» »

Omejitev na hitri cesti

Omejitev na hitri cesti

tx-z ::

Kok je omejitev na hitrih cestah? A je bla učas 100km/h? Zdej je pa 110km/h ?

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?... : 46.člen, (3)

Kok je potem omejitev na Lj obvoznici? Oz. na hitri cesti od obvoznce proti recimo Črnučam? Tudi 110km/h?
tx-z

klemenSLO ::

Če je znak za cesto modre barve je to hitra cesta in če ni drugačne omejitve bi rekel ja - 110
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Zgodovina sprememb…

tx-z ::

Kr tut če je znak za 100, to velja do prviga uvoza/izvoza, right?
tx-z

St235 ::

nope, do prvega križišča, uvoz/izvoz ni križišče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

zee ::

Modre table -> hitra cesta omejitev 110 km/h (od odcepa Kozarje do odcepa Bezigrada, zahodna obvoznica)
Zelene table -> avtocesta, omejitev 130 km/h (od odcepa Kozarje po vzhodni strani mimi Malenc...)

Omejitve veljajo tako, ko sem zgoraj napisal...ce ni na kaksnem odseku doloceno drugace.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

thramos ::

19. križišče je prometna površina, ki nastane s križanjem ali združitvijo dveh ali več cest v isti ravnini. Za križišče šteje tudi priključek na javno cesto, razen priključka nekategorizirane ceste iz tretjega odstavka 9. člena tega zakona, priključka dovozne poti do objekta ali zemljišča in priključka kolovozne poti brez zgrajenega in utrjenega vozišča. Cesta v tem smislu vključuje poleg vozišča tudi pločnik, kolesarsko stezo in druge dele cestišča;

tx-z ::

Js kot križišče smatram vsako združitev cest, kjer je vsaj na eni cesti nek znak (za neprednost, prednost)... Tko so nm v avtošoli takrat povedal... Torej če je neka cesta pa neka makadamska cesta brez kakršnga kol znaka, to ni križišče, če pa tista cesta ma znak da so tm na neprednostni pa je to že križišče in omejitev ne velja več?
tx-z

šernk ::

St235 je izjavil:

nope, do prvega križišča, uvoz/izvoz ni križišče.


ti dam lep primer: HC razdrto - nova gorica. če pripelješ čez rebrnice imaš omejitev 100km/h do izvoza Selo, kjer se začne AC. če pripelješ iz uvoza Ajdovščina (ali celo že Vipava, ne vem kje točno je zadnja tabla za 100km/h, vendar mislim da celo pred izvozom za vipavo) pa velja hitrost 110km/h?

ista cesta pa 2 omejitvi glede na to od kje si pripeljal? tako da izvoz/uvoz vsekakor je križišče.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Good Guy ::

Če je uvoz označen z znakom za križišče potem to velja kot križišče(nism nikol porajtu), če ne ni(ker potem bi veljalo pravilo desnega)

St235 ::

http://www.varnostvprometu.org/index.ph...

ima avtocesta križišče?
Zanima me ali se uvoz na avtocesto smatra kot križišče? Če je postavljen prometni znak za izrecno odredbo 100m pred uvozom, oziroma pospeševalnim pasom- ali velja samo do tega uvoza ali ga mora razveljaviti prometni znak?
Hvala, lep pozdrav

Odgovor
Na avtocesti ne poznamo klasičnih križišč kot jih poznamo na klasičnih isto nivojskih srečanjih. Torej ne gre za križanje dveh ali več cest. Na avtocesti govorimo o razcepih in znak, ki stoji na začetku pospeševalnega pasu velja samo do konca tega pasu. Dalje pa je hitrost omejena tako kot veleva zakon na 130km/h

Po tej logiki enako velja za zgoraj omenjeni odsek: 100km/h do znaka za konec omejitve ali do znaka za začetek avtoceste.

še podoben odgovor iz drugega vprašanja:

Po moji logiki je tako, da znak Omejitev hitrosti (II-30) prekliče znak Avtocesta (III-10), ker je po ZVCP-ju omejitev hitrosti na AC (zakonsko) 130 km/h in ta velja od znaka AC naprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

šernk ::

ponavadi je tabla na koncu pospeševalnega pasu za AC/HC le na desni strani, zakon pa pravi, da mora biti tudi na levi.

torej: do kje velja hitrost 100, če pripelješ mimo uvoza po prehitevalnem, table za HC ne vidiš (ker ti jo pokrije tovornjak?)

in koliko ima dovoljeno hitrost voznik, ki pripelje iz tistega uvoza na HC?

zgornji odgovor odgovori le na to, da ima voznik ki pripelje iz uvoza dovoljeno 110km/h dalje. še vedno pa ne odgovori, kaj prekliče hitrost 100km/h vozniku, ki pripelje po HC, katera je bila določena 500m pred izvozom?

ker čez 500m ne more imeti levi 100km/h desni pa 110km/h omejitev.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

JanK ::

šernk je izjavil:

ti dam lep primer: HC razdrto - nova gorica. če pripelješ čez rebrnice imaš omejitev 100km/h do izvoza Selo, kjer se začne AC. če pripelješ iz uvoza Ajdovščina (ali celo že Vipava, ne vem kje točno je zadnja tabla za 100km/h, vendar mislim da celo pred izvozom za vipavo) pa velja hitrost 110km/h?

ista cesta pa 2 omejitvi glede na to od kje si pripeljal? tako da izvoz/uvoz vsekakor je križišče.


Cesta z razlicnima omejitvama glede na smer voznje je sicer nenavadna, je pa cisto mozno. Cesta Dveh Cesarjev ima v smeri od Ceste v Mestni Log proti Cesti v Gorice standardno mestno omejitev 50 km/h brez znakov, v drugo smer pa je na enem odseku znak za omejitev 40 km/h. In ko sem vprasal instruktorja voznje, mi je razlozil, da je to pac zaradi vecje nevarnosti pri voznji v tisto smer in da je to popolnoma legalno, nic narobe, ne pa prav pogosto.

[Dodal:] Slabi sem interpretiral post na katerega sem odgovoril - moj odgovor nima zveze s tem. Ampak vseeno puscam, kot zanimivost :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanK ()

Alamar ::

Pismo, mora človek še doktorat naredit, da ve, koliko je omejitev na LJ obvoznici. Torej je 110 med modrimi označbami in ustrezno manj (100 ali 80) v primeru obvestilnih znakov na grafičnih panojih. Je tako, ali so te označbe zgolj informativne in ne zavezujejo, kot je bila razprava pred časom?

Avenger ::

Na obvoznici, tam okoli Črnuč imaš kar nekajkrat omejeno na 100 in sem prav gledal, pa so znaki postavljeni s tako logiko, da izvoz z obvoznice ne razveljavi prejšnjega znaka, nisem pa prepričan kako je z uvozom.... moram še enrkat pogledat
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

GrimReaper ::

klemenSLO je izjavil:

Če je znak za cesto modre barve je to hitra cesta in če ni drugačne omejitve bi rekel ja - 110

Od kdaj pa to, še v zadnjem ZVCP (rdeča knjižica, maš tut na netu PDF), sicer april 2008, je omejitev 100km/h.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

M-XXXX ::

GrimReaper je izjavil:

klemenSLO je izjavil:

Če je znak za cesto modre barve je to hitra cesta in če ni drugačne omejitve bi rekel ja - 110

Od kdaj pa to, še v zadnjem ZVCP (rdeča knjižica, maš tut na netu PDF), sicer april 2008, je omejitev 100km/h.

Od 1.7 je omejitev 110.

JanK ::

Danes sem vprasal instruktorja voznje okoli tega. Prikljucek na avtocesto se tretira kot krizisce, izvoz pa ne, prav tako tudi ne razcep. Logika je ta, da se pri izvozu in razcepu nic ne dodaja v promet, kajti vozila samo zapeljejo na zaviralni pas in tam zacnejo zavirati, ali pa se preprosto odcepijo z nezmanjsano hitrostjo. Pri prikljucku pa gre za potencialno "interferenco" dveh prometnih tokov in to je krizisce. Omejitve torej veljajo to naslednjega prikljucka na avtocesto.

McHusch ::

Sej je logično, da uvoz šteje kot križišče. Če ne bi razveljavil omejitev, pač policaju razložiš, da si pripeljal na AC na tem uvozu in da nič ne veš o kakšnih znakih, ki stojijo pred tem.

St235 ::

Alamar je izjavil:

Pismo, mora človek še doktorat naredit, da ve, koliko je omejitev na LJ obvoznici. Torej je 110 med modrimi označbami in ustrezno manj (100 ali 80) v primeru obvestilnih znakov na grafičnih panojih. Je tako, ali so te označbe zgolj informativne in ne zavezujejo, kot je bila razprava pred časom?


Table, ob in nad avtocesto, ter svetlobni panoji, ki NE spreminjajo pomena (torej ves čas sveti isti znak) so zavezujoči. Grafično ustvarjanje komunalne službe po cestišču, ki po obliki spominja na prometne znake za omejitev pa nima veljave.

Torej, če so modre table 110 (Nov zakon od 1.7.), zelene table (130), uvozi (ne glede na to ali so križišča ali ne) po logiki razveljavijo omejitev, ker oseba, ki se vključuje niti pod razno ne more vedet kateri znaki so tali 500m nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

ulacebula ::

Mi lahko nekdo prosim razloži koliko je potem takem hitrost na odseku ceste:
rondo tomačevo, izvoz proti žalam. pri izvozu iz rondoja je bela tabla jarše, tomačevo.
Zanima me koliko je na omenjenem odseku hitrost in kateri znak naj bi jo določil, oz kje je določena?
hvala

St235 ::

Če se prav spomnim tistega odseka, gre za navadno regionalno cesto (tabla za konec hitre ceste mislim, da je pred rondojem, ko zapelješ ven na tisti izvoz in se drži desno pa ni nove table za hitro cesto (je pa na levem pasu, ki se priključi nazaj na obvoznico. Proti koncu tistega klanca pred križiščem pa stoji tabla za naselje Ljubljana. Od table naprej pa velja 50 km/h.

Zgornje je napisano po spominu, tako da je lahko kje kakšna tabla, ki je nisem upošteval.

cjen ::

kakor se spomnim se rondo tomačevo že nahaja v Ljubljani(tik pred vstopom v rondo iz hitrih cest prevoziš znak za naselje). Hkrati mislim, da je tudi znak za konec hitre ceste, kar pomeni, da ko se pelješ konkretno iz rondoja proti žalam, je omejitev 50km/h ker je to cesta ki se nahaja v mestu, in ne regionalna cesta.

fosil ::

Praviloma imaš na vseh izvozih iz obvoznice že na klancu tablo Ljubljana, kar pomeni omejitev 50.
Tako je!

St235 ::

Če je tabla Ljubljana že na dovozu v rondo potem je seveda iz rondoja ven 50 km/h razen če je določeno drugače z ustrezno signalizacijo.

krneki0001 ::

Koliko je že omejitev v križiščih in krožiščih?

Mene so učili v avtošoli, da je omejitev 50km/h v križiščih in krožiščih, če ni drugače označeno. Torej ker je rondo tomačevo križišče, zanj velja enako. Omejitev v rondoju in iz njega do naslednje table je 50km/h.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

St235 ::

Tebe so učili popolnoma narobe. V križišču je točno takšna omejitev kot je bila pred križiščem. Za križiščem pa mora stat ali tabla z omejitvijo ali pa velja splošno pravilo glede na tip ceste (naselje, izven naselja, hitra cesta, avtocesta...)

Troej, če je tabla Ljubljana pred krožiščem potem je za krožiščem naselje in omejitev 50 km/h. Če table za naseljem ni potem za krožiščem ni naselja in je omejitev 90 km/h.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

krneki0001 ::

Križišče in krožišče sta skoraj vedno del naselja in tam velja 50km/h omejitev, razen če ni z znakom drugače označeno.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

GrimReaper ::

Tut če je že pred krožnim tabla za konec naselja, bi rad videl koga ki bi šel 90 čez krožno, v tamalem kvečjem 50 če je res suho in si dost pogumen in imaš dost denarja za morebitno popravilo podvozja in platišč. Drugače pa 30-40 v tamalem oz. 50 v tavelkem.

Nekateri se pa tut preveč striktno držijo omejitev, dons sem se dvema samo smejal ko sta bla po klancu dol skos na bremzi (ok, tut nista znala vozit), čeprav grem sam komot 80, pa tut 50 bi lahko prepeljal brez bremz.
Za primer v Kranju v klanec proti Stražišču in v kontra smer iz Savskega otoka, tukej greš komot 100, kolk je prava omejitev me sploh ne zanima, vem pa da se mi zelo dvigne pritisk če je kdo pred mano.
Tam kjer je res treba vozit 50, pa seveda vozijo lepo 60.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

GrimReaper je izjavil:

Tut če je že pred krožnim tabla za konec naselja, bi rad videl koga ki bi šel 90 čez krožno, v tamalem kvečjem 50 če je res suho in si dost pogumen in imaš dost denarja za morebitno popravilo podvozja in platišč. Drugače pa 30-40 v tamalem oz. 50 v tavelkem.


S kašnimi jetri se pa ti voziš? Običajen avto gre komot 120 skozi rondo tomačevo po suhem in 80 po mokrem.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

GrimReaper ::

Konkretno sem imel v mislih za tamalega tega v Radovljici in v Lescah pred tavelkim, tavelikega pa tut v Lescah, to je pa v glavnem tut vse kar je kle okol krožnih, mogoče še res tamal na Brezjah. Tomačevo si pa niti predstavljam ne kako zgleda, niti si ne želim vozit po njem.
Ampak v Lescah je 50 že kar velik, edino če je bolj prazen.
Pa običajen avto (okol 100KM) ne gre kar tako 120, rabiš kar nekaj ravnine da pride do 120, kaj šele čez rondo.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Pa sej ni treba v rondoju pospeševat. Ti komot pospešiš na ravnini do rondoja. V 400m pospeševanja iz nule povprečen avto pospeši vsaj na 100, če ne na 120km/h.
Ti pa recimo že voziš s hitrostjo 60kmh proti rondoju in prestaviš v tretjo prestavo in pohodiš gas do konca. V treh, štirih sekundah imaš 100km/h notri, 6 do 7 sekund imaš 120km/h notri in pripelješ s to hitrostjo v rondo. Če je cesta suha se komot odpelješ skozi veliki rondo s tako hitrostjo.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

aljaz-selmer ::

Mene pa zanima koliko je bila hitrost na avtocesti pred uvedbo 130 km/h?

Opkow ::

120 kmh/h


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Testna vožnja brez vinjete (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
779706 (7224) zmaugy
»

Omejitve hitrosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
788843 (5327) Miha 333
»

Novi prometni znaki

Oddelek: Na cesti
275317 (4097) MrStein
»

Hitrost na cesti (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Na cesti
26152748 (41954) Oki
»

omejitev hitrosti na ljubljanski obvoznici (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8717662 (15285) darkolord

Več podobnih tem