» »

[Ubuntu 10.04] Problem z zvočno kartico (mikrofon)

[Ubuntu 10.04] Problem z zvočno kartico (mikrofon)

N-E-O ::

Na namiznem računalniku (Ubuntu 10.04) imam 2 zvočni kartici. Prva je integrirana in sem jo izklopil v BIOSu, da ne bi prihajalo do sporov z drugo. Druga je SoundBlaster PCI64, ki je omogočena.

Zvok dela brez problemov, dokler se ne uporabi mikrofon. Mikrofon sprva deluje 3-5 sekund, nato je vse tiho in tudi zvok preneha delovat (v Sound Recorder aplikaciji se izpiše "Disconnected").

Zanima me, kaj lahko storim, da usposobim delovanje (pred kakim letom dni je zadeva delovala in je očitno kakšen update vplival na nedelovanje). Sem pa pogledal ime pod Multimedia audio controller in je izpisano Ensoniq ES1370 [AudioPCI] (rev01). Bi na tem mestu moralo pisati Sound Blaster?

Hvala za pomoč.
Follow the white rabbit.

Icematxyz ::

Če pa to zvočno kartico odstraniš in omogočiš integrirano v BIOS pa deluje vse OK?

P.S. Nisem se zaenkrat poglabljal, preizkusi za test drug mikrofon, oziroma morda še LiveCD Ubuntu 10.04, če se tam težava tudi pojavi, ker če se ne je možno tudi, da gre za kakšno "uporabniško nastavitev", če si se na tem področju torej kaj igral, drugače dvomim.

N-E-O ::

Hvala za odziv.

Ločeno zvočno kartico uporabljam, ker integrirana ne deluje dobro. Vseeno sem jo odstranil in preizkusil integrirano in mikrofon in zvok tam delujeta.

Napaka je očitno programska. Pri vseh mikrofonih se pojavlja enaka napaka. Prav tako sem se prepričal, da je zvočna kartica dobro priklopljena v PCI režo.

Poskusil sem tudi LiveCD Ubuntu 10.04 in napaka je tam podobna. Snemanje preko Sound Recorderja zgleda tako, da npr. pri 3 sekundah snemanja časovnica kaže 2 minuti 10 sekund, pri 4 sekundah 5 minut, pri 5 sekundah se procesor že zelo obremeni. Napaka nakazuje, kot bi bil problem z gonilniki.

Po navodilih iz Ubuntu strani sem reinštaliral driverje:
sudo aptitude --purge reinstall linux-sound-base alsa-base alsa-utils linux-image-`uname -r` linux-ubuntu-modules-`uname -r` libasound2

Naj povem še to, da se mi je napaka enkrat že pojavljala in je bila rešitev disablanje integrirane zvočne kartice (v biosu). Nekaj časa sta zvok in mikrofon delovala, nato pa se je problem spet pojavil (že kakšno leto nazaj).

Prosim še za kakšen nasvet.
Follow the white rabbit.

Icematxyz ::

Torej s LiveCD imaš enako težavo in pa integrirana zvočna kartica ne pride v poštev, ampak mikrofon pa tam deluje OK. Zdaj še vedno se nisem preveč poglabljal, ampak a si pripravljen snet Ubuntu 12.04 in preizkusiti zadevo še tam (LiveCD/LiveUSB)? Se pravi kar z LiveCD/LiveUSB da preizkusiš delovanje na tem področju, če je kakšna razlika.

N-E-O ::

Sem poskusil 12.04 LiveCD in mi ni uspelo poskusit delovanja, ker se Ubuntu iz CD-ja izvaja obupno počasi. Očitno imam preslabo mašino oz. premalo pomnilnika (512MB).

Sem ga posnel tudi na USB, ampak se noče bootat. V biosu sem nastavil primaren boot device na Flash Disc in ni bilo efekta. Poskusil sem tudi 3 različne USB ključke.
Follow the white rabbit.

Icematxyz ::

Kaj vrne izpis ukaza:

lsmod

In pa morda preizkusi, kako se obnese, če izključiš PA podporo, kjer izgubiš nekaj udobja, ampak če težave katero opisuješ ne bi bilo več...

cd
gedit .pulse/client.conf


Vpiši v datoteko in potem shrani:

autospawn = no

Potem še izvedi ukaz:

pulseaudio -k

Potem v računalnik torej priključi mikrofon in preveri, če preneha delovati zvok, kako je z snemanjem zvoka in tako naprej in poročaj, če je kaj drugače!

N-E-O ::

lsmod

Module                  Size  Used by
binfmt_misc             6587  1 
snd_ens1370            18795  0 
gameport                9089  1 snd_ens1370
snd_pcm_oss            35308  0 
snd_mixer_oss          13746  1 snd_pcm_oss
snd_pcm                70694  2 snd_ens1370,snd_pcm_oss
snd_seq_dummy           1338  0 
snd_seq_oss            26722  0 
snd_seq_midi            4557  0 
snd_rawmidi            19056  2 snd_ens1370,snd_seq_midi
fbcon                  35102  71 
snd_seq_midi_event      6003  2 snd_seq_oss,snd_seq_midi
tileblit                1999  1 fbcon
snd_seq                47263  6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_midi_event
font                    7557  1 fbcon
snd_timer              19130  2 snd_pcm,snd_seq
snd_seq_device          5700  5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmidi,snd_seq
i82875p_edac            3314  0 
bitblit                 4707  1 fbcon
softcursor              1189  1 bitblit
edac_core              37331  3 i82875p_edac
snd                    54244  9 snd_ens1370,snd_pcm_oss,snd_mixer_oss,snd_pcm,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_device
nvidia               9963040  38 
vga16fb                11385  1 
vgastate                8961  1 vga16fb
soundcore               6620  1 snd
snd_page_alloc          7076  2 snd_ens1370,snd_pcm
intel_agp              24375  1 
agpgart                31724  2 nvidia,intel_agp
ppdev                   5259  0 
shpchp                 28835  0 
lp                      7028  0 
parport_pc             25962  1 
parport                32635  3 ppdev,lp,parport_pc
usbhid                 36110  0 
hid                    67288  1 usbhid
ohci1394               26950  0 
floppy                 53016  0 
dmfe                   16861  0 
ieee1394               81181  1 ohci1394



Sem delal še po spodnjih navodilih in poskušal naredit posnetek in ga je posnelo. Vendar pa ni zvoka pri predvajanju posnetka (tudi pri predvajanju drugih posnetkov ga ni). Sem pa ga poslušal na drugem računalniku in je vredu posnet, le da je komaj slišen (verjetno je jakost nastavljena na minimum).

Problem je tudi, ker mi Sound Settings ne odpre več (piše "Čakanje na odziv zvočnega sistema") in ne pridem do nastavitev. Sistemski zvoki pa se normalno slišijo (klikanje, izbire ipd.).
Follow the white rabbit.

Icematxyz ::

Da če izbrišeš vrstico:

autospawn = no

In se prijaviš/odjaviš v sejo potem bo spet vse po starem.

Problem je tudi, ker mi Sound Settings ne odpre več (piše "Čakanje na odziv zvočnega sistema") in ne pridem do nastavitev. Sistemski zvoki pa se normalno slišijo (klikanje, izbire ipd.).


To je normalno stanje da, če onemogočiš PA podporo. Alternativa bi bila recimo:

sudo apt-get install gnome-alsamixer

In pa v posameznih programih bi moral onemogočiti, da se "zaprejo" v SoundMenu.

Nekako vidim dve možnosti ali uporabi integrirano zvočno kartico, kjer težave nimaš ali poskusi Ubuntu uporabljati z izključeno PA podporo. Se pravi še enkrat za test, ko si dodal autospawn = no se odjavi/prijavi v sejo in vpiši v terminal pulseaudio -k in namesti gnome-alsamixer in testiraj zadevo. Se pravi tako snemanje, kot predvajanje in nastavitev jakosti zvoka, ker tudi predvajanje posnetka mora delovati, če ne, ker je izključena PA podpora zvočno kartico določen program "zaseda" in ga moraš najprej popolnoma zapreti se pravi da ni le kam pomanjšan.

Zgodovina sprememb…

N-E-O ::

Oj, sem testiral tole alternativo z alsamixerjem in onemogočeno PA podporo.

Zvok in mikrofon na PCI kartici delata brez problemov (zaenkrat nič ne pogrešam). Se oglasim, če bo še kaj nejasnosti.

Hvala za pomoč.
Follow the white rabbit.

Icematxyz ::

Oj, sem testiral tole alternativo z alsamixerjem in onemogočeno PA podporo.

Zvok in mikrofon na PCI kartici delata brez problemov (zaenkrat nič ne pogrešam). Se oglasim, če bo še kaj nejasnosti.


Super, samo da deluje!

Zdaj v Ubuntu 10.04, če s ne motim zadostuje vrstica autospawn = no v nastavitveni datoteki .pulse/client.conf in po vpisu v sejo SoundMenu ni na voljo? Se pravi niti ne rabiš več vpisati v terminal ukaza pulseaudio -k ali se s tem torej ukvarjati, ker v kakšni drugi različici Ubuntu pa ni čisto tako, ampak če se ne motim v Ubuntu 10.04 to zadostuje.

Izpis ukaza lsmod tudi omenja OSS in ne vem, kako bo z zvokom in to strojno opremo, ko se boš odločil za nadgradnjo na recimo Ubuntu 12.04. Boš videl torej takrat.

Hvala za pomoč.


You're welcome.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[linux] problem z zvokom

Oddelek: Operacijski sistemi
282227 (1474) overlord_tm
»

TV tuner v Linuxu - slika je, zvoka ni

Oddelek: Operacijski sistemi
71484 (1374) poweroff
»

Feisty Fawn je tukaj (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
537657 (5871) Matevžk
»

[Linux] Tezave z zvocnim cipom

Oddelek: Operacijski sistemi
221753 (1469) MarkoSan
»

Prehod iz kernel-2.4.26 na 2.6.10 in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
181320 (1179) Shaman

Več podobnih tem