» »

Odtujenost od narave

Odtujenost od narave

«
1
2 3 4

guest #44 ::

Že precej zdelana tema se mi zdi, ampak bi rad dodal še eno perspektivo.


Od določenih izobraženih kolegov sem že poslušal, kako smo odtujeni od narave in kako je vse umetno itd. Recimo...futuristični kibernetični vsadki so bili boleč žulj za vse te ljudi.

Lukenj v takem razmišljanju ni malo, recimo kje je meja med naravnim in umetnim...praktično še nobeden mi ni znal odgovorit. Čeprav sami se tega vrjetno ne zavedajo, mislijo ločevanje na biološko/nebiološko "naravo".
Sicer je tako razmišljanje že mal bolj jasno kot pa "umetno/naravo", ampak še vedno mi ne pove dosti.


Veliko manj problemov s takim ločevanjem imajo recimo tehniki oz ljudje, ki nekaj ustvarjajo. Bodisi strojniki, programerji,...

V nasprotju s splošnim prepričanjem tudi jaz ustvarjam dokaj pogosto kake zadeve v moji delavnici/PCju :P
in recimo ko prispe naročen blok aluminija za svoje bodoče vodno hlajenje čist drugače doživljam material, kot bi kak družboslovec ki prešteva koliko drugih narečnih besed uporabljajo starci v Spodnjem selu.
Tisti blok aluminija ima svojo zgodbo pa čeprav za marsikoga zelo dolgočasno in odtujeno.

Hočem povedati...da če bi recimo moral sam rudo izkopati, jo prečistiti, predelati, in obdelati v pravo obliko potem se ti nebi tisti kot zdel toliko nenaraven/umeten.

Programerji vrjetno to tudi zelo občutijo, ko iz začetnega praznega .txt fajla nastane Watson ali kaj večjega.

Da je nekaj umetno se zdi predvsem tistim ljudjem, ki se ne zavedajo kaj vse je zadaj.

Recimo, če bi nek razvijalec robotike nekoč izgubil roko in nato iz lastnega truda naredil polno funkcionalno "umetno" protezo...vrjetno bi čist drugače doživljal svoj novi ud.
Če bi se kakemu ne-tehničarju zgodila podobna nesreča in bi dobil protezo, ki jo je pač nekdo drugi naredil, seveda bo prva reakcija "fuj, neko umetno zadevo bom imel pritrjeno na telo".


Skratka...realnost ne pozna ločitve na umetno/naravno. Če že moremo je bolj moje/tvoje kot pa umetno /naravno.

Vrjetno vidite kam ciljam? Če bo človeštvo nekoč zapustilo biološki/ogljikov substrat ne bomo nič manj naravni. Le mal bolj zavistni ali ljubosumni, da smo morali novo telo od nekoga kupiti raje kot, da smo si ga sami ustvarili.


Pa se opravičujem vnaprej za vse generalizacije.

guest #44 ::

Oddin ::

Vse kar nas obdaja je naravno, tudi plastika. Kar ni naravno je družbena ureditev v kakršni živimo.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

guest #44 ::

Hmm...na prvi pogled se sliši zanimivo, vendar mi neki ne štima.

Jaz bi raje reku, ni optimalna ureditev.

Mr Hilter ::

Meni tudi nikoli ni bilo jasno kaj je sploh umetno?
Večkrat mi kdo pljuva po proteinih, ko ga vprašam če ve kaj to je (slovenski izraz, kje vse jih najdemo...) ... tišina. Da kreatina sploh ne omenjam.
Tudi nasprotniki ''stem cell'' raziskav mi grejo na jetra. Grem stavit, da bi 99% teh ljudi nehalo moralizirati če bi se jim šlo za lastno, ali bljižno rit. 99,9% bi nehalo protestirat če bi se šlo samo za lastno rit.

Ni problem umetno/naravno zdravo/strupeno... Problem je ne izobraženost oziroma ne razgledanost.


PS: večina ko govori o plastiki verjetno misli polimerne materiale. Ampak pustimo sedaj.

EDIT: aja, naslov je odtujenost od narave- kdor je proti 'umetnemu' je odtujen od narave. V naravi imamo evolucijo, česar tak osebek ni plod ;)

Zgodovina sprememb…

Oddin ::

"Jaz bi raje reku, ni optimalna ureditev"
Think again.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oddin ()

Oddin ::

Ja, gensko spremenjena koruza je umetna, dvoglava kača izvaljena v đungli je naravna
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oddin ()

Matako ::

Oddin je izjavil:

Vse kar nas obdaja je naravno, tudi plastika. Kar ni naravno je družbena ureditev v kakršni živimo.


Stvar debate. Veliko živali živi v določenih družbenih ureditvah - razmerja med posamezniki v kakem tropu, na primer, znajo biti prav kompleksna, imaš vse živo od meritokracije do karierizma :D
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

AmokRun ::

"Umetno" je samo koncept s katerim označujemo stvari, dejanja, ... pri katerih ima človek prste zraven.
Na primer gora je naravna, ker so jo izoblikovali naravni procesi brez človeške pomoči. Hiša pa je umetna, ker jo je ustvaril človek.

Oddin ::

Mravljišče je umetno ker so ga naredile mravlje, gnezdo ker ga je naredila ptica?
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

AmokRun ::

AmokRun je izjavil:

"Umetno" je samo koncept s katerim označujemo stvari, dejanja, ... pri katerih ima človek prste zraven.
Na primer gora je naravna, ker so jo izoblikovali naravni procesi brez človeške pomoči. Hiša pa je umetna, ker jo je ustvaril človek.

Ramon dekers ::

nisem bral tega tvojega posta, sem samo videl temo. Mi smo samo izmečki za naravo, narava nas ne potrebuje. Ne prispevamo k nobenemu sožitju ter samo jemljemo. Če bi z zemlje odvzeli celotno populacijo, bi se narava v 250 letih skoraj popolnoma regenerirala, kljub temu da bi jedrske elktrarne eksplodirale ko bi pošlo dizla, za ohlajanje vode oz sredice.

moj najboljši dokumentarec:
http://topdocumentaryfilms.com/aftermat...

Da si narava opomore mora pocrkati vseh 6 miljard ljudi oz kolikor nas pač je, brez da kdorkoli preživi...

kaj je naravno/umetno je sedaj filozofiranje in iskanje igle v senu.

Zgodovina sprememb…

AmokRun ::

Človek je narava oziroma del narave.

Ramon dekers ::

AmokRun je izjavil:

Človek je narava oziroma del narave.



res je, ampak za naravo ubijalec, parazit kjer ni naravnega sovražnika da bi določen del populacije iztrebil.

Pyr0Beast ::

Umetne so vse snovi ki jih drugače ne najdemo v naravi v čisti obliki.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Ramon dekers ::

Mr Hilter je izjavil:

Meni tudi nikoli ni bilo jasno kaj je sploh umetno?
Večkrat mi kdo pljuva po proteinih, ko ga vprašam če ve kaj to je (slovenski izraz, kje vse jih najdemo...) ... tišina. Da kreatina sploh ne omenjam.
Tudi nasprotniki ''stem cell'' raziskav mi grejo na jetra. Grem stavit, da bi 99% teh ljudi nehalo moralizirati če bi se jim šlo za lastno, ali bljižno rit. 99,9% bi nehalo protestirat če bi se šlo samo za lastno rit.

Ni problem umetno/naravno zdravo/strupeno... Problem je ne izobraženost oziroma ne razgledanost.


PS: večina ko govori o plastiki verjetno misli polimerne materiale. Ampak pustimo sedaj.

EDIT: aja, naslov je odtujenost od narave- kdor je proti 'umetnemu' je odtujen od narave. V naravi imamo evolucijo, česar tak osebek ni plod ;)


če bi tale jajca držala bi šel jaz lahko do vsakega potoka in pil neonesnaženo vodo, kjer ne bi dobil driske, ali druge pizdarije.

Pyr0Beast je izjavil:

Umetne so vse snovi ki jih drugače ne najdemo v naravi v čisti obliki.



1+

Zgodovina sprememb…

AmokRun ::

res je, ampak za naravo ubijalec, parazit kjer ni naravnega sovražnika da bi določen del populacije iztrebil.

Ubijalec, parazit, sovražnik, ... to so človeški koncepti. Narava (če odmislimo človeka) se s tem ne ukvarja, saj ni neka živa oseba.
Mi bi lahko popolnoma uničili Zemljo, pa zaradi tega narava ne bo nič jezna ali pa žalostna.

Karaya 52 ::

Fetisiziranje naravnega ni ravno omejeno po strokah, to najdes povsod. Konkretno se stvar zacne zapletati v 18. stoletju, v obdobju romantizima, berite avtorje tistega casa... Dostojevski se v Karamazovih dela norca nekako takole: zaljubljen nesrecen moski, konca svoje zivljenje s skokom na kamen, ki ga je ljubil bolj kot samega sebe in h katerem se je vracal v hudih urah. V tisti cas datira tudi "mit o plemenitem divjaku" in ostala zelena sentimentalna navlaka, ki se opazi prakticno povsod, recimo v prototipu mesta. Idealno mesto, mesto sredi narave, sredi gozda. Tukaj postane locnica, naravno - umetno nekoliko bolj jasna. Mesto je umetno, grajeno. Mesto ni narava. Okapijeva argumentacia je za en drek, ker potem je mesto naravno, ker je grajeno iz peska?

Preprosto in logicno ... ali pac? V Ljubljani iniciative za "zascito mesta" scitijo par, zdaj ze famoznih goscav sredi mesta. Njihova argumentacija je povsem proti mestna, scitijo robide in koprive ter zelijo, da mesto postane se bolj podezeljsko. To so zeleni ludisti, treehugerji, "plemeniti divjaki" ali kako drugace.

Pred leti so v nekem nemskem mestu zeleni, ki so imeli vecino, prepovedali kosnjo mestnih parkov. Predstavljajte si pol metra visoko travo, ki sluzi komu? Kobilicam?

Ramon dekers ::

AmokRun je izjavil:

res je, ampak za naravo ubijalec, parazit kjer ni naravnega sovražnika da bi določen del populacije iztrebil.

Ubijalec, parazit, sovražnik, ... to so človeški koncepti. Narava (če odmislimo človeka) se s tem ne ukvarja, saj ni neka živa oseba.
Mi bi lahko popolnoma uničili Zemljo, pa zaradi tega narava ne bo nič jezna ali pa žalostna.



kaj pa sedaj delamo? Če žival nima naravnega sovražnika se preveč razširi in povzroča škodo. Niso človeški koncepti, samo skozi okno pogledaš pa vidiš da tako deluje. Balance, ravnovesje. Če nas narava ne "spuca" bomo mi njo. Sicer pa po katerem konceptu je človek več vreden od živali rastline, da se ob uničenju ne bodo počutile "žalostne"? To je žal tvoja neinteligentna interpretacija.

Oddin ::

Tudi človek ima naravne sovražnike:bolezni, virusi in pa sočloveka. Človek ne more uničit planeta, lahko pa uniči sebe, in res je, zaradi tega narava ne bo nič jezna ali pa žalostna.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

AmokRun ::

kaj pa sedaj delamo? Če žival nima naravnega sovražnika se preveč razširi in povzroča škodo. Niso človeški koncepti, samo skozi okno pogledaš pa vidiš da tako deluje. Balance, ravnovesje. Če nas narava ne "spuca" bomo mi njo. Sicer pa po katerem konceptu je človek več vreden od živali rastline, da se ob uničenju ne bodo počutile "žalostne"? To je žal tvoja neinteligentna interpretacija.

Jaz imam v mislih naravo v najširšem pomenu besede.

Nature, in the broadest sense, is equivalent to the natural world, physical world, or material world. "Nature" refers to the phenomena of the physical world, and also to life in general. It ranges in scale from the subatomic to the cosmic.

Wiki

Če upoštevaš to definicijo, kaj sploh pomeni: Uničevati naravo? Sovražnik narave? Odtujenost od narave?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AmokRun ()

Ramon dekers ::

Naravni sovražnik je tak kot bi rekel da ima miljon miši eno mačko. O čem sedaj govorimo o naravi ali planetu?



"je, zaradi tega narava ne bo nič jezna ali pa žalostna."

So ti to živali povedale ali domača trava na vrtu? Človek lahko uniči planet, sicer se bo narava postavila nazaj, potreben pa bo čas.

AmokRun je izjavil:

kaj pa sedaj delamo? Če žival nima naravnega sovražnika se preveč razširi in povzroča škodo. Niso človeški koncepti, samo skozi okno pogledaš pa vidiš da tako deluje. Balance, ravnovesje. Če nas narava ne "spuca" bomo mi njo. Sicer pa po katerem konceptu je človek več vreden od živali rastline, da se ob uničenju ne bodo počutile "žalostne"? To je žal tvoja neinteligentna interpretacija.

Jaz imam v mislih naravo v najširšem pomenu besede.

Nature, in the broadest sense, is equivalent to the natural world, physical world, or material world. "Nature" refers to the phenomena of the physical world, and also to life in general. It ranges in scale from the subatomic to the cosmic.

Wiki

Če upoštevaš to definicijo, kaj sploh pomeni: Uničevati naravo? Sovražnik narave? Odtujenost od narave?


...and also to life in general. It ranges in scale from the subatomic to the cosmic.

Pomeni da uničuješ druge živali in rastline sebi v prid. "Narava" pa se pri tem ne more obnoviti??wtf tu ni jasno?

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Kot že rečeno:

Naravo je treba dat na natezalnico in jo toliko časa secirat, da nam izda vse skrivnosti. Da jo bomo lahko zanesljivo zasužnjili, da služi nam in našim kapricam do konca dni.


Since ...

Nature is fucked up, and anyone who argues otherwise has not actually seen nature in action.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SmeskoSnezak ::

Thomas je izjavil:

Kot že rečeno:

Naravo je treba dat na natezalnico in jo toliko časa secirat, da nam izda vse skrivnosti. Da jo bomo lahko zanesljivo zasužnjili, da služi nam in našim kapricam do konca dni.


Since ...

Nature is fucked up, and anyone who argues otherwise has not actually seen nature in action.


Dajmo to mal spremenit.

People are fucked up, and anyone who argues otherwise has not actually seen people in action.

Get it? Kdo je bil prej tukaj? Zemlja ali mi? Dajte mal bolj poštudirat, predn pišete take traparije.

Pa čist tak.

Zemlja ima naravo. Zemlja je planet. Planetov je nešteto. Verjetno je še kje podoben. Malo večji meteorit uniči zemljo. Kdo je kriv? A vesolje? Zemlja? Mi?

Kako lepo je interpretirati stvari iz enega vidika. Poglejte malo širše vse skupaj, predn pišete traparije... sploh v tem oddelku :))
@ Pusti soncu v srce... @

Ramon dekers ::

"People are fucked up, and anyone who argues otherwise has not actually seen people in action."

v tej temi ne rabimo več debatirati, nough said.

ps. sedaj pa bodo znastveniki ugotovili kako hudobna je šele narava do nas.

Okapi ::

Okapijeva argumentacia je za en drek,
Katera?

O.

Master_Yoda ::

Matako ::

Ramon... razdražljiv si danes. Ampak ok, to je naravno.
/\/\.K.

Oddin ::

Ramon dekers
Človek lahko uniči planet, sicer se bo narava postavila nazaj, potreben pa bo čas.

Človek z vsem kar ima ne more uničit planeta in ne bodi smešen.

Človek je vedno bil in vedno bo del narave. Ker se je preselil iz divjine v mesta, ki jih je zgradil, še ne pomeni da se je odtujil od narave.
Corsair Obsidian 750D, i5 3570 & 4.4GHz, Sapphire R9 290 Tri-X OC,
CPU+GPU EKWB Custom Liquid-Cooling Loop, Asus P8Z77-V DELUXE, Corsair Vengeance
Pro 8gb 1600MHz, Samsung SSD 850 EVO, Corsair AX860i

Matako ::

Pred davnimi leti sem slišal teorijo, da je življenje, kot virus - in bitja so vektorji širitve - človek, na primer, lahko prenese "okužbo" celo preko mej planeta.
/\/\.K.

Thomas ::

Vse forme so arbitrarne. Mene brigajo samo tiste, ki producirajo pozitivno qualio. To se maksimizira in šlus.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

oracle ::

Ramon dekers je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Človek je narava oziroma del narave.



res je, ampak za naravo ubijalec, parazit kjer ni naravnega sovražnika da bi določen del populacije iztrebil.

Če bi mel orangutani mal hitrejši razvoj inteligence, bi bili pa oni ubijalec, parazit...

Pač prvi smo prišli do "cilja" v tej NARAVNI bitki. Naša dejanja delujejo v smeri čim večjega razmnoževanja in hkrati selekciji najbolj egoističnih. V tem pogledu smo isti kot bakterije.

*cilj = nadvlada nad okoljem in ostalim bitjem

dzinks63 ::

Vse natolcevanje v smislu ohranitve "trenutne" narave je bolj tako , tako. Človek se boji za svoj obstoj. Navajen je nekega utečenega stanja. Skozi zgodovino so že izginjale civilizacije, od Atlantide, Majev, Velikonočnih otokov, izginjalo je že 99% vsega življenja na zemlji in vedno se je razvilo novo še bolj napredno in uspešno kot prej. Zemlja kot planet se spreminja skozi ves čas od nastanka dalje. Ne da se zacementirati stanja, pa mi to hoteli ali ne. Tudi ves odpad katerega zmečemo v naravo, se bo razgradil. Nek kratek rok recimo 1000 - 10000let je še nekako ustaljen, ko pa pogledamo daljša razdoblja 50000 - 100000 in še več let so pa spremebe na zemlji že korenito spremenjene. Čez recimo 1 miljijardo let, zemlje kot jo poznamo danes ne bo, bo popolnoma spremenjena, z novimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, tudi kontinenti in morja bodo popolnoma drugih oblik in porazporeditve. Človek ima premalo moč da bi to zaustavil. Če bo hotel preživet kot vrsta, se bo moral prilagodit in se odselit tudi v ostale dele vesolja, kateri so še bistveno bolj drugačni za bivanje kot na zemlji. Zemlja in narava na njej bo živela svoj ciklus dalje, dokler se ne bo ugasnilo naše osončje, naša galaksija in naše vesolje, ko bomo dovolj razviti, bomo premostili tudi to.

Tear_DR0P ::

Kdo je bil prej tukaj? Zemlja ali mi? Dajte mal bolj poštudirat, predn pišete take traparije

ni pomembno kdo je bil prej tukaj. zdaj smo tukaj mi in sebi sem jaz najpomembnejši. če kdo od vas verjame da ste imečki in škodljivi za okolico, me to ne moti, vaš problem, jaz vem da to nisem, ampak je pa narava lahko precej škodljiva meni in v tem pogledu z veseljem sledim thomasovi mantri.

jverne, kaj poskušaš povedati/vprašati? se ti zdi da je delitev na umetno in naravno le konstrukt ki živi v naših glavah? misliš da je zaradi tega kaj manj pomemben? ljudje se od znotraj počutijo prazne in to pripisujejo svoji odtujenosti od narave, kar predstavlja dovolj velik problem, ker vsak občutek odtujenosti prinaša takšne blodnje, kot jih imajo nekateri tukaj - ali pa celo skrajneže, kakršen je bil Unabomber
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Manu ::

Neravnovesje je nenaravno. Narava teži k ravnovesju. Če pa človek poruši to ravnovesje, to je tisto, kar smatramo za odtujenost od narave.

Zdaj pa k vprašanju kaj je naravno in kaj ne?

Npr., da imamo sposobnost narediti robotske čebele, ki bi imele inteligenco, da opravijo svoje delo (v sklopu ravnovesja narave), tako kot to opravi biološka čebela. Po trenutnem znanju imajo čebele vsaj eno pomembno nalogo in to je opraševanje.

Na primer, da zaradi pesticidov čebele izumrejo. Vendar pa jih nadomestimo z robotskimi čebelami in zelo dobro nadomestijo biološke čebele.

Ali je to naravno ali ne?
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

energetik ::

Je naravno. Povsem naravno smo evoluirali do te mere, da smo zmožni narediti robotske čebele.

PacificBlue ::

ljudje ki se bojijo narave so nesrecni ljudje. se tega se ne zavedajo da 3/4 volumna njihovega telesa sestavlja voda. in zakaj bi se voda borila proti vodi, ce je mozno sodelovanje, balance...
zivim v na podezelju in vem da je tole jamranje o surovosti in krutosti narave totalno hipokriticno.

Manu ::

@energetik

Če bi biološke čebele izumrle zaradi našega posega v naravo (pesticidi), potem je to "nenaravno". Oziroma proti-naravno.

Narava je že poskrbela za njeno inteligentno delovanje. Zakaj bi zdaj nekaj uničevali in šli spet to popravljat? To ni inteligentno. Če je narava inteligentna in če mi ne poskrbimo samo za ravnovesje (z našim posegom), potem delujemo v nasprotju z inteligenco narave. Torej smo ne-naravni.

Ne samo, da ni inteligentno, da nekaj uničuješ, če je že tam in deluje. Tudi ni ekonomično. Čebele so že tu. Vse dela kot je treba. Vse kar je treba poskrbet s strani človeka je samo to, da ohranjamo ravnovesje.

Če ne znamo ohranjat ravnovesje narave (kar je seveda neinteligentno in neekonomično), potem si niti ne zaslužimo, da osvajamo vesolje.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

oracle ::

Manu je izjavil:


Narava je že poskrbela za njeno inteligentno delovanje...

...potem si niti ne zaslužimo, da osvajamo vesolje.

Poosebljanje narave je primerno za otroke, ne pa za pogovor med odraslimi ljudmi.

Pred kom si ne zaslužimo? Pred bogom? V kontekstu karme? Da ne živiš ti mal v zablodi že v štartu...

Ramon dekers ::

oracle je izjavil:

Ramon dekers je izjavil:

AmokRun je izjavil:

Človek je narava oziroma del narave.



res je, ampak za naravo ubijalec, parazit kjer ni naravnega sovražnika da bi določen del populacije iztrebil.

Če bi mel orangutani mal hitrejši razvoj inteligence, bi bili pa oni ubijalec, parazit...

Pač prvi smo prišli do "cilja" v tej NARAVNI bitki. Naša dejanja delujejo v smeri čim večjega razmnoževanja in hkrati selekciji najbolj egoističnih. V tem pogledu smo isti kot bakterije.

*cilj = nadvlada nad okoljem in ostalim bitjem


ne ni res. Spet neke butaste definicije. Le od kje jih vlečete? Aborigini, Nube, Bušmani, Indijanci... To so bili ljudje, prebivlaci ki niso uničevali narave. No za indijance pač lahko govorimo o določenih plemenih.

innerspace ::

Thomas je izjavil:

Vse forme so arbitrarne. Mene brigajo samo tiste, ki producirajo pozitivno qualio. To se maksimizira in šlus.


Ali ni pozitivnost qualie arbitrarna? Drugace se popolnoma strinjam glede form.

@manu
T.i. inteligentnost delovanja narave je rezultiralo v cloveku, med drugim. Zakaj bi potlej ta rezultat in njegove nadaljne operacije smatral za neinteligentne? Ker odkriva do sedaj skrita pravila igre, ali ker nekaterih ne uposteva 'dovolj'?

@jverne
Posameznik ne zivi(operira) dovolj, da bi si bil sposoben vse dobrine pridelat, zato kooperira z ostalimi posamezniki v sklopu civilizacijskih(celotna mnozica medcloveskih interakcij) procesov.
Posledica tega je neseznanjenost(aka odtujenost) s procesi, ki proizvajajo dobrine.
Glede menjave substrata pa je moje mnenje, da "mi" ne bomo nicesar pridobili. Zanamci bojo imeli kaj od tega, tako kot se imamo za ljudi, ne pa za vse ostale forme pred nami.
Povedano drugace, skupni prednik po mojem ni rekel, nekoc bomo gradili stolpe v oblake.. In nekoc odsel na lov ter odlozil svojo porcijo substrata(lastnega) v reciklazo t.i. naravnim procesom, ki so v bistvu ena velika reciklaza.
Kar se je kasneje tvorilo iz substrata, je onkraj njegovih skrbi(ce jih je kadarkoli imel).

Je pa totalno fascinantno ugotavljat, kaj vse se lahko sformira v enem preseku prostora/casa...whatever.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Ramon dekers ::

dzinks63 je izjavil:

Vse natolcevanje v smislu ohranitve "trenutne" narave je bolj tako , tako. Človek se boji za svoj obstoj. Navajen je nekega utečenega stanja. Skozi zgodovino so že izginjale civilizacije, od Atlantide, Majev, Velikonočnih otokov, izginjalo je že 99% vsega življenja na zemlji in vedno se je razvilo novo še bolj napredno in uspešno kot prej. Zemlja kot planet se spreminja skozi ves čas od nastanka dalje. Ne da se zacementirati stanja, pa mi to hoteli ali ne. Tudi ves odpad katerega zmečemo v naravo, se bo razgradil. Nek kratek rok recimo 1000 - 10000let je še nekako ustaljen, ko pa pogledamo daljša razdoblja 50000 - 100000 in še več let so pa spremebe na zemlji že korenito spremenjene. Čez recimo 1 miljijardo let, zemlje kot jo poznamo danes ne bo, bo popolnoma spremenjena, z novimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, tudi kontinenti in morja bodo popolnoma drugih oblik in porazporeditve. Človek ima premalo moč da bi to zaustavil. Če bo hotel preživet kot vrsta, se bo moral prilagodit in se odselit tudi v ostale dele vesolja, kateri so še bistveno bolj drugačni za bivanje kot na zemlji. Zemlja in narava na njej bo živela svoj ciklus dalje, dokler se ne bo ugasnilo naše osončje, naša galaksija in naše vesolje, ko bomo dovolj razviti, bomo premostili tudi to.


upam da mu ne bo uspelo, ker potem bo posral še ostale planete. Problem je da odpadki ki jih zmečemo v naravo se bodo razgradili, samo tja jih prihaja vedno več in stalno, kar pomeni da se ne morej razgraditi če se jih stalno dobavlja. No go. Torej pitne vode v "Ljubljanici" ne bo nikoli če bodo tam ljudje. Posledično pomeni da se tam narava ne more regenirirati.

oracle ::

Ramon dekers je izjavil:

ne ni res. Spet neke butaste definicije. Le od kje jih vlečete? Aborigini, Nube, Bušmani, Indijanci... To so bili ljudje, prebivlaci ki niso uničevali narave. No za indijance pač lahko govorimo o določenih plemenih.

In kaj se je z njimi zgodilo in zakaj?

Naravna selekcija preferira bolj agresivne lastnosti. Kar dolgoročno prinese težave, ampak ker narava ni inteligentna, kot si eni predstavljajo, pač ne "razmišlja" v naprej. Šteje samo kdor je ta trenutek močnejši, ne pa kdo zna bolje varčevati z viri.

Govorim iz vidika razvoja sistema, ne iz lastnih vrednot.

Manu ::

oracle je izjavil:

Manu je izjavil:


Narava je že poskrbela za njeno inteligentno delovanje...

...potem si niti ne zaslužimo, da osvajamo vesolje.

Poosebljanje narave je primerno za otroke, ne pa za pogovor med odraslimi ljudmi.

Pred kom si ne zaslužimo? Pred bogom? V kontekstu karme? Da ne živiš ti mal v zablodi že v štartu...


V zablodi živiš ti, ker ko napišem, "da si ne zaslužimo nekaj", takoj vneseš notri neke pravljice, boga in karmo.

Ne zaslužimo iz perspektive naše lastne inteligence in zdrave pameti. Zgoraj sem argumentiral in napisal kaj si razlagam pod "ne-naravno".
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

Ramon dekers ::

oracle je izjavil:

Ramon dekers je izjavil:

ne ni res. Spet neke butaste definicije. Le od kje jih vlečete? Aborigini, Nube, Bušmani, Indijanci... To so bili ljudje, prebivlaci ki niso uničevali narave. No za indijance pač lahko govorimo o določenih plemenih.

In kaj se je z njimi zgodilo in zakaj?

Naravna selekcija preferira bolj agresivne lastnosti. Kar dolgoročno prinese težave, ampak ker narava ni inteligentna, kot si eni predstavljajo, pač ne "razmišlja" v naprej. Šteje samo kdor je ta trenutek močnejši, ne pa kdo zna bolje varčevati z viri.

Govorim iz vidika razvoja sistema, ne iz lastnih vrednot.


Ne, spet napačna interpretacija. Človek je dokazal da je močnejši, že dolgo časa nazaj, pa vseeno človeka ne moreš primerjati z nobeno živalsko vrsto. Zakaj? Ker je človek sebičen egoističen, kar pomeni da vzame več kot bi potreboval. Če bi imel trop volkov šanso pobiti celotno krdelo srn, tega ne bi stroril ampa bi jih samo toliko da se najedo.

Manu je izjavil:

oracle je izjavil:

Manu je izjavil:


Narava je že poskrbela za njeno inteligentno delovanje...

...potem si niti ne zaslužimo, da osvajamo vesolje.

Poosebljanje narave je primerno za otroke, ne pa za pogovor med odraslimi ljudmi.

Pred kom si ne zaslužimo? Pred bogom? V kontekstu karme? Da ne živiš ti mal v zablodi že v štartu...


V zablodi živiš ti, ker ko napišem, "da si ne zaslužimo nekaj", takoj vneseš notri neke pravljice, boga in karmo.

Ne zaslužimo iz perspektive naše lastne inteligence in zdrave pameti. Zgoraj sem argumentiral in napisal kaj si razlagam pod "ne-naravno".


seveda lapajo s filozofksega - znastvenega vidika. Ampak realno pa govorijo pravljice. Dejstvo je da je Ljubljanica in večina rek onesnaženih torej NE pitnih. Zakar je poskrbel (inteligentni) človek.

Zgodovina sprememb…

oracle ::

Ramon dekers je izjavil:

Ne, spet napačna interpretacija. Človek je dokazal da je močnejši, že dolgo časa nazaj, pa vseeno človeka ne moreš primerjati z nobeno živalsko vrsto. Zakaj? Ker je človek sebičen egoističen, kar pomeni da vzame več kot bi potreboval. Če bi imel trop volkov šanso pobiti celotno krdelo srn, tega ne bi stroril ampa bi jih samo toliko da se najedo.

Hahaha, ta je pa dobra. Vse živali se nažirajo koliko morejo. Če bi bilo hrane v izobilju bi bile tudi živali zelo obilne. Samo ekosistem ima neko svoje ravnovesje in nihče nima presežka hrane.

Ne rabiš bit genij da to razumeš, dovolj je že če imaš kakršnokoli domačo žival. Žival bo jedla kokr ji boš dal, pa tud če dobi indeks telesne mase 1000 :D (seveda je mal odvisno tud od posameznega osebka in kok mamljivo hrano maš).

Thomas ::

Smrt in Narava nimata radi, da se jih personificira. Prov sovražta to!

Ne, ampak resmo. Narava je pač prehodna zadeva. Spreminja se skoz in zdej nej bi se pa vse konzerviralo na obstoječem stanju, al kaj?

Kakorkoli narediš in spremeniš, še vedno je neka "Narava". Vprašanje je samo, koliko je to njenim stanovalcem všeč. Če jim ni, je fajn da popravijo tako, da jim je.

Če pa smatraš "Naravo" za neko superiorno in nadrejeno vrednoto, se pa že kobacaš v paradoksih, kakor nemarna svinja po blatu. Če ti je močno do Narave z veliko, potem naslednjega asteroida ne boš divertiral. Ampak boš naravi pustil prosto pot? Da izumre 99 ali 100 procentov živega na Zemlji? Se to ne more zgoditi, so asteroidi samo ena od posledic hudobne civilizacije?

Razumem da ujameš divjega prešička, ki je osirotel, ker mu je medved pojedel mamico. Okay, pač sočuten človek, razumem. Ampak ko ga spustiš nazaj v Naravo, ga bo najbrž našel tisti ali en drug medved in ga pojedel. Večino jih pojejo. Zato ga ne spusti nazaj, če hočeš prešičku dobro.

Ali pa moraš Naravo temeljito predelat. Da medvedje ne bodo več morali in mogli jest prešičkov.

Če ti je pa okrutost narave svetinja, potem samo mau še počak, da jo predelamo. Oh, kako okrutno!

A to pa ne? Tud prešiček ne vidi rad, da ga ti ali medved pojesta. Sorry. Zakon močnejšega je čisto naraven. Prešiček to plača z življenjem, ti boš pa s tem, da bo Pristne Narave vsak dan manj. Dokler ne izgine, kar in kakor je bilo 1900. Prešiček je dal na oltar svoje življenje, da krastač, ki jih je požrl za življenja, ki so ga tudi dale, ne omenjam. No, vi, Naravoljubci, boste pa žrtvovali svojo prvo ljubezen. Tisto do Matere Narave.

Ker monstruozno mašino bomo predelal v kaj veliko bolj prijaznega. Če je to zadnja solza, ki mora biti potočena, solza za Naravo iz 1900 - super. Malenkostni strošek, ni omembe vredno, v primerjavi z vsem kar se dnevno "plačuje" Naravi za navidezni status quo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

SmeskoSnezak ::

oracle, kaj sanjaš ti? Imam ogromno domačih živali in pojedo toliko, da so site... nobena še ni pojedla vsega, kar je dobila, naenkrat. C c c ...
@ Pusti soncu v srce... @

Ramon dekers ::

kje pa ti živiš? Na marsu? Seveda si naredijo živali zaloge v skladišču z miljardo ton tun, ki je potem po možnosti prodajo samo 1/3. Daj spravi se na višji nivo debate.

oracle ::

Pejte si sami prebrat mal po knjigah dinamiko pupulacij plenilcev in plena. Ni treba men verjet.
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Označite hrano z DNK!" (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
320113655 (103346) phuntaox
»

Domače branje: Norbert Wiener: Cybernetics (1948) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Domače branje
8822704 (19641) PrihajaNodi
»

kemija-oddaljevanje od narave, predstave človeka (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18724007 (20717) Vajenc
»

Kaj je nenaravno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9014120 (12261) tt2advanced
»

(Samo)mori žab ?!? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1377860 (6300) gzibret

Več podobnih tem