» »

navijanje Quad procesorja

navijanje Quad procesorja

AapocalypseE ::

Za okoli 100MHz se navija G0 boljše. Sem gledal en review in so meli na zraku, B3 nekaj čez 3.3GHz, G0 nekaj čez 3.4GHz, tako da potem v programih in igrah ni neke razlike.

M-XXXX ::

Je ponavadi pa kar malo večja razlika med G0 in B3. Dobri G0 gredo tudi 4ghz na zraku za teste (naprimer moj)

Xtra ::

...pa ne pri full load8-O 8-O

LP

M-XXXX ::

Testi= 3DMark, superPI,...

AapocalypseE ::

M-XXXX, tvoj gre 4GHz na zraku? Kolko vidim maš vodno. Yorkfield novi gre na zraku 4GHz, Kentsfield pa ne.

Še test, res zelo dober procesor in še hlajen z istim coolerjem, ko mam jaz. :D

Still, running a 45 nm processor at this voltage is definitely not a long-term solution, since there is a risk that the CPU is gradually damaged as a result of electromigration. There is a possibility that the conducting paths inside the CPU could literally be ablated and thus destroyed. The result is that one day, the computer suddenly shuts down and will never start up again with that CPU.

Pa je v BIOS-u nastavljena voltaža samo na 1.4375 V, pol bi mogo M-XXXX-ov cpu izdahnit kr hitro. :D

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

3915 na vodi za 24/7 pri 1.56V, 4160mhz na vodi za teste pri 1.63V:D

Jst ::

Nekdo je prejle v temi razlagal, da *timingi niso toliko pomembni v nasprotju z hitrostjo*.

Danes sem malo testiral.

Intel Core 2 Quad Q6600 2.4 @ 3.0 (FSB 333)

SiSoft Sandra 2008.1.12.34, Memory Bandwidth. Timinige določila plata (Asus P5K) preko SPD tabele. Test pognal trikrat zaporedoma in vzel avg. (V bistvu sploh ni bilo razlike, mogoče za 1-3)

DDR 666(333): 5747|5872; 4-4-4-12; 1:1;
DDR 800(400): 5778|5800; 5-6-6-18; 5:6;
DDR 834(417): 5789|5816; 5-6-6-18; 4:5;

Različni timingi za različne hitrosti. Razlika med 666 in 834 je zanemarljiva.

Tisti, ki je tole razlagal (da hitrost *>* timingi), naj mi pove, kje in kako je testiral.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Imam pa še eno vprašanje za lastnike P5K.

Recimo, da hočem imeti procesor OC, vendar množilnik nočem imeti na 9 ampak na 8 (ali 7). Imeti pa tudi hočem vklopljen SpeedStep.

Če pod "JumperFree" nastavoim množilnik na 8, pod "Advanced CPU settings" pustim "CPU Ratio Control" na "auto", SpeedStep vklopim, ali bo speedstep lepo (pravilno) delal in skakal iz 6 na 8?

Zakaj ima pa ta plata na dveh straneh (JumperFree in CPU Configuration) možnost nastaviti množilnik?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

pozitron ::

Če nastaviš pod juperfree, se bo tam avtomatsk tut prestavil oz. ni ti treba na obeh koncih prestavljat.

Jst ::

Izi: kaj si vzel za merilo za izkoristek več speeda?


--

Kako vidiš, kje ti grafa dela: 1x, 2x, 4, 8, 16x speed-a na PCIExpress vodilu? V 90x driverjih (hm... tu bom povedal: p5k, nvidia driverji 16X.X) sem vedel kje tole poiskati...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Izi ::

DDR 666(333): 5747|5872; 4-4-4-12; 1:1;
DDR 800(400): 5778|5800; 5-6-6-18; 5:6;
DDR 834(417): 5789|5816; 5-6-6-18; 4:5;

Različni timingi za različne hitrosti. Razlika med 666 in 834 je zanemarljiva.


Seveda je razlika med 666 in 834 je zanemarljiva, če pa imaš pri 666 sinhrono razmerje pri 834 pa asinhrono.
Če že kaj testiraš potem spreminjaj vedno samo en faktor ne pa kar tri (frekvenco, sinhronost in zakasnitve) naenkrat.

Vse tri nastavitve dajo skoraj enake rezultate:
DDR2 800; 5-5-5-15; 1:1 = DDR2 900; 5-5-5-15; 5:6 = DDR2 920; 6-6-6-18; 5:6

Zakasnitve so vedno višje in zaradi tega tudi vedno manj pomembne. Naprimer med CL2 in CL4 je 100% večja zakasnitev, med CL5 in CL6 pa zakasnitev večja samo še za okoli 30%. Že samo zaradi tega so danes zakasnitve 3-krat manj pomebne kot pred nekaj leti.
Poleg tega pa je bilo včasih igranje z zakasnitvami bolj pomembno ker se RAM frekvenčno ni dal kaj dosti naviti. 4 leta nazaj si bil zelo srečen, če si iz 200 MHz prišel na 220 MHz in zato je bila velika razlika, če si imel zakasnitev CL2 ali CL4, daneš pa naviješ RAM mimogrede iz 800 MHz na 1000 MHz in v teh dodatnih 200 MHz je več hitrosti kot pa če bi zakasnitve premaknil iz CL5 na CL10.
Danes je torej pomembno, da iz RAMA iztisneš tistih dodatnih 200 MHz in da deluje sinhrono 1:1, zakasnitve pa so takorekoč nepomembne.

Hitrost vodila pa desno klikni na namizje in izberi "NVIDIA Control Panel", nato izberi padajoči meni "Help" in "System Information".
Odpre se okno "System Information" in tam je med drugimi pomembnimi podatki tudi "Bus: PCI Express x16"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

macgajver ::

Ah dej no kako pa boš sinhrono 1:1 dobil čeje že navaden 400mhz ddr800 domala prehiter malo je takih ki ženejo matično pri 400fsb Dobr jest jo naprimer ampak potem imaš hitrejši ram kot to kako potem skoraj nemogoče ga je gnat v 1:1. je pa res precej hiter recimo 500mhz 5.5.5.15 in 400mhz 4.4.4.12 1:1 JE HITREJŠI.
tenstan krompir je pa zakon

dusty ::

Pri C2D in C2Q ih ne, je hitrejsi sistem ce imas visje frekvence ramov kot pa nizje zakasnitve.

macgajver ::

Nebi rekel vsaj po mojih testih ne pozabil si razmerje 1:1 pri 400mhz skupaj s nižjimi zakasnitvami dajo izjemno lep rezultat.
Sicer so pa razlike lahko rečem zanemarljive.Se ne splača sekirat zaradi ramov.
tenstan krompir je pa zakon

Izi ::

kako pa boš sinhrono 1:1 dobil čeje že navaden 400mhz ddr800 domala prehiter

Znižaš maksimalni množitelj procesorja iz 9 na 8 in si vse rešil.

Mogoče bi lahko rekli, da je sinhrono razmerje 1:1 celo bolj pomembno kot visoka frekvenca.

Primer navitja na popolne začetnike: (če imaš še stari DDR2 RAM, ki je deklariran za 667 MHz)
Povišanje FSB na 333 MHz in vse ostalo na "Avto" (tukaj gre v bistvu za frekvenco 333,5 MHz, ker BIOS prikazuje samo cela števila za FSB, da ne bo kdo čudno gledal izračunov)
Notranja frekvenca procesorje je 333 x 4 = 1333 MHz,
zunanja frekvenca procesorja je med 333 x 6 = 2000 MHz in 333 x 9 = 3000 MHz,
RAM pa deluje na 333 x 2 = 667 MHz v razmerju 1:1

Primer navitja za povprečnega navijalca: (če imaš novejši DDR2 RAM, ki je deklariran za 800 MHz)
Znižanje množilnika na 8 in povišanje FSB na 400 MHz in zvižanje voltaže za procesor, vse ostalo na "Avto".
Notranja frekvenca procesorje je 400 x 4 = 1600 MHz,
zunanja frekvenca procesorja je med 400 x 6 = 2400 MHz in 400 x 8 = 3200 MHz,
RAM pa deluje na 400 x 2 = 800 MHz v razmerju 1:1
To je primer minimalnega navijanje, kjer skoraj ne more iti kaj narobe, če le nimaš kakšnega starega RAMA in če imaš spodoben hladilnik za takrat, ko matična preklopi množilnik na 8.

Za ekstremne overclockerje pa množilnik 7 in FSB 500 MHz, kjer nobena nastavitev ne sme biti več na "Avto": (Treba je imeti najnovejši navijalski RAM, dober hladilnik in dobro prevetreno ohišje in v zakup vzeti nevarnost, da kaj predčasno crkne :D )
Notranja frekvenca procesorje je 500 x 4 = 2000 MHz,
zunanja frekvenca procesorja je med 500 x 6 = 3000 MHz in 500 x 7 = 3500 MHz,
RAM pa deluje na 500 x 2 = 1000 MHz v razmerju 1:1
To je nekako maksimalno navitje, ki je še uporabno za vsakodnevno delo.
Za večja navitja je potrebno vodno hlajenje in pa tudi življenska doba procesorja verjetno ne bo večna, ker je potrebna voltaža v tretjem primeru že okoli 1,5 Voltov.

Za večino je najbolje nekje vmes med drugim in tretjim primerom in z množilnikom 8 poskusiti doseči največ kar se da.
Vsi trije primeri se dajo doseči z vsakim Q6600 obeh revizij B3 in G0 in z zračnim hlajenjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

AapocalypseE ::

Jaz sem naredil tako:

Notranja frekvenca procesorje je 333 x 4 = 1333 MHz,
zunanja frekvenca procesorja je med 333 x 6 = 2000 MHz in 333 x 9 = 3000 MHz,
RAM pa deluje na 500 x 2 = 1000 MHz v razmerju 2:3

Če pustim vse na stock, torej rame na 400MHz, cpu 2.4GHz dobim v Visti za rame oceno 5.6, zdaj ko mam nastavljeno kot je zgoraj opisano, dobim oceno 5.9. Aja latence mam skozi 5-5-5-15.

Če mam proc na 3GHz, mam voltažo samo na 1.325 V vdroop na 1.27V, kar se mi ne zdi visoka voltaža, če pa hočem dat na 3.2GHz morem voltažo nastavit na 1.405 vdroop na 1.35, kar se mi zdi za 200MHz preveč visoka voltaža.

Zgodovina sprememb…

Izi ::

StreetRacer, če se ne upaš dati procesporja čez 3 GHz, potem boš najbolje izkoristil vse skupaj, če uporabiš 500 x 6, ker imaš tako divji RAM.
Tako bo procesor vedno na 3 GHz, RAM pa boš imel na 1 GHz in v razmerju 1:1. Edino tako boš v popolnosti izkoristil RAM.

M-XXXX ::

Izi a misliš da bo QuadCore dosegel 500FSB-ja? Malo jih gre na 500FSB-ja, tudi matične ne gredo vse, za 24/7 pa je to skoraj nemogoče:)

macgajver ::

vsi trije primeri se dajo doseči z vsakim Q6600 obeh revizij B3 in G0 in z zračnim hlajenjem.

Tole tudi nebo držalo recimo moj q6600 nad 2.8ghz ni stabilen če imaš smolo lahko dobiš tak procesor kot ga imam jas.
tenstan krompir je pa zakon

Jst ::

Izi: Še enkrat: kaj si vzel za merilo za hitrost rama?


--

Hvala za odgovor v zvezi z pcie hitrostjo. Zmotila me je pa sandra, v naslednji sliki (sem obkrožil):



Zgleda mi, kot da imam grafično na PCIe 1x busu. Čudno. V nvidijinih driverjih mi pa lepo piše, da je bux 16x.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

k4vz0024 ::

Men gre pri 5-5-5-12, pri 4-4-4-12 pa se Pi narobe izračuna, zato sem šel nazaj na 5-5-5-12. Očitno procesor ne zmore;(

Jst ::

Bom povedal svoje mnenje.

Meni se tudi zdi najbolj logično, če je fsb:ram 1:1. To pa zato, ker imajo Intelovi procesori quad pumped bus (krat štiri). Zato se na vsaki četrti cikel pogovarja z ramom. Če bi imel pa kakšen drug množilnik fsb:ram, bi pa enkrat moral procesor čakati ram, drugič ram procesor.

Zakaj pa delajo rame "hitrejše" od procesorja? Hja, težko vprašanje. Ker imajo Intelovi procesorji quad pumped bus, je mogoče bolj optimalno, da je množillnik (recimo) 1:2. To je (stock) bus 266, ram 533, torej DDR2 1066. Plate imajo pa raznorazne množilnike za ram prav zato, da si nastaviš hitrost rama takšno, kakšen ram si kupil. Če je to optimalno ali ne...

Kako je pa z latencami vs. speed, bi pa probal, če bi mi Izi odgovoril, kaj je vzel za merilo za učinkovitost (hitrost) rama. V Sandri je memory bandwidth bil v mojem primeru enak. Zakaj te je pa zmotil množilnik rama, Izi, saj v tem benchmarku to nima veze.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

DominusSLO ::

Izi je napisal kr fajn vodič za začetnike, pozabil pa je napisat, da je pri 400fsb navita tudi osnovna plošča in definitivno vsaka ne zmore toliko.
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Xtra ::

Primer navitja za povprečnega navijalca: (če imaš novejši DDR2 RAM, ki je deklariran za 800 MHz)
Znižanje množilnika na 8 in povišanje FSB na 400 MHz in zvižanje voltaže za procesor, vse ostalo na "Avto".
Notranja frekvenca procesorje je 400 x 4 = 1600 MHz,
zunanja frekvenca procesorja je med 400 x 6 = 2400 MHz in 400 x 8 = 3200 MHz,
RAM pa deluje na 400 x 2 = 800 MHz v razmerju 1:1
To je primer minimalnega navijanje, kjer skoraj ne more iti kaj narobe, če le nimaš kakšnega starega RAMA in če imaš spodoben hladilnik za takrat, ko matična preklopi množilnik na 8.

Se pravi, jst bom meu te rame:

Geil Black Dragon 2GB (2x1GB) PC6400 DDR2

kapaciteta: 2GB (2x 1GB)
število čipov: 2x 16
tip: 240-Pin DDR2 SDRAM
hitrost: DDR2 800 (PC2 6400)
CAS Latenca: 4-4-4-12
napetost: 1.9-2.4V
ECC podpora: Ne
registriran: Ne
hladilnik: Ne

pa isto Quad procesor, ki bo hlajen z temle heat pipom:

ZALMAN CNPS9700LED

združljivost s podnožji: S754/S939/S940, AM2 in LGA775
velikost hladilnika: 90 x 124 x 142 mm
velikost ventilatorja: 110mm, led osvetlitev modra
heatpipe: Da, 3x
ročno krmiljenje ventilatorja: Da, Fanmate2
hitrost vrtenja ventilatorja: 1.250 – 2.800 obr/min
nivo glasnosti: 19.5 – 35dBA
ležaj: kroglični
material: baker/aluminij
teža hladilnika: 764g

Pa me zanima če je to kr si ti reku(zgoraj navedeno) res uredu. :)

LP

macgajver ::

A kdo od vas navijalcev ve kaj je tista nova funkcija v biosu na p35 platah transaction booster
tenstan krompir je pa zakon

Izi ::

Transaction Booster ti pospeši celoten sistem ampak smisel ima samo če nič ne navijaš, drugače se ti bo takoj vse sesulo. Skratka za navijalce nič kaj uporabnega. Pusti ga na "Avto" in bo vedno izključen, kar je najbolje.

Jst, hitrost ramov sem meril z Sandro in Everestom.

Glede hitrosti FSB-ja pa naj omenim, da 500 MHz ni za Q6600 nič posebnega in če ne gre potem problem leži v matični in ne v procesorju.
Za doseganje 500 MHz in več je treba imeti navijalsko matično ploščo.
Z večino P35 plošč se da da doseči 500 MHz brez problema.
Najboljša izbira trenutno je še vedno Asus P5K Deluxe, ki po mnogih testih kaže, da FSB deluje brez problema nekje do 540 MHz.

Xtra ::

Uff, jst sm tole plato nabavu:



GIGABYTE GA-P35-DS4 P35

tip podnožja: LGA 775
tip procesorja: Intel Celeron/Pentium 4/Pentium D/EE/Core2Duo/Extreme/Quad
hitrost zunanjega vodila: 1333/1066/800/533MHz
vezni nabor - severni most: Intel P35
vezni nabor - južni most: Intel ICH9R
število podnožij za pomnilnik: 4
DDR standard: DDR-II 1333/1066/800/667
maksimalna količina podprtega pomnilnika: 8GB
podpora dvokanalnega pomnilnika: Da
podpora ECC: Ne
podpora registriranega pomnilnika: Ne
razširitveni sloti:
1x PCI Express x16
1x PCI Express x16 (x4)
3x PCI Express x1
2x PCI 32bit
diskovni podsistem:
6x SATA 300, SATA RAID 0/1/5/10
dodatni PATA krmilnik JMicron
1x PATA (2 napravi) ATA133
2x SATA 300, SATA RAID 0/1
integriran grafični vmesnik: Ne
integriran zvočni vmesnik: Realtek ALC 889A 8-kanalni
integriran mrežni vmesnik: 1x 10/100/1000Mbs
zunanji vmesniki:
2x PS/2
1x LPT
1x COM
4+8x USB 2.0
8x avdio
1+2x firewire
tip matične plošče: ATX
dimenzije: 30.5cm x 24.4cm

A je dobra za navijat majga Quada?

>>><<< ::

Xtra, pretežek cooler imaš, plato ti bo ftrgalo na pol. Pa ni treba kopirati vsega teksta od Mlacoma sem!!!!11
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

pozitron ::

8-O lepa plata. Zanimiv heatpipe.

Xtra ::

Dobra, sem pa 100% da plate ne bo vtrgalo na pol, drugače jo neb prodajal>:D .DavidX300, tut men je lepa.Zanima pa me, kko je kj pr OC.

LP

pozitron ::

Najbolj, da prebereš kak review.

Xtra ::

Uf kd ve zakako stran, k bi bla bl za plate.Osebno ne vem za nobeno.Mogoče ti Davidx300?
Grem mal googlat, če bo kj.

LP:)

pozitron ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pozitron ()

Xtra ::

Thx.Kj nouga nism zvedu.Powsod jo pa hvaljo, in da je vredna svoje cene do penija:)) .

lP

npl ::

Zdravo!
Ko poskušam svojemu Q6600 spremeniti množilnik iz 9x na 10x sam skoči spet nazaj na 9x.
Imam osnovno pločšo asus P5N32-E sli plus.Procesor je (zaenkrat še) nenavit.
Mogoče veste kaj je narobe?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: npl ()

DominusSLO ::

npl:
Množilnik ne moreš nastavit na več, kot 9. Lahko ga edino nižaš do 6(kar večina plošč sama počne, če ne izklopiš določenih funkcij). Navija se torej z višanjem fsb-ja. Pazit pa moraš predvsem na ram, ki se viša skupaj s fsb-jem in je treba kr kmalu spremenit delilnik. Upam, da sem ti vsaj malo razjasnil...
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

npl ::

Aha
Prepričan sem bil da sem nekje prebral da so s to plato zvišali množilnik na 12x pa je Q6600 delal na 3,2Ghz8-O
Kje je že to bilo.............................
Navijanje z FSB pa poznam.

Azrael ::

Množilnik ne moreš poljubno spreminjati pri procesorjih, ki so kupljeni v prosti prodaji. Na voljo za ta procesor imaš množilnike od 6 do 9. To je vse.

Za ostale hece skoli množilnika rabiš Ingeniring Sample CPU, ki pa ni v prosti prodaji. Lahko lepo prosis Intel zanj, samo resno dvomim v uspeh. Ti procesorji niso namenjeni običajnim smrtnikom.
Nekoč je bil Slo-tech.

AapocalypseE ::

Intel ma odprte množilnike pri Extreme verzijah.

Xtra ::

Dejansko pa je res boljši večji množilnik in manjši FSB.Mnj se greje.Valda gre pol več:))
Jutr dubim hudiča z G0! steppingom, bom stestiru pa povem kakšna je stvar.

LP:)

JIM22 ::

Vsem ki nimate pojma, si mal osnove preberte, da boste sploh vedl kaj je kej in ne da neki v tri dni kvasite. Pol se pa spravte navijat. Če veš osnove ni nič teškega, če pa ne veš pol je pa mal težje.:\
Digitalni marketing, nastop na spletu v naročnikovem imenu.

Vsi na FB pridružite se itVision :)

>>><<< ::

Brez osnov težje kaj koristnega narediš, nekateri pa se na ta način igrajo z procesorji za 250 evrov... >:D
ATI cards are like buses... They're huge, red and have bad drivers.

Xtra ::

Če bi kupil sami, se zih neb tko igral:))

LP

DominusSLO ::

Brez osnov težje kaj koristnega narediš, nekateri pa se na ta način igrajo z procesorji za 250 evrov... >:D


Nekje je treba začet :D In največ se naučiš, če kej zajebeš :D
Pa še pameten si lahko pol, kako se navijati ne splača...>:D
cpu&nb watercooled, gpu on air at the moment

Xtra ::

Ja, upraš mojga fotra, kokrat sm mu kot mulc sesu komp :)) , al pa dj.K sm ta zadnga s šraufom of ohišja stik na plati naredu in je šlo use u pi***.

LP

JIM22 ::

Sej kot zgleda se boš ti igral in ne mi. Eni dober vemo kak pa kaj.;) Drugi se morjo pa še naučit, vsaj osnov, da pol lahko dalje razmišlajo o kakem navijanju.
Digitalni marketing, nastop na spletu v naročnikovem imenu.

Vsi na FB pridružite se itVision :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JIM22 ()

macgajver ::

Sedaj sem navil cpu na približno 3ghz mogoče malček manj sicer mi prime po kakšnih 15minutah najde napako toda za 3dmark06 je dovolj.

Me zanima kakšen je vaš cpu score pri 3.0ghz večina vas ima 333x9.
No jas sem na moji plati asusP5KC na 425x7 to znese nekje 2975mhz na 3dmarku pa mi kaže 3825 zgleda da 3dmark ne dojame nižjega množilnika.
Testirano na win xp.

tenstan krompir je pa zakon

Zgodovina sprememb…

steev ::

Da se še jest pohvalim:
:|

Xtra ::

No, no, zdej se pa že važš :)) :)) :))
Upam da bo meni tak score ratal.Zelo lep!

LP:)

M-XXXX ::

Še vedno pa ne dobite mojega CPU score 6246 Marks


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

nova grafična in intel q6600

Oddelek: Strojna oprema
403309 (2518) severjug
»

>>E8x00 serija a.k.a Wolfdale<< (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Navijanje
48940707 (22249) Dr_M
»

Pomoč pri navijanju q6600

Oddelek: Navijanje
394879 (2714) alexa-lol
»

Core 2 quad q6600 do ==> 3.6 Ghz

Oddelek: Navijanje
111790 (1537) yanez666
»

Sami problemi z navijanjem 4-jedrnika

Oddelek: Navijanje
392478 (1610) Fr33man

Več podobnih tem