjenja gostote vesolja. Maš mogoče kak novejšoi podatek? Nazadnje še vedno niso bili prepričani v kateri konec vesolja bomo šli.

Thomas ::

U ja. Zdej je že precej jasno, da velikega kolapsa ne bo. Mase ni dovolj.

Je pa še huje - razširjanje Vesolja se pospešuje zaradi negativne energije, ki predstavlja kar 74% mase Vesolja. Ki je torej negativna. Pravzaprav imaginarna. Negativno gravitacijsko silo povzroča na največji skali.

Možno je sicer, da se to kdaj obrne nazaj, prav verjetno pa ne zgleda. Niti ni zelo verjetno, da bi se začelo spet upočasnjevati.

Kot bi živeli v najbolj čudnem od vseh možnih vesolij. :))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

štrudl ::

Nebi rad odpiral nove teme. Me pa zanima, če bi vedel kakšen Thomas odgovor na moje vprašanje.

Predvčerajšnjem sem bral zanimivosti na teletekstu. Menda so znanstveniki ugotovil, da lahko z najboljšim teleskopom vidimo mislim, da 700000000000000000000008-O zvezd (vem da je bilo 22 ničel nisem pa prepričan za prvo številko). S prostim očesom, če je fajn tema okoli 5000, 100 pa jih vidimo če je področje okoli nas precej osvetljeno.

Zanima me koliko svetlobnih let meri razdalja, če gledamo z najmočnejšim teleskopom najbolj oddaljeno zvezdo? Seveda da jo vidimo kolikor toliko razločno.

Marjan ::

Ni res, da toliko zvezd vidijo s teleskopi, ker tisto so galaksije in v njih ne razločijo posameznih zvezd.

So pa zračunali koliko zvezd je na povprečno galaksijo in tako so dobili stevilko, ki jo omenjas.

Najbolj oddaljena galaksija kar so jo opazili je bila oddaljena dobrih 13 miljard let.

Dlje pa niti ne vidimo ker toliko v preteklost nazaj vesolje ni bilo propustno za svetlobo. Vidimo samo t.i. kozmično sevanje ozadja.

Vesolje pa je staro priblizno 14miljard let, če slučajno nisi vedel.

BigWhale ::

> Mayi so bili v lovsko nabiralniški družbi, ko so Španci
> prišli v Ameriko. Civilizacija jim je propadla že
> stoletja prej.

Vedeli so pa marsikaj, cesar spanci se stoletja potem niso. Marsikdo pa se danes ne ve... ;> 300 let pred nasim stetjem so imeli 20tiski stevilski sistem, precej natancen koledar, medtem ko so se rimljani sli se neke 'rimske stevilke' ;>

> Tudi je bila tako krvoločna (Mayevska civilizacija), da
> ni vredno žalovati za njo. Kot vse Indijanske
> civilizacije.

Krvolocnost je relativna... Spanci so jih pobili (Mayev) po vec tisoc v eni noci. Tudi Dubya je 'skuril' precej ljudi... :)

Thomas ::

Whale,

Vse kar so Mayi vrednega spoznali, naj postane del globalne civilizacije in kulture. Če so kaj - in če še ni postalo.

Njim pa mobitele, zdravila, tekočo vodo ...

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

OwcA ::

Kulturni in etični dosežki majev imajo preklemansko malo s koncem vesolja, žal.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Azrael ::

Pred časom sem v Magu bral, da naj bi bilo po zadnjih ugotovitvah naše vesolje ravno. Se pravi, da je snovi ravno toliko, da se bo vesolje enkrat nehalo širiti in postalo statično, dokler ne bo počasi izputelo v nič. Menda je tako imenovane temne snovi ravno prav za to, drugače pa če upoštevamo samo vidno snov pa je mogoč edino scenarij, ki ga je opisal Thomas. Sedaj ne vem kdo ima prav.
Glede Mayev pa to: ker so Mayi verjeli nekim svojim pravljicam o vrnitvi boga nazaj na Zemljo, je samo zato peščica Špancev zavzela in uničila njihovo "civilizacijo", ki je bila že itak v zatonu. Druga stvar, ki jih je uničila je bila njihova hiearhija, podrejeni ni smel napraviti nič, če tega ni nadrejeni ukazal, tako, da je bilo treba Špancem pospraviti nekaj njihovih voditeljev in vojna je že bila dobljena. Civilizacija, ki se trmasto drži mitov in prerokb ter zanemarja dejstva, pa ni in ne more biti veliko vredna.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Aspirinix ::

@Thomas: thnx

Azrael. Saj še sami ne vejo dokler ne bodo imeli še bolj natančnih meritev. Še enkrat preberi Thomasov zadnji post.
Meni se pa pše vedno nekak najbolj zdi privlačen tisti zaprt model. Vse se enkrat začne znova. Pa še lepo se sklada s Heisenbergovim principom nedoločenosti, ker naj bi vesolje ravno zaradi njega nastalo oz. bi imeli možnost nastati. Torej, energijo si lahko sposodimo le za določen čas. Enkrat jo moramo vrniti, pa naj to pomeni tudi celo vesolje.

Thomas ::

Več kot 20 let nazaj, je bila dilema, kakšno je Vesolje. Odprto ali zaprto.

Nek Beograjčan je takrat pozval:

"Zdej ko bo ta dilema kmalu rešena, se opredelite za eno ali drugo stran!"

Večina je bila takrat za zaprt model. Tudi meni je bil ljubši, ampak 97% primenkljaj mase me je pa zelo motil, nisem resno verjel, da se da toliko spregledati.

Potem se je odprto Vesolje počasi uveljavljalo. Manjkajoče mase nekako ni bilo. Zato je veljalo, da se Vesolje počasi ustavlja v svojem širjenju, ustavilo se pa ne bo, ker je ubežna hitrost bila presežena. Kot Voyagerja in Pionierja, v Osončje Sonce s planeti ne more več potegniti.

Par let nazaj pa udarec. Vesolje se pospešeno širi! Obstaja negativna energija, ki ima imaginarno maso, ki se gravitacijsko odbija in nosi navadno maso/energijo s sabo.

Ta bomba je tiktakala že nekaj časa pod imenom - kozmološka inflacija, s katero je Guth pojasnil okoliščine hitrega razpenjanja po Velikem poku.

Inflacija pa živi in je živa vedno bolj.

Mislim, da zgodbe še ni konec.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

To itaq.

boom-bar ::

No jst sm mislu ko sm odpru temo neki v smislu kakšna je meja vesolje in kaj je za njim.
Ampak tut ta tema je zanimiva.
Legalizirajte mehke droge!!!

Valentin ::

Samo to širjenje ne more trajati v nedogled.

Nas bo nazadnje raztrgalo ? Ali bo vesolje počilo, kot milni mehurček ?

Ali se lahko kako predvidi oziroma izračuna, koliko časa nam je sploh še ostalo, če se res širi pospešeno ?

Marjan ::

Res je čudno - pospešeno še in še, dokler se ne razblini vsa snov...

Ker predstavljati se vesolje kot eksplozijo je (vsaj v začetni fazi) pravilno.

Prvo se širi hudo pospešeno, potem pa začne zavirat, ker ga "tišči" zunanja snov in ker se je energija porabljala.

V vesolju pa ni tako! Na začetku se hudo pospešeno širi - eksplozivno, to traja "dolgo" časa zaradi enormne količine snovi.

Ker pa se je začelo iz zelo majhnega volumna vsa ta ogromna snov širiti je posledica tako zelo pospešeno širjenje, ki še traja.

Po nekem doglednem času pa se je navadna snov med sabo že tako oddaljila, da je med njo nastalo ogromno praznega prostora - vakuuma dobesedno! Kaj pa nam ta povzroča? Zaradi svoje prevladujoče energije (več kot 73%) v tem vesolju je on vsel niti v svoje roke.

In ker vesolje ni omejeno tako kot eksplozija na Zemlji se bo še širilo. Če jaz prav razumem bi se moralo čedalje bolj pospešeno!?

Kaj sledi - vsa snov se raztrga in razporedi po enormnih daljavah, atomi razpadejo na kvarke, temperatura pade na 0K.


brrrrr :))

Sci-Fi ::

boom-bar:

moje predvidevanje, ki pa je povsem in samo moje:

Rob vesolja tvori svetlobni horizont, saj se vesolje vendar širi vsaj s svetlobno hitrostjo, vsaj tako se mi zdi (popravte me če ni res). Jaz si to predstavljam na nek način obratno, kot je definiran svetlobni horizont pri črnih luknjah, kjer pač enostavno svetloba ne more pobegniti. Tako pač na robu vesolja nič ne more pobegniti prodoru svetlobe oz. el. mag. valovanja. Mogoče celo val zelo močne svetlobe (el. mag. valovanja). Kaj pa bi tisti nič bil pa si zaenkrat še ne morem predstavljati.

To je pač mišljenje enega posameznika med veliko ljudmi.
Sci-Fi is the best way to dream

Thomas ::

Sej sploh ni neumno. Mnogi mislijo tako. Ampak manjšina.

Zanimivo pa je, da sem jest v začetku tudi razumel tole tem kot raziskovanje roba Vesolja in ne njegovega konca.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Kaj pa kako paralelno vesolje? A kdo podpira idejo o taki zadevščini?
Meni se zdi možno v obliki kot da imaš več vesolij, ki se ne dotikajo ampak so kakor krogle na neki podlagi, ločeni eno od drugega. Če se lahko nastanek zgodi nekje v prostoru, zakaj se ne bi moglo tudi nekje drugje. Sicer bi to bilo konkretno daleč stran, vendar pa vseeno.
Ideje o paralelnem vesolju kot ga vidimo v nekaterih tv nanizankah pa mi grejo na živce. Res da poznamo več dimenzij kot le 4, vendar na takšen enostaven način, kot is zamišljajo v teh nanizankah, ne more biti. Vsaj ne zdi se mi verjetno.
Čeprav so me učili, da so najboljše rešitve vedno najenostavnejše.

Double_J ::

Hm...

Nastanek vesolja se ne zgodi nikjer v prostoru. Temveč prostor šele nastane ob nastanku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Thomas ::

Ja, Vesolja si ne smemo predstavljati kot čas in prostor oder, na katerem se odvija drama.

Čas in prostor sta sestavni del scenarija.

Vesolje brez svojih sestavnih delov, je kakor stavek brez besed ki ga tvorijo.

Vsaj tako pravi my hero Smolin.

Oziroma - moj hero je postal izključno, ker take govori. ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

Aspirinix:

Slišal sem tudi za takšne teorije, kar nekaj jih je bilo naštetih v New Scientistu v eni od Majskih številk letos in prav vsaka me je fascinirala s svojo posebnostjo. Med seboj so bile nekatere zelo podobne druge pa pa zelo različne. Tako so bile navedene nekatere, ki opisujejo večdimenzionalno vesolje, spet druge pravijo, da na naj bi ob prapoku nastalo zelo veliko vesolij ki se razvijajo vzporedno vendar je vsako svojevrsten sistem, nekatera naj bi bila večja druga manjša,... Omenjena je bila tudi teorija da neprenehoma nastajajo nova vesolja, zdi se mi pa, da je bila omenjena tudi teorija, o nastanku novega vesolja znotraj že obstoječega, sam se ne spomnim več dobr.
Za več informacij pa vam priporočam tisto številko New Scientista (ena izmed majskih letošnjih), saj je bil članek zelo obsežen.
Sci-Fi is the best way to dream

Thomas ::

To, da se znotraj črne luknje naredi novo vesolje, s svojim Big Bangom je nekoliko out, odkar vemo, da črna luknja izhlapi nazaj "v to Vesolje".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

Thomas:

Saj nisem mislil na nastanek vesolja znotraj črne luknje, ker poznam Hawkinsovo teorijo o hlapenju črnih lukenj.
Nova vesolja naj bi nastajala ko se matično vesolje dovolj raztegne in nastanejo zaplate praznega prostora, kjer ni ničesar. Tam naj bi se po pravilu nedoločljivosti začele pojavljati točke singularnosti, ki naj bi povzeočile nastanek novih vesolij. Tako nekako je pravila tista teorija, kolikor se spominjam (ne trdim pa, da se ne motim).

Kot pa sem včeraj prebral v ŽIT (življenje in tehnika) pa naj bi se po najnovejših odkritjih vesolje širilo s hitrostjo 71 km / s / Mpc (kilometrov na sekundo na mega prasek, prasek je 3,26 svetlobnega leta). Koliko točno pa se širi celotno vesolje pa mi ni čisto jasno, ker ne vem kako veliko je vesolje trenutno.
Slučajno kdo ve?
Sci-Fi is the best way to dream

BigWhale ::

> prasek

Mogoce parsek (Parsec)?

Na robu vesolja je pa nic. Tudi vakum ne... void of the void. ;)

Thomas ::

Hubblova konstanta - toliko metrov na sekundo na svetlobno leto (parsec) - ni več aktualna. Ni več konstanta, pač pa raste s časom.

Zanimivo je to, da pisci za poljudne revije često niso ravno na tekočem.

Veliko? Kaj pa vem - kakšnih 13 milijard svetlobnih let je do najoddaljenejših (antipodnih) galaksij, se mi zdi.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

boom-bar ::

Ok vesolje se širi in s tem ni nič narobe(sej se tut jst širm) , ampak kam se širi?
Legalizirajte mehke droge!!!

Thomas ::

Samo razdalje znotraj Vesolja se večajo, nikamor se ne širi.

Kam naršča temperatura? Nikamor ne narašča, samo narašča (ali pada).

Širjenje objektov v vsakdanjem življenju je vedno širjenje proti nekim drugim objektom. Sklepanje, da je tako tudi v primeru Vesolja ni osnovano. Velja tisto zgoraj o temperaturi.

Ali drugače povedano:

Objekti znotraj Vesolja, se zaradi medsebojnega oddaljevanje ne približujejo nobenim drugim objektom.

Nekateri pa mislijo, da je en tak Evklidki postor, v katerem se Vesolje napihuje. To je idealistično razmišljanje. Preprost miselni eksperiment dobro ilustrira brezpomenskost prostora brez snovi ali energije.

Pa si zamislimo, da tak prostor je in samo en človek v njem. Kako hitro se giblje? Dokler ni še nekega predmeta, proti kateremu se giba - nemogoče rečt. Kaj je 1000 km daleč? Nič.

Geometrijo prostora določa bandwidth po katerem tečejo informcije (med objekti). Kvantna gravitacija spet.

:)

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

BigWhale:

Da parsek, prav imaš.

Thomas:

Katere naj bi bile "antipodne" galaksije?

Ta ideja s temperaturo mi je pa prav všeč. Sem sicer nekje že enkrat slišal za njo pa mi je sedaj še nekoliko bolj všeč.
Sci-Fi is the best way to dream

Thomas ::

Antipodna naj bi bila galaksija, ki je najbolj oddaljena od nas od vseh, kar jih vidimo. Analogija na Zemljo pač. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

Thomas:

Ok.
Sam to verjetno ni najbolj oddaljena galaksija ki obstaja, saj že preprost razmislek, da mi pač nismo n asredi vesolja pove, da bi morala biti najbolj oddaljena galaksija nekje na premici skozi središče vesolja, in če privzamemo, da so galaksije bolj ali manj enakomerno razporejene po celotnem vesolju - pač grupirane v jate - potem bi morala biti najbolj oddaljena galaksija pač nekoliko dlje od nas, vendar pač svetloba iz nje še ni prišla do nas.

Po drugi strani, pa me čudi to, da so nekoč vendar bile galksije dosti bolj skupaj in če se vesolje ne širi s svetlobno htirostjo, bi nas svetloba sedaj najbolj oddaljenih galaksij že ujeti.

Pa še en argument proti temu, da bi se vesolje širilo s svetlobno hitrostjo. Če bi se bi vendar ne videli nobene zvezde, saj bi jo širjenje vesolja sproti odnašalo proč od nas.

Pač razmišljanje enega povprečnika.
:)
Sci-Fi is the best way to dream

Odin ::

Kolker sem jaz razumel teorije o vesolju je pravzaprav vsak človek iz svoje perspektiv "središče vesolja".

SCI-FI: Pa sej ti je rekel Thomas: Antipodna naj bi bila galaksija, ki je najbolj oddaljena od nas od vseh, kar jih vidimo.

Po drugi strani, pa me čudi to, da so nekoč vendar bile galksije dosti bolj skupaj in če se vesolje ne širi s svetlobno htirostjo, bi nas svetloba sedaj najbolj oddaljenih galaksij že ujeti

To pa meni tudi ni najbolj jasno. Nič ne bi smelo it hitreje kot svetloba, torej bi morali videti celo vesolje. Pa ga vidimo?

Thomas ::

Jah antipodna je Nova Zelandija, pa čeprav bi se znašli v morju, nekaj 100 km od njene obale, če bi šli naravnost skozi Zemljino središče na drugo stran. Isto je z galaksijami. To ni tako pomembno - najodaljenejša kar se jih vidi, naj bo antipodna.

Kar se pa širjenja Vesolja tiče, je bilo tako imenovano inflacijsko obdobje, ko se je Vesolje širilo z nadsvetlobno hitrostjo. Kmalu po Big Bangu. Alan Guth. Morda pride to obdobje spet. Trend je že tak.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

_marko ::

Kar se pa širjenja Vesolja tiče, je bilo tako imenovano inflacijsko obdobje, ko se je Vesolje širilo z nadsvetlobno hitrostjo.


A lahko to malo podrobneje razložiš? Kako z nadsvetlobno hitrostjo?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25949896 (41050) jype
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630227 (25676) Pithlit
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222538 (18499) imagodei
»

Starost Vesolja

Oddelek: Znanost in tehnologija
313296 (3296) gani-med
»

Neskončnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
968321 (6862) Thomas

Več podobnih tem