» »

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko?

D3m ::

Lahko pripišem podatke porabe elektrike skozi mesece in kateri aparati so v hiši.
|HP EliteBook|R5 6650U|

floyd1 ::

S4ul3 je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Poznam že cel kup ljudi s TČ. Pa nobeden ne "serje" denarja in so pred nabavo temeljito naredili domačo nalogo.


Rad bi videl to domačo nalogo. Velika večina sanja, da jim toplotna zrak-voda prihrani 80% elektrikte, zato ker jim je tako rekel prodajalec toplotne črpalke.

Kje sem kaj o 80% napisal? Vir od kod si to vzel? Papir in forum itak vse prenese. Sem na sejmih prehodil vse štante s toplotnimi in mi takega "prihranka" ni obljubljal nihče.
Sicer pa pred nadaljno diskusijo - prosim lahko pojasniš naslednji dve izjavi?
Ne razumem... Če ti potrebuješ 8000 kWh letno in jih dobavljaš skozi klimo se po tej računici več kot 4000 kWh kar od nekje pojavi? kWh energije je pač kWh energije. Če uporabljaš ogrevanje na vodo prišteješ izgube bojlerja, če se ogrevaš direktno na elektriko pa je izkoristek (v teh primerjalnih računih) 100%: Annual fuel utilization efficiency @ Wikipedia . Ne razumem kaj bi bilo na klimi tako posebnega, saj ravno tako uporablja elektriko.

in pa:
TČ je po definiciji ogrevanje na elektriko preko bojlerja


Na podlagi zgoraj citiranega bi rekel, da ne veš točno, o čem diskutiraš. Se opravičujem, ker bom direkten, a tu po mojem res drži le tisti:
Ne razumem...

In ker zgoraj dvomiš o domači nalogi - mi smo svojo opravili...

150 evrov za ubogih 60 kvadratov je katastrofa. Za resno hišo to pomeni 450 evrov. Pa 30 evrov tudi izven sezone, ker rabiš toplo vodo.

D3m: Daj napiši še, na kako temperaturo kurite (eni imajo pozimi not tudi 25 stopinj) Je pa to po mojem precej velika poraba. Koliko vas je (pranje? sušilec?) Ob praktično zanemarljivi začetni investiciji (koliko?) pa se račun seveda izide.

Cela investicija z odstranjevanjem stare peči,priklopom in zagonom je bila 9300EUR.

Tu nekje (malo pod 10k) je mene prišlo kompletno talno + TČ (nizkotemperaturna 11.2 kW). Hiša ima 12cm ) stiropora (mešanica z grafitnim, ekvivalent navadne 15-ke okrog, troslojna okna (tretji sloj pa še kaj zraven je itak častla država - Eko sklad). 160m2 ogrevalne površine (trenutno še samo zgornja etaža, torej ca. 80m2). Eno sezono smo greli neizoliranih 80m2 (z izjemo stropa, kjer je 25cm steklene volne), kjer so zunanje stene kar nekaj tanjše kot spodaj (zaključki na nekaterih mansardnih delih tudi le dobrih 15cm) in so bile izgube verjetno ogromne. Kljub temu mesečna poraba (položnica) ni bila nikoli čez 100 EUR. Imamo 2 mala otroka, operemo najmanj 1 stroj perila na dan (pranje in potem kond. sušilec). V tej ceni je bilo sušenje kleti - po zaključeni hidroizolaciji smo v kleti imeli nekaj dni kar znatne porabnike štroma priklopljene 24/7.
V 60m2 stanovanju smo ob podobnih pogojih (4 člani, pralni, sušilni, kuhanje steklokeramika...) plačevali 70-80 EUR elektrike na mesec (el. bojler je bil tu največji porabnik).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

harigast ::

Ob manjši in bolje izolirani hiši se pač vgradi šibkejša TČ-sploh v kombinaciji z talnim ogrevanjem. Pri meni ni bilo nobene debate,peč na olje je bila stara 46 let,nabava nove vsaj približno podobnega kakovostnega razreda pa bi bila v rangu cene TČ. Sem pa med fotrovimi papirji našel račun za CTC peč. Bila je kupljena pri Tehnounionu in je stala malo manj kot polovica BMW 1602 ki jih je takrat prodajala ista firma.
Kaj se bo dogajalo s ceno elektrike,seveda ne ve nihče-sicer pa je pri vseh energentih enako.

S4ul3 ::

floyd1 je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Poznam že cel kup ljudi s TČ. Pa nobeden ne "serje" denarja in so pred nabavo temeljito naredili domačo nalogo.


Rad bi videl to domačo nalogo. Velika večina sanja, da jim toplotna zrak-voda prihrani 80% elektrikte, zato ker jim je tako rekel prodajalec toplotne črpalke.

Kje sem kaj o 80% napisal? Vir od kod si to vzel? Papir in forum itak vse prenese. Sem na sejmih prehodil vse štante s toplotnimi in mi takega "prihranka" ni obljubljal nihče.


Nisi ti, prilepljen je bil ta link: http://www.elektricno-ogrevanje.si/topl...

Tu piše: Električna Energija potrebna za pogon kompresorja predstavlja le nekje četrtino energije ( 20-30%) od končne energije. Se pravi da iz okolice pridobimo 70-80 odstotkov energije.

harigast ::

Pa še to,da ne bomo izumljali tople vode-na mojikvadrati.com je obširna razprava o TČ kjer sodeluje mnogo naprednih uporabnikov pa tudi monterjev in porabe pri tistih z novejšimi hišami so naravnost smešne.

S4ul3 ::

floyd1 je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

floyd1 je izjavil:

Poznam že cel kup ljudi s TČ. Pa nobeden ne "serje" denarja in so pred nabavo temeljito naredili domačo nalogo.


Ne razumem... Če ti potrebuješ 8000 kWh letno in jih dobavljaš skozi klimo se po tej računici več kot 4000 kWh kar od nekje pojavi? kWh energije je pač kWh energije. Če uporabljaš ogrevanje na vodo prišteješ izgube bojlerja, če se ogrevaš direktno na elektriko pa je izkoristek (v teh primerjalnih računih) 100%: Annual fuel utilization efficiency @ Wikipedia . Ne razumem kaj bi bilo na klimi tako posebnega, saj ravno tako uporablja elektriko.

in pa:
TČ je po definiciji ogrevanje na elektriko preko bojlerja


Na podlagi zgoraj citiranega bi rekel, da ne veš točno, o čem diskutiraš. Se opravičujem, ker bom direkten, a tu po mojem res drži le tisti:
Ne razumem...

In ker zgoraj dvomiš o domači nalogi - mi smo svojo opravili...


Sem se glede klime popravil v naslednjem postu, ker sem razumel da je govora o TČ.

S čim pa TČ pokrije manjko energije razen z električnim grelcem?

harigast je izjavil:

Pa še to,da ne bomo izumljali tople vode-na mojikvadrati.com je obširna razprava o TČ kjer sodeluje mnogo naprednih uporabnikov pa tudi monterjev in porabe pri tistih z novejšimi hišami so naravnost smešne.


Saj to govorim: pri novejših hišah so prihranki tako smešni, da je vgradnja TČ v najboljšem primeru izjemno vprašljiva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

S4ul3 ::

Recimo take nebuloze: http://toplotnacrpalka.org/cene-toplotn..., kjer piše: Večina toplotnih črpalkproizvede tri kilovate toplote za vsak kilovat električne energije, ki ga porabi. To dejansko pomeni, da boste dobili trikrat več toplote iz toplotne črpalke, kot iz navadnih električnih ogrevalnih sistemov,

In potem pogledaš kaj COP sploh je: Coefficient of performance @ Wikipedia, kjer ti jasno piše: Values for actual systems will always be less than these theoretical maximums. Če bereš še malo naprej vidiš da je pri radiatorskem ogrevanju realno pričakovati polovico COP v praksi.

EVili ::

Pa ti veš da so teoretični maksimumi COP sintetični izračuni maksimalnega COP glede na dane pogoje in ne realni COP naprave. In teoretični maksimum je lahko tudi 8 in več, medtem ko bo naprava delovala s 2.5.

COP=3 je nekaj običajnega že pri nižjih temperaturah. Gor sem ti dal PDF, imaš vse potrebne podatke noter.

S4ul3 ::

EVili je izjavil:

Pa ti veš da so teoretični maksimumi COP sintetični izračuni maksimalnega COP glede na dane pogoje in ne realni COP naprave. In teoretični maksimum je lahko tudi 8 in več, medtem ko bo naprava delovala s 2.5.

COP=3 je nekaj običajnega že pri nižjih temperaturah. Gor sem ti dal PDF, imaš vse potrebne podatke noter.


Sorry, kam si mi dal link?

COP 4.5 v praksi pomeni, da bom porabil zgolj 25% energije (kot mi je izračunal inženir energetike). COP 4.5 v praksi dosega najboljša zemljska TČ: In Europe, the standard tests for ground source heat pump units use 35 °C (95 °F) for {T_{hot}} and 0 °C (32 °F) for {T_{cold}}. According to the above formula, the maximum achievable COP would be 8.8. Test results of the best systems are around 4.5.

In potem nekdo napiše, da bo TČ ki stane manj kot 50% najboljše zemljske TČ prihranila več? COP 3 seveda ne pomeni, da bom napram direktnem električnem ogrevanju porabil zgolj 30% ampak pomeni da bom v teoriji porabil 50% manj. Po promocijskih materialih pa pišejo o 70% prihrankih kar je seveda napačno: ogrevanje direktno na elektriko ima COP 1, kar pomeni da je prihranek TČ z COP 3 50%, v idealnih pogojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

D3m ::

@floyd1

V stanovanju smo trije člani. Jaz, žena in dojenček. Prostori so ogrevani na cca. 22-23°C.

Izolacija:

zunanja stena 10 cm kombi plošče
3-slojno steklo (skupaj 7 oken)
Knauf/streha od zunaj in znotraj.
Streha izolacija URSA SF34 (0,034 W/Mk) debeline 20 cm.

Imamo:

1 x bojler 50l (Ariston VLS-50L VELIS)
1 x talno gretje 450W
1 x pomivalni stroj (Candy)
1 x pralno/sušilni stroj (Candy)
1 x hladilnik (Candy)
1 x pečico (Candy)
1 x indukcijsko (Candy)
1 x napa
4 x marmorno/granitni radiatorji (1 x 650W, 2 x 1150W, 1 x 950W)
1 x kopalniški radiator (900W)
+
zabavna elektronika

Cena elektrike po mesecih

investicija ogrevanja je bila 1400EUR

julij = cca. 30EUR
avgust = cca. 34EUR

ostalo pripišem ko pridem domov.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

Ja če primerjaš stvar z montažo dovolj zmogljivo za 2 kopalnice in dve kuhinje, z enim bojlerjem za en tuš, drugje imaš pa mrzlo vodo - potem res.
Zakaj bi imel drugje mrzlo vodo? Ne nese bojler tako daleč? (btw meni nese ni problema, bojler pa je, za nekatere heretičnih 80 l8-O

harigast je izjavil:

porabe pri tistih z novejšimi hišami so naravnost smešne.
Kolikor je hiša malenkost izolirana, je poraba smešna. Že siporeks hiša je čisto ok s stališča porabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Aston_11 ::

S4ul3 je izjavil:

COP 4.5 v praksi pomeni, da bom porabil zgolj 25% energije
Ne vem kako računaš, se mi zdi, da pa zanalašč nočeš razumeti določenih pojmov in se pustiš prepričevati. Takšen COP boš imel sredi poletja, pozimi za ne boš videl. 4,5 pomeni, da za 1kw dobiš ven 4,5 kW. Kar ne ustreza tvojim procentom. Ko bo zunaj -10, pa boš imel COP 2, če bo TČ dobre volje, še raje pa kaj manj. Vendar še vedno boš iz 1 kW dobil najmanj vloženi kW, v večini primerov pa jasno več. Tisti podatki na TČ niso posebej faljeni.

floyd1 ::

Nisi ti, prilepljen je bil ta link: http://www.elektricno-ogrevanje.si/topl...

Glede 80%.. Dal sem link zaradi razlage delovanja - kot odgovor na eno čisto drugo vprašanje. In še 1x - 80% prihranka mi res ni obljubljal nihče, ne vem od kod so tisto vzeli, bo pa najverjetneje treba prebrati še drobni tisk - sicer pa sta že EVili in Aston 11 odgovorila. Eno so idealni pogoji, drugo pa celoletno povprečje. Če mi nekdo reče, da ima "povprečen" COP čez 4, mi bo pač zdrava kmečka pamet rekla, da nekaj ni OK, tu se menda strinjamo.

S čim pa TČ pokrije manjko energije razen z električnim grelcem?

Po izkušnjah uporabnikov z dobro dimenzioniranimi sistemi se grelec v TČ skoraj ne vklaplja. Če ti pa izvajalec ne zna nastavit, ali pa če gledaš porabo le tisti teden ali dva na zimo, ko temperature res padejo pod -15, potem pa je malo drugačna pesem, a gledano na celotno kurilno sezono je stvar še vedno zelo rentabilna. Samo ti si pisal, kot da je grelec primarni vir toplote pri TČ, kar pa je povsem narobe, "srce" je kompresor.

Sem se glede klime popravil v naslednjem postu, ker sem razumel da je govora o TČ.

Klima, TČ, hladilnik, novejši sušilci višjega cenovnega ranga - vse to dela (v osnovi) na enakem principu.

Sem pa med fotrovimi papirji našel račun za CTC peč.

Ima tudi moj foter CTC doma. Ca. 8 let stara, 2 ločeni kurišči za drva in olje. Pri izolirani hiši in olju le kot "backup" (ponoči, pa ko se ti enostavno ne da kurit na drva, avtomatika itak preklopi sama, ko pade temp. v kurišču za drva in posledično v ogrevalnem krogu) še danes izjemno rentabilna. Pri 15 cm izolacije in novih 3 slojnih oknih seveda ;).

Utk ::

Zakaj bi imel drugje mrzlo vodo? Ne nese bojler tako daleč? (btw meni nese ni problema, bojler pa je, za nekatere heretičnih 80 l
In 80l bojler z montažo stane 100 evrov?

Seveda se ostali energenti ne dražijo.

Se dražijo. Samo če imaš visok mesečni strošek, bo podražitev veliko hujša kot če si 10 let nazaj plačal malo več, pa imaš nizek mesečni strošek.

floyd1 ::

D3m: Ja, to je kar visoka temperatura, a vseeno je tudi poraba kar konkretna za tako kvadraturo. Mi je pa hecno, kako lahko imaš kljub bojlerju poleti tako malo porabo. Po mojih izračunih nam je med 30-35 EUR mesečno popapcal...

S4ul3 ::

Aston_11 je izjavil:

S4ul3 je izjavil:

COP 4.5 v praksi pomeni, da bom porabil zgolj 25% energije
Ne vem kako računaš, se mi zdi, da pa zanalašč nočeš razumeti določenih pojmov in se pustiš prepričevati. Takšen COP boš imel sredi poletja, pozimi za ne boš videl. 4,5 pomeni, da za 1kw dobiš ven 4,5 kW. Kar ne ustreza tvojim procentom. Ko bo zunaj -10, pa boš imel COP 2, če bo TČ dobre volje, še raje pa kaj manj. Vendar še vedno boš iz 1 kW dobil najmanj vloženi kW, v večini primerov pa jasno več. Tisti podatki na TČ niso posebej faljeni.


Se opravičujem, 22% in ne 25%. Pri COP 3 pa 33% (in COP 2 jasno 50%). Seveda, kot pišeš tudi sam, ko je zunaj +10C bo sicer učinkovitost COP 3, ampak se takrat porabi najmanj energije. Ko je zunaj -5C in nižje pa je COP bistveno nižji, ravno takrat pa se porabi največ energije. Iz tega je smešno razmišljati da je povprečje čez celo zimo 66% prihranka. 66% prihranka je ob idealnih pogojih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

D3m ::

floyd1 je izjavil:

D3m: Ja, to je kar visoka temperatura, a vseeno je tudi poraba kar konkretna za tako kvadraturo. Mi je pa hecno, kako lahko imaš kljub bojlerju poleti tako malo porabo. Po mojih izračunih nam je med 30-35 EUR mesečno popapcal...


Hja ne vem, če je to visoka temperature meni je pravšnja je večkrat na 22°C. Saj moram še poročati za ostale mesece. Bojler ima deklasirano porabo 1500W ne vem ali je to veliko ali manj.

Eletriko imam pri GEN-I.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

Zakaj bi imel drugje mrzlo vodo? Ne nese bojler tako daleč? (btw meni nese ni problema, bojler pa je, za nekatere heretičnih 80 l
In 80l bojler z montažo stane 100 evrov?
Ja. Tisti, ki nima dveh levih rok, montira sam.

Utk ::

TČ tudi lahko samo montiraš. Stenska ni nič bolj komplicirana. In 100 litrska ne stane jurja.
Sej pravim, na eni strani nategneš ceno v poden, na drugi pretiravaš. Na ta način lahko izračunaš karkoli ti paše.

Aston_11 ::

Utk je izjavil:

TČ tudi lahko samo montiraš. Stenska ni nič bolj komplicirana. In 100 litrska ne stane jurja.
Sej pravim, na eni strani nategneš ceno v poden, na drugi pretiravaš. Na ta način lahko izračunaš karkoli ti paše.
Itak. Bojler sem kupil za 30 EUR na bolhi in še nekaj materiala, ni bilo 100. Bilo je manj. Tč bi tudi lahko sam montiral, zakaj ne? Res nihče na tem forumu nič ne zna sam narediti?

D3m ::

Jaz sem preveč zaposlen z drugimi zadevami in mi ne gre skozi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Spajky ::

Morate se zavedat, da danes se vse naprave podajajo s podatki, ki so podani tako (če že v praksi ne neresnični), da pokažejo naivnim ljudem olepšano sliko, da ti pač kupijo! Vse je v stilu ČE ...

Več ko je spremenljivk, bolj se da zavesti običajne kupce >:D ... in vsaka naprava dela najbolje, ko je nova; z leti se znuca, tudi z vzdrževanjem! Tako je treba vse podatke vzeti z res dobro mero in obilno rezerve za dolgoročno uporabo ;) ... da ne govorimo o tem, da znajo naprave "programirano" crknit pogosto po poteku garancijskega roka; za TČ/klime etc. velja podobno 8-) ... saj bi firme crknile, če bi se naj nebi nič pokvarilo v doglednem roku :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

Se dražijo. Samo če imaš visok mesečni strošek, bo podražitev veliko hujša kot če si 10 let nazaj plačal malo več, pa imaš nizek mesečni strošek.


Plačal si kar nekaj tisoč € več, kar je malo v primerih ko imaš ogromno porabo (100W/m2a in 200m2) in veliko ko imaš malo porabo (50W/m2 in 100m2). Če si 10 let nazaj kupil TČ pa se bodo počasi tudi že začele nove investicije povezane z vzdrževanjem.

Utk ::

Če imaš malo porabo in malo stanovanje, bo marsikaj poceni. Naslov teme je pa "ogrevanje hiše". Za ogrevat hišo pa ne obstaja avtomatski sistem, ki bi bil bistveno cenejši kot 4-5 jurjev. TČ je samo še malo dražja.

floyd1 ::

TČ tudi lahko samo montiraš.

Tč bi tudi lahko sam montiral, zakaj ne? Res nihče na tem forumu nič ne zna sam narediti?

Vem, da je to bolj zajebancija ampak poglejmo z resne strani - Bojler res ni problem zmontirat in to ma Aston prav - 2 luknji v steno, tri žice povezat in 2 cevi za vodo in varnostni ventil priklopit ne bi smel biti nek hud problem za "tehnično" izobraženo populacijo (slotech?). Za klimo in TČ pa že rabiš specialna orodja in predvsem nekaj prakse - baker raztegovat in potem povezat tako, da vse štima, vakumirat, filat plin... ni ravno primerljivo z montažo bojlerja. Niti približno.

Hja ne vem, če je to visoka temperature meni je pravšnja je večkrat na 22°C. Saj moram še poročati za ostale mesece. Bojler ima deklasirano porabo 1500W ne vem ali je to veliko ali manj.

Eletriko imam pri GEN-I.

Tudi mi imamo not ca. 21-22 stopinj. V bloku z radiatorji pa smo imeli še 1-2 stopinji več. Mojo je itak vedno zeblo, ampak sedaj, ko imamo talno, pa tudi pri 21 stopinjah ne jamra več. Je pa za primerjavo porabe to zelo pomembno. Poznam nekoga, ki pozimi v stanovanju nima niti 21 stopinj. Eni so pač raje bolj oblečeni oz. šparajo. Zato je pri primerjavi porabe treba bit zelo natančen, 2 stopinji več lahko naneseta ogromno.

Če imaš malo porabo in malo stanovanje, bo marsikaj poceni. Naslov teme je pa "ogrevanje hiše". Za ogrevat hišo pa ne obstaja avtomatski sistem, ki bi bil bistveno cenejši kot 4-5 jurjev. TČ je samo še malo dražja.

Lep povzetek, se popolnoma strinjam. Dodal bi še, da kljub vsem zgoraj razvitim teorijam, TČ zrak-voda zaenkrat večinoma delajo po pričakovanjih svojih lastnikov, ali kvečjemu še malo boljše (vsaj pri folku, ki ga poznam). Nihče ni razočaran in to je glavno. Kaj bo prinesel čas, pa bomo videli. Eni tu pa očitno imajo kristalno kroglo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Magic1 ::

Dobro narejena TČ ali klima dela mnogo let brez kakšnih stroškov. Sej to ni raketna znanost, imamo hladilnike že pol stoletja(večina starih po več kot 30 let itak še vedno dela, če bi jih kdo hotel uporabljati) in to je ista tehnologija.
Magic

Utk ::

Američani imajo TČ (vsaj za sanitarno vodo) že 40 in več let. Pa še zmeraj jih imajo.
Hrvatom recimo pa kaj takega niti na pamet na pade.
Mi smo zaenkrat sicer res še nekje vmes, ampak jasno je kam gremo - proti kakšnim cenam elektrike.

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

Če imaš malo porabo in malo stanovanje, bo marsikaj poceni. Naslov teme je pa "ogrevanje hiše". Za ogrevat hišo pa ne obstaja avtomatski sistem, ki bi bil bistveno cenejši kot 4-5 jurjev. TČ je samo še malo dražja.


Sem že argumentiral: če moraš naredit celotno ogrevanje in porabiš manj kot 10.000 kWh letno za ogrevanje se ti TČ ne splača. Če porabiš 10.000€ boš na nuli, če porabiš več se ti verjento splača.

Vsekakor zainteresiran za kak drug izračun (argumentiran jasno, ne pa nekaj čisto na pamet).

Magic1 je izjavil:

Dobro narejena TČ ali klima dela mnogo let brez kakšnih stroškov. Sej to ni raketna znanost, imamo hladilnike že pol stoletja(večina starih po več kot 30 let itak še vedno dela, če bi jih kdo hotel uporabljati) in to je ista tehnologija.


Možnosti dražje okvare so 1:5

http://www.consumerreports.org/cro/2014...

Heat pump systems exchange hot air for cool air in summer and do the opposite in winter. The added complexity of these systems and the fact that they're used for more of the year may help explain why 21 percent of them needed repair

Več iz kategorije: https://www.google.si/search?q=heat%20p...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

Mi smo zaenkrat sicer res še nekje vmes, ampak jasno je kam gremo - proti kakšnim cenam elektrike.


Kam pa? http://www.finance.si/8354456/Zelo-nizk...

Utk ::

Sem že argumentiral: če moraš naredit celotno ogrevanje in porabiš manj kot 10.000 kWh letno za ogrevanje se ti TČ ne splača. Če porabiš 10.000€ boš na nuli, če porabiš več se ti verjento splača.

Vsekakor zainteresiran za kak drug izračun (argumentiran jasno, ne pa nekaj čisto na pamet).

Kdo pa ve koliko porabi. Razen če kuri na elektriko in gleda števec.
Če zdaj kuriš na drva, ne moreš vedet kolk porabiš.
Če kuriš olje, ga itak šparaš, in spet ne veš koliko bi porabil, da te ne bi zeblo.
Teoretično izračuni so preveč od oka. Odvisno koliko zračiš, koliko časa si sploh doma, itd.
Lahko samo po denarju izračunaš koliko te stane zdaj, in iz tega približno koliko te bi kurjenje na kaj drugega.
Bi pa res rad videl junaka, ki bi bajto grel direktno na elektriko. No, morda kakšno pasivno hišo še, ampak tam je spet škoda govorit o prihranku.

Kam pa? http://www.finance.si/8354456/Zelo-nizk...

Ja nafta je tudi strašno poceni, bencin pa vseeno drag, kako je to mogoče????

mirovnik99 ::

Naj še jaz povem nekaj iz prakse.

Tudi sam imam TČ Fujitsu Waterstage. Ogrevamo približno 200 m2, okna troslojna, navadna fasada (torej brez izolacije). Ogrevanje na radiatorje. Prej porabil cca 2.200 l kurilnega olja. Sedaj plačam cca 900 eur (odvisno od zime) na leto (celotno leto, ne samo kurilno sezono) elektrike. V hiši je vedno med 22 in 24 stopinjami. TČ že imam 3 leta, tako da govora v smislu mile zime odpadejo. Investicija v TČ je bila 5.500 eur. Tudi meni je žal, da že prej nisem investiral v TČ.

Na leto bom torej prišparal cca 1.300 eur, kar pomeni, da se bo investicija povrnila v 5 letih (z nekaj rezerve).

Imam zmontiran svoj števec, ki meri samo ogrevanje z TČ, tako da lahko beležim točne podatke o ogrevanju.

lp

S4ul3 ::

Utk je izjavil:

Sem že argumentiral: če moraš naredit celotno ogrevanje in porabiš manj kot 10.000 kWh letno za ogrevanje se ti TČ ne splača. Če porabiš 10.000€ boš na nuli, če porabiš več se ti verjento splača.

Vsekakor zainteresiran za kak drug izračun (argumentiran jasno, ne pa nekaj čisto na pamet).


Bi pa res rad videl junaka, ki bi bajto grel direktno na elektriko. No, morda kakšno pasivno hišo še, ampak tam je spet škoda govorit o prihranku.


Sem jih videl kar nekaj, zato pa tudi sem začel razmišljat s svojo glavo.

Koliko kWh boš rabil je relativno preprost izračun. Jasno, da odstopa vseeno pa ne boš porabil 10.000 kWh če imaš hišo deklarirano za 5.000 kWh letno.

Utk je izjavil:


Kam pa? http://www.finance.si/8354456/Zelo-nizk...

Ja nafta je tudi strašno poceni, bencin pa vseeno drag, kako je to mogoče????


Govorim samo v katero smer gre. In to je dol.

mirovnik99 je izjavil:

Naj še jaz povem nekaj iz prakse.

Tudi sam imam TČ Fujitsu Waterstage. Ogrevamo približno 200 m2, okna troslojna, navadna fasada (torej brez izolacije). Ogrevanje na radiatorje. Prej porabil cca 2.200 l kurilnega olja. Sedaj plačam cca 900 eur (odvisno od zime) na leto (celotno leto, ne samo kurilno sezono) elektrike. V hiši je vedno med 22 in 24 stopinjami. TČ že imam 3 leta, tako da govora v smislu mile zime odpadejo. Investicija v TČ je bila 5.500 eur. Tudi meni je žal, da že prej nisem investiral v TČ.

Na leto bom torej prišparal cca 1.300 eur, kar pomeni, da se bo investicija povrnila v 5 letih (z nekaj rezerve).

Imam zmontiran svoj števec, ki meri samo ogrevanje z TČ, tako da lahko beležim točne podatke o ogrevanju.

lp


Tako je, v tvojem primeru je bila to sigurno dobra investicija.

Jaz govorim samo o nebulozah, da je TČ za vedno in povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: S4ul3 ()

Aston_11 ::

Verjetno bom enkrat nabavil TČ. Vendar ne zato, ker se splača, ampak ker me bo bolel hrbet za delat drva (in to samo za del pri hiši, da ne bo pomote). Letos sem recimo drva kupil za 400 EUR. Predvidevam, da mi jih bo zmanjkalo kakšna 2 metra, pa naj bo 4. Bomo videli. Recimo, za ceno 5 jurjev z montažo, se mi zdi smiselno in primerljivo z drugimi sistemi ogrevanja. Moj trenutni (toplovodni kamin) me je koštal jurja.

SeMiNeSanja ::

Ko tole bereš, ugotoviš, da imajo največ o toplotnih črpalkah za povedat tisti, ki jih sploh nimajo. Deluje, kot da se trudijo na vse kriplje opravičevati zakaj jo nimajo.

Pri nas že kakšnih 5 let sanitarno vodo od pomladi do jeseni grejemo izključno na TČ, pozimi pa zgolj dogrevamo s pečjo, če kdaj pade temp v kotlu pod minimum.

Tudi za minuto nam ni bilo žal za to investicijo.

AndrejO ::

Magic1 je izjavil:

Dobro narejena TČ ali klima dela mnogo let brez kakšnih stroškov. Sej to ni raketna znanost, imamo hladilnike že pol stoletja(večina starih po več kot 30 let itak še vedno dela, če bi jih kdo hotel uporabljati) in to je ista tehnologija.

Dobro narejenih je večina. Pomembno je kakšno in kako se jo montira.

Pa prosim nehaj že enkrat nabijati o hladilnikih. Če že, potem pa razmisli kdo in kako določi vse parametre za njegovo delovanje. Volumen, površina, količina tekočine, okoljski vplivi, ... Ljudje, ki imajo probleme s TČ jih imajo zato, ker so "pametni", jih postavijo na pamet, brez da bi preverili kakšne bodo realne obremenitve. Če pa to že naredijo, pa nekaj "zihrajo" in dajo notri preveč močne s čemer samo povečajo izgube in tveganje, da se jim kompresor pokvari.

Če nekdo razmišlja o TČ je edino prav, da se ga usmeri na strokovnjake za ogrevanje (in to ne larifari domače prodajnike, ki jim je interes prodati čim več), ki bo te zadeve poračunal in povedal kaj in kako spada v konkreten objekt s konkretnim volumnom, s konkretno izolacijo, s konkretnimi radiatorji, ... Če hočeš po svoje: nekdo mora za ta "frižider" imenovam hiša izračunati kakšen kompresor dejansko potrebuje.

Kdor si misli, da lahko nekaj čez palec oceni, vrže notri karkoli je poceni in, da bo to potem delovalo b.p., se pač moti in za svoje napake bo drago plačeval v servisih. In vse to, ne glede na gorenjev hladilnik iz 80., ki mu še vedno deluje. Deluje pa mu zato, ker se mu kompresor ne vklaplja vsakih 5min za 1min, ker je hladilnik postavljen v prostoru, kjer je največje nihanje temperature nekje od 18 do 22 C in, kjer je njegova izolacija glede na volumen natančno preračunana, da prepreči ciklanje (taktiranje) kompresorja, ki ga bi sicer uničilo v nekaj letih, če ne še prej.

Hladilniki in TČ pač niso v isti ligi, kot niso v isti ligi motorji za ladje in motorji za avtomobile. Pa so oboji dizli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

nekikr ::

Če nekdo razmišlja o TČ je edino prav, da se ga usmeri na strokovnjake za ogrevanje (in to ne larifari domače prodajnike, ki jim je interes prodati čim več), ki bo te zadeve poračunal in povedal kaj in kako spada v konkreten objekt s konkretnim volumnom, s konkretno izolacijo, s konkretnimi radiatorji, ... Če hočeš po svoje: nekdo mora za ta "frižider" imenovam hiša izračunati kakšen kompresor dejansko potrebuje.

Ravno delam svojo hišo, pa sem pred kratkim moral izbrati ponudnika TČ. Ocene, kaj rabim, so bile od 6,5KW do 12KW. In ne govorim o raznih s.p. ampak o firmah, ki so na slovenskem trgu že dolgo, ki imajo ime, ki so v tujini med top TČ (se pravi predvsem tuje TČ, ki so sami A-brandi). Pozanimal sem se tako za inverterske kot tudi za "prave" TČ. Razmišljaš že prav, ampak v praksi tega v Sloveniji ne boš dobil. Vem, ker imam predračune za vsaj 15 različnih TČ, cenovno od 5 pa do 22 tistoč evrov, po moči pa kot rečeno od 6,5 do 12kw. Vsi so dobili enake prereze izolacij, tlorise, materiale.

Magic1 ::

Haha, eni probajo ponudit najugodnejšo ponudbo, trugi probajo prodati drago zadevo, tretji probajo nekaj vmes, kakšen je celo realen... zdaj pa ugibaj kdo ima prav. Na koncu moraš sam oceniti, a realnost bo spet svoje pokazala. Kot ponavadi se na trgovce ne moraš kaj dosti zanašati. Mogoče kakšen energetik?
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

windigo ::

nekikr je izjavil:

Ravno delam svojo hišo, pa sem pred kratkim moral izbrati ponudnika TČ. Ocene, kaj rabim, so bile od 6,5KW do 12KW. In ne govorim o raznih s.p. ampak o firmah, ki so na slovenskem trgu že dolgo, ki imajo ime, ki so v tujini med top TČ (se pravi predvsem tuje TČ, ki so sami A-brandi). Pozanimal sem se tako za inverterske kot tudi za "prave" TČ. Razmišljaš že prav, ampak v praksi tega v Sloveniji ne boš dobil. Vem, ker imam predračune za vsaj 15 različnih TČ, cenovno od 5 pa do 22 tistoč evrov, po moči pa kot rečeno od 6,5 do 12kw. Vsi so dobili enake prereze izolacij, tlorise, materiale.

Mogoče pa nisi podal vseh informacij, med drugim, ali imaš predviden še kakšen drug vir ogrevanja za hud mraz in ali te mora črpalka sama zadosti ogreti v 90% časa ali v 99,9% časa.

Drugič, črpalka, ki jo je omenil zoran9 je inverterska z nazivno močjo 11kW. Če bi bila "prava", bi imela fiksno porabo okrog 3kW in pa padajočo moč z zunanjo temperaturo. Pri -10 bi verjetno od 11kW ostalo samo še nekje 6kW toplotne moči pri porabi elektrike 3kW. Ker pa ima inverter, pa v takem primeru poveča porabo elektrike tudi do 7,2kW in še vedno zadosti ogreje vodo. Od tod najverjetneje razlike med 6 in 12kW v nazivni toplotni moči (poleg tega da je nazivna toplotna moč pri enih merjena pri temp. zraka 7°C, pri drugih pri 2, pri tretjih pa 0°C) med ponudbami. Seveda pa so tudi prodajalci, ki ti pač prodajo tisto, kar se jim bolj splača.

AndrejO ::

Inženirska zbornica Slovenije ima seznam inženirjev, ki se specializirajo za posamezna področja. Med temi se da najti enega, ki je projektant brez trgovine. Sicer je to dodaten strošek (jaz sem imel možnost uporabiti subvencionirano energetsko svetovanje - tudi to se izplača preveriti), ampak v izogib igri na srečo ... bi jaz zagotovo še enkrat preveril možnosti in pretehtal ta strošek vs. tveganje v prihodnosti (recimo diskontiran strošek dogodka z verjetnostjo 0.2). Nekaj telefonskih klicev je to zagotovo vredno.

nekikr ::

Mogoče pa nisi podal vseh informacij, med drugim, ali imaš predviden še kakšen drug vir ogrevanja za hud mraz in ali te mora črpalka sama zadosti ogreti v 90% časa ali v 99,9% časa.

Nehaj. Prav vsi so dobili enake podatke. Tloris, prerez izolacij, materijale, lokacijo hiše, prezračevanje z rekuperacijo, talno gretje povsod in kamin v osrednjem prostoru ter tip oken. Za vsakega normalnega je to več kot dovolj podatkov, da bi se morale ponudbe razlikovati za max. 0,5kw, pa še to bi bilo veliko. Na izbiro imam pa vse. Čisto vse. In da bo mera polna so pogovori izgledali takole:

A
Hja, 6,5KW bi vam dal, ker več sigurno ne boste rabili. Načeloma bi bilo 5KW že povsem dovolj, ampak tako švoh TČ nimamo v ponudbi.

B
9KW sem vam dal na ponudbo, bi moralo biti dovolj, ampak če bi delal ponudbo še enkrat bi vam dal močnejšo.

C
12,5KW. Kdor vam reče, da je dovolj že manj, nima pojma.

In čisto vse vmes. Pa še enkrat, to niso Mutibarić s.p. To so firme tipa Buderus, Kronoterm, Stiebel Eltron, neka švedska, pa potem klasični Micibušiji, Orca itd.

windigo ::

nekikr je izjavil:

Mogoče pa nisi podal vseh informacij, med drugim, ali imaš predviden še kakšen drug vir ogrevanja za hud mraz in ali te mora črpalka sama zadosti ogreti v 90% časa ali v 99,9% časa.

Nehaj. Prav vsi so dobili enake podatke.

Točko 2, razliko med odvisnostjo toplotne moči od zunanje temperature med inverterji in on-offi pri si pa spregledal?

(ugibam, da je A inverterska, C pa zelo verjetno on-off)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

AndrejO ::

nekikr je izjavil:

In čisto vse vmes. Pa še enkrat, to niso Mutibarić s.p. To so firme tipa Buderus, Kronoterm, Stiebel Eltron, neka švedska, pa potem klasični Micibušiji, Orca itd.

Buderus: prodajalec
Kronoterm: prodajalec
Stiebel: prodajalec
....

Vsak ti bo prodal, kar ti lahko proda. Ne nujno optimalno in tudi ne nujno ustrezno stvar.

nekikr ::

Točko 2, razliko med odvisnostjo toplotne moči od zunanje temperature med inverterji in on-offi pri si pa spregledal?

Ne. Imam ponudbo za inverter 6,5KW do 11KW. Ter on-off od 7KW do 12,5KW.

Buderus: prodajalec
Kronoterm: prodajalec
Stiebel: prodajalec

Ja, seveda. Torej naj kupim tisto edino slovensko (za katero imam tudi ponudbo), ki je najbolj rizična od vseh? Nehajte. A-brandi imajo tako prodajno mrežo, ki je lokalni sestavljalec lahko le sanja. Na papirju je odločitev tako elegantna, bi vas pa rad videl kako svojo hišo opremljate, ko se ta lepa teorija podre.

windigo ::

nekikr je izjavil:

Točko 2, razliko med odvisnostjo toplotne moči od zunanje temperature med inverterji in on-offi pri si pa spregledal?

Ne. Imam ponudbo za inverter 6,5KW do 11KW. Ter on-off od 7KW do 12,5KW.

Glede na to, da zidaš super-duper hišo, imaš verjetno tudi izračun PHPP, ki ti lahko lepo pove, kakšne so spec. izgube pri recimo -10/+21 oz. temperaturi do katere želiš ogrevati hišo samo s črpalko (plus rezervne računske in izolacijske napake) in poglej, kakšno toplotno moč ti da posamezna črpalka pri tej temperaturi (nekateri prodajalci on-off črpalk te podatke skrivajo kot kača noge), in dimenzioniraj črpalko na to. Lahko se zgodi, da imata 6,5kW inverter in 12,5kW on-off kot skrajni točki v spektru ponudb pri tej temperaturi tudi samo nekje samo 0,5kW razlike v toplotni moči.

To pa seveda ne razloži razlike med istovrstnimi napravami, še posebej ne med on-off napravami, kljub specifikacijam pri različnih temperaturah zraka (A0/W35, A2/W35, A7/W35), če je že pri inverterjih nazivna toplotna moč lahko še malo bolj drseća kategorija (maksimum od maksimuma v idealnih pogojih, ali recimo pričakovano področje delovanja).

Prej tu omenjena Buderusova črpalka ima nazivno moč 11kW (A2/W35), proizvaja jo v resnici IVT, Buderus pa OEMa, identična črpalka v IVT-jevi ponudbi ima nazivno toplotno moč 14kW (A7/W35). Katera je torej bolj primerna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: windigo ()

AndrejO ::

nekikr je izjavil:


Buderus: prodajalec
Kronoterm: prodajalec
Stiebel: prodajalec

Ja, seveda. Torej naj kupim tisto edino slovensko (za katero imam tudi ponudbo), ki je najbolj rizična od vseh? Nehajte. A-brandi imajo tako prodajno mrežo, ki je lokalni sestavljalec lahko le sanja. Na papirju je odločitev tako elegantna, bi vas pa rad videl kako svojo hišo opremljate, ko se ta lepa teorija podre.

Kateri del od "kvalificiran inženir" je bil nerazumljiv?

Imaš IZS (ww.izs.si), imaš iskalnik, kjer lahko poiščeš člane, ki se specializirajo za ogrevalne sisteme. Imaš njihove naslove, firme in kontaktne podatke. Verjetno imaš tudi telefon.

Večina teh nima doma svoje štacune in ti ne prodaja svoje robe. Imajo pa reference, ustrezno znanje in cenik za svetovanje. Ko veš kaj je ustrezna rešitev, pa greš lahko robo kupiti k komer hočeš in postavi to jo lahko, kdorkoli, ki si ga boš zaželel.

Lahko pa se odločiš kakorkoli drugače in boš potem čez nekaj let izvedel, če si padel v 80% OK ali 20% fail skupino. Prodajna mreža pač ni strokovno svetovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejO ()

nekikr ::

Nimam PHPP, ker ne delam pasivne hiše. Praktično vse črpalke iz ponudb imajo na spletu prosto dostopne grafe moči, ki so pri boljših enaki, pri slabših pa tudi. In kot si sam ugotovil, vseeno ne razloži razlike med 6,5KW in 12KW.

D3m ::

Evo me floyd1.

Takole ogrevanje na električne kamnite radiatorje in računi od GEN-I.


Avgust 2014 19,43 EUR
September 2014 40,29 EUR
Oktober 2014 41,18 EUR
November 2014 100,24 EUR
December 2015 144,36 EUR
Januar 2015 161,60 EUR
Februar 2015 151,43 EUR
Marec 2015 116,46 EUR
April 2015 78,67 EUR
Maj 2015 45,30 EUR
Junij 2015 36,33 EUR
Julij 2015 30,21 EUR
Avgust 2015 34,33 EUR
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

rejven ::

Midva ko sva sva se odlocala pri novogradnji je zmagal zemeljski plin, ki ga tu zacuda noben ne omenja( plin/drva, ali tc/klima).
Enerfijska vrednost zemelskwga plinabje cca.10KJ, kar je priblizno 5% manj pd olja, treba je pristeti se boljsi izkoristek, pa smo tam tam. Investicija podobna, cena energenta pa nekje 25-30% nizja odvisno od obdobja.Tako, da olje je bilo out takoj.
Ir paneli, klime in podobna "jajca" enostavno ne dajo prave klime v stanovanju, zato so takoj odpadli kot potencialni primarni toplotni energent(imam dva inverterja od daikina, ki pa ju uporabljam 99% za hlajenje). V osrednjeslovenski regiji tudi vremenski pogoji niso primerni za ogrevsnje na klimo, razer prehodna obdobja, zari slabih izkoristkov pri temp. pod 5syopinj C.
Z drvi se mi ne da jajcat, peleti pa me tudi ne prepricajo, ceprav so cenovno ugodnejsi od plina.
Ostala je toplotna crpalka, investicija v nasprotju s plinom bi bila za 6500eur visja. Tu se je potem acelo racunanje. Ob predpostavki 1000kubikov porabe pri takratni ceni( mal iz glave)0.7eur na kubik in 5% rasti cene energenta naslednjih 10let ob cca 40% prihranku ob uporabi tc se racunica ni izsla.( je prpravljeno, da se jo lahko v prihodnosti naknadno vgradi).
Prva zima je mimo, naj povem, da ima hisa 20 cm izolacije na fasadi (0.4w/mK), 30 cm na strehi (0.32 w/mK), troslojna okna talno gretje.
V hisi( cca230 kv) je temperatura okrog 23do 23.5, spalnica pa cca 22, sva porabla cca 1200kubikov plina (topla voda je na Tc), kar je zneslo cca. 900eur. Zima je bila nekje normalna.
Recimo, da predpostavimo, da se porabi za 1000 eur na leto plina
Pri toplotno, pa bi prihranil 50% ( pa jih nebi) bi se mi investicija povrnila v 13 letih.... Ni racunice, sploh ce dam glavnico vezat magat na banko.
Ce bi zelel met v bajti 19-20 stopinj, kjer ima toplotna malo boljse izkoristke, bi bila investicija malo bolj upravicena, ampak se zmeraj bi bil plin spredaj. Ampak zato smo pogruntal gretje, da mi ni treba na mrzlem sedet:).
Mislim, da je zemeljski plin ( kjet je na voljo), zelo konkurencen energent, sploh za nekoga, ki noce sedet na mrzlem in zeli udobje avtomatike.

D3m ::

Pri nas ni možnost plina. Je možnost drva, paneli, TČ, peleti, kurilno olje...
|HP EliteBook|R5 6650U|

MadMicka ::

Ko sem jaz gledal, bistvene razlike med priključkom na plin ali TČ ni bilo. Od kje tebi razlika 6.500, ne vem. Imam pa vedno raje TČ, že zato, da ni plina v hiši, poleg tega pa je ogrevanje na TČ cenejše kot na plin.

Sicer pa ni neka huda znanost, kako močno TČ, cel kup inoformativnih izračunov imaš na netu, recimo http://www.lipacom.eu/index.php/izracun...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3837546672 (129) feryz
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141240 (11882) zamotsloteh
»

Vgradnja zemeljskega plina za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609171 (6356) Invictus
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042493 (34475) kixs
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959780 (29229) konspirator

Več podobnih tem