» »

Zakaj je navijanje cool in zakaj ne

Zakaj je navijanje cool in zakaj ne

1
2
»

ABX ::

da ne bo vse napamet http://www.tomshardware.com/reviews/ove... itd.


Super link.

Torej navijat je ok, ampak naj bo to narejeno profesionalno.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

dzinks63 ::

1. budget komponente, navitje cca 20-25%
2. overclock komponente, navitje cca 50-55%

npr 1:
1 X Ohišje LC Pro-907B, ATX/mATX, črn, brez napajalnika 29,80EUR
1 X Napajalnik LC 600W LC6600GP2 140mmFANv2.3(24pin) 49,90EUR
1 X OP GIGABYTE, I5, LGA1156, I55P (GA-P55M-UD2) 95,10 EUR
1 X INTEL CORE I5 750, 2.66 GHz 8MB LGA1156 BOX 177,30EUR
1 X RAM KINGSTON DDR3 1333MHZ 4GB KVR1333D3N9K2/4GB 95,46EUR
1 X SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87EUR
1 X DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK BLACK 20,10EUR
1 X ATI Powercolor HD5850, 1024MB DDR5, dual DVI 230,60EUR
Skupaj: 747,13EUR

npr2:
1 X OH.COOLER MASTER MIDT HAF 922 BLACK RC-922M 98,00EUR
1 X Napajalnik ATX 650W Corsair TX (CMPSU-650TXEU) 88,88EUR
1 X OP ASUS, I5, LGA1156, I55P (P7P55D DELUXE) 167,54EUR
1 X INTEL CORE I5 750, 2.66 GHz 8MB LGA1156 BOX 177,30EUR
1 X PATRIOT 2x 2GB DDR3 1600MHZ SECTOR5 8-8-8-24 3DMark 121,62EUR
1 X Hladilnik COOLER MASTER V8 51,62EUR
1 X SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87EUR
1 X DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK BLACK 20,10EUR
1 X ATI Powercolor HD5850, 1024MB DDR5, dual DVI 230,60EUR
Skupaj: 1005,33EUR

Ali razlika 250EUR investiranja v boljše komponente opraviči 30-35% višji overclok? Kakor za koga?
Za to razliko EUR lahko pri budget računalniku dokupiš hiter SSD; ali za 250EUR boljši monitor od tega katerega že imaš; ali ...

ABX ::

Ma kakšen 30%, pravi overclock je 50-70%.

In tako dobiš 4.0GHz+ CPU, kar seveda sploh ne moreš kupit, oz. daš 1.000E+ za 3.2GHz.

Če je 3.2Ghz CPU vreden 1.000E pa je druga debata.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

dzinks63 ::

Ma kakšen 30%, pravi overclock je 50-70%.

Pri tej primerjavi je mišljena razlika med overclockanim 1. primerom in overclockanim 2. primerom. In med tema dvema je lahko cca 35% razlike. In za to razliko se postavi vprašanje opravičenega vlaganja 250€ v boljše komponete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

Law_Enforcer ::

BW, ti malo trollaš?

Brezvezna tema...

Moja Xsara doseze 130km/h v manj kot pol minute. Pa bi potrpel tudi kako minuto, ce bi bilo treba.


Jaz pa bi pop*zdil. Kaj češ - sto ljudi, sto čudi.

Aja, še to:
Hitreje pa itak ne smem voziti.

Nima nobene veze s pospeškom tvoj Xsare.

BigWhale ::

1. budget komponente, navitje cca 20-25%


Koliko pa pridobis denarno s to kombinacijo v primerjavi z ne-navitim racunalnikom? 20-25%?

Predvsem to me zanima. Ali se navijanje pri povprecnih racunalnikih s povprecnimi komponentami izplaca. Moji rami so recimo brez dodatnih hladilnikov in raznoraznih bakrenih oblog. Jim bo hitrejsi FSB skrajsal zivljensko dobo? Bodo bolj nestabilno delovali zaradi tega?

Komponente, ki so namenjene navijanju me sploh ne zanimajo, ker so razred zase.

jest10 ::

Če naviješ v mejah normalnega, jasno da ne bo nobene nestabilnosti in tudi ne krajše življenjske dobe. Življenjsko dobo po večini krajša povišana voltaža(posledično tudi višja temperatura). Dokler navijaš brez višanja voltaže, si popolnoma na varnem.

dzinks63 ::

Če boš navil povprečne komponete z nič ali rahlim dvigom voltaže, lahko pridobiš cca 20%. Delovanje računalnika bo seveda odzivnejše in hitrejše (ne bo pa razlika za dol padet). Komponentam praktično ne boš nič skrajšal življenske dobe, saj se bodo segrevale le par stopinj bolj kot na stock. Seveda je takšen dobitek zmogljivosti dobrodošel, saj te ne stane nič, sam se odločiš ali boš zadevo malo navil ali ne. Pri ramih lahko spremeniš delilnik, tako, da če naviješ procesor, bodo rami še vedno delovali točno ali v bližini deklariranih stock nastavitvev in jim s tem ne škodiš nič, ker se za njih ni spremenilo nič, tako da bodo popolnoma stabilni in tudi življenske dobe jim ne boš krajšal. Seveda pa lahko rame naviješ preko privzetih deklariranih vrednosti, jim povečaš napetost, vendar s tem posegom pri navijanju za minimalne vrednosti ne pridobiš praktično nič. Največ se pridobi z navijanjem samega procesorja in grafične kartice (če se gre za igre).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

ncc2000 ::

1. budget komponente, navitje cca 20-25%


Koliko pa pridobis denarno s to kombinacijo v primerjavi z ne-navitim racunalnikom? 20-25%?

Predvsem to me zanima. Ali se navijanje pri povprecnih racunalnikih s povprecnimi komponentami izplaca. Moji rami so recimo brez dodatnih hladilnikov in raznoraznih bakrenih oblog. Jim bo hitrejsi FSB skrajsal zivljensko dobo? Bodo bolj nestabilno delovali zaradi tega?

Komponente, ki so namenjene navijanju me sploh ne zanimajo, ker so razred zase.



Čisto obične komponente imajo tudi lahko debelo rezervo.
Probaj sam in si ustvari lastno mnenje.
Če ne znaš, napiši tu podrobneje, kakšen hardware imaš, pa te bo folk z izkušnjami varno vodil v OC.

Tako sem tudi sam s pomočjo in znanjem od tu pripeljal svoj mlinček na ~50% OC za 24/7. V mojem primeru je glede na ne-OC varianto razlika ogromna. Če bi takrat kupil sistem, ki bi v osnovi nudil na stok nastavitvah podobne performanse, kot tale OC-an, bi bilo potrebno zagont 3x več €.

Ko sem z OC-jem prišel do stabilnega platfona komponent, sem malenkost znižal nastavitve za "rezervo". Sedaj že skoraj leto tole šiba pb, brez enega samega bsoda na popolnoma varnih temperaturah. PC je non stop v uporabi, uporabljajo ga vsi za vse živo.

Tu je filozofirat brez zveze. Boljši cooler imaš, lahko poizkusiš sam in vidiš, ali ti OC koristi ustrezajo. V nasprotnem pa opusti tovrstne misli. Nenazadnje si z svojim PC-jem tudi sedaj zadovoljen.

Pyr0Beast ::

Eh. Na 'višek' in rezervo se v današnji industriji praviloma ne gre več. Oboje so 'nepotrebni' stroški.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ncc2000 ::

Eh. Na 'višek' in rezervo se v današnji industriji praviloma ne gre več. Oboje so 'nepotrebni' stroški.


Na kaj se tole nanaša?

ABX ::

1. budget komponente, navitje cca 20-25%
2. overclock komponente, navitje cca 50-55%

npr 1:
1 X Ohišje LC Pro-907B, ATX/mATX, črn, brez napajalnika 29,80EUR
1 X Napajalnik LC 600W LC6600GP2 140mmFANv2.3(24pin) 49,90EUR
1 X OP GIGABYTE, I5, LGA1156, I55P (GA-P55M-UD2) 95,10 EUR
1 X INTEL CORE I5 750, 2.66 GHz 8MB LGA1156 BOX 177,30EUR
1 X RAM KINGSTON DDR3 1333MHZ 4GB KVR1333D3N9K2/4GB 95,46EUR
1 X SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87EUR
1 X DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK BLACK 20,10EUR
1 X ATI Powercolor HD5850, 1024MB DDR5, dual DVI 230,60EUR
Skupaj: 747,13EUR

npr2:
1 X OH.COOLER MASTER MIDT HAF 922 BLACK RC-922M 98,00EUR
1 X Napajalnik ATX 650W Corsair TX (CMPSU-650TXEU) 88,88EUR
1 X OP ASUS, I5, LGA1156, I55P (P7P55D DELUXE) 167,54EUR
1 X INTEL CORE I5 750, 2.66 GHz 8MB LGA1156 BOX 177,30EUR
1 X PATRIOT 2x 2GB DDR3 1600MHZ SECTOR5 8-8-8-24 3DMark 121,62EUR
1 X Hladilnik COOLER MASTER V8 51,62EUR
1 X SAMSUNG 500GB SATA2, 16/7200 - Spinpoint F3 (HD502HJ) 48,87EUR
1 X DVD/RW SAMSUNG SH-S223B/BEBE SATA BULK BLACK 20,10EUR
1 X ATI Powercolor HD5850, 1024MB DDR5, dual DVI 230,60EUR
Skupaj: 1005,33EUR

Ali razlika 250EUR investiranja v boljše komponente opraviči 30-35% višji overclok? Kakor za koga?
Za to razliko EUR lahko pri budget računalniku dokupiš hiter SSD; ali za 250EUR boljši monitor od tega katerega že imaš; ali ...


Primerjava ni fer, ker določeni precenjenih komponent ne rabiš za dodatno navijanje.

Kot recimo DELUXE plata, kaj ti rabi RAID za 1 disk? Pa še kakšno neumestno bi našel če bi se lotil.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pyr0Beast ::

Na kaj se tole nanaša?
Na 'rezervo' ki jo nekateri tako radi izkoriščate.

Včasih se da veliko narediti že z brušenjem dna hladilnika. Sploh grafičnih kartic, ki so imele debelo plast laka preko.

Včasih pa pač ne. Premajhen hladilnik in prešvoh napajalna elektronika.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Eh. Na 'višek' in rezervo se v današnji industriji praviloma ne gre več. Oboje so 'nepotrebni' stroški.


Na kaj se tole nanaša?


Nanasa se na: "Tale procesor zdrzi 150C temperature. Ok, bomo napisal da zdrzi 80C, da ne bo kdo prekuril prehitro."

Takih rezerv je dandanes zelo malo.

M-XXXX ::

Nanasa se na: "Tale procesor zdrzi 150C temperature. Ok, bomo napisal da zdrzi 80C, da ne bo kdo prekuril prehitro."

In to navadnega uporabnika briga kako? Procesor dejansko zdrži bližje 150C kot 80, vendar to tako ali tako ni pomembno, ker imajo procesorji oziroma matične mehanizme, da se sistem ugasne če se preseže kritična temperatura (kar se lahko zgodi pri navitem ali nenavitem sistemu, če gre kaj narobe).

Pyr0Beast ::

Zdrži BP 250°C ali še več verjetno. Samo takrat nanjga ne sme pritiskati napetost, pa še to za res majhen čas.

Hja, kritična temperatura je lahko že temperatura, pri kateri se proc začne kvariti. Ni pa tudi rečeno, da bo tak mehanizem pravilno deloval in izklopil pravočasno.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

M-XXXX ::

Ni pa tudi rečeno, da bo tak mehanizem pravilno deloval in izklopil pravočasno.

Če predpostavimo kaj takega, lahko potem predpostavimo tudi da senzorji lažejo in že zdaj deluje pri 100C+... In glede na to, da se procesor ne segreje tako hitro ima elektronika več kot dovolj časa, da zadevo izklopi (pravzaprav je več kot dovolj časa da prižgan PC (brez KAKRŠNEGA koli procesorskega hladilnika) izklopiš z držanjem na zagonski gumb>:D

Destroyers ::

ABX :: včeraj, 19:56:14
Ma kakšen 30%, pravi overclock je 50-70%.

Ne nabiji dej. Tudi z super overclock sistemi ne dosežeš vedno 70% overclocka, kaj pa šele z cheap komponentami. i7 920 je na default z turbo on 2.67GHz. 70% overclock bi bil 4.4GHz. Da ne omenjam dražjih modelov z višjo default frekvenco. i7 975 XE; default 3.33GHz, 70% oc je 5.661GHz. Get real man...
...They wanna build the prison!...

M-XXXX ::

i7 920 je na default z turbo on 2.67GHz. 70% overclock bi bil 4.4GHz.

Hehe, se nisem mogel upret:



Bodi pozoren na voltažo:)

Destroyers ::

To, da z navitjem cheap komponent dosežeš zmogljivost veliko boljših sistemov sploh ni res. En core2duo ne bo z nobenim navitjem dosegu zmogljivosti core i7 procov, pa če ga stopiš ne. Arhitektura dela svoje. Edini primer, kjer z navitjem pridobiš zmogljivosti dražjih sistemov, je npr. navitje proca iz ISTE družine, kot dražja verzija. Z nobenim ddr2 dual channel ramom ne boš dosegu prepustnosti ddr3 tripp channel ramov, pa tudi če komp spremeniš u livarno. And so on... Torej, če racionalno kupuješ, izbereš nižji model neke družine in z navitjem pridobiš frekvence/latence,... dražjih komponent iz zgornjega dela družine.

Navijalci trdijo, da bo z nekaj malega posegi moj racunalnik za isto ceno brez kakrsnih koli modifikacij tudi do 50% hitrejsi. Se pravi bo delal z 3.6GHz. Brez stroskov, brez novega hlajenja in tako naprej.

Če bo delal z 3.6GHz še zdaleč ne bo 2x hitrejši + Brez stroškov, brez novega hlajenja težko.

Moje trenutne potrebe so pokrite, sedaj se pa sprasujem komu sploh navijanje koristi in kaj pridobi clovek. Ali dejansko prihranim?

Koristi, ja, npr. v primeru, da namesto nakupa hitrejšega proca iz ISTE družine kupiš počasnejšega, z navitjem pa dosežeš frekvence hitrejšega/dražjega.

Grem v trgovino in kupim racunalnik za 550 EUR, ga navijem in bo sedaj delal kot racunalnik za vsaj 800 EUR?

No way. Če seveda kupuješ z glavo in ne z ritjo, da gre denarna razlika v brezvezne stvari.

Moram za navijanje dokupiti kako zadevo? Bom moral pogledati kako je s temperaturo? Bom moral bolj pogosto kontrolirati ventilatorje?

Vsekakor. Razen kontrole ventov no...vsake tolko časa spucaš prah pač in to je to.

Ostaja vprasanje: Ce moj procesor zadovolji moje potrebe, igre, ki jih igram na najvisji locljivosti mojega monitorja in z vsemi detajli vklopljenimi. Filme ponavadi renderiram ponoci in mi pohitritev 20% ne pomeni prakticno nicesar.

Ne, praktično ničesar.

Prosim ne mesajte v debato avtomobilov. Moja Xsara doseze 130km/h v manj kot pol minute. Pa bi potrpel tudi kako minuto, ce bi bilo treba. Hitreje pa itak ne smem voziti.

Ne bom.

Ay
...They wanna build the prison!...

ABX ::

ABX :: včeraj, 19:56:14
Ma kakšen 30%, pravi overclock je 50-70%.

Ne nabiji dej. Tudi z super overclock sistemi ne dosežeš vedno 70% overclocka, kaj pa šele z cheap komponentami. i7 920 je na default z turbo on 2.67GHz. 70% overclock bi bil 4.4GHz. Da ne omenjam dražjih modelov z višjo default frekvenco. i7 975 XE; default 3.33GHz, 70% oc je 5.661GHz. Get real man...


To da ti nisi sposoben izbrati poceni komponente ki omogočajo 70% ovrclock, še vedno ne pomeni da drugi niso.

Kupljeno:
17.7.07
1 x INTEL PROCESOR CORE 2 DUO E4300, 1.8 GHZ, 2MB, 800MHZ, LGA775 () = 112,69EUR [27.005,03SIT]
1 x ASUS Osnovna plošča P5K, P35 (dual PC2-6400U DDR2) () = 132,89EUR [31.845,76SIT]
1 x GEIL RAM DDR2 ULTRA, Dual Channel, PC2 6400, 800MHZ PLUS, 2 x 1GB (GX22GB6400UD) = 115,00EUR [27.558,60SIT]
1 x GEIL RAM DDR2 ULTRA, Dual Channel, PC2 6400, 800MHZ PLUS, 2 x 1GB (GX22GB6400UD) = 115,00EUR [27.558,60SIT]
1 x Hladilnik Arctic Cooling Freezer 7 Pro 19E

Še danes mi CPU dela na 3.3Ghz (~80% overclock)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Destroyers ::

Tudi z super overclock sistemi ne dosežeš vedno 70% overclocka, kaj pa šele z cheap komponentami.

Dobro, ajde. Dober primerek proca + voda = win 8-)
Drugače pa so to top of the top komponente. Evga Classified plata verjetno (430eur), najboljša plata, pa je vseeno dosegu "lih lih 70%" - kar je super ... you get the picture. Zamisli si zdej 70% oc na extremu.
Drugače pa lep oc, lepa voltaža M-XXXX.
...They wanna build the prison!...

ABX ::

Fora je v tem da za visok % overclock je potrebno počakat in kupit ob pravem času. Če kupiš high-end CPU bo teh 70% zelo težko dosegat.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Destroyers ::

To da ti nisi sposoben izbrati poceni komponente ki omogočajo 70% ovrclock, še vedno ne pomeni da drugi niso.

Ne mi ti prbijat tle kej jst nism sposobn. Moj i7 920 gre na 4.6GHz+. Govorim o večini ljudi, ne pa o 1% useh uporabnikov, ki obvlada navijanje in dosežejo taka navitja.

Pa tudi tvoj PC verjetno rabi napajalc, trdi disk, grafo in verjetno tudi ohišje, al ti laufa na kisik. Pol, ko pa to sešteješ, sploh ni več poceni config...
...They wanna build the prison!...

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Zavestnemu riziku zmanjšane vzdržljivosti mašine


Ma kakšnem zmanjšanju vzdržljivosti sistema. Dajte si reči da kakšen C2D procesor vstopni model na nazivni napetosti deluje z lahkoto z 1 GHz po jedru več le z spremembo FSB. Pa če na računalniku počneš karkoli. Ali igraš karte ali cele dneve converta video. Razlike v stabilnosti ne boš opazil ker je tisti 1 GHz tako ali tako čista reklamna poteza.

Ne pa mešati zdaj v temo tistih ki podirajo rekorde z tekočimi dušiki in reči tisto pa ni stabilno za normalno delo. To je samoumevno.

ABX ::

To da ti nisi sposoben izbrati poceni komponente ki omogočajo 70% ovrclock, še vedno ne pomeni da drugi niso.

Ne mi ti prbijat tle kej jst nism sposobn. Moj i7 920 gre na 4.6GHz+. Govorim o večini ljudi, ne pa o 1% useh uporabnikov, ki obvlada navijanje in dosežejo taka navitja.

Pa tudi tvoj PC verjetno rabi napajalc, trdi disk, in verjetno tudi ohišje, al ti laufa na kisik. Pol, ko pa to sešteješ, sploh ni več poceni config...


Sej ne govorimo to kaj dela Janez, ampak to kar se da pridobit z pravim o/c.
Ta moj PC pa ima čisto normalno ceno navadnega PC-ja. Napajalnik ima povprečno, tako kot ram, diski in grafična edino ohišje mogoče 20% dražje. Ampak za teh 20% več so diski na 30˙C.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Destroyers ::

Dobro no, zgleda da morm še 1x nalepit, še malo bolj odebeljeno.

Tudi z super overclock sistemi NE DOSEŽEŠ VEDNO 70% overclocka, kaj pa šele z cheap komponentami.

Treba je dobit dobr primerek proca, plate in ramov, pa dobro se morjo razumet med sabo. Pol se da tudi to dosegat. Lahko pa vložiš nevem kolko, pa dobiš en slab batch proca pa si u riti in je keš šou u ...
...They wanna build the prison!...

ABX ::

Dobro no, zgleda da morm še 1x nalepit, še malo bolj odebeljeno.

Tudi z super overclock sistemi NE DOSEŽEŠ VEDNO 70% overclocka, kaj pa šele z cheap komponentami.

Treba je dobit dobr primerek proca, plate in ramov, pa dobro se morjo razumet med sabo. Pol se da tudi to dosegat. Lahko pa vložiš nevem kolko, pa dobiš en slab batch proca pa si u riti in je keš šou u ...


Vsekakor, zato pa prebereš teste da maksimiraš tvoje možnosti. Jaz moj CPU nisem kupil na blef in upal da bo šel na 80% o/c.

P.S: Od časa Celerona 300A so vsi moji CPU bili naviti za vsaj 50%.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Destroyers ::

No, no, to je že bolj primerna beseda, da "maximiraš" možnosti.
Pa tudi stari enojedrni celeroni so se super navijali 100%+. Dvojedrniki tudi, s štirimi jedri pa ni več lih tako. Govoriu sm o sedanjih sistemih, ne pa o starejših.

No u glaunem upam da ste usi razumeli moj point.

Ay
...They wanna build the prison!...

BigWhale ::

No, jaz sem danes na Q6660 experimentalno dvignil FSB na 340 (necesa, ker enot zraven ne pise. :> ) in je stvar delovala lepo. 3 in nekaj GHz. Potem sem zalaufal Battlefield 2 in je stvar delala isto kot prej. :P

Kasneje je masina zmrznila, kljub temu, da je bila maximalna temperatura procesora 56 stopinj. Po odvitju se pa ni nic bistvenega spremenilo. Masina je se vedno zmrzovala in se vedno zmrzuje. Zakaj ne vem. Sumim, uTorrent in TrueCrypt, to sta dve novi stvari, ki sem ju dodal k sistemu po navitju. :)

ALT ::

FSB se meri v MHz.

pa kot sm ze prej reku, glej da bos nastavu FSB tako, da ga plata ustrezno deli in pride hitrost PCI vodila spet na default vrednost. ostale komponente znajo sicer delati probleme, sploh ce niso kvalitetne. majhna prekoracitev seveda ne skodi, ampak hocem te opozoriti, da ne bos slucajno posteno zamaknil frekvence ostalim zadevam. verjetno so te meje 300, 333 in 366MHz, sicer pa ti bi moralo pisat na koliko se je spremenila frekvenca PCI vodilu.

to ti pravim predvsem zato, da se ne bi odlocil FSB pustiti na 330MHz, ker ti deluje bolj varno kot 340, v resnici pa je dosti slabse, ker je razlika med 300-330 vecja kot 333-340. (to sicer pisem iz glave, bos moral sam preverit kako tvoja plata deli FSB, ampak moja vem da pri 333, 366 in 400 spet pravilno nastavi PCI)

Valvoline ::

No, jaz sem danes na Q6660 experimentalno dvignil FSB na 340 (necesa, ker enot zraven ne pise. :> ) in je stvar delovala lepo. 3 in nekaj GHz. Potem sem zalaufal Battlefield 2 in je stvar delala isto kot prej. :P

Kasneje je masina zmrznila, kljub temu, da je bila maximalna temperatura procesora 56 stopinj. Po odvitju se pa ni nic bistvenega spremenilo. Masina je se vedno zmrzovala in se vedno zmrzuje. Zakaj ne vem. Sumim, uTorrent in TrueCrypt, to sta dve novi stvari, ki sem ju dodal k sistemu po navitju. :)

Zalaufaj nekaj konkretno zahtevnega,npr gta4 navij proc na 3.2-3.3ghz pa boš vidu če je razlika ali ne. če si dvignil fsb verjetno si še rame navil,in zato je pc zmrznil. Nastavit je treba delilnik ramov tako da k je proc navit da so rami v mejah normale. Preveri z programom cpu-z če je tako.Pa si nabavi enga aftermarket kulerčka,tle na ST je en prodajal fajna zalmana za 10e,novi akasa965 stane 15-20e.

dzinks63 ::

Za stock hladilnik pri Q6600 je navitje na 3,2-3,3 preveliko. Če bo delal stabilno na 3,0 bo super. Pregledati moraš nastavitve za PCI, PCI-e, rame, da bodo v okviru deklariranih.

Okapi ::

Dajte malo sledit debati. Na začetku je slikca, kakšno komadino od hladilnika si je nabavil BigWhale.

O.

BigWhale ::

Na koncu vseeno pridemo do tega, da navijanje le ni tako zelo enostavno in preprosto, kot je bilo sprva receno. Za uspesno naviti racunalnik moras poznati kar nekaj stvari in ni dovolj, da kar na pamet povecujes vrednosti v BIOSu, mar ne? Hardcore overclocker oziroma tisti, ki mu je overclocking hoby bo itak zmetal kupe denarja za Megahertz ali dva, "BigWhale povprecni" pa raje ne bo navijal, da ne bo kaj pokvaril. Oziroma je procent taksnih nedeljskih navijalcev precej majhen.

Nekako tako kot pri tunanju avtomobilov.

Ja, mojemu hladilniku se rece Asus Artic Square. Tole no (sam brez ledic :>):
 Cool, quiet and shiny. Tko pise!

Cool, quiet and shiny. Tko pise!



In kot pravi, procesor se ni pregreval, ker je imel maximalno 56 stopinj celzija, kar se ni kriticno za Q6600. Poleg tega se je masina obesila se trikrat po tem, ko sem vse skupaj dal nazaj na tovarniske nastavitve. :)

ABX ::

Ne, navijanje ni enostavno. Mogoče se splača, ampak samo če ti je porabljen čas užitek. Nekako kot uporaba Linuxa. :)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

ALT ::

no marsikatera stvar na racunalnikih ni enostavna za zacetnika. ampak roko na srce, za navit procesor ne rabis veliko znanja, verjetno je dosti pol ure ali ura googlanja in ze lahko iztisnes 20% vec iz procesorja z stock hladilnikom, sploh novejsimi, ki so narejeni v 45nm.

je pa res, kar VelikiKit hoce povedati s to temo, da za povprecnega uporabnika, ki mu racunalnik dela dovolj hitro za njegove potrebe OC ni potrebno. ce pa te malo firbec daje in si zelis majhne pohitritve za ceno par ur casa majhen OC ni slaba zadeva.

M-XXXX ::

Na koncu vseeno pridemo do tega, da navijanje le ni tako zelo enostavno in preprosto, kot je bilo sprva receno. Za uspesno naviti racunalnik moras poznati kar nekaj stvari in ni dovolj, da kar na pamet povecujes vrednosti v BIOSu, mar ne? Hardcore overclocker oziroma tisti, ki mu je overclocking hoby bo itak zmetal kupe denarja za Megahertz ali dva, "BigWhale povprecni" pa raje ne bo navijal, da ne bo kaj pokvaril. Oziroma je procent taksnih nedeljskih navijalcev precej majhen.

Na pamet ne, lahko pa vzameš začetno vrednost in ji prišteješ 10%, nastaviš FSB ali QPI na neko željeno vrednost in si končal- vzame ti 2 minute max. In dokler ne boš šel nastavljat v rdeče polje ne bo nič narobe.

ABX ::

Vse stock inštalacije hladilnikov so zanič.

Že samo očiščenje hladilnika in CPU-ja, ter namaz kvalitetne paste bo znižala temperatura za ~50%. Ne glede na to če se bo potem navijalo ali ne priporočam ta poseg.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

BigWhale ::

Hm, eno vprasanje okrog termalnih past. Vcasih je bilo tako, da so bile termalne paste precej redke in razmazljive in je veljalo, da so namenjene polnjenju mikro razpok, ki nastanejo na procesorju.

Takrat si termalno pasto namazal na procesor in jo potem s kaksnim kartonom odstranil odvecno pasto.

Danes pa so termalne paste bolj kot eni zvecilni gumiji, ki ga ne mores na tanko namazati... ?

axee ::

Ponavadi na procesor kapniš kapljico v sredino, še bolje se mi zdi da darediš dve res tanki liniji po procesorju. Stver se super razmaže ampak res TANKI liniji.

Meni pa se ne zdijo kot žvečilni gumiji, sicer nevem za ostale (uporabljal Arctic Silver 5, MX-2 in sedaj MX-3) in so vse zelo lahko razmazljive za moj okus :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

ABX ::

Hm, eno vprasanje okrog termalnih past. Vcasih je bilo tako, da so bile termalne paste precej redke in razmazljive in je veljalo, da so namenjene polnjenju mikro razpok, ki nastanejo na procesorju.

Takrat si termalno pasto namazal na procesor in jo potem s kaksnim kartonom odstranil odvecno pasto.

Danes pa so termalne paste bolj kot eni zvecilni gumiji, ki ga ne mores na tanko namazati... ?


Dej eno vrečko na prst. Drugače čekiraj youtube, dobiš vse kar te zanima.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Pyr0Beast ::

Imaš termalni čigumi in termalno pasto in še kar nekaj oblik termalnega materiala.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik za full HD obdelavo

Oddelek: Kaj kupiti
283780 (2831) opeter
»

kateri procesor kupiti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
23014033 (9783) xnnx
»

navijanje AMD procesorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
776116 (4719) Davidf1
»

Sami problemi z navijanjem 4-jedrnika

Oddelek: Navijanje
392468 (1600) Fr33man
»

navijanje Quad procesorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Navijanje
37323473 (18163) Jst

Več podobnih tem