» »

Darovati ledvico: da ali ne?

Darovati ledvico: da ali ne?

Temo vidijo: vsi

dilema ::

Živjo!

Zaradi jasnih osebnih razlogov pišem pod novim uporabnikom.

Zadeva je sledeča: S trenutno partnerko sva skupaj približno leto in pol in vse je bilo super do enega meseca nazaj, ko je ona hudo zbolela. Stvar je napredovala in odpovedujejo ji ledvice, tako da bo potrebovala nadomestne. Ena opcija je, da bi počakala na pravega donatorja in vzela tisto, mi je pa zdravnik povedal, da bi v primeru, da bi se tako odločil, bil tudi jaz primeren donator.

Vem, da se da popolnoma ok živeti tudi z eno samo ledvico vendar imam vseeno pomisleke. Ena stvar je, da nisem siguren, da se bo z njo izžlo in bi bilo recimo res bedno, da se potem ko sem ji dal ledvico, po 1 letu razideva. Druga stvar pa je ta, da bi se ona lahko počutila kot da mi je sedaj zaradi tega nekaj dolžna in bo to slabo vplivalo na razmerje. Seveda jo imam zelo rad in vse, samo je potrebno tudi malo razmišljat racionalno.

Kakšno je vaše mnenje? Bi darovali ledvico svoji partnerki (ki je ne poznaš tako dolgo)?

Vazelin ::

Niti približno se ne bi odpovedal ledvici za eno, ki jo poznam leto dni;)
Odpovedal bi se ji za starše, ne pa za eno, ki bi jo spoznal na ulici 1 leto nazaj.
Tudi ne vem kako bi takšno razmerje potem laufalo, kot je povedal že OP, vedno bi bila tista ledvica posredi, vedno bi bil nekdo nekaj dolžan. Drugo je če si s partnerjem dolga leta, ne pa nekaj čez 12 mescev!

Ampak OP.To je tvoja odločitev. Ne oziraj se na mnenja na forumu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

3p ::

Ledvico daš (če daš), da pomagaš sočloveku. Ne glede na to, kaj bo z vama čez leto.

Da bi pa ledvico dal, zato ker bosta morda mogoče baje skupaj srečna do konca svojih dni, pa je po mojem recept za dramo.

Smrekar1 ::

dilema je izjavil:

Živjo!

Zaradi jasnih osebnih razlogov pišem pod novim uporabnikom.

Zadeva je sledeča: S trenutno partnerko sva skupaj približno leto in pol in vse je bilo super do enega meseca nazaj, ko je ona hudo zbolela. Stvar je napredovala in odpovedujejo ji ledvice, tako da bo potrebovala nadomestne. Ena opcija je, da bi počakala na pravega donatorja in vzela tisto, mi je pa zdravnik povedal, da bi v primeru, da bi se tako odločil, bil tudi jaz primeren donator.

Vem, da se da popolnoma ok živeti tudi z eno samo ledvico vendar imam vseeno pomisleke. Ena stvar je, da nisem siguren, da se bo z njo izžlo in bi bilo recimo res bedno, da se potem ko sem ji dal ledvico, po 1 letu razideva. Druga stvar pa je ta, da bi se ona lahko počutila kot da mi je sedaj zaradi tega nekaj dolžna in bo to slabo vplivalo na razmerje. Seveda jo imam zelo rad in vse, samo je potrebno tudi malo razmišljat racionalno.

Kakšno je vaše mnenje? Bi darovali ledvico svoji partnerki (ki je ne poznaš tako dolgo)?


Jaz bom zadevo pogledal z njenega stališča. Bi bilo za njo dobro sprejeti ledvico od partnerja? Bo potem lahko trdila, da ti ničesar ne dolguje? Težko. Nista v sorodu, 1 leto tudi ni tako dolgo.

Če se ne gresta ravno Targaryenov tvoja ledvica zanjo ni nič boljša od ledvice naključnega darovalca. Če zadeva traja malo dlje morda, po 1 letu nikakor ne.

Kaj ji je, da so ji tako nenadoma začele odpovedovati ledvice? Gre za poslabšanje policističnih ledvic ali kaj drugega? To je lahko pomemben podatek ali darovati ali ne.

KAVINSKY ::

V bistvu se lahko vprašaš že to, če bi zdaj imela otroka (v kakor bi bila zdrava). Če je odgovor ne, potem tudi darovanje ledvice ne pride v poštev.

Sam bi ledvico daroval zgolj v primeru ivljenja in smrti, v kakor bi bil edini kompatibilni donator. V kakor pa ima družino, sorodnike in prijatelje pa so ti na prednostnem seznamu.

Pogovorita se, povej kako se počutiš, da nočeš da ti je dolna in potem mogoče z teboj samo zaradi občutka dolžnosti nečesa.

Invictus ::

Itak da ne. Leto in pol? Če nimata nič skupnega, potem pač reci ne...

BTW. kako veš da si primeren donator? Ledvice sicer niso tako "izbirčne", ampak vseeno. Si naredil teste?

Poleg tega presajen organ ni trajen. Prej ali slej bo rabila novo. Ji boš takrat dal še preostalo?

Saj življenje s presajenim organom je lahko ravno tako kvalitetno, ampak če nimaš neke hude (dolge) zgodovine ter nekaj ustvarjenega s partnerjem, si se obsodil na življenje z invalidom.

Si pomislil kako bo ko bosta hotela imeti otroke? Če jih bo lahko sploh imela, ker bo do konca življenja na Medrolu...

Sicer se zna zgoditi, da bo zgodba pri oddaji Preverjeno ali Svet, kako je njo zapustil partner, ampak v končni fazi, če nisi 60 let star, imaš še vse pred sabo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

imagodei ::

Jaz sem, navkljub resnosti tematike, malce skeptičen, da tole ni trol tema. Kar malo čudno bi bilo namreč, da bi bil OP kot nek random guy (v smislu genetike) ravno pravi darovalec za svojo trenutno partnerko. Tako da, tale dilema je prej ko ne bolj akademska, še bolj verjetno pa na žalost trol tema.
- Hoc est qui sumus -

Daliborg ::

Saj si je OP že sam odgovoril :

dilema je izjavil:

vendar imam vseeno pomisleke. Ena stvar je, da nisem siguren, da se bo z njo izžlo


Sicer pa, če te ima tudi ona tako rada potem dvomim da bi želela to saj postavljaš lastno življenje na kocko. In kot so ti že povedali ima družino za te zadeve. Za lastnega otroka jaz niti sekunde ne bi premišljeval.

Lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Smrekar1 ::

imagodei je izjavil:

Jaz sem, navkljub resnosti tematike, malce skeptičen, da tole ni trol tema. Kar malo čudno bi bilo namreč, da bi bil OP kot nek random guy (v smislu genetike) ravno pravi darovalec za svojo trenutno partnerko. Tako da, tale dilema je prej ko ne bolj akademska, še bolj verjetno pa na žalost trol tema.


Tudi malo verjetno je, da bi nenadoma hudo zbolela in potrebovala presaditev ledvice. Bolezni, ki take stvari povzročajo, so praviloma kronične narave.

Seveda tudi vse skupaj ni nemogoče.

imagodei ::

Smrekar1 je izjavil:

Tudi malo verjetno je, da bi nenadoma hudo zbolela in potrebovala presaditev ledvice. Bolezni, ki take stvari povzročajo, so praviloma kronične narave.

Seveda tudi vse skupaj ni nemogoče.

Ja, res je, se dogaja. Bratova bivša punca je nenadoma zbolela, nobenih posebnih težav prej, potem pa čez noč v Klinični center in en čas niso vedeli, a bo sploh preživela ali ne. Končni rezultat je bil med drugim ta, da so ji ledvice 90% odpovedale in so bile (po bratovem laičnem opisu) povsem "naluknjane", tako da niso več mogle opravljat svojega dela. Baje neka zelo redka bolezen, se šteje letno baje na prste ene roke (pa se ne spomnim, a v Sloveniji ali širše) in je to znan zaplet. Takrat še ni bila stara niti 30 let. Brat pa seveda niti približno ni bil primeren za darovanje ledvice, ne vem, če je to sploh kdaj bila resna opcija. Kolikor vem, še danes hodi na dializo.
- Hoc est qui sumus -

dilema ::

Hvala za mnenja. Sem se sam tudi bolj nagibal k ne, vendar nisem imel občutka kakšen odnos ima do tega ostala populacija. Dvomim, da bi lahko daroval ledvico in na to stvar kasneje popolnoma pozabil, vedno bi bila nekje vmes venomer ko bi bil z njo.

Upam, da bo z njo vse vredu in da bo hitro dobila ustreznega donatorja. Vam pa hvala za mnenja.

St235 ::

Se pa vprašaj tudi kako bo zgledalo živet z njo, če si res ustrezen darovalec in boš zavrnil presaditev. "sicer te neizmerno ljubim, ampak ker ne vem kaj bo čez 5 let ti pač ne bom dal ledvice. Dajva raje počakat na darovalca, pa če bo bo, če ne pa nama očitno ni bilo usojeno".

WhiteAngel ::

3p je izjavil:

Ledvico daš (če daš), da pomagaš sočloveku. Ne glede na to, kaj bo z vama čez leto.

Da bi pa ledvico dal, zato ker bosta morda mogoče baje skupaj srečna do konca svojih dni, pa je po mojem recept za dramo.


+1

marvin42 ::

St235 je izjavil:

Se pa vprašaj tudi kako bo zgledalo živet z njo, če si res ustrezen darovalec in boš zavrnil presaditev. "sicer te neizmerno ljubim, ampak ker ne vem kaj bo čez 5 let ti pač ne bom dal ledvice. Dajva raje počakat na darovalca, pa če bo bo, če ne pa nama očitno ni bilo usojeno".


To.
V bistvu je catch-22 situacija.
Mostly Harmless

Tilen ::

dilema je izjavil:

Vem, da se da popolnoma ok živeti tudi z eno samo ledvico vendar imam vseeno pomisleke.


To niti približno ne drži. Imam prijatelja z eno delujočo ledvico in na krvni sliki je kar nekaj težav. Ena, ki se jo na hitro spomnim, je vedno bistveno povišan kreatinin, ker ena ledvica ne očisti dovolj dobro. Še posebej je povišan, če si aktiven športnik, ker vnašaš pravilnoma več beljakovin.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Qrctegleda ::

Situacija je neugodna. Na prvo žogo bi rekel da nisem za take fore za noben denar, niti 1mio, 5mio ipd. Izjemoma bi se odpovedal ledvici če bi bila močna zgodba zadaj.

Mare2 ::

dilema je izjavil:

Živjo!

Kakšno je vaše mnenje? Bi darovali ledvico svoji partnerki (ki je ne poznaš tako dolgo)?


Dilema, ženska bo pač hodila 3x na teden na dializo. Dokler ne dobi prijaznega darovalca.

kogledom ::

So se druge možnosti med transplantacijo na eni in hemodializo na drugi strani. Obstaja torej še peritonealna dializa, sta o tem kaj govorila?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Darovanje organov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13420350 (17188) Pika na i
»

Doniranje ledvice

Oddelek: Loža
224169 (2922) fosil
»

Vsi bomo darovalci organov (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
46457467 (45167) WarpedGone
»

Darovanje organov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810603 (9403) Kaboom
»

Prva presaditev umetnega organa

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3112572 (9209) antonija

Več podobnih tem