» »

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin

««
9 / 24
»»

Icematxyz ::

Preizkusi sledeče:

gksudo gedit /etc/pulse/daemon.conf

Poišči in spremeni vrstici:

; default-sample-channels = 2
; enable-lfe-remixing = no

V to in shrani:

default-sample-channels = 6
enable-lfe-remixing = yes

In vpiši v terminal:

pulseaudio -k

Zgodovina sprememb…

Zvezdica27 ::

lp,

ok, ko bom mel čas, zdajle imam cel kul enih obveznosti.

Me pa prav šokira koliko različnih stvari je v linux za - vsaj meni se zdi - isto stvar.

tenks,

zz

pegasus ::

Ima še kdo grozen memory leak Xorg v kombinaciji sandy bridge + intel graphic + xfce ?
Xorg se mi v treh tednih napihne na prek 8Gb, xrestop kaže 16mb v pixmapih in nič drugega, aplikacije so normalne ... Xorg pa lepo počasi raste ne glede na to kaj delam.

poweroff ::

Meni občasno - ko dam prenosnik v sleep mode in ga nato skušam zbuditi nazaj - zaslon zamrzne. Miška sicer dela, s ctrl-alt-F1 pridem v commandline, vendar potem pomaga če:
a) ubijem (in se potem samodejno restarta) gnome-session
ali
b) ubijem compiz.

V drugem primeru se potem čez nekaj časa začne računalnik čudno vesti (neka sesuvanja) in ga moram rebootnit.

Kakšna ideja kaj bi bil problem?
sudo poweroff

Blinder ::

firefox kakšenkrat rabi po 5 sekund, da zapre tab.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

BigWhale ::

poweroff je izjavil:

Meni občasno - ko dam prenosnik v sleep mode in ga nato skušam zbuditi nazaj - zaslon zamrzne. Miška sicer dela, s ctrl-alt-F1 pridem v commandline, vendar potem pomaga če:
a) ubijem (in se potem samodejno restarta) gnome-session
ali
b) ubijem compiz.

V drugem primeru se potem čez nekaj časa začne računalnik čudno vesti (neka sesuvanja) in ga moram rebootnit.

Kakšna ideja kaj bi bil problem?


V tem primeru raje ubij gnome-screensaver in nato restartaj unity. V konzoli napises kar: setsid unity &

Ponavadi ni treba compiza ubijati.

Icematxyz ::

@Zvezdica27

Xrandr je de facto standard, Xgamma kolikor je meni znano ne podpira per monitor gamma nastavitev. Višje sem ti za to dal primer, kako bi lahko preizkusil "ročno umerjati" TV zaslon.

@pegasus

Sam načeloma ne uporabljam Ubuntu na način, da bi trajala seja po več dni/tednov za to ne vem, kaj bi se dogajalo, če bi, oziroma, če je kaj drugače v Xubuntu. Kakšen CTRL + ALT + F1 in:

sudo service lightdm restart

"Normalizira zadevo"?

@Blinder

Predvidevam, da se ti je to začelo pojavljati naknadno? Torej verjetno kakšen dodatek, sam te težave nimam.

Oziroma, če se pojavlja pri vseh zavihkih, če pa samo občasno pa verjetno v tistem FireFox ni odziven in je verjetno povezano s samo vsebino tistega ali kakšnega drugega zavihka.

@Matthai

Verjetno se v tem trenutku na tem področju bolje obnese Unity 2D?

Iatromantis ::

Zdravo!

Sem se hecal naprej s težavo, da na prenosniku nikakor ne deluje spreminjati osvetlitve - vse od sveže namestitve 12tke, pa do vseh reči, ki jih je napravil npr. tale oseba iz askubuntu.

Odprtokodni gonilniki ne delujejo dobro, a podpirajo spreminjanje osvetlitve. Od lastniških nobeden ne more spreminjati osvetlitve ekrana, uspelo mi s pomočjo tega vodiča za fedoro celo popraviti del gonilnika z amdejeve strani, ki ga ne pusti skompilirati ('TS_USEDFPU' undeclared).

A brez uspeha. Sem pa prišel bližje z orodjem acpitool, ki naj bi javljal stanje tudi Toshibinih komponent (prenosnik je toshiba), kar naredi z ukazom acpitool -T, ki vrne:

LCD brightness level :  5  [8 levels]

 Could not open file : /proc/acpi/toshiba/video
 function Do_Video_Info : make sure your kernel has Toshiba ACPI support enabled.

 Could not open file : /proc/acpi/toshiba/fan
 function Do_Toshiba_Fan_Info : make sure your kernel has Toshiba ACPI support enabled.


Torej novi kerneli ne skompilirajo pravilno Toshibinega ACPI-ja? (v 10.04 deluje vse bp)

V tem primeru predvidevam, da ročno kompiliranje kernela odpravi to težavo? Sem pa prepričan, da jih bom s tem imel še več, saj mi kompiliranje jedra le redko uspe... grrr.

d4vid ::

Glede zvoka: nažalost zgornja rešitev ne pomaga - še vedno je isto. Edino če moram ponovno zagnat PC. Še kakšna rešitev? Ročno kompajlanje gonilnikov?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

Iatromantis ::

poweroff je izjavil:

Meni občasno - ko dam prenosnik v sleep mode in ga nato skušam zbuditi nazaj - zaslon zamrzne. Miška sicer dela, s ctrl-alt-F1 pridem v commandline

Ko sem iskal rešitev za svojo težavo sem videl, da tvojo rešujejo tudi z unity --replace komando, a se ne spomnim ali sem kje videl tudi trajnejšo rešitev.

Icematxyz ::

Ročno kompajlanje gonilnikov?


?

Kaj vrne:

cat /etc/pulse/daemon.conf | grep default-sample-channels
cat /etc/pulse/daemon.conf | grep enable-lfe-remixing

Zvezdica27 ::

lp,

Ice: lupčka

Dela. Xgamma sicer podpira tudi zunanje monitorje in screene sam zgleda ni čist tko kot bi moralo biti. Xrandr pa dela.

Ok, test, man xrandr, točna nastavitev in startup skriptica pa bo.

Hvala za luč na koncu tunela.

zz

Icematxyz ::

@Iatromantis

Verjamem, da bi rad usposobil zadevo, da bi delovala dobro, ampak ročno prevajanje jedra, gonilnikov... to je "tako tako".

Kaj vrne:

lsmod | grep toshiba

Icematxyz ::

@Zvezdica27

Xgamma ne omogoča nastavitve za vsak monitor posebej, če se ne motim, na to sem mislil.

Torej, če s xrandr dobiš zadovoljiv rezultat bi tudi rešitev s ColorHug bila najverjetneje trivialna, umeril bi oba zaslona in vsakemu zaslonu v sistemskih nastavitvah dodal .icc profil in to je to, se pravi vse ostalo bi pa delovalo naprej tako, kot deluje sedaj s to razliko, da bi prikazane barve na prenosniku in TV zaslonu bile OK.

Kako boš rešil "preklapljanje" s xrandr se odloči sam, z malo truda bi preklapljanje lahko spravil do nivoja, da ko priklopiš HDMI zaslon, da se bi vse izvedlo samodejno. Morda "quick fix" z moje strani, po tem predlogu:

cd
gedit zaslon.sh


Prilepi not:

#!/bin/sh
 
ans=$(zenity  --list  --text "Izberi Izhod" \
--radiolist  --column "Izbira" --column "Izhod" TRUE Prenosnik FALSE HDMI \
 FALSE Oba);
 
if [ "$ans" = "Prenosnik" ]
then
        xrandr --output LVDS1 --auto
        xrandr --output HDMI1 --off
elif [ "$ans" = "HDMI" ]
then
        xrandr --output LVDS1 --off
        xrandr --output HDMI1 --auto --gamma 1.0:0.8:1.0
elif [ "$ans" = "Oba" ]
then
        xrandr --output LVDS1 --auto --primary
        xrandr --output HDMI1 --auto --pos 1366x0 --gamma 1.0:0.8:1.0
fi


Shrani in v lastnostih datoteke omogoči izvajanje datoteke, kot programa.

P.S. Ko že toliko govorimo o RandR sedaj je verjetno tudi marsikomu bolj jasno, zakaj nas je uporabnik @arjan_t opozoril, da je Nvidia v lastniški gonilnik dodala uradno podporo za RandR 1.2 in 1.3.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

BigWhale je izjavil:

V tem primeru raje ubij gnome-screensaver in nato restartaj unity. V konzoli napises kar: setsid unity &

Ponavadi ni treba compiza ubijati.

Aja, tole sem pozabil omeniti. gnome-screensaver seveda ubijem, ampak se ne zgodi nič.
sudo poweroff

Tero ::

Mogoče malo neumno vprašanje. Koliko vem se "navaden" ubuntu in ubuntu server razlikujeta le po tem da ima navaden gui. Imam nek specifičen hardware ko ga nikakakor ne znam usposobit v ubuntu server, a v navadem ubuntu pa dela z avtomatskim downlodanjem unfree driverjev. Ali se da to tudi kako v ubuntu server naredit? Mogoče kakšna komanda v konzoli ki bi isto naredila?
Ali pa mogoce se da v navadnem ubuntu odstranit x-e?
Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

poweroff ::

ubuntu-desktop je se mi zdi paket, ki ti odstrani celotno namizje.
sudo poweroff

5er--> ::

ubuntu-desktop ti bo namizje namestil, ampak (IIRC) ti ga pa ne bo odstranil, ker gre samo za meta-paket.
Drugače pa se (IMO) stvar sedaj z 12.04 res razlikuje samo po desktopu. Prej si imel še server kernel, sedaj pa je za oboje isto.

poweroff ::

Ja, samo a niso dependancy-i ubuntu-dekstopa na gnome, X, unity in ostale zadeve?
sudo poweroff

Icematxyz ::

@Tero

Več pristopov imaš na voljo in odvisno za kateri gonilnik gre, če ga namestiš preko GUI orodja Dodatni gonilniki lahko v terminalu narediš enako s ukazom:

sudo jockey-text --list
sudo jockey-text --enable=DRIVER


Za dodatne možnosti poglej:

jockey-text --help

@Matthai

Meta paket ubuntu-desktop poskrbi predvsem za lažje nameščanje namizja in skrbi predvsem za to, da se namestijo in vzdržujejo tudi vse odvisnosti. Se pravi sama odstranitev tega meta paketa načeloma ne odstrani drugih paketov.

d4vid ::

david@David-PC:~$ cat /etc/pulse/daemon.conf | grep default-sample-channels
default-sample-channels = 6
david@David-PC:~$ cat /etc/pulse/daemon.conf | grep enable-lfe-remixing
enable-lfe-remixing = yes

Tole vrne in ne deluje niti po restartu.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Iatromantis ::

@Icematxyz moduli so naloženi:
toshiba_bluetooth      12711  0 
toshiba_acpi           18158  0 
sparse_keymap          13658  1 toshiba_acpi
wmi                    18744  1 toshiba_acpi

Icematxyz ::

Višje si opisal 3 težave in vse tri se še vedno pojavljajo?

1.) Ko hočem znižat glasnost zgoraj pri uri se utišajo samo woofer in dva zvočnika. Drugi pa špilajo naprej. V nastavitvah dela to bp.
2.) vsake toliko pozabi da imam 5.1 in mi ne dela woofer (crkne, čeprav je v nastavitvah še vedno vidno 5.1)
3.) pravtako pa ne znam nastavit uporabe 5.1 zvočnikov in mikrofona naenkrat.

Torej predvidevam, da vsaj težava 2 se več ne pojavlja ali še vedno imaš vse tri težave? Oziroma, če pomislim malo bolje in če se težava 2 še pojavlja, potem verjetno gre za kaj drugega, kot sem najprej predvideval, ampak ne bo škodilo, če poskusiš še zraven obeh spremenjenih vrstic višje, spremeniti še sledečo:

gksudo gedit /etc/pulse/daemon.conf

Poišči in spremeni vrstico:

; default-channel-map = front-left,front-right

V to in shrani:

default-channel-map = front-left,front-right,rear-left,rear-right,front-center,lfe

In vpiši v terminal:

pulseaudio -k

Icematxyz ::

Iatromantis je izjavil:

@Icematxyz moduli so naloženi:
toshiba_bluetooth 12711 0 
toshiba_acpi 18158 0
sparse_keymap 13658 1 toshiba_acpi
wmi 18744 1 toshiba_acpi


Poskusi za test sledeče.

1.) Lastniški gonilnik (fglrx) naj bo nameščen.
2.) Če si dodajal v Grub 2 kakšne zagonske parametre jih sedaj odstrani in posodobi Grub.

gksudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

Na koncu datoteke prilepi:

blacklist toshiba_acpi

Potem znova poženi računalnik.

Zgodovina sprememb…

d4vid ::

Še vedno ne deluje. 2. težava je odpravljena, ostali dve pa sta še vedno prisotni.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Icematxyz ::

Ne vem, trenutno nimam na voljo 5.1 zvočnega sistema, da bi zadevo preizkusil v praksi, če gre za kakšno splošno napako, kar dvomim in gre verjetno za kakšno specifično zadevo povezano s strojno opremo ali priklopom zvočnikov ali ... in drugič ne vem, zakaj bi drsnik v SoundMenu, ki pomika drsnik v nastavitvah za zvok deloval drugače, kot takrat, ko se drsnik v nastavitvah za zvok uporabi neposredno in seveda s tem tudi pomika drsnik v SoundMenu.

Kvečjemu še preveri sledeče:

sudo apt-get install pavucontrol

Alt + F2 in vpišeš pavucontrol zavihek Configuration tukaj še testiraj različne profile.

sudo apt-get install gnome-alsamixer

Alt + F2 in vpišeš gnome-alsamixer tukaj preveri, če mikrofon ne deluje, ker je zvok utišan.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Po podjetju Google in Instagram bo svojo izkušnjo s Ubuntu & Co. in umeščanjem strojno/programske opreme v sodobno tehnološko napredno delovno okolje delilo z nami tudi podjetje iAcquire.

Shhh



Fat Clients



DIY





Ugotovitve podjetja so sledeče: Nizka stopnja tveganja za virusne okužbe, nadzor nad občutljivimi podatki, praktično vsa potrebna programska oprema za delo in zabavo je na voljo s klikom miške, okvare strojne opreme ne predstavljajo težave, stroški vzdrževanja so enaki, oziroma so blizu 0, cena strojne opreme je praktično zanemarljiva!

And then there’s the cost. The TCO of this solution is absurdly low. Our approximate per-workstation cost is about $760. This price includes all server and network infrastructure and software licenses ($0). Compare this to the cost of managing any other OS configuration and it just blows everything else away.


Migracija na Precise Pangolin se je že začela in zaposlenim je preprosto in resnično všeč, že zato, ker ponuja ekstremno dobro uporabniško izkušnjo!

How iAcquire Makes Use Of Ubuntu Linux Workstations – It’s Not Just For Developers & Vibes

Vseeno je pa treba paziti na to, da slučajno uporabnik z ustreznimi pravicami pri uporabi terminala ne naredi napake. Nepremišljeno igranje s ukazi bi skorajda pustilo na cedilu marsikaterega otroka!

Toy Story





Vibes

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()

pi pawr ::

Icematxyz je izjavil:

@pi pawr

ALT + F2 in vpiši palimpsest in ko se program zažene izberi podatkovni nosilec, kjer je nameščen Ubuntu OS in potem klikni še na vse razdelke. Se pojavi kakšno opozorilo?


Nič opaznega...kako naj bi zgledalo opozorilo?
heh, ugašal ga bom le, ko bo tako hotela posodobitev ali kaka inštalacija, zdaj s 4 dnevi uptima in ~10 nonstop delujočimi aplikacijami deluje čisto gladko.

Icematxyz ::

Nič opaznega...kako naj bi zgledalo opozorilo?


Če bi bilo tam bi ga videl. ;)

zdaj s 4 dnevi uptima in ~10 nonstop delujočimi aplikacijami deluje čisto gladko.


Lepo slišat.

Kvečjemu, če bo slučajno kaj razvidno prilepi po hladnem zagonu računalnika sem izpis ukaza:

dmesg

Kakšna je pa razlika v času, oziroma približno koliko sekund, če primerjaš s prejšnjimi različicami in za kakšno strojno opremo gre?

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Taktični Simulator

Iatromantis ::

Vsaka čast Icematxyz, kdaj lahko častim pivo?

Gledam kako deliš 'magične' nasvete na forumu vsakomur, a nisem verjel, da mi boš lahko pomagal, saj sem velikokrat obračal vogale spleta iščoč rešitev tega preklemanskega zatemnjevanja ekrana. Toshibin acpi na črnem seznamu deluje! Hvala.

lopov ::

Hoj, še jaz bi rabil pomoč :)

Kolegici želim nadgraditi z 10.04 na 12.04, sem nastavil za posodobitve, mi je snelo tudi pakete, potem pa faila z napako:

Failed to fetch http://si.archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/g/gwibber/gwibber-service-facebook_3.4.1-0ubuntu1_all.deb Strežnik HTTP je poslal napačno glavo odgovora [IP: 91.189.92.182 80]


.. in posodobitev se prekine.

Datoteke na si.archive.ubuntu.com obstaja, na računalniku pa ne obstaja nič, kar bi imelo v imenu "gwibber".

In ja, sem prebral, da odsvetujejo nadgradnjo z 10.04 vsaj do verzije 12.04.1, sam to je še več kot mesec čakanja :)

lopov ::

Mnja, nazadnje sem naložil gwibber, ponovno zagnal laptop in pognal nadgradnjo, snelo je še nekaj dodatnih paketov in sedaj že veselo nadgrajuje sistem :)

pi pawr ::

dmesg vrne okrog 400 vrstic, če kopiram iz terminala v gedit.
Prižiga se okrog 3/4 minute...tko na oko (10.10 je rabil 20 do 30 s)
i5 430M, 4 GB, HD5650, disk 5400 RPM
Uredil sem hibernacijo :D
Hvala!

Icematxyz ::

Iatromantis je izjavil:

Vsaka čast Icematxyz, kdaj lahko častim pivo?

Gledam kako deliš 'magične' nasvete na forumu vsakomur, a nisem verjel, da mi boš lahko pomagal, saj sem velikokrat obračal vogale spleta iščoč rešitev tega preklemanskega zatemnjevanja ekrana. Toshibin acpi na črnem seznamu deluje! Hvala.


Super, samo da deluje in to brez prevajanja jedra in tako naprej. Sedaj pa 5 let torej mir in to s fglrx in podporo spreminjanja osvetlitve zaslona. Naslednji korak pa torej, da uporabnik ne bi čutil potrebe po nameščanju zaprto kodnega gonilnika in bi torej spreminjanje osvetlitve zaslona in drugo delovalo out-of-the-box, oziroma to že deluje, torej verjetno malenkost bo treba dvigniti še zmogljivost odprto kodnega gonilnika in to je to. ;)

@lopov

Lepo, da si uredil.

@pi pawr

Če prav razumem je razlika v času, če primerjaš s Ubuntu 10.10 okrog 1/3 in zažene se ti torej do delujočega namizja v času okrog 45s. Te vrednosti so za takšen HDD verjetno dokaj realne tako da menim, da tukaj neke bistvene napake ni. Za hitrejši zagon, okrog 10s pa potrebuješ SSD:

zee ::

Morda se bo komu zdelo uporabno. Ubuntu 12.04 oz. Rhythmbox v njem:
- zna uvoziti glasbo iz iPhona/iPada (heh...to je se v iTunes tecno)
- dodas lahko podcaste iz Applove iTunes trgovine (recimo tak link)

Po dobrem mesecu sem se vedno pozitivno presenecen na stabilnostjo in preciscenostjo vmesnika.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zvezdica27 ::

lp,

ma to je itak zmaga da so skanclal Banshee. Rhythmbox je hitrejši, pa še navajeni smo ga iz preteklosti.In še bombonček: linux zna krmiliti Airport express (je nakaj zamika, probano na 11.04), tako da... apple naprave rabijo še malo podporice, pa bo to zmaga proleterjev, a že to da tole dela, kot praviš je plus za uporabnike. Android pa se lepo poljubčka z linux.

12.04 je res všečen release.

Mimogrede: nisem vedel, da je tako enostavno zamenjati uporabnikovo geslo (v root terminalu v recoveryju), tudi če je admin uporabnik. Sem bil kar malo presenečen... Sem mislil, da je root onemogočen v ubuntu oz. da je treba vsaj staro geslo vedeti (ni treba).

zz

Mohimm ::

Sam imam malo drugačen problem, uporabljam pa Xubuntu.
Preko Synaptica sem naložil mongo, ki pa zaradi uporabljenih portov ni deloval.
Računalnik sem ponovno zagnal, ob čemer je ugašanje trajalo dlje kot ponavadi, vendar je prišel do vpisnega zaslona.

Sedaj pa kadar se vpišem v "Xubuntu session" dobim črn zaslon, če se vpišem v "xfce session" je črn zaslon par sekund, nato vrne na login screen.
Preko ctrl-alt-f1 lahko dostopam do terminala, vendar "apt-get install -f" ni imel učinka.

Glede na to, da povezava z internetom je, je možno narediti kak "repair", brez da bi pekel cd-je in še enkrat nalagal sistem in vse programe?

Hvala za odgovore

mjolnir ::

Meni pa pri ubuntu 12.04, ko zaženem računalnik, najprej odpre windows boot menu. Ko pa v njem izberem ubuntu, mi pa odpre še grub 2 in tam moram ponovno izbrati ubuntu. Kako bi to spremenil, da bi mi že na začetku odprlo grub 2, brez windows boot loaderja?

Icematxyz ::

@Zvezdica27

Root uporabnika pusti tam, kjer je.

@Mohimm

Sama namestitev nekega programa naj ne bi imela vpliva na vpis v sejo, če se ni kaj zraven tudi odstranjevalo? Omenjaš tudi:

apt-get install -f

Torej se sledeča ukaza:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade


Ne izvedeta brez napak? Vpis v sejo z uporabnikom gost je mogoč ali je težava enaka.

@mjolnir

Uporabljaš, oziroma namestil si Ubuntu s pomočjo Wubi (Windows Installer)? Je tako?

Zgodovina sprememb…

mjolnir ::

Ne, nisem. Sej to mi je čudno. Ubuntu sm normalno namestil poleg windowsev in ne znotraj njih.

js osebno ::

sudo grub-install --no-floppy /dev/sdX

Tole sem uporabil nekaj časa nazaj. X zamenjaš s pravo črko, brez številke. Ponavadi je to "a", preveri z Disk utilities (Diskovna orodja).
Po uporabi te komande se ti bo najprej odprl grub2, iz katerega boš lahko izbral tudi windowse.

mjolnir ::

Aha, kje pa izveš katera črka je pravilna. Mislm, kje v diskovnih orodjih to piše?

js osebno ::

Tam na levo klikneš na trdi disk, na katerem je naložen sistem (ponavadi je ta na vrhu). Na desni strani v desnem stolpcu piše pri Naprava (Device) nekaj v stilu /dev/sdX. Tisto zadnjo črko poglej.

Verjetno je tudi zato neka kratka terminal komanda, pa se je trenutno ne spomnim.

Icematxyz ::

Počakaj še malo z namestitvijo Grub 2, ker če je vnos dodan v Windows Loader potem gre za Wubi in bi takšna namestitev povzročila, da ne boš mogel zagnati ne Windows in ne Ubuntu.

Ubuntu sm normalno namestil poleg windowsev in ne znotraj njih.


To "poleg windowsev" še malo razloži. Kje se nahaja "namestitev", na ločenem razdelku, kjer vsebina ni vidna v Windows OS ali najdeš na razdelku, kjer je nameščen Windows OS mapo Ubuntu (primer C:\ubuntu)?

mjolnir ::

Najvišja možna izbira v live namestitvi ubuntuja. Se mi zdi, da je bila namestitev ubuntu poleg drugih operacijskih sistemov. Nato pa sem si tam izbral koliko prostora želim za ubuntu. Namestitev v windows os ni vidna. Se nahaja na ločeni particiji.

Icematxyz ::

Prilepi sem izpis ukazov:

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

Mohimm ::

@icematxyz:
apt-ger intall -f sem našel pri brskanju za reštivijo na internetu.

apt-get update ne najde posodobitev
apt-get upgrade tudi nič ne posodobi

Preko useradd sem dodal še enega uporabnika, in ko se poskušam loginat z njim, je rezultat isti. Par sekund črn zaslon, nato spet pokaže login screen.

mjolnir ::

1)
Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sektorji of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x0c344f36

  Naprava Zagon    Začetek       Konec     Bloki    Id  Sistem
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   976767649   488280401    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sektorji of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xbbc58b91

  Naprava Zagon    Začetek       Konec     Bloki    Id  Sistem
/dev/sdb1   *        2048   488364031   244180992    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb2       488366080   820424067   166028994    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdb3       820424702   976771071    78173185    5  Razširjen
/dev/sdb5       820424704   968540159    74057728   83  Linux
/dev/sdb6       968542208   976771071     4114432   82  Linux izmenjalni / Solaris

2)
# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
#        
proc            /proc           proc    nodev,noexec,nosuid 0       0
# / was on /dev/sdb5 during installation
UUID=387c554c-6258-44e4-9ae4-cb838abaff4e /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sdb6 during installation
UUID=1bfae20b-b1f5-4986-a5d8-87fb84576889 none            swap    sw              0       0

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Icematxyz ::

@mjolnir

Zanimivo, kot kaže ne gre za Wubi in to me nekoliko čudi, da se Grub 2 ni namestil že ob namestitvi, oziroma da se je vnos dodal v Windows Loader. Kakorkoli, kot pravi uporabnik @thejan2009, namesti Grub 2, znova zaženi računalnik in to je to. Imaš možnost, da Grub 2 namestiš na drug podatkovni nosilec in ne na tistega, kjer se nahaja Windows Loader in potem v BIOS ta drug podatkovni nosilec nastaviš, kot zagonski. Tako imaš v prihodnosti še vedno možnost preprosto zamenjati podatkovni nosilec v BIOS in lahko uporabljaš Windows Loader.

Torej predvidevam, da je v BIOS, kot zagonski podatkovni nosilec nastavljen tisti na katerem ni nameščen Ubuntu (preveri), potem uporabi:

sudo grub-install /dev/sdb

V BIOS nastaviš na zagonski podatkovni nosilec tega na katerem se nahaja Ubuntu in to je to.

@Mohimm

Kaj si še tik pred to težavo počel? Nameščal kakšen zaprto kodni gonilnik za grafiko, nastavljal LightDM, kaj drugega...
««
9 / 24
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315830 (1342) polozweii
»

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
18947116 (37740) MrStein
»

[Ubuntu 10.04] Problem z zvočno kartico (mikrofon)

Oddelek: Operacijski sistemi
92005 (1906) Icematxyz
»

Izšel Ubuntu 12.04 LTS (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
13435804 (28947) panteist
»

Ubuntu Oneiric Ocelot 11.10 (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Operacijski sistemi
813182070 (148009) Icematxyz

Več podobnih tem