» »

Dražbe na Ebayju čedalje redkejše

Dražbe na Ebayju čedalje redkejše

BuisnessWeek Online - Ebay je zaslovel kot spletna stran za dražbe, a se njegova funkcija s časom spreminja. Pravih avkcij, na katerih se dražitelji potegujejo za izdelek v omejenem časovnem okviru, je čedalje manj, narašča pa delež izdelkov z znano in nespremenljivo ceno, kažejo podatki NBER. Razlogov je več.

Danes je manj kot 15 odstotkov vseh izdelkov, ki se prodajajo na Ebayju, na voljo v avkcijah. Še pred 10 leti je bil ta delež 90-odstoten. Od takrat je ves čas zlagoma upadal, še posebej izrazita sprememba pa se je zgodila leta 2008, ko je Ebay spremenil iskalni algoritem. Takrat na prvo mesto ni več uvrščal izdelkov z najkrajšim časom do izteka avkcije, ampak je bilo sortiranje odvisno tudi od vsebine oglasa in njegove relevantnosti glede na ključne besede iskanja. Prodajalci so se hitro odzvali in delež avkcijskih oglasov je tedaj skokovito upadel.

Drugi pomemben razlog je razmah mobilnega spleta, saj so uporabniki prek mobilnih naprav na Ebayju manjkrat in manj časa. Dodatno na upad vpliva tudi lenoba, saj se ljudem v večini primerov ne da cenkati s prodajalcem in čakati na iztek avkcije, ampak želijo nakup opraviti čim prej in se potem posvetiti drugim dejavnostim.

Hkrati ti podatki odkrivajo nove možnosti za potrpežljive. V zadnjih letih je bila povprečna cena izdelka, ki se je prodal v avkciji, 16 odstotkov nižja kakor tistega, ki se je prodal takoj. Kdor si vzame čas, lahko tudi kaj privarčuje; vprašanje pa seveda je, če se to splača in koliko cenite svoj čas.

28 komentarjev

Keyser Soze ::

Opazil. In mi ni všeč.

Kurc, ratal je en običen ceneje.si. Dobre avkcije so pa redkejše od dlake v jajcu.
OM, F, G!

Magic1 ::

Men je pa všeč. Karkoli se spomnim, grem na ebay, pogledam ceno in zvem realno ceno.
Magic

Relanium ::

Je res, je dober cenitelj če ne drugega.
Vbistvu mi je včeš ker je pač neka globalna spletna trgovina in takoj so ti jasne cene, cena pošiljanja, ...

ceneje.si je pa tak zadnje čase fail, gor maš 10 enakih izdelkov s kako črko spremenjeno, da se trgovci le nebi primerjali med seboj.

Izak ::

Ni čudno, saj pri dobrih avkcijah itak dražijo samo "boti" kar posledično meče vse običajne dražitelje v podrejen položaj in s težavo kaj kupiš.

Magic1 ::

Jah boti so za prodajalce je boljši, kupce slabši. Ebay ima % prodaje, zato se ve na čigavi strani je.
Magic

Dr_M ::

Ce kupujem cenejse stvari, tam do nekje 20€, vedno kupim takoj, pri drazjih izdelkih, pa iscem drazbo. Sem ze nekaj drazb zmagal in dobil zeljen izdelek dokaj ugodno, ceprav pa pri kaksnih bolj aktualnih in zanimivih izdelkih skoraj nimas sans, da bi prisparal omembe vreden znesek.

RejZoR ::

Se mi ne da ubadat z dražbami. Če kaj rabim plačam takoj in je stvar rešena.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Heisenberg ::

sem dražil na nekaj, sicer ne popularnih, stvareh in ko je bilo še nekaj sekund do konca je seveda skočila cena v nebo,..ali prodajalec sam nabija preko drugega imena ali pa je kak bot, a vse me je minilo, da bi še kdaj licitiral

SubjectX ::

Jaz sem nehal sodelovati na drazbah samo zaradi last-second botov.. Cakas tri dni na avkciji, si highest bidder, potem ti pa v zadnji sekundi en pod upali en cent visjo ceno..

St235 ::

Zato pa imaš avtomatic bidding sistem, pač vpišeš koliko si max pripravljen za nekaj plačat in je to to.

Rajši povej, da vam gre v nos, ker bidate tri dni prej 10-15% realne cene potem se pa čudite, ko se zadeva dražje proda.

#000000 ::

Magic1 je izjavil:

Men je pa všeč. Karkoli se spomnim, grem na ebay, pogledam ceno in zvem realno ceno.



LOL če je cena nižja na ebayu rečeš ajga na ebaj je to 2 usd ne mi srat s 6 evri :) Če pa je cena na ebay 250 usd za en usran laptop ki pri nas košta 80 se pa modro molči :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Magic1 ::

Pač si ti čuden, če prodajaš pri nas laptop za 80EUR, ki bi ga lahko na ebayu za 250$....
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

#000000 ::

He he zdej si se sam ujel :) zakaj pa ti ne kupiš na ebay pa bo ceneje ?

Magic1 ::

Kdo pa je rekel da ne? Vse kar stane pod 28$ kupim skoraj izklučno na ebayu, drugače prekalkuliram.
Magic

#000000 ::

Ja ne jest sem te zastopu, da uporabljaš ebay za referenco cene izdelka ki ga potem poiščeš na bolhi ali naših second-hand prodajalcih ter jim utrujaš s celo nekaj nižjo ceno z ebaya :)

Če pa iščeš ceno glede nakupa v tujini pa ja, to gre skup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

Jin ::

St235 je izjavil:

Zato pa imaš avtomatic bidding sistem, pač vpišeš koliko si max pripravljen za nekaj plačat in je to to.

Rajši povej, da vam gre v nos, ker bidate tri dni prej 10-15% realne cene potem se pa čudite, ko se zadeva dražje proda.


Točn to! Ne vem kaj jokate zdj??

FireSnake ::

RejZoR je izjavil:

Se mi ne da ubadat z dražbami. Če kaj rabim plačam takoj in je stvar rešena.


Tudi jaz.

Imam preko 100 nakupov, vcasih kupim vec komadov, pa nikoli ne bidam.
Buy it now je zakon.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

BladE_ ::

Največkrat kupim direktno ampak se vedno prepričam, da je to najnižja cena oziroma najboljša ponudba... sem pa dobil tudi že avkcijo tako, da sem vpisal moj max bid in nihče ni presegel, tudi v zadnji sekundi ne...
Akcija - Reakcija

Leet1337 ::

Pred kratkim sem hotel naročit nekaj na Ebayu, pa cene niso bile kaj dosti nižje oz. v nekaterih primer dražje, če pa je cena dosti nižja, je pa poštnina *ubijalsko* visoka(do 15€ iz Nemčije)... glede na moje izkušnje je Amazon(Nemški) dosti boljša rešitev (edini minus je, da je treba naslov na poštno ležeče v Avstriji, ker v Slovenijo ne pošiljajo, sam ker sem zlo blizu meje, se mi splača)... čeprav Ebay ima tudi dosti izdelkov, ki ne pošiljajo v Slo....
Preko Amazona naročujem mesečno hrano za psa, ki je za več kot 15€ ceneje(SLO - 45€, DE - 28€ ista hrana) + zastonj poštnina... nakar na ebay je cena podobna kot na Amazon, sam je pa treba poštnino plačat okoli 6 €, pa več ni tako ugodno... plus vsega, ima Amazon dosti bolje porihtano sledenje pošiljk in plačevanje... hitro in enostavno...

Machete ::

Poštnine niso stvar ponudnika storitve - ebay/amazon.
Res pa je da prodajalec na ebayu plača končni fee od cene izdelka in poštnine skupaj, ker so včasih to izkoriščali in dali npr. izdelek za 3€ poštnino pa 20€ in tako plačali provizijo zgolj od 3€. Kar v bistvu nima veze. Razen da je izdelek na račun poštnine kak odstotek cenejši in s tem privabijo več ogledov/nakupov... Se da pa z manjšimi prodajalci na ebayu skoraj vedno za poštnino še kaj dogovoriti, ker uporabljajo shipping calculator in podobne uravnilovke. Napišeš pač, če se da še kaj narest z poštnino in po mojih izkušnjah se ponavadi da.

Blisk ::

Je to kaj čudnega, če te obdavčijo za 15% ne glede na to ali je zadeva, ki si jo prodal na ebayu stara ali nova ali je sploh obdavčljiva ali ne.
Po tem ko ti na ebayu trgajo zajeten del od prodaje ti potem trgajo še na paypalu in si kmalu ob najmanj 20% zasluženega.....

Machete ::

Da. To je cena, ki jo plačaš, da lahko svoj prodajni artikel ponudiš celemu svetu na najbolj poznani 'oglasni' strani na svetu. Zastonj je pač Bolha ali oglas v lokalnem tedenskem časopisu.
A ni jasno da tako izpostavljena stran z oglasom vidnim praktično celi e-pismeni populaciji na planetu mora nekaj stati. V tem primeru so to provizije pri prodaji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Blisk ::

Machete je izjavil:

Da. To je cena, ki jo plačaš, da lahko svoj prodajni artikel ponudiš celemu svetu na najbolj poznani 'oglasni' strani na svetu. Zastonj je pač Bolha ali oglas v lokalnem tedenskem časopisu.
A ni jasno da tako izpostavljena stran z oglasom vidnim praktično celi e-pismeni populaciji na planetu mora nekaj stati. V tem primeru so to provizije pri prodaji.

Saj ni poanta, da je zastonj. Saj ti že EBAY zaračuna objavo oglasa, potem ti trgajo 15% za davek in ti še paypal trga 4.5% za svoje fore.
To je lupljenje folka in folku je to jasno, zato jih je tudi ebay vedno bolj odbija.

FireSnake ::

Blisk: jaz sem mnenja, da eBay kar lepo "cveti".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

opeter ::

Leet1337 je izjavil:

... glede na moje izkušnje je Amazon(Nemški) dosti boljša rešitev (edini minus je, da je treba naslov na poštno ležeče v Avstriji, ker v Slovenijo ne pošiljajo, sam ker sem zlo blizu meje, se mi splača)... čeprav Ebay ima tudi dosti izdelkov, ki ne pošiljajo v Slo....


Ne razumem. Že osem let sem prijavljen in kupujem preko nemškega Amazona in so mi do zdaj še vedno poslali vse, kar sem naročil in to v Slovenijo (!). Res pa je, da se je poštnina v zadnjem času (zadnjem letu) kar konkretno dvignila.

Dobro, določene zadeve se še vedno ne da naročit (baje nakit ipd. zadeve). Ampak knjige, softver, elektroniko itn. brez težav. Res pa je tudi, da marsikateri "privatni" prodajalec oz. trgovina noče poslati čez mejo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Tilen ::

FireSnake je izjavil:

Blisk: jaz sem mnenja, da eBay kar lepo "cveti".


eBay's revenue from 3rd quarter 2007 to 1st quarter 2013 (in million U.S. dollars)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

noraguta ::

Tilen je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Blisk: jaz sem mnenja, da eBay kar lepo "cveti".


eBay's revenue from 3rd quarter 2007 to 1st quarter 2013 (in million U.S. dollars)

isti trend kot vsako leto po božičnem zapravljanju
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Tilen ::

No saj, hočem reči, da posel cveti.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse o Ebay-ju (strani: 1 2 3 4106 107 108 109 )

Oddelek: Kaj kupiti
5435934056 (3408) lolipop2
»

eBay - "zmaga" na avkciji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9912063 (6741) Okapi
»

Licitacija bolha.com možna ˝goljufija˝

Oddelek: Loža
254852 (4137) Furbo
»

Kdo je bolha.com ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6112950 (8261) Gandalfar
»

E BAY

Oddelek: Kaj kupiti
312681 (2082) borutz

Več podobnih tem