» »

Višina plače za življenje v Sloveniji

Višina plače za življenje v Sloveniji

Temo vidijo: vsi

Jerry000 ::

Imate kakšno aplikacijo za vodenje financ? Bi lahko tudi to mal pošeral :).

TheBlueOne ::

Miha 333 je izjavil:

Stroški za zaposleno samsko osebo (povprečno na mesec):
Reševanje stanovanjskega problema (najemnina/kredit, ...) 300 - 500
Hrana 250 (všteto občasno prehranjevanje zunaj zaradi urnika, pa tudi za 1 osebo se vedno ne splača kuhati)
Oblačila, čevlji 80
Elektrika 40
Komunala 20
Ogrevanje (povprečje) 50
Vzajemna 30
Nezgodno zavarovanje 30
Internet, telefon, tv, rtv 50
Amortizacija avta, servisi, gume, zavarovanje, gorivo 200
Razvedrilo, hobiji, koncerti, rekreacija ... 100
Dopust, potovanja 50
Varčevanje za pokojnino 100
Sklad za ostale planirane in neplanirane izdatke (nakup računalnika, popravila avta, zamenjava hišnih aparatov, ...) 50

Torej skupaj 1300 - 1500 neto, pa sploh še ni všteto npr. kakšno popravilo zob ali npr. doplačevanje doma za starše ali kaj podobnega. Torej nadpovprečna plača je za samsko osebo ena srednja žalost, toliko da živiš in funkcioniraš.


S tem da si uposteval kaksen hack sistma. Za avto si racunal, kakor da ga zares ne potrebujes ampak ga vseeno imas. Avto je tezko pod 400€, ce racunas vse, prej pri 500€. Hobije imas poceni, ker ze Gaming comp bi bil tvoj edini hobi za minimalno eno leto, najemnina je na nivoju golo prezivetje, dupust, potovanja 50/mesec je dovolj za eno morje, drugace si celo leto doma itn. :)

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:


Kredit za 3500EUR/mesec nisem predvidel nikjer. V visjem razredu predvidevam 2000EUR za stanovanje + stroski, kar pomani maksimalno 1500EUR kredita na mesec, realno pa dosti manj, ker moras odsteti se strosek lastnistva (popravila, davki...).


Aja, eh. S tem proračunom boš pri teh obrestih odplačal ~1k€ glavnice mesečno. V petnajstih letih imaš tako že zelo lepo stanovanje, če si začel iz ničle.

Kar zelis ti je skombinirat, da zivis kot revez, placo pa imas kot mali sef in enostavno ves kapital kanaliziras v nepremicnino, kar je miloreceno nerealno oziroma tega ne pocne nihce, ki je pri pameti. Sem pa pri vsaki postavki uposteval se kaksen nakljucen strosek, ki te lahko doleti. Vec imas vecji je lahko nakljucen strosek.


Glede na pavšalnost tvojih "ocen" močno dvomim, da si naredil kaj dosti več kot napisal neke številke, ki bi jih rad imel.

FTad ::

Jerry000 je izjavil:

Imate kakšno aplikacijo za vodenje financ? Bi lahko tudi to mal pošeral :).


jaz sem si nasel en excel template in ga priredil za svoje potrebe in ga uploadal na google docs, tako da ga lahko takoj updejtam, ko naredim kak nakup.

Smrekar1 ::

Miha 333 je izjavil:

Stroški za zaposleno samsko osebo (povprečno na mesec):
Reševanje stanovanjskega problema (najemnina/kredit, ...) 300 - 500
Hrana 250 (všteto občasno prehranjevanje zunaj zaradi urnika, pa tudi za 1 osebo se vedno ne splača kuhati)
Oblačila, čevlji 80
Elektrika 40
Komunala 20
Ogrevanje (povprečje) 50
Vzajemna 30
Nezgodno zavarovanje 30
Internet, telefon, tv, rtv 50
Amortizacija avta, servisi, gume, zavarovanje, gorivo 200
Razvedrilo, hobiji, koncerti, rekreacija ... 100
Dopust, potovanja 50
Varčevanje za pokojnino 100
Sklad za ostale planirane in neplanirane izdatke (nakup računalnika, popravila avta, zamenjava hišnih aparatov, ...) 50

Torej skupaj 1300 - 1500 neto, pa sploh še ni všteto npr. kakšno popravilo zob ali npr. doplačevanje doma za starše ali kaj podobnega. Torej nadpovprečna plača je za samsko osebo ena srednja žalost, toliko da živiš in funkcioniraš.


Tole dejansko ni daleč od resnice, čeprav se da pri nekaterih točkah prihraniti. Povprečje ogrevanja 50€/mesec skozi celo leto je malo huda, če imaš izolirano stanovanje imaš toliko ogrevanja pozimi in je povprečje bolj 10-15€/mesec. Nezgodno zavarovanje je čisto opcijsko in ne rabiš plačevati 30€/mesečno in podobno.
Popravki so minimalni in težko prideš na kaj dosti manj kot 1200-1400 neto skupnih dohodkov. Ne povprečne plače, skupnih dohodkov, torej plača plus nadomestilo za vožnjo in malico ter regres. Samo nadomestilo za malico je tretjino letnega proračuna za hrano, zakonski minimum regresa je tistih 50€/mesec, ki jih namenjaš za dopuste in potovanja.

Povprečna plača pride približno tja.

TheBlueOne ::

Smrekar1 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Kredit za 3500EUR/mesec nisem predvidel nikjer. V visjem razredu predvidevam 2000EUR za stanovanje + stroski, kar pomani maksimalno 1500EUR kredita na mesec, realno pa dosti manj, ker moras odsteti se strosek lastnistva (popravila, davki...).


Aja, eh. S tem proračunom boš pri teh obrestih odplačal ~1k€ glavnice mesečno. V petnajstih letih imaš tako že zelo lepo stanovanje, če si začel iz ničle.

Kar zelis ti je skombinirat, da zivis kot revez, placo pa imas kot mali sef in enostavno ves kapital kanaliziras v nepremicnino, kar je miloreceno nerealno oziroma tega ne pocne nihce, ki je pri pameti. Sem pa pri vsaki postavki uposteval se kaksen nakljucen strosek, ki te lahko doleti. Vec imas vecji je lahko nakljucen strosek.


Glede na pavšalnost tvojih "ocen" močno dvomim, da si naredil kaj dosti več kot napisal neke številke, ki bi jih rad imel.


Sem bolj tocno racunal, samo tu sem prilepil priblizne stevilke. Je pa seveda moja ocena, ampak s tem, kar pisejo ostali bolj kot ne sovpada.

user4683 ::

TheBlueOne je izjavil:

Ne sodit celote po tem, kar izves na forumu, na katerega gravitirajo predvsem najbolj deficitarni poklici. Ce bi bil forum slo-sivilje.net, bi verjetno dobil obcutek, da je se slabse kot pravijo mediji.

Seveda. In jih ne, ampak ce bolj povrsno spremljas vecje slovenske medije imas obcutek da _nihce_ ne zasluzi vec od povprecja. Razen morda "tajkuni in lopovi" :) Samo pravim, da je lepo nekje za spremembo videti tudi malo lepso plat.

Ce se vrnem na glavno temo - z mojo v povprecju skupaj zapraviva cca 1000eur/mesec za hrano, vse stroske, hobije, lajf. Stanovanjski problem je ze resen, drugace bi bila ta cifra se cca 1000eur visja.

D3m ::

Jerry000 je izjavil:

Imate kakšno aplikacijo za vodenje financ? Bi lahko tudi to mal pošeral :).


Žena vodi excel pa prav, da ne da. :)
|HP EliteBook|R5 6650U|

Utk ::

Kaj imate od teh excelov in programov?
Če kaj rabim, kupim, če ne, ne, če je za kam it, gremo. Sej v tistem trenutku vidiš kolk stane in če je vredno tega denarja, kaj ima veze kolk si že zapravil ta mesec. Kaj imaš od tega beleženja.

Kolk si težak ti pa vsako leto CSD zastonj izračuna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TheBlueOne ::

Utk je izjavil:

Kaj imate od teh excelov in programov?
Če kaj rabim, kupim, če ne, ne, če je za kam it, gremo. Sej v tistem trenutku vidiš kolk stane in če je vredno tega denarja, kaj ima veze kolk si že zapravil ta mesec. Kaj imaš od tega beleženja.


Kaj nisi prebral, da to dela njegova. :) Moja ima pravtako vse v excelu. Belezi finance, kakor dva sva podjetje. Jaz imam od tega belezenje dve uri popolnega miru vsak mesec.

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:


S tem da si uposteval kaksen hack sistma. Za avto si racunal, kakor da ga zares ne potrebujes ampak ga vseeno imas. Avto je tezko pod 400EUR, ce racunas vse, prej pri 500EUR. Hobije imas poceni, ker ze Gaming comp bi bil tvoj edini hobi za minimalno eno leto, najemnina je na nivoju golo prezivetje, dupust, potovanja 50/mesec je dovolj za eno morje, drugace si celo leto doma itn. :)
Težko bomo tukaj prišli skupaj. Jaz si zapisujem VSE stroške povezane z avtom. Skupaj z amortizacijo nakupa sem na 220EUR/mesec, in to s požrešnim bencinarjem, 15tkm/leto. Tukaj je všteto kompletno vse (bencin, reg., kasko, servisi...).
Sicer so pa tudi druge postavke močno odvisne od posamezne družine ali osebe. 80EUR/mesec za obleke in čevlje se meni zdi nepredstavljivo. Toliko jaz za ta namen zapravim morda v pol leta.
Ogrevanje pa tudi, pri 135m2 NEH so stroški ogrevanja/tople vode povprečno 30EUR/mesec oziroma štroma imamo 75EUR/mesec, drugih energentov ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

NikolormousB ::

Če kaj rabim, kupim, če ne, ne, če je za kam it, gremo. Sej v tistem trenutku vidiš kolk stane in če je vredno tega denarja, kaj ima veze kolk si že zapravil ta mesec. Kaj imaš od tega beleženja.


Pregled nad financami, ki ti omogoča srednjeročno in dolgoročno planiranje.

D3m ::

Točno tako. Moja bi rada z mano obkrožila svet in planira sto na ura.....jaz bi pa samo MIR.
|HP EliteBook|R5 6650U|

harmony ::

D3m je izjavil:

Točno tako. Moja bi rada z mano obkrožila svet in planira sto na ura.....jaz bi pa samo MIR.

Jaz bi te vrgel na cesto. Baba ima prav, zeli uzivat v lajfu.

D3m ::

Saj uživa. Hoče pa še malo več.

Saj bova šla sam, da še tamali malo zrastejo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FTad ::

Jaz imam rad pregled nad financami. Natancnost budgeta med excelom in bancnim stanjem je +/- par € (od tega v excel vcasih raje zaokrozim navzgor, tako da ne more biti stanje na racunu manj).

Torej celoten pregled nad financami, konec leta mi izpise se povprecje vsake kategorije in graf, saj sem si tako uredil template.

Utk ::

NikolormousB je izjavil:

Če kaj rabim, kupim, če ne, ne, če je za kam it, gremo. Sej v tistem trenutku vidiš kolk stane in če je vredno tega denarja, kaj ima veze kolk si že zapravil ta mesec. Kaj imaš od tega beleženja.


Pregled nad financami, ki ti omogoča srednjeročno in dolgoročno planiranje.

Je za to res treba vse beležit? Ne vidiš od oka kolk ti ostane na mesec?

D3m je izjavil:

Točno tako. Moja bi rada z mano obkrožila svet in planira sto na ura.....jaz bi pa samo MIR.

Ja in kaj, za to moraš izračunat kolk denarja rabiš, in ko ga enkrat imaš, od takrat naprej lahko greš. Sprotno beleženje kolk si dal za pivo ne pomaga dost. Niti ni, da bi na tem šparal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

energetik ::

Excel tabelo sem si vodil le ob gradnji bajte. Sedaj se mi niti pod razno ne da več. Imam dovolj dober občutek, da iz spletne banke na uč ocenim, koliko imam porabe in kaj si lahko kdaj privoščim.

harmony ::

FTad je izjavil:

Jaz imam rad pregled nad financami. Natancnost budgeta med excelom in bancnim stanjem je +/- par € (od tega v excel vcasih raje zaokrozim navzgor, tako da ne more biti stanje na racunu manj).

Torej celoten pregled nad financami, konec leta mi izpise se povprecje vsake kategorije in graf, saj sem si tako uredil template.

Kaksna je dodana vrednost tega na koncu leta?

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Težko bomo tukaj prišli skupaj. Jaz si zapisujem VSE stroške povezane z avtom. Skupaj z amortizacijo nakupa sem na 220EUR/mesec, in to s požrešnim bencinarjem, 15tkm/leto. Tukaj je všteto kompletno vse (bencin, reg., kasko, servisi...).


Nakup nizji srednji razred 20.000 po petih letih 8000€ 12.000€ razlike 200€/mesec
Zavarovanje 300€/leto 25€/mesec
15.000km 9l = 146€/mesec 1,3€/l
Vinjeta = 8,75€
1x letno servis 300€ =25€/mesec
Popravila 0
Gume 200€/leto ca. 17€/mesec

Smo ze cez 400€, kjer predvidevam vse na poceni strani in popravila 0, ker sem racunal nov avto. Ceno avta sem postavil glede na km in kje priblizno se gibljejo avti koncepirani za te kilometrine.

Ce govoris o rabljenem je na nek nacin ze hack oz riziko, ker lahko popravila dohitijo izgubo cene zaradi pomanjkanja garancije. Je pa racunanje popravil na 0 absolutno nerealno, pa vseeno dam odpustek. :)

FTad ::

harmony je izjavil:

FTad je izjavil:

Jaz imam rad pregled nad financami. Natancnost budgeta med excelom in bancnim stanjem je +/- par € (od tega v excel vcasih raje zaokrozim navzgor, tako da ne more biti stanje na racunu manj).

Torej celoten pregled nad financami, konec leta mi izpise se povprecje vsake kategorije in graf, saj sem si tako uredil template.

Kaksna je dodana vrednost tega na koncu leta?


Pravzaprav nic, ampak me je picilo, da jo dodam in sem jo :)

NikolormousB ::

Je za to res treba vse beležit? Ne vidiš od oka kolk ti ostane na mesec?


Treba ni, je pa dobrodošlo, da veš pri čem si. Kaj si res lahko privoščiš, kje so rezerve. Če ne spremljaš vsaj okvirno porabe, težko karkoli splaniraš ali kupiš kaj večjega, brez, da bi se izpostavil riziku.

Sprotno beleženje kolk si dal za pivo ne pomaga dost. Niti ni, da bi na tem šparal...


Lahko se izkaže, da za pivo zapraviš 300€ na mesec. Ker si pač đek in v kafani častiš frende, ker maš tako ali tako poln TRR in si lahko privoščiš. Mogoče se odločiš, da boš za pivo zapravil samo še 100€, ostalih 200€ pa boš porabil drugače, ko vidiš realne številke.

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:


Nakup nizji srednji razred 20.000 po petih letih 8000€ 12.000€ razlike 200€/mesec
Zavarovanje 300€/leto 25€/mesec
15.000km 9l = 146€/mesec 1,3€/l
Vinjeta = 8,75€
1x letno servis 300€ =25€/mesec
Popravila 0
Gume 200€/leto ca. 17€/mesec

Smo ze cez 400€, kjer predvidevam vse na poceni strani in popravila 0, ker sem racunal nov avto. Ceno avta sem postavil glede na km in kje priblizno se gibljejo avti koncepirani za te kilometrine.

Ce govoris o rabljenem je na nek nacin ze hack oz riziko, ker lahko popravila dohitijo izgubo cene zaradi pomanjkanja garancije. Je pa racunanje popravil na 0 absolutno nerealno, pa vseeno dam odpustek. :)


Avto nižjega srednjega razreda dobiš za 15k€, 20k€ je že srednji srednji razred :)

Izven tega se strinjam, za avto moraš računati ~400€/mesec, če kupuješ nove na ~5 let.
Z rabljenimi je začetna investicija toliko manjša, da prideš čez tudi z 250-300€/mesec, manj težko.

zavajon ::

user4683 je izjavil:

Lepo, potem ni vse tako slabo kot pravijo mediji :)

Mediji naj bi se trudili, da pokrivajo cel segment, tukaj navajane številke pa veljajo za 10-15% populacije. Za tiste, ki smo v tem procentu, res ni tako slabo, ampak hudič bo, ko tistim 85% "poči film" ;)
Porazdelitev povprečne mesečne bruto plače, Slovenija, 2016

TheBlueOne ::

Smrekar1 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Nakup nizji srednji razred 20.000 po petih letih 8000EUR 12.000EUR razlike 200EUR/mesec
Zavarovanje 300EUR/leto 25EUR/mesec
15.000km 9l = 146EUR/mesec 1,3EUR/l
Vinjeta = 8,75EUR
1x letno servis 300EUR =25EUR/mesec
Popravila 0
Gume 200EUR/leto ca. 17EUR/mesec

Smo ze cez 400EUR, kjer predvidevam vse na poceni strani in popravila 0, ker sem racunal nov avto. Ceno avta sem postavil glede na km in kje priblizno se gibljejo avti koncepirani za te kilometrine.

Ce govoris o rabljenem je na nek nacin ze hack oz riziko, ker lahko popravila dohitijo izgubo cene zaradi pomanjkanja garancije. Je pa racunanje popravil na 0 absolutno nerealno, pa vseeno dam odpustek. :)


Avto nižjega srednjega razreda dobiš za 15kEUR, 20kEUR je že srednji srednji razred :)

Izven tega se strinjam, za avto moraš računati ~400EUR/mesec, če kupuješ nove na ~5 let.
Z rabljenimi je začetna investicija toliko manjša, da prideš čez tudi z 250-300EUR/mesec, manj težko.


Ok, potem popravila sigurno niso 0. Sledi

Nakup nizji srednji razred rabljen 10.000 po petih letih 3500EUR 6500EUR razlike 108EUR/mesec
Zavarovanje 300EUR/leto 25EUR/mesec
15.000km 9l = 146EUR/mesec 1,3EUR/l
Vinjeta = 8,75EUR
1x letno servis 300EUR =25EUR/mesec
Popravila 400EUR/leto = 33EUR/mesec
Gume 200EUR/leto ca. 17EUR/mesec

362EUR/mesec

Smo malo pod 400EUR, kjer ne pozabit, da ni veliko km... Popravila pavsal 400EUR, ker se nekako skupaj izkaze za realno, ko stejes enkrat se kaj vecjega. Tudi ce bi bilo nekoliko manj, bistveno pod 350EUR/mesec ne prides.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Lahko se izkaže, da za pivo zapraviš 300EUR na mesec. Ker si pač đek in v kafani častiš frende, ker maš tako ali tako poln TRR in si lahko privoščiš.

Ja, taki frajerji so znani po tem, da si beležijo stroške v excel.
Jaz ne razmetavam, kolk ostane poskusim še kako obrnit, in to je to.
Če si lahko privoščim bmw 5 ali golfa vem tudi brez excela.
Sej če šparaš za neko hišo je druga stvar, ko enkrat živiš normalno brez teh stresov, se pa brez veze obremenjevat s tem. A naj grem zdaj računat, če si lahko čez 5 let privoščim jadrnico, če zmanjšam pivo za 30%? Bom že videl čez 5 let...

Nakup nizji srednji razred rabljen 10.000 po petih letih 3500EUR 6500EUR razlike 108EUR/mesec
Zavarovanje 300EUR/leto 25EUR/mesec
15.000km 9l = 146EUR/mesec 1,3EUR/l
Vinjeta = 8,75EUR
1x letno servis 300EUR =25EUR/mesec
Popravila 400EUR/leto = 33EUR/mesec
Gume 200EUR/leto ca. 17EUR/mesec

362EUR/mesec

Točno to, brez veze beležit porabo vsakih 10 evrov, če se potem pri nakupu avta mimo vserje mimogrede za 200 na mesec, da ne govorimo o hiši, vikendu, ne vem čemu. Kolk kaj stane je treba dobro preračunat, ne pa kolk porabiš. To vidiš na vsakem izpisku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:


Ok, potem popravila sigurno niso 0. Sledi

Nakup nizji srednji razred rabljen 10.000 po petih letih 3500EUR 6500EUR razlike 108EUR/mesec
Zavarovanje 300EUR/leto 25EUR/mesec
15.000km 9l = 146EUR/mesec 1,3EUR/l
Vinjeta = 8,75EUR
1x letno servis 300EUR =25EUR/mesec
Popravila 400EUR/leto = 33EUR/mesec
Gume 200EUR/leto ca. 17EUR/mesec

362EUR/mesec

Smo malo pod 400EUR, kjer ne pozabit, da ni veliko km... Popravila pavsal 400EUR, ker se nekako skupaj izkaze za realno, ko stejes enkrat se kaj vecjega. Tudi ce bi bilo nekoliko manj, bistveno pod 350EUR/mesec ne prides.


Če kupiš rabljen avto za 10k€ boš zraven dobil tudi leto dni garancije. 400€ popravil letno pomeni 2 omembe vredni okvari letno, ki jih odpravljaš pri uradnem serviserju, z originalnimi, novimi nadomestnimi deli. To je sicer dobra ideja, ampak omenjeni strošek se da vsaj razpoloviti. Avto bo pri prodaji vreden manj, ampak tudi nikjer ne piše, da ga moraš menjati na 5 let. Lahko ga imaš 8 let in prodaš za drobiž, kar ti omogoči, da zadevo sfuraš z zgoraj omenjeno amortizacijo.
Podobno velja za servis, 300€/letno za redni servis pomeni že kar malo višji cenovni razred, redni servisi pri pooblaščenih serviserjih za povsem spodobne avtomobile srednjega cenovnega razreda (Opel, Ford, Peugeot) so 100-200€/letno. Če imaš namen avto zvoziti do konca in ga prodati za drobiž ti lahko to delajo tudi drugi, za manj denarja. Tole spraviš skozi za 10€/mesec, če je potrebno.

Skupno pridemo na ~300€/mesec, če precej varčuješ in se večino časa voziš s starim, vprašljivo vzdrževanim avtomobilom. Nov avto te stane 400-450€/mesec, kar je razlog zakaj osebno prisegam na nove avtomobile.

Res je, avtomobil nima veliko kilometrov, ampak si računal na porabo 9L/100km. Meni avto takega cenovnega razreda, karavan, pije 5,5-6 L/100km, kar povsem izravna mojih 20-25 Mm letno.

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:

energetik je izjavil:

Težko bomo tukaj prišli skupaj. Jaz si zapisujem VSE stroške povezane z avtom. Skupaj z amortizacijo nakupa sem na 220EUR/mesec, in to s požrešnim bencinarjem, 15tkm/leto. Tukaj je všteto kompletno vse (bencin, reg., kasko, servisi...).


Nakup nizji srednji razred 20.000 po petih letih 8000€ 12.000€ razlike 200€/mesec
Zavarovanje 300€/leto 25€/mesec
15.000km 9l = 146€/mesec 1,3€/l
Vinjeta = 8,75€
1x letno servis 300€ =25€/mesec
Popravila 0
Gume 200€/leto ca. 17€/mesec

Smo ze cez 400€, kjer predvidevam vse na poceni strani in popravila 0, ker sem racunal nov avto. Ceno avta sem postavil glede na km in kje priblizno se gibljejo avti koncepirani za te kilometrine.

Ce govoris o rabljenem je na nek nacin ze hack oz riziko, ker lahko popravila dohitijo izgubo cene zaradi pomanjkanja garancije. Je pa racunanje popravil na 0 absolutno nerealno, pa vseeno dam odpustek. :)
Pri mojih 220€/mesec gre za rabljenega, kupljen pri starosti 4leta za 6k€, predvidena uporabo do 14. leta, ko bo vreden 0,00€.
Letni servis delam sam in me pride ~50€/leto. Gume 9€/mesec (menjava obeh kompletov na 5let). Zavarovanje polni kasko + vse kombinacije (~500€/leto).

TheBlueOne ::

@Smrekar1, ne vem, ce imas prav. Ti gledas na vse kar optimisticno. Servisi so mali okoli 200, ce kupis pet let star avto imas verjetno vsaj enega velikega ki kar zvisa povprecje + se kaksna malenkost.

Popravila ljudje kar pozabijo. Katalizatorji, filtri trdih delcev itn. pride hitro. Morda imas ti z avti sreco ampak imas na drugi strani nekoga, ki je obnavljal motor, menjal turbino... Vrednost 400€ za popravila nisem dal glede na svoje avte, bi bilo kar dosti vec. Resnica je torej nekje med najinima situacijama.

To je, ce ze hoces iti v detajle. Kjer ne pozabit, da ti govoris o rabljenem avtu, best case scenarijih, ki so se lahko realni itn.

Ko racunas strosek, moras dejansko racunati nekje vmes in ne optimisticno, ker se ti v zevljenju potem prehitro zgodi, da nimas srece ravno takrat, ko gres na mejo svojih financ. Ja, se zavedam, da je lahko tudi zelo poceni, sem imal kot student kaksen tak primer, ampak pogeldano skozi leta ni bil ravno reprezentativen.

@energetik, tvoj primer ni splosno reprezentativen. Je maksimalna deviacija v eno smer in ni uporaben za relano predvidevanje odhodkov. Zal...

link_up ::

D3m je izjavil:

Točno tako. Moja bi rada z mano obkrožila svet in planira sto na ura.....jaz bi pa samo MIR.


I feel you...razlika je le v tem, da moja planira za stiri. :D
In and Out

Utk ::

Zavarovanje polni kasko + vse kombinacije (~500€/leto).

S tem delaš čisto zgubo. Avto je vreden kolk, 3-4 jurje? Če ti ga ravno ne ukradejo (kar tudi ni zelo verjetno) ali speštaš v nulo, ne moreš z nobeno nesrečo zanj dobit od zavarovalnice več kot 1500, morda 2000. Če že tako zelo uničiš, za 3 jurje, boš pa imel večje skrbi kot jurja izgube.

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:

@Smrekar1, ne vem, ce imas prav. Ti gledas na vse kar optimisticno. Servisi so mali okoli 200, ce kupis pet let star avto imas verjetno vsaj enega velikega ki kar zvisa povprecje + se kaksna malenkost.


Po mojih izkušnjah so servisi lahko tudi po 100€, pri uradnem serviserju.

Popravila ljudje kar pozabijo. Katalizatorji, filtri trdih delcev itn. pride hitro. Morda imas ti z avti sreco ampak imas na drugi strani nekoga, ki je obnavljal motor, menjal turbino... Vrednost 400€ za popravila nisem dal glede na svoje avte, bi bilo kar dosti vec. Resnica je torej nekje med najinima situacijama.


Morda tudi kupujem avtomobile po zanesljivosti znamke, ne po tem kaj mi je všeč.

looser ::

če porabi električni za 2€/100km, je to potem tudi varčevanje, menda, če bencinar porabi nekje 10€/100km
še nimamo, samo bomo morali menjati vsak čas, rajngle že ropotajo :-)

TheBlueOne ::

@Smrekar1 ja ze, ampak govorimo o nekih realnih splosno reprezentativnih predpostavkah. V takih diskusijah ne mores enostavno bazirati na tem, kako je pri tebi. Racunaj tudi stem, da sem racunal za 15.000km. Pomeni benz + 1x servis. Dodaj se 5000km pa ne prides skoraj nikakor pod 400€. Me zanima, za kateri avto je uradni servis 100€? To je zmogel pri meni samo Lupo, kjer sem servise se delal sam. :)

Smrekar1 ::

TheBlueOne je izjavil:

@Smrekar1 ja ze, ampak govorimo o nekih realnih splosno reprezentativnih predpostavkah. V takih diskusijah ne mores enostavno bazirati na tem, kako je pri tebi. Racunaj tudi stem, da sem racunal za 15.000km. Pomeni benz + 1x servis. Dodaj se 5000km pa ne prides skoraj nikakor pod 400€. Me zanima, za kateri avto je uradni servis 100€? To je zmogel pri meni samo Lupo, kjer sem servise se delal sam. :)


Ford, Summit avto. Je pa res, da je od tega že nekaj let.

Nekateri avtomobili imajo redne servise tudi pri 25 Mm, moj sicer ne.

looser je izjavil:

če porabi električni za 2€/100km, je to potem tudi varčevanje, menda, če bencinar porabi nekje 10€/100km
še nimamo, samo bomo morali menjati vsak čas, rajngle že ropotajo :-)


Jup. Ampak plačuješ tudi najem baterije in si brez subvencij na pozitivni ničli, plus nekaj začetne investicije je za domačo polnilno postajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

TheBlueOne ::

Smrekar1 je izjavil:


Ford, Summit avto. Je pa res, da je od tega že nekaj let.

Nekateri avtomobili imajo redne servise tudi pri 25 Mm, moj sicer ne.


Ja more biti ze kaksno desetletje ++. :)

"25 Mm" Ja ja.... BMW longlife. Naju je stal 5000€++ v popravilu. Mi je kasneje tudi uraden servis predlagal, da delam bolj pogosto servise. :)

NikolormousB ::

A naj grem zdaj računat, če si lahko čez 5 let privoščim jadrnico, če zmanjšam pivo za 30%? Bom že videl čez 5 let...


Jaz take stvari rad vem v naprej.

Pa da ne bo pomote, ne beležim stroškov, vsake toliko naredim okviren pregled porabe na karticah. Imam začrtan budget, ki vsebuje vse potrebe in želje, da vidim koliko moram zaslužiti za standard, ki ga želim.

energetik ::

Zdaj smo spet nekam zalutali z avti, ampak kot pri ostalih stvareh imamo očitno preveč različne navade, da bi se dalo primerjati življenjske stroške.
Nekaterim je pač avto luksuzni simbol, kupujejo avte višjega ali srednjega razreda, menjajo na par let, ki pa se vseeno kvarijo in imajo izredno draga popravila. Drugi imamo rabljen avto za vožnjo A-B in jih šraufamo sami.
Enako tudi pri oblačilih. Nekateri vsak mesec kupujejo "firme", meni to nič ne pomeni in kupim najceneje kar lahko in le ko je potrebno.
Pa pri prehranjevanju "zunaj", nekateri vsak dan, drugi gremo morda na 1 pico/kavico/pivo na mesec.

TheBlueOne ::

@energetik, zato pa racunam to, kar industrija predvideva za dolocene kilometre. Na koncu ogromne razlike med novim in rabljenim ni, pri avtih, ki so novi pod 20kEUR.

Prej sem pravtako sam sravfal avte in vem, da je ce imas cas mozno res poceni. Lahko dobis lepe eno sezono stare gume za fragment cene, deli iz Nemcije, servis sam, ampak ni reprezentativno.

Kar sem predpostavil okoli stroskov zivljenja, kjer se je zacela diskusija okoli avtov, se mi ne zdi, da je bilo zares postavljeno pod vprasaj v nekem smislu realnega povprecja.

Zgodovina sprememb…

looser ::

ja, mi nimamo ampak res prav nobenih problemov glede porabljanja subvencij, saj tudi plačujemo tisti stpe+ove in to...

Smrekar1 ::

energetik je izjavil:

Zdaj smo spet nekam zalutali z avti, ampak kot pri ostalih stvareh imamo očitno preveč različne navade, da bi se dalo primerjati življenjske stroške.


Ker je avto v Sloveniji hočeš-hočeš nujna zadeva in eden izmed večjih posameznih življenjskih stroškov.

TheBlueOne je izjavil:


Ja more biti ze kaksno desetletje ++. :)

"25 Mm" Ja ja.... BMW longlife. Naju je stal 5000€++ v popravilu. Mi je kasneje tudi uraden servis predlagal, da delam bolj pogosto servise. :)


BMW je koreta za zabijanje denarja, ne dober avtomobil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

feryz ::

Smrekar1 je izjavil:

BMW je koreta za zabijanje denarja, ne dober avtomobil.
A ga imaš? Ko ga boš imel, pa sodi.
Je pa res, da je mesečni strošek "korete" okrog 3,5k evrov (z upoštevano petletno amortizacijo).
Se pravi, da boš ostal kar pri forumskem nakladanju. In slinjenju.
Tudi svojo plačico preveri. Da ne boš mislil, da res kaj dobiš.

TheBlueOne ::

@feryz, tako drag pa vecinoma spet ni. Je pa hitro 1000€/mesec+. In ja, fenomenelan avto. Ko ga vozis se ti zdi da pritiskas maskimalno hudo svabsko mrcino, ljubice pa imajo ceno. :)


V glavnem doma ga verjetno vec ne bo, ce ga ne dobim na izbiro sluzbenega, potem pa sploh ne grem gledat kaj drugega.

feryz ::

Je kar toliko. V kolikor je avto.
Ni pa to, jasno, domet tukajšnjih foušljivcev.

Smrekar1 ::

feryz je izjavil:

A ga imaš? Ko ga boš imel, pa sodi.


Nope. Imam sicer dovolj denarja, da bi ga imel. Ni ti treba verjeti, če nočeš.

Je pa res, da je mesečni strošek "korete" okrog 3,5k evrov (z upoštevano petletno amortizacijo).


To pomeni kaj, 200k€ plus kar dobiš zanj?
Za ta denar imam enako dober avto plus stanovanje ali kaj drugega, kar mi bo denar prinašalo namesto odnašalo.

Se pravi, da boš ostal kar pri forumskem nakladanju. In slinjenju.
Tudi svojo plačico preveri. Da ne boš mislil, da res kaj dobiš.


Uuu, sem zadel v živec kaj? :D

Dobro, morda imam res srečo srečo in ne čutim potrebe po kompenzaciji lastnih kompleksov s smešno precenjenim kosom kovine, katerega funkcija naj bi bila, da me spravi do točke A do točke B. Ljudje smo si pač različni :)

TheBlueOne je izjavil:

@feryz, tako drag pa vecinoma spet ni. Je pa hitro 1000€/mesec+. In ja, fenomenelan avto. Ko ga vozis se ti zdi da pritiskas maskimalno hudo svabsko mrcino, ljubice pa imajo ceno. :)


Zgolj za vtis, Stormy Daniels je bila za Trumpa precej cenejša od tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

TheBlueOne ::

@feryz, kateri BMW stane 3500€/mesec? Sem radoveden...

looser ::

huh, tu ste vi zdaj fejst zašli, ko si merite dolžine oneta z višino mesečne amortizacije avta.
jaz priznam, da res ne morem kupiti takšnega avta (niti s kreditom na 5 let, to bi mogoče šlo, ne vem)...
mi smo sicer bolj v nepremičninah in navtikoi...

thetilko, nekaj, kar stane okoli 200kEUR, menda obstaja kaj pri bmwju takšnega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

feryz ::

Vsak, katerega nabavna je 100 k plus. Vključno s teslom.

Zato pa so take teme popolnoma brezvezne. V Sloveniji za življenje zadošča, da prodaš izvod ali dva kraljev ulice. Drugo dobiš brezplačno.
Ostalo je različno od osebe do osebe, njihovih navad. Kako je lahko dovolj, če imata dva 3800 evrov mesečno in niti natankati ne moreš več pred plačo? Brez da kaj v usta daš.

looser ::

bi se, mogoče, vrnili na bolj normalne pogoje in pogovore?
zadeva se je izrodila zdaj s temi bmw za 100-200kEUR...
tole, da vozite takšne avte in ga menjate na 3-5 let, je super fajn, vse čestitke za kariero...
ampak ne verjamem, da je to imel OP v mislih, ko je temo odpiral...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Utk ::

Jaz bi raje sicer vozil 20,000 km v golfu kot 80,000 letno v bmwju za 100 jurjev, ampak vsakemu svoje...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11222708 (18562) zobnik

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
44689811 (77404) FTad
»

Življenski stroški (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
691115916 (98797) Mato989
»

Pustiti službo da imaš lahko družino (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15629723 (23491) krneki0001

Več podobnih tem