» »

Višina plače za življenje v Sloveniji

Višina plače za življenje v Sloveniji

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 6
»»

bluesman ::

S prijatelji smo se pogovarjali glede trenutnih razmer v Sloveniji. Večina nas dela v tujini, vendar smo vsi enotnega mnenja, da bi se želeli vrniti v Slovenijo v določenem času.

Ob tem je padla debata, koliko denarja je potrebno zaslužiti v Sloveniji, da bi tročlanska družina živela neko normalno življenje.

Kaj smo smatrali kot dostojno? Tro-sobno stanovanje, dva avtomobila (oba delava) spodnjega srednjega razreda, 1 - 2 X dopust (7 dni na morju in 5 dni pozimi), tu pa tam kaki nakupi čez vikend, in kakih 100 - 200 € na stran vsak mesec za nepredvidene stvari.

Torej neko življenje v katerem lahko tu pa tam gremo tudi kaj pojest v kako restavracijo in imeti na strani nekaj denarja, če se kaj pokvari.

Kaj mislite? Osebne izkušnje so več kot dobrodošle. :D

jype ::

S štirimi jurji skupnega zaslužka gre to zlahka, s tremi pa "glih za glih".

gzibret ::

Mislim, da če oba partnerja delata, in če je stanovanje ŽE lastniško, bi moralo 1000€/partnerja zadostovati za nek minimum, kot si ga omnil.

Čisto drugačna slika je, če stanovanje ni lastniško in je treba plačevat najemnino/kredit, v tem primeru 1500/člana minimum.

sorry jype - prehitel si me.
Vse je za neki dobr!

klemenSLO ::

jype je kr dobro povzel. in zibret dobro dodal. Jst se vidim glih pod tema opisoma. slabe 3000 skupnih dohodkov . trenutno gre za hišo še 600EUR na mesec krede. Malo se prišpara. Čez par let ko se pa kreda izteče bo pa lažje. S tem da nam zdaj nič ne manjka. Če bi pa kdo zgubu šiht bognedej.... bi pla pa mal panika :)
Če bi sam zaslužu 3 jurčke bi bla moja lahko doma in ahtala froce.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Pri nama je ene dobre 2000 €. Stanovanje je lastniško (moje).
|HP EliteBook|R5 6650U|

Heisenberg ::

največja ovira, ki jo vidim v sloveniji je lasten DOM. Če ga imaš je 500€ dovolj, če ga nimaš je 1500premalo.
Sam plačujem najemnino, ki je ZELO ugodna in me to včasih prav pokoplje

thramos ::

Sej se da preprosto izračunat kakšni so stroški željenih avtomobilov, cene stanovanj in dopustov so tudi znane, oblek in hrane prav tako.

Rabljena avtomobila recimo 5k na leto, najemnine + stroški 800€ recimo 10k, dopust 2k, hrana + obleke 700 € na mesec je cca 10k ... kar nanese 27k na leto, torej 2.25k na mesec.

Vprašanje pa ali kupiš nov avto, kje je stanovanje, kvaliteta hrane in obleke, varčevanje ...

gzibret ::

> največja ovira, ki jo vidim v sloveniji je lasten DOM. Če ga imaš je 500EUR dovolj, če ga nimaš je 1500premalo.

Not really. Samo stroškov se nam nabere (60m2 stanovanje v LJ, 3-članska družina; elektrika, plin, smeti, voda, telefon, internet itd..) za 350EUR na mesec, pa vrtca (dodatnih 280 EUR) sploh še nismo plačali. 500EUR na člana družine bi morda šlo (brez dopusta in en avto), 500EUR na odraslega člana družine pa vsekakor ne.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

kixs ::

Mislim, da je nek minimum, da se vedno lahko lagodno zivis cca 1700€ za troclansko druzino. Seveda ob lastnem stanovanju. Je pa vedno vprasanje kaj je to lagodno/udobno zivljenje. Imam kolega, ki je imel priblizno 20% visjo placo (neto) in nekako mu ni uspelo nic prihranit. Meni pa cca polovico. Pa sem se vedno zivel tako kot je meni pasalo - vendar sem se bil pripravljen prilagodit.

bluesman ::

Lastno stanovanje odpade, no ja, bo lastno vendar čez 20 let. Torej kredit + stroški. Sam sem bil mnenja, da bi bilo nekje 2000 - 2500 eur dovolj za nas tri. Jurja za vse stroške in drugega jurja za življenje. Kredit za stanovanje ne bi presegal 300 €. Stroški še enkrat toliko 300.

Pogovarjam pa se o nekem normalnem življenju, kaka kavica v gostilni tu in tam, kak piknik v soboto, kak izlet ipd.

wini ::

Če odbiješ kredit in najemnine je z 1000 na mesec dovolj lagodno. To je brez nekega preseravanja. Vsake tolk si kake nove kabvojke kupiš, kakšno jakno, kar se rabi sproti (gate nogavice), pa za hrano v trgovini, 1 kino na mesec ... itd
torej 1000€ + kolikor je kredit za stanovanje oz najemnina
Z 1500 na glavo je skupaj 3000 se da že kar lepo živet.

Mufasa ::

Povprecen par v sloveniji z 2ma otrokoma in minimalcem lepo shaja.

1500 na mesec (2x 750€), zivi se pri starsih/tasci v mansardi, 80-120m2, poleti se gre na vikend od starsev/tasce/sorodnikov za 2 tedna na hrvasko/slo obalo in to je to.

Poznam konkretno 2 taka para eni so z vikendom od sorodnikov na morju, drugi hodijo jeseni/spomladi na megabon akcije. Otroci so v vrtcu prakticno za drobiz (ali pri starsih), poloznice delno castijo stari, ce zmanjka, ki imajo cca 1000€ penziona po kepi - in sli v penzijo pr 45 z benificiranim stazom.

Tko to dol funkcionira.
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

jype ::

Mufasa> Poznam konkretno 2 taka para

Ja, sej, le kdo bi lahko ugovarjal taki statistiki, to je praktično že povprečje.

GGGGG ::

Stanovanje praktično povsod razen v LJ: 300€
Stroški (elektrika, komunala, net, mobiteli): 200€
2x lizing za 15k eur vreden avto: cca. 450€ (5 let, minimalni polog)
Zavarovanje, bencin, servisi, gume za avtomobila: 300€
2x 1 teden dopusta: 200€
Vrtci, šole in ostale dejavnosti za 2 otroka: 400€
Hrana in ostale "houshold" zadeve: 500€
Oblačila: 100€
Računalniki, telefoni, TVji, playstationi: 100€
Mics. nakupi, kino, restavracije, izleti...: 100€

Skupaj: 2650€

Torej, očitno okoli 3 jurje, če želiš še kak eur dati na stran. Ali pa malo manj, če si pripravljen kje narediti kompromis.

Cca. 2 povprečni plači z vsemi dodatki, kilometrinami in regresi.

Malcolm_Y ::

Mi smo štirje in imamo cca jurja položnic (najemnina, vrtec, elektrika, internet, telefoni, smeti, ogrevanje, voda, zavarovanje). Zraven še bencin, hrana in nekaj cot, drugih rednih stroškov pa nekak ni.

Torej, vse kar je nad 1500 € je že luksuz.

GGGGG ::

Kaj pa avto? OP pravi, da bi rad imel 2 avtomobila srednjega razreda. Tukaj gre takoj 500€, tudi, če kupiš 2 cenejša rabljena avtomobila. Pa dopuste in ostale letne stroške si poračunal?

Karaya 52 ::

Očitno tvoja računica ne drži, glede na to, da večina preživi z manj kot z 2700€ neto.

GGGGG ::

Očitno tvoje branje šepa? Ne govorimo o preživetju ampak o stroških za določen standard življenja. Če greš živet v hosto se preživiš s 50€, ampak se mi zdi, da OP ne sprašuje po tem.

gruntfürmich ::

ne razumem kako folk kalkulira da bo v svojem stanovanju ali še bolje hiši kaj prišparal napram najemnini...?
kakšne so te kalkulacije?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

D3m ::

gruntfürmich je izjavil:

ne razumem kako folk kalkulira da bo v svojem stanovanju ali še bolje hiši kaj prišparal napram najemnini...?
kakšne so te kalkulacije?


Odvisno. Za kaj več napisat mi pa zmanjkuje časa. Šiht sem že zaključil.
|HP EliteBook|R5 6650U|

GabrieLeo ::

Kaj pa recimo da imaš 800 eur plače, živiš v Ljubljani v nekem stanovnaju 350€ najemnine, električni pihalniki toplega zraka, ki trikrat bolj učinkovito otoplijo zrak, urbana ki je 20€, pa ti ostane za ostale stvari še skoraj 400 eur... Potem če bi še odšteli položnice ter zavarovanja... Bi še vedno nekaj ostalo ali se motim?

gruntfürmich ::

150€ je samo stroškov s stanovanjem, ostalo je najemnina - 350€.
dodaj mobitel po želji - 20€, hrano - 100€, avto (gorivo - 50€, amortizacija - 100€, ostalo - 50€) - 200€.
dodaj cote - 50€.
in imaš 870€ nekako fixnih stroškov za skromno življenje - posameznik.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Karaya 52 ::

V LJ bi se dalo tudi s 650€ kamot preživeti. Mesečno bi pa zelo težko kaj dal na stran, v vsakem primeru, bi to pobrali izredni dogodki. V Franciji je minimalec 1400€. Za garsonjero v Parizu, ki je svinsko drag, bi dal 700€ s stroški vred (notranji obroč). Hrana in ostale zadeve pa so tam-tam. Zdaj pa povej, kje bi raje živel. V slovenskem pašaluku, prihranil 50€ na mesec ali v Parizu, prihranil 300€ mesec?

GabrieLeo ::

No pa sem mislil brez avta vsaj nekaj časa, ki je že tako sam po sebi velik strošek. Sicer pa že razmišljam o vključitvi v jezikovne tečaje francoščine :D

mtosev ::

za 2 osebka vse nad 1600e mesečno omogoča normalen lajf, če nimaš plačuješ kakšnih kreditov
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LitralSM ::

bluesman je izjavil:

S prijatelji smo se pogovarjali glede trenutnih razmer v Sloveniji. Večina nas dela v tujini, vendar smo vsi enotnega mnenja, da bi se želeli vrniti v Slovenijo v določenem času.

Ob tem je padla debata, koliko denarja je potrebno zaslužiti v Sloveniji, da bi tročlanska družina živela neko normalno življenje.

Kaj smo smatrali kot dostojno? Tro-sobno stanovanje, dva avtomobila (oba delava) spodnjega srednjega razreda, 1 - 2 X dopust (7 dni na morju in 5 dni pozimi), tu pa tam kaki nakupi čez vikend, in kakih 100 - 200 EUR na stran vsak mesec za nepredvidene stvari.

Torej neko življenje v katerem lahko tu pa tam gremo tudi kaj pojest v kako restavracijo in imeti na strani nekaj denarja, če se kaj pokvari.

Kaj mislite? Osebne izkušnje so več kot dobrodošle. :D

Jurja pa pol oz. skoraj dva za dva avtomobila in froca. Ob predpostavki, da imaš bajto. Pa tudi če imaš stanovanje bi moralo biti dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: LitralSM ()

Mavrik ::

Prosim da nehate z jamranjem, ker ni del te teme. Hvala.
The truth is rarely pure and never simple.

Hayabusa ::

gruntfürmich je izjavil:

150€ je samo stroškov s stanovanjem, ostalo je najemnina - 350€.
dodaj mobitel po želji - 20€, hrano - 100€, avto (gorivo - 50€, amortizacija - 100€, ostalo - 50€) - 200€.
dodaj cote - 50€.
in imaš 870€ nekako fixnih stroškov za skromno življenje - posameznik.

Samo 100Eur porabiš na mesec za hrano v Slo ? Kakšna nova Auschwitz dieta ?

LitralSM ::

Zdravo se da jesti tudi poceni. Ne se čudit. Jupiju je na osebo dovolj dobrih jurja tristo, jaz bi s tem preživel že dva ali tri ljudi.

jype ::

mtosev> za 2 osebka vse nad 1600e mesečno omogoča normalen lajf, če nimaš plačuješ kakšnih kreditov

Ja, ampak OP ima tudi otroke. Če moraš plačevati vrtec in nisi resnično reven plačaš precej, pa tudi za njihovo osamosvojitev moraš denar prihraniti, če jim hočeš omogočiti začetek, ki se ne začne na ničli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

gruntfürmich ::

Hayabusa je izjavil:

Samo 100Eur porabiš na mesec za hrano v Slo ? Kakšna nova Auschwitz dieta ?

sem ni ušteta hrana v sklopu službe. zdaj, seveda pa lahko vrednost 'popoldanske' hrane zelo varira; lahko se preseravaš lahko pa racionaliziraš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

GGGGG ::

Za 300 dobiš solidno 70m2 stanovanje.

Isotropic ::

kje, šoštanj? (al s kje si pac ze, ne vem vec)
tam k je termoelektrarna

Mediana, ki deli populacijo na dva enaka dela, je bila 1.310 EUR; to pomeni, da je polovica zaposlenih oseb imela povprečno mesečno bruto plačo nižjo od tega zneska.
http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?...

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Isotropic je izjavil:

kje, šoštanj? (al s kje si pac ze, ne vem vec)
tam k je termoelektrarna

Mediana, ki deli populacijo na dva enaka dela, je bila 1.310 EUR; to pomeni, da je polovica zaposlenih oseb imela povprečno mesečno bruto plačo nižjo od tega zneska.
http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?...


Po celi slo. Razen v centru LJ in mogoče v kopru.

http://www.nepremicnine.net/nepremicnin...

bluesman ::

Jaz sem imel v mislih 2 X 1000 €. Mislim, da bi s tem moral shajati dobro. Ideja je, da gremo v svoje stanovanje, zdaj imamo na voljo popolnoma opremljeno stanovanje pri njenih starših zgoraj. Razumemo se odlično, vendar bi bilo dobro imeti svoje stanovanje, ker smo zdaj navajeni živeti sami. Če bi se odločili, da bi živeli pri njenih starših bi 2000 € bilo več kot dovolj za udobno življenje. V nasprotnem primeru pa bi tudi po moje kar dobro vozili.

Ob teh dohodkih je pomemno vedeti, da je to tipično slovensko življenje, kjer dosti zelenjave in sadja dobimo doma. Pa v trgovini malo gledamo budget znamke itd.

Izkušnje so do zdaj pokazale, da je življenje v Sloveniji še vedno bolj prijetno kot v Belgiji npr., kjer se vse vrti okoli denarja. Saj se tudi v Sloveniji, vendar v vaški gostilni kava stane 3 X manj kot v Belgiji.

energetik ::

Zdaj, ko sva bila sama, sva porabila povprečno skupno 700€/mesec za _vse_ (ni kredita, najemnine, vožnje v službo). 1 rabljen avto (nabavna+vsi stroški), izleti vsak vikend, parkrat dnevno smučanje, 2 tedna morja, tupatam kakšno potovanje. Zdaj z otrokom in vrtcem mislim da bo šlo skozi s ~1200/mesec. Torej z dvema 600€ plačama bi šlo.
Povsem je odvisno od tega, kaj komu pomeni udobno življenje. Razlike lahko tudi za 1000 in več €/mesec.

harmony ::

bluesman je izjavil:


Izkušnje so do zdaj pokazale, da je življenje v Sloveniji še vedno bolj prijetno kot v Belgiji npr., kjer se vse vrti okoli denarja. Saj se tudi v Sloveniji, vendar v vaški gostilni kava stane 3 X manj kot v Belgiji.


Placa je pa 3x vecja. Nemores dobiti 3k€ place, a obenem pricakovati, da bodo cene slovenske.

bluesman ::

E vidiš, vsi mislijo, da je v tujini avtomatsko plača 3000 eur in gor. Moram razočarat, da ni glih tako. Plača v Microsoftu na srednjem menegementu recimo je 2400 nekje. Res, da imaš službeni avtomobil in telefon, vendar se pogovarjamo o Bruslju. Kava stane 5 eur. Vse se vrti okoli denarja. Vsak dan si na bankomatu. Večerja v restavraciji je od 40 € navzgor na osebo. Na zadnje smo plačali 70 € in hrana se niti pod razno ne more primerjeti z našo vaško gostilno, kjer dobiš 2 X več za 20 eur.

Saj se zavedam, da življenje v Sloveniji sploh ni rožnato, vendar dokler jaz lahko grem vsak dan k zdravniku za 25 eur na mesec (dodatno zdravstveno), je Slovenija odlična dežela za živeti.

Mokiunikrum ::

Rabiš 3000 EUR

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

V Belgiji (Bruselj) dobiš kot strokovnjak nekje 2200 - 2500 EUR neto plače. O 3k lahko kar sanjaš.

Drugače je če delaš na pogodbo. Tam se da zmenit nekje od 8 - 12k če si dober in če se hitro odzoveš in si pripravljen spokati kufre v enem tednu.

Storitve na zahodu so drage. Ljudje ne hodijo ven na kofetke kot pri nas.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

zee ::

Na zadnje smo plačali 70 EUR in hrana se niti pod razno ne more primerjeti z našo vaško gostilno, kjer dobiš 2 X več za 20 eur.


Ker je kolicina paste na krozniku res mera za kakovost le-te.

Storitve na zahodu so drage. Ljudje ne hodijo ven na kofetke kot pri nas.


V Singapurju placujem tako za hrano kot za kafetke manj kot v Sloveniji. Se pa resnicno druzim predvsem z lokalci in ne z ex-pati. To pa res.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

Vajenc ::

Karaya 52 je izjavil:

Zdaj pa povej, kje bi raje živel. V slovenskem pašaluku, prihranil 50EUR na mesec ali v Parizu, prihranil 300EUR mesec?

Sam bi izbral mirni ljubljanski pašaluk.

Za denarno nestresno življenje v LJ se imo potrebuje 1kEUR na odraslo osebo in pol manj na otroka. Če si bolj previden pri stroških avta, hrane, tehnike in oblačil se da tudi s pol manj. Vse kar je manj povzroča stres.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

GGGGG ::

Moram razočarat, da ni glih tako. Plača v Microsoftu na srednjem menegementu recimo je 2400 nekje.


Pri nas lahko na podobni poziciji računaš na kakšnih 500, 600 eur manj, cca. Glede na to, da imaš več izkušenj s cenami v tujini boš sam najlažje poračunal kaj se bolj splača.

LeQuack ::

Tujci morajo imeti višje plače ker nimajo v lasti toliko stanovanj kot Slovenci.
Quack !

francek1 ::

LeQuack je izjavil:

Tujci morajo imeti višje plače ker nimajo v lasti toliko stanovanj kot Slovenci.

Kakšna sprevržena logika je to? Pri nas mladi tudi imajo stanovanj; kredit pa stane več kot najemnine...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

BALAST ::

Poznam par, ki se je preselil iz Belgije v SI in sta imela oba neto plačo prek 2,100€, da jima je v petnajstih letih uspelo prihranit 110k € za nakup nadstandardnega stanovanja 80m2. Glavni razlog za selitev je bil, da imata še oba službo v Belgiji in delata od doma za cca. 1,900€.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

energetik ::

Vajenc je izjavil:

Za denarno nestresno življenje v LJ se imo potrebuje 1kEUR na odraslo osebo in pol manj na otroka. Če si bolj previden pri stroških avta, hrane, tehnike in oblačil se da tudi s pol manj. Vse kar je manj povzroča stres.
1k€/osebo v LJ je ornk luksuzno življenje ne pa samo "nestresno".

bluesman ::

energetik je izjavil:

Vajenc je izjavil:

Za denarno nestresno življenje v LJ se imo potrebuje 1kEUR na odraslo osebo in pol manj na otroka. Če si bolj previden pri stroških avta, hrane, tehnike in oblačil se da tudi s pol manj. Vse kar je manj povzroča stres.
1k€/osebo v LJ je ornk luksuzno življenje ne pa samo "nestresno".


No midva pa ciljava na malo večjo vas na štajerksem, blizu Avstrije. Torej bi moralo biti več kot zadosti. :)

GGGGG ::

Glavni razlog za selitev je bil, da imata še oba službo v Belgiji in delata od doma za cca. 1,900€.


Tako se dela :)

1k€/osebo v LJ je ornk luksuzno življenje ne pa samo "nestresno".


Problem je, ker je "luksuz" lahko zelo širok pojem. Za nekoga pomeni jurja na mesec 2 ali 3 večerje v dobri restavraciji ali pol obroka za lizing za avto.

Sakin ::

bluesman je izjavil:

E vidiš, vsi mislijo, da je v tujini avtomatsko plača 3000 eur in gor. Moram razočarat, da ni glih tako. Plača v Microsoftu na srednjem menegementu recimo je 2400 nekje. Res, da imaš službeni avtomobil in telefon, vendar se pogovarjamo o Bruslju. Kava stane 5 eur. Vse se vrti okoli denarja. Vsak dan si na bankomatu. Večerja v restavraciji je od 40 € navzgor na osebo. Na zadnje smo plačali 70 € in hrana se niti pod razno ne more primerjeti z našo vaško gostilno, kjer dobiš 2 X več za 20 eur.

Saj se zavedam, da življenje v Sloveniji sploh ni rožnato, vendar dokler jaz lahko grem vsak dan k zdravniku za 25 eur na mesec (dodatno zdravstveno), je Slovenija odlična dežela za živeti.



Kdo pa pravi, da moraš hodit ven na kave in večerje? V Bruslju lahko ješ super pri kakšnih priseljencih iz eksotičnih držav, kjer plačaš polovico manj (oz. še manj), pa boš jedel super zadeve. Konec tega meseca spet letim gor in ko bom nazaj, ti napišem dobre place :)

Da se pa seveda tudi kuhat doma.
Na Nach Nachma Nachman Meuman!
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mesečni stroški bivanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11222708 (18562) zobnik

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
44689809 (77402) FTad
»

Življenski stroški (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
691115911 (98792) Mato989
»

Pustiti službo da imaš lahko družino (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15629723 (23491) krneki0001

Več podobnih tem