» »

Definicija za življenje???

Definicija za življenje???

«
1
2

Zavo ::

Prosim naj mi nekdo opiše definicijo za življenje!

Recimo zakaj je roža živa kamen pa ne, in ali je virus živ?

Celica naj bi bila živa, kaj pa molekula?

Hvala za odgovore...

Ziga Dolhar ::

Čestitke, odgovoril si si na prvo vprašanje.

Matek ::

Živo je vse, kar daje znage življenja. Kamen se ne razmnožuje, roža se
kamen ne diha, roža pa
kamen ne rabi vode in hrane, roža jo
itd.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zavo ::

Madmanato, ali je sonce živo?

Hrani se s helijem, pošilja nam signale, raste, kaže znake življenja...?

barbarpapa1 ::

Izgleda, da iščeš definicijo, ki še ni dorečena. Podobno, kot pri inteligenci :D

Tukaj imaš dva linka, kjer poskušajo najti odgovor:

Prvi

in

drugi

Pa google najde naslednje:

GOOGLE -> "Definition of life"

Ja res, kaj ej to življenje8-O ???

LP

Jože

msmiha ::

To vprašanje je zelo dobro in filozofsko.
Če zna kdo odgovoriti na njega je tudi dober. Zanimivo pa je da je sestava Človeka, rastline, živali in kamna popolnoma enaka. Vse je namreč zgrajeno iz atomov. Kako je potem to mogoče.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

pivmik ::

Zavo ..... Kaj si mi ukradu vprašanje!!!

o tem sem tudi jaz razmišljal, (natančnega) odgovora pa ni.
LP, Gregor GRE^

Thomas ::

Vsaka definicija življenja je zgolj zdravorazumska bergla.

V resnici te definicije nihče ne potrebuje, niti je ni mogoče dati.

Če jo pa kdo že ima - potem je njegov worldview preveč načičkan.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zavo ::

Barbarpapa1

mislim, da za inteligenco lahko rečemo tole:

Ko ti nekdo ali kaj odgovarja na vprašanja je inteligenten, drugače ni!

Mislim, da so to Thuringovi testi ali nekaj podobnega!

Sicer ima test napako, saj so ugotovili, da se da test prelisičit s tem, da na vprašanja odgovarjaš z vprašanjem!

Thomas ::

(Parcialna) inteligenca je verjetnost, da v času T rešiš nek problem.

Splošna inteligenca je povprečna verjetnost, da rešiš cel set problemov.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zavo ::

Thomas, to pomeni, da je moj PC bolj inteligenten od mene ali kaj?

Thomas ::

Zavo

Za reševanje nekega ožjega seta problemov, je PC hardware&software gotovo bolj inteligenten od vsakega človeka. Recimo za izračunavanje kubičnih korenov in računanje najboljše poteze v šahu.

Set teh problemov je še ozek, ampak ne več tako ozek. Širi se pa na dnevni bazi.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

leonius ::

Moja, zdravorazumska definicija za življenje bi bilo razmnoževanje "živih stvari". To je pomoje ključni proces tistega kar je živo:)

Al pa najde kdo kaj živega, pa se ne razmnožuje? :\

Aspirinix ::

Se strinjam.
Enim mladim raziskovalcem je bilo letos predočeno enako vprašanje na Ptuju.
Odgovor je bil tak: Živo je tisto, kar stremi k nadaljevanju svoje vrste.
(Povzetek odgovora enga magistra s PeF)
Sicer se v celoti ne strinjam, ker mora biti še nekaj več.

Zavo ::

Ampak potem pa lahko napišem program, ki bo imel osnovno funkcijo se razmnoževati!

Ali sem ustvaril novo vrsto?

Vegi ::

Z inteligenco živo bitje presoja stvari. Po moje je živo tisto, kar se samo po sebi razvija, vzdržuje in na koncu propade.

Aspirinix ::

Kaj pa virus. Nekje sem bral, da naj ne bi imel celotne DNK.
Mogoče so raziskave od takrat pokazale kaj novega, vendar vseeno
menim, da je za življenje potrebno nekaj več kot le volja po razmnoževanju.
Verjetno tam ni omenjena volja temveč zmožnost.
Gremo gledat kaj je vse lahko osnovni pogoj za življenje:
1.) Organska sestava.
Bitje mora imeti vsaj osnovne organele, če že ne organe, da ga lahko obsodimo, da
je res živ. Drži/ne drži?

2.) Iskanje potrebnih snovi
Ne sme čakati le na okolje, da mu prinese vse na krožnik. Tako rekoč.
drži/ne drži?

3.) Rast
Organizem se mora s časom po obsegu večati. Če ne kvantitativno pa vsaj kvalitativno.
Spremembe organima.
Drži/ne drži?

Thomas, lahko nadaljuješ s točko 4?

Thomas ::

Vsa živa bitja se ne razmnožijo. Večina celo ne.

Lahko si je pa zamisliti lego robota, ki iz vseh lego kock ki jih dobi, izdeluje naslednjega lego robota. Itd.

Je "živ"?

Pade pod večino "definicij življenja". Nima pa DNA. Lahko bi jo pa tudi imel.

Spet:ta definicija je tako odveč, kot je odveč definirati kateri stroji so kmetijski. Je snežni plug kmetijski stroj? Če spluži kmetu dvorišče, potem je?

To je semantika. Brezplodna vprašanja, pravzaprav.

V resnici je prostor-čas in so oblaki delcev. Za ene oblake nabiralniška logika trdi da so "živi", za druge da so "neživi", za tretje da so "mrtvi".


:)


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aspirinix ::

Thomas Hvala za :)

Mogoče res ni dovolj samo določiti pravil po katerih neko stvar obsodimo na življenje.
Sicer pa: nekdo na ST ima idejo da smo vsi le del enga programa. Smo živi tudi mi ali ne? >:D

Vegi ::

Lahko pa bi bila definicija življenja zavest, ki mora biti bolj subtilna materija. Mislim na zavedanje, da sem, da mislim, da vidim,... s pomočjo svojih organov za vid, možgani...

Zavo ::

Bacil se ne zaveda samega sebe, pa je vseeno živ!

Vegi ::

Ima pa potrebo po npr. premikanju ali karkoli že. Živo bitje ima neko "željo" ali pa nagon, da nekaj stori, to je ta inteligenca, ki je robot nima, ki deluje po nekem naprej določenem programu.

Thomas ::

> je robot nima, ki deluje po nekem naprej določenem programu.

Tudi vsa "živa bitja" so stroji, ki delujejo po svojem vnaprej določenem programu.


:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vegi ::

Ampak, mi imamo svobodno voljo, da naredimo kar hočemo, robot pa tega ne more, ne zna. Npr., zdaj sem se odločil, da grem spat, lahko pa bi še naprej surfal po netu. Razmišljam in delujem, kakor mi paše. Ne čutim, da sem programiran in da sem prisiljen delovati tako, kot mi narekuje program. Program, bi me omejeval, glede na kodo, ki bi mi bila napisana in se ne bi mogel odločiti, da grem zdaj spat.

leonius ::

Boljša teorija, da je nekaj živo, je to, da obstaja npr. v drevesu življenja logična veja, na katerem najdemo tisto živo bitje, pred njim so njihovi prihodnji - bolj razviti rodovi; za njimi so manj razviti predniki.

TIstega živega bitja, ki ne moremo uvrstiti v drevo življenja( takšno bi imelo megalomanske mere), naj nebi smelo obstajat. Vendar bi veljalo le takrat ko bi bili prepričani da so v našem drevesu življenja sigurno čisto vse vrste živih bitij na Zemlji.

Samo za teorijo življenja na Zemlji. Zemljsko življenje.


Thomas ::

Spat greš v trenutku, ko ti pain ostati pokonci, začne prekašati plesure, ki ti ga to bedenje prinaša.

Ali ko te v premami v postelji pričakovan pleasure.

Toliko o svobodni volji.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Ja, husler, se čisto strinjam. Taka definicija bi nekako kar šla.

Edino ne bo zadovoljen z njo tisti, ki išče "globjo definicijo življenja".

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

leonius ::

Izvleček iz strani na MITu, kako je splošno priznana definicija "živo"

1. Shows evidence of growth and replication;
2. Shows evidence of purposeful energy transfer;
3. Responds to stimuli;
4. Acts in such a way as to ensure self-preservation;
5. Is significantly different from the surrounding environment.

LINK

Thomas ::

Tudo definicija na MIT ... se mi zdi nekoliko nabiralniška! :D



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Vegi ::

Kaj pa če definiramo življenje kot gonilno silo mrtve materije.

Gh0st ::

Življenje je spoznanje.
Vsi moramo v življenju iti skozi določene preizkušnje. Življenje nam daje znamenja, če jih vidimo in jih spoznamo, ter jih sprejmemo, smo šli skozi neko preizkšnjo, da smo potem pripravljeni na naslednjo. Iz nje se nekaj naučimo, kar bi rabili v prihodnosti. Če znamenja ne vidimo, se ta ponuja naprej, dokler ni že nujno da ga spoznamo in je izkušnja hujša. Ko prehodimo celo pot, postanemo popolni, dosežemo stanje, ki bi lahko z religioznimi termini izrazili kot nirvano.

Smisel življenja bi lahko bilo iskanje samega sebe.
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Thomas ::

Hehe ... je po tvoje šobasti medved zmožen najti samega sebe, ali ni živ?

:P :)) :O
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Gh0st ::

A si spet pozabu gledat risanke pa pojest čokolino, Thomas?
:O
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Gh0st ()

Thomas ::

Ne, sem pojedu čokolino in risanko sem gledal.

Toda to je irelevantno. "Življenje" ostane brez definicije.

Edinole tista "definicija" dobro prime: Ko ga bom videl, bom vedel da je.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DarkSite ::

Ne moremo danes govoriti kaj je živo in kaj ne, če ne pozname vseh dejstev o vesolju.

Na odgovor "Kaj je življenje?" bo trebo počakati na čas, ko bomo definirali celotno vesolje. Tega človeštvo trenutno ni sposobno in ne verjamem, da kdaj bo.
Neko bolj inteligentno bitje bo to definiralo. V naši bližnji prihodnosti bo to AI.

:\

Vegi ::

Iskanje samega sebe je smisel zivljenja za ljudi, ni pa to definicija zivljenja. Vede so precej znanstvene, kar se tega tiče. Sem bil v Indiji, videl mnogo stvari, o katerih si niti ne upam govoriti, ker me nihče ne bi razumel. Tam res lahko najdeš odgovore na takšna in podobna vprašanja.

Thomas ::

To, da pojmi iz splošne rabe niso zelo trdna zadeva, na katero bi se mogli opirati, je prvi ugotovil avstrijsko-angleško-ameriški filozof Ludwig Witgenstein.

V svojih spisih malo pred smrtjo, je napisal nekaj takega:

Kaj je opeka? Kaj označuje pojem "opeka"? Se s tem gradi hiša? Mora biti iz žgane gline? Kaj če je iz betona, je patem še upravičena raba besede "opeka"? Kaj če nekdo to uporablja za nekaj drugega, kot za gradnjo hiše - kot naprimer za vrtni zid ... in je strešna opeka tudi opeka?

Vse tovrstne razprave o velikanski večini pojmov v naravnem jeziku, so prav takole nesmiselne. Vsakdanje besede ponavadi nimajo znanstvene vsebine.


Beseda "življenje" - je že taka.

:)

Tega, kar je Witgenstein ugotovil sredi prejšnjega stoletja, ni dojela niti večina znanstvenikov. Vzemimo recimo samo biologe, kako se (večina) trudi, da bi našla utemeljitev za nabiralniški pojem "živalska vrsta". Najprosvetlenejši blodijo o "vrsti" kot o tistih osebkih, ki imajo med seboj lahko plodne potomce. Zato naj bi bila osel in konj dve različni vrsti. Ker mule naj bi ne bile plodne. Kar pa seveda ni res. Vsake toliko, tudi kakšna mula nadaljuje svoj rod.

Druga taka obsesija je določevanje, kaj je umetnost in kaj ni umetnost.

Umetnost je vse, kar vsaj enemu čefne, naj bi bila umetnost. Oziroma z drugimi besedami povedano - nič ni umetnost. Samo eno tako rokodelsvo je. Še ena odvečna beseda - "umetnost".

Dokler je pogovor vsakdanji, te besede seveda nosijo neko informacijo o tem, kaj nam govorec skuša dopovedati. Če se gremo pa globjo analizo, pa od teh besedi, ne smemo pričakovati preveč.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pepe ::

Malo mimo. (z moje strani)
WitgenSTEIN je bil ljubosumen na opeko, ker ga je izpodrinila.:D >:D
Resno.
Thomas, katera njegova knjiga se ti zdi "lažja", zato ker me take stvari včasih zamikajo pa si ne morem vzet časa za kaj več.

Vegi
Si srečal tistega Avstralca, ki lahko bere misli? (preverjeno)
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pepe ()

Zavo ::

Avstralec, ki misli bere, har har har har har.....

Kaboom ::

torej smo še premalo naprej v razvoju da bi debatirali o življenju... :'(

še bom pristavil svoje bluzenje:
4. Acts in such a way as to ensure self-preservation
I. torej tista mehka zobata žival (owca) ni živa stvar? ko gre v čredi za ostalimi owcami direkt po pečini v morje?
II. ali ona deluje da bi se ohranla (misli da bo preživela ker je z drugimi owcami), zgodi se pa drugače...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Gh0st ::

Jest mam še vedno feeling da v vseh "Znanost in tehnologija" temah ne potekajo debate, ampak Thomasovi samogovori in "jest-mam-prav-ti-si-lolek" komentarji..
you might start believe in Gh0st stories. you're in one. :)

Tloramus ::

Tole je pa ja simpl, res ne vem zakaj se tako lomite...

Nacela zivega so, da:

1. ima celica izbirno prepustno celicno membrano,
2. v celici potekajo bio-kemijske reakcije razgradnje(celicno dihanje in vrenje) ter sinteze(kemosinteza in kemosinteza) in
3. so v celici geni, ki nosijo zapis za nastanek beljakovin, ki nadzorujejo delovanje telesa.

It is that simpl.:D
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Thomas ::

> 1. ima celica izbirno prepustno celicno membrano,

Marsikaj ima prepustno membrano. Če rečeš "živo membrano", ti manjka definicija "žive membrane".

> 2. v celici potekajo bio-kemijske reakcije razgradnje(celicno dihanje in vrenje) ter sinteze(kemosinteza in kemosinteza)

Tudi v vinskem sodu. Pa v kakšnem laboratorijskem loncu tudi.


in

> 3. so v celici geni, ki nosijo zapis za nastanek beljakovin, ki nadzorujejo delovanje telesa.

Življenje je torej DNA?

To bi šlo. Samo zakaj potrebujem dva izraza. "DNA" - zadostuje.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Pepe ::

Zavo
Nevem kaj je bolj har har har... "Avstralec, ki misli bere" ali "Slovenec, ki ne zna brat".
Naj bo še tako neverjetno ampak, če sem napisal preverjeno, potem je preverjeno!
Konec debate, ker tukaj ne teče debata o tem.
LP

P.S. Zakaj je v Indiji? zarai okolja, ker v Avstraliji ni mogel več normalno živet. Ljudje so se ga "bali".

Double_J ::

Tloramus, ponavadi je simpel tistim, ki ne razumejo kaj dosti.

DNA sploh ni nujen.

Gotovo se da narediti nekaj živega, naprimer iz železa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Tloramus ::

Thomas, saj ne da bi te zalil, ampak... Halo?

CELICA mora imeti izbirno prepustno membrano. Ti se gres pa ubesati na dejstvo, da ima lahko marsikaj izbirno prepustno membrano. To je ze res, ampak, kot sem ze napisal jo mora imeti celica.

Prvo, kot prvo, bio-kemijske reakcije potekajo v marsicem, ravno zato pa sem navedel doticne reakcije. Fotosinteza, kemosinteza, celicno dihanje in vrenje.
V vinskem sodu, a? Kar samo od sebe, a? Notri so zive glive kvasovke, ki izvajajo alkoholno vrenje. In, ki so seveda
zive.

Zakaj bi zivljenje bilo DNA? Tega nisem rekel(niti napisal).

In se nekaj:
da je nekaj zivo mora izpolnjevati vse zgoraj napisano. Vse troje. Ja?

Double J:
:D Kdo se oglasa...
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Tloramus ::

Thomas, Double J:
Ce reces zavitek mi to nic ne pove... lahko reces le jabolcni zavitek, ampak potem mi manjka definicija jabolcnega zavitka. Kaj je to? To je zavitek narejen iz jabolk. Ampak ali ta zavitek res rabi jabolka? Termin jabolko mi je namrec neznan. Marsikateri jabolcni zavitek je narejen tudi iz natrija in polonija in vodika... Jabolka sploh niso potrebna, rabimo le nekaj kemijskih elementov in imamo jabolcni zavitek. blablabla...

:(
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tloramus ()

Thomas ::

Ne vem no, kaj je tule za zastopit.

Maš oblake elementarnih delcev, ki se nam nekateri zdijo živi.

Ne moremo pa mi tega "živi" prav dobro definirati.

Če rečemo, da mora imeti živo bitje CELICO - potem nismo definirali celice.

Mi je prav žal, če tega dejstva, da je "živa narava" le nabiralniški koncept - nekateri ne zastopijo.

Ne moreš dat definicije. Kaj češ?

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

Tloramus tista 3 tvoja načela živega so čisto lokalna stvar...

A pol diamantni človek nebo živ al kako, ali pa tisti, ki bo uplodan na računalnik?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()

Double_J ::

Ja, jasno definicije živega se ne da dati...

Že vsak atom se odziva na dogajanje okoli sebe:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Double_J ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nastanek življenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8611467 (9819) Yosh
»

Determinizem in svobodna volja (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
63260492 (54459) Pyr0Beast
»

Znanstveniki izdelali prve RNK molekule sposobne samoreplikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
688864 (6752) Okapi
»

Smešno vprašanjue

Oddelek: Šola
202754 (2148) buneech
»

o duši (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
585440 (4486) PROTOTIP

Več podobnih tem