» »

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

111111111111 ::

jype je izjavil:

Jaz nisem vegan, vem pa, da imajo vegani pogosteje prav.


Link prosim. :D

jype ::

111111111111 ::

111111111111 je izjavil:

jype je izjavil:

Jaz nisem vegan, vem pa, da imajo vegani pogosteje prav.


Link prosim. :D


Pravzaprav bi rad raziskavo\kviz, kjer na splošna vprašanja odgovarjajo mesojedci, vsejedci, vegetarijanci in vegani, ter da vegani zmagajo. :)

Vsaj v to smer pelje trenutna vajina debata. :D Je bilo pa zanimivo brati tehtanje besed.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Pogovarjamo se o pravilnosti nazorske usmeritve, ne o kvizih.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Pogovarjamo se o pravilnosti nazorske usmeritve, ne o kvizih.


No, če boš šel po tej poti, moraš najprej definirati avtoriteto, ki pravi kaj je pravilno in kaj ne.
Klasična avtoriteta je Bog (z veliko začetnico), seveda moramo v tem primeru najprej definirati kateri Bog, lahko pa tudi katerega od panteonov. Lahko se tudi naredi študijo in se potegne ven konsenz vseh bogov in Bogov, ali pa se definira kakšno drugo absolutno moralno avtoriteto, s katero se lahko strinjamo čisto vsi.

Kaj od tega predlagaš? :)

jype ::

Smrekar1> No, če boš šel po tej poti, moraš najprej definirati avtoriteto, ki pravi kaj je pravilno in kaj ne.

Nonsense.

Moralna avtoriteta je konstrukt, namenjen tistim, ki ne želijo sprejeti odgovornosti za svoja dejanja.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Moralna avtoriteta je konstrukt ...


Morala sama je konstrukt, moralna avtoriteta je pa tisto, ki določa kakšen naj bo ta konstrukt.
Ti si pa pač neka posebna dvoživka, ki se imaš za absolutno moralno avtoriteto, čeprav kategorično zavračaš da je moralna avtoriteta sploh smiselna. Sploh ne vem pod kaj bi te dal :) Angleški izraz "weirdo" se mi zdi še najboljši približek :)

jype ::

Smrekar1> ki se imaš za absolutno moralno avtoriteto

Ne, ti si napačno domišljaš, da ker obstajajo oprijemljiva dejstva, na podlagi katerih se lahko odločiš pravilno (in merljivo škodljive posledice preprečiš) ali napačno (in merljivo škodljive posledice povzročiš), jaz privzemam moralno avtoriteto. Je ne - ampak dokler ne razumeš, kaj morala sploh je, zelo težko razumeš, zakaj je odvisna od dejstev, ne pa avtoritete.

Smrekar1> Sploh ne vem pod kaj bi te dal

Vsekakor gre za velik klasifikacijski problem, ampak vprašanja teme to ne spremeni: Veganstvo minimizira potrebe po energiji, bolečinah in posledično trpljenju po celotni prehranski verigi, vključno z ljudmi.

thramos ::

In zakaj torej nisi vegan?

jype ::

thramos> In zakaj torej nisi vegan?

Ker nisem moralen.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Ne, ti si napačno domišljaš, da ker obstajajo oprijemljiva dejstva, na podlagi katerih se lahko odločiš pravilno (in merljivo škodljive posledice preprečiš) ali napačno (in merljivo škodljive posledice povzročiš), jaz privzemam moralno avtoriteto. Je ne - ampak dokler ne razumeš, kaj morala sploh je, zelo težko razumeš, zakaj je odvisna od dejstev, ne pa avtoritete.


In katera so ta mistična "oprijemljiva dejstva"?

Vsekakor gre za velik klasifikacijski problem, ampak vprašanja teme to ne spremeni: Veganstvo minimizira potrebe po energiji, bolečinah in posledično trpljenju po celotni prehranski verigi, vključno z ljudmi.


Energija z etiko nima nobene zveze. Lahko se sicer pogovarjava tudi o okolijskih vplivih veganstva oz. mesojedstva, vendar bova hitro prišla do tega, da je veganstvo prej slabše kot boljše za okolje - in to ne zaradi razlogov, ki jih pričakuješ. Bolečine so le en, ozek pogled trpljenja, ker ostala zavračaš trdim, da je tvoj absolutistični pogled na etiko nesmiseln.

WarpedGone ::

In zakaj torej nisi vegan?

I plead guilty.
Svoj obstoj sem omejil na povzročanje trplenja zelenjavi, sadju, oreškom ter konzumacijo produktov trplenja (mleko, jajca).
Skenslal sem podpiranje pobijanja s kupovanjem nemenskih produktov pobijanja (== meso). Še vedno si pa kupim kak usnjen pas ali usnjene čevlje. Usnjene jakne pa že dolgo ne več, not my thing.
Hkrati kupujem tudi mačji futer in eni posvečeni živalci omogočam kolikorjevmojimoči prijeten obstoj.
Moj obstoj še vedno pušča odtis na okolici, ki bi še vedno lahko bil nekaj malega manjši (jajca, nato mleko in nekje daleč za tem še solata ipd kjer je konzumacija destruktivna za bitje).
Za tem pride še koncumacija "produktov" in semen ala jabolke, hruške, oreščki, ... kjer pa je kakšno nakladanje o trpljenju čisti idiotizem.

Sem bolši od mesojedcev? Da, ker v kumulativi povzročam manj trplenja. 1 je manjše od 10. Live with it, dwell on it.
Zbogom in hvala za vse ribe

jype ::

Smrekar1> Energija z etiko nima nobene zveze.

Tvoja moralna avtoriteta izpuhti v oblačku logike.

Smrekar1> Bolečine so le en, ozek pogled trpljenja, ker ostala zavračaš trdim, da je tvoj absolutistični pogled na etiko nesmiseln.

Argumente vedno lahko predstaviš, ampak ker bi se izkazali za nesmiselne ali napačne, jih raje zamolčiš. To ni slaba strategija, ampak ker smo ostali že do konca premislili, ne deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Argumente vedno lahko predstaviš, ampak ker bi se izkazali za nesmiselne ali napačne, jih raje zamolčiš. To ni slaba strategija, ampak ker smo ostali že do konca premislili, ne deluje.


Veš, "zanikal sem, da so pravilni" ni isto kot "izkazali so se za nesmiselne ali napačne". Saj razumem, imaš se za tistega sodnika, ki lahko o vsem odloča kaj je prav in kaj ne, božji kompleks ali kaj, tvoj problem pač :D

WarpedGone je izjavil:


Sem bolši od mesojedcev?


Če svojo vrednost pogojuješ s tem kaj ješ, potem ne, nisi :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Smrekar1> Veš, "zanikal sem, da so pravilni" ni isto kot "izkazali so se za nesmiselne ali napačne".

Dokler jih na jasen način ne predstaviš, je ta razlika nepomembna.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Dokler jih na jasen način ne predstaviš, je ta razlika nepomembna.


"zanikal sem, da so pravilni" - menim, da niso pravilni
"izkazali so se za nesmiselne ali napačne" - pokazali smo dokaze, da niso pravilni

Ti ostajaš na prvem nivoju. Omenjaš "oprijemljiva dejstva", ki pa ostajajo prazna fraza. Očitno so strogo varovana tajna ali kaj :D

thramos ::

WarpedGone je izjavil:

Live with it, dwell on it.


No ja. Sej štekam. Ampak če si boljši od slabih še vedno nisi zelo dober.

Oziroma drugače: še vedno zavestno dopuščaš, oziroma povzročaš trpljenje, ki ga ne bi bilo treba. Drugi ga še več? Bolj slabo opravičilo.

jype ::

thramos> No ja. Sej štekam. Ampak če si boljši od slabih še vedno nisi zelo dober.

Jasno. To ni nikoli bilo vprašanje.

thramos> Drugi ga še več? Bolj slabo opravičilo.

Saj ni opravičilo - pa jaz vsekakor povzročam več trpljenja kot večina ljudi na planetu, preprosto zato, ker sem prebivalec zahodne civilizacije, kjer si lahko privoščimo biti na take reči skrajno neobčutljivi - ampak to ne pomeni, da ne razumem, zakaj smo jaz in meni podobni velik del problema dolgoročne vzdržnosti (in morebiti tudi velik del rešitve, ker imamo sposobnost spreminjanja mnogih danosti).

Smrekar1> Očitno so strogo varovana tajna ali kaj

V tej temi so že omenjena: Ker imamo srečo, da smo biološko sorodni prav vsem oblikam življenja na tem planetu, imamo možnost natančno ugotoviti, do kod seže trpljenje, ne glede na povzročitelja tega trpljenja. V tem seveda ni ničesar arbitrarnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


V tej temi so že omenjena: Ker imamo srečo, da smo biološko sorodni prav vsem oblikam življenja na tem planetu, imamo možnost natančno ugotoviti, do kod seže trpljenje, ne glede na povzročitelja tega trpljenja. V tem seveda ni ničesar arbitrarnega.


In vse to brez ene same definicije trpljenja. Ne, prav nič arbirtražnega :D:D
Tole je bil seveda sarkazem - nekaj, kar sploh ne vemo kaj je, obstaja tu definitivno, tam pa prav gotovo ne. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Smrekar1> In vse to brez ene same definicije trpljenja.

Če bi rad bolj zapleten pogovor, moraš najprej izkazati svojo usposobljenost.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Če bi rad bolj zapleten pogovor, moraš najprej izkazati svojo usposobljenost.


Usposobljenost za kaj? Vožnjo z avtom? Letenje z balonom? Potapljanje? :D

Najprej mi ti pokaži svojo usposobljenost, da poveš kaj je prav in kaj ni. Bo šlo? To že itak vseskozi delaš pokaži kako si zato usposobljen?

ProGo ::

Smrekar, čestitke za vztrajnost. Večina obupa veliko prej v "komunikaciji" z jipetom.

Namig:

Ko se logike ne da več napenjat preko meja in uporabljati po lastnih zamislih, sledi diskreditacija, potem pa umik iz debate pod domnevo inferiornosti drugih.

jype ::

Smrekar1> Najprej mi ti pokaži svojo usposobljenost, da poveš kaj je prav in kaj ni.

Sem že. Zdaj si na vrsti ti: Pokaži, da je občutek bolečine splošno neustrezen kriterij za odločanje in pojasni, čemu kljub temu ne želiš, da bi trpljenje doletelo tebe.

ProGo> Smrekar, čestitke za vztrajnost. Večina obupa veliko prej v "komunikaciji" z jipetom.

Res je, mnogi prej spoznajo svojo zmoto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

ProGo je izjavil:

Smrekar, čestitke za vztrajnost. Večina obupa veliko prej v "komunikaciji" z jipetom.

Namig:

Ko se logike ne da več napenjat preko meja in uporabljati po lastnih zamislih, sledi diskreditacija, potem pa umik iz debate pod domnevo inferiornosti drugih.


Hehe, hvala :)

V bistvu se ne gre za to, da bi ga hotel v karkoli prepričati, ali pa da bi imel kakšno debato. To je na internetu praviloma itak čisto nesmiselno - gre se samo za to, da so mi všeč njegove retorične akrobacije in kako misli, da je napisal kaj pametnega. Všeč v smislu enako kot mi je všeč mr.Bean ali pa Pat in Mat (A je to...). :D

jype je izjavil:


Sem že.


Kje pa? Daj link :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Skratka, zdaj lahko sklenemo, da je veganska pozicija bolj smotrna?

Super, hvala za udeležbo.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Skratka, zdaj lahko sklenemo, da je veganska pozicija bolj smotrna?


jype ::

Druge izbire tako nimaš - The black knight always triumphs!

ProGo ::

jype: Če bi rad bolj zapleten pogovor, moraš najprej izkazati svojo usposobljenost. :))
100 sklec in 10 očenašev, then we talk!

Skratka, me veseli, da je jype priznal, da se je motil. (U C, I can do it too!)

ProGo ::

Nazaj na temo: "Poljedelstvo je etično, ker ne povzroča trpljenja." Skrajno dvomljiva izjava.
Poljedelstvo je lahko tudi zelo neetično (odvisno kako ozko gledaš na zadevo, in si želiš da bi tvoja filozofija bila "resnica"): erozija, izsekavanje gozda (Brazilija), okoljsko onesnaževanje, samomori indijskih kmetov zaradi slabih letin in posledičnega zadolževanja, pogini rib, ptic zaradi uporabe kemičnih sredstev in tako naprej in tako nazaj, dokler se ti da obračat besede, ad nauseam.

thramos ::

ProGo je izjavil:

Nazaj na temo: "Poljedelstvo je etično, ker ne povzroča trpljenja." Skrajno dvomljiva izjava.


Seveda je dvomljiva. Sicer ne vem kakšno povezavo z tematiko ima, ker tega nihče ne trdi.

Pravijo pa, da je veganstvo bolj etično, ker povzroča manj trpljenja kot vsejedstvo.

Smrekar1 ::

thramos je izjavil:


Seveda je dvomljiva. Sicer ne vem kakšno povezavo z tematiko ima, ker tega nihče ne trdi.


https://slo-tech.com/forum/t590291/p439...

Ne vem, meni se zdi, kot da je to neposreden citat :)

thramos ::

Heh, se opravičujem.

Verjetno bo lažje, če izjave očitnih trolov ignoriramo.

jype ::

Ne, najprej morate povedat, zakaj so te izjave napačne, potem se pa lahko pogovorimo o v interesu debate z ljudmi s pomanjkljivim razponom pozornosti izpuščenih detajlih.

Bo šlo?

ProGo ::

Če o zadevi malce premislimo, bi lahko prav enako trdili, da je brezmesni način prehranjevanja zelo neetičen, saj zahteva izjemno obsežne, nekje celo ireverzibilne posege v naravo (ki sicer res ne "trpi") pa tudi na zdravju in dobrobiti ljudi (ki pa trpijo).
In nadalje, da je vse vsejedstvo edini etičen način prehranjevanja, po načelu pojej, kar je na voljo v tvoji okolici, s čimmanjšim negativnim vplivom. Pa najsibodo to narvali ali pa oreščki.

Ali pa pridobivanje življenjske energije neposredno s strmenjem v sonce.

jype ::

ProGo> In nadalje, da je vse vsejedstvo edini etičen način prehranjevanja, po načelu pojej, kar je na voljo v tvoji okolici, s čimmanjšim negativnim vplivom. Pa najsibodo to narvali ali pa oreščki.

V pravljičnem svetu in pri nekaterih aboridžinskih plemenih - se absolutno strinjam.

Pogovarjamo se o civilizaciji in industriji, kjer je treba nahraniti več milijard ljudi in je negativni vpliv stvar visoko usposobljenih inženirjev, tako pri pridelavi rastlinske hrane, kot pri vzreji mesa (ki tako in tako zahteva še intenzivnejšo pridelavo rastlinske hrane, ker se brez te živali ne redijo).

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Ne, najprej morate povedat, zakaj so te izjave napačne, potem se pa lahko pogovorimo o v interesu debate z ljudmi s pomanjkljivim razponom pozornosti izpuščenih detajlih.

Bo šlo?


Preden zahtevaš kaj takega imaš za odgovorit na par odprtih vprašanj, zgoraj.

Bo šlo? Seveda ne ...

jype je izjavil:


Pogovarjamo se o civilizaciji in industriji, kjer je treba nahraniti več milijard ljudi in je negativni vpliv stvar visoko usposobljenih inženirjev, tako pri pridelavi rastlinske hrane, kot pri vzreji mesa (ki tako in tako zahteva še intenzivnejšo pridelavo rastlinske hrane, ker se brez te živali ne redijo).


Aha, torej trditev "poljedelstvo ne povzroča trpljenja" ni (več) resnična?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Smrekar1> Aha, torej trditev "poljedelstvo ne povzroča trpljenja" ni (več) resnična?

Seveda ni - to je samo groba poenostavitev. Ob resničnih trditvah ste postali preveč zmedeni, zato je bilo treba besedilo prilagoditi.

Smrekar1> Preden zahtevaš kaj takega imaš za odgovorit na par odprtih vprašanj, zgoraj.

Na katero vprašanje, natanko, bi rad odgovor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Na katero vprašanje, natanko, bi rad odgovor?


Za začetek lahko definiraš trpljenje :)

jype ::

Smrekar1> Za začetek lahko definiraš trpljenje :)

Sem že.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Sem že.


Kje? Daj link :D

jype ::

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Link.


Očitno bi moral biti bolj jasen. Daj povezavo do mesta, kjer si definiral trpljenje.

Namig - definicija ima obliko: "trpljenje je ..."

jype ::

Smrekar1> Namig - definicija ima obliko: "trpljenje je ..."

Namig: Definicija trpljenja ni stvar mojih nebuloz, temveč nevrologije (ki trpljenje lahko tudi kvantitativno oceni).

Če želiš, da povzamem vse te ugotovitve, potem si se pa obrnil na napačnega: Moderatorji meni specifično ne dovolijo, da bi pisal prispevke, ki bi celostno zajeli katerokoli problematiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Namig: Definicija trpljenja ni stvar mojih nebuloz, temveč nevrologije (ki trpljenje lahko tudi kvantitativno oceni).


Tole je šolski primer nebuloze :D Daj potrdi s primerom, ali trpi kura v talni reji, ki gre za kokošje kocke bolj ali manj kot tista, ki gre za file, nogice in perutničke? Je razlika večja od 5?

Mislim da lahko kar zaključimo: trpljenja nočeš definirati. V redu, ampak ne pričakuj kaj več kot zgolj posmeh :D

jype ::

Smrekar1> Daj potrdi s primerom, ali trpi kura v talni reji, ki gre za kokošje kocke bolj ali manj kot tista, ki gre za file, nogice in perutničke? Je razlika večja od 5?

Kako se porabi žival, ko je enkrat ubita, ne vpliva na njeno trpljenje.

Smrekar1> Mislim da lahko kar zaključimo: trpljenja nočeš definirati. V redu, ampak ne pričakuj kaj več kot zgolj posmeh :D

Od ljudi s pomanjkljivimi kognitivnimi sposobnostmi drugega kot posmeh nisem nikoli pričakoval in dvomim, da se bo v prihodnosti to spremenilo.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Kako se porabi žival, ko je enkrat ubita, ne vpliva na njeno trpljenje.


Kako pa to veš, če ne veš kaj je trpljenje?

jype ::

Smrekar1> Kako pa to veš, če ne veš kaj je trpljenje?

Vem, kaj je trpljenje.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Vem, kaj je trpljenje.


Držiš pa to v strogi tajnosti. Imaš kakega sorodnika, ki bo umrl, če še komu poveš ali kaj podobnega? :D

jype ::

Smrekar1> Držiš pa to v strogi tajnosti.

Ne, sem v tej temi že pojasnil, kdo je avtoriteta za taka vprašanja (pa pred kratkim tudi to, čemu jaz ne bom povzel gradiva, ki podrobno pojasni izsledke).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:


Ne, sem v tej temi že pojasnil, kdo je avtoriteta za taka vprašanja (pa pred kratkim tudi to, čemu jaz ne bom povzel gradiva, ki podrobno pojasni izsledke).


Omenil si izraz "nevrologija" in pustil, da si sami interpretiramo kako in kaj naprej. Veš, nevrologija je široka veda. Katero področje nevrologije omogoča, da se trpljenje definira in izmeri? Sploh to slednje je povsem preverljiva trditev - daj citiraj kak znanstveni članek, ki nam obrazloži kako se trpljenje meri.

Me pa veseli, da si vsaj priznal, da gre za avtoriteto, ne za nekaj objektivnega :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144228554 (208084) BigWhale

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16732994 (28053) Netrunner
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969132618 (99571) razerznak

Več podobnih tem