» »

Tržni delež Windows nižji

Tržni delež Windows nižji

ComputerWorld - Pred mesecem dni smo poročali, da je tržni delež Windows upadel na najnižjo raven v zadnjih petnajstih letih, december pa je, kot kaže, trend nadaljeval. Microsoftov operacijski sistem je izgubil skoraj celo odstotno točko in pristal na vrednosti 88,7 odstotkov. V celotnem letu 2008 je Windows izgubil 3,1 odstotne točke. Medtem so se jabolčniki tudi na njegov račun okrepili, saj tržni delež Mac OS X še vedno raste, tako da je samo v zadnjem mesecu pridobil tri četrtine odstotne točke in dosegel 9,6 odstotka. V letu 2008 je njihova rast znašala 2,3 odstotne točke oz. 31,7 odstotka. Linux se je malenkostno okrepil na 0,85 odstotka.

Net Applications, ki raziskavo vodi, ugotavlja, da je višji delež Macov in pešanje Windows posledica večjega števila prazničnih dni, saj ljudje takrat do interneta dostopajo pretežno od doma, kjer je več Macov kot v poslovnem okolju. Kljub temu je treba povedati, da je decembrski padec dvakrat večji kot leto poprej, tako da to ne more biti edini razlog.

365 komentarjev

««
«
1 / 8
»»

Pithlit ::

In še bo padal delež. Po mojem vedno bolj hitro. Mac-i niso več tako precenjeni kot so bili včasih. Pa tudi večina programja deluje na njih.

Linux pa tudi že dolgo ni več tak bavbav kot je včasih bil.
Life is as complicated as we make it...

sirotka ::

Ma ne bo več neki padal pomoje. Samo Vista ma tak fino ime med rajo....ne Viste pa res nočem. -Zakaj ne? -Baje, da ne dela tko k bi mogla:) ehehehe:) Mac-i so ubistvu dokaj poceni, če gledamo prenosnike drugih firm manjših od 15.4.

To, da bo pa Linux imel kak večji vpliv na padec tržnega deleža...djte bit resni, do kam ste pa pršli v te letih;)

svecka ::

Problem linuxa je zagotovo to da na tržišču toliko distribucij, da se preden sploh kdo odloči že rajši se ne ubada sploh s tem in probava le te. Moral bi se malce združit in biti na tržišču 3 namenske močne distribucije...home, office in server. Že prva stran od linuxa je videti kot iz 90 let.

opeter ::

Jep, Linuxu manjka poenoten uporabniški vmesnik. Če bo to Gnome ali KDE je čisto vseeno. Naj bo le eden. Vendar se mora ta potem razvijati.

Se pa popolnoma strinjam s svečko, distribucij je preveč, vsak vleče na svojo stran, ni dorečenih standardov. Skratka, do namizja je še dolga pot. Je pa Ubuntu kar všečen (ravnokar ga preizkušam s pomočjo Wubija - bil je namreč na tazadnjem Monitorjevem DVD-ju)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Beernarrd ::

Ne ne ne. Linux mora imeti svobodo izbire: distribucije, namizja ipd.
Manjka mu samo ena resna naveza s proizvajalci/prodajalci računalnikov. Potem bo pač večinski tisti izdelek, ki bo nameščen na teh računalnikih (in imel resno podporo).

opeter ::

Ne ne ne. Linux mora imeti svobodo izbire: distribucije, namizja ipd.
Manjka mu samo ena resna naveza s proizvajalci/prodajalci računalnikov. Potem bo pač večinski tisti izdelek, ki bo nameščen na teh računalnikih (in imel resno podporo).


Potemtakem Linux ne bo nikoli dosegel večji delež na namiznikih. Prej bodo ljudje začeli krasti Mace in Windows, kot, da bi začeli uporabljati brezplačno(e) alternativo(e)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mojsterleo ::

linux sigurno ni kriv za padec procentov pri winsih. to sta dva cist razlicna sistema, ki ciljata na razlicne tipe uporabnikov.

Ziga Dolhar ::

linux sigurno ni kriv za padec procentov pri winsih. to sta dva cist razlicna sistema, ki ciljata na razlicne tipe uporabnikov.


Pol sem očitno na napačnem OSu, ker mi nonstop priporočajo linukse!
https://dolhar.si/

svecka ::

Ja ravno to mu manjka , nekaj resnega, moral bi vse najbolje pobrati iz večjih različnih "namizij" oziroma bi morali stopiti skupaj in ustvariti skupinske distribucije, ki bi jih lahko "oglaševali" kot primerne za uporabo. Nihče ne pravi, da naj ostale distribucije izginejo, ampak bo treba narediti velik korak, ker se stanje še zmeraj ni spremenilo in linux nekako ostaja na mrtvi točki kar se razširjenosti tiče...in to že dolgo časa.

Preprosto bi morali narediti linux distribution alliance, skupaj ustvariti distribucije primerne za različna okolja, stati za tem distribucijam, oglaševati iz donacij, pripraviti novo svežo stran, predstaviti predstavitvene filmčke ZAKAJ je linux distribucija boljša, sodelovati z državami v lokalizacijah različice,....

Čas je ukrepanje zdaj, ko je kriza in če se ne bo nič spremenilo, saj je večja verjetnost da bo ne kmlau M$ versus Linux, ampak M$ & Apple versus Linux

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Stipex ::

Ne ne ne. Linux mora imeti svobodo izbire: distribucije, namizja ipd.

Torej Linuxova naječja prednost je hkrati največja slabost. Linux kot ime samo ni nič, nobene skupne kampanje, standardov in dokler ne bodo rešili tega Linux ne bo tako razširjen za home userje, kot sta mac os in okna.
Aja pa naj omenim še sam razkol znotraj Linux skupnosti.
...vidiš tipičen primer, dva linuksaša se skregata, ker vsak zagovarja svojo distribucijo, teh pa je preveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stipex ()

Utk ::

Toliko govora o OS-u, ki ima 0,85% tržni delež. Pa je kot edini zastonj. No, jasno je, da tako zanič spet ni, verjetno mu pa več manjka v marketingu kot v samem OS-u. Čeprav se bi dalo tudi tu še marsikaj popravit.
Po moje bi bilo zelo koristno, če bi linux za 2 leti popolnoma zamrznili in samo popravljali stvari, ki delajo slabo, in dodajali gonilnike. Pa seveda odpravljanje potrebe po konzoli. Nobenih drugih novih funkcij dokler te, ki so, ne delajo tako kot treba.
Pa ne rečt, da že zdej dela vse tip-top. Ker ne. Če je to res vse kar linux zmore, potem je očitno že v osnovi zgrešen.

opeter ::

Podpis pod CrniE-jev post.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

shock ::

Za moje pojme je linux tudi malo za mazohiste. Za workstation nobenemu ne priporočam delo z linuxom, ampak kar se tiče s serverske strani pa je čist druga pesem.

BigWhale ::

Za moje pojme je linux tudi malo za mazohiste. Za workstation nobenemu ne priporočam delo z linuxom, ampak kar se tiče s serverske strani pa je čist druga pesem.


Za moje pojme pa ti nimas pojma. :)

Linux je za tistega, ki ga zna uporabljati. Z njim dela hitreje lazje in naredi vec kot bi naredil s kakim drugim operacijskim sistemom.

Meni se zdijo mazohisti tisti, ki v Windows klikajo sem ter tja. Cudno, a ne?

Stipex ::

Ko porabiš ves dan da spraviš k življenju ene ušive grafične driverje ali frekvence na CRT monitorju je to lažje in hitreje? >:D
Take probleme sem imel pri Fedori 8,9 in OpenSuse verzije... hm od kar pomnim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Stipex ()

Mavrik ::

Hmm... samo kako je lahko "tržni delež" nižji zato ker uporabljajo ljudje računalnike doma ne pa v službi? Spremenile so se meritve obiska na straneh ja. Samo sam zadnji odstavek namiguje na dejstvo, da se samo razmerje nameščenih operacijskih sistemov ni spremenilo in je kot tak sklep tele novice... popolnoma napačen in zavajajoč.
The truth is rarely pure and never simple.

overlord_tm ::

Kot je že bilo povedano ... linux je sam sebi protisloven. Ubija ga njegova največja prednost, svoboda izbire.

Nekateri imamo to radi, drugi ne. Za začetnika pa sigurno deluje odbijajoče. Ubuntu izda novo verzijo vsake pol leta ... za nekoga ki je navajen novih windowsov vsakih 5 let zagotovo šok :D

ozbolt ::

Pa še z moje strani:
Linux je odličen za home-userje. Seveda bi potreboval še nekaj izboljšav, kot je rekel Crni, ampak je odličen. S tem mislim Ubuntu, saj je ta ustvarjen za tako rabo - desktop. Fedora in OpenSUSE služita testiranju za kasnejše Enterprice izdelke, drugi - Mandriva, PCLOS, Mint in ostali, pa so tu ker želijo da tistim ki niso zadovoljni z izbiro Ubuntuja ponudijo zamenjavo. Namreč, izbira vedno bo, oSUSE ter Fedora bosta vedno imela privržence ki bodo z veseljem preizkušali nove funkcije, Ubuntu pa bi mogel prevzeti "Mainstream". Zaenkrat je še preveč hroščat a bo pomojem ob naslednjem Long-term-release trden ko skala (to bo 10.4 (aprila 2010) - ravno prav - ljudje nezadovoljni z win7 in iskali alternativo).
Se pa še kako strinjam za poenoteno stran, ki bi služila uvodu začetnikom v ta OS. Od osnovnega dela z Nautilusom (raziskovalec) ter do partiticioniranja za malo bolj izkušene.
Marketing pa se je že lepo obrnil, namreč od sredine januarja do sredine marca bo potekalo tekmovanje za reklamo "I'm linux" (po vzoru I'm mac in I'm PC).

trnvpeti ::

ima bigwhale kr prav
ce hoces, znas, lahko delas brez problemov z linuxom
z bilo kaksno distribucijo
sigurno hitreje in bolj elegantno kot z winsi
ste(smo) pa navajeni delati z kaksnim dolocenim programom, in se zaradi tega ne gre(ali pa ni jajc) cisto na linux

Poldi112 ::

>Samo Vista ma tak fino ime med rajo....ne Viste pa res nočem. -Zakaj ne? -Baje, da ne dela tko k bi mogla:)

Sem jo preiskusil en teden nazaj in zame definitivno ne dela tako kot bi morala. Par blue screenov, verjetno zaradi avdio driverjev - sicer ima prave, a se je parkrat nekaj pritoževal, potem pa nehal, blue screen pa je ostal.

Ampak to se mi verjetno samo zdi.

Glede zgolj bugfix-anja - bedarija. Kde napreduje s svetlobno hitrostjo in prav nestrpno čakam 4.2.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

enfant ::

Mejbi bo za povprečnega uporabnika kmalu useno, ker bo vse delovalo prek brskalnika. In le peščica ljudi se bo temu uprla.

Utk ::

Jaz ne bi bil tako siguren v to.

WhiteAngel ::

Vsi razen BigWhale-a mal mislim, da mal na pamet govorite čez Linux.

Kar se tiče zmede distribucij - Ubuntu je itak pridobil monopolni položaj med domačimi uporabniki. Praktično ne dobiš aplikacije, ki ne bi tekla na Ubuntuju. Med strežniki vlada RedHat/Fedora ali Debian, odvisno od velikosti firme. V enterprise okoljih pa Suse/Ubuntu, spet odvisno od firme. Z namizji je čisto vseeno. Dejstvo je, da ne gnome, ne kde ne moreta brez aplikacij od drugega namizja (libqt in libgtk ponavadi vedno rabiš). Ne vem, kaj imate v mislih, ko govorite o "poenotenju". FreeDesktop postavlja standarde za skupni systray, adresar, itd. Moč je v tem, da se aplikacije znajo pogovarjati druga z drugo, pa če je ta gnome, kde ali pa windows preko wine.

Kar se tiče gonilnikov, ima Microsoft enake težave kot Linux. Vse se nekaj usuva, včasih deluje počasi, aero itak ne deluje dobro z opengl-om itd. V časih WinXP M$ še ni treščil v take težave z nekompatibilnostjo, ker ni toliko spreminjal jedra, z Visto in novejšimi pa bo in verjetno bo vedno težje. Linux jedro se spreminja ves čas, kar je tudi prav, tako da je tu izvor težav z gonilniki in tega je "že navajen".

Razlog, zakaj ne menjam mojega FOSS namizja za druge, je centralni repozitorij. Z enim klikom namestim ali odstranim, kar mi srce poželi (od aplikacij, iger, mysql, apache, programskih jezikov in ostalih orodij). Preko tega deluje tudi update. Nadgraditev Hardy->Intrepid je potrebovala 20 minut (namestitev M$ SP3 je potrebovala 45 minut na mojem računalniku). V tem vidim kvaliteto odprtokodnega sistema.

Tisto, ko se linuksaši kregajo zaradi različnih distribucij je pa že malce passe. Dejstvo je, da danes uporabljaš, kar ti srce poželi in stvar deluje. Če ne deluje, je distribucija zanič.

mojsterleo ::

Ko se bodo moji otroci v soli ucili uporabljat linux (seveda v kombinaciji z ustreznim programom za pisanje besedil, tabel, ipd), in pa ko bodo zacele na linuxu laufat komercialne igre... enkrat takrat se vidimo.8-)

priznam pa, da je knoppix kr fajn zadevca ko je treba surfat po sumljivih web straneh.:)

Gandalfar ::

Ko porabiš ves dan da spraviš k življenju ene ušive grafične driverje ali frekvence na CRT monitorju je to lažje in hitreje?


Vsekakor minimalna investicija za hitrejse in boljse delo v prihodnjih mesecih. Navsezadnje za windowse tudi hitro zgubis cel dan za reinstall, driverje itd.

AmokRun ::

Razlog, zakaj ne menjam mojega FOSS namizja za druge, je centralni repozitorij. Z enim klikom namestim ali odstranim, kar mi srce poželi (od aplikacij, iger, mysql, apache, programskih jezikov in ostalih orodij). Preko tega deluje tudi update. Nadgraditev Hardy->Intrepid je potrebovala 20 minut (namestitev M$ SP3 je potrebovala 45 minut na mojem računalniku). V tem vidim kvaliteto odprtokodnega sistema.

Samo razlika v letih pri sp2 in sp3 je skoraj 4 leta, pri Hardy in Intrepid pa pol leta. Se pravi si za xp porabil 45min v 4 letih za Ubuntu pa 20min v pol leta. Win FTW!>:D
Sicer se mi pa zdijo te časovne primerjave bedne! Kaj me briga če za Visto porabim dve uri, za Ubuntu pa pol ure, da ga usposobim, saj to ne delam vsak dan. Vsaj za home userje ja ta podatek čisto nepomemben.

Drugače sem pa danes po cca enem mesecu prižgal Ubuntu in se je kar 2x updajtov, najprej 50mb in potem še 75mb, sem porabil skoraj eno uro. To sem mi na win še ni zgodilo, razen morda pri sp.

opeter ::

Ko se bodo moji otroci v soli ucili uporabljat linux (seveda v kombinaciji z ustreznim programom za pisanje besedil, tabel, ipd), in pa ko bodo zacele na linuxu laufat komercialne igre... enkrat takrat se vidimo.8-)

priznam pa, da je knoppix kr fajn zadevca ko je treba surfat po sumljivih web straneh.:)


Hmm... potem verjetno nikoli ne boš imel otrok.
Raje bi napisal: Mac. Prej bodo Maci v šolah, kot PC-ji z Linuxom. Ravno pred kakšnim tednom nazaj so na Madžarskem v eno gimnazijo kupili 24 iMacov in napolnili eno veliko učilnico. Naslednje leto načrtujejo še nabavo 40 novih računalnikov. Recesija? Japajade.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

ozbolt ::

Ekron, pa vseeno opazim več razlik med dvema verzijama Ubunta kot SP od Windowsev. Tako kozmetičnih kot hitrostnih. Kaj se šele spremeni v 4 letih.
Se mi pa zdi da če bo M$ še kdaj želel spisati dober OS ga bo, saj ima več kot dovolj denarja za to, pa tudi izgleda da zaenkrat še nimajo te potrebe (poglejte Visto - bomo videli Win7)

Quikee ::

Ko se bodo moji otroci v soli ucili uporabljat linux (seveda v kombinaciji z ustreznim programom za pisanje besedil, tabel, ipd)


Se bo zgodilo slej ko prej - seveda če se bodo starši začeli zavedat, da bi bilo dobro, da se otroci v šoli učijo kaj druga kot le kako uporabljat Microsoft-ove produkte.

Se pa popolnoma strinjam z WhiteAngel-om. Skupni standardi obstajajo in na več skupnih standardih se tudi dela (kjer ima to pač smisel).

Kar se pa distribucij tiče, pa ne vidim, da bo OpenSolaris, FreeBSD in pa recimo Haiku kot "celovite" rešitve kdaj v bližnji prihodnosti sploh ogrozili popularnost kakšne večje Linux distribucije - kaj šele, da bi prehitele po popularnosti Linux recimo kot neko celoto (pa mislim, da so to super operacijski sistemi, da ne bo kdo napačno mislil).

roli ::

Linux je kot sistem izvrsten, ko ga enkrat porihtaš da dela tako kot hočeš. Sicer traja kak teden, da porihtaš vse gonilnike, nastavitve... Večino časa sicer vzame brskanje po forumih in spletnih straneh pa par minutk igračkanje po konzoli. Potem pa stvar dela tako kot mora. Vsaj večinoma! Pri linuxu me moti, da ni neke centralne distribucije. Res je lahko si izberem karkoli hočem samo je precej smotano, ko nekatera stvar ne dela na tej distribuciji, ker nimam teh pa teh paketkov (druga x distribucija te paketke ima). Potem pa en paketek hoče tega, pa drugi hoče spet tistega... Moti me, da software s seboj ne privleče stvari, ki jih rabi - pa kaj, če zgubim tistih 100MB. Še ena stvar, ki me pri linuxu moti je kako se nameščajo programi - to je sicer tudi ena izmed največjih prednosti. Ampak meni stvar ni všeč. Vsekakor ima linux veliko možnosti za razvoj ampak dobiti ga je treba v neko celoto. Torej odstraniti miljaužntTM distribucij ter jih ponuditi le par namenjenih za različne trge (domači računalniki, serverji, podjetja...). Potem je potrebno vsaj odstraniti potrebe po konzoli - torej ponuditi uporabniku, da ima izbiro med konzolo in grafičnim načinom, poštimati gonilnike, da bodo izkoristili čimveč naprave - namesto, da ti rečejo saj dela stvar kot mora čeprav imaš samo neko osnovno funkcijonalnost.... ŠE vedno pa je linux po tistem, ko ga porihtaš zelo stabilen in hiter OS. Ampak vse to lahko trenutno dobim pri Applu. Hitrost, stabilnost ter "vse dela". Hkrati pa ne rabim uporabljati konzole, če je nočem, ne rabim se igračkat z gonilniki, ki delajo ali pa ne (OK to je krivda proizvajalcev opreme)... Torej imam pozitivne stvari linuxa in windows zapakirane v enem sistemu.

SE pa vsekakor strinjam, da je MSjevo programsko opremo potrebno čimhitreje odstranit iz šol in ostalih izobraževalnih ustanov ter ponuditi alternative ala Open Office, Gimp (namesto photoshopa - sicer je gimp v primerjavi z PS dokaj zanič samo za osnovna opravila je OK), Firefox (namesto IE), Thunderbird (namesto outlok)... V glavnem potrebno je uporabnike navaditi na vse operacijske sisteme. Torej naj en teden delajo na windows, drug na linux, tretji na OSX, četrti na solarisu... Torej stvari naj se menjavajo tako, da bo uporabnik poznal vse - potem pa lahko sam izbere kaj bo uporabljal.
http://www.r00li.com

Bistri007 ::

Toliko govora o OS-u, ki ima 0,85% tržni delež. Pa je kot edini zastonj. No, jasno je, da tako zanič spet ni, verjetno mu pa več manjka v marketingu kot v samem OS-u. Čeprav se bi dalo tudi tu še marsikaj popravit.
Po moje bi bilo zelo koristno, če bi linux za 2 leti popolnoma zamrznili in samo popravljali stvari, ki delajo slabo, in dodajali gonilnike. Pa seveda odpravljanje potrebe po konzoli. Nobenih drugih novih funkcij dokler te, ki so, ne delajo tako kot treba.
Pa ne rečt, da že zdej dela vse tip-top. Ker ne. Če je to res vse kar linux zmore, potem je očitno že v osnovi zgrešen.


Linuxu na Desktopu manjka poliranje, finishing touch.

In pa seveda marketing: najprej tržne raziskave, spraševanje ciljnih skupin česa si želijo v OS, kaj trenutno v OS manjka. In produktno vodenje, ki temelji na teh marketinških raziskavah. Seveda to stane $€Ł
:D

Ampak dokler si ne bo ena firma za cilj vzela povečanje tržnega deleža Linuxa in s tem imela možnost fino zaslužiti, ne bo nič z večjim tržnim deležem. Mogoče je problem v tem, da GNU licenca omogoča legalno piratiziranje programske opreme, v razvoj katere se tako ne splača vložiti $€Ł, ker ne bodo povrnjeni.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

trnvpeti ::

desktopu na linuxu ne manjka nic
OS je samo osnova za delo
in lahko delas vse, kar se ti zazeli
tudi win desktopu(xp) ne manjka nic
manjka mu pa kaksna varnost, res kernel sistem,....

poweroff ::

Večina vas Linuxa še od daleč videla ni, pa kar nekaj pametujete v tri krasne!

Glede driverjev - stvar kernela in izključno kernela.

Glede aplikacij - ni problema, ker je na voljo source in se vsak program enostavno sporta na katerokoli distribucijo.

Glede namizja: KDE/Gnome sta praktično identična po funkcionalnosti, da pa se prilagoditi tudi izgled.

Glede množice distribucij: pri namiznih računalnikih prevladuje Ubuntu.

Glede zajebavanja z instalacijo en teden: Ubuntu imaš inštaliran v eni uri. Brez da bi videl konzolo.

Pa še ena praktična izkušnja: včeraj sem imel v eni uri postavljeno serversko mašino na kriptiranih diskih ter gor delujoč VPN strežnik. Največ časa sem zabil z generiranjem ključev.
sudo poweroff

Ziga Dolhar ::

Glede aplikacij - ni problema, ker je na voljo source in se vsak program enostavno sporta na katerokoli distribucijo.


Ah, lepote trpnika! :))
https://dolhar.si/

BluPhenix ::

Ja BigWhale ima prav, bolj se s tem nebi mogel steinjat:

Linux je za tistega, ki ga zna uporabljati. Z njim dela hitreje lazje in naredi vec kot bi naredil s kakim drugim operacijskim sistemom.


Edini problem je ta, da jaz malokaj delam z operacijskim sistemom, ampak delam s softverjem ki teče na oepracijskem in mi je med službo recino praktično vseeno ali zadeva teče na Win, Linux ali parni mašini, glavno je da mi softver, ki ga uporabljam dela. Tu pa pridemo do tiste pomanljivosti linuxa, ki postaja vedno opaznejša. Kot operacijski sistem je super, v marsikaterih pogledih precej boljši in naprednejši kot drugi, problem je v tem, da se velike in pomembne softverske firme zaenkrat bolj malo ozirajo po njem in se zato za linux dobi precej malo industry-standard softverja. Ja sej vem, da linux community ponuja svoje alternative, ampak žal jih je večina le polovično uporabnih, kar pa za nekoga, ki zadevo uporablja na dnevni bazi ne zadostuje.

Praktično ne dobiš aplikacije, ki ne bi tekla na Ubuntuju

Photoshop, premiere, autocad, altium designer, pcad, ... ne pisat bedarij ...

Kar se tiče gonilnikov, ima Microsoft enake težave kot Linux. Vse se nekaj usuva, včasih deluje počasi,


Sorči, ampak očitno tudi ti nimaš kaj dosti pojma o Win. Ja gonilniki so včasih težavni, ampak beri SO! Vsak proizvajalec hardverja izda polek svojega izdelka še gonilnik za Win, kar pomeni, da bo zadeva 99% delovala ko jo boš doma priklopil na Win mašino. Za linux tega zaenkrat ne moreš trdit.

Vse se nekaj usuva? Halo, kje pa to bereš, v direktu? Uporabljam Win xp mašino pa se mi razen, ko sem sam kaj šuštral z driverji ni nič sesulo zaradi drierjev, prej zaradi slabo spisanega softverja. Pa na winxp je sesuvanje sistema zelo redek pojav, vsaj pri meni.

V časih WinXP M$ še ni treščil v take težave z nekompatibilnostjo, ker ni toliko spreminjal jedra, z Visto in novejšimi pa bo in verjetno bo vedno težje. Linux jedro se spreminja ves čas, kar je tudi prav, tako da je tu izvor težav z gonilniki in tega je "že navajen".


Seveda, Vista je spisana na novo nekako zato so težave, čeprav nevšečene in neugodne, lahko pričakovane. Ne moreš pa ti pričakovati od povprečnega uporabnika, da bo zaradi updejta sistema updejtal tudi driverje. PA še da bo moral paziti kateri driverji delajo z njegovo trenutno verzijo sistema (seveda se omejimo na različice istega sistema).

Dejstvo je, da danes uporabljaš, kar ti srce poželi in stvar deluje.


S tem se pa strinjam. Trenutno je primerjava Lin vs. Win na nivoju kot je tukaj prikazamo brezvezna, ker gre praktično za sistema, ki se gibljeta v različnih uporabniških skupinah in različih softverskih težnjah. Vsakemu manjka nekaj razvojnega duha z nasprotne strani brega in očitno bo še nekaj časa tako. Dober operacijski sistem je tisti, ki ti dobro služi ob poganjanju programov, ki jih potrebuješ, ne pa tisti, ki porabi 10 min manj za namestiti update. Kakšne bedarije.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

roli ::

Večina vas Linuxa še od daleč videla ni, pa kar nekaj pametujete v tri krasne!

Sem ga uporabljal dve leti - če ne celo več tako, da imam kar nekaj poznavanja le tega.

Glede aplikacij - ni problema, ker je na voljo source in se vsak program enostavno sporta na katerokoli distribucijo.

Še ena prednost. Kolikokrat sem raje vsel source in ga skompajlal kot pa, da bi pustil, da mi distribucija enako stvar naredi preko packet managerja.

Glede namizja: KDE/Gnome sta praktično identična po funkcionalnosti, da pa se prilagoditi tudi izgled.

Se strinjam in to, da se ga da prilagoditi je super! Ampak ta izbira ima nekaj problemov saj so nekatere stvari narejene, da delajo z Gnome, druge pa za KDE. Sier jih večinoma lahko poganjaš na drugemu namizju samo to ni to.

Glede množice distribucij: pri namiznih računalnikih prevladuje Ubuntu.

Morda ampak to ne pomeni, da ni totalen drek. Po mojem mnenju sta mandriva in OpenSuse veliko boljša - sploh kar se podpore za HW tiče. V Mandrivi mi na prenosniku vsaj gonilniki za wifi delujejo iz prve. Pri ubuntu jih nikakor nisem mogel usposobiti - omrežje je našel ampak povezal se ni pa nikoli.


Glede zajebavanja z instalacijo en teden: Ubuntu imaš inštaliran v eni uri. Brez da bi videl konzolo.

Ne z inštalacijo ampak z tem, da lepo porihtaš kot hočeš. Jaz sem zelo pikolovski kako mora stvar izgledati, kaj vse mora biti poštimano... TAko, da v resnici traja en teden. Pa ko pride do tega, da se po inštalaciji gonilnika sistem več ne zbudi v grafičnem načinu ti ostane samo še konzola. Bom pa priznal, da je potrebno to enotedensko igračkanje z sistemom tako na linuxu, windows ali pa na Mac OS. Pri vseh traja!
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

Thomas ::

Katastrofa za Windowse! Linuxa je ravno 100 krat manj kot Windowsow. Strašno za Windowse, velika zmaga Linuxa?!

Sej niste brihtni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Liker ::

Seveda, vsi, ki se ne strinjajo z moiimi pogledi, govore na pamet, jaz pa sem absolutna avtoriteta.
Kako passé!
Da prilijem malo olja na ogenj (ali pa vode v olje):
Sam uporabljam linux že precej let (10+) od tega zadnja 4 (kmalu 5) tudi kot moj edini/glavni OS.
Sem dal čez že večji delež 'glavnih' distribucij - RH, Debian, Slack, Fedora, Mandrake/Mandriva, SuSE, openSuSE, in razne izpeljanke ubuntuja...
Kaj me moti (oz. so po mojem mnenju glavne napake):
- premalo centraliziranosti
- prekratka življenjska doba posamezne izdaje. (Sploh ubuntu na tej točki najbolj odpove...)
- veliko preveč - pardon izrazu - 'cock teaserjev' (Aplikacij/funkcij ki ne naredijo niti pol toliko kot ime namiguje)

Par primerov gornjih točk:
Iščem kako nastaviti XY. Najdem kako nastaviti XY na neki drugi distribuciji in/ali verziji moje distribucije. Sledim navodilom in sproti improviziram. Stvar deluje skoraj tako kot želim. Moj prijatelj ki ni ravno zabit tega ne zna. On je home user, jaz definitivno nisem.

Naredim corporate aplikacijo, ki med drugim uporablja knjižnico AB verzijo 2.1.3. Po nekaj časa je v praktično vseh distribucijah že novejša verzija knjižnjice AB (recimo) 2.1.7. Stranke kličejo in ugotavljajo da nekatere funkcije aplikacije delujejo po zelo random principu. Testiranje v firmi pokaže enake simptome. Napake ne odkrijem takoj, gre očitno za konkreten zabluz v knjižnici. Easy fix bi bil downgrade na v 2.1.3, a glej ga šmenta za praktično nobeno distribucijo se tega ne da dobiti. Si rečem, ah, bom sam pripravil knjižnice, cross compile za večino distribucij, pa bo... WRONG! Večinoma sploh ne morem compile-at, saj neka knjižnica CD v 1.4.2 ni kompatibilna z AB 2.1.3, a kaj za vraga ko CD v 1.3.1 ki je kompatibilna z mojo AB aplikacijo, niti slucajno ne deluje z trenutnim libc-jem (etc...) . Tole je čisto slučajno resnična zgodba, ki je neko slovensko firmo, v kateri pravtako slučajno delam, stala kar nekaj sto ČlovekUr.
Iz te napake smo se seveda naučili to, da si sedaj delamo lastne repozitorije praktično vsega na kar dependajo naše aplikacije.

Prijatelj namesti zadnji ubuntu na svoj domači računalnik. Uporablja tudi par zelo 'nifty' funkcij ki jih pod Win okoljem ni poznal.
Ker dobro googla in obvlada angleško si je marsikatero konfiguracijsko datoteko priredil po svojih zahtevah.
Čez nekaj mesecev me kliče, da se mu sistem več ne zažene.
Lako čemo, si rečem, saj ubuntu je pa ja user-friendly...
Po nekaj minutah ugotovim da se nek XY program za streamanje glasbe preko mreže zaganja (z glavo skozi zid) ujet v neki neskončni zanki. Workaround - trivialen, CTRL + C in že smo na desktopu. A kaj ko tisti program še vedno ne deluje...
Ugotoviva da je naredil dist-upgrade (ker mu je po njegovih lastnih besedah - 'šlo na jetra da skoz teži s tistim upgradeom').
Stvar ga je sicer vprašala ali želi pri določenih programih obdržati svoj config, ali default config, in je pravilno odgovoril da želi svojega.
A glej ga zopet tega šmenta, ta nastavitev ni delovala povsod, pa tudi nekaj programov potem ni delovalo pravilno (recimo tisti ki je preprečil uspešen zagon). Po nekaj urah je spet vse delovalo kot je bilo zamišljeno. V retrospektivi sem ugotovil da bi bilo hitreje če bi z neta povlekel najnovejši iso in naredil clean install. Šlo je za upgrade iz 7.10 na 8.04.

Da dejstva, da preprost lok(arc) narišem hitreje in bolje, če na roke naklamfam množico path koordinat za ImageMagick, kot pa če skušam uporabljati Gimp, sploh ne omenjam.
Ali pa modrozoba podpora v zadnjem kubuntuju, ki ima sicer zelo flashy vmesnik, ampak se povsem naključno sesuva (in za seboj potegne še Xstrežnik), za povrhu vsega pa z mojo 3 leta staro Nokio ne zna drugega, kot jo uporabaljati namesto čitalca kartic.

Torej:
1) Distribucije bi se morale zgledovati po debianu: Več 100% delujočih in rock solid aplikacij in dolg živeljsnki cikel - 5 let minimum če govorimo o nečem za domače uporabnike.
2) Kot posledica prve točke bi lahko tudi glavne knjižnice v distribucijah bile vsaj zelo podobnih - če ne celo istih - verzij.
3) Repozitoriji ne smejo kar izginiti (kar se rado zgodi, ko izidejo dve ali tri nove izdaje)
4) Enoten sistem pakiranja aplikacij - Autopackage je recimo dober primer kako bi lahko bila stvar povsem cross-distro.
5) Kot že omenjeno - naj se najprej popravi vse napake, in potem dodaja nove stvari, ne pa kar vse hkrati. Mi v firmi še nismo dali iz rok SW-ja za katerega bi vedeli da ima hrošče. Saj potem uporabniki najdejo nove hrošče, ampak ko nekaj izdamo je seznam znanih hroščev vedno prazen. Tako pa se dodaja mnogo preveč stvari ki potem delujejo na pol, če pa že pa nimajo bistvene uporabne vrednosti.

Mojih N centov.

bluefish ::

Praktično ne dobiš aplikacije, ki ne bi tekla na Ubuntuju.

Photoshop (ja, je GIMP, vendar pa ima kar nekaj pomanjlkjivosti), 3Ds Max (sicer Blender, vendar pa traja ogromno, da se navadiš dela z njim in se priučiš), nek soliden rendirnik,...

Bistri007 ::

Mogoče je razlog za povečan delež Linuxa prodaja netbookov, ki v 30% pridejo z Linuxom (in je gor vsaj kak teden, da navije par promilov za statistiko 8-))

Visto instaliraš, klikneš update in ti instalira 90% vseh driverjev. Za ostale greš na stran proizvajalca in imaš delujočo mašino v 2 urah.

Linux uporabljam samo v VM, tako da nimam problema z instalacijo driverjev. Ampak da bi mi Linux out of the box podpiral čitalec kartic, bluetooth, Quadro grafično, TPM, fingerprint reader - pa nisem preveč ziher. V VM mi lepo deluje, kar rabim v Linuxu, za glavni OS ga pa ne bi imel, ker ni ne polno delujočih driverjev ne programov (so neke alternative, samo to ni to, nima vseh funkcij niti 100% kompatibilno ni).
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

squngy ::

Mah tisti "Praktično ne dobiš aplikacije, ki ne bi tekla na Ubuntuju." je pomojem itaq bil mišljen za linux (separavi: Praktično ne dobiš aplikacije za neko distribucijo linuxa, ki ne bi tekla tudi na Ubuntuju)

Ne pa kot: vse kar je kjerkoli je tudi na ubuntuju, kar logično ni res.

To je BTW. tudi moj glavni razlog zakaj nimam linux kot primery OS. Čisto število softwera na voljo zanj. (da špilov sploh ne omenjam XD)

mojsterleo ::

se zelo strinjam z nekaterimi zgornjimi posti! za vecji uspeh linuxa bi bilo treba narediti par dobrih distribucij, in jih potem za nekaj let "zakleniti", oziroma bibili dostopni samo kriticni popravki. nato bi za te zadeve naredili ustrezne ucne pripomocke, in morda bi se folk dejansko navadil na linuxe.
cez recimo 5 let, bi spet izsla nova razlicica, ki bi se nanjo uporabniki veliko lazje navadili, saj so 5 let prej vadili na "stari" razlicici.

ker sedaj je tako, da horda razvijalcev razvija taksna in drugacna orodja, knjiznice in pakete vsak dan posebej, in vsemu skupaj povprecen uproabnik sploh ne more slediti, niti nima interesa. poleg tega gre dostikrat se za buggy stvari (kot je rekel Liker zgoraj), ki ti na lepem sesuvajo sistem. tega pri windowsih vendarle ni...

WhiteAngel ::

Ne pozabit ravno razlog, zakaj se je Ubuntu odcepil od Debiana: Da ti dosežeš rock-solid sistem (velja tudi za M$ in Apple), mora prestati ogromno testiranja. Drugače ne gre. To pa seveda pomeni zakleniti razvoj in testirati. Potem pa pridemo do Debianovskega problema, ko je sistem star ko zemlja in ne moreš neke aktualne aplikacije portati nanj, ker ima prestare kombinacije knjižnic.

@Liker: Od katerih knjižnic je pa vaša aplikacija odvisna? Sam razvijam nekaj manjših ali večjih projektov v Qt4 in stvar deluje bp na Ubuntu, Mandrivi, Windows in Mac. Za Ubuntuja deb, za Mandrivo rpm, za Windows nsis installer, za Mac pa dmg paketke. Drugega itak ni, oziroma, če uporabljaš Javo, imaš itak samo tisti jar. Torej, kakšno tehnologijo sploh uporabljate, da ste imeli toliko težav?

Liker ::

Šlo je za libext2fs knjižnico. Kakor se spomnim so bile verzije 1.2X se dobre 1.3X so pa povzročale random napake.
Imeli smo pa narejeno lastno razvojno okolje za naš embedded sistem, ki temelji na linuxu.
Razvojno okolje kar naenkrat ni več znalo pravilno simulirati sistema, ker je bila knjižnica borked.
Kasneje smo stvar rešili tako, da je naše razvojno okolje v bistvu postalo predelan debian (s točno pravimi verzijami vsega) v katerega si vstopil preko chroot-a.
Samo kot rečeno, takšnih compatibilty break-ov si ne moreš kar tako privoščiti. (Zasrali so v bistvu developerji e2fs, ne kaksni distro dev-i, da ne bo pomote)
Aja, vse zgoraj omenjeno seveda narejeno v C-ju.

poweroff ::

Se strinjam, Liker.

Tudi jaz imam kar nekaj cvetk. Me pa jezi, ko eni pišejo očitne bedarije in ko je očitno, da linuxa sploh videli še niso.

Pa še tole - Linux pred 2 leti in Linux danes je kot Windows 3.11 in Vista danes.
sudo poweroff

MrStein ::

A res ? Kake revolucije pa so bile v teh dveh letih ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

noraguta ::

A res ? Kake revolucije pa so bile v teh dveh letih ?

ubuntu je napredoval za 3 cifre!!! mendavendar
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

poweroff ::

MrStein: večje, kot ji je prinesla Vista.
sudo poweroff

Utk ::

hja, Kitajska ima tudi strašno gospodarska rast. Še zmeraj bo pa trajalo okoli 100 let, da dohitijo Nemčijo, kaj šele Avstrijo, ki pa sta v recesiji. Osnova je vseeno pomembna. Dokler ljudje nimajo razloga, da bi menjali XP-je za Ubuntu, lahko Visto kar na miru pustimo. Ima MS vsaj še 3-5 let časa, da skup spravi nekaj pametnega. Morda bo pa že 7 tak.
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zmagovalci leta 2013: Windows in Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14865549 (58163) weezl
»

Delež Windows XP padel pod 50 odstotkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6317992 (15601) MrStein
»

Chrome prvikrat prek deset odstotkov

Oddelek: Novice / Brskalniki
3010732 (8760) gti_
»

Statistika uporabe operacijskih sistemov in internetnih brskalnikov v letu 2010 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
11333095 (29697) Jst
»

Windows spet izgubljal (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9010580 (6973) Jst

Več podobnih tem