» »

Svetlobno onesnaženje???

Svetlobno onesnaženje???

«
1
2 3 4

SomethingEls ::

Danes pri prvi uri fizike letos nam je učitelj na dolgo razlagal od "svetlobnega onasnaževanj". Nekaj o tem, da ulične svetilke istrebljajo žuželke in s tem človeštvo. :| A mogoče večino žuželk živi v mestu? Težko verjamem, da zato ker (citiram) se žuželke lepijo na reflektorje in poginjajo (konec citata) cela vrsta izumira. Ampak tudi če bi blo ene par vešč manj. Omenjal je tudi, da je vsaka žival potrebna za obstoj vseh drugih. Saj ni v vseh državah enako število vrst pa vseeno preživimo.

No kaj mislite vi?

SomethingEls ::

BTW, google sploh ne da nobenega zadetka za "svetlobno onasnaževanje. ;)

bluefish ::

Če pojma ne vpišeš pravilno, potem res ne:

- Svetlobno onesna%C5%BEenje @ Wikipedia
- Light pollution @ Wikipedia
- za dodatek pa ti lahko prilepim še rezultate z Googla, ampak se boš malo moral potruditi tudi sam


Sicer pa, kot boš videl ob branju linkov, ni toliko problem pri žuželkah temveč pri pticah, počutju ljudi in še marsičim.

Pyr0Beast ::

Pravzaprav luči tudi privabljajo razne insekte v mesta, sicer so netopirji zadovoljni :)

Problem je pa tudi v komarjih, ki 'gnezdijo' v odtokih in jaških, kjer zastaja meteorna voda.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

SomethingEls ::

Če pojma ne vpišeš pravilno, potem res ne:

- Svetlobno onesna%C5%BEenje @ Wikipedia
- Light pollution @ Wikipedia
- za dodatek pa ti lahko prilepim še rezultate z Googla, ampak se boš malo moral potruditi tudi sam


Sicer pa, kot boš videl ob branju linkov, ni toliko problem pri žuželkah temveč pri pticah, počutju ljudi in še marsičim.


V to, da nočna svetloba povzroča raka močno dvomim. No saj ljudje itak verjamejo vse kar jim zeleni natvezijo. Tudi za CO2 govorijo, da povečuje povprečno globalno temperaturo pa zdaj že nekaj časa poslušamo o klimatskih spremembah namesto o globalnem segrevanju. Svetlobno onesnaženje in s tem ogrožanje ptic, žuželke... ...same shit a ni?

SomethingEls ::

počutju ljudi


Kdo se pa v temi dobro počuti?

Pyr0Beast ::

Kdo se pa v temi dobro počuti?
Tisti ki hoče zaspati ?

Ali ti raje spiš pod 2kW halogenskim reflektorjem ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

V to, da nočna svetloba povzroča raka močno dvomim.
Kje pa to omenjam?
Kdo se pa v temi dobro počuti?
Redki, samo preveč svetlobe in nenehno pa tudi nima blagodejnih učinkov.
Svetlobno onesnaženje in s tem ogrožanje ptic, žuželke... ...same shit a ni?
Ni. Že dalj časa je DOKAZANO, da ptice selivke mnogokrat zaradi premočnih virov svetlobe izgubijo orientacijo.

Seveda se večina primerov ne nanaša na nekaj uličnih lamp, kot jih nespametno postavljamo pri nas, temveč se gre za velemesta z vsemi reflektorji uperjenimi v nebo,...

Najbolj opazen efekt za povprečnega človeka pa je vpliv svetlobe na vidnost zvezd. V večjih mestih praktično ni več možno videti posameznih ozvezdij.

Skratka, svetlobno onesnaževanje je prisotno, od posameznih krajev pa je odvisno, kako močno.

SomethingEls ::

Kdo se pa v temi dobro počuti?
Tisti ki hoče zaspati ?

Ali ti raje spiš pod 2kW halogenskim reflektorjem ?


Sej ne spiš pod uličnam svetilkam. Ali pač?

Pyr0Beast ::

Sej ne spiš pod uličnam svetilkam. Ali pač?
Nego kaj mi sveti v spalnico ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bluefish ::

Nego kaj mi sveti v spalnico ?
Seveda te bo sedaj vprašal, če nimaš dobrih rolet :P .

Ampak itak ni point v tem, kako se počuti posameznik.

Pyr0Beast ::

:\

Imam žaluzije, samo svetloba prav nemarno pronica ob straneh.
Sicer mi pa tudi cerkev povzroča težave svojim zvonjenjem vsakih 15 minut......



....


Pravzaprav, glede svetlobnega onesnaževanja.

Nekaj dni je bil popoln izpad (mrk) električne energije v poznih večernih urah. Bilo je SUPER!

Folk se je umiril in nehal divjati po cesti, v gostiščih so prižgali sveče, zvonovi in hrupni radii so utihnili. :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alexa-lol ::

Danes pri prvi uri fizike letos nam je učitelj na dolgo razlagal od "svetlobnega onasnaževanj". Nekaj o tem, da ulične svetilke istrebljajo žuželke in s tem človeštvo. :| A mogoče večino žuželk živi v mestu? Težko verjamem, da zato ker (citiram) se žuželke lepijo na reflektorje in poginjajo (konec citata) cela vrsta izumira. Ampak tudi če bi blo ene par vešč manj. Omenjal je tudi, da je vsaka žival potrebna za obstoj vseh drugih. Saj ni v vseh državah enako število vrst pa vseeno preživimo.

No kaj mislite vi?


Jst mislim da tiste mrtve vešče potem vrabci pojejo.

SomethingEls ::

Kje pa to omenjam?


Ja v svojem linku. A ga nisi prebral ali kaj

Redki, samo preveč svetlobe in nenehno pa tudi nima blagodejnih učinkov.


Zlahkoto zagrneš žaluzije pa ni več problema.

Ni. Že dalj časa je DOKAZANO, da ptice selivke mnogokrat zaradi premočnih virov svetlobe izgubijo orientacijo.


Aja, če je pa tako potem se pa res moramo prilagodit, kot tudi vse druge živali prilagajajo svoj teritori drugim in jih s toplino sprejmejo.

Najbolj opazen efekt za povprečnega človeka pa je vpliv svetlobe na vidnost zvezd. V večjih mestih praktično ni več možno videti posameznih ozvezdij.


Zdej smo pa tam! Pri vsej tej mobilnosti se boš pa že v temo odpravil opazovat zvezde.


Skratka, svetlobno onesnaževanje je prisotno, od posameznih krajev pa je odvisno, kako močno.


Skratka, svetlobno onesnaževanje je, pa če tudi na nivoju svetenja nekomu skozi okno.

SomethingEls ::

:\

Imam žaluzije, samo svetloba prav nemarno pronica ob straneh.
Sicer mi pa tudi cerkev povzroča težave svojim zvonjenjem vsakih 15 minut......



....


Pravzaprav, glede svetlobnega onesnaževanja.

Nekaj dni je bil popoln izpad (mrk) električne energije v poznih večernih urah. Bilo je SUPER!

Folk se je umiril in nehal divjati po cesti, v gostiščih so prižgali sveče, zvonovi in hrupni radii so utihnili. :)


Ja slabe žaluzije pač. :D

Če te hrup pa mestno življenje tako moti se preseli nekam na podeželje ali pa kočo na vrhu Triglava.

bluefish ::

Ja v svojem linku. A ga nisi prebral ali kaj
Jap, sem misli, da se nanašaš na post. Tisto okoli raka je tudi meni sumljivo, ker je posredi vse preveč dodatnih vplivov in tveganj.

Zlahkoto zagrneš žaluzije pa ni več problema.
Kot rečeno, ni v tem point, da svetloba moti ljudi pri spancu zaradi nezagrnjenih zaves, dvignjenih žaluzij ipd.

Aja, če je pa tako potem se pa res moramo prilagodit, kot tudi vse druge živali prilagajajo svoj teritori drugim in jih s toplino sprejmejo.
Kako naj se po tvojem ptiči ognejo velemestom in gosto poseljenim območjem, da bodo na svoj cilj prišle v času, ki bo še primeren za parjenje in prehranjevanje?

Zdej smo pa tam! Pri vsej tej mobilnosti se boš pa že v temo odpravil opazovat zvezde.
Spet, ni point v tem, da nek astronom ne more videti svojih ljubih zvezd.


Skratka, svetlobno onesnaževanje je, pa če tudi na nivoju svetenja nekomu skozi okno.
Nikakor. Dobro preberi link na angleški wiki in zraven še dodatno branje, ki je navedeno na koncu.

bluefish ::

Če te hrup pa mestno življenje tako moti se preseli nekam na podeželje ali pa kočo na vrhu Triglava.
Ljubljana pri vsem skupaj še ni tak velik problem. Veliko večji vpliv se pozna v mestih kot so NY, Tokyo, London etc.

Je pa dejansko res, da je prav zanimivo, ko ob kakem izpadu elektrike vse lepo potihne.

JanK ::

V to, da nočna svetloba povzroča raka močno dvomim.


Se dobro, da izsledki znanosti niso stvar osebnega prepricanja, temvec poskusov...

Journal of the National Cancer Institute Report: Rotating Night Shifts and Risk of Breast Cancer in Women Participating in the Nurses' Health Study

Iz abstracta:

Background: Melatonin shows potential oncostatic action, and light exposure during night suppresses melatonin production. There is little information, however, about the direct effect of night work on the risk of cancer. We investigated the effect of night work in breast cancer.
.
.
.
Conclusions: Women who work on rotating night shifts with at least three nights per month, in addition to days and evenings in that month, appear to have a moderately increased risk of breast cancer after extended periods of working rotating night shifts.

BigWhale ::

JanK, zanimivo tole.

krneki ::

V Sloveniji se sploh ne moreš odpeljati nekam kjer naravno temno nebo...razen če je to mišljeno na Brnik pa v recimo Namibijio.

stalker ::

Sem bil pred kratkim na Triglavu ko je bila skoraj cela Slovenija pod oblaki. Nebo je bilo brez oblaka, noč svetla, zvezd precej. Ampaj še zmeraj ne toliko zvezd kot se jih občasno vidi iz naše vasi, čeprav je poseljena dolina pred nami.

krneki ::

Verjetno ker je na zahodu Furlanija dobesedno pržgana. Recimo Lastovu se lahko dobro vidi kako lahko eno 200km oddaljeno mesto poserje nebo...je pa jug vseeno bolj temnen kot kjerkol drugje v Sloveniji, zenit pa fenomenalen. Sam kdo me časti, da se zapelem tja enkrat na mesec?

Pyr0Beast ::

Ja slabe žaluzije pač. :D
Hvala. Lahko mi kupiš boljše.

Če te hrup pa mestno življenje tako moti se preseli nekam na podeželje ali pa kočo na vrhu Triglava.
Na ravnost z veseljem, če bi potem res imel ljubi mir. Do takrat pa bom spreminjal okolico da bo kar najmanj vplivala name.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

grex ::

JanK, zanimivo tole.


Všeč mi je dejstvo, da so priznali možne flawe v študiji, kar je danes skoraj nuja, če hočeš, da te kakšen resen resno vzame.

"Another potential limitation in our study is that women who work more frequently on night shifts may differ from women who do not in a way that influences risk of breast cancer for which we were not able to control. Even though we controlled for known potential confounding factors, there may still be uncontrolled confounding, such as hormone levels, stress, or other differences in lifestyle. Yet whether to treat factors, such as hormone levels or stress, as confounding factors or rather as intermediate factors that represent a step in the causal chain between exposure and disease would need to be considered."

Je pa zanimivo, samo bi na podlagi teh omejitev skoraj hotel potrditev, preden bi karkoli sklepal.

SomethingEls ::

Kako naj se po tvojem ptiči ognejo velemestom in gosto poseljenim območjem, da bodo na svoj cilj prišle v času, ki bo še primeren za parjenje in prehranjevanje?


Že doooolgooo je taka razsvetljava pa ne zmankuje ptičov.

bluefish ::

Ah, točno, neka živalska vrsta mora povsem izumreti ali pa priti do deset primerkov, da je njej škodljiv vpliv priznan.

innerspace ::

..pa ne zmankuje ptičov.

Hmm...to pa ne vem od kod ti podatek.

Jupi, kaka lepa slika:
http://www.lightpollution.it/worldatlas...

world ::

..pa ne zmankuje ptičov.

Hmm...to pa ne vem od kod ti podatek.

Jupi, kaka lepa slika:
http://www.lightpollution.it/worldatlas...



Pa sej Evropa se sveti cela :(, to je en drek tudi z vidika astronomije.Danes vidimo s prostim očesom zvezde le še do 5 magnitude, pa še to na podeželju.V mestu se mejni sij zmanjša na bore 2-3 mag.KATASTROFA :'(
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Utk ::

Pa se preseli v puščavo.

innerspace ::

KATASTROFA :'(

EEeee...jah.
Za astronome je res kriza, v Sloveniji je ze tezko najt dober plac za opazovanja in astrofotografijo...no ja, sej s ccd kamerami in obdelavami se da marsikaj naredit, samo ni to to.
Sicer so placi kjer je videt zvezde do 6. mag, ampak se poredko zgodi ugodna kombinacija - biti tam ob tapravem vremenu s tapravim namenom s tapravo luno.
Mogoce parkrat na leto.

Thomas ::

Nekaj časa so radioatronomi delali cirkus zaradi mikrovalovnih pečic, radarjev in podobne šare, ki je sicer šla ljudem v splošnem na roke, astronomom pa na jetra.

Vprašanje je bilo, kaj je pomembneje. Da si nekdo pogreje kolaček, ali da atronomi v radijski tišini poslušajo kako cvrkuta na Soncu.

V tistih časih zame ni bilo dileme. Astronomija je maljontavžentkrat bolj pomembna od kolačka.

Toda to je bilo takret, ko sem bil nekoliko lev, mlad in neumen.

Danes ko sem star, moder in desen, mi je kristalno jasno, da je kolaček bolj pomemben da je lepo pogret. To ni tako zlahka se prikopati do tega spoznanja, da sentienca je vse, zvezde so pa nič.

Boste rekli - ampak tudi astronomi so sentienti! In vsi ljubitelji astronomije. So. Vendar tranzitiranje splošnih človeških potreb in želja (označenih kot nižje), v neke "višje cilje", ni drugega kot streženje muham neke "elite", neke višje kaste.

Višjih ciljev ni. Če želiš raziskovati nebo, to počni brez tega, da drugim ugašaš luči!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Double_J ::

To je lep primer koliko v resnici onesnažujemo mi, koliko pa narava sama.

Ponoči onesnažujemo mi, podnevi pa narava.
Dve šivanki...

bluefish ::

Itak so astronomi pri vsem skupaj ena mala skupinica fanatikov, ki niso pravi razlog za manjšanje osvetljave mest.

Pyr0Beast ::

Ponoči onesnažujemo mi, podnevi pa narava.
Hah, legendarna. Solata zraste pa kar sama od sebe ?

Onesnaževanje, svetlobno seveda ni naravni pojav ali danost.

Itak so astronomi pri vsem skupaj ena mala skupinica fanatikov, ki niso pravi razlog za manjšanje osvetljave mest.
Mi gredo pa s svojimi predlogi zelo na roko, ker me te zadeve motijo. Napačna postavitev svetil in motenje zaradi viška svetlobe.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Double_J ::

Onesnaževanje, svetlobno seveda ni naravni pojav ali danost.


Pa CO2 onesnaževanje tudi ne, ko izbruhne vulkan. Seveda zgolj človek onesnažuje.;((
Dve šivanki...

Pyr0Beast ::

Vulkanski CO2 ni ravno antropogen če to misliš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Double_J ::

Aha, tisto kar je antropogeno je onesnaževanje. Vulkanska svinjarija pa ne.

Od kje ti tej predsodki o umazanosti ljudi? Se pa za začetek bolj umivaj, morda bodo kompleksi usahnili.
Dve šivanki...

Pyr0Beast ::

Vulkanska svinjarija pa ne.
Kako bo vulkanska svinjarija antropogena mi lahko kar ti razjasniš.

Od kje ti tej predsodki o umazanosti ljudi? Se pa za začetek bolj umivaj, morda bodo kompleksi usahnili.
Tega nisem nikjer omenil.



Drugače, kaj hočeš povedati; Da je pravilno smetiti dokler nekdo bolj smeti od nas ?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

Hoce povedati samo to, da ce izbruhne vulkan, v zrak izbruha toliko svinjarije kot je clovestvo ni od kar je prvemu jamskemu cloveku uspelo zakuriti ogenj.

bf4ed ::

Mogli bi uvest zakon za prepoved osvetljevanja po 22h. Totalna prepoved osvetljenih reklam, osvetljenih spomenikov, gradov, cerkva, trgovin. Razen ulične razsvetljave v mestih, pa še to vsako drugo luč.

In ne samo zaradi svetlobnega onesnaževanja, ampak tudi zaradi porabe elektrike, ki se porablja po nepotrebnem.

i386 ::

bf4ed, obcestne luči se postavlja zaradi porabe elektrike. Elektrika mora ponoči nekam it, ker ni drugih porabnikov so tu te luči. Problem je, ker te luči svetijo vsepovsod, na tla pa najmanj. Saj zdaj postavljajo tudi take luči, ki ne svetijo skoraj nič v nebo, a takih je malo. Še kar pa je veliko tistih velikih bunk na stebrih, ki usmerijo v tla kakih 10-20% svetlobe.
Sam sem doma na podeželju, ponoči, ob kakšnem lepem vremenu je tako lepo pogledati v nebo rimsko cesto ipd... in potem pogledam na vzhod in vidim nič, skoraj dan nad zagrebom, isto je ko pogledam proti novemu mestu. Res, smilite se mi meščani, ker ne veste več kaj je to noč.

world ::

bf4ed, obcestne luči se postavlja zaradi porabe elektrike. Elektrika mora ponoči nekam it, ker ni drugih porabnikov so tu te luči. Problem je, ker te luči svetijo vsepovsod, na tla pa najmanj. Saj zdaj postavljajo tudi take luči, ki ne svetijo skoraj nič v nebo, a takih je malo. Še kar pa je veliko tistih velikih bunk na stebrih, ki usmerijo v tla kakih 10-20% svetlobe.
Sam sem doma na podeželju, ponoči, ob kakšnem lepem vremenu je tako lepo pogledati v nebo rimsko cesto ipd... in potem pogledam na vzhod in vidim nič, skoraj dan nad zagrebom, isto je ko pogledam proti novemu mestu. Res, smilite se mi meščani, ker ne veste več kaj je to noč.



Če si tudi ti tako blizu teh mest, tudi ti ne vidiš popolnega neba.Še zdaleč ne.Svetlobno onesnaženje se zelo razširi in če si oddaljen 20km od nekega mesta, vidiš vsaj 25% manj kot bi videl, če bi bil dlje.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

i386 ::

world, nisem blizu mest... nm je 20km zračne linije stran, in imam srečo, ker pogled proti novemu mesti zapira vrh hriba :) a vseeno se vidi nekaj svetlobe iz mesta. Sevnica je pa ene 10km zračne linije stran, se je pa nič ne vidi, ker je tako majhna in ker smo dovolj visoko. Nisem pa rekel, da vidim popolno ne bo. Povedal sem da ko pogledam proti zagrebu ne vidim NIČ, pa je zagreb vsaj 50km zračne linije stran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: i386 ()

Double_J ::

Kako bo vulkanska svinjarija antropogena mi lahko kar ti razjasniš.


Prej kot boš ti zastopil sarkazem.

Drugače, kaj hočeš povedati; Da je pravilno smetiti dokler nekdo bolj smeti od nas ?


Bodi dosleden ter reči tem stvarem smetenje. Svetloba ter CO2 sta smetenje.
Dve šivanki...

Pyr0Beast ::

Hoce povedati samo to, da ce izbruhne vulkan, v zrak izbruha toliko svinjarije kot je clovestvo ni od kar je prvemu jamskemu cloveku uspelo zakuriti ogenj.
Še vedno to ne opravičuje onesnaževanja. Kvečjemu da primerjavo.

Pravzaprav glede vulkanov ne moremo narediti nič, glede našega onesnaževanja pa.

Bodi dosleden ter reči tem stvarem smetenje. Svetloba ter CO2 sta smetenje.
elaborate.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Double_J ::

Človekova svetloba ter CO2 sta onesnaževanje, naravna pa "ohranjanje ekosistema". Haha!
Dve šivanki...

innerspace ::

Ojoj, Thomas...v tvojih besedah nisem zaznal neke modrosti...morda zato ker sem se mlad, lev in neumen...caki, menda ja nisem neumen.
To kar si spesnil, je prej oda hedonizmu in egoizmu kot pa modre besede.

Jamranje astronomov je posledica ignorance(ignoriranja) druzbe in njenega delovanja zgolj v smeri zadovoljevanja lastnih fiktivnih "potreb". In potem astronome oznacujejo kot elitiste, ker so uzaljeni v lastni ignoranci. Jebiga. Tak to gre...

Utk ::

Jah, astronomov, vsaj malo bolj resnih, ni več kot kak promil. In zarad tega promila bo 999 promilov živelo v temi. Kar naj si mislijo. Če bi sam Pahor zahteval temo, bi ga v rit zbrcali, kaj šele astronomi.

krneki ::

CrniE, noben ne govori o temi, samo naj se ne sveti nad vodoravnico. Edini razlog da se sveti navzgor je, da manj svetlobe pade na osvetlitve potrebna mesta, zato je potrebno več svetlik in tako nekateri pobašejo denar.

Če ponoč nimajo kam z elektriko, pa naj začnejo prodajati električna prevozna sredstva, pa bo hitro rešen problem.

Utk ::

Pa kaj niso prepovedane luči, ki svetijo gor? Čez noč se pa ne bojo vse zamenjale. Če niso prepovedane, bi pa morale bit. Dosti bolj pametno, kot prepovedat navadne žarnice :)
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali je LED razsvetljava res tako škodljiva

Oddelek: Loža
428700 (6669) gruntfürmich
»

Svetlobno onesnaževanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
11614049 (7195) nevone
»

LED žarnice & ebay (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5015733 (14228) energetik
»

Poraba energije ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
937247 (5138) jest10

Več podobnih tem