» »

Življenski stroški

Življenski stroški

««
2 / 14
»»

Rok Woot ::

Ja prvorazredna hrana je res draga. Na njej komot zapravis tudi nad 5k po osebi, sicer nevem kje v Avstriji to dobis.

Hofer ima veliko slabe hrane ter veliko dobre. Veliko sldakarij je totalen poden, imas pa tudi veliko izredno dobrih produktov: Argentinski biftek, bio rakce, maslo, kruh ...

maco-maco ::

Spajky, tole si pa dobro napisal. In celo brez zarot je šlo.

Tudi če je kaj manj kot 3000€/mesec se da. Športna oprema je lahko rabljena, na smučišču ti ni treba prespat, piješ lahko čaj iz termoske in ješ doma pripravljene piščančje sendviče. Se pač voziš vsak dan in je poleg karte strošek le bencin. Plavat greš pa lahko v bajer, reko ali jezero (če ti morje ne odgovarja ali si doma predaleč). Tudi sprehod v bližnjem gozdu je lahko zelo zabaven. To so prednosti majhne države v kateri živimo.

Sicer malo pretiravam, samo otrok bo čisto normalno zrasel v zdravo osebo. Verjetno celo bolšo, kot če bi imel preveč.

Vsak mesec nekaj prišparat pa je že skoraj nuja. In ja, streha nad glavo je problem.
Kaj?

Rok Woot ::

Ja sej folk je v restavracij, na potovanju spi v hotelih, otrokom kupuje nepotreben krap pol pa jamra. Se najbolj zdravo za otroke je, da si kmet.

Arctander ::

Kredit se mi zdi smiseln samo v treh primerih:
-stanovanje
-dejavnost (kjer boš z dobičkom pokril n-kratnik obresti)
-nepredviden dogodek (npr. crkne peč za centralno, ali razbiješ avto, ki ga nujno rabiš za vožnjo v službo)

Vzeti kredit za stvar, ki ni življenjsko nujna in/ali ne prinaša prihodka IMO pomeni življenje preko svojih zmožnosti.

Pomembno se mi tudi zdi imeti prihranke za slabe čase (v denarju, vrednostnih papirjih, zlatu ... kar komu odgovarja). Moja filozofija je, da imam na strani za hude čase najmanj toliko denarja, kot ga rabim za preživeti dve leti na minimumu stroškov. Kajti hitro se lahko stvari obrnejo in ostaneš brez dela / huje zboliš / se huje poškoduješ / ...

Raje živim bolj skromno, kot bi lahko glede na prihodke in sem miren, kot da bi si privoščil ne vem kaj, hkrati pa bil v stresu, kako se bo finančno izšlo.

krneki0001 ::

AC_DC je izjavil:

nebivedu
Gotovinski transakcijski račun

Pri kateri banki ga imaš in koliko stane vodenje računa ?


okol evro. račun imam na nlb.

Rok Woot je izjavil:

Ja sej folk je v restavracij, na potovanju spi v hotelih, otrokom kupuje nepotreben krap pol pa jamra. Se najbolj zdravo za otroke je, da si kmet.


No na takle način naš dopust zgleda. Nič preseravanja v hotelih, če bi hotel spat med štirimi stenami, bi ostal doma.

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Arctander je izjavil:

Kredit se mi zdi smiseln samo v treh primerih:
-stanovanje
-dejavnost (kjer boš z dobičkom pokril n-kratnik obresti)
-nepredviden dogodek (npr. crkne peč za centralno, ali razbiješ avto, ki ga nujno rabiš za vožnjo v službo)


No, jaz tudi za avto ne jemljem pufa. Je brez veze in stran metanje denarja. Avto imaš tak, da je njegova nakupna cena ena tvoja plača. Če ga razsuješ, si kupiš drugega (enak model in enaka znamka), ter prestaviš vse dobre dele na "nov" avto, pa se voziš dalje. Za to je dovolj da v enem viknedu vse opraviš.

Seveda mora pa ta avto biti zanesljiv, vzdržljiv in ne sme biti preveč izrednih servisov.

Zgodovina sprememb…

dragana ::

Kaj naj rečem. Izgleda, da naša družina ni normalna. Dve podpovprečni plači, dva otroka, ter dva avtomobila (3 in 7 let stara), 2 mobilna telefona, TV, stacionarni telefon, internet,.... Kurjavo tudi imamo;-). Živimo čisto lepo. Gremo poleti na dopust (lani zapravili 1300€), imamo bolj ali manj vse kar želimo. Letno nam uspe našparat še cca. 5k€ za hude čase.

DrYuri ::

Kar sem jaz ugotovil je to, da če ne beležiš vseh stroškov zelo hitro preceniš svoje finančne zmožnosti. Veliki stroški niso problem, teh malih po 10-20 eur se kar hitro nabere za 200 eur in to potem zmanjka. Budgeting zelo olajša življenje. Se je pa treba do centa držat seveda.

krneki0001 ::

dragana je izjavil:

Kaj naj rečem. Izgleda, da naša družina ni normalna. Dve podpovprečni plači, dva otroka, ter dva avtomobila (3 in 7 let stara), 2 mobilna telefona, TV, stacionarni telefon, internet,.... Kurjavo tudi imamo;-). Živimo čisto lepo. Gremo poleti na dopust (lani zapravili 1300€), imamo bolj ali manj vse kar želimo. Letno nam uspe našparat še cca. 5k€ za hude čase.


Koliko sta to 2 podpovprečni plači?

Sam sem recimo napisal gor, da zapravimo na leto nekje 33k, kar je dovolj za normalno življenje brez da si obremenjen, ampak resnično neobremenjen. Lahko si privoščiš marsikaj. Lahko bi zapravljala recimo veliko več, vendar nočeva kazat otroku, da se da tudi to počet, čeprav imaš denar, da bi to lahko počel.
Najina avtomobila sta stara 15 in 17 let, vendar sta to še avtomobila iz časov, ko so jih delal da se bomo ljudje vozili v njih, ne ti sedanji, ko so samo za na servise vozit.


DrYuri je izjavil:

Kar sem jaz ugotovil je to, da če ne beležiš vseh stroškov zelo hitro preceniš svoje finančne zmožnosti. Veliki stroški niso problem, teh malih po 10-20 eur se kar hitro nabere za 200 eur in to potem zmanjka. Budgeting zelo olajša življenje. Se je pa treba do centa držat seveda.


Probaj obrnit filozofijo. Na dan si vzami s sabo za te drobnarije samo 10 evrov (300€ na mesec). Vzami škatlo in jo okoli in okoli zalimaj, pa na vrhu naredi luknjo, da gre denar vanjo.
Potem pa vsak dan kar ostane od teh 10 evrov vrži v škatlo (med vikendi, če nič ne zapraviš vrži cel bankovec notri).
Pa naslednji mesec povej, koliko se je nabralo.

Ko sem še to počel, je bilo na mesec tudi po 100€ v škatli. In če pustiš recimo škatlo neodprto celo leto, pa stalno notri mečeš ves tist drobiž, boš na koncu leta zelo presenečen.

Arctander ::

krneki0001 je izjavil:


No, jaz tudi za avto ne jemljem pufa. Je brez veze in stran metanje denarja. Avto imaš tak, da je njegova nakupna cena ena tvoja plača. Če ga razsuješ, si kupiš drugega (enak model in enaka znamka), ter prestaviš vse dobre dele na "nov" avto, pa se voziš dalje. Za to je dovolj da v enem viknedu vse opraviš.


Tudi jaz še nisem vzel krede za avto. In upam, da mi nikoli ne bo treba. Če razbijem zdajšnjega, grem lahko takoj na avto.net po drugega. Razumem pa, da kdo nima toliko na lagerju in v takšnem primeru bi se mi zdelo še smiselno vzeti kredit, seveda če je avto nujno potreben za npr. vožnjo v službo. Nikoli pa se ne bom strinjal s pufanjem za avto zaradi statusa.

DrYuri ::

krneki0001 je izjavil:


Probaj obrnit filozofijo. Na dan si vzami s sabo za te drobnarije samo 10 evrov (300€ na mesec). Vzami škatlo in jo okoli in okoli zalimaj, pa na vrhu naredi luknjo, da gre denar vanjo.
Potem pa vsak dan kar ostane od teh 10 evrov vrži v škatlo (med vikendi, če nič ne zapraviš vrži cel bankovec notri).
Pa naslednji mesec povej, koliko se je nabralo.

Ko sem še to počel, je bilo na mesec tudi po 100€ v škatli. In če pustiš recimo škatlo neodprto celo leto, pa stalno notri mečeš ves tist drobiž, boš na koncu leta zelo presenečen.


To gotovo deluje, vendar jaz si vse do eura splaniram tako da mislim da ta korak v mojem primeru nima nekega pomena.

kixs ::

dragana je izjavil:

Kaj naj rečem. Izgleda, da naša družina ni normalna. Dve podpovprečni plači, dva otroka, ter dva avtomobila (3 in 7 let stara), 2 mobilna telefona, TV, stacionarni telefon, internet,.... Kurjavo tudi imamo;-). Živimo čisto lepo. Gremo poleti na dopust (lani zapravili 1300€), imamo bolj ali manj vse kar želimo. Letno nam uspe našparat še cca. 5k€ za hude čase.


Eh, pa ta nasa "socialna" drzava...

Tody ::

No meni ta življenski stil, da si splaniraš vse do zadnjega centa ne odgovarja :) Zato je bilo to vprašanje koliko se porabi, pa da mal vidmo kje smo :) Vsi vemo da lahko zapraviš več kot imaš in več kot imaš več lahko zapraviš :)

Če gledam tako. Priskrbet si morem plačo neto (bruto nevem zakaj bi tukaj pomagala) 1500 eur na mesec. Da živimo fajn. Vse kar je bo več bo itak plus. Zdej pa ali bomo šli kampirat ali bomo spal v hiltonu z 5 * spet odvisno od stvari ki si jih želiš.

Tear_DR0P ::

Tody je izjavil:

Priskrbet si morem plačo neto (bruto nevem zakaj bi tukaj pomagala) 1500 eur na mesec.


Tvoja plača je bruto plača, zato se ti splača vedeti koliko to je - da boš bolj razumel koliko te kaj stane v življenju.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

matobeli ::

Točno tako.
Naj ti bo jasno da za vse "javne" dobrine plačaš od oka polovico (50%) vsega svojega zaslužka. 4 ure delaš zase, 4 za državo.

Pomisli na to ko se ne udeležiš naslednjih volitev da to pomeni da se v resnici odpoveduješ pravici do "razporejanja" svojega vložka v državo.

Pithlit ::

dragana je izjavil:

Kaj naj rečem. Izgleda, da naša družina ni normalna. Dve podpovprečni plači, dva otroka, ter dva avtomobila (3 in 7 let stara), 2 mobilna telefona, TV, stacionarni telefon, internet,.... Kurjavo tudi imamo;-). Živimo čisto lepo. Gremo poleti na dopust (lani zapravili 1300€), imamo bolj ali manj vse kar želimo. Letno nam uspe našparat še cca. 5k€ za hude čase.

Huh?

Recimo da je nekje 200€/mesec položnic ki jim ne uideš (iz zgoraj napisanega - pa je to zelo, zelo konzervativna ocena). Je to slabih 9k€/leto. Sem niso všteti nikakršni stroški z avtom - kar tudi pride tam 1,5k-2k letno/avto (in to je tudi konzervativna ocena). Se pravi tam nekje 12k€/leto gre. Brez hrane, cunj in ogrevanja (kje je šele kakšen hobi, ali vajin al pa od mulcev). Domnevam da kreditov nimate, stanovanjski problem pa je rešen (ker drugače ti pa sploh ne verjamem).
Life is as complicated as we make it...

matobeli ::

Je tud mene zanimal kako gre, približno jurja ostane na družino po odštetih varčevanjih in dopustu, če je plača malo podpovprečna, recmo 900EUR.

avto: en je nov, in ima 300EUR kredita, bencin je za oba 200EUR, vzdrževanje in registracija verjetno tudi. Položnice nekje do 200EUR z vrtcem/šolo, ostane 100EUR, za hrano.

Če je plača v resnici jurja (ali pa 999EUR) ali v resnici malo nad povprečjem, je to 200EUR več, pa še malo se kje kaj optimizira in smo lahko na tem da ostane 400EUR/mesec za hobije, hrano, obleko. Kar bi se pa že dalo. Ni nek luksuz, ampak povsem dostojno življenje.

edit: po drugi strani, če avto ne bi bil nov bi to pomenilo dodatnih 300EUR za dvignit kvaliteto žvljenja... hmm..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

iKst ::

l0g1t3ch je izjavil:

Tudi jaz se izogibam vsem mogočim kreditom, če pač nimaš ne kupuj. Tako preprosto.

To so mišljeni predvsem razni potrošniški ala TV, avto, PC, ... že za xy EUR / mesec


Razne oblike financiranja so odlična zdeva, dokler si odgovoren in veš kaj delaš. Z lizingom si lahko danes kupiš avto, za katerega bi sicer šparal par let. S kreditom si lahko postaviš hišo, ki je sicer ne bi, ali pa bi se v njo preselil čez 30 let.

Banka sicer pošteno zaračuna za posjila, po drugi strani pa si lahko s posojili bistveno dvigneš življenjski standard, pa tudi varnost. Raje imam avto za 400€ na mesec in 30 jurjev v žepu za hude čase, kot avto za 30 jurjev in 400€ viška na mesec.


Tody, kar se tvojega osnovnega vprašanja tiče. Ogromno je odvisno od tega, kaj si privoščiš in kako racionalen si. Poznam precej družin z dvema podpovprečnima plačama, pa živijo dobro (primer @dragana). Poznam pa ljudi, ki zapravijo ogromno, pa nimajo nič oprijemljivega za pokazat.

Za samskega človeka je pomoje skoraj nujno čez jurja, če si želiš vsaj občasno kakšno stvar privoščiti. Potem pa s številom članov v gospodinjstu znesek na osebo pada. Za 4 člansko družino s šoloobveznimi otroci je 500, 600€ na osebo pomoje povsem spodoben znesek. Tudi z veliko manj se da, ampak s tem denarjem recimo ni potrebno gledati na vsak cent. Lahko živiš neko lagodno middle class življenje.

matobeli ::

iKst je izjavil:


Banka sicer pošteno zaračuna za posjila, po drugi strani pa si lahko s posojili bistveno dvigneš življenjski standard, pa tudi varnost. Raje imam avto za 400EUR na mesec in 30 jurjev v žepu za hude čase, kot avto za 30 jurjev in 400EUR viška na mesec.


Resnica:
1. Umetno dvigneš standard, če gre karkoli narobe si v riti
2. Nimaš 30k v žepu ko na kredit vzameš avto za 30k.
3. Avto za 30k lahko prodaš in dobiš ven veliko več kot če istočasno prodaš takega na lizing

edit: "Splača" se samo za stanovanje, ker v stanovanju za 50k veliko težje živi cela družina kot pa se družina vozi z avtom za 2k.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Pithlit ::

iKst je izjavil:

Za 4 člansko družino s šoloobveznimi otroci je 500, 600€ na osebo pomoje povsem spodoben znesek. Tudi z veliko manj se da, ampak s tem denarjem recimo ni potrebno gledati na vsak cent. Lahko živiš neko lagodno middle class življenje.

Dej ne no. Verjetno to res gre skozi pod pogojem da imaš rešen stanovanjski problem. In to tko rešen da imaš porabo res optimizirano (zelo solidna izolacija in poceni ogrevanje). Pa še tko je treba šparat.

Lahko kar računaš: na froca gre mesečno cca 100€ (če šparaš!), dodaš kak hobi (recimo trening fuzbala) je treba dodat še 50€ zraven. Pol imaš nekje 250€ za položnice. Recimo okol 100€ za ogrevanje. 150€ za avto. In si na 800€/mesečno. Brez hrane in cunj ter brez kakršnegakoli luksuza (vključno z varčevanjem).

Realnost je pa pogosto taka da če imaš 2 froca, imata verjetno različne interese... in če ne živiš ravno v nekem urbanem središču... se ti kilometrina hitro nabere. Jaz za tamalo okol razvažat naredim blizu 15kkm/leto (sicer probam stvari optimizirat tako da ta razvoz porabim še zase... pa včasih ne gre). Moja računica trenutno kaže da za njene treninge in tekme 'pokurim' okol 3k€/leto. Kar je 250€/mesec. Zraven pride še šola pa telefon (ker brez je pa ne pustim vandrat okol) in smo že na 320€/mesec. Še oprema zraven, zaokrožimo na 350€/mesec.

500€ po glavi je utopija (z vključenimi krediti). In 500€ po glavi za 4-člansko družino je kar lepo povprečna slovenska plača.
Life is as complicated as we make it...

dragana ::

Stanovanje je res naše. Položnic pa je več kot 200€: Položnica od upravljavca je 120€, internet, telefoni in tv so 40, vrtec 180€, šola ene 40, elektrike 30, ogrevanje in topla voda pozimi 75€ (poleti 40), avtomobila skoraj 2000 po komadu na leto, potem je tu še rtv.
skupaj nanese tam okoli 500€ za položnice. Če onih 2000 po avtu razdeliš na mesec je to še 340€ mesečno za avtomobile je skupaj 840€ (skoraj cela moja plača). Od moje plače ostane kakih 200€ od prevoza in prehrane (od prevoza mi ostane, ker se nas vozi več skupaj v avtu v službo, ki je precej daleč). Za vse ostalo je še ena plača 900€ plus 100€ otroškega dodatka. Glede na to, koliko nam letno ostane, pojemo in oblečemo ene 600€ na mesec. Na dopust gremo z denarjem, ki ga dobimo vrnjenega od dohodnine (olajšava za vzdrževane družinske člane) - to je v našem primeru okrog 1000€), ter kar nam v službi dajo za regres(oba skupaj ene 700€).

Pithlit je izjavil:

dragana je izjavil:

Kaj naj rečem. Izgleda, da naša družina ni normalna. Dve podpovprečni plači, dva otroka, ter dva avtomobila (3 in 7 let stara), 2 mobilna telefona, TV, stacionarni telefon, internet,.... Kurjavo tudi imamo;-). Živimo čisto lepo. Gremo poleti na dopust (lani zapravili 1300€), imamo bolj ali manj vse kar želimo. Letno nam uspe našparat še cca. 5k€ za hude čase.

Huh?

Recimo da je nekje 200€/mesec položnic ki jim ne uideš (iz zgoraj napisanega - pa je to zelo, zelo konzervativna ocena). Je to slabih 9k€/leto. Sem niso všteti nikakršni stroški z avtom - kar tudi pride tam 1,5k-2k letno/avto (in to je tudi konzervativna ocena). Se pravi tam nekje 12k€/leto gre. Brez hrane, cunj in ogrevanja (kje je šele kakšen hobi, ali vajin al pa od mulcev). Domnevam da kreditov nimate, stanovanjski problem pa je rešen (ker drugače ti pa sploh ne verjamem).

matobeli ::

Pithlit je izjavil:


Lahko kar računaš: na froca gre mesečno cca 100€ (če šparaš!), dodaš kak hobi (recimo trening fuzbala) je treba dodat še 50€ zraven. Pol imaš nekje 250€ za položnice. Recimo okol 100€ za ogrevanje. 150€ za avto. In si na 800€/mesečno. Brez hrane in cunj ter brez kakršnegakoli luksuza (vključno z varčevanjem).

stroški z ogrevanjemm-hlajenjem 200€ (250€ je za bajto)
otrok 150€
odrasel 200€
Avto 150€
kredit za bajto/flet 600€
=1300€
Če imaš 600€ po osebi dohodka se pokrije že pri treh osebah (to sta recimo dva malo pod povprečno plačo).

Ostane še 500€ mesečno ki jih zapraviš za "luksuz" (varčevanje, dopust, hobi, boljši avto ali dva avta...)

iKst ::

Resnica:
1. Umetno dvigneš standard, če gre karkoli narobe si v riti
2. Nimaš 30k v žepu ko na kredit vzameš avto za 30k.
3. Avto za 30k lahko prodaš in dobiš ven veliko več kot če istočasno prodaš takega na lizing

edit: "Splača" se samo za stanovanje, ker v stanovanju za 50k veliko težje živi cela družina kot pa se družina vozi z avtom za 2k.


1. Ne, standard dvigneš realno, plačilo pa zamakneš. V primeru, da plačuješ z denarjem, par let šparaš za avto, vmes ga nimaš. Če ti ga financira banka, imaš avto danes.
2. Zakaj ne? Jaz avtomobile vedno kupujem na lizing, pa mi avto predstavlja zelo majhen del premoženja.
3. Avto za 30k težko prodaš na hitro, ko ga prodaš, si pa brez avtomobila. Pa hitra prodaja vedno pomeni nizko prodajno ceno. Če gre kaj narobe je lažje vsak mesec iz prihrankov plačevati lizing ali pa si v nekaj mesecih najti neko dodatno delo, da doštukaš za lizing. Pa še vedno se voziš z avtom.

pegasus ::

Zakaj ni takih debat pri gospodinjstvu v osnovni šoli?? Ker se tudi sam ubadam z "finančno optimizacijo življenja" in bi mi kak general knowhow prišel zelo prav. Tale tema je zelo koristna ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

Arctander ::

Pa saj ni noben rocket science. Samo disciplino rabiš, da si redno zapisuješ vse izdatke. Po 2-3 mesecih imaš že realno sliko, koliko porabiš in kje bi se dalo privarčevati. Če uporabljaš app za vodenje osebnih financ je še lažje, ker ti sproti računa statistiko in vidiš koliko si že porabil za kaj in koliko ti še ostane do konca meseca. Jaz recimo uporabljam My Budget Book za Android (eden redkih, ki shranjuje vse lokalno in se nikamor ne povezuje), ki ima vse, kar rabiš.

Pithlit ::

dragana je izjavil:

Od moje plače ostane kakih 200€ od prevoza in prehrane (od prevoza mi ostane, ker se nas vozi več skupaj v avtu v službo, ki je precej daleč). Za vse ostalo je še ena plača 900€ plus 100€ otroškega dodatka. ... dohodnina ... regres

E vidiš, pomembne podatke ki se jih magično ne šteje med dohodke. Smo prišli do tega da imata na mesec 'ekstra dohodka' za 500€ (200 ki jih ti 'prišparaš' ker ti firma povrne več kot imaš dejanskih stroškov, 100 otroškega, pa 200 iz naslova dohodnine in regresov). Ob 1800 plače.

Imaš povsem prav, niste glih 'normalna' slovenska družina.
Life is as complicated as we make it...

iKst ::

pegasus je izjavil:

Zakaj ni takih debat pri gospodinjstvu v osnovni šoli?? Ker se tudi sam ubadam z "finančno optimizacijo življenja" in bi mi kak general knowhow prišel zelo prav. Tale tema je zelo koristna ...


Pri vsej količini denarja, ki je na svetu, je optimizacija sicer IMHO nesmiselna. Lažje je zaslužiti 500€ več kot oklestiti stroške za 500€.

-valvoline- ::

iKst je izjavil:

pegasus je izjavil:

Zakaj ni takih debat pri gospodinjstvu v osnovni šoli?? Ker se tudi sam ubadam z "finančno optimizacijo življenja" in bi mi kak general knowhow prišel zelo prav. Tale tema je zelo koristna ...


Pri vsej količini denarja, ki je na svetu, je optimizacija sicer IMHO nesmiselna. Lažje je zaslužiti 500€ več kot oklestiti stroške za 500€.

Ane, tisti k delajo 10 ur dnevno za minimalc al pa malo cez so drugorazredni in nesposobni, fuck them.
;((

matobeli ::

jasno da je tako, iKst je itak malo snobovski glede tega. ("30k€ vreden avto je minimalni del mojega premoženja, bow before me...")

Problem se pojavi ko te delavci z minimalcem mislijo da lahko tudi oni vzamejo avto za 30k na lizing. Potem pa fabrka gre cugrunt, avto se proda/ga vzame lizing hiša in ostane nič za v usta.

iKst ::

jasno da je tako, iKst je itak malo snobovski glede tega. ("30k€ vreden avto je minimalni del mojega premoženja, bow before me...")


Ne bluzita. Nikjer nisem napisal, da je kdo manj vreden niti tega, da vozim avto za 30 jurjev.

Napisal sem, da je lažje več zaslužiti kot oklestiti stroške, kar je realnost. Stroške lahko klestiš le do ene meje, če si na minimalcu si že tako ali tako prisiljen imeti vse okleščeno na minimum. Income, po drugi strani, navzgor ni omejen. Če želi nekdo na minimalcu oklestiti stroške za 100€, se bo moral odpovedati nečemu, kar je ključno za življenje. Alternativa je pa, da gre poleti za 14 dni obirati borovnice, pa ima več kot 100€ na mesec zraven (dejanska izkušnja kolega).

Kar se pa avtomobila tiče, si bil pa ti pameten, da itak nimaš denarja za nakup, če ga kupiš na kredit/lizing, kar je neumnost.

Mufasa ::

cirka 30k neto za mlado 4 clansko familijo bo kar drzal na leto, vkolikor laufa se kak kredit za hiso in se potuje okoli ter ne gleda ravno na "al bom Riomare al Calvo dons jedu"...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

harmony ::

Tody je izjavil:

Živjo!

Ker je tukaj sigurn tudi nekaj starejše populacije, ki že nekaj dala skos in si kdo kej zapisuje me zanima sledeče.

Koliko stane živet tako normalno življenje? Vključno s krediti, menjavo gum, zimsko smučanje in poletno plavanje. Rad bi dobil neko sliko koliko denarja je potrebno zaslužiti na mesec, da lahko uredu živiš in da ti ni treba izkoristit vseh akciji v hoferju da prideš skozi mesec.

Medtem ko se za hrano dokaj hitro lahko zračuna, so potem še vsi ti stroški okoli dopustov, pa registraciji, pa menjave gum pa servisov in podobnih zadevah, ki se zgodijo enkrat na leto ali še bolj redko, pa jih pozabimo štet. Aja potem pa so tuki še otroci :)

1200€ ce zivis sam.

pegasus ::

Arctander je izjavil:

Pa saj ni noben rocket science. Samo disciplino rabiš, da si redno zapisuješ vse izdatke. Po 2-3 mesecih imaš že realno sliko,
6 let sem si vse zapisoval v zvezek, pa imam zgolj grobo sliko. Nek softver na to temo je takrat sicer že bil na voljo, ampak ga v petih minutah nisem dojel in ga zato nisem uporabljal. Zdaj skušam preiti na toshl ... Bistvena ugotovitev iz te grobe slike je, da je transport očiten kandidat za optimizacijo.

jype ::

pegasus> je transport očiten kandidat za optimizacijo.

Ja, je.

korenje3 ::

Stari maček je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Pri meni konkretno je tako, da mi vse stroške plačujejo starši, razen avta. Pride me pa cca 400EUR/mesec (hrana, bencin in registracija avta). Res pa da jem malo bolj fino hrano in ne gledam na popuste.

crniangeo je izjavil:

Hofer ni neka drugorazredna trgovina. Roko na srce je solidna :)

hofer je tretjerazredna trgovina. prodajajo vso "krep" robo majhnih nemških podjetij, ki se hočejo uveljavit na marketu. Ta majhna podjetja imajo pa tudi vprašljivo kvaliteto izdelave, kljub temu da so nemška.

Ti v Hoferju še nisi bil, ne?


ja že večkrat, zaradi staršev, ki si ne morejo toliko privoščit kot jaz. pa silijo po tisti fižol za 36 centov ipd sranja.

dobro da nimam punce, ker nekateri si to predstavljajo kot 100% dodatni prihodek v gospodinjstvo, v resnici je pa to 100% odhodek :)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

kixs ::

korenje3 je izjavil:

Stari maček je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Pri meni konkretno je tako, da mi vse stroške plačujejo starši, razen avta. Pride me pa cca 400EUR/mesec (hrana, bencin in registracija avta). Res pa da jem malo bolj fino hrano in ne gledam na popuste.

crniangeo je izjavil:

Hofer ni neka drugorazredna trgovina. Roko na srce je solidna :)

hofer je tretjerazredna trgovina. prodajajo vso "krep" robo majhnih nemških podjetij, ki se hočejo uveljavit na marketu. Ta majhna podjetja imajo pa tudi vprašljivo kvaliteto izdelave, kljub temu da so nemška.

Ti v Hoferju še nisi bil, ne?


ja že večkrat, zaradi staršev, ki si ne morejo toliko privoščit kot jaz. pa silijo po tisti fižol za 36 centov ipd sranja.

dobro da nimam punce, ker nekateri si to predstavljajo kot 100% dodatni prihodek v gospodinjstvo, v resnici je pa to 100% odhodek :)


Dej se ti odloci... si lahko vec privoscis od starsev, ki te napol zivijo?!? Tu neki ne gre skupaj... pa menda si polnoleten, ce vozis avto... menda 8-O

jype ::

kixs> Dej se ti odloci... si lahko vec privoscis od starsev, ki te napol zivijo?!? Tu neki ne gre skupaj...

Sej vse štima. Tolk jim pobere, da jim skor nč ne ostane.

korenje3 ::

stroški staršev za mene niso več kot 200€/mesec. tako da če bi že moral sam živet bi mi vedno ostalo več kot 1000€ konc mesca.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

hammock ::

Drugace pa za uporabnike nejabolcnih telefonov...ze dobra aplikacija za spremljanje osebnih financ je AndroMoney (zastonjska varianta, placljiva je dejansko slabsa).

Porazdelitev po kategorijah (avto, stanovanje, hobiji...), pa graficno vse skupaj zelo lepo izpeljano. Priporocam!

kixs ::

korenje3 je izjavil:

stroški staršev za mene niso več kot 200€/mesec. tako da če bi že moral sam živet bi mi vedno ostalo več kot 1000€ konc mesca.


Ce bi bil ti frajer, bi starsem dal 200€ mesecno, ce te ze morajo prenasat.

Invictus ::

Točno to.

Ne da pa se hvali tukaj kako dobro mu gre in kritizira starše da hodijo v Hofer ...

Pač še eden narcisoidnih maminih sinčkov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

korenje3 ::

kixs je izjavil:

korenje3 je izjavil:

stroški staršev za mene niso več kot 200€/mesec. tako da če bi že moral sam živet bi mi vedno ostalo več kot 1000€ konc mesca.


Ce bi bil ti frajer, bi starsem dal 200€ mesecno, ce te ze morajo prenasat.


sem v svojem stanovanju, ki sem ga sam plačal.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Tody ::

korenje3 je izjavil:

Pri meni konkretno je tako, da mi vse stroške plačujejo starši, razen avta. Pride me pa cca 400EUR/mesec (hrana, bencin in registracija avta). Res pa da jem malo bolj fino hrano in ne gledam na popuste.



Hmm model malce konsistenčnosti vseen prosim :)

AC_DC ::

korenje3 je izjavil:

kixs je izjavil:

korenje3 je izjavil:

stroški staršev za mene niso več kot 200€/mesec. tako da če bi že moral sam živet bi mi vedno ostalo več kot 1000€ konc mesca.


Ce bi bil ti frajer, bi starsem dal 200€ mesecno, ce te ze morajo prenasat.


sem v svojem stanovanju, ki sem ga sam plačal.

In starši ti plačujejo račune ?

matobeli ::

Nekaj je fishy na vsem tem.

korenje3 ::

Kaj vam ni jasno?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Tody ::

Kako si si lahko kupil sam stanovanje in ti starši plačujejo stroške sami pa še za hrano nimajo?

krucymucy ::

Roadkill je izjavil:

650eur je večina plač?

Povprečna neto plača v sloveniji je 1000€ - give or take.

http://www.stat.si/statweb/pregled-podr...


Res je. Mediana je pa 800€. Je potrebno gledati tudi to oz. predvsem to.

Jerry000 ::

gruntfürmich je izjavil:

krneki0001 je izjavil:

...legoland (zarad fotra (mene), k hoče bit na tekočem z lego kockami)...

od kar ni več gradov so teme legokock šle v maloro...

Je pa zato batman in avengerji :). Če bi bilo to včasih bi takoj svoj grad prodal za batmana :D

jalovec09 ::

Živim doma na veliki kmetiji, nekaj malega stroškov s starim zanesljivim avtom, položnic razen za internet nimam. Hrana domača + nekaj se dokupim in skuham.
««
2 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43274597 (60396) damirj79
»

Najem stanovanja, blok vs hiša? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8621816 (16664) BorutO
»

Iti na "svoje" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13326425 (23334) bender rodri

Več podobnih tem