» »

Smešno vprašanjue

Smešno vprašanjue

demon#666 ::

Čaw!

Danes sem od profesorce dubu uprašanje:
Kaj je življenje? iztočnica: virusi

Meni se niti ne sanja hehe, prosim za vasše ideje

Hvala in LP
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

Zeberdee ::

Virusi @ Wikipedia
Virus je tudi živo bitje. Virus lahko sproži konec življenja, verjetno pa ga kakšen virus tudi povzroča.

demon#666 ::

Car si!

Tnx
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

whatever ::

Virus je subcelularna oblika živega bitja. Predlagam za iztočnico.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

demon#666 ::

Ja kaj pa je življenje?
Lahko točen odgovor?
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

Fr33man ::

Kokr so nas učil virus ni živo bitje, je samo beljakovinska ovojnica ki nosi nek DNA ali tudi le del nje. Dobi jo ponavadi od gostitelja.

whatever ::

Kar se razmnožuje, raste, presnavlja... Točno definicijo sem žal pozabil, zagotovo pa veljajo te točke ki sem jih navedel in morda še kakšna zraven. Praviloma velja to za organizme, ki imajo celico, virus pa je kot rečeno subcelularna oblika živega bitja, ker celice nima, ampak je samo skupek DNK oz. RNK.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

demon#666 ::

To so tudi nas učili na osnovni šoli. Zdaj pa na srednji je druga zgodba. Namesto rečt dobrodošli nam dajo vprašanje Kaj je življenje...
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

whatever ::

Saj veš tisto - življenje je kot kurja lojtra kratek in posran... če pa stakneš še kak virus pa še bolj greni ti dan...:D
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

fosil ::

Po tej definiciji: razmnožuje, raste, presnavlja bi bil tudi ogenj živ.
Zakaj torej ni?
Tako je!

Invictus ::

Virus je nekaj vmes med živim in neživim ...

Pa naštej razloge za eno in drugo ...

LP I.

demon#666 ::

Evo odgovor je bil zelooo (doug usaj od profesorce). Bistvo je to kar ste našteli (razmnožuje, raste, presnavlja), rodi in umre.
Virus pa ni iz celic. Torej ni živ.

Neki takega bi to bilo.

LP
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

fosil ::

Ta definicija je mal čudna, ker potem tudi celica ni živo bitje, ker ni sestavljena iz celic. In seveda tudi vsi enocelični organizmi.
Vse ostale kriterije pa izpolnjuje tudi ogenj.
Tako je!

demon#666 ::

Napačno sem napisal. Nem glih točno ampak ima neke veze organizem. Organizem pa je iz celic. Razmnoževanje je smešno :D celica je iz celice, saj pred nevem kolko leti je bila t.i. prajha, v kateri se je razvila prva celica. Celica pa ima med drugim tudi DNK.

Ogenj ni živo bitje, ker VSE celice in organizmi (živa bitja) opravljajo presnovo oz. metabolizem (prehranjevenje, izločanje in dihanje).
Celica oz. organizem se odziva na zunaje in notranje drežljaje.

No to bi bilo neki iz 1. letnika 1. ure biologije :D

LP
Sabertooth Z87|4670K|8GB|840 PRO 256GB|
R9 270X WindForce|Seasonic 660|Define R3

whatever ::

Pravzaprav bi tudi ogenj po tej definiciji (rojstvo, razmnoževanje, rast, presnavljanje, smrt) lahko bil živo bitje. Ampak jst mislim, da se ogenj bodisi NE razmnožuje, bodisi NE raste. Kakor vzameš. Če je sestavni del ognja plamen, se poraja vprašanje kje se začne posamezen plamen in kje se konča. Sestavni del plamena oziroma zarodek plamena pa je iskra. Torej-> rodi se iskra, raste v plamen, plamen se razmnožuje, ogenj pa seveda tudi "presnavlja", saj se vse organsko kar požre spremeni v anorgansko (saje, dim, CO2) in na koncu ugasne-> smrt.

Kakorkoli, tale biološka definicija (rojstvo, razmnoževanje, rast, presnavljanje, smrt) je sila ohlapna definicija. K definiciji življenja bi jaz dodal še kakšen indikator bodisi inteligence, bodisi self-preservation mehanizem, bodisi prilagajanje okolju oziroma neka oblika reakcije na okoljske dražljaje, morda sama prisotnost organskih spojin, RNK, DNK...

Da virus NI živo bitje, pa je diskutabilno in lahko učiteljici to mirno poveš.

Ogenj pa ni živo bitje le, če si pojem presnavljanje prestavljaš v najožji obliki (celično dihanje ali vrenje pa kar je še zraven anaerobnega presnavljanja), ne pa široko - kot je mišljeno zgolj prehajanje ene oblike energije v drugo.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

echo ::

Virusi se ne razmožujejo, ampak jih morajo drugi razmnoževati. Tudi ne "umrejo", kvečjemu jih pospravijo/prebavijo bele krvničke. Nima presnove, ne rastejo, so samo "vohunska" ovojnica z DNK oz. RNK.
Virus je bližje organelu, kot organizmu...

Ogenj (popolnoma oFF primerjava btw) pa ni živo bitje ker itak ni zgrajen iz organskih spojin, kar je verjetno osnova za začenjanje debate o živih bitjih.

Inteligenca? Kaj pa rastline? IQ = ?
Pamet v roke

whatever ::

Pamet v roke

Preberi si še enkrat, kaj sem napisal, in beri dokler ne boš razumel.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Pyr0Beast ::

Jah, nekateri virusi znajo tvoriti kristale. Plesni spore (katere so tudi nezive, dokler ne pride prilika)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Saladin ::

rojstvo, razmnoževanje, rast, presnavljanje, smrt

Kaj pa če temu opisu dodaš še mutiranje/evoluiranje?

Nežive stvari ne evoluirajo. Ali pač?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

R33D3M33R ::

Nekateri virusi se znajo precej dobro prilagajati okolju - recimo virus odgovoren za AIDS. Logično je, da potekajo mutacije virusov, saj navsezadnje vsebujejo informacije za prepis v gostiteljsko celico. In te informacije se lahko enako kot pri recimo nas spreminjajo v obliki mutacij (sprememba zaporedja baz, vrivanje baz, izpuščanje baz itd.)
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

buneech ::

Če prav pomnim, je virus ravno nekje vmes med neživim in živim, bolj neživo telo, ker se razmnožuje s pomočjo gostitelja (živega telesa), virusni DNK se vgradi v gostiteljev DNK v celici in se s pomočjo tega razmnožuje, prilagaja, mutira, pa tudi nima potrebe po hranjenju ker nima lastne presnove. So pa virusi znani po tem, da uničujejo življenje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Označite hrano z DNK!" (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
320113091 (102782) phuntaox
»

Nastanek življenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
8611549 (9901) Yosh
»

Znanstveniki izdelali prve RNK molekule sposobne samoreplikacije (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
688903 (6791) Okapi
»

Zakaj so virusi neživi?

Oddelek: Znanost in tehnologija
112353 (2176) Eschelon
»

Definicija za življenje??? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
656450 (5828) Zavo

Več podobnih tem