» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
50 / 92
»»

korenje3 ::

gddr85 je izjavil:

se mi zdi je 18-70 optično še boljši od 18-105

korenje3 je izjavil:

nima zlatega obroča, tko da je za amaterje.

mhm, smo vidli kaj naredi zlati obroček ;)


dobro sliko?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

dottor ::

Tilen88 je izjavil:

V poplavi objektivov je res dokaj težko izbrat :/ posebi če neveš točno kaj iščeš :D


Sam sem začel z 18-105, pol malo vidiš kaj mu fali in kaj bi želel/rabil (če je možnost si provaš tudi kej sposodit da sprovaš različne stvari in če ti odgovarjajo al ne), malo preveriš v katerih mm največ delaš in pol si nardiš neko listo objektivov ki bi si želel in bi ti prišli prav pri tem kar delaš.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

Slej ko prej bi rad imel pokrito vse, od ribjega uča do 1000 mm;)
Pred par dnevi sem na ebayu za 110 evrov zbarantal enega takega.



Najširši širokokotnik za m4/3 je pa malo predrag.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

dottor ::

Meni je 8mm privlačen in hudo zabaven kar se ustvarjalnosti tiče, mogoče si ga nekoč uzamem :)
Se pa strinjam želje bi bile od 8 do 1000 ampak roko na srce je to malo neumno. Mene sicer muči sigma/tamron 150-600 ker grem kakšen krat za vikende na sprehod po škocjanskem zatoku, pa mi je super tudi za ptice slikat ampak je 70-200 kljub 2x cropu prekratek za karkoli resnejšega. Žal pa omenjenega objektiva ne dobim nikjer za rentat, ker raje nekomu stisnem 20-30€ za dan rentinga kot pa da dajem jurja za zadevo ki jo bom mogoče 5-6x na leto peljal na sprehod.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Tilen88 ::

dottor je izjavil:

Meni je 8mm privlačen in hudo zabaven kar se ustvarjalnosti tiče, mogoče si ga nekoč uzamem :)
Se pa strinjam želje bi bile od 8 do 1000 ampak roko na srce je to malo neumno. Mene sicer muči sigma/tamron 150-600 ker grem kakšen krat za vikende na sprehod po škocjanskem zatoku, pa mi je super tudi za ptice slikat ampak je 70-200 kljub 2x cropu prekratek za karkoli resnejšega. Žal pa omenjenega objektiva ne dobim nikjer za rentat, ker raje nekomu stisnem 20-30EUR za dan rentinga kot pa da dajem jurja za zadevo ki jo bom mogoče 5-6x na leto peljal na sprehod.


Jst sm uzel samyang 8mm ,.,. poceni in morem pohvalit, da dela lepe slike(mogoče zmanjka ostrine pikič samo pri f3,5),.. edino nima auto fokusa ampak se navadiš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

dottor ::

Jaz bi ga poskusil za arhitekturo (notranje prostore), panorame, avto-meetinge, kak hiter zabaven portret, ...
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

Jaz imam tudi Samyanga in mu čisto nič ne manjka. Malo zapreš zaslonko in je itak od pol metra naprej vse ostro.8-)



Je pa res, da me nova 7,5mm f/2 Laowa malo mika. Ni sicer ravno poceni, 570 evrov, tako da bom počakal na ocene.

dottor ::

Jaz upam da sigma da končno na police nov 24-70 ;((
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

s1m0n ::

Jst sm uzel samyang 8mm ,.,. poceni in morem pohvalit, da dela lepe slike(mogoče zmanjka ostrine pikič samo pri f3,5),.. edino nima auto fokusa ampak se navadiš


P/P je kar dober pri tem Samyangu. Sem imel sposojenega in je pri f5.6 in f8 brez večjih pripomb.
Ročno ostrenje pa v večini pri tako širokih ni prevelik problem.

Tilen88 ::

s1m0n je izjavil:

Jst sm uzel samyang 8mm ,.,. poceni in morem pohvalit, da dela lepe slike(mogoče zmanjka ostrine pikič samo pri f3,5),.. edino nima auto fokusa ampak se navadiš


P/P je kar dober pri tem Samyangu. Sem imel sposojenega in je pri f5.6 in f8 brez večjih pripomb.
Ročno ostrenje pa v večini pri tako širokih ni prevelik problem.


Se splača tudi "AE" verzijo vzet ki ima čip vgrajen, ki omogoča spreminjat exposure parameters kar prek samega fotoaparata

BigWhale ::

dottor je izjavil:

Jaz upam da sigma da končno na police nov 24-70 ;((


Jaz imam Tamrona 24-70/2.8 in je vec kot odlicen. Opticno je malo slabsi od Canona ampak ima pa stabilizator, ki pri videu precej pomaga.

s1m0n ::

Se kaj "pričakuje" od Nikona zdaj ob 100 obletnici obstoja?
Kak naslednik D810? ali kaj podobnega?

darkz ::

12 in 13 mam Nikon predstavitev v Portorožu.. povem če bodo kaj razkrili ^^
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

dottor ::

BigWhale: sem sem že nameraval uzet Tamrona, pa je Sigma najavla, tako da bom počakal, zgubit nimam kaj, kvečjemu lahko Tamronu kej cena zaniha.
kuglvinkl: 10-20 bi znal bit kar solidna zadeva, sploh če bo f/3,5 po celi dolžini.
darkz: a na Internautici?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

dottor ::

Se je že kdo kej igral s Tamronovimi telekonverterji? Razmišljam če bi si nabavu 2x za 70-200 VC G1, pa me zanima če lahko gledam po ta novih modelih al morem kje prejšnjega staknit, pa kako je kej s kvaliteto fotografij in kolko počasnejši (če kej) je AF?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

2x telekonverterji so redko tako dobri, da je končni rezultat opazno boljši od digitalne povečave. Odvisno sicer tudi od objektiva in ločljivosti tipala.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

2x telekonverterji so redko tako dobri, da je končni rezultat opazno boljši od digitalne povečave. Odvisno sicer tudi od objektiva in ločljivosti tipala.


telekonverterji dajo definitivno boljšo sliko kot digitalna povečava. ni namreč vmes nobene dodatne leče. jaz imam 5x zoom dodatno lečo, tko da lahko slikam 1:5 macro. se pozna sam ni pa niti približno tako slabo kot digitalna povečava.

kunglvinkl rekorder v brisanju. že 1 minuti post zbrisan ;)
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Pač razmišljam, da namesto da bi gledal za rablenimi 150-600 bi raje gledal za tamronov telekonverter, ker spet take dolžine ne rabim več kot parkrat na leto in mi nakup objektiva se ne zdi smiselen.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Okapi ::

korenje3 je izjavil:

Okapi je izjavil:

2x telekonverterji so redko tako dobri, da je končni rezultat opazno boljši od digitalne povečave. Odvisno sicer tudi od objektiva in ločljivosti tipala.


telekonverterji dajo definitivno boljšo sliko kot digitalna povečava. ni namreč vmes nobene dodatne leče. jaz imam 5x zoom dodatno lečo, tko da lahko slikam 1:5 macro. se pozna sam ni pa niti približno tako slabo kot digitalna povečava.

Ti ne ločiš med makrom in telekonverterjem, pa zato pišeš nesmisle.;((

Okapi ::

dottor je izjavil:

Pač razmišljam, da namesto da bi gledal za rablenimi 150-600 bi raje gledal za tamronov telekonverter, ker spet take dolžine ne rabim več kot parkrat na leto in mi nakup objektiva se ne zdi smiselen.

Guglaj teleconverter vs cropping, je veliko napisanega. Izgubiš nekaj ostrine in kontrasta, malo zaradi tega, ker se vse napake objektiva podvojijo, malo zato, ker nekaj napak doda sam telekonverter, in malo zato, ker izgubiš dve zaslonki svetlobe in se poveča šum. V idealnih razmerah (dober objektiv, dober telekonverter) je rezultat boljši od digitalne povečave, marsikdaj pa ni.

Odvisno je tudi od tega, kaj nameravaš delati s fotkami, se pravi, koliko ločljivosti sploh potrebuješ. Po 2x povečavi slike s 24 megapikami ti ostane 6 megapik. Če je to dovolj, s telekonverterjem ne pridobiš čisto nič.

Telekonverterji so bili zelo uporabni včasih, ko smo slikali diapozitive, ker teh nisi mogel kar povečati. V digitalnih časih je treba dobro premisliti, ali so smiselni.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

korenje3 je izjavil:

Okapi je izjavil:

2x telekonverterji so redko tako dobri, da je končni rezultat opazno boljši od digitalne povečave. Odvisno sicer tudi od objektiva in ločljivosti tipala.


telekonverterji dajo definitivno boljšo sliko kot digitalna povečava. ni namreč vmes nobene dodatne leče. jaz imam 5x zoom dodatno lečo, tko da lahko slikam 1:5 macro. se pozna sam ni pa niti približno tako slabo kot digitalna povečava.

Ti ne ločiš med makrom in telekonverterjem, pa zato pišeš nesmisle.;((


ločim, tako da ti ne piši bedarije.

telekonverter zamakne goriščnico tako da podaljša osnovni fokus na senzor. s tem se dobi "cropan" padec svetlobe (v bistvu zoom), s tem se pa zmanjša količina svetlobe ki pade na senzor, zato je potrebna daljša ekspozicija pri istih parametrih. je pa izkoristek leč manjši zaradi tega cropa in se zato poznajo nepravilnosti v lečah v obliki slabše kvalitete slik.

telekonverter se lahko uporablja tako na makro kot na tele objektivih.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Okapi je izjavil:

dottor je izjavil:

Pač razmišljam, da namesto da bi gledal za rablenimi 150-600 bi raje gledal za tamronov telekonverter, ker spet take dolžine ne rabim več kot parkrat na leto in mi nakup objektiva se ne zdi smiselen.

Guglaj teleconverter vs cropping, je veliko napisanega. Izgubiš nekaj ostrine in kontrasta, malo zaradi tega, ker se vse napake objektiva podvojijo, malo zato, ker nekaj napak doda sam telekonverter, in malo zato, ker izgubiš dve zaslonki svetlobe in se poveča šum. V idealnih razmerah (dober objektiv, dober telekonverter) je rezultat boljši od digitalne povečave, marsikdaj pa ni.

Odvisno je tudi od tega, kaj nameravaš delati s fotkami, se pravi, koliko ločljivosti sploh potrebuješ. Po 2x povečavi slike s 24 megapikami ti ostane 6 megapik. Če je to dovolj, s telekonverterjem ne pridobiš čisto nič.

Telekonverterji so bili zelo uporabni včasih, ko smo slikali diapozitive, ker teh nisi mogel kar povečati. V digitalnih časih je treba dobro premisliti, ali so smiselni.


Hvala za tole razlago, se pravi ne zgubim nič če fotografijo cropam na želeno dolžino proti temu če bi uporabljal telekonverter. Za zdej fotografije ne gredo v tisk tako da mi to ni pomembno če zgubim 3/4MP.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

evo slikico da malo izobrazim. ker itak okapi misli da vse ve, v bistvu pa nima pojma.



ps, teleconverter ne doda nobenih napak kot je napisal okapi. razen če ima dodatna stekla vmes.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Se pravi če prav razumem z oddalitvijo leče od senzorja se zmanjša tudi sama pokritost senzorja na lečo? Kar pomeni če daš med senzor in lečo 2x telekonverter dobiš 2x večji f-stop, 2x večji zoom in pol manj megapikslov?
Kar teoretično pomeni da na 24MP senzorju in 70-200 f/2.8 dobiš vn 6MP pokritosti na 140-400 f/5.6?
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

tako je. 2x se poveča, rabiš pa večji f-stop, ne vem točno koliko (ker gre za površinsko tko da je na kvadrat), ali pa počasnejšo zaslonko. megapixlov maš še vedno maksimalno. kot vidiš na slikici je izkoristek leče manjši zato se pozna kvaliteta objektiva.

popravek, z oddaljitvijo objektiva od senzorja je pokritost senzorja enaka, samo manj svetlobe pade na senzor.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dottor ::

Aha, hvala.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

korenje3 ::

sicer sem te padce svetlobe narobe narisu ... pred objektivom se nč ne križajo :|
je pa slika človečka obratno projecirana na senzor, tko da je glava spodaj.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

korenje3 je izjavil:

evo slikico da malo izobrazim. ker itak okapi misli da vse ve, v bistvu pa nima pojma.



ps, teleconverter ne doda nobenih napak kot je napisal okapi. razen če ima dodatna stekla vmes.

A moraš prav s slikico dokazovati, da nimaš pojma. ;((
Telekonverter so leče. Telekonverterja brez leč ni. To, kar si ti narisal, je kvečjemu vmesni obroček, ki se uporablja pri bližinski fotografiji (makro), da se lahko objektu bolj približaš. Z obročkom podaljšaš razdaljo med objektivom in tipalom. S telekonverterjem to nima popolnoma nič.

Okapi ::

dottor je izjavil:

Se pravi če prav razumem z oddalitvijo leče od senzorja se zmanjša tudi sama pokritost senzorja na lečo? Kar pomeni če daš med senzor in lečo 2x telekonverter dobiš 2x večji f-stop, 2x večji zoom in pol manj megapikslov?
Kar teoretično pomeni da na 24MP senzorju in 70-200 f/2.8 dobiš vn 6MP pokritosti na 140-400 f/5.6?

Pozabi, kar korenje razlaga, ker je vse narobe.;((

2x telekonverter si lahko predstavljaš kot povečevalno steklo, lupo, ki 2x poveča srednji del slike, ki jo na tipalo projecira objektiv. S tem poveče tudi vse napake objektiva, in doda še kakšno svojo, ker je vsak telekonverter sestavljen iz leč. Ker na tipalo poveča srednjo četrtino slike, je tudi 4x manj svetlobe, se pravi 2 zaslonki manj. Ločljivost ostane načeloma enaka, se pravi 24 megapik, ker je celo tipalo pokrito. Ampak ker je ostrina slike manjša, zaradi prej omenjenih posledic rabe telekonverterja, končni rezultat ni dosti boljši, ali sploh ni boljši, kot če bi enostavno vzel srednjih 6 megapik slike brez konverterja.

korenje3 ::

Aja ok. Vidim da imajo danes teleconverterji konkavno lečo notri. torej namesto zamika je konkavna leča ki na isti način razširi padec svetlobe. na ta način je možno dobiti še večje povečave kot s podaljševanjem. princip je torej enak - manj svetlobe na senzor.



in ne okapija poslušat. spet enači digitalni zoom z napakami v lečah. izkoristek senzorja je pri telekonverterju enak in napake na lečah ne odtehtajo tega. sploh če so objektivi 50mpx rated in če je tvoj fotoaprat 20mpx ne bo bistvenih izgub.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

Princip je čisto drugačen. To, kar si ti prej narisal, je, če zanemarimo vse druge napake, makro fotografija. Slika je povečana, ampak ne zato, ker bi bila goriščna razdalja objektiva večja, temveč zato, ker prideš bližje objektu, ki ga slikaš. 100 mm objektiv ostane 100 mm. Da lahko prideš bližje, moraš povečati razdaljo med objektivom in tipalom, kar storiš z vmesnimi obročki ali mehom. In ja, svetloba se tudi pri makro fotografiji izgublja in številke zaslonke na objektivu ne držijo več.

Telekonverter pa poveče goriščno razdaljo objektiva. Iz 100 mm dobiš 200 mm, če uporabiš 2x telekonverter.

s1m0n ::

korenje3, veliko sreče pri iskanju objektiva z 50 P-Mpix. Redko kateri pridejo preko 30

BeerBelly ::

@dottor: G1 Tamron ti ne bo deloval s TCjem...ne tistim od Tamrona in ne tistim od Nikona...Edini, ki bo deloval, bo stari Kenko DG. Drugače redkokateri objektivi dobro delujejo z 2xTC. Tu gre predvsem za razne fiksne 2.8 objektive (300/2.8, 400/2.8) in redke zoome...recimo 120-300/2.8 od Sigme deluje dokaj solidno tudi z 2xTC (solidno pomeni da za dobro ostrino zapreš kombinacijo na f8).
Sigma je tudi ravnokar izdala nov 100-400 objektiv, ki je sicer f6.3 na 400mm, vendar začetni user reviewji kažejo dobro ostrino že wide open...MPC je 800€, če ne se motim, kar pomeni da bo najbrž v enem letu tudi nekaj rabljene robe za cca 500-600€.

@korenje3: dejstvo je da TC poveča sliko objektiva in s tem poveča tudi vse anomalije ki jih objektiv prikaže...dejstvo je tudi da to kar si omenjal ti, so makro obročki...

korenje3 ::

s1m0n je izjavil:

korenje3, veliko sreče pri iskanju objektiva z 50 P-Mpix. Redko kateri pridejo preko 30


carl zeiss

BeerBelly je izjavil:

@dottor: G1 Tamron ti ne bo deloval s TCjem...ne tistim od Tamrona in ne tistim od Nikona...Edini, ki bo deloval, bo stari Kenko DG. Drugače redkokateri objektivi dobro delujejo z 2xTC. Tu gre predvsem za razne fiksne 2.8 objektive (300/2.8, 400/2.8) in redke zoome...recimo 120-300/2.8 od Sigme deluje dokaj solidno tudi z 2xTC (solidno pomeni da za dobro ostrino zapreš kombinacijo na f8).
Sigma je tudi ravnokar izdala nov 100-400 objektiv, ki je sicer f6.3 na 400mm, vendar začetni user reviewji kažejo dobro ostrino že wide open...MPC je 800€, če ne se motim, kar pomeni da bo najbrž v enem letu tudi nekaj rabljene robe za cca 500-600€.

@korenje3: dejstvo je da TC poveča sliko objektiva in s tem poveča tudi vse anomalije ki jih objektiv prikaže...dejstvo je tudi da to kar si omenjal ti, so makro obročki...


lahko jim rečete tudi macro obročki. zadeva je ista in obe povečata anomalije, še posebej kromatske aberacije.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Okapi ::

:)) In si zamudil še eno lepo priložnost biti tiho.

s1m0n ::

Naj si nabavi oboje pa testira, da mu bo jasno kaj govori :)
Makro obročki ali podaljški ti tudi "zmrdajo" ostrenje pri neskončnosti.

BeerBelly ::

@korenje3: makro obročki so brez stekla in zmanjšajo MFD objektiva, ter onemogočijo fokus pri neskončnosti...kar pomeni da so za ptiče neuporabni...pri teh obročkih objektiv obdrži vse svoje lastnosti...max goriščnico in blendo

telekonverterji pa vsebujejo steklovino in ne vplivajo na MFD oz. na fokus (razen da je AF malo počasnejši ker gre pač še skozi TC), vplivajo pa na max goriščnico in blendo objektiva...torej 300/2.8 objektiv z 2xTC postane 600/5.6. Telekonverterji so v uporabi predvsem na tele objektivih, kjer si želimo dodatnih mm.

dottor ::

Sem se odloču za zdej uporabljat fotošop za cropat, in če kje zasledim kak tamron/sigmo 150-600 za 500-600€ v naslednjih 2-3 letih si uzamem enega.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

BeerBelly ::

Med Sigmo 150-600 Contemporary in Tamronom 150-600 G1, ti priporočam slednjega...Sigma (vsaj tista kopija, ki sem jo preizkusil jaz) je bila očitno bolj mehka od Tamrona na 600mm in 6.3. Sigma 150-600 Sport sicer je ostrejša, vendar je njena teža in cena kar občutno večja...rabljene so tam cca 1200€, medtem ko se G1 Tamron dobi že za 600€. Sigma je težja od 3kg, kar jo naredi problematično za fotografiranje iz roke za daljši čas...Na voljo je potem še Nikon 200-500 in G2 Tamron 150-600, vendar sta oba dražja od tvojega budgeta.

Sam sem sicer ravno par mesecev nazaj prodal G1 Tamron za ceno 650€, ko sem kupoval Sigmo 120-300 Sport. S tem objektivom in obema pripadajočima TCjema sem tako dobil 300/2.8 do 600/5.6 (čeprav kot sem že omenil je fino zapreti na f8). Primer na 300/2.8 je tukaj:

dottor ::

Kar se tiče teže ni problema, ker tam kjer fotografiram so opazovalnice z odprtinami v steni, kamor lahko nasloniš objektiv. Sem pa sam najbolj nagnjen k nabavi rabljenega Tamrona G2, če pade na 500-600€ v naslednjih par letih.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

darkz ::

Jaz uporabljam tamronov 2x telekonverter za makro slikanje.. zadeva je odlična! :) Ok pač zgubimo ogromno svetlobe.. in o AF lahko sanjamo .. ampak z malo truda se da narediti super slike :=)
Združujem ga pa z 105mm VR nikkorjem.

Z drugimi objektivi ga nisem še testiral ker pač večinoma slikam makro :) 1x sem ga probal z 18-140 in je stvar delovala odlično tudi z AF.
|ryzen 3900x|, |2x8 ddr4 3600|, |x470-f rog|
|970pro 512|, |5700 xt|, |nzxt x52|, |omen 32|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darkz ()

seminal ::

Imam macro objektiv 100mm 1:2 povečavo.. Koliko pridobim na sliki iz 16mp snezorja na 24? Drugače povedano ko dam na dejansko velikost slike ko jo gledam kolikšen večji crop bo?
16 na 24 je 22% razlika.

Okapi ::

Poskušaj bolj razumljivo (in konkretno - kateri fotoaparat) napisati, jaz nisem kaj dosti razumel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

seminal ::

Tole sem nabavil ugodno minolta md macro rokkor 100mm f4, ima sicer malo gliv, kar me malo skrbi ker so na zadnjih elemntih, če bi bile na sprednji šipi ni tako važno. Doma imam Nex 6 in A6k torej 16MP vs 24MP senzor, pa me zanima koliko je tam slika večja ko gledam dejansko velikost slike...
A prav razumem da je še vedno lienarno torej v splošnem samo 22% večja? Aja objektiv je 1:2 povečava. A pridobim samo 1/4 cropa ali kako?

Okapi ::

Slika ni nič večja. Tipalo je pri Nex 6 in A6000 enako veliko, se pravi bo slika enako velika. Bo pa imela pri A6000 večjo ločljivost in boš lahko naredil večji izrez, se pravi digitalno povečavo. In ja, za 22% (linearno) lahko povečaš sliko, da prideš do enake ločljivosti kot pri nex 6. Vsaj teoretično, ker je to odvisno tudi od ločljivosti objektiva.

Lonsarg ::

V bistvu pri digitalnem povečevanju izgubljaš velikost senzorja, torej količino svetlobe. Kar je po kvaliteti slike dokaj ekvivalent "normalnim" optičnim zoomom, ki se jim veča "F" pri večjem zoomu. Seveda to velja zgolj dokler je ločljivost dovolj velika, nato izgubiš še precej več.

Skratka meni so senzorji z veliko ločljivostjo zelo všeč, ker mi v bistvu povečajo maksimalni zoom(torej vključno z digitalnim izrezom). Recimo da si za limit postavim 5MP.

Okapi ::

Problem je samo, ker imajo tipala z večjimi ločljivostmi manjše pike, ki so manj svetlobno občutljive, oziroma imajo več šuma. Zato ima recimo Sony 7S z 12 megapikami in 7R z 42 megapikami. Ne moreš pri 7R izrezati 12 megapik in upati, da bo rezultat enak kot pri 7S + optična povečava.

Drugače pa so meni tudi všeč tipala z veiiko ločljivosti. Lahko mirno uporabljaš objektive s fiksno goriščnico in potem lepo doma v miru digitalno zumaš in določiš optimalen izrez. Način dela je spet podoben kot v dobrih starih časih, ko še ni bilo zumov, oziroma so bili ti bolj eksotika, fotografije smo pa sami razvijali in povečevali doma.

Lonsarg ::

Dobro ja, zaradi dodatnih pik se nekaj svetlobe izgubi. Ampak če me spomin ne vara sm bral leta nazaj da je to ranga 10%-30% manj svetlobe za dvakratnik več pik.

seminal ::

No ko sliko pogeldam v celotni resoluciji je večja to sem mislil :D A to se da izračunat koliko teh 22% se prenese v mm? Torej na 16MP senzeroju bi recimo moral imeti 120mm ojbektiv da dobiš enako povečavo kot 24mp z 100mm?
««
50 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825273 (13538) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624471 (18523) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811924 (9376) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023836 (18687) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425713 (22555) bluefish

Več podobnih tem