» »

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke?

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke?

«
1
2

clancy ::

Rad bi izračunal koliko kWh elektrike je porabila naša toplotna črpalka (TČ).
Ker TČ delovne ure sproti beleži, bi moral ure le pomnožiti z močjo TČ.
V tehničnih podatkih piše, da je nazivna moč po EN 14511 2,44kW, na nalepki na zadnji strani TČ pa piše, da je Pe max 5,3 kW.
Katero vrednost moram vzeti za izračun porabe?
TČ pa je on-off in ni inverterska.

Pyr0Beast ::

2.44kW (pazi - moč niha za 50% brez težav, odvisno od obremenitve kompresorja)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

energetik ::

Najlažje bo, če nabaviš merilnik moči in energije za 10€, in preko njega priklopiš TČ.
Pe max verjetno pomeni zraven še navaden električni grelec, ki ga IMHO ima vsaka TČ.

clancy ::

Nevem, če bo šlo, ker je TČ trofazna in ima posebej omarico z varovalkami.
Obstaja še kakšen drugačen preprosti merilec, ki je obenem trofazni?

Moja TČ nima dodatnih grelcev.

energetik ::

Načeloma lahko meriš samo moč ene faze in pomnožiš s 3, ker je TČ simetričen porabnik. Edino vmes boš moral nekako povezati drugače, ker merilci so namenjeni za vtičnice in vtikače, ti imaš pa verjetno fiksno priklopljeno.

Pyr0Beast ::

tri enofazne pa sešteješ porabo po fazah ? :P
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Z meritvijo moči ne boš nikoli točno vedel, koliko kWh si porabil! Če ti je ta podatek zares važen si nabavi števec električne energije in boš imel točne podatke. Čeprav je strošek na začetku večji se ti bo čez leta zagotovo več kot obrestoval.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Pa sej ta merilec moči za 10€ meri tudi energijo. Pa še cosfi, napetost, tok.

clancy ::

Ali torej obstaja kakšen trofazni merilec porabe elektrike, ki bi se lahko priklopil pred omarico z varovalkami?
Dovod elektrike je z zgornje strani.
 Omarica

Omarica

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

energetik ::

Seveda obstaja, samo ni več tako poceni kot tole:

in potrebno bo nekaj vezanja in šraufanja.

clancy ::

Ta merilec pa ni trofazni in vtaknem naj ga kam:P?
Razen če obstaja kakšna DIY varijanta?

Sem pa našel tole:
www.izmeriporabo.si vendar nevem, če to je za kaj. Cena za trifazni tok je okrog 180€.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: clancy ()

energetik ::

clancy je izjavil:

Ta merilec pa ni trofazni in vtaknem naj ga kam:P?
Razen če obstaja kakšna DIY varijanta?
Jao, pa sej sem napisal, da tega na slikci ne moreš uporabiti enostavno, ker imaš tako kompliciran priklop. Obstaja DIY varianta, tako da omarco odpreš in na eno fazo zvežeš recimo nadometno vtičnico, na eno fazo priključka TČ pa namontiraš vtikač. Pol pa tole stvarco za 15€ vmes vključiš. Skupna poraba je približno 3x1faza, ker je zelo verjetno poraba simetrična.

BlaY0 ::

@clancy: Heh, če bo merjenje porabe energije dražje od porabljene energije same, ne vidim kje je tu point?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

miki133 ::

Obstajajo trifazni merilniki , ki se montirajo v razdelilec na DIN nosilec ( kot varovalke ),
vendar je v tvojem razdelilcu žal premalo prostora .

http://www.bolha.com/merilniki-stroskov...

LP Miro

telexdell ::

Novejši števci električne energije so izključno digitalni in relativno dragi. Zagotovo ima kdo doma kakšen klasičen induktivni števec iz kakšnega gradbenega razdelilnika ipd. kateri mu sedaj leži neuporaben doma. Daj oglas na Bolho ali idi na kakšen bolšjak in boš dobil števec za sprejemljivo ceno.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BlaY0 ::

clancy ::

BlaY0 je izjavil:

@clancy: Heh, če bo merjenje porabe energije dražje od porabljene energije same, ne vidim kje je tu point?


Vem, se ne splača vlagat nekaj sto € v neke merilce.
Me pa vsaj približno zanima, koliko je TČ porabila v zadnjem mesecu in pol, ker po mojem izračunu, nekam sumljivo malo.

TČ ni inverter, ampak on-off. Če vzamem, da je moč kompresorja konstantno 2,44kW, potopna črpalka 0,37kW, obtočna črpalka in elektronika pa kakih 100W.
Skupaj torej slabe 3kW.
TČ pa ima po mesecu in pol obratovanja 27 delovnih ur. Torej bi naj bila poraba za sanitarno vodo v tem času le 81 kWh? Ali moram za moč kompresorja mogoče vzeti tisto vrednost, ki je zadaj na nalepki PE max 5,3kW?

Pyr0Beast ::

pumpa je nažgala za 66kWh porabe

Pri cop 4.5 to znese cirka 300kWh odjema toplote
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

telexdell ::

Pet članska družina bi naj na leto za sanitarno vodo porabila tam 1500-2500 kWh energije (sam pri članu več porabim tam 20-30 m3 plina). Torej je tvoja poraba 40-50 kWh (ne moreš upoštevati nazivnih moči električnih porabnikov!) na mesec popolnoma v predvidenih okvirih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

s-adi ::

dejanska poraba TČ je odvisna od vhodne in izhodne temperature medijev
manjša razlika med temperaturama daje večji faktor oziroma manjšo električno energijo (moč) pri isti oddani toploti

mene zanima poraba električne energije pri TČ zrak voda,
oziroma celoletni stroški glede na nahko kurilno olje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s-adi ()

Pyr0Beast ::

Tč vs. Olje je kul poleti

Pozimi pa je benefit 0 če nimaš kakšne podtalnice in nizkotemperaturnega ogrevanja.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

s-adi ::

imam talno ogrevanje (in dodatno radiatorsko,kar pa ni nujno uporabit), po karakteristikah, ki jih nudijo proizvajalci bi moralo biti tudi za toplotne črpalke zrak voda to ogrevanje rentabilno

BlaY0 ::

Pyr0Beast je izjavil:

Tč vs. Olje je kul poleti

Pozimi pa je benefit 0 če nimaš kakšne podtalnice in nizkotemperaturnega ogrevanja.

Benefit je lahko tudi pozimi precejšen. Tudi pri -5, ko je izkoristek nikakav je elektrika še vedno cenejša od nafte. Poznam ene par ljudi, ki se grejejo pozimi samo s TČ zrak/voda. Jasno to ni na Bloški planoti ali v Ratečah in bajte imajo primerno izolirane.

Je pa treba upoštevati, da je investicija dražja in ROI daljši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Pyr0Beast ::

Brezveze. Pri nizkem COP se bolj splača direktno štrom kuriti, kot pa matrati TČ z veliko razliko tlakov na tlačni in uparjalni strani.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BlaY0 ::

Spet si upeljal nov podatek in sicer grelno število. Jasno če imaš COP v ženskem spolnem organu da se ti ne splača! Ampak ga nimaš! COP na letni ravni pri min temp -5 je dandanes za tovrstene (moderne) črpalke 3,5. Tistih par dni ko je pod -5 pa dogrevaš tako kot si napisal. Kaj je pol brezveze?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

s-adi ::

razumem teoretična mišljenja glede ogrevanja,
mene zanima a ima kdo toplotno črpalko zrak voda
vgrajeno in kakšni so dejanski rezultati po letu ali dveh
glede na stroške ogrevanja z lahkim gorilnim oljem

Pyr0Beast ::

3.5 da je cop pri -5 ?

To je pa precej dobra zadeva.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

arozma ::

Pyr0Beast je izjavil:

3.5 da je cop pri -5 ?

To je pa precej dobra zadeva.

Ni 3.5, je pa pri -7 cop 2.

s-adi je izjavil:

razumem teoretična mišljenja glede ogrevanja,
mene zanima a ima kdo toplotno črpalko zrak voda
vgrajeno in kakšni so dejanski rezultati po letu ali dveh
glede na stroške ogrevanja z lahkim gorilnim oljem

Pri nas imamo TČ zrak/voda od Alpha innotec, hiša je stara in neizolirana, ogrevana na radiatorje. Prej smo porabili približno 3000 litrov olja, sedaj pa s TČ porabimo približno 12000 kWh. TČ pa imamo sedaj že 5 let.

Tukaj je en dober članek na temo TČ. str. 34
http://www.gorenjskiglas.si/e_files/pri...

Edin v tabeli je zgleda pri zemlja/voda radiatorsko ogrevanje prišlo do napake.

BlaY0 ::

Pyr0Beast je izjavil:

3.5 da je cop pri -5 ?

To je pa precej dobra zadeva.

...če slabo bereš. Še enkrat preberi.... cop 3,5 na letni ravni (povprečje). To je 4 poleti pri 30 in 2 pozimi pri -5.

BlaY0 ::

arozma je izjavil:


Edin v tabeli je zgleda pri zemlja/voda radiatorsko ogrevanje prišlo do napake.

...pa tut pri nafti je napaka za faktor 10.

s-adi ::

arozma
Se zahvaljujem za podatek. Tudi mi smo imeli svojčas porabo 3000 l na sezono, potem smo na podstrešju izolirali, okna dodatno tesnili ipd., sedaj porabimo 1500-1900 l.

Previdevamo nabaviti zunanjo kompaktno toplotno črpalko TČZ ZV 7/8 E1 termotehnike.

Za konice so v TČ vgrajeni električni grelci, poleg tega jer še v rezervi peč na olje,
glede na to, da imam vgrajeno tudi talno ogrevanje, menim, da bo zadeva zadovoljivo in ekonomsko delovala.

s-adi ::

Morda bo zanimivo, od 7.10.2011 do 15.1.2012, ki je običajno mejnik polovice kurjave sem s toplotno črpalko porabil 1020 kWh VT in 1266 kWh MT kar znese cca 240 €,

Glede na to, da se je kurilno olje precej podražilo, menim da je prehod na toplotno črpalko trenutno ugodna rešitev
lp

M-XXXX ::

s-adi je izjavil:

Morda bo zanimivo, od 7.10.2011 do 15.1.2012, ki je običajno mejnik polovice kurjave sem s toplotno črpalko porabil 1020 kWh VT in 1266 kWh MT kar znese cca 240 €,

Glede na to, da se je kurilno olje precej podražilo, menim da je prehod na toplotno črpalko trenutno ugodna rešitev
lp

Koliko je črpalka stala?

gelendr ::

Pravkar se odločam med nakupom TČ med modeli Zubadan ali termotehnika 12 kw.Nič posebnega hiša dobro izolirana(poraba cca 2200 l kuril.olja)cca 200 m2.Bovec...
Kakršna koli izkušnja bi pomagala .

s-adi ::

kot je zgoraj že razvidno sem v preteklih letih porabil od 1500 do 1900 l kurilnega olja
termotehnika ima kontrolne izračune za določitev moči toplotnih črpalk, glede na porabo
in ogrevalno površino sem se odločil ta toplotno črpalko TČZ ZV 7/8 E1, torej zrak voda

nabava in montaža črpalke ter priključitev na obstoječo instalacijo je stala cca 7.000€,
medtem ko sem dobil povrnjenih 1.500 € od sklada za subvencionoranje.

Dodatno je bilo potrebno izdelati temelje za TČ ter povezovalni kanal od objekta oziroma
kurilnice do kompaktne toplotne črpalke ter izolacijo v kotlovnici.

Kasneje sem ugotovil, da bi bilo potrebno menjati tudi bojler, primerni so večji z
učinkovitim grelcem ter skoraj obveznim čimvečjim zalogovnikom.

glede na to, da so mi najboljša leta že odtekla, nisem šel v večjo investicijo.

Pri bojlerju so sicer nastale regulacijske težave, položaj tipala je bilo potrebno
premestiti na ustrezno mesto, medtem ko sem uporabil oljno peč kot zalogovnik
zadeva trenutno dobro deluje.

za kritični čas imam v rezervi oljno peč in še 4000 l olja

lp

gelendr ::

Quote: za kritični čas imam v rezervi oljno peč in še 4000 l olja...
Uh vse bolj me skrbi,da izključno gretje na TČ nobeden prav resno ne računa.Za zamenjavo obstoječega bi se odločil le ,če lahko novi sistem brez stresov zamenja prejšnjega.

dmok ::

gelendr: mi se že četrto sezono grejemo izključno s TČ in to celo z radiatorji, v katere gre voda ogreta na 40 - 50 stopinj. Pri trenutnih cenah olja je letni prihranek okoli 900 EUR, sezonski COP (samo ogrevanje prostorov brez ogrevanja sanitarne vode) pa je po mojem okoli 2.5, TČ pa navadna (ne HT) 14kW Daikin Altherma. V tem času najnižja zunanja temperatura ni šla pod -15 stopinj, kako bi se zadeva obnesla, če bi bilo dalj časa pod -20 pa ne vem.

Se opravičujem za OT.

d

Aston_11 ::

gelendr je izjavil:

Quote: za kritični čas imam v rezervi oljno peč in še 4000 l olja...
Uh vse bolj me skrbi,da izključno gretje na TČ nobeden prav resno ne računa.Za zamenjavo obstoječega bi se odločil le ,če lahko novi sistem brez stresov zamenja prejšnjega.



Jaz imam predvideno TČ kot edini vir.

V rezervi imam plan s toplovodnim kaminom kot edini vir.

Ali bo eno, ali bo drugo. Glede na to, da je toplovodni kamin že nabavljen...

s-adi ::

samo toplotna črpalka pozimi pri ipadu elektrike kot pred leti za nekaj dni ne vem če je pametno
glede na to da imam peč na olje in manjši diesel električni agregat upam, da ne bomo zamrnili
medtem, ko je dober kamin še elegantejša rešitev.

mislim, da je kombinacija TČ in kamina zelo pogost pojav
lp

s-adi ::

še nekaj pred odločitvijo preglejte krivulje, kako se odziva toplotna črpalka glede na zunanjo temperaturo nekaterim pade poleg ogrevalne moči tudi priključna moč, drugim se veča, pomembne so tudi potrebne glavne varovalke, zaradi dodatnik stroškov
lp

M-XXXX ::

s-adi je izjavil:

kot je zgoraj že razvidno sem v preteklih letih porabil od 1500 do 1900 l kurilnega olja
termotehnika ima kontrolne izračune za določitev moči toplotnih črpalk, glede na porabo
in ogrevalno površino sem se odločil ta toplotno črpalko TČZ ZV 7/8 E1, torej zrak voda

nabava in montaža črpalke ter priključitev na obstoječo instalacijo je stala cca 7.000€,
medtem ko sem dobil povrnjenih 1.500 € od sklada za subvencionoranje.

Dodatno je bilo potrebno izdelati temelje za TČ ter povezovalni kanal od objekta oziroma
kurilnice do kompaktne toplotne črpalke ter izolacijo v kotlovnici.

Kasneje sem ugotovil, da bi bilo potrebno menjati tudi bojler, primerni so večji z
učinkovitim grelcem ter skoraj obveznim čimvečjim zalogovnikom.

glede na to, da so mi najboljša leta že odtekla, nisem šel v večjo investicijo.

Pri bojlerju so sicer nastale regulacijske težave, položaj tipala je bilo potrebno
premestiti na ustrezno mesto, medtem ko sem uporabil oljno peč kot zalogovnik
zadeva trenutno dobro deluje.

za kritični čas imam v rezervi oljno peč in še 4000 l olja

lp

Potem cca 500€ na leto kar pri ceni 6000€ pomeni cca 12let. Praviš, da te je vse skupaj stalo še nekaj dodatnih stvari (temelji, povezovalni kanal, bojler, zalogovnik) vse skupaj recimo najbrž nanese cca 15 let. Vse to v situaciji, da se nič ne pokvari in da se elektrika ne podraži. Sicer se bo tudi olje najbrž podražilo pa vseeno... Vse skupaj je že pod vprašajem koliko se kaj splača...

MajorM ::

M-XXXX,
Podobne dvome imam tudi sam. Poleg tega da je hiša stara in je izolacija katastrofa. Trenutno ogrevam na drva. Kar je relativno ugodno ampak prekleto neudobno ker nimamo zalogovnikov. :(
Potem človek začne seštevat kaj vse bi bilo potrebno investirat (izolacija ostrešja in fasad, nova okna, toplotna črpalka) pa gre strošek v višave in čas ROI se kar podlajšuje.
Je pa udobnost takšnega ogrevanja viskoa in ni toliko dela s TČ...
Ne vem, nisem se še prepričal.

Ima kdo TČ pri slabih pogojih in koliko ga stane ogrevanje me zanima? Se pravi stara neizolirana hiša in radiatorji.

Apple ::

Ker želim sam izprogramirati, kako in kdaj naj dela TČ, bi prosil, če mi lahko kdo pove foro teh krivulj (za talno ogrevanje)...

Zakaj ne bi imel eno tabelco, kjer bi imel naslednja polja:
Trenutna_zunanja_temp, Trenutna_notranja_temp, Zeljena_notranja_temp, Temp_DV

Prva tri polja bi sestavljala ključ.

Vem, kakšna je trenutna zunanja temperatura (npr. -5°C), kakšna je trenutna notranja temperatura (npr. 19°C) in naštimam željeno temperaturo npr 21°C.
Programček pogleda v tabelco in dobi ven, da mora biti temperatura DVja npr 27°C.

Programček približno na 1h preveri vse temperature in po potrebi določi novo temperaturo DVja.

Vem, da bi bilo v tabelci n zapisov... Samo potem ne bi rabil premikati krivulje, etc... ampak bi temperaturo DVja določal program, odvisno od vseh treh faktorjev...

Thx za info.
LP, Apple

c3p0 ::

> Ima kdo TČ pri slabih pogojih in koliko ga stane ogrevanje me zanima? Se pravi stara neizolirana hiša in radiatorji.

Najprej izoliraj hišo, nato razmišljaj naprej.

@Apple

to napredne peči počnejo same, kakšno je vprašanje?

Apple ::

Sago, ne vem, če je moja TČ toliko "pametna", zato bi ji pomagu "razmišljat" :)

Vprašanje je bilo, če lahko tabelca, s polji, ki sem jih navedel, nadomesti štimanje krivulje oz. kaj je sploh fora krivulje...

Rad bi razumel, zakaj je potrebno štimati krivuljo, tako da logiko izprogramiram sam...
LP, Apple

c3p0 ::

Sem ti naložil primer iz mojega manuala, gre za firmo ETA in peletno peč. Morda ti pa kaj pomaga:



Glede na zunanjo temperaturo peč prilagaja temp. "vorlaufa", loči med dnevom in nočjo, zaščita pred zmrzovanjem itd.
Pomaga si tudi s sobnimi termostati ali tipali v talnem gretju, tako da tudi ob napačni krivulji ne bi prišlo do savne ali zmrzali v bajti.

s-adi ::

Morda bo zanimivo, od 7.10.2011 do 15.1.2012, ki je običajno mejnik polovice kurjave sem
s toplotno črpalko porabil 1020 kWh VT in 1266 kWh MT kar znese cca 240 €,

kot je zgoraj že razvidno sem v preteklih letih porabil od 1500 do 1900 l kurilnega olja
termotehnika ima kontrolne izračune za določitev moči toplotnih črpalk, glede na porabo
in ogrevalno površino sem se odločil ta toplotno črpalko TČZ ZV 7/8 E1, torej zrak voda



iz zgornjih podatkov sledi, da bo prihranek znatno višji torej olje bi stalo od 1500-1900 €
do 15.1.2012 pa sem porabil za cca 240 € elektrike torej ob takšni zimi cca 500 € na leto.

Trenutno je zima stisnila zobe tako, da včeraj in danes moram uporabiti dodatno ogrevanje.
Toplotna črpalka ima vgraqjene dodatne 6.000 W električne grelce ali pa v serijo vezano oljno peč.

lp

s-adi ::

običajna kotlovnice ali podpostaje delujejo na vodenju temperature v pretoku.

Toplotna črpalka TČZ ZV 7/8 E1, pa preverja temperaturo sistema v povratnem vodu
in ko doseže željeno temperaturo povratnega voda gre črpalka v mirovanje.

Za talno gretje ima dodatno tipalo v pretoku in vpliva preko nastavitev na položaj mešalnega ventila.

Ogrevanje bojlerja je prioritetno in regulirano z dodatnim temperaturnim tipalom, torej v času
ogrevanja se dviguje temperatura v pretoku in ko doseže v bojlerju temperatura željeno vrednost
preklopi na sistem ogrevanja objekta.

še nekaj kompresor se običajno lahko vljuči le 4x na uro torej so 15 min. pavze.
to je to
lp

Apple ::

Sago, THX...

s-adi, upam, da bo moja TČ zemlja-voda kurila manj elektrike, drugač bom moru obiskat projektanta... 8-O
LP, Apple

erkgheoruugh ::

No, jaz lahko potrdim, da je Tč Z/V ogrevanje čisto spodobno in možno. Je pa treba res nekaj prej vložiti v izpolnjevanje pogojev. Predvsem pri projektu, jasno pa tudi finančno. Mi jo imamo že tretjo kurilno sezono brez problemov.
Poraba za ogrevanje prostorov in SV (cca 130m2 srednja etaža obnovljene hiše, ki je letnik 1970, zgoraj in spodaj neogrevano), je bila za leto 2010 680€ v letu 2011 pa 560€. Notranja temperatura ob tej burji in -11 zunaj, je 22,5 st. C
Je inverterca, japonskega porekla. Grelci se do sedaj niso niti enkrat vklopili. Ogrevanje nizkotemperaturno talno.
Ne, ne živim na obali ali v vipavski dolini. Širša okolica Postojne, torej v bistvu notranjska. Bistveno pravilo pri Tč je, da ne hodi gledat števca za elektriko v takih dneh kot so zdaj.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3835544423 (5771) Utk
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028782 (15492) energetik
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959671 (29120) konspirator
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382152953 (119777) Zvezdica27
»

Climastar Avant radiatorji

Oddelek: Loža
195352 (4968) Moharsan

Več podobnih tem