» »

Poraba energije ponoči

Poraba energije ponoči

1
2
»

krneki ::

Upam da se zavedaš da tistih 0,3% povzroči več škode, kot 10% direktno v vertikalo. Svetloba ki gre malenkost nad horizontalo uide v najboljšem primeru iz atmosfere šele pol kakih 200km in to je vzrok za tistih famoznih 0,0% v uredbi.

bili_39 ::

Upam da se zavedaš da tistih 0,3% povzroči več škode, kot 10% direktno v vertikalo. Svetloba ki gre malenkost nad horizontalo uide v najboljšem primeru iz atmosfere šele pol kakih 200km in to je vzrok za tistih famoznih 0,0% v uredbi.


Do 0,3 % bi bilo po mojem predlogu največ dopustno! In to vsega svetlobnega toka v zgornjo polravnino. Seveda se ti zavedaš, da gre okrog horizontale več svetlobnega toka zaradi odbojev od cestnih površin? In da je tega svetlobnega toka več, če uporabiš full cut-off svetilke.

Upam vsaj.

Pa še nekaj: svetilke, ki ima okrog vodoravnice 0,0 % sploh ni. Obstaja teoretično. Razen, če misliš da je 0,0 zaokrožitev. Potem so tudi tiste z 0,3 primerne.

gruntfürmich ::

lux - lumen - candela, watever. ne se obešat na take male podrobnosti. če se zdaj gremo v izvajanje zakonika, bi bila ena navadna kapica okoli lučke čisto dovolj, da bi se preprečilo uhajanje svetlobe čez horizontalo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Pa še nekaj: svetilke, ki ima okrog vodoravnice 0,0 % sploh ni. Obstaja teoretično. Razen, če misliš da je 0,0 zaokrožitev. Potem so tudi tiste z 0,3 primerne.
Zakaj že ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

krneki ::

Teh 0,0% se nanaša samo na svetilko. Kakšni so odboji nima veze s to številko (uredba to ureja na druge načine). Jasno je da se od asfalta odbije veliko več kot 0,3% in uredba se ravno ne spušča v to kakšen mora biti asfalt, travnik, pleša sprehajalca, da se ne bi slučajno odbilo preveč. Uredba omejuje tisto, kar se omejiti da z najmanj bolečim posegom in full cut-off svetilka ustreza tej omejitvi. Odboji samo povečujejo lokalno svetlobno onesnaženje, ker se svetloba ne širi pod izjemno majhnimi koti. Da se narediti takšno svetilko, da iz nje ne sveti nič nad horizontalo. To sem se osebno prepričal pri parih proizvajalcih. Da se celo narediti take svetilke, ki so oddaljene ena od druge za 5 dolžin višine droga in še vedno zadostujejo standardu osvetlitve cestnih površin. Ampak pri nas je to tako, da je pač treba prodati čim več svetilk, porabiti čim več elektrike in so tako razdalja/višina v razmerju 1:1 ali 2:1, namesto 5:1, ker ta happy hour itak častimo mi davkoplačevalci.

bili_39 ::

Jasno, da se 0,0% nanša na svetilko... Ampak pravim ti, da je 0,1 % zanemarljivo nasproti drugim odbojem.
Tudi pri nas se dosegajo razmerja blizu (včasih tudi preko) 5:1.
Ne vem, kje si ti videl 1:1?

Pri full cut-off svetilkah je to razmerje samo pobožna želja. Ali pa stanejo toliko kot mali avto. 15% slabše je to razmerje. Čez prst in za podoben denar za svetilko.

@grunt:
kapica ni dovolj, če jo daš, poslabšaš karakteristiko svetilk. Govorimo seveda za cestne in ne za ulične svetilke..

krneki:
0,05 lahko zaokrožiš na 0,1, torej je za 0,0 potrebno manj.
1. srečaš se s problemom točnosti meritev (pogreški merlinih naprav so precejšnji)
2. materiali so v praksi nepravilni - čim imaš spodnji rob malo neraven (pustimo problem natančnosti nastavitve na vodoravnico), boš imel tudi malo sevanja okrog horizontale.

Za prakso bi bila omejite nekaj desetink % čisto dovolj. Jasno, če želiš da je zadeva izvedljiva.

jype ::

bili_39> Ali pa stanejo toliko kot mali avto.

Zato ker imajo drugače oblikovano "kapuco" stanejo toliko kot mali avto?

Ti pa si za hece! Stanejo namreč enako.

krneki ::

Ne vem, kje si ti videl 1:1?


Uh, like povsod? Recimo samo stegnem vrat skozi okno iz pisarne na Poljanski v LJ in je 1:1.

bili_39 ::

jure: nimajo drugače oblikovane kapuce, imajo drugačno steklo (če govoriš o svetilkah, ki dosegajo razmerja 5:1 in imajo ravno steklo).
Ta stekla imajo izboljšane (spremenjene) lastnosti odboja svetlobe - večji odboj se začne šele pri vpadnih kotih > 70°, za razliko od običajnih stekel, ki nad kot 60° odbijajo vedno več svetlobe.
Stekla so razvita za arabske države, kjer zaradi peščenih viharjev ne smeš imeti drugačnega stekla kot ravno.


krneki: ne bi vedel, nisem iz Lj. Drugod po državi se obnašamo racionalno.

jype ::

Amm, ja, sem spregledal tisto o cestnih svetilkah. Pri cestnih je seveda reč malo bolj komplicirana, ja.

gruntfürmich ::

za koliko pa se poslabša karakteristika svetilnosti z navadno -črno ali odbojno- kapico? toliko da je smotrno kupovati nove drage in/ali zamenjati & popravljati obstoječe?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

St@jler ::

Dude's, ste offtopic s temi lampami. Pejte nazaj na JE, ker je zanimiva debata!

Jza sem tudi za izgradnjo še ene JE.
Na žalost pri nas res nimamo možnosti, da bi vse to nadomestili z naravnimi viri, čeprav bi se en del dalo.
Te naravovarstveniki so en velik problem.
Se pogovarja o vetrnicah...bojo ptiči gobal
Hidroelektrarne...ribice papa..
TE...slab zrak
JE...bog nam pomagaj
edino za sončne še nisem slišal nič, pa še to se bodo spomnili, da pregreva tla in potem deževniki ne uspevajo :)

Najraje bi jih nagnal na bicikle, pa naj delajo elektriko. No, pa še tako bi onesnaževali zrak s svojim CO2 :))

gruntfürmich ::

ja pa če neki nabija s temi lampami. da se ne bom spravu računat kolk bi blo razlike z kapico.

glede elektrarn: jst sem za TEŠ3 in JEK2. Če mamo premoga ga pač imamo. Seveda pa je potrebno tudi šparat z energijo:D
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

zee ::

dva ali tri bloki JE, nato pa prodajamo elektriko avstrijcem, italjanom...v nobenem primeru pa ne hrvatom.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jype ::

zee> dva ali tri bloki JE, nato pa prodajamo elektriko avstrijcem, italjanom...v nobenem primeru pa ne hrvatom.

Poleg tega, da bi nas za tako neumnost sankcionirala tudi evropska komisija, se mi izmika logično sosledje, s katerim si prišel do takšne trditve. Čemu Hrvatom ne bi prodajal elektrike? Ker se eden od njihovih nogometnih klubov imenuje "Dinamo" ?

mktech ::

jype: mislim, da gre tukaj za politiko pac - ce nagajajo oni nam, naj si elektriko uvozijo od drugod.

mimogrede, kot je meni znano, NEK polovico el. energije izvozi na hrvasko, z drugo polovico pa pokrije 1/3 slovenskih potreb. torej bi se en enak blok skoraj(!) pokril celotno slovensko potrebo po el. energ. (ce poraba ne bi narascala in ob raznih spicah)?

WarpedGone ::

Študiram koliko se nam dejansko splača graditi nove elektrarne.

Govori se o milijardah $ za samo postavitev nove JE, nato pa še samo obratovanje, ki tudi ni poceni. V čem je problem, če se enostavno odločimo, da mamo kolikor mamo, ostalo bomo pa uvažal od trenutno najboljšega ponudnika na trgu.

Je to res toliko dražje na dolgi rok? Je problem nezanesljivost takega početja? Konec koncev smo v EU, kjer je zezanje med članicami precej nezaželjeno.
Zbogom in hvala za vse ribe

zee ::

@jype: Hrvatom nic zato, ker smo imeli z njimi v preteklosti ze tezave zaradi JEK, saj vec (10+, ce me spomin ne vara) let niso placevali dobavljene elektrike iz JEK. Po odklopu pa so se se drznili pritozevati, kako da smo "grdi grdi", ker smo jih odklopli in zdaj nas menda se tozijo za nedobavljeno energijo.

@W1: Problem pri uvazanju elektricne energije je zgolj ta, da se je v Evropi (EU) premalo proizvede, medtem ko poraba drasticno narasca. Nadalje je treba poudariti, da se zaradi spreminjanja podbnebja zmanjsuje kolicina padavin cez leto, kar posledicno pomeni, da so vodostaji rek vedno pogosteje prenizki, da bi lahko HE proizvajale elektricno energijo. V splosnem bi tako rekel, da je problem nezanesljivost tega pocetja + energetska odvisnost od drugih.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

imagodei ::

Ja, jaz dvomim, da cena gradnje in operativni stroški JEK niso vračunani v ceno elektrike, ki jo proizvedejo tam. IOW, JEK najbrž ne dela z izgubo in smo jo potrošniki električne energije že konkretno preplačali.

Enako bi bilo verjetno v primeru gradnje nove JE. Je pa pri takšnih objektih ROI najbrž nekaj daljši, kot 10 let.
- Hoc est qui sumus -

robert512 ::

kolkr jaz vem je kwh iz JE najcenejsa med vsemi viri, najdrazja pa je pri soncu/vetru

torej milijarde za JE se zagotovo povrnejo ...

WarpedGone ::

Retorično vprašanje: zakaj torej hočmo gradit veternice in sonče elektrarne, hkrati smo pa tako zelo proti JE?
Zbogom in hvala za vse ribe

Mavrik ::

Retorično vprašanje: zakaj torej hočmo gradit veternice in sonče elektrarne, hkrati smo pa tako zelo proti JE?


Ker so "čiste"! Ker je jedrska energija zlobna! Triglavi otroci pa to.
The truth is rarely pure and never simple.

gruntfürmich ::

poleg drugega bloka JE je še dobro da bi še postavli nov blok TE, zaradi manjše neodvisnosti od uvoza energentov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Smurf ::

@robert512
Res je, najcenejši sta jederska energija in pa energija pridobljena iz premoga.

@WarpedOne
Zakaj smo proti JE? Ker raja ne ve, da je pridobivanje JE edna najbol "čistih" možnosti, da ti zaradi JE ne bo zrastla dodatna roka in pa da je možnost nesreče zanemarljivo majhna.

Izobrazit ljudstvo!

WarpedGone ::

>> poleg drugega bloka JE je še dobro da bi še postavli nov blok TE, zaradi manjše neodvisnosti od uvoza energentov.

Kaj nam pomagajo TE, če zapiramo lastne rudnike? Če pa že vseeno TE, pa naj bodo vsaj na premog in ne na plin. Je lažje začet uvažat premog iz druzga konca sveta, kot pa postavit drug plinovod, ko se ukrajinci pa rusi dokončno skregajo (le v ilustracijo).
Zbogom in hvala za vse ribe

gruntfürmich ::

WP: no, seveda sem imel v mislih da kurimo lasten premog in ne zapiramo rudnikov z novo TEŠ.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

imagodei ::

A to tisti premog, ki ob izgorevanju v TE v okolico spušča več radioaktivnih delcev, kot pravilno skladiščeni jedrski odpadki iz JE?
- Hoc est qui sumus -

PaX_MaN ::

Ko smo ravno pri JE: so Hrvati že prišli pobrat svojo kvoto radioaktivnih odpadkov z JEK?

zee ::

seveda...NOT
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

A. Smith ::

Govori se o milijardah $ za samo postavitev nove JE, nato pa še samo obratovanje, ki tudi ni poceni. V čem je problem, če se enostavno odločimo, da mamo kolikor mamo, ostalo bomo pa uvažal od trenutno najboljšega ponudnika na trgu.


Pošteno vprašanje. Sploh zaradi tega kao trga in deregulacije, ki se uvajata v EU.

No, resnica je, da je trg svetlobna leta od idealnega. Kot glavni razlog temu botrujejo tehnične omejitve in specifika (ozka grla v prenosu, manjko interkonekcij, omrežnine - dajatve pri prenosu energije), kot dodatni razlog pa egoistično razmišljanje posameznih držav, ki se zavedajo, da je poceni energija hrana za industrijo (zakaj bi jo potem prodajali?).

Zaradi takih in drugačnih razlogov, je energetski trg razdeljen na nekakšne cone. Nordpool je ena izmed njih, naprimer. Cene se tam gibljejo okrog 55€/MWh. No, v coni Slovenija - Italija - bivša juga, se gibljejo cene električne energije med 75 in 80€/MWh. Cena pri nas je 78€, takoj za italijo, kjer je cena skoraj 79€.

Zdaj pa mi povej, kje bi, če bi lahko izbiral, ti postavil tovarno?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

WarpedGone ::

Olala, A.Smiht, hvala za tole. Torej je pri nas energija za kako tretjino dražja kot na mrzlomrzlem severu. Ker je energija baza za vse ostalo, mi sploh ni čudno kako si lahko sever privošči takšno socialo ob vseeno dobrih plačah.

Kaj nam potem sploh še ostane?

Lastnih novih velikih elektrarn še dolgo ne bo, kupovanje elektrike bo (verjetno?) še vedno precej drag špas.

Razmah mini elektrarn po par kW?
Zbogom in hvala za vse ribe

gruntfürmich ::

A to tisti premog, ki ob izgorevanju v TE v okolico spušča več radioaktivnih delcev, kot pravilno skladiščeni jedrski odpadki iz JE?

ne, ampak tisti premog, katerega vso radio&neradio-svinjarijo sfiltrira elektrofilter.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Ra, Cs, U filtrira elektrofilter ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

vse
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Nekako ne vrjamem ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Thomas ::

Seveda. Dober filter sfiltrira vse.

V SKRAJNI sili, bi lahko celo CO2. Kar bi bila ena velika neumnost, a možno je tudi to.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gruntfürmich ::

Nekako ne vrjamem ...

če se mi bo ljubilo ti bom napisal kaj smo o njih povedali. tko da boš prišel do dokaj konkretnih informacij. za to ta čas pa kakšna wikipedia...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pyr0Beast ::

Bi prosil za podatke.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

...za čiščenje hladnih ali vročih plinov, aerosolov, hidrosolov; zadrževalna sposobnost (sespendiranih delcev, kaplic tekočin v plinih) do 0,01 mikrometorv; učinkoviti čez 500°C; izločajo 99,99% prvotno prisotnega prahu; porabijo samo 0,1 - 0,2 kwh | 1000m^3 plina; delujejo optimalno če vstopni plini nimajo več kot 20g|m^3 (verjetno prahu), v tem primeru se pred njimi nameti kakšen ciklon...
sj tudi nekatere druge metode filtracije niso od muh (dinamični separatorji)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Pyr0Beast ::

Zanimivo, tudi poraba je dokaj nizka glede na volumen ki gre čez.
Cikloni so bolj super za malce večje delce in več njih. 0.1um+

Pepel je pa potem potrebno še vedno nekam posebej odlagati ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

gruntfürmich ::

Pepel je pa potem potrebno še vedno nekam posebej odlagati ..

hehe, sj ga lahko nazaj v rudnik pošlješ. al pa zgradiš bloke^^:))
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

A. Smith ::

To, da so izdelovali v Šoštanju iz pepela zidake, je bila resnično briljantna ideja.

Žal se je izkazalo, da so nekoliko radioaktivni in proizvodnja se je ustavila.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Pyr0Beast ::

Sam nekoliko a ne ? [:D]

Sicer je pa cegle lažje skladiščiti kot prah. Mogoče bi lahko kakšno deponijo ali dve s tem 'zazidali'.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

jest10 ::

Je pa treba dodati, da je radioaktivnost pepela lastnost le nekaterih premogov. Recimo ta, ki ga kurijo v TE-TOL nima nobenih težav glede tega.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Svetlobno onesnaženje??? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
1689617 (2150) vostok_1
»

Svetlobno onesnaževanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
11614025 (7171) nevone
»

Posledice japonskega izklopa nukleark veliki stroški (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5024382 (21228) darksamurai
»

Tudi Belgija bo zaprla svoje jedrske elektrarne (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
24768418 (61100) enadvatri

Več podobnih tem