» »

razlike v voltaži...

razlike v voltaži...

«
1
2

drzni86 ::

Zdravo.

konfiguracija:
Matična:Asus p5q
Procesor:intel core 2 duo E6550
Rami:dve ploščici po 1GB, Geil PC6400
Grafična: 8600GT
Disk: WD 750GB
Napajalnik: 550W

"problem" pa je sledeči:
1. Voltažo cpu-ja mam v biosih na auto kjer mi kaže da je voltaža 1.44 V če pa grem pogledat v cpu-z mi kaže da je voltaža tm okol 1.2 V. Zakaj ta razlika?
2. procesorja mi sploh ne uspe navit za več kt 5%... takoj ko grem kej višje se mi sploh ne zažene več!

Problema sta očitno povezana ampak kakšno je vaše mnenje na kolk bi mogla bit voltaža če dvignem FSB npr. na 400 z množilnikom 6 (7 pri obremenitvi procesorja)?

Hvala!

Goldee ::

Kot odgovor na vprašanje 1. najbolj gre zaupati številkam v BIOSu. Vsaj po mojih izkušnjah. Če BIOS kaže 1,44V, potem procesor dejansko dobi 1,44V (+/- kak procent).
2. mogoče so rami slabi, ampak za 5% se navijejo še AMD procesorji :-)

Meni je enkrat speedfan kazal temperaturo na CPU -85'C, pa sem probal hladilnik z roko, pa je bil vroč.
/sarkazem off

p.s. kako pa navijaš procesor? S kakim programom, ali direkt v BIOSu?
And Now for Something Completely Different...

-two things I like about UK -Monty Python & Pink Floyd-

Valvoline ::

daj voltažo na 1.45,fsb na 450,rame pač glej da ne bojo šli šez 900mhz oz nastavi 1:1 delilnik in boš mel glih 900mhz. Voltažo ramov nastavi na 1.9v latence na 5-5-5-15. Če ti tega proca ne rata spravit na vsaj 3.2-3.3ghz na p5q SHAME ON YOU !!! :)

drzni86 ::

hehe... sam 1.44V se mi zdi mal visoka voltaža!? npr tud everest mi pokaže 1.2V! In če spremenim voltažo iz auto na 1.4375V se mi spet ne zažene...

Drugač pa sm mel prej matično ploščo od gigabyta in navit proc na 3400Mhz tku da rami niso problem in procesor tud ne.

Sej takoj ko sm montiral matično sem mel tud ful problemov z zmrzovanjem OS ampak sm to pol rešu z dvigom voltaže ramov na 2V (spremenjeno iz auto)

Navijam pa v biosih... trenutno sm spreminjal sam FSB kar bi pri tko majhni spremembi moglo delat brez problema!

Glih voltaža more bit problem!

Dobr valvoline grem po tvojih navodilih pa pol poročam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: drzni86 ()

AapocalypseE ::

Jaz mam v biosu 1.37V in če grem gledat monitoring v biosu mi piše 1.364V, tak da je že v biosu vdroop. Ko pridem v windows, je še samo 1.34V in ob orthosu 1.32V, tak da matične plošče majo vdroop oz. padec voltaže. Nove P45 plate pa ga majo zelo zelo malo oz. ob orthosu, se še voltaža celo malo poveča.
drzni86, pri tvojem primeru pa je tak da speedstep tudi voltažo zniža, ko si v windowsu. Probaj zagnat orthos in poglej na kolko bo voltaža.

Valvoline ::

A zihr ti dviguješ voltažo proca.
Da nisi pomotoma NB ali SB voltažo dvignu :)
Pr men evo e6400 na 1.45v(v biosu mi kaze 1.41v) laufa k urca na 3.2ghz.
Za 3.5ghz rabim 1.58v(dejansko kaze 1.52 v biosu potem) Prej sem imel e2160 in se je navijal skoraj enako.

Valvoline ::

Jaz mam v biosu 1.37V in če grem gledat monitoring v biosu mi piše 1.364V, tak da je že v biosu vdroop. Ko pridem v windows, je še samo 1.34V in ob orthosu 1.32V, tak da matične plošče majo vdroop oz. padec voltaže. Nove P45 plate pa ga majo zelo zelo malo oz. ob orthosu, se še voltaža celo malo poveča.
drzni86, pri tvojem primeru pa je tak da speedstep tudi voltažo zniža, ko si v windowsu. Probaj zagnat orthos in poglej na kolko bo voltaža.

Kokr jaz vem je pr intelu load in idle voltaža enaka(oz razlika je vdroop),tudi k je vklopljen speedstep. Speedstep le množilnika zmanjša.

Pyr0Beast ::

Ko pridem v windows, je še samo 1.34V in ob orthosu 1.32V, tak da matične plošče majo vdroop oz. padec voltaže.
Sploh ves, za kaj je uporablen Vdrop ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

drzni86 ::

okej... nastavil voltažo na 1.45V, FSB mam trenutno na 410, delilnik je 1:1, voltaža ramov sem probal na 1.9V in pol še na 2V, latence mam 5-5-5-15. Pridem v OS ampak OCCT mi vrže ven 5 sekund po tem ko obremeni procesor (code 1), super Pi mi ne spelje 2M testa!

Tko ne bo okej! Kaj bi lohk pomagalo?

In ja... ziher dvigujem voltažo proca! :)

AapocalypseE ::

Pyr0Beast, pol pa mi povej zakaj je uporabljen Vdroop?
Ob nenavitem procu, se tudi voltaža zniža. Če se pusti voltaža na stock in se viša samo FSB, se bo tudi voltaža znižala. Sem mislo, da je tak v tvojem primeru.

Valvoline ::

k gre proc iz load na idle voltaža močno poskoči in lahka poškoduje procesor. če je nastavljena voltaža 1.4v npr v loadu bo recimo 1.35 z vdroopom,k bo spet šel na idle v trenutku spremembe poskoči voltaža čez 1.4v,tut na 1.5 in več lahka poskoči pač tist milisekundo. če bi bil vdroop eliminiran v tem primeru voltaža pr spremembo poskoči še za dodatnih 0.05-0.1v in v navedenem primeru bo peak voltage 1.55-1.6v. Tisto trenutno spremembo voltaže navzgor nobena plata ne zmore kompenzirat.
Tolko jaz vem o vdroopu.

Valvoline ::

okej... nastavil voltažo na 1.45V, FSB mam trenutno na 410, delilnik je 1:1, voltaža ramov sem probal na 1.9V in pol še na 2V, latence mam 5-5-5-15. Pridem v OS ampak OCCT mi vrže ven 5 sekund po tem ko obremeni procesor (code 1), super Pi mi ne spelje 2M testa!

Tko ne bo okej! Kaj bi lohk pomagalo?

In ja... ziher dvigujem voltažo proca! :)

To pa bi moglo laufat,vsaj na p5q. Probaj bios updatat če bo kej buljš

Pa nastavi pciex na 100mhz in pci-bus na 33mhz za vsak primer

Zgodovina sprememb…

BioTech ::

z menjavo plošče je treba na novo windowse naložit
sori bula!

drzni86 ::

aha... kateri od teh pa mi pride v poštev če mam zdej verzijo 1306?

In koliko je kej varno updatanje v windowsih?

Mislm to bom delu prvič tko da če lohk sam par nasvetov na kaj morm posebej pazit... Hvala

Aja kaj pciex in pci-bus nastavim pred updatanjem biosov?

BioTech: Itak so se mi po menjavi matične windowsi sesuli tku da nisem imel izbire!

Valvoline ::

Asus live update programček.Kar v winsih naredi posodobitev. Celo sam poišče avtomatsko prek neta najnovejši bios.
Preden kaj flashah vse nastavi na default tako da ni nič navito

Zgodovina sprememb…

drzni86 ::

Preden kaj flashah vse nastavi na default tako da ni nič navito


Ja sam če nimam dvignjene voltaže ramov vsaj na 1.9 mi zašteka OS po parih minutah dela!
In če mi bo zaštekal med updatom biosov....!?

Pyr0Beast ::

Pyr0Beast, pol pa mi povej zakaj je uporabljen Vdroop?
Vdrop normalizira stanje z merjenjem tokov oz. razlike med 'kontakti', ko se nicla dvigne nad vrednost 0 (npr. 0.023V) ker se zaradi mocnih tokov kateri potujejo skozi baker le ta obnasa kot majhenupor. Vdroop kompenzira in izravnava napetost ter omejuje vplive skodljivega ESR pri kondenzatorjih s tem, da naspidira VRM ko zazna vecjo obremenitev (napetostno razliko/padec napetosti na vezicah)

Ker se masa dvigne nad nicelno vrednost ti sam senzor pokaze premajhno vrednost. Na procesorju imas pravo napetost, brez skrbi.

Ko iznicis Vdroop zaznavanje, se ti pokaze ta efekt, da imas na senzorju zaznano resda nastavljeno napetost, ima pa proc posledicno kaksnih 100mV vecjo napetost.

Tisto trenutno spremembo voltaže navzgor nobena plata ne zmore kompenzirat.
Zmore kompenzirat BP ce ima na voljo Vdroop metodo. Stvar uide navzgor mogoce kaksnih 50mV max.

In če mi bo zaštekal med updatom biosov....!?
Bios se flesha pri odvitem in popolnoma STABILNEM! racunalniku.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

drzni86 ::

Bios se flesha pri odvitem in popolnoma STABILNEM! racunalniku.


Ja dobro... ne bom ga fleshal dokler ne bo stabilen ampak a imate še kako idejo kaj bi lahko bil vzrok za moje probleme?

BioTech ::

pyrobeast jaz sem ga fleshal z močno overclockanim sistemom preko windowsow na gigabyte plati in je šlo že najmanj 5x vse normalno.
sori bula!

Pyr0Beast ::

Never say never.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Valvoline ::

Lih k boš flashal se lahka zgodi da zmrzne :)
Pa ode plata v pokoj :)

Steinkauz ::

Kolker vem majo dandanes vse plate dvojni bios, glih če propade flashanje.

Pyr0Beast ::

niti ne :)

better safe than sorry ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Valvoline ::

Kolker vem majo dandanes vse plate dvojni bios, glih če propade flashanje.

Hm... to ti je mal štosna varijanta veš.
Moja p5k ima 2x oc profile,dvojnega biosa NIMA!!!
Folk se narobe zmoti zarad tega.
p5b,p5q kokr vem tudi nimajo dual bios.

AapocalypseE ::

In se je že komu zgodilo, da mu je comp glih ob flashanju zmrzno?

M-XXXX ::

Kolker vem majo dandanes vse plate dvojni bios, glih če propade flashanje.

Hm... to ti je mal štosna varijanta veš.
Moja p5k ima 2x oc profile,dvojnega biosa NIMA!!!
Folk se narobe zmoti zarad tega.
p5b,p5q kokr vem tudi nimajo dual bios.

P5Q Dlx ga ima (koristil mnogokrat:D)
Drugače pa so plate podobne kot grafe- zelo težko jih je zafleshat, oziroma se jih večina da rešit, sam je veliko več komplikacij)

Valvoline ::

In se je že komu zgodilo, da mu je comp glih ob flashanju zmrzno?

Brezveze reskirat.
Daš na default pa je. K končaš z flashanjem spet naviješ. Itak k flash opraviš se novi bios samodejno nastavi na default.

AapocalypseE ::

Jaz niti pomislim nena, da bi flashal z navitim sistemom. Vedno prej dam na default.

drzni86 ::

No če prav razumem je določen rizik pri flashanju biosa z navitim sistemom!
Bom zaenkrat pustil bios na miru in se ubadal s tem problemom kako stabilizirat računalnik brez dviga voltaže ramov...

In fajn bi blo da bi dal kdo kakšen nasvet oz. predlog kako bi to naredu!!!

ModriN96 ::

Navit sistem komot flešaš ker ne poškoduješ in uničš čist nč...jst sm ga že 3x pa ni blo nikol nč. Ker ti itak nov bios da sam vse na default.

Steinkauz ::

Problem je če imaš nestabilno navit sistem

drzni86 ::

ma jst nimam nestabilno navitga sistema... ker se sistem sploh ne pusti navijat sm ga lepo pustu na privzetih nastavitvah ampak tud na privzetih nastavitvah sistem ni stabilen če ne dvignem voltaže ramov vsaj na 1.9V

Problem je če imaš nestabilno navit sistem

Ta tema je namenjena rešeavnju tega zakaj je sistem nestabilen že ob manjšem navitju, tko da če maš kšno pametno idejo kaj bi se dalo še nardit... kr z besedo na dan! :D

ModriN96 ::

Možn da je problem v samem biosu...poglej če je kkšna nova verzija zuni...pa če ni probi kar iso verzijo še enkrat iz neta potegnt pa povozš čes...

Pyr0Beast ::

In se je že komu zgodilo, da mu je comp glih ob flashanju zmrzno?
Da.

Bios moras po koncanem fleshanju tako ali drugace 'resetirat' da moras tako ali drugace na koncu znova nastaviti OC.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

drzni86 ::

Možn da je problem v samem biosu...poglej če je kkšna nova verzija zuni...pa če ni probi kar iso verzijo še enkrat iz neta potegnt pa povozš čes...


aha... Ja novejše verzije so ampak jst bi najraje flashal kr v winsih z asus auto update programčkom in izbiro možnosti da mi program sam na internetu poišče verzijo biosa in ga updatea!

Torej če nastavim bios na privzeto in pol sam tolk dvignem voltažo ramov da bo sistem stabilen in nato flasham bi mogla zadeva uspet?

ModriN96 ::

Bo bo nč bat...ti potegn zadn bios iz neta, potegn asus auto update, izber update from file ker ne najde zmer čist zadnga na neteu!

Ko bo flashal ti bo reku da nardiš reset in daš yes, se ti bo reseteru in ne it nč v bios pa nč nastavlat pa spreminjat ampak pust da se ti z osnovnimi nastavitvam boota v winse da boš vidu če dela kot je treba.

Predvidevam do bo mogl delat pol normalno po falshanju biosa. In k boš vidu da bo delal greš pa pol nastavlat pa navijat ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ModriN96 ()

drzni86 ::

Okej hvala!
Bom naredu pol ko pridem iz službe.
Aja kaj če grem na Asusovo stran in najdem biose za model matične p5q so 100% tapravi?

ModriN96 ::

So ja...greš pod support, tm zbereš model, pol operacijski sistem, pol ti pa vrže možnosti prenosov in odpreš rubriko bios, potegneš nov zadn bios dol pol greš pod rubriko utulities, potegneš še asus auto update.

Inštaleraš asus auto upadte in pol tam zbereš update from file, mu pokažeš kam si odraru nov bios in klikneš update in to je to.

Komp reseteraš, pustiš BREZ poseganja v bios da se ti boota da boš vidu če dela ok in če dela ok ga spet reseteraš in greš nastavlat bios in navijat.

BioTech ::

Lih k boš flashal se lahka zgodi da zmrzne :)
Pa ode plata v pokoj :)

In zakaj bi zmrznil če je stabilen?
sori bula!

Pyr0Beast ::

Zardi tega ker se spremenijo parametri delovanja Pci in posledicno isa vodila :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ModriN96 ::

Ne lapite ene traparije no, ker smo eni že 100x flešal sisteme k so bli naviti pa se še ni nardil d bi kej crknl...

Pyr0Beast ::

Dobro, samo potem ne jokat na ST-ju ali kateremkoli drugem servisu ko gre kaj narobe ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ModriN96 ::

Trdit 100% da se to res ne more nardit ne morem...sam na njegovi plati sigurn ne bo šlo nč u franže...meu sm dost q serije plat oz navil dost q serije pa niti ena ni šla po gobe...

Pyr0Beast ::

Saj ravno zato. Raje si vzeti par minut vec casa pa si sistem urediti, kot pa potem obzalovati ...

Ko se nalozi nov 'bios' moras uporabiti tudi funkcijo Load setup defaults in vse nastaviti na novo, drugace sam bios nima efekta.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ModriN96 ::

To da morš uporabt load bios defaults ne bo držal ker ti ko ga nadgradiš se vse samo na default naloži... load bios defaults je takrat ko se pač ne spomneš kako je default nastavitev biosa in mu daš load bios defaults... Drugač pa ni treba tega uporabt pr nadgradni biosa ;)

drzni86 ::

evo da poročam... :)

Flashal sem bios z dvignjeno voltažo ramov... ni bilo nobenih problemov in takoj po resetu sem dobil opcije:
F2 - run setup
F1 - load BIOS default

Zbral sem "F1" in takoj prišel v windowse!

Ampak tud flashanje ni odpravilo problema s stabilnostjo sistema! Še vedno moram dvignit voltažo ramov na minimalno 1.9V in še vedno mi ne uspe stabilizirat sistema pri FSB-ju višjem od 360.

Tko da jst nevem več kaj bi lahko probal... A je možna kaka okvara na matični? mogoče problem v ramih?

ModriN96 ::

Amm...glede rama je tko da ma vsak ram svojo default voltažo...in asuske ponavad nastavjo v biosu 1,8v, kar je pa lahko pod tvojo default voltažo rama in ti zato ne dela kot mora. Fajn je da pogledaš na nalepko rama k tam piše voltažo in frekvenco in latence.

Kar se pa tiče stabilizacije samega sistema je pa skor sigurn neprimerna voltaža proca in posledično tut nepravilna voltaža ram-a.

E6550 bi mogu it čez 3,2g komot... jst bi ga dau na cca 1,45v oz mal več pa ram na ene 2v oz ugotavlaš postopoma voltažo rama.

drzni86 ::

E6550 bi mogu it čez 3,2g komot... jst bi ga dau na cca 1,45v oz mal več pa ram na ene 2v oz ugotavlaš postopoma voltažo rama.


Ma sej sm mel proc že z prejšnjo matično (gigabyte) na 3,3g brez problema...
Drugač pa sm že probal z takimi nastavitvami:
Voltaža proca: 1.45V
FSB: 380
Množilnik:6 (7)
voltaža ramov: 2V
latence ramov: 5-5-5-15

Ampak mi v večini primerov računalnik zmrzne že med nalaganjem windowsov, če pa se slučajno naloži pa zmrzne takoj ko OCCT obremeni procesor! Pa tud če zalaufam memtest mi comp zmrzne po eni minutki...

ModriN96 ::

Se prav da bios ni bil kriv, proc tut dvomm da je kriv... Jst bi probu dat ta ram k ga maš dat vn pa drucga notr in boš vidu na čem si oz al je res ram bremza tuki.

drzni86 ::

ja to bom sigurno probal prej ku grem težit da mi zamenjajo plato... :)

Sam čudi me to, da so rami čist BP delali pred menjavo matične! Mogoče nekompatibilnost le-teh in matične?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

8800gtx 768mb na 420W? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
543081 (2144) einstein :P
»

P5B-E Plus + E6300 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
13412622 (6484) AndreAS
»

>>E8x00 serija a.k.a Wolfdale<< (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Navijanje
48940650 (22192) Dr_M
»

Navijanje e4300 (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Navijanje
24119981 (8864) ZaLoMaT
»

Optimizacija OC nastavitev

Oddelek: Navijanje
141700 (1401) 51M3K

Več podobnih tem