» »

[Vse o DSLR]

[Vse o DSLR]

Temo vidijo: vsi
««
51 / 92
»»

Lonsarg ::

@seminal, ne vem če ima smisel se izmišljevat neko novo preračunavanja digitalnega zooma v ekvivalent mm, ker bodo grde komplicirane številke:)

Če že, se jaz poslužujem preračuna v faktor zooma. In sicer je faktor zooma, ko 24MP sliko izrežeš v 16MP sliko. Koren od(24/16), torej koren od 1.5 kar pride cirka 1.22(kar je že Okapi izračunal). Torej dodatni 1.22x digitalni zoom boš dobil. Če ima leča torej 3x zoom boš pri 24MP senzorju dobil(če izrežeš na 16MP) 1.22*3 = 3.67x zoom.

Oziroma za moj okus mora slika imeti minimalno 5MP:
- Torej 3x optični zoom + 16MP senzor pride izračun skupnega zooma na 5.4x.
- V primeru 24MP senzorja pride izračun na 6.6x zooma.

Seveda tak digitalni zoom do 5MP izvajaš zgolj v sončnem vremenu, ker drugače je svetlobe premalo, Sony NEX 6 mislim da ima vgrajeni digitalni zoom, ki gre do 2x(torej 4MP slika), če ti je lažje kot na računalniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Okapi ::

seminal je izjavil:

No ko sliko pogeldam v celotni resoluciji je večja to sem mislil :D A to se da izračunat koliko teh 22% se prenese v mm? Torej na 16MP senzeroju bi recimo moral imeti 120mm ojbektiv da dobiš enako povečavo kot 24mp z 100mm?

Najprej se moraš odločit, v kakšni ločljivosti bi rad imel sliko. Recimo da vzamemo 100 pik na cm (kar je približno 300 dpi), kot nekak standard za dober tisk.

16 megapik je 4912 x 3264, se pravi 50 x 33 cm.
24 megapik je 6000 x 4000, se pravi 60 x 40 cm.

Če narediš 16 megapik izrez iz 24 megapik, narediš 122 mm objektiv iz 100 mm.

Potem pa računaš dalje, kakšno ločljivost pravzaprav potrebuješ. Recimo za 20 x 15 cm veliko fotko potrebuješ 2000 x 1500 pik, se pravi 3 megapike. Za gledati na televizorju ali običajnem računalniškem zaslonu potrebuješ 2 megapiki, razen če je to 4k televizor, potem potrebuješ 8 megapik. Teh 8 megapik je tudi dovolj za 24 x 30 cm veliko fotko (in malo manjši, a bolj standardni A4).

Če iz 24 megapik izrežeš 6 megapik, je to 2x zum. 100 mm postane 200 mm.

In tako dalje v tem slogu.;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

seminal ::

Hvala obema, torej pri makro objektivih z 180mm goriščnico z 1:1 povečavo, je prednost samo delovna razdalja? da si lahko dlje od predmeta? od 100 ali pa 50 makrota?

Okapi ::

Delovna razdalja je najbolj očitna razlika, ampak goriščnica vpliva tudi na perspektivo. Večja kot je, bolj "sploščeno" bo videti slika.

Tilen88 ::

A je še kak minus če se natakne FX lečo na DX body ,.. razen focal lenghta?

kuglvinkl ::

ne.
Your focus determines your reallity

Okapi ::

Zakaj bi bil to sploh minus? Saj je lepo, če ti iz 300mm nastane 450mm, ali kolikor pač pride.
Plus je tudi, da se znebiš optičnih napak z roba objektiva.
Je pa lahko minus, če objektiv nima dovolj ločljivosti. Manjša tipala imajo praviloma večjo linearno ločljivost in mora zato objektiv biti "ostrejši".
Minus je tudi, da je objektiv večji in težji (in morda dražji).

Tilen88 ::

Malo slabo sem napisal nisem imel v mislih spremembe focal lengtha kot minusa ,.. se prav če bi jaz nataknil naprimer 28-300 nikkorja na d7200 bi imel samo tole razliko v lengthu(42-450) (pa ceno in težo :D)?

Okapi ::

Poleg goriščne razdalje se poveča tudi globinska ostrina. Pri enaki zaslonki imaš na manjšem tipalu večjo globinsko ostrino.

Tilen88 ::

Okapi je izjavil:

Poleg goriščne razdalje se poveča tudi globinska ostrina. Pri enaki zaslonki imaš na manjšem tipalu večjo globinsko ostrino.



Aha, hvala. :)

Tilen88 ::

Katero časovno prožilo se splača uzet? Kar eno žično bi vzel. Pomoje eno pocensko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tilen88 ()

Jerry000 ::

Fantje eni vprasanje. Imam Nikon D5000, obstaja kaksen android.ap da bi imel za remote sprozilec? Telefon imam OnePlus X

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

gddr85 ::

bo treba najbrž en nikon wifi adapter, prek ir bi šlo najbrž, ampak onex nima ir blasterja afair
za app pa poglej na gplay, mogoče kak dslr remote, cam cap, shutterbot..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Jerry000 ::

Malo povrsno sem mogoce napisal, sprejmem tudi, ce je mozno preko kabla remote (imam otg kabel).

Jerry000 ::

Še ena zadeva me zanima. Ali je kje v LJ kakšna izposoja ugodna za čez vikend oziroma za en dan (nedelja). Potreboval bi namreč stabilizator za DSLR, ter mogoče še DSLR (potreboval bi enega, ki snema 1080p 60FPS). Moj Nikon D5000 snema žal v 720p in 24FPS

Okapi ::

Mogoče bo koga zanimalo - Olympus za nakupe do 15. julija vrača del kupnine (za 2 fotoaparata in nekaj objektivov). Nekaj teh objektivov je že tako mogoče dobiti po znižani ceni, tako da so cene kar ugodne.

Dva, ki sem ju ravnokar naročil, sta 9-18 mm in 45 mm. Originalna cena prvega je 650 evrov, ampak ga je mogoče dobiti za 517 evrov, Olympus pa vrne še 100 evrov. 417 evrov je po mojem zelo ugodna cena za tak širokokoten zum. 45 mm f/1,8 je pa, ob vračilu 50 evrov, mogoče dobiti za 221 evro.

4knative ::

Ne samo Olympus, to delata tudi Nikon in Canon. Prodaja DSLR aparatov še naprej strmo pada in nič ne kaže, da bi se trend kmalu obrnil.

s1m0n ::

Upada prodaja vseh ne samo DSLR. Tudi sam imam v žepu raje Lumio, kot pa DSLR v nahrbtniku.
Brezzrcalci so tudi par let nazaj bili prisotni v 2x številu, kot sedaj.

Okapi ::

Brezzrcalnim prodaja zadnje leto precej raste.

fujtajksel ::

s1m0n je izjavil:

Upada prodaja vseh ne samo DSLR....


A je to propad kapitalizma, da se potrošnikom ne ljubi več ukvarjat z igračami?

s1m0n ::

Ma kdo ti rabo fotoaparat, ko pa telefon zadostuje za FB, Twitter...

4knative ::

Če bi rad čez 1000 všečkov na sliko je skoraj nuja da maš DSLR in en masten f1.2 50 objektiv. Če bi pa rad bil luzer s pod 1000 všečki pa kar izvoli.

s1m0n ::

Fotoaparat je pri fotografiji zadnji faktor.
Objektiv je pomemben ampak tudi z 18-55 kitom se naredi oh pa joj.

dottor ::

Kakšne CF kartice kej prebavlja D200? Razmišljam o 16GB SanDisk Ultra 50MB/s. Grem iskat enega za 100€ kot sekundarni body :)
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

gddr85 ::

prebavlja menda tam do 32gb, piše pa d200 z max cca 10MB/s afaik..

dottor ::

https://foto-shop.si/sigma-objektivi/74...
~300€ manj kot Nikkor... bo treba po Tamrona oz. počakat na G2 ki je najavljen.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

4knative ::

dottor je izjavil:

https://foto-shop.si/sigma-objektivi/74...
~300€ manj kot Nikkor... bo treba po Tamrona oz. počakat na G2 ki je najavljen.


Zelo ugodno, zelo ugodno.

dottor ::

Sem upal na ene 1200€ nekje. Zdej treba še teste počakat (Jared Polin, Kai W, Matt Granger in Tony & Chelsea Northrup).
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

4knative ::

Sveže, sveže. Malce treba počakat tudi na padec cen, ne samo na revjuje.

dottor ::

Nekako sem upal da za dva jurja ubodem 18-35 in 24-70.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Pro_moted ::

No , včeraj sem dobil paketek, danes sem ga šel na hitro sprobat in naredit pa snapshotov, nič posebnega. Torej nabavil OMD E-M10 ii :

 1

1



Svojega Nikona z lečami sem prodal, ker sem hotel nekaj kompaktnejšega da lahko vozim zraven, ko grem na kolo, na celodnevne ture, v hribe, izlete, po mestih in za domačo uporabo itd.. To je s tem fotoaparatom definitivno mogoče ( oz. VELIKO lažje). Z tem majhnim tripodom ( ki je nadomestil konkretno večjega za Nikona), aparatom in še kakšno dodatno lečo bom imel manjšo torbico, kot prej za samo fotoaparat in dodatni leči. Aparat ima toliko nastavitev, da je že skoraj zastrašujoče, nastavljat se da skorajda vse in vsako tipko preprogramirat za karkoli, tako da bom moral na tem še kar delat.Rokovanje z aparatom je super, gumbi (predvsem število in pozcija le teh ) je vrhunsko, izdelava aparata nad povprečjem ! Pohvalit je treba KIT lečo, ki je od ekvivalentov od Nikona in Canona krepko boljša za to kar plačaš.Z temi slikami spodaj ji nisem naredil pravice, bom pa objavil tedaj , ko bom imel kaj boljšega za pokazat. Zdaj moram nabavit še 12mm , 25mm PRIME leči in pa 60mm MACRO lečo, potem bo pa ta aparat lahko pokazal kaj res zmore.

Na hitro nekaj škljocev od danes zjutraj, ko sem imel pol ure časa zjutraj na Ptuju in Vurbergu. Nisem jih nič urejal, eno sem malo popravil kot za kakšne pol stopinje in pa za kak procent nasičil barve :

 2

2


 3

3


 4

4


 5

5


 6

6

AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Okapi ::

Pro_moted je izjavil:

Pohvalit je treba KIT lečo, ki je od ekvivalentov od Nikona in Canona krepko boljša za to kar plačaš.
Če s tem misliš 9-18 mm, ki ga imaš na fotoaparatu, potem to ni ravno "kit" objektiv. Vsaj jaz še nisem slišal, da bi ga prilagali kakšnemu fotoaparatu. Je pa odličen širokokotni zum, zelo vsestransko uporaben, in predvsem dovolj majhen, da ga lahko vedno vtakneš v žep in vzameš s seboj. S tem trenutnim "cashbackom" je tudi cenovno zelo ugoden.

Pro_moted ::

Ne...mnogo cenejši 14 - 42 3.5-5,6 R ii . Komplet je stal 540 , torej kar OK cena. Brez KIT objektiva pa 499 XD .
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

4knative ::

Za 540 že skoraj dobiš full frame. Aj, aj, aj... :D

Pro_moted ::

Nočem Full frame, potem je še od APS-C večje vse skupaj. Tu je celoten point. Sploh pa kater Full frame dobiš za 500 evrov, z OK lečo zraven ? Pa ne rabljenih lepit.Potem pa mi še povej za telefoto 150-600 (ekvivalent FF) lečo z normalno ceno in kompaktnim profilom, za APS-C ali FF ? Seveda za neprofesionalno rabo. Itak 90% neprofesionalcev, ki si kupi DSLR ga niti ne rabi niti ne izkoristi.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

4knative ::

Ali konkreten DSLR brez kompromisov ali dober telefon (v rangu iphone 7+ za fotografijo). To je moja logika. Ko maš enkrat torbo je konec. Torba je torba. Večja, manjša, kilogram težja, liter večja...

Pro_moted ::

Tale Olympus gre z kako kompaktnejšo lečo, ali pa pancace lečo kar v žep ( seveda ne v kavbojke, edino če si Tupac).Me ne moti če se ljudje odločite tako. Pač fotografirajte z iphoni ali pa si nosite naokrog 5 kg foto opreme. Je kar nekaj znanih profesionalcev zadovoljnih z m43, tako da se že da tudi s tem. Torba je torba, ampak je razlika, če v 20 litrski torbi nosiš samo fotoaparat, ali pa če aparat zavzame majhen del prostora, ostalo pa izkoristiš za ostale potrebščine, ki jih pač vzameš s sabo na izlet ali bike itd.. Nikogar nič ne prepričujem, "dokazov" prednosti, slabosti in razlik je na netu dovolj, tako da se vsak lahko informira. Če pa ljudem ni problem skeširat 3, 4 tisoč evrov za foto opremo, ki jo redko koristijo in mogoče še niti ne znajo uporabljat, potem pa kar po njihovo, denar itak mora krožit.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

s1m0n ::

Ali pa hipski Olympust s katerim boš užival do penzije :)

4knative ::

Vse je odvisno od stanja na bančnem računu. Se strinjamo? :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 4knative ()

s1m0n ::

Niti ne :)
Če uživaš v tem hobiju cena ni ovira!

Pro_moted ::

s1m0n je izjavil:

Ali pa hipski Olympust s katerim boš užival do penzije :)


Kljub tvojemu norčevanju, bom verjetno res. Narejen je že tako da bo tako dolgo držal, garancije ima pa tudi več kot Nikon , ki sem ga imel prej.

4knative je izjavil:

Vse je odvisno od stanja na bančnem računu. Se strinjamo? :))


Če bi imel ogromno denarja za vstran vrečt, bi imel medium format kamero in pa eno m43. Ker ga nimam.... jah jebat ga.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pro_moted ()

no comment ::

Pro_moted je izjavil:


Če bi imel ogromno denarja za vstran vrečt, bi imel medium format kamero in pa eno m43. Ker ga nimam.... jah jebat ga.

Če si taaaaako želiš medium format se take kamere začnejo pri 100EUR in praktično končajo pri 1k. Če si res želiš, lahko zapraviš 3k.

Fuji, Hasselblad, Pentax, Leica & co. digitalni "medium format" je bolj FF+.

s1m0n ::

Narejen je že tako da bo tako dolgo držal, garancije ima pa tudi več kot Nikon , ki sem ga imel prej.

Garancije pri teh stvareh ne potrebuješ :) Še je pri nobenem "ta boljšem" aparatu nisem pa imam najstarejšega že od 2006 (DSLR).

Pro_moted ::

Sem mislil odprt temo "Sistemske kamere" in da bi tam lahko komentirali o takih kamerah, pa nisem . Očitno sem naredil napako in objavil v tej temi. Lahko moderator prestavi v kako drugo temo ali pa vse skupaj izbriše. Itak nima smisla se prerekat, isto kot na kakem avtomobilskem forumu, kjer je V8 motor minimalna potreba za premikanje po cesti, z drugimi ne gre. Dobro, FF je edina prava velikost senzorja, za 100 evrov dobim Medium format kamero, cena ni ovira in garancije ne rabimo.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

4knative ::

Pod V8 se ne pogovarjamo! :D

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: schurda ()

Okapi ::

4knative je izjavil:

Ali konkreten DSLR brez kompromisov ali dober telefon (v rangu iphone 7+ za fotografijo). To je moja logika. Ko maš enkrat torbo je konec. Torba je torba. Večja, manjša, kilogram težja, liter večja...
Moja logika je drugačna.
Za začetek se moraš vprašati, kaj bi rad - se pravi, kakšne fotografije bi rad delal, tako s tematskega vidika, kot glede končnega rezultata. In na osnovi tega se odločiš, kakšen fotoaparat okvirno potrebuješ.

Jaz recimo slikam različne stvari, med drugim tudi take, pri katerih potrebuješ močan teleobjektiv, ali makro. Telefon, tudi najboljši, zaradi tega odpade.

Moj cilj je kakovost, primerna za objavo na naslovnici revije, ali za koledar. Recimo nekaj takega (moja fotka je ravno ta mesec;) ), približno A3 velikost fotografije.



m4/3 format je za takšno kakovost več kot dovolj dober, full frame bi predstavljal nepotrebno zapravljanje denarja in nepotrebno težo.

Recimo konkretno. Imam tole torbo, ki je ravno prave velikosti kot manjša od dveh torb, ki jih lahko brez doplačila vzameš s seboj na letalo, če letiš z Easyjetom.



Vanjo dam lahko aparat in pet objektivov, s katerimi pokrijem vse, od ribjega uča do 600 mm (ekvivalentnih). Če bi imel full-frame aparat, bi moral imeti večjo torbo in bodisi na potovanje vzeti manj drugih stvari, ali pa doplačati za dodatno prtljago. Razlika je precej več kot ena kila, pa že ena kila se pozna, ko se potiš na kakšni pragozdni potki na Borneu. Z manjšo in lažjo opremo lahko recimo vzameš s seboj kakšen dodaten objektiv, ki bi ga sicer ne vzel (recimo makro, ali ribje oko), in mogoče boš ravno s tem objektivom naredil odlično fotko.

Skratka, po moji logiki je telefon premalo, full frame DSLR pa preveč, še zlasti brezkompromisni (za 6000 evrov). Glede na moje potrebe je m4/3 format, tudi zaradi velike izbire fotoaparatov in objektivov, najboljši kompromis med kakovostjo, velikostjo in ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

4knative ::

No, pa zmo že spet pri stanju na bančnem računu. :D

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: schurda ()

Okapi ::

Tudi če ceno izločiš iz enačbe, je m4/3 najboljši kompromis, za moje potrebe. Praktično nikoli ne moreš s seboj vzeti vse opreme (če si dobro opremljen), in če je oprema manjša in lažja, jo lahko vzameš več.

Dejstvo je, da se zmogljivost tipal neprestano veča, kakovost tiska pa ostaja bolj ali manj enaka. Za naslovnico revije ali koledar, ali za 30x40 cm veliko fotografijo za razstavo, danes ne potrebuješ bolj kakovostne fotke, kot si jo potreboval pred 10 ali 20 ali 30 leti. Danes lahko dejansko s primerno kakovostnim telefonom narediš dovolj dobro fotografijo za naslovnico revije, ampak si tematsko omejen na stvari, ki jih lahko narediš s širokokotnim objektivom telefona, in svetlobe mora biti dovolj za slikanje z nizko občutljivostjo. Če hočeš več svobode pri slikanju, pa telefon ni dovolj.

Potem so pa tu še različne tehnične lastnosti fotoaparatov in recimo novi Olympus E-M1 II zna par stvari, ki jih tudi najdražji Canon, Nikon ali Sony ne zna. Novi Panasonic GH5 je recimo za video boljši od kateregakoli DSLR.

Če bi se resno ukvarjal z astro-fotografijo, bi pa verjetno imel Nikon D810A.

s1m0n ::

Vsakemu svoje, a ne!

Meni nič kar je manjše od DSLRja (ki je tako že med manjšimi) ne paše v roke :)
In ker ob fotografiranju uživam imam raje aparat katerega mi je užitek držat v roki...

So pa kompaktni (ala Sony RX 100 serija) že na takšni ravni, da velikost aparata sploh več ne igra vloge pri kvalitete slike in bonbončkov, ki jih aparat ponuja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

BigWhale ::

4knative je izjavil:

No, pa zmo že spet pri stanju na bančnem računu. :D


Ne nismo. Denar je precejkrat najbolj butast argument.

DSLR, ki bi pokril Okapijeve potrebe bi pomenil 10kg vec robe. Ce imas neomejen budget potem je glavni argument ergonomicnost in prakticnost. Ampak ok, saj zdaj bo nekdo povedal, da tisti, ki ima denar si pac najame sherpo ali dve in ni problemov s tezo. Na koncu pa skozi vsa drevesa, pragozda na Borneu sploh ne vidi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()
««
51 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov D-SLR (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
8825331 (13596) BigWhale
»

Fotoaparat dober nakup? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6624507 (18559) schurda
»

Sigma je najavila (svetlobno) hiter zoom objektiv 18-35mm f/1.8

Oddelek: Novice / Grafične kartice
3811954 (9406) CaqKa
»

zrcalno-refleksni fotoaparat (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
14023882 (18733) schurda

kateri 4\3 fotaparat do 500evrov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Zvok in slika
20425789 (22631) bluefish

Več podobnih tem