» »

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja

1
2
3

Fuks ::

Kaj je point dodanega sladkoraj? Zakaj bi bil ta slabši od "vsebovanega"? Sladkor je sladkor pa nima veze čigav je. Sadni sokovi (in nasploh sokovi) so crap ker v njih ne dobiš nič koristnega razen kupa prazne energije (v ekstra prečiščeni obliki - sladkorju).

Raje glej na živilo kot celoto; ali ti prinaša kaj dobrega ali samo prazno energijo. Npr. povprečen sadež je nabit z vlakninami, vitamini in antioksidanti, zato tistih nekaj kalorij ki jih dobiš zraven sploh ni problem, četudi so iz sladkorja (zaradi dodanih vlaknin ta itak potem nima tako hudega efekta).

Kosmiči: nekateri sadni vsebujejo npr rozine, katere sestavlja velik del sladkorja. S tem seveda ni nič narobe. Najpomembneje je, da imajo kosmiči čimbolj nepredelane sestavine ki te zjutraj nasitijo in ponudijo prebavi prijazne vlaknine (ovseni kosmiči in podobni, suho sadje dodano itd..).

Fuks ::

BigWhale je izjavil:

Aquinas je izjavil:

Janac je izjavil:

Kupujte beljakovine!


Če so pa drage.


Kolicina beljakovin, ki jo telo potrebuje na dnevni bazi, je smesno poceni. To, da bi pa morali telo futrati z beljakovinami je pa neumnost.

Narejeni smo, da laufamo na ogljikove hidrate. Telesu je potrebno zagotoviti dovolj veliko kolicino kompleksnih ogljikovih hidratov. Kompleksni ogljikovi hidrati z dovolj vlakninami bi morali biti vecinski del prehrane.

Problem je predvsem v tem, da se zauzije prevec enostavnih OHjev, ki so dandanes prakticno povsod, predvsem v obliki sladkorja.


Če se gremo čisto konceptualno: narejeni smo tako da laufamo na praktično karkoli! Količina OH ki jo potrebujemo na dnevni bazi je: 0g OH! Nujno potrebujemo le beljakovine in maščobe in na daljši rok vlaknine, drugače se vse ustavi ;)

Sicer se pa strinjam glede problema. Pa ne zato ker bi bli ti enostavni OH sami po sebi škodljivi vendar bolj zaradi tega ker se s tako hrano "zasvojiš" (vzemite s ščepcem soli) in zelo z lahkoto prekoračiš dnevni vnos kalorij. Potem pa rata še večji problem pri tem česa zaradi takih navad na dnevni ravni NE vneseš v svoje telo: vseh prepotrebnih snovi od katerih ima telo dejansko korist (vlaknine, beljakovine, vse raznovrstne maščobe, mikrohranila...).

Prehrana ni v živilih... gre se bolj zato kaj si vnesel čez dan vase ko konec dneva potegneš črto. Si vnesel preveč kalorij? Je bilo večino kalorij iz OH/sladkorja in trans maščob (iz sladic npr). Manjkala zelenjava? Vlaknine? Beljakovine? Zdrave maščobe?

urosz ::

Navajanje vsebnosti sladkorja ni nič nelogično. Avtor teme ne ve kaj govori. Sladkor ni enako kot OH. Sladkor je TIP ogljikovega hidrata. Imamo 3 tipe OH: sladkorji, škrob, vlakna.

marvin42 ::

Moji koruzni kosmiči imajo na 100g kosmičev kar 82,7g OH, od tega samo 5,8g sladkorja. Rejzor se očitno prehranjuje večinoma s sladkimi zadevami :)
Mostly Harmless

RejZoR ::

gruntfürmich je izjavil:

Tilen je izjavil:

Najbolj "zdravo" kombinacijo dobiš, ko tak sladek jogurt zmešaš s kakšnimi kosmiči (20+/100). ;)

Pri 21 izdelkih je posvetila rdeča luč na t. i. prehranskem semaforju, saj so vsebovali veliko sladkorja (več kot 15 g/100 g). Med temi jih je 13 preseglo mejo za veliko vsebnost sladkorja za več kot dvakrat, in sicer Knusperone Honey Wheat , Kellogg's Smacks, Kellogg's Frosties, Lino Crunch, Ben Quik Choco Pops, Goody Fun Zoo Choco Shells, NestlE Cookie Crisp, Kellogg's Choco Krispies, Nestle Cini Minis, Spar Nougat Bites, Spar Zimt Zauber, Crownfield Fruit Rings, Nestle Nesquik.


dejansko sem videl, ko sem preletel vse kosmiče, čokoladne kroglice... v šparu (muslijev nisem gledal), da so samo pod blagovno znamko špar kosmiči brez oz. z minimalno sladkorja. vse ostalo je hudo sladkano.
sicer se mi zdi ta gonja proti cukru popolna idiotija, ampak vseeno sem potem podlegel trendu in kupil nesladkane kosmiče (pa še poceni so).



kar pa se tiče avtorja teme, pa gre očitno še za en primer slaboumja in nepoznavanja osnovne kemije...


Ja, daj, zmerjaj me s slaboumjem in nepoznavanjem osnov kemije, ker smo seveda vsi jebeni kemiki ane (tud če so bile to osnove je tega že 10 let kar sem jemal in se s tem točno toliko časa ne ukvarjam nič sploh)? Briga mene tiste 0,2g odstopanja med OH in sladkorji (čeprav je nekaterim tud pomembno, da je na etiketi to ločeno). Če so neki kosmiči sladki sami po sebi, ker imajo not določeno sadje me to ne moti, moti me, da nato vse skupaj zasujejo še s cukrom. Zakaj? In ker nas najbolj briga to, logično želim vidit to postavko jasno navedeno. Menda proizvajalec zna tehtat kolk sladkorja naknadno strese v izdelek. Po tem bi jasno videl kateri kosmiči imajo sladkor samo od prisotnih sestavin in kateri so nakoncu vsega zasuti še s 5 žlicami navadnega sladkorja. Men se to zdi čist smiselno in uporabno. Ne vem kaj se moraš neki repenčit in zmerjat folk, če čist normalno debatiramo. Pač smo zdej ugotovili, da obstoječi postavki navajata uporabne podatke in da dejansko rabimo še tretjo.

Fuks je izjavil:

Kaj je point dodanega sladkoraj? Zakaj bi bil ta slabši od "vsebovanega"? Sladkor je sladkor pa nima veze čigav je. Sadni sokovi (in nasploh sokovi) so crap ker v njih ne dobiš nič koristnega razen kupa prazne energije (v ekstra prečiščeni obliki - sladkorju).

Raje glej na živilo kot celoto; ali ti prinaša kaj dobrega ali samo prazno energijo. Npr. povprečen sadež je nabit z vlakninami, vitamini in antioksidanti, zato tistih nekaj kalorij ki jih dobiš zraven sploh ni problem, četudi so iz sladkorja (zaradi dodanih vlaknin ta itak potem nima tako hudega efekta).

Kosmiči: nekateri sadni vsebujejo npr rozine, katere sestavlja velik del sladkorja. S tem seveda ni nič narobe. Najpomembneje je, da imajo kosmiči čimbolj nepredelane sestavine ki te zjutraj nasitijo in ponudijo prebavi prijazne vlaknine (ovseni kosmiči in podobni, suho sadje dodano itd..).


Fact je, da povsod not tlačijo najcenejši sladkor, ki je istočasno tud daleč najslabši. Navadni kristalni z astronomski glikemičnim indeksom. In v velikih količinah. Drug problem pa je v tem, da tiste stvari, ki pa sladkajo z ne vem medom, nabijejo ceno za tisto pikico medu, kot da so živilo ovili v platino in ga posuli z diamanti. Get fuckin serious. Zato pa so taki izdelki tržno nezanimivi, če so konkretno dražji, da folk še naprej raje kupuje poceni sranje. Če pa bi bilo samo za odtenek dražje, pa sem prepričan, da bi se marsikdo odločil za alternativo. Just saying... point tega je, da niti slučajno ni res, da so vsi sladkorji isti. Vprašaj kakšnega diabetika, pa ti bo povedal s čem se lažje pregreši, ker vsebuje drugačen sladkor...

marvin42 je izjavil:

Moji koruzni kosmiči imajo na 100g kosmičev kar 82,7g OH, od tega samo 5,8g sladkorja. Rejzor se očitno prehranjuje večinoma s sladkimi zadevami :)


Očitno še nisi zaobvladal sposobnosti ogledovanja izdelkov v trgovini. Veš, to je ko v trgovini pogledaš etiketo na embalaži in izdelka pol ne kupiš. Omg... Pač sem za dan primer imel na šihtu pri roki in tud v trgovinah vidiš daleč največ tega.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

marvin42 ::

RejZoR je izjavil:


marvin42 je izjavil:

Moji koruzni kosmiči imajo na 100g kosmičev kar 82,7g OH, od tega samo 5,8g sladkorja. Rejzor se očitno prehranjuje večinoma s sladkimi zadevami :)


Očitno še nisi zaobvladal sposobnosti ogledovanja izdelkov v trgovini. Veš, to je ko v trgovini pogledaš etiketo na embalaži in izdelka pol ne kupiš. Omg... Pač sem za dan primer imel na šihtu pri roki in tud v trgovinah vidiš daleč največ tega.


S temo si brcnil v temo in zdaj se vlečeš ven, škoda tvojega in našega časa.
Izdelke v trgovini si pa zelo podrobno ogledujem, razumem tudi številke, ki so gor napisane :)

edit: kar se pa tiče diabetikov - moj sosed poje eno zrelo hruško, pa pade po tleh. Tako da se mu res ni treba ukvarjati z deklaracijami, en sadni jogurt bi ga itak ubil.
Mostly Harmless

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: marvin42 ()

RejZoR ::

Uh what? Vlečem ven iz česa? 0_o Pač sem reku, da je vseen drek kaj je OH in kaj sladkor. Ker mi je, milo rečeno dejansko vseeno. Mi pa ni kolk najbolj cheap sladkorja nasujejo v vse mogoče stvari. Kar je celotni point te teme in ti genij po 2 straneh očitno še vedno nisi dojel kljub temu, da sem že miljonkrat napisal eno in isto kaj me najbolj zanima. In ti boš pol neki mene zmerjal. Dafaq...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jest10 ::

Pač sem reku, da je vseen drek kaj je OH in kaj sladkor.

Ne, to NI vseeno

Janac ::

RejZoR je izjavil:

Uh what? Vlečem ven iz česa? 0_o Pač sem reku, da je vseen drek kaj je OH in kaj sladkor. Ker mi je, milo rečeno dejansko vseeno. Mi pa ni kolk najbolj cheap sladkorja nasujejo v vse mogoče stvari. Kar je celotni point te teme in ti genij po 2 straneh očitno še vedno nisi dojel kljub temu, da sem že miljonkrat napisal eno in isto kaj me najbolj zanima. In ti boš pol neki mene zmerjal. Dafaq...


Kompleksni OH (recimo ovseni kosmiči) s svojimi vlakninami vsaj nekaj prispevajo k preživetju organizma.

A niso prvi ljudje večinoma jedli meso? Takrat še ni blo OH-jev? Mogoče pšenica, samo dvomim, da so jo poznali.

Fuks ::

RejZoR je izjavil:


Fuks je izjavil:

Kaj je point dodanega sladkoraj? Zakaj bi bil ta slabši od "vsebovanega"? Sladkor je sladkor pa nima veze čigav je. Sadni sokovi (in nasploh sokovi) so crap ker v njih ne dobiš nič koristnega razen kupa prazne energije (v ekstra prečiščeni obliki - sladkorju).

Raje glej na živilo kot celoto; ali ti prinaša kaj dobrega ali samo prazno energijo. Npr. povprečen sadež je nabit z vlakninami, vitamini in antioksidanti, zato tistih nekaj kalorij ki jih dobiš zraven sploh ni problem, četudi so iz sladkorja (zaradi dodanih vlaknin ta itak potem nima tako hudega efekta).

Kosmiči: nekateri sadni vsebujejo npr rozine, katere sestavlja velik del sladkorja. S tem seveda ni nič narobe. Najpomembneje je, da imajo kosmiči čimbolj nepredelane sestavine ki te zjutraj nasitijo in ponudijo prebavi prijazne vlaknine (ovseni kosmiči in podobni, suho sadje dodano itd..).


Fact je, da povsod not tlačijo najcenejši sladkor, ki je istočasno tud daleč najslabši. Navadni kristalni z astronomski glikemičnim indeksom. In v velikih količinah. Drug problem pa je v tem, da tiste stvari, ki pa sladkajo z ne vem medom, nabijejo ceno za tisto pikico medu, kot da so živilo ovili v platino in ga posuli z diamanti. Get fuckin serious. Zato pa so taki izdelki tržno nezanimivi, če so konkretno dražji, da folk še naprej raje kupuje poceni sranje. Če pa bi bilo samo za odtenek dražje, pa sem prepričan, da bi se marsikdo odločil za alternativo. Just saying... point tega je, da niti slučajno ni res, da so vsi sladkorji isti. Vprašaj kakšnega diabetika, pa ti bo povedal s čem se lažje pregreši, ker vsebuje drugačen sladkor...



Ja, seveda ima astronomski glikemični indeks saj se meri za samo živilo. Če pa npr sladkor vržeš v svoje ovsene kosmiče, katere poješ s polnomastnim mlekom pa se bo GI celotne jedi komaj kaj spremenil. Kot sem rekel, zdrava prehrana ne gre na posamezna živila.

Sladkor iz medu je ista stvar. Diabetiki uglavnem prisegajo na fruktozo, ki se malce drugače metabolizira (shranjuje se v jetrih) in nima takega glikemičnega odziva ter zaradi tega velja za bolj tihi ubijalec - vseeno kup slabih učinkov če uživaš v ogromnih količinah. Raje kupi navadno poceni sranje kot pa kvazi bio in nevem kakšne izdelke. Sladkor je sladkor. 1kg ovsenih kosmičev te pride 60centov v hofru ;)

BigWhale ::

Fuks je izjavil:

Če se gremo čisto konceptualno: narejeni smo tako da laufamo na praktično karkoli! Količina OH ki jo potrebujemo na dnevni bazi je: 0g OH! Nujno potrebujemo le beljakovine in maščobe in na daljši rok vlaknine, drugače se vse ustavi ;)


Ja, clovesko telo je narejeno tako, da zna pretvoriti prakticno vse v energijo. Vendar to se ne pomeni, da nekaterih stvari ne potrebujemo. Primarni vir energije so ogljikovi hidrati. Vedno. Iz mascobe je tezje pridobiti energijo. Ogljikove hidrate se, dokler jih ni prevec, shranjuje v misicah, tam kjer jih potrebujemo.

Mascobe se zacnejo porabljati sele po daljsem delovanju misic. Ce pred tem ni zadostne rezerve energije v misicah, se bodo za energijo porabljale beljakovine. Tega si naceloma ne zelis, ne glede na to, da je telo tega zmozno.

BigWhale ::

Janac je izjavil:

A niso prvi ljudje večinoma jedli meso? Takrat še ni blo OH-jev? Mogoče pšenica, samo dvomim, da so jo poznali.


Prvi ljudje so, tako kot mi, jedli vse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Okapi ::

In to pretežno ogljikove hidrate, ker so v glavnem počasnejši od beljakovin (za ujeti) ;) In ko jih enkrat ujameš, se ne pokvarijo tako hitro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

thramos ::

BigWhale je izjavil:

Ja, clovesko telo je narejeno tako, da zna pretvoriti prakticno vse v energijo. Vendar to se ne pomeni, da nekaterih stvari ne potrebujemo. Primarni vir energije so ogljikovi hidrati. Vedno. Iz mascobe je tezje pridobiti energijo. Ogljikove hidrate se, dokler jih ni prevec, shranjuje v misicah, tam kjer jih potrebujemo.

Mascobe se zacnejo porabljati sele po daljsem delovanju misic. Ce pred tem ni zadostne rezerve energije v misicah, se bodo za energijo porabljale beljakovine. Tega si naceloma ne zelis, ne glede na to, da je telo tega zmozno.


Pravzaprav se maščobe se uporabljajo praktično vedno, v največji meri pa v mirovanju. Kaj je primarni vir energije je povsem odvisno od diete. In kot je že napisal Fuks, hidrati niso esencialno hranilo, maščobe pa vsekakor. "Kurjenje mišic", kot proces pri katerem naj bi se porabljale beljakovine za energijo, pa je pri navadnih smrtnikih, ki nismo na nekih norih dietah in športnikih praktično zanemarljiv pojav.

Pa še OT, navajanje sladkorja na živilih je res ponavadi bolj žalostno, ampak kot so že napisali, kakšne obmembe vredne razlike med dodanim in lastnim sladkorjem ni. Tolažit se, da ima lastni sladkor (pa naj bo fruktoza ali karkoli drugega) v prevelikih količinah o nepravih trenutkih kakšne opazno manj škodljive učinke kot dodani, je neumnost.

Neandertalci na primer, so po dosedaj znanih podatkih, jedli pretežno mesno prehrano:

Early studies indicated that Neanderthals were highly carnivorous and obtained all the protein in their diet from animal sources.[35] Recently, however, traces of fossilized plants have been extracted from Neanderthal teeth found in Belgium and Iraq, indicating they also ate plants such as grains and legumes in addition to meat.[36]

BigWhale ::

thramos je izjavil:

Pa še OT, navajanje sladkorja na živilih je res ponavadi bolj žalostno, ampak kot so že napisali, kakšne obmembe vredne razlike med dodanim in lastnim sladkorjem ni. Tolažit se, da ima lastni sladkor (pa naj bo fruktoza ali karkoli drugega) v prevelikih količinah o nepravih trenutkih kakšne opazno manj škodljive učinke kot dodani, je neumnost.


No ja, lastni sladkor ponavadi pride z enim kupom vlaknin in ga precej porabis ze za to, da te vlaknine prebavis. Od samega sadja se tezko zredis. Se pa strinjam, da je navajanje dodanih sladkorjev rahlo off, ker ne pove prakticno nicesar.

p4473720 Neandertalci na primer, so po dosedaj znanih podatkih, jedli pretežno mesno prehrano: [/st.citat naj bi izjavil:



Verjetno je to povezano tudi s tem, da so ziveli v okolju, kjer je bilo manj


Verjetno je to povezano tudi s tem, da so ziveli v okolju, kjer je bilo manj rastlinja.

D3m ::

No fantje, da vam malo pomagam.

Tole si poglejte.

http://www.rtvslo.si/kolumne/tarca-slad...
|HP EliteBook|R5 6650U|

thramos ::

BigWhale je izjavil:


No ja, lastni sladkor ponavadi pride z enim kupom vlaknin in ga precej porabis ze za to, da te vlaknine prebavis. Od samega sadja se tezko zredis. Se pa strinjam, da je navajanje dodanih sladkorjev rahlo off, ker ne pove prakticno nicesar.


Ponavadi, ni pa nujno (sadni sokovi, jogurti). Poleg tega je takšna jed "boljša" zaradi vlaknin oz. ostalih hranil in ne zato, ker bi bil sladkor lasten. Od samega sadja se verjetno res težko zrediš, ampak če govorimo o nekih ne ekstremnih dietah, to nima nobenega pomena.

energetik ::

thramos je izjavil:

BigWhale je izjavil:


No ja, lastni sladkor ponavadi pride z enim kupom vlaknin in ga precej porabis ze za to, da te vlaknine prebavis. Od samega sadja se tezko zredis. Se pa strinjam, da je navajanje dodanih sladkorjev rahlo off, ker ne pove prakticno nicesar.


Ponavadi, ni pa nujno (sadni sokovi, jogurti). Poleg tega je takšna jed "boljša" zaradi vlaknin oz. ostalih hranil in ne zato, ker bi bil sladkor lasten. Od samega sadja se verjetno res težko zrediš, ampak če govorimo o nekih ne ekstremnih dietah, to nima nobenega pomena.
Oh, komot se zrediš, če seveda natepavaš sadje cel dan, vsak dan. Povprečno jabolko ali banana ima 100 kcal, poješ 10 banan pa 10 jabolk in imaš brez česarkoli drugega dnevno dozo energije, in to iz skoraj 100% cukra.

Skratka, podatek o dodanem cukru bi bil zanimiv, ampak na koncu ti nič ne pomaga, ker je praktično vseeno ali jogurt vsebuje dodan ali cukr iz sadja.

Itak so tele 0% maščobe zadeve en lep nateg.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Itak so tele 0% maščobe zadeve en lep nateg.


ni nateg. nategnjeni smo ljudje ker se ne spoznamo na zadeve. potem pa v jok in na drevo, ko ugotovimo da je cukra preveč noter in da je ta tudi škodljiv.

pa je za to kriv proizvajalec? za bedake seveda...

marvin42 je izjavil:

Moji koruzni kosmiči imajo na 100g kosmičev kar 82,7g OH, od tega samo 5,8g sladkorja.


kateri pa so to?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

energetik ::

gruntfürmich je izjavil:

energetik je izjavil:

Itak so tele 0% maščobe zadeve en lep nateg.


ni nateg. nategnjeni smo ljudje ker se ne spoznamo na zadeve. potem pa v jok in na drevo, ko ugotovimo da je cukra preveč noter in da je ta tudi škodljiv.

pa je za to kriv proizvajalec? za bedake seveda...
No, jasno je nateg samo za folk, ki ne zna brati specifikacij in za tiste, ki mislijo da so debeli od maščobe iz tistega malega jogurta..
Sadnega jogurta nisem jedel že cca. 10 let. Nabavim literski navadni jogurt 3,5% m.m. in je veliko boljši od tistih pocukranih in pobarvanih zadev.

thramos ::

Podoben nateg je tudi današnja moda, da se za vse krivi sladkor.

D3m ::

Sladkor ni kriv. Kriv je potrošnik.
|HP EliteBook|R5 6650U|

thramos ::

Če zaužiješ na dan 500 kcal preveč, je vseeno iz katerega vira. Preden se kdo najde kakšen fruktarijanec in podobnen ekstremist, govorimo o uravnovešeni dieti z vsemi makrohranili (pa še tam je vse skupaj zelo vprašljivo).

Prav je, da se ljudi izobrazi, da večina maščob samih po sebi ni strup, in da imajo sladkane vode, sadni sokovi, jogurti ... nezanemarljivo vsebnost hranil.

Ampak kar se počne sedaj, je enako kot se je počelo z maščobami pred par desetletji. Demonizira se eno hranilo, ki (tako kot praktično vsako) samo po sebi v zmernih količinah ob uravnoteženi prehrani sploh ni slabo.

Če mega porcijo čevapov, ali pa pico, zaliješ z radensko namesto sokom, ne bo nobene opazne razlike.

imagodei ::

Seveda je kriv sladkor, če mi ga vsiljujejo v kisle kumare in v mesne izdelke.
- Hoc est qui sumus -

D3m ::

Nič ne vsiljujejo. Izbiro na koncu imaš ti. Ali boš kupil ali ne boš kupil, to je sedaj vprašanje?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

BigWhale ::

thramos je izjavil:


Ponavadi, ni pa nujno (sadni sokovi, jogurti). Poleg tega je takšna jed "boljša" zaradi vlaknin oz. ostalih hranil in ne zato, ker bi bil sladkor lasten. Od samega sadja se verjetno res težko zrediš, ampak če govorimo o nekih ne ekstremnih dietah, to nima nobenega pomena.


Ne, sej ne pravim, da je jed boljsa zaradi lastnega sladkorja. Ampak samo to, da je tam kjer je lastni sladkor, ponavadi tudi veliko vlaknin in da se zaradi tega stvari 'pokrijejo'.

Sadni sokovi so pa v bistvu na nek nacin ze 'predelano zivilo'. Ker jim odvzames vlaknine in pustis cukr. Iz tega vidika so smoothiji dost boljs.

D3m je izjavil:

Nič ne vsiljujejo. Izbiro na koncu imaš ti. Ali boš kupil ali ne boš kupil, to je sedaj vprašanje?


Kakor se vzame. Na koncu lahko pride do tega, da je 'izbira' al bos kupil curkane kumare al bos pa spomladi prestihal vrt in posejal svoje kumare.

Sicer je izbira ampak ni, da bi jo prehvalil. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

D3m ::

Je pa res, da kupce "BOMBARDIRAJO" z barvami (embalaža izdelka), reklamami, vonji, itd.
|HP EliteBook|R5 6650U|

mn ::

Kakor se vzame. Na koncu lahko pride do tega, da je 'izbira' al bos kupil curkane kumare al bos pa spomladi prestihal vrt in posejal svoje kumare.


Tole je po moje bistvo. Pa saj ni treba ravno sam vzgojiti svoje kumare (ali kar koli drugega), ampak se je pa pametno izogibati predelanim živilom. Kupuj osnovna živila in nauči se kuhanja. Z zelo malce truda in znanja se da skuhati precej okusne jedi in prigrizke.

Pa še nekaj. Še vsak recept za vlaganje kumaric, ki sem ga videl (res da jih ni bilo veliko), predpisuje tudi dodajanje sladkorja. Verjetno zato, ker je sladkor, v zadostni količini, konzervans.

imagodei ::

D3m je izjavil:

Nič ne vsiljujejo. Izbiro na koncu imaš ti. Ali boš kupil ali ne boš kupil, to je sedaj vprašanje?

Seveda vsiljujejo. Vsebnost cukra grem gledat običajno na jogurtih, raznih napitkih, vodah z okusom, raznih kosmičih in podobnih "instant obrokih". Sestavo sem pregledoval tudi še na marsičem drugem, nikoli pa na vloženih kumarah in na pakiranem in toplotno obdelanem mesu (razne velikonočne šunke, vratniki, "želodec"). Očitno bo to v bodoče treba, ampak veliko ljudi enostavno ni bilo pozornih na to.

Že to, da imaš v 1,5l plastenki vode z okusom kakšnih 10 čajnih žličk sladkorja, je bizarno. Tega v preteklosti ni bilo toliko in nekaj časa traja, preden se folk navadi pregledovat sestavine. Pa kljub temu ljudje marsikdaj nimajo občutka, kaj pomeni, če 100ml vode vsebuje npr. 8g sladkorja - šele ko dobiš v možgane sliko, da gre za 2 čajne žličke na vsak deci pijače, začneš razumet, zakaj ni fino pit sladkih pijač.

Poleg tega se marsikdo sploh ne bo navadil gledat sestavin. OK, dokler kupujejo čips in sladke pijače ter majoneze, je to njihov problem. Ko pa terjaš od ljudi, da gledajo sestavine na vloženih kumarah in olivah, kjer je tradicionalno znano, da se kumare vlaga v kisu (oziroma slanici), z dodanimi nekaterimi začimbami, je pa nekaj hudo narobe. Sploh, ker so proizvajalci tisti, ki stavijo na zasvojenost s cukrom. Ja, čisto simpl, za zasvojenost s hrano gre in proizvajalci to izkoriščajo.
- Hoc est qui sumus -

mn ::

kjer je tradicionalno znano, da se kumare vlaga v kisu (oziroma slanici),


V kisu z dodanim sladkorjem, soljo, ...

Tilen ::

Vlagajmo skupaj

Vložene kumarice

Potrebujemo:
8 kg kumaric
1 l kisa za vlaganje
2-2,5 l vode
12 dag soli
8 dag sladkorja
5-7 zrn popra
2 lovorova lista
3 šalotke
koper
list grozdja


Vložena paprika
Potrebujemo:
8 kg mesnate paprike
1 l kisa za vlaganje
3 l vode
12 dag soli
12 dag sladkorja
2 lovorova lista
5-7 zrn popra
3 šalotke

Vložene gobice
3 kg gob
1/2 l kisa za vlaganje
1 l vode
8 dag soli
5 dag sladkorja
2–4 zrnov popra
lovorov list
šalotka

Rdeča pesa
8 kg pese
1 l vinskega kisa
3 l vode
15 dag sladkorja
15 dag soli
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

thramos ::

imagodei je izjavil:

Seveda je kriv sladkor, če mi ga vsiljujejo v kisle kumare in v mesne izdelke.


Sladkor je konzervans, verjetno ga zato "vsiljujejo" v različne izdelke, ker ljudje raje kupijo "naravno", kot da piše EXXX.

Ta sladkor seveda ne bo imel nobenega vpliva na zdravje ob drugače uravnoteženi prehrani. In obratno, odsotnost tega sladkorja ob slabi prehrani, ne bo imelo nobenega pozitivnega učinka.

Zato je potrebno, da se izobražuje in oglašuje splošne smernice zdrave prehrane, ne pa demonizira samo neko hranilo da ljudje mislijo, da zdravo jedo ker kupijo kosmiče brez dodanega sladkorja, ostalo pa jih ne briga. Enako, kot so pred časom mislili o maščobah.

imagodei ::

Ja, vidim, da se ta trend uveljavlja tudi pri nas. Tradicionalni recepti za slovenske vložene kumare vsebujejo nič ali zelo zelo malo cukra, kot tudi ne prav veliko soli, saj cuker spremeni okus vložene kumare.

Je pa trend k nam prišel iz Avstrije, Nemčije (sladke kumare dobite ponavadi v Lidlu ali Hoferju, slovenske od npr. Ete so bistveno bistveno manj sladke), morda zato, ker sladkor menda ohranja trdoto kumar in zato hrustljajo.

Sladkorja se torej v kumare ne dodaja zaradi konzerviranja (to, da je sladkor konzervans, vem. Nenazadnje so tudi marmelada precej sladke, ane), temveč zato, da ostanejo hrustljave.

Zlahka pa na internetsih najdete recept za vlaganje kumar, ki ne vsebuje cukra.
- Hoc est qui sumus -

c3p0 ::

Velika večina sladkorja bo ostala v slanici, zato se preveč ne bi obremenjeval s tem. Če vsak dan rukneš par glažov kumar, pa imaš drug problem. Za tistih nekaj kumaric na teden/mesec, ki jih poje povprečen človek, ni nobenih skrbi.

Za ohranjanje hrustljavosti se pogosto uporablja kalcijev klorid.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

imagodei ::

Nočem rečt, da preko vloženih kumar dobiš veliko sladkorja vase. Govorim, da se kaže trend, da nas prehrambena industrija nalašč želi navadit na sladko. In za to ne potrebuje veliko truda, ker je ljubezen do sladkega v naših genih.

Takisto v "sladkem" mesu najbrž ni omembe vredno veliko cukra. Ampak ljudje to raje kupujejo. In prehrambena industrija nam (verjetno vedé) shifta okus proti sladkemu. Toliko govorjenja o "lahkih" jogurtih, ko pa pogledaš gor, ima pa povprečen "lahki" jogurt toliko sladkorja not, da ni pogoja, da bi po njem kakorkoli hujšal.

Skratka, ne govorim, da so sladke vložene kumarice zdaj ta hud problem. Zgolj izpostavljam trend. Je pa to neodgovorno od proizvajalcev.
- Hoc est qui sumus -

D3m ::

imagodei je izjavil:

Nočem rečt, da preko vloženih kumar dobiš veliko sladkorja vase. Govorim, da se kaže trend, da nas prehrambena industrija nalašč želi navadit na sladko. In za to ne potrebuje veliko truda, ker je ljubezen do sladkega v naših genih.

Takisto v "sladkem" mesu najbrž ni omembe vredno veliko cukra. Ampak ljudje to raje kupujejo. In prehrambena industrija nam (verjetno vedé) shifta okus proti sladkemu. Toliko govorjenja o "lahkih" jogurtih, ko pa pogledaš gor, ima pa povprečen "lahki" jogurt toliko sladkorja not, da ni pogoja, da bi po njem kakorkoli hujšal.

Skratka, ne govorim, da so sladke vložene kumarice zdaj ta hud problem. Zgolj izpostavljam trend. Je pa to neodgovorno od proizvajalcev.


Ni res. Dodatno krivdo nosijo potrošniki.
|HP EliteBook|R5 6650U|

imagodei ::

No, če pa ti rečeš, da ni res, bo pa že držalo, ane. :\ ;((
- Hoc est qui sumus -

thramos ::

Prehrambena industrija nudi okusne jedi, ki jih radi jemo. K sladkorju je preusmerila, ker so bile vse maščobe (po krivem) demonizirane. Novi trend se že kaže v "no added sugar", Cocta brez sladkorja in podobnih produktih. Navajanje ljudi ni potrebno, ker kot praviš imamo slast po sladkem (in mastnem) v genih, teorije zarote pa posledično še manj.

Pa še z lahkoto se izognemo vsemu z uravnoteženo prehrano, ki že sama po sebi ne vsebuje veliko izdelkov, kamor evil tovarne lahko skrijejo sladkor.

Master_Yoda ::

Samo je vseeno bolje ce hrana vsebuje cuker kot high fructose corn syrup, aspartam,....

nodrim ::

Že samo s sadjem, zelenjavo in nekaj oreščki pokriješ vse dnevne telesne potrebe, tudi če si aktiven športnik. Je pa seveda treba jesti raznoliko sadje in samo banan in jabolk, kot je nekdo zgoraj naštel.

Dojenčki, katerim se mišice razvijajo hitreje kot kdajkoli potem v življenju človeka, dobijo vse potrebno od materinega mleka, ki ima razmerje 55 % OH, 35 % maščob in 10 % beljakovin, v čemer je raznoliko sadje skoraj popolnoma enako. Potem se dodajo še vitamini in minerali pa vlaknine iz zelenjave in stročnic, pa koristne maščobe iz oreščkov in recimo avokada, pa je to vse, kar telo potrebuje za življenje in za rast.

Človek pa od začetka zagotovo ni jedel mesa, ker je meso veliko težje pridobivati v primerjavi z nabiranjem zrelega sadja. Je pa meso prišlo prav v predelih, kjer nabiralništvo ni bilo mogoče v vseh letnih časih in je pač nekako bilo treba preživeti zimo.

Glede hrane v trgovinah pa je takšna kot je zaradi preskusov na ciljnih skupinah, ki so raje glasovale za takšne vrste prototipnih izdelkov. V Novi Zelandiji recimo so jogurti, marmelade itd. precej bolj sladke, kot pri nas, ker potrošnikom to pač paše in proizvajalci temu sledijo. Prišlo je že tako daleč, da je na policah 20+ vrst sadnih in sladkanih jogurtov in mogoče eden ali dva nesladkana, ki ju komaj najdeš v obilici ostalih in na njiju prav posebej piše, da nista sladkana.

V Ameriki recimo so pa čipsi podobno precej bolj slani kot v Evropi, tako je trg pač odločil. Obstaja tudi slovenski "čokolešnik" z okusom po gozdnih sadežih, ampak slovenskim preskuševalcem ni bil všeč in ga v trgovini pač ni. Se pa uspešno prodaja v Rusiji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nodrim ()

imagodei ::

thramos> "Navajanje ljudi ni potrebno, ker kot praviš imamo slast po sladkem (in mastnem) v genih, teorije zarote pa posledično še manj."

Eh, saj ne gre za teorije zarote. Gre enostavno za prosti trg in da proizvajalci med sabo tekmujejo. Če lažje prodaš sladke kumare kot navadne, tudi če so zato 10% dražje, jih boš pač malo sladkal, ane. Je pa res, da sladko ne paše ravno povsod - no, odvisno, kako si navajen od prej. Zato pravim, da nas počasi navajajo (s tem ne mislim, da gre za organizirano zaroto, ampak zgolj to, da se počasi dogaja shift v smeri sladkega) na sladko. Poglej v ZDA, npr. Candied bacon strips? Mislim, RLY? Chocolate potato chips?

Pri nas so pred leti začeli s čokoladnimi smokiji. Ne vem, a se je prijelo. Jaz sem jih jedel natančno trikrat: prvič, zadnjič in nikoli več.

So pač stvari, ki nam trenutno ne gredo skup s cukrom - dokler te ne navadijo. Če nas bodo pa dost dolgo časa postopoma navajali, bomo pa vse to požrli. Okus ni nekaj, česar se ne da spremenit.


Master Yoda> "Samo je vseeno bolje ce hrana vsebuje cuker kot high fructose corn syrup, aspartam,.... "

Fruktoza je sicer cuker. Stevia pa je bojda povsem varen nadomestek za cuker. Stevia @ Wikipedia
- Hoc est qui sumus -

Aquinas ::

D3m je izjavil:

Nič ne vsiljujejo. Izbiro na koncu imaš ti. Ali boš kupil ali ne boš kupil, to je sedaj vprašanje?


Za marsikoga je vprašanje ali boš kupil ali boš lačen, ker si kvalitetnega izdelka ne more privoščiti.

RejZoR ::

Čudi me samo zakaj se xylitol ne uporablja bolj pogosto namesto sranja ala aspartam itd. Xylitol v eni skandinavski državi (mislim da Finski) že vrsto let konkretno uporabljajo kot sladilo, pa se ni pokazalo nobenih stranskih učinkov razen tega da deluje kot odvajalo v zelo velikih količinah pa še tukaj se organizem s časom navadi in se toleranca bistveno zviša. Plus pomaga pri ustni higieni, ker pospešuje izločanje sline in bakterije v ustih dobesedno izstrada.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

BigWhale ::

Aquinas je izjavil:

D3m je izjavil:

Nič ne vsiljujejo. Izbiro na koncu imaš ti. Ali boš kupil ali ne boš kupil, to je sedaj vprašanje?


Za marsikoga je vprašanje ali boš kupil ali boš lačen, ker si kvalitetnega izdelka ne more privoščiti.


To je v vecini primerov predvsem izgovor. Kvalitetno kosilo za stiriclansko druzino lahko skuhas za 10 EUR. Z nekaj kreativnosti pa lahko ceno priblizas na 5 EUR. Zajtrk za stiri spravis skupaj za 5 EUR. Vecerjo pa verjetno tudi tam nekje.

Pa so zivila vseeno kvalitetna in so obroki pestri in raznoliko, brez da zaradi tega ne bi bili polnovredni.

Takole, po spomninu in na pamet. Verjetno bi se lahko marsikje prisparal, ce bi uposteval ceno zivil, ki jih lahko kupis za dalj casa in prisparas zaradi kolicine.

Oberyn ::

imagodei je izjavil:

Stevia pa je bojda povsem varen nadomestek za cuker. Stevia @ Wikipedia

Jaz sem kar lep del dnevnega sladkorja nadomestil s stevio. Na začetku sem uporabljal posušene in zmlete liste (stevia veselo raste, kamor jo postaviš, magari na okenski polici), ampak to ima potem precej dodatnih okusov, kar mi ni šlo. Odkar je EU umaknila prepoved, se je pojavil kup sladil, ki so čisti ekstrat tiste sladke učinkovine in to je precej bolje od listov. Vseeno pa je sladkost malo drugačna od tiste pri sladkorjih in se je treba navaditi. Sladkega sem navajen in tega nisem želel opustiti, evo stevia je to lepo rešila.

...:TOMI:... ::

thramos je izjavil:

Če zaužiješ na dan 500 kcal preveč, je vseeno iz katerega vira. Preden se kdo najde kakšen fruktarijanec in podobnen ekstremist, govorimo o uravnovešeni dieti z vsemi makrohranili (pa še tam je vse skupaj zelo vprašljivo).

Prav je, da se ljudi izobrazi, da večina maščob samih po sebi ni strup, in da imajo sladkane vode, sadni sokovi, jogurti ... nezanemarljivo vsebnost hranil.

Ampak kar se počne sedaj, je enako kot se je počelo z maščobami pred par desetletji. Demonizira se eno hranilo, ki (tako kot praktično vsako) samo po sebi v zmernih količinah ob uravnoteženi prehrani sploh ni slabo.

Če mega porcijo čevapov, ali pa pico, zaliješ z radensko namesto sokom, ne bo nobene opazne razlike.


Hehe, kalorija NI enaka kaloriji! Seveda je bolje popiti vodo namesto soka.
Tomi

noob96 ::

eh mal pejte vn, se mal premigite, jebeš mikroskopiranje hrane

...:TOMI:... ::

Tudi z miganjem ne rešiš nič, če ne spremeniš prehrane in izločiš sladkor ter ostalo nesnago.
Tomi

dzinks63 ::

Če lahko še kako oplemenitite temo ok, kar neki vsesplošno moralizirati po dolgem in po čez ne bo šlo in se bo tema zaključila.

Janac ::

...:TOMI:... je izjavil:

Tudi z miganjem ne rešiš nič, če ne spremeniš prehrane in izločiš sladkor ter ostalo nesnago.


Zajtrk ovseni kosmiči+tekoči jogurt, kosilo piščanec, večerja piščanec(vedno zraven solata) + cardio

kaj se zgodi s telesom?
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davek na sladko, ste kaj veseli?! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25136627 (29894) Raptor F16
»

Sladkor je strup? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22538950 (34233) energetik
»

dodatki v prehrani (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6212186 (10814) tikitoki
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025775 (21760) FiReFTW
»

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713479 (11433) loveJDM

Več podobnih tem