» »

Vesolje

Vesolje

1 2
3
»

PrihajaNodi ::

Kako lahko razmišljaš out of the box če pa ni podlage zato. Šele ko veš osnove se lahko sprašuješ "kaj pa če" kar pa itak počnejo znastveniki (recimo v Cernu). Iskanje Highsovega polja...

Zgodovina sprememb…

Baltazar-x ::

Evo, hočem met točko ki je absolutno pri miru, tovje znaje pravi da to ni možno. Sem zadovoljen z odgovori še zdaleč pa ne z trenutim splošnim poznavanjem vesolja, ki onemogoči mojo točko. Filozofirat neče noben. To je to.

AmokRun ::

Evo, hočem met točko ki je absolutno pri miru, tovje znaje pravi da to ni možno.

Sploh ni nujno, da se kaj giba. Lahko je čisto vse absolutno pri miru. O gibanju govorimo, ko stvari opisujemo v 3D sistemu, v 4D sistemu pa ni nobenega gibanja, saj 4D objekti zasedajo vse časovne točke na enkrat.

bluefish ::

Hiter intermezzo - če bi bila Luna velika en piksel: http://joshworth.com/dev/pixelspace/pix...

SnowyOwl ::

Veliki pok? Kako pa vedo, da je sploh kadarkoli bil kakšen veliki pok? To je spet ena izmed znanstvenih fantazij. Torej je bil pred pokom NIČ, potem je pa nič počil in je nastalo vesolje. To je več kot smešno.
Edini smiseln odgovor je, da vesolje ni nastalo. ker je že od nekdaj tu, pred vesoljem je bil prostor in čas, in tudi recimo po vesolju je še vedno prostor in čas. Veliki pok (če je bil) je povzročil samo transformacijo časa , prostora in materije v tem prostoru, nikakor pa s pokom ni mogla nastati neka nova materija.
Seveda vesolje nima meje in nima končnega časa ki bi se mu iztekel, saj se nikjer ne konča, zato je izven vesolja zopet vesolje.

Napajalc ::

Mogoče je od prejšnjega vesolja ostala samo še ena velika črna luknja in je to razgnalo in rečemo temu veliki pok, kdo bi vedu.

Cervantes ::

Teoretična fizika se dandanašnji itak ukvarja z nedokazljivimi nebulozami ala supersimetrija, M-teorija, kvantna gavitacija itd. Veliki pok je ena od njih.
Grobo rečeno, ti teoretiki nam za drage $$$ prodajajo Snake Oil.

nurmaln ::

No no, veliki pok definitivno ni nobena nebuloza. Teorija velikega poka govori o ZGODNJEM RAZVOJU vesolja in postavlja trditve na podlagi dokazov.
Tisto glede česar pa ni konsenza (vprašanje če kdaj bo) je vprašanje kaj je povzročilo veliki pok. Ampak to je druga tema.

To kar ti praviš je enako kot če bi rekel da je evolucijska teorija nebuloza zato, ker še nismo nagruntal abiogeneze.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nurmaln ()

garamond ::

Cervantes je izjavil:

nedokazljivimi nebulozami.
Lepo prosim. Nebuloze oziroma nebule oziroma meglice so vsekakor dokazane in izgledajo precej kul!


nurmaln je izjavil:

No no, veliki pok definitivno ni nobena nebuloza.
Vsekakor. So pa nebule vseeno del vesolja.

Kocka ::

SnowyOwl je izjavil:

Seveda vesolje nima meje in nima končnega časa ki bi se mu iztekel, saj se nikjer ne konča, zato je izven vesolja zopet vesolje.

Tako nekako so razmišljali v Newtonovih časih. Ko pa so odkrili galaksije, so se pa začeli spraševati, zakaj jih gravitacija vse ne potegne skupaj - torej jih mora nekaj potiskati narazen. Hubble pa je celo ugotovil, da ne stojijo pri miru ter se celo odmikajo stran druga od druge. Torej se mora vesolje širiti in enkrat končati tako, da se bo močno "razredčilo" v neskončnost.

Če pa čas v tem miselnem modelu zavrtiš nazaj, pa prideš do ideje, da so morale biti v preteklosti galaksije skupaj, če se sedaj odmikajo. In jih je moralo nekaj potisniti narazen. In tej začetni točki (ki ni ravno točka) so potem rekli Veliki Pok - se pravi začetek.

Če te stvar še bolj podrobno zanima, svetujem knjigo Veliki Pok od avtorja Simon Singh, kjer je na preprost način vse lepo logično razloženo.

msmit ::

Verjetno poznate slike sonde Voyager 1, ki je posnela sliko Pale Blue Dot (https://science.nasa.gov/resource/voyag.... Zanima me, ko je bila leta 1990 posenta, je bila sonda od zemlje oddaljena 6 * 10^9 km (6 milijard), zemlja pa je od sonca v povprečju oddaljena 150 * 10^6 km (150 milijonov), zakaj so na tej sliki vidni samo žarki sonca ne pa celotnega sonca? Po moji geometrijski predstavi, bi predmete lahko postavil v poljuben trikotnik, kjer je v vsakem voglišču en predmet (sonce, zemlja, sonda). Če razdalje zmanjšamo na metre, sta sonce in zemlja na postavitvi ~ 0,15 metra narazen; zemlja-sonda pa 6 metrov narazen. Kakšno mnenje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msmit ()

JanBrezov ::

SnowyOwl je izjavil:

Seveda vesolje nima meje in nima končnega časa...
Najprej definiraj "vesolje", nato pa dokaži.

Kocka je izjavil:

SnowyOwl je izjavil:

Seveda vesolje nima meje in nima končnega časa ki bi se mu iztekel, saj se nikjer ne konča, zato je izven vesolja zopet vesolje.

Tako nekako so razmišljali v Newtonovih časih. Ko pa so odkrili galaksije, so se pa začeli spraševati, zakaj jih gravitacija vse ne potegne skupaj - torej jih mora nekaj potiskati narazen. Hubble pa je celo ugotovil, da ne stojijo pri miru ter se celo odmikajo stran druga od druge. Torej se mora vesolje širiti in enkrat končati tako, da se bo močno "razredčilo" v neskončnost.

Če pa čas v tem miselnem modelu zavrtiš nazaj, pa prideš do ideje, da so morale biti v preteklosti galaksije skupaj, če se sedaj odmikajo. In jih je moralo nekaj potisniti narazen. In tej začetni točki (ki ni ravno točka) so potem rekli Veliki Pok - se pravi začetek.

Če te stvar še bolj podrobno zanima, svetujem knjigo Veliki Pok od avtorja Simon Singh, kjer je na preprost način vse lepo logično razloženo.


Drži. Problem je, da je vsak model baziran samo na trenutno znanih dejstvih in ne more upoštevati dejstev, ki jih še ne poznamo (kategorija "neznane neznanke" oz. "unknown unknowns") in morda pokvarijo model. Big Bang je trenutno najboljša razlaga, ni pa nujno pravilna. Na Wikipediji (direktni link) imaš seznam težav, ki jih ima teorija. Odkar je James Webb Space Telescope v operaciji, so se pričeli pojavljati članki, da posnetki, ki jih ta posname, nimajo razlage po trenutnem modelu. Jaz teh člankov sicer nisem bral, je pa možno in na koncu logično, da bodo sej ko prej naleteli na nekaj, kar pokvari trenutni model.

Alternativna razlaga širjenju vesolja je lahko ta, da se vesolje v resnici ne širi, a skozi našo vidno vesolje trenutno potuje gravitacijski val, katerega valovna dolžina presega vidno vesolje. Trenutno smo pač v fazi širitve in izgleda, kot da se vse odmika od nas.

JanBrezov ::

msmit je izjavil:

Verjetno poznate slike sonde Voyager 1, ki je posnela sliko Pale Blue Dot (https://science.nasa.gov/resource/voyag.... Zanima me, ko je bila leta 1990 posenta, je bila sonda od zemlje oddaljena 6 * 10^9 km (6 milijard), zemlja pa je od sonca v povprečju oddaljena 150 * 10^6 km (150 milijonov), zakaj so na tej sliki vidni samo žarki sonca ne pa celotnega sonca? Po moji geometrijski predstavi, bi predmete lahko postavil v poljuben trikotnik, kjer je v vsakem voglišču en predmet (sonce, zemlja, sonda). Če razdalje zmanjšamo na metre, sta sonce in zemlja na postavitvi ~ 0,15 metra narazen; zemlja-sonda pa 6 metrov narazen. Kakšno mnenje?

Podan link ne deluje, podajam alternativo: Pale Blue Dot @ Wikipedia. Odgovor na tvoje vprašanje je pač zelo ozek kot slikanja, ali ne?

BigWhale ::

Ja, jasno. Fotka je taksna ker kamera pokrije zelo majhen del neba. Po domace, Voyager je mal zoomiral. :>

Grizzly ::

Sam se večkrat sprašujem tole: Če bi človek zmogel potovati hitreje kakor se vesolje širi in bi v času svojega življenja lahko prepotoval vesolje, kako bi to izgledalo? Bi prišel do nekih robov in kotov (kakor muha, ki prileti na rob, kjer se stena sobe dotika stropa) oz. bi dosegel neke meje (kakor bi bil znotraj balona)? Ali pa bi potovanje bilo podobno potovanju po Zemlji (lahko jo obkrožiš in prideš na točko, kjer si potovanje začel)?

Ker iščemo odgovor o obstoju drugih civilizacij: V primeru, da obstajajo bolj razvite civilizacije, bi me zanimalo, koliko sploh vedo o vesolju. Poznajo delovanje vesolja ali ga tako kot mi še zmeraj raziskujejo in probajo razumeti njegovo delovanje?

Zanimivo mi je tudi vprašanje: Če obstaja multivesolje (sistem neskončnih vesolij), kaj pravzaprav je prostor, v katerem so vsa ta vesolja? Kaj bi videl/slišal/občutil, če bi iz našega vesolja lahko vstopil v medvesoljski prostor?

tilen03 ::

Grizzly je izjavil:

Če bi človek zmogel potovati hitreje kakor se vesolje širi in bi v času svojega življenja lahko prepotoval vesolje, kako bi to izgledalo? Bi prišel do nekih robov in kotov (kakor muha, ki prileti na rob, kjer se stena sobe dotika stropa) oz. bi dosegel neke meje (kakor bi bil znotraj balona)? Ali pa bi potovanje bilo podobno potovanju po Zemlji (lahko jo obkrožiš in prideš na točko, kjer si potovanje začel)?

Vesolje se ne širi kot se odkriva neznana mapa v Age of Empiresu, ki se veča, ampak se širi razdalja(prazen prostor) med nebesnimi telesi. Uiti z vesolja pa ni mogoče.

Grizzly je izjavil:

Ker iščemo odgovor o obstoju drugih civilizacij: V primeru, da obstajajo bolj razvite civilizacije, bi me zanimalo, koliko sploh vedo o vesolju. Poznajo delovanje vesolja ali ga tako kot mi še zmeraj raziskujejo in probajo razumeti njegovo delovanje?

Tukaj je vprašanje, če sploh lahko poznaš delovanje vesolja. Če sploh lahko razumemo vzročnost pojavov ali samo korelacijo. Nič ne garantira, da bomo jutri doživeli sonce. :)

Grizzly je izjavil:

Zanimivo mi je tudi vprašanje: Če obstaja multivesolje (sistem neskončnih vesolij), kaj pravzaprav je prostor, v katerem so vsa ta vesolja? Kaj bi videl/slišal/občutil, če bi iz našega vesolja lahko vstopil v medvesoljski prostor?

Ni nujno, da medvesoljski prostor v takšnem sistemu sploh obstaja. In če obstaja ter bi nekaj videl/slišal/občutil, še ne pomeni, da je resnično. Nebo ni modro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilen03 ()

mojsterleo ::

^ Na prvo točko je težko odgovoriti. Vse je odvisno od ukrivljenosti vesolja. Če je okroglo ali sedlasto, bi se najverjetneje lahko v neki situaciji vrnil na točko iz katere si štartal, pri ravninski ukrivljenosti (flat) pa to verjetno ni možno. Trenutno naj bi bilo naše vesolje ravno a zanesljivih dokazov za to ni.

Kot drugo verjetnost nastanka civilizacij je bilo sigurno večje v preteklosti, ko je bilo vesolje bolj strnjeno in toplejše. Sedaj se pomikamo v neko hladno fazo ko je možnost nastanka civilizacij zmerom manjša. Sigurno so tako kot mi raziskovali okolje okrog sebe. Odvisno od tega kako so bili grajeni oziroma kako jih je evolucijs oblikovala... kopenska, mogoče morska ali leteča bitja?

Tretje: multivesolje bi bilo skoraj sigurno v četrti dimenziji prostora. Kako bi to izgledalo? Nepredstavljiva velikost, učinek sil kot je gravitacija, tudi slišnost zvoka bi bili reducirani. Na spolzkih podlagah bi ti zelo drselo.

BigWhale ::

Grizzly je izjavil:

Sam se večkrat sprašujem tole: Če bi človek zmogel potovati hitreje kakor se vesolje širi in bi v času svojega življenja lahko prepotoval vesolje, kako bi to izgledalo?


Ne bi prisel do roba. Nikoli. Vesolje se siri hitreje od svetlobe in tako hitro ne moremo potovati. Kakrsnokoli potovanje z nekimi bliznjicami, wormholes, warp drive, ki bi te teoreticno pripeljali na rob, takoj, ko bi se tam ustavil, bi ti rob pobegnil naprej. :)


Grizzly je izjavil:

V primeru, da obstajajo bolj razvite civilizacije, bi me zanimalo, koliko sploh vedo o vesolju. Poznajo delovanje vesolja ali ga tako kot mi še zmeraj raziskujejo in probajo razumeti njegovo delovanje?


Verjetno bi se vsaka, dovolj napredna, civilizacija sprasevala kaj vesolje je in kako deluje. Kako dobro bi ga pa spoznala je pa odvisno od tega kako napredna bi bila. :)

Grizzly je izjavil:


Zanimivo mi je tudi vprašanje: Če obstaja multivesolje (sistem neskončnih vesolij), kaj pravzaprav je prostor, v katerem so vsa ta vesolja? Kaj bi videl/slišal/občutil, če bi iz našega vesolja lahko vstopil v medvesoljski prostor?


Nase vesolje definira koncept casa in prostora. Vse izven tega je tako nedojemljivo, da je tezko o tem kakorkoli resno razpravljati. Izven nasega vesolja cas in prostor ne obstajata.

WallSreet ::

Enkrat sem na Youtubu gledal posnetek ko primerjajo vse planete in gre od najmanjšega do največjega in poleg tega računa oddaljenost od zemlje, no tam nekje v sredini posnetka preklopi iz planetov na galaksije in razloži da je v vsaki galaksiji na milijarde zvezd in gre potem naprej in pove da imamo 100k galaksij (verjetno jih je vdaj 1000x toliko) ter da se vse te galaksije nahajajo v nekem Laniakea Superclusterju in da se vse to nahaja znotraj neke Kozmične mreže in da je to samo v tem vesolju in da je verjetno zunaj na milijone drugih vesolj itd itd. Z drugimi besedami nima se smisla v to poglabljati ker nikoli ne bomo prišli do dna.

Bi pa upal staviti svoje življenje da obstaja nekje nek kraj v vesolju kjer so na njem ljudje takšni kot smo mi. V bistvu bi rekel da je takšnih krajev nešteto samo so tako daleč da do njih nikoli ne bomo prišli. S to razliko da so tam verjetno bistveno bolj napredni (ne govorim o vesoljcih).

To je tako velika zadeva da verjamem da tam zgoraj nekje hodijo osebki kot so iz serije Dragon Ball. Se nebi čudil če bi bil nekje nek planet ki je čista kopija tega našega samo da so imena držav spremenjena.

Pithlit ::

No, no... Mal manj fantazije uporabljat. V našem vesolju praktično povsod veljajo isti fizikalni zakoni. Za obstoj česarkoli izven našega vesolja nimamo pa niti najmanjšega dokaza.

Te dragon ball osebke raje pozabi, pa ne verjet glih vsem videom na YT. Bo bolje za tvoj razum.
Life is as complicated as we make it...

WallSreet ::

Pithlit je izjavil:

No, no... Mal manj fantazije uporabljat. V našem vesolju praktično povsod veljajo isti fizikalni zakoni. Za obstoj česarkoli izven našega vesolja nimamo pa niti najmanjšega dokaza.

Te dragon ball osebke raje pozabi, pa ne verjet glih vsem videom na YT. Bo bolje za tvoj razum.


Res je zato bodi tiho. Kje sem zapisal da govorim o našem vesolju? Ne tebi bom verjel ki nisi šel dlje od prvega ovinka za blokom :))

Pithlit ::

O čem pa govoriš če ne o našem vesolju?
Life is as complicated as we make it...

mirator ::

Izven nasega vesolja cas in prostor ne obstajata.
Gledano iz zemlje, verjetno res ne. Naš čas je pač določen s kroženjem zemlje okoli sonca. Drugje bi bil določen na nek drug način, vendar bi bil oz. je (seveda, če tam sploh koga zanima).

JanBrezov ::

WallSreet je izjavil:

Bi pa upal staviti svoje življenje da obstaja nekje nek kraj v vesolju kjer so na njem ljudje takšni kot smo mi.

Po mojem razumevanju fizike je to ne le možno, ampak zagotovljeno. Trenutna prevladujoča teorija v fiziki je kvantna mehanika. Po tej prostor ni zvezen, pač pa kvantiziran, razdeljen na posamezne enote, ki jih ne gre razdeliti. Obstaja tudi najmanjša možna razdalja, Plankova razdalja, ki je izračunana (Planck units #Planck length @ Wikipedia). To dodatno pomeni, da ima nek volumen prostora omejeno število unikatnih kvantnih stanj. Če je vesolje res neskončno, to pomeni, da se vesolje ponavlja. Torej obstaja možnost, da je nekje planet, ki je točno tak, kot naš, na katerem je oseba, ki izgleda točno tako, kot ti (ali kdorkoli). Če je vesolje neskočno, potem je neskončno takih ponovitev.

JanBrezov ::

Grizzly je izjavil:

Sam se večkrat sprašujem tole: Če bi človek zmogel potovati hitreje kakor se vesolje širi in bi v času svojega življenja lahko prepotoval vesolje, kako bi to izgledalo?

Zakon relativnosti bojda pravi, da foton pri svetlobni hitrosti vidi celotno vesolje kot ploskev (ne volumen) in da potovanje iz njegovega zornega kota mine v trenutku. Vse, kar potuje, ima počasnejšo uro, pri svetlobni hitrosti se ura ustavi; vsak, ki potuje, se skrči, pri svetlobni hitrosti v ploskev.

JanBrezov ::

mojsterleo je izjavil:

Tretje: multivesolje bi bilo skoraj sigurno v četrti dimenziji prostora. Kako bi to izgledalo? Nepredstavljiva velikost, učinek sil kot je gravitacija, tudi slišnost zvoka bi bili reducirani. Na spolzkih podlagah bi ti zelo drselo.

Četrta dimenzija je menda čas, ali ne? Multivesolje bi naj imelo posamezna vesolja pri vseh možnih kombinacijah fizikalnih zakonov. Ena vesolja se zaradi "napačne" kombinacije zakonov takoj uničijo, medtem ko so druga vesolja stabilna, podobno kot naše, a z drugimi parametri.

Alternativna teorija vsega je "string theory". Tam je z dimenzijami kar živahno:
String theories require extra dimensions of spacetime for their mathematical consistency. In bosonic string theory, spacetime is 26-dimensional, while in superstring theory it is 10-dimensional, and in M-theory it is 11-dimensional.

Vir: String theory #Extra dimensions @ Wikipedia

c3p0 ::

Ne vejo kaj v resnici je čas, 4. dimenzija IMO ni.

mirator ::

Čas je 4. dimenzija. Če imaš čas-prostor, potem imaš dolžino, širino, višino in čas.

Pithlit ::

mirator je izjavil:

Čas je 4. dimenzija. Če imaš čas-prostor, potem imaš dolžino, širino, višino in čas.

Zadeve so malenkost bolj komplicirane. Ampak ja.

Za enodimenzionalna bitja je čas = druga dimenzija.

Za dvodimenzionalna bitja je čas = tretja dimenzija.

Za tridimenzionalna bitja je čas = četrta dimenzija

Itd, itd... Tehnično poznamo prostorske in časovne dimenzije, v praksi pa to dvoje združimo v prostorčas (spacetime). Ker je to edino smiselno. Ampak ko se pogovarjamo o višjih dimenzijah, torej o tem kako svet izgleda v 4. dimenzijah... se pogovarjamo o prostorski dimenziji.

Karikirano: 3D kocka je znana vsem, vsi vemo kako izgleda v prostorčasu (torej 4D...) ampak 4D kocka (hypercube) zgleda precej drugače.

Mi živimo v 3D svetu z dodano dimenzijo časa. Torej 3+1. Brez tega +1 pač ne obstajamo. Zato je "čas" pogovorno 4. dimenzija.

Mimogrede kot zanimivost. Nižjedimenzionalna bitja se ne morejo zavedati višjedimenzionalnih bitij. Obratno seveda gre. Mi se torej ne moremo zavedati 4D bitij, čeprav so ta lahko mogoče vseprisotna. In v trenutnem poznavanju vsega skupaj - je to le filozofske narave. Tudi 2D in 1D bitja so filozofski koncepti. Čeprav so vsaj 2D bitja teoretično možna: https://www.sciencealert.com/a-physicis...
Life is as complicated as we make it...

JanBrezov ::

mirator je izjavil:

Čas je 4. dimenzija. Če imaš čas-prostor, potem imaš dolžino, širino, višino in čas.

Trenutna fizika res pravi, da je čas 4. dimenzija. Fiziki govorijo o štirih dimenzijah, treh prostorskih in eni časovni. Se pa strinjam s c3p0, da se v resnici ne ve, kaj točno čas je. Tudi meni se zdi, da čas v resnici ni dimenzija. Npr. po prostorskih dimenzijah lahko potujemo, po časovni pa ne, niti naprej, niti nazaj. Ker če bi bilo možno, bi imeli polno časovnih turistov tukaj, pa jih vsaj jaz ne opažam. Meni čas deluje bolj kot kvantno polje, ki določa hitrost sprememb in je očitno občutljivo na prisotnost energije (in mase). Večja masa, počasnejši čas. Večja hitrost (energija), počasnejši čas.

To bi bil tudi eden od potencialnih dokazov, da je vesolje simulacija. Večje hitrosti in mase zahtevajo več računske moči. Črne luknje bi v tem primeru bila optimizacija simulacije. Preveč stvari na kupu zahteva preveč računske moči, zato so se implementatorji simulacije odločil, da se notranjost črne luknje ne simulira več, ampak samo do horizonta dogodkov črne luknje. Za notranjost se vodi samo maso.

V MMO igri EVE Online je menda podobno. Ko so večje bitke, serverji ne zmorejo in se vključi "time dilation", čas igre se upočasni, da lahko obdelajo vse (Eve Online Time Dilation).

c3p0 ::

Če je čas 4. dimenzija, kam pa potem spada npr. hypercube? A je hiper kocka definirana s časom?

Se ne strinjam, da je 3D za 2D, kot bi naj bil čas/"4D" za 3D. Dimenzije brez časa so povsem statične (sploh ne moremo niti reči, da so zamrznjene, ker to je potem spet nek čas 0).

IMO je čas nek "stranski pojav", ki se lahko pojavi v vseh dimenzijah, v kolikor le-te sploh dejansko obstajajo, ne zgolj kot matematični konstrukti. Ko kakšna religija opiše Boga na način, da je vse in povsod in ni nikoli bil ustvarjen, nima začetka in ne konca, se morda malo dotaknejo nečesa izven časa.

Dokaz (neke vrste) digitalnega vesolja je lahko tudi planckov čas, oz. razdalja.

Feeble human mind si pa tako še 4D ne zmore realno predstavljat, zato vse debate na temo sicer kravžljajo možgane, nismo jih pa niti sposobni razumeti, četudi bi naleteli na pravo.

Grizzly ::

JanBrezov je izjavil:


Trenutna fizika res pravi, da je čas 4. dimenzija. Fiziki govorijo o štirih dimenzijah, treh prostorskih in eni časovni. Se pa strinjam s c3p0, da se v resnici ne ve, kaj točno čas je. Tudi meni se zdi, da čas v resnici ni dimenzija. Npr. po prostorskih dimenzijah lahko potujemo, po časovni pa ne, niti naprej, niti nazaj. Ker če bi bilo možno, bi imeli polno časovnih turistov tukaj, pa jih vsaj jaz ne opažam.


Teoretično (s formulami na papirju) naj bi bilo potovanje v času možno, samo nikomur še ni ratalo tega prenesti v prakso. Ali pa tudi. Nenazadnje se je treba vprašati, če nekdo potuje v času, ali se mora zavedati, da se je znašel v preteklosti? Ali bi moral ob vrnitvi v preteklost ohraniti vso svoje znanje, svoje spomine itd.? Kaj če je nekdo že živel v letu 2025 in se odločil vrniti v 2024, s tem pa je pozabil na vse, kar je doživel? To pomeni, da si lahko časovni potnik pa tega niti ne veš.

Jaz si vrnitev v preteklost predstavljam kot nekakšno drugo, neodvisno možnost, kjer pač spominov in znanj ni možno prenašati, vračaš pa se lahko samo znotraj časa svojega obstoja. Potovanje v prihodnost pa zame pomeni, da imamo vsi nekakšno usodo in je vnaprej določeno, kaj se ti bo v času življenja zgodilo.

JanBrezov ::

Grizzly je izjavil:

Teoretično (s formulami na papirju) naj bi bilo potovanje v času možno, samo nikomur še ni ratalo tega prenesti v prakso. Ali pa tudi.
Nisem seznanjen s točnimi zahtevami tega na papirju, a če vsebuje negativno maso ali negativno energijo, potem verjetno ne bo šlo v realnosti. Če pa to je možno, bi verjetno morali videti časovne turiste. Zaenkrat jih ni, ali pa je za njih naše časovno obdobje turistično nezanimivo.

Grizzly je izjavil:

Nenazadnje se je treba vprašati, če nekdo potuje v času, ali se mora zavedati, da se je znašel v preteklosti? Ali bi moral ob vrnitvi v preteklost ohraniti vso svoje znanje, svoje spomine itd.? Kaj če je nekdo že živel v letu 2025 in se odločil vrniti v 2024, s tem pa je pozabil na vse, kar je doživel? To pomeni, da si lahko časovni potnik pa tega niti ne veš.
Če se ne zavedaš, potem nisi potnik. Kako bi upravljal z potovanjem, npr. se vrnil? Če se ne vrneš s potovanja, nisi turist (prostovoljec), ampak si migrant (prisiljen). Sploh pa, kateri del spomina bi izgubil? Samo del? Vse? Samo spomin dogodkov ali tudi drugo znanje. Spomin nenazadnje je fizični zapis v možganih, torej pri izgubi spomina bi šlo na neko vrsto delno izgubo uda. Bi izgubil še kaj drugega pri takem potovanju? In spet, tudi če se časovni potnik ne spominja, bi se spomnijali mi, ki vidimo novo osebo. Tudi takih ne vidimo. Tole z izgubo spomina vsaj zame ni smiselno.

Grizzly je izjavil:

Potovanje v prihodnost pa zame pomeni, da imamo vsi nekakšno usodo in je vnaprej določeno, kaj se ti bo v času življenja zgodilo.
Drugi del stavka opisuje deterministični model vesolja (determinizem @ Wikipedia), ne vem pa, kaj ima potovanje v prihodnost s tem. Če je vesolje deterministično, potem svobodne volje ni in vse se zgodi, ker se mora. Če časovno potovanje obstaja, je le-to integrirano v determinizem. Časovni potnik bo potoval po času, ker je pričakovano, da bo. A spet, "časovni domačini" bi opazili.

mihagr ::

Potovanje v prihodnost seveda obstaja! To se nam dogaja vedno, povsod in vsak trenutek.
Z vsakim korakom stopamo v prihodnost. Hipec predno storimo ta korak, to je pa sedanjost.
Preteklost so naši spomini.
Medtem ko tole pišem imamo vse skupaj. Pritiskam piko . Spominjam se, da sem jo pritisnil.

BigWhale ::

mirator je izjavil:

Izven nasega vesolja cas in prostor ne obstajata.
Gledano iz zemlje, verjetno res ne. Naš čas je pač določen s kroženjem zemlje okoli sonca. Drugje bi bil določen na nek drug način, vendar bi bil oz. je (seveda, če tam sploh koga zanima).


Nasa casovna dimenzija je dolocena s prostor-casom. Cas, ki ga merimo je pa dolocen glede na 'skakanje atoma cezija, sem ter tja'.

mihagr je izjavil:

Potovanje v prihodnost seveda obstaja! To se nam dogaja vedno, povsod in vsak trenutek.


Skozi prostor-cas vedno potujemo s svetlobno hitrostjo. Vedno.

Sestevek hitrosti nasega potovanja skozi vse dimenzije je vedno svetlobna hitrost. Ce se v prostorskih dimenzijah zacnemo premikati hitreje, potem se potovanje skozi casovne dimenzije upocasni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

JanBrezov ::

mihagr je izjavil:

Potovanje v prihodnost seveda obstaja! To se nam dogaja vedno, povsod in vsak trenutek. Z vsakim korakom stopamo v prihodnost.
Odvisno, kako gledaš. Načeloma potujemo v prihodnost tudi, če ne naredimo nobenega koraka. Boljša analogija je, da je čas reka, na kateri smo v čolnu brez vesel. Ali potujemo? S stališča okolice reke da, s stališča reke same pa ne. "Potovanje" tukaj je mišljeno, ali lahko veslamo po tej reki brez vesel. Verjetno ne.

mihagr je izjavil:

Preteklost so naši spomini. Medtem ko tole pišem imamo vse skupaj. Pritiskam piko . Spominjam se, da sem jo pritisnil.
Naša zavest mora upoštevati reakcijski čas, zato v resnici ne živimo v sedanjosti, ampak rahlo v preteklosti. Načeloma je to polovica reakcijskega časa, od nekje sem si zapomnil, da je to vsaj 50 ms. Torej vsi živimo vsaj 50 ms v preteklosti.

BigWhale je izjavil:

Skozi prostor-cas vedno potujemo s svetlobno hitrostjo. Vedno.

Da.

We All Move At The Speed Of Light… Kind Of.

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Ali čas za vsa živa bitja teče enako hitro?

Je možno, da nas kaka stara želva gleda kako drvimo mimo nje, muha pa nas vidi kot izredno počasna bitja in je v resnici svoji možganski kapaciteti primeren letalec - slab?

Kaj, če obstaja le ta trenutek (točno ta zdaj, ko bereš to). Prihodnosti ni in preteklosti nikoli ni bilo, vse je le vsajeno? In že mine sekunda vmes, pa je res minila?

/lsd

JanBrezov ::

c3p0 je izjavil:

Ali čas za vsa živa bitja teče enako hitro?
Relativnostna teorija pravi, da ima vsaka stvar, ne samo živo bitje, svojo uro. Ure se razlikujejo glede na razliko v hitrosti. Še huje: če je stvar/bitje pod vplivom gravitacije, zaradi gravitacije posamezni deli te stvari/bitja občutijo uro različno, saj moč gravitacije pada z oddaljenostjo od vira. Npr. človeške noge so v povprečju bliže zemljinem gravitacijskem polju kot glava. Možno je izračunati, koliko je glava mlajša od nog. Razlika v starosti je sicer zelo zelo mala, a obstaja.


c3p0 je izjavil:

Je možno, da nas kaka stara želva gleda kako drvimo mimo nje, muha pa nas vidi kot izredno počasna bitja in je v resnici svoji možganski kapaciteti primeren letalec - slab?
Za to ne rabiš relativnostne teorije, zadostuje nevrologija. Človeški možgani imajo daljšo pot procesiranja kot muha (že zaradi fizične velikosti možganov), zato ima človek daljši reakcijski čas, muha krajšega. Potem je tu še starost. Od nekje se spomnim podatka, da se hitrost procesiranja človeških možganov pri starosti 60 let zmanjša za 1/3. To je precej in dejansko opazno.


c3p0 je izjavil:

Kaj, če obstaja le ta trenutek (točno ta zdaj, ko bereš to). Prihodnosti ni in preteklosti nikoli ni bilo, vse je le vsajeno? In že mine sekunda vmes, pa je res minila?/lsd
Moje mišljenje je podobno. Obstaja samo "večni zdaj". Preteklost je iluzija, ustvarjena skozi spomin; prihodnost je iluzija, ustvarjena kot pričakovanje na podlagi spomina. Preteklost in prihodnost fizično ne obstajata.

BigWhale ::

JanBrezov je izjavil:

mihagr je izjavil:

Potovanje v prihodnost seveda obstaja! To se nam dogaja vedno, povsod in vsak trenutek. Z vsakim korakom stopamo v prihodnost.
Odvisno, kako gledaš. Načeloma potujemo v prihodnost tudi, če ne naredimo nobenega koraka. Boljša analogija je, da je čas reka, na kateri smo v čolnu brez vesel. Ali potujemo?


O tem precej pove Arrow of Time.

Arrow of time @ Wikipedia

BigWhale ::

JanBrezov je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Ali čas za vsa živa bitja teče enako hitro?
Relativnostna teorija pravi, da ima vsaka stvar, ne samo živo bitje, svojo uro. Ure se razlikujejo glede na razliko v hitrosti.


Ja, se bolj smesn je v bistvu. Za vsakogar je sekunda vedno enako dolga. Moja sekunda bo vedno dolga tocno eno sekundo in jaz jo bom dozivel kot eno sekundo. Tako kot kdorkoli drug, kjerkoli drugje v vesolju. Se bosta pa moja in tvoja sekunda razlikovali, glede na najino relativno hitrost.

Grizzly ::

Čas seveda obstaja. To najlažje spoznaš tako, da na avtobusno postajo prideš minuto prepozno in vidiš, kako avtobus speljuje, tebe pa ni na njem. Zaveš se, da boš zaradi čakanja na drug avtobus zamudil v službo, na predavanje ali ne vem kam. Kako je enota za merjenje časa definirana, je pa druga zgodba.

In ja, čas za vsa bitja na Zemlji teče enako. Razlika je samo v tem, kako hitro se bitje razvija. Vsako bitje (pravzaprav kar vsaka stvar) ima svojo življenjsko dobo in 10 let za človeka ali za psa ni enako.

JanBrezov ::

Grizzly je izjavil:

Čas seveda obstaja.
To že. A kaj točno je čas?

Grizzly je izjavil:

To najlažje spoznaš tako, da na avtobusno postajo prideš minuto prepozno in vidiš, kako avtobus speljuje, tebe pa ni na njem. Zaveš se, da boš zaradi čakanja na drug avtobus zamudil v službo, na predavanje ali ne vem kam. Kako je enota za merjenje časa definirana, je pa druga zgodba.
Po mojih izkušnjah, če zamujaš minuto, je še ok, ker avtobus zamuja dve minuti.

Grizzly je izjavil:

In ja, čas za vsa bitja na Zemlji teče enako. Razlika je samo v tem, kako hitro se bitje razvija. Vsako bitje (pravzaprav kar vsaka stvar) ima svojo življenjsko dobo in 10 let za človeka ali za psa ni enako.
Mešaš biologijo in fiziko. Kar se fizike tiče, ima vsak svoj čas. Na Zemlji smo pod efektom gravitacije, ki ima vpliv na potek časa in sicer bližje viru gravitacije si, počasneje teče ura. Razlike so sicer neobčutne. Npr. na perplexiy.ai sem vprašal: "How does height on earth influence the passage of time?"
The passage of time is influenced by height on Earth due to gravitational time dilation, a phenomenon predicted by Albert Einstein's theory of General Relativity. Gravitational time dilation causes time to pass more slowly where gravity is stronger, such as closer to the Earth's surface. This means that time actually runs faster at higher altitudes compared to the surface of the Earth. The effect is extremely small and has been measured experimentally using atomic clocks at different altitudes, with differences being measured in nanoseconds. For instance, a new atomic clock has been used to measure a hundred-quadrillionth of a second difference in time over a distance of just one millimeter, confirming Einstein's theory. This phenomenon has practical implications, such as the need to account for it in systems like the Global Positioning System (GPS).
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nastanek Vesolja

Oddelek: Problemi človeštva
463320 (1769) Magic1
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25950298 (41452) jype
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28665509 (53565) garamond
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630460 (25909) Pithlit
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222643 (18604) imagodei

Več podobnih tem