» »

Priključna moč, delilniki, enote, pravilni izračuni

Priključna moč, delilniki, enote, pravilni izračuni

sandrapetro ::

Mene zanima kako se izračuna priključna moč stanovanjske enote kvadrature ogrevalne površine 82,51m2, če je priključna moč celega objekta 167kW in 1m2= 0,3358 eur priključne moči in ogrevalna površina celotnega objekta ogrevalne 1.220,32m2.
Na računih imam napisano bruto in ogrevalno površino; računajo pa po ogrevalni površini. Zdaj pa ne vem kaj je prav!

Priključno moč so mi zračunali takole: 82,51m2x0,3358m2/EUR=27,71 EUR. A je možno, da je lahko cena priključne moči na stanovanje tolikšna? Po moji logiki ne!

Moja logika: 82,51m2/1.220,32m2=0,06761x167=11,29kW mojega stanovanje
11,29x0,3358=3,79 eur priključne moči mojega stanovanja

Pa da ne govorim o znesku računa, obračunali mi znesek kurjave (fiksni in variabilni del) 221,10eur!

solatko ::

Koliko stopinj imaš v stanovanju?
Sistem delitve, ste stanovalci sprejeli, na zboru stanovalcev. Če ga niste, je moral upravnik pridobiti od lastnikov, pismeno soglasje.
Kakšne stroške pa imajo drugi?
Če prihaja do velikih razlik, ob približno enakem načinu ogrevana (časi zračenja, odprta okna...).
Račun vam zelo poveča vsaka zadeva, ki je manj kot pol metra od delilnia (omara, postelja, zavese, sušenje cunj na radiatorju..., ravno tako vpliva na višino porabe, izolacija za radiatorjem).

Skratka, če je račun napram drugim uporabnikom (ob predpostavki, da med ogrevanjem nimate odprtih oken), se obrnite na upravnika, da preverijo pravilno delovanje naprav.
Delo krepa človeka

sandrapetro ::

Pri nas je delovalo nekako takole. Delilnike so nam naštimali lansko leto oktobra in vse do decembra smo plačevali po pavšalni ceni. O obračunu porabe za lansko leto ne duha ne sluha! S 1.januarjem letos so pa nam poslali katastrofalne račune za MESEC JANUAR (vsi stanovalci so dobili račun prek 200 EUR, eden sosed celo 450 eur pa ima termostatske ventile je pa v sredini stavbe). O tem, kako so prišli do teh vsot nikomur ni jasno, saj nam nočejo poslati mesečnih obračunov toplotne energije za posamezno stanovanje niti za hodnik bloka! Če hočemo to dobiti moramo poslati pisno zahtevo! Sestanka ni bilo, sporazuma nismo podpisali, samo poslali so nam take račune in se odločili, ker je njihova kurilnica, da bodo pavšalno ceno ukinili. Dejstvo je, da so se odločili za dražji način obračunavanja. Pa da bo še stvar bolj zanimiva grejemo se na plin! V računu nikjer navedeno koliko je 1khW, koliko khW smo porabili samo enote so podane. Zdaj pa zračunaj. :(

Stavba je dobro izolirana, v stanovanju imam vedno 20 stopinj grejem ali ne. Imam pa še lesena okna.

Danes dobili račun za MESEC FEBRUAR 200 EUR, sam je pa hecno, da je zdaj ogrevalna površina mojega stanovanja 56,65m2 (neto:60,15m2), celotne stavbe pa 843,20m2 (neto:984,20m2). In zdj bod pameten! Imam dva računa z različni podatki površine, v mesecu februarju smo zmanjšali porabo vsaj še za 30% in dobili račun isti kot prejšnji mesec!:O

harmony ::

Letos sem menjal okna in sem dobil za 100% več računa kot lansko leto. Poslal mail upravnikom ni odgovora. Rekel sem boli me kiki v kolikor ne bo obrazložitve, naslednji mesec položnice ne bom plačal. Bojo pa oni lepo klical mene, pol jim pa vse na kupček...

solatko ::

Pisno se obrnite na upravnika, če ne bo odgovora pa na inšpektorat za energetiko in stanovanjsko inšpekcijo.

harmony - nič ne bodo klicali, temveč boste dobili opomin, potem pa izterjavo + stroške.

Boste pač morali oživiti stanovanjsko samoupravo in se malo pozabavat z upravljalci.
Delo krepa človeka

sandrapetro ::

Z upravnikom se ne da nič dogovorit, danes sem se kregala z njim eno uro po telefonu. Na inšpektorat smo pa že poslali pa so rekli, da račune samo reklamirat in jih dat na sodišče. A, obstaja še kakšna možnost, da bi se to uredilo? A še enkrat obrnemo na inšpektorat?

sandrapetro ::

Pa da omenim še to: na računu imam podane porabljene enote mojega stanovanja in celotne stavbe, ampak kwh pa nikjer. Češ, da mi tega ne smejo dati!? Koliko je bila 1kwh sem morala dobesedno izsiliti, čes da jo v sistemu nimajo, a izračun porabe so mi poslali v EUR.

Dejansko jaz to takole razumem: Imam delilnike na radiatorjih, ampak enote ne upoštevajo. Upoštevajo le porabo v kWh. Ne moremo pridet do vpogleda, koliko je bila naša poraba v kWh stanovanjske enote in celotnega objekta.

solatko ::

kwh delilniki ne merijo, zato tega podatka ni nikjer, razen na centralnem števcu. Po delilnikih samo nekako določijo, koliko naj bi porabilo vsako stanovanje od te skupne količine toplote.
Seveda te izračune, po posebnem programu (katerega bistvo ne zna razložiti noben strokovnjak), za upravnika izdeluje firma, ki je montirala merilnike.
Na drug način delujejo kalorimetri, ki pa dejansko merijo uporabljeno toploto, za vsako stanovanje ali vsak radiator. Tam goljufija ni možna, so pa v vsaki stavbi, določili ali dogovorili neke količnike, da se vsaj delno izenači stranska, zgornja in spodnja stanovanja, ki ogrevajo okolico.

Torej plačilo vseh stanovanj, mora biti enako računu bloka + stroški odčitavanja in izračuna.
Stroške za celotno hišo, mora upravnik vsak mesec sporočiti z objavo obračunanih stroškov, za cel blok in posamezne enote (če ste seveda tako dogovorjeni).

Na predlog stanovalcev - etažnih lastnikov, upravnika lahko zamenjate z drugim.
Delo krepa človeka

Brias ::

na brzino ... recimo da VSAKO stanovanje porabi tocno 2000 enot po delilniku ,,,,

stolpnica dobi fakturo za 5000 EUR ( racunam samo 10 stanovanj 1 po nadstropju )

1000 eur se po presernu razdeli na kvadraturo, tudi ce nic ne porabis, pac pavsal gretja stolpnice, tudi cevi ki grejo cez stanovanje grejejo ...

4000 eur se pa razdeli ....

nadstropja in poraba ...


10 nadstropje po stevcih 2000 enot, vendar se mu obracuna samo 70% ker nad sabo nima nobenega ), ce pa ima stanovanje ki ima kotno stanovanje, se racuna se 10% manj, se pravi lahko samo 1200 enot placa
9 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi 2000 enot, racuna se 10% vec, 2200 enot
8 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
7 nadstropje kotno stanovanje, a tudi sendvic ( bonus, malus ... )2000 enot porabi, 2000 placa
6 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
5 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
4 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
3 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
2 nadstropje recimo sendvic, brez kota, porabi tudi 2000 enot, racuna se lahko ze 15% vec, 2300 enot
1 nadstropje spet bonus, spodnje stanovanje, 30% manj ce ni kot, od 2000 porabe, placa 1400 enot

skupaj poraba 20.600 enot,
skupaj za razdeliti 4000 eur
1 porabljena enota je 0,194175 EUR ( 4000/20600 )

10. nadstopje 233 EUR + kvadratura
9. nadstopje 427 EUR + kvadratura
8. nads. 446 + m2
7. nads. 388 + m2
6. nads. 446 + m2
5. nads. 446 + m2
4. nads. 446 + m2
3. nads. 446+ m2
2. nads. 446 + m2
1. nads. 271 + m2


nekako tak bi bil racun, ce bi vsak porabil 2000 enot ... meni to makes sense ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brias ()

sandrapetro ::

V naši stavbi imamo ogrevanje 24ur zaradi poslovnih objektov v bližini in ti morajo biti tako ogrevani. Ogreva nas ena kotlovnica. Pumpo in števec imamo v sosednjem bloku. Zanima me ali lahko v našem bloku naštimamo svoj števec in pumpo? Ker posledično imamo take račune za ogrevanje zaradi tega, ker se kwh ure pridno nabirajo po ceveh in jih zabeležijo na glavnem števcu, kljub temu, da imamo skoraj vsi stanovalci zaprte radiatorje. Glede na januarsko porabo smo ogrevanje celotnega objekta zmanjšali le za 600kWh. Dejansko smo vsi stanovalci posameznega stanovanja zmanjšali ogrevanje vsaj za 30%, nekateri pa še več. Menim, da po moji logiki imamo zaradi tega tolikšno porabo in katastrofalne račune.

Prosim za vaše mnenje in nasvete.

sandrapetro ::

Pumpo in števec bi radi imeli samo zaradi tega, da ne bi imeli ogrevanja 24ur.

solatko ::

Vsekakor je to izvedljivo, samo dobiti morate ponudnika, ki vam bo to uredil za normalno ceno, da ne boste potem na mrzlem, plačali pa še veliko več (ko boste priračunali stroške te delitve).
Delo krepa človeka

SplitCookie ::

A nekdo je dejansko tako neumen da si stanovanja nebi ogreval čez noč/dan/whatever ?

In takih je cel blok ?

Poraba je takšna kakor je pa če se na glavo postavite. Ali boste imeli toplo, ali pa mraz. Vaša odločitev, ampak zastonj se na nobeden način ne boste greli.

600kWh je pičkin dim za ogrevanje. Toliko porabi eno stanovanje. In če to predstavlja 30% ste samo blesavi in nič drugega, če skušate zbiti 2.5MWh mesečne energije za blok na še nižjo stopnjo.

Neizolirana stanovanjska hiša 200+ kvadratov pokuri 5000kWh mesečno, vi pa tle šparate na takih bedarijah.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Zgodovina sprememb…

sandrapetro ::

Ali je možno, da objekt z 18 stanovanji; kvadratura objekta 948m2 porabi za mesec januar 16.580 kWh oz. 16,85MWh? Pa je dobro izolirana in ne grejemo 100%!

IN

Ali je možno, da sta dva objekta z isto kvadraturo, ampak da je v drugem objektu 22 stanovanj in v enem 18 stanovanj dobila skoraj isti znesek za plačilo centralnega ogrevanja.(odstopanja le za 2 eura).

Zgodovina sprememb…

SplitCookie ::

Je (to je še vedno zelo zelo melo)
Nizkoemisijske bajte imajo 20kWh/m2/leto - normalni bloki 60kWh/m2/mesec za čez zimo

In

Ja
Če je volumen bloka enak je to to.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Brias ::

blok letnik 1978 / okna se vedno letnik 1978

flat 70m2

2010 - 2011 / 1150 EUR gretja ampak smo se greli se po ... YU sistemu :) ( nova fasada + instalacija delilnikov + termostatski ventili ) )

2011 - 2012 / 300 EUR gretja, se vedno lahko v gatah skacem po flatu pri -20 zunaj

2012 - 2013 / kakor kaze, letos bom prisel skozi z 80 EUR ( osemdeset EUR ), se vedno skacem v gatah po flatu, tudi ko je zunaj -20 ...

je pa folk razvajen u mater ... jaz sem v kratkih hlacah, majci, brez nogavic v copatah, pa sedimo v kuhinji, frend pa v bundi ( v fletu pa 20+ stopinj ... )


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov zakon za ogrevanje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
24641051 (35215) jernejl
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824353 (20213) kixs
»

Merilniki ogrevanja - poraba energije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12722228 (18955) Okapi
»

Delilniki odvzema toplote (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
28354857 (43816) Spajky
»

Stroški centralnega ogrevanja

Oddelek: Loža
4110793 (9241) Pyr0Beast

Več podobnih tem