» »

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke?

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke?

1
2
»

energetik ::

s-adi, ali ob vklopu 6kW grelcev v mrzlih dneh zraven še vedno deluje kompresor, ali pa se ta v takih primerih ustavi? Ker samo 6kW je verjetno premalo za ogrevanje v teh dneh. Če moraš pa imeti še en dodatni vir, pa močno dvomim, da se izplača investicija v TČ zrak-voda.

Scer pa trenutno verjetno ni težav z zamrzovanjem zunanje enote, ker je rosišče izredno nizko in v zraku zelo malo vlage.

Zgodovina sprememb…

s-adi ::

v avtomatiki so opcije tako, da je lahko dodatno ogrevanje kot alternativa ali pa deluje vzporedno s kompresorjem,
možno je tudi nastaviti časovni zamik. Delovanje toplotne črpalke je v vsakem primeru rentabilno vse tja do -20°C,
tako vsaj zagotavljajo.

še nekaj zaradi celotne inštalacije na olje, ki mi sicer dobro deluje, sem izbral nekoliko manjšo toplotno črpalko
kot bi bilo primerno, zato sedaj že potrebuje dodatno ogrevanje.

pravijo, da ni nujno imeti toplotno črpalko dimenzionirano na maksimalno moč, saj imajo takšne črpalke slabši izkoristek,
verjetno bo bolje razmišljati o dodatnih ukrepih za zmanjšanje porabe, kot npr, zamenjava oken dodatna izolacija fasade,
prezračevanje in podobno.

pred naročanjem opreme je dobro se seznaniti s celotno literaturo, torej z načinom priklučitve npr. bojlerja,
s krivuljami delovanja, priključnimi električnimi močmi in faktorji učinkovitosti.

lp

imott3791 ::

gelendr je izjavil:

Pravkar se odločam med nakupom TČ med modeli Zubadan ali termotehnika 12 kw.Nič posebnega hiša dobro izolirana(poraba cca 2200 l kuril.olja)cca 200 m2.Bovec...
Kakršna koli izkušnja bi pomagala .


Jaz imam TČ TT ZV 8KW. Podpiram našega proizvajalca in našo industrijo.
Najboljša ženska je Miki Miška, ko se je naveličaš ugasneš risanko.

Phoebus ::

2200 litrov olja bi nadoknadil z 12kW toplotne moči brez dodatne izolacije hiše? Peč je pa koliko? 25, 30kW? Nekaj ne gre skupaj, se ti ne zdi?
Pri TČ je treba najprej pomisliti na izolacijo, potem investicijo in na koancu še na ceno elektrike. Ponavadi se izide le za dobro izolirane hiše, kjer je tako ali tako treba menjati kurilnico (novogradnja ali stara peč pri koncu); drugače se govori o "šparali bomo, pa naj stane kolikor hoče!" (računici ko jo je napisal en zgoraj- 15 let da si na nuli, ČE kdaj prideš tja).

Na tvojem mestu bi ***najprej*** poskrbel za izolacijo in bi že pri nafti prihranil. Potem, če te še kje stisne denar, pa na drug energent, ampak po temeljitem premisleku in izračunu.

Lepo se sliši "prej je bilo N olja, zdaj pa samo X elektrike", pri čemer se presliši da je bila investicija 10k ali več, pa še kako okno se je menjalo (extra investicija),....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Phoebus ()

balocom ::

Apple je izjavil:

Ker želim sam izprogramirati, kako in kdaj naj dela TČ, bi prosil, če mi lahko kdo pove foro teh krivulj (za talno ogrevanje)...

Zakaj ne bi imel eno tabelco, kjer bi imel naslednja polja:
Trenutna_zunanja_temp, Trenutna_notranja_temp, Zeljena_notranja_temp, Temp_DV

Prva tri polja bi sestavljala ključ.

Krivulja ti pove kako temperaturo DV moraš imeti da se ti izgube hiše z neko notranjo temperaturo pokrijejo glede na zunanjo temperaturo, seveda je vse mišljeno glede na eno notranjo temperaturo.
Tale tvoja tabelca je bistvu ogrevalna krivulja, samo da ko štelaš krivuljo imaš samo eno sobno temperaturo v mislih. Faktor oz. strimina krivulje ti pove koliko moraš povečat ob hudem mrazu tempraturo DV (od ~1 do ~1.8 so približno), vzporedni premik pa je za fino štelanje krivulje glede na hišo in njeno notranjo temperaturo. Če imaš talno se temperatura v hiši ne spreminja glede na uro in zasedenost hiše, ampak se spreminja na daljši rok (ala če greš na zimske počitnice).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

s-adi ::

O krivuljah

Pretežni del krivulj, ki jih uporabljajo avtomatike temelji na zunanji temperaturi in tej primerno prilagajajo temperaturo medija v pretoku, z zgornjo omejitvijo (pregrevanjem).

Zaradi dodatnih vplivov okolice (sonce, veter ipd) pa je običajno vgrajen sobni termostat ali pa sobno korekcijsko temperaturno tipalo.

Torej avtomatika deluje tako da zunanja tempratura vodi temperaturo medija v pretoku, s korekturo želene temperature.

to je to

s-adi ::

Še o porabi olja in TČ

Lansko leto smo porabili 1900 l olja, do konca februarja pa 1470 l

Letos ogrevamo s 7/8 kW toplotno črpalko, s tem da deluje od 31.01. kot dodatni vir ogrevanja peč na kurilno olje in je celotni strošek za elektriko (imam vgrajen odštevalni dvotarifni števec) in porabljenih 114 l olja cca 470 €.

ostalo je razvidno iz prejšnjih informacij
to je to

migaj ::

Moje izkušnje z visokotemperaturno TČ zrak voda Daikin Altherma HT 14 3f so naravnost odlične.
Slabše izoliran objekt ter sanitarno vodo odgreva TČ samostojno. Dod. električnih grelcev niti nisem dokupil.
Za backup imam oljno peč, ki pa od nabave TČ julija 2011 ni več delala niti tistih 20 mrzlih dni v februarju letos., ko je bilo do -20 stopinj.
Prej sem z omenjeno pečjo porabil do 3.000 litrov olja letno pri ocenjenem letnem izkoristku < 70 %, izmerjen je bil sicer 93 %, vendar ne teh dveh podatrkov mešat.
Ogrevamo celo hišo cca 200m2 na 21 do 23,5 stopinj, ponoči celo prekinjamo ogrevanje.
Poraba v kWh in predvidena poraba za ogrevanje in ogrevanje 300 litrskega bojlerja:
avg 140
sept 140
okt 469
nov 1.225
dec 1.299
jan 1.267
feb 1.649
*mar 607
*apr 391
*maj 175
*jun 147
*jul 152
*avg 152
*skupaj 7.672
oz cca 843 EUR brez popusta po trenutnih cenah za priključek 3X20A(7kW), dejansko pa bomo za elektriko v 12 mesecih plačali kot kaže 520 EUR več kot lani in hkrati prihranili naročilo 2950 l kurilca. Razlog tako majnega doplačila za elektriko je prehod na cenejšega dobavitelja in koriščenje popusta in garantirane cene do konca novembra 2013.
Naj povem še to, da imamo letos celo hišo toplo za razliko od prejšnjih sezon, radiatorje pa šibam od 44/36 do 60/53 stopinj vročo vodo.
Porabo merim dnevno, prav tako v excelov dokument vnašam povprečno zunanjo T in RV.
Najvišja dnevna poraba je bila 97kWh, trenutna pa je cca 12. Februarsko 24urno povprečje je bilo 57kWh, januarsko 39 in marčevsko pa 20.
Letos bo prihranka cca 2.500 EUR, naslednji 2 leti pa predvidevam, da še vedno nad 2000 letno. Investicija se bo povrnila kot kaže v 6 letih, pri tem sem upoštaval 10% letno podražitev.
Več na forumu: http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...


Po mojih izračunih bo letni COP 2,8 -kar napram starejšim pečem na olje pomeni cca 4X večji izkoristek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: migaj ()

Pyr0Beast ::

>Po mojih izračunih bo letni COP 2,8 -kar napram starejšim pečem na olje pomeni cca 4X večji izkoristek.
Tak izkoristek je napačen - Od proizvodnje štroma iz premoga/nafte/urana dobiš ven 30% energije, ostalo zmečeš v zrak, tako da s cop 3 prideš samo blizu nule termičnega izkoristka
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

arozma ::

Pyr0Beast je izjavil:

>Po mojih izračunih bo letni COP 2,8 -kar napram starejšim pečem na olje pomeni cca 4X večji izkoristek.
Tak izkoristek je napačen - Od proizvodnje štroma iz premoga/nafte/urana dobiš ven 30% energije, ostalo zmečeš v zrak, tako da s cop 3 prideš samo blizu nule termičnega izkoristka

Ostale peči ravno tako potrebujejo elektriko, postopek pridobivanja kurilnega olja iz surove nafte pa ravno tako zahteva določeno energijo. :)

Pyr0Beast ::

Elektriko rabijo ravno toliko da tisto olje zaokroži in ventilator prepiha kurišče. 15kW peč rabi tam 50-100W električne moči = manj kot 1%

Kurilc iz nafte ne zahteva dodatne energije, jo dobiš iz odpadne/višla nafte/plina
Je pa res, da je nafta kot taka neuporabna brez predelav.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

migaj ::

Pyr0Beast je izjavil:

>Po mojih izračunih bo letni COP 2,8 -kar napram starejšim pečem na olje pomeni cca 4X večji izkoristek.
Tak izkoristek je napačen - Od proizvodnje štroma iz premoga/nafte/urana dobiš ven 30% energije, ostalo zmečeš v zrak, tako da s cop 3 prideš samo blizu nule termičnega izkoristka

morda res, je pa strošek ogrevanja za 7.600kWh porabljene elektrike veliko manjši(cca 4x) kot za 31.500 kWh porabljenega kur.olja in elektrike.

Pyr0Beast ::

Na račun poceni premoga in urana.

Oz. trošarin in subvencij.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

AnitaO ::

Imamo vgrajeno toplotno črpalko zrak voda od Mitshubishi Zubadana 8kW in je prihranek pri ogrevanju 50% glede na prejšnje leto, ko smo ogrevali samo na elektriko (električni bojler 2x6kW). So nam pa pri Termoshopu povedali, da se boljše obnesejo ravno toplotne črpalke, ki nimajo vgrajenih dodatnih grelcev, saj se ti v zelo mrzlih mesecih veliko vklapljo in so prihranki nižji.

Pyr0Beast ::

Niso boljše. Slabše so. TČ brez grelca bodo prej odpovedale. Odvisno od sistema, imajo kompresorji grelec vgrajen za to da dosežejo neko normalno delovno temperaturo. Zadeva ni nujna da greje celoten čas.

Anyway - večjih prihrankov se skoraj ne moreš nadejat

Kolikšen imaš ROI ? 8 let ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

dmok ::

Pyr0Beast je izjavil:

Odvisno od sistema, imajo kompresorji grelec vgrajen za to da dosežejo neko normalno delovno temperaturo.

Grelec je pri meni vgrajen v notranji enoti ima pa tako kot praviš dvojno funkcijo: ena je, da pomaga dogreti vodo v situacijah, ko sama TČ ne zmore več, druga pa je, da segreje vodo na vsaj 25C, šele takrat pa se vklopi kompresor.

d.

Pyr0Beast ::

Tudi ta je ena izmed možnih rešitev
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

s-adi ::

Še enkrat o porabi olja in TČ

Lansko sezono smo porabili 1900 l olja
To sezono pa ogrevamo s 7/8 kW toplotno črpalko, s tem da je v februarju delovala kot dodatni vir ogrevanja, peč na kurilno olje in je celotni strošek ogrevanja za elektriko (imam vgrajen odštevalni dvotarifni števec) in porabljenih 138 l olja blizu 600 €.

ostalo je razvidno iz prejšnjih informacij
to je to lp

OK.d ::

migaj je izjavil:

Moje izkušnje z visokotemperaturno TČ zrak voda Daikin Altherma HT 14 3f so naravnost odlične.
Slabše izoliran objekt ter sanitarno vodo odgreva TČ samostojno. Dod. električnih grelcev niti nisem dokupil.
Za backup imam oljno peč, ki pa od nabave TČ julija 2011 ni več delala niti tistih 20 mrzlih dni v februarju letos., ko je bilo do -20 stopinj.
Prej sem z omenjeno pečjo porabil do 3.000 litrov olja letno pri ocenjenem letnem izkoristku < 70 %, izmerjen je bil sicer 93 %, vendar ne teh dveh podatrkov mešat.
Ogrevamo celo hišo cca 200m2 na 21 do 23,5 stopinj, ponoči celo prekinjamo ogrevanje.
Poraba v kWh in predvidena poraba za ogrevanje in ogrevanje 300 litrskega bojlerja:
avg 140
sept 140
okt 469
nov 1.225
dec 1.299
jan 1.267
feb 1.649
*mar 607
*apr 391
*maj 175
*jun 147
*jul 152
*avg 152
*skupaj 7.672
oz cca 843 EUR brez popusta po trenutnih cenah za priključek 3X20A(7kW), dejansko pa bomo za elektriko v 12 mesecih plačali kot kaže 520 EUR več kot lani in hkrati prihranili naročilo 2950 l kurilca. Razlog tako majnega doplačila za elektriko je prehod na cenejšega dobavitelja in koriščenje popusta in garantirane cene do konca novembra 2013.
Naj povem še to, da imamo letos celo hišo toplo za razliko od prejšnjih sezon, radiatorje pa šibam od 44/36 do 60/53 stopinj vročo vodo.
Porabo merim dnevno, prav tako v excelov dokument vnašam povprečno zunanjo T in RV.
Najvišja dnevna poraba je bila 97kWh, trenutna pa je cca 12. Februarsko 24urno povprečje je bilo 57kWh, januarsko 39 in marčevsko pa 20.
Letos bo prihranka cca 2.500 EUR, naslednji 2 leti pa predvidevam, da še vedno nad 2000 letno. Investicija se bo povrnila kot kaže v 6 letih, pri tem sem upoštaval 10% letno podražitev.
Več na forumu: http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...


Po mojih izračunih bo letni COP 2,8 -kar napram starejšim pečem na olje pomeni cca 4X večji izkoristek.

cena investicije?
LPOK.d

migaj ::

Tudi tretje leto, kot kaže, bo skupni račun za elektriko(1360€?) večji za samo cca 500€, kot je bil pred nabavo TČ (820€).
Letni pihranek na energentih torej cca 2.500€. (3000 - 500)
Celotna investicija: TČ + 300l bojler -vse na ključ, bo kot kaže nominalno povrnjena že v štirih letih.
Če bi mi kdo to pred nabavo TČ razlagal, bi ga debelo gledal.

Magic1 ::

Jaz tudi že kar nekaj let ogrevam(in ohlajam) s klimo in pokuri pod 200€ elektrike v letu. Sploh ni primerjave s drugimi energenti.
Magic

zamotsloteh ::

clancy je izjavil:

Nevem, če bo šlo, ker je TČ trofazna in ima posebej omarico z varovalkami.
Obstaja še kakšen drugačen preprosti merilec, ki je obenem trofazni?

Moja TČ nima dodatnih grelcev.

Kupiš na bolhi kakšen starejši trofazni števec za hiš in ti kaže direktno kWh
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 474 75 76 77 )

Oddelek: Loža
3835544423 (5771) Utk
»

Ogrevanje sanitarne vode (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9028782 (15492) energetik
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959671 (29120) konspirator
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382152953 (119777) Zvezdica27
»

Climastar Avant radiatorji

Oddelek: Loža
195352 (4968) Moharsan

Več podobnih tem