» »

Slovenščina

Slovenščina

Temo vidijo: vsi
«
1
2 3 4

gregy ::

A bi bilo možno, da moderatorji malo poskrbite za raven slovenščine na forumu .. če se že strokovnosti tako držite?

Da ne bo pomote ... nimam čisto nič proti bilo katerem narečju ali žargonu ... pa vendar nekateri pišejo, da jih še mama v istem žargonu ne bi razumela!

hvala

p.s. hvala bogu da sn Štajerc :D

zee ::

pa poučite nekatere primerke, da v slovenščini obstajajo tudi ločila.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Fizikalko ::

Z moje strani itak, sem se vedno zavzemal za vsaj osnovno pismenost...

elasto_mania ::

Kako da ne, samo je to bolj komplicirano.

Stepni Volk ::

Slovenščina njena narečja, dialekti, ter vsi ostali jeziki so ŽIVI jeziki. Spreminjajo se. Vzemite v roke 50, 100 ali samo 20 let star časopis. Vsaka generacija doda nekaj sebi lastnih izrazov. Tu je še sleng, latovščina...

Katera slovenščina torej?

Namen foruma je izmenjava informacij med uporabniki, včasih le zabava. Če nekdo uporablja nerazumljiv jezik, je že sam sankcioniran s tem, da ga drugi uporabniki ne razumete in z njim ne debatirate oz. mu ne morete pomagati pri njegovih vprašanjih, težavah...

Moderatorji smo tu zato, da debata v temi teče brez žalitev, kršitev pravil, ter najpomembneje glede na zastavljeno vsebino.

Zgodovina sprememb…

gregy ::

ah, če moderator poda takšen zgodovinski odgovor, potem pa itak vem koliko je ura ... brezveze

Stepni Volk ::

In ker ti ne uporabljaš ločil, velikih začetnic.. naj te kar brišem?

gregy ::

Mislim, ene navadne kritike ne sprejmete .. brez zamere .. ampak ste res tako visoko?! Ne zdej iskat pri meni ločila .. malo si po forumu preberite "živ sleng" ...

Kdo je govoril o brisanju ...

Stepni Volk ::

Če bi prebral dobro prvo moje sporočilo, bi vedel, da gre za vprašanje, kje postaviti mejo.

Se sme pisati v Lublanščini, Radvolščini?
Se sme pisati v 1337 speak?
Se sem pisati v primorščini?
Se sme uporabljati tujke?
Kateri izrazi so primerni in kateri ne?
So dovoljene tipkarske napače?

In kakšen naj bi bil ukrep moderoatorja?

Moderatorji, kot že ime samo pove, nismo lektorji. Za čisto slovenščino bi torej potrebovali lektorje, ki bi vsako sporočilo pregledali in ga potem objavili. Posledično bi bila hitrost komunikacije izredno okrnjena, da ne govorim o armadi lektorjev, ki bi bila potrebna, da bi kaj takšnega lahko zaživelo.

Zgodovina sprememb…

zee ::

Sporočil brez ločil ni treba in potreba brisati. Bi pa bilo primerno primerke, ki ne uporabljajo ločil, tudi če pišejo v narečju xy, opozoriti, da so ločila namenjena ločevanju posameznih enot besedila, kar v končni fazi pripelje do bolj razumljivega in jasnega besedila.

Enako velja tudi za uporabo odstavkov, dasi mene najbolj moti ne-uporaba ločil.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

madmitch ::

Po pravici povedano, mi gredo lasje pokonci (čeprav to sploh ni možno, gleda na mojo glavo) pri nekaterih prispevkih, kjer je raba jezika tako porazna, da ni podobna ničemur, kjer je besedilo podano na tak način, da ga verjetno ne razme prav nihče, saj je brez repa in glave. Vseeno se moram z moderatorji tu strinjati. Odziv ostalih uprabnikov je premosorazmeren razumljivosti prispevka. Če nekdo res želi odgovor ali debato, se bo potrudil in napisal tako kot je treba. In ne samo prispevki in teme, tudi naslovi le teh so včasih porazni.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

gzibret ::

Jaz načeloma jezikovnih spahedranščin ne brišem, zgolj prosim uporabnika, naj piše malo lepše (tudi v pravilih S-T-ja nikjer ne piše, da je treba pisati v knjižni Slovenščini). Po mojem osebnem mnenju pa je zelo dobro, da se upoštevajo vsaj osnovna pravila (velika začetnica, končno ločilo, odstavki, ne-pretiravanje s slengom, pravilno zaporedje črk, vsaj približno smiselno sestavljene povedi).

Nisem pa noben lektor in skrbnik za lep jezik, to pa res ne.

Pa "dostojna" raba jezika ponavadi odraža uporabnikovo starost (in njegovo pismenost :D ). In determinira moj odziv na njegovo pisanje.
Vse je za neki dobr!

klemen22 ::

A bi bilo možno, da moderatorji malo poskrbite za raven slovenščine na forumu .. če se že strokovnosti tako držite? Da ne bo pomote ... nimam čisto nič proti bilo katerem narečju ali žargonu ... pa vendar nekateri pišejo, da jih še mama v istem žargonu ne bi razumela!


Sorry avtor teme ampak si že ti v tekstu zaobjel par slovničnih napak tko da.:\
Bolj pravilno bi bilo:
Ali bi bilo možno, da moderatorji malo poskrbite za raven slovenščine na forumu .. če se že strokovnosti tako držite?

Da ne bo pomote ... nimam čisto nič proti kateremukoli narečju ali žargonu ... pa vendar nekateri pišejo tako, da jih še lastna mati v istem žargonu ne bi razumela!
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

@guibret: No, sej to sem tudi jaz mislil. Pač dodaš komentar oz. opozorilo. Dostikrat se določenih ljudi tukej sploh ne razume, pa če se na glavo postaviš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Fizikalko ::

Klemen22, a je spet eden tistih dni?

1. "A je možno.." je čisto prav. Staviš za gajbo?

2. Tudi, če ne bi bilo, to sploh ni poanta te teme. Take napake sploh ne motijo. Motijo brezvejične spakedranščine brez repa in glave.

klemen22 ::

1. "A je možno.." je čisto prav. Staviš za gajbo?

Možno je. Vendar je slovnično in estetsko precej bolj pravilno ALI namesto A. Pač sem genij za slovenščino, nisem si sam kriv.;)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

Bluziš. Ali je PRAV ali pa NE. Lahko, da je bolj estetsko. Ampak slovnično je lahko samo prav ali ne.

O genialnosti za slovenščino pa raje ne bi. Če bi pa rad, ti pa lahko odslej popravljam slovnične napake...

Recimo, ko smo že pri estetiki: "Sem pač genij..." in ne "Pač sem genij...".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

klemen22 ::

A genialnosti za slovenščino pa raje ne bi. Če bi pa rad, ti pa lahko odslej popravljam slovnične napake...

V
O genialnosti za slovenščino pa raje ne bi. Če bi pa rad, ti pa lahko odslej popravljam slovnične napake...

Recimo, ko smo že pri estetiki: "Sem pač genij..." in ne "Pač sem genij...".

Poudaril sem bistvo.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

Tipkarska napača ne šteje... sem popravil. :8)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

klemen22 ::

Malo heca mora biti.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

True, true. ;)

klemen22 ::

Sedaj pa zares.
Glede na raven slovenščine v ostalih forumih je raven slovenščine na Slo-Techu blizu popolnosti. Sploh če primerjamo s kakšnim "Mn3njalnikom", kjer pa gredo posti po naslednjem principu:
- v najboljšem primeru je napisana enovrstičnica
- v najslabšem primeru je napisana enovrstičnica z najmanj desetimi smajliji ali več. Po možnosti animiranimi.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

Z Mnenjalnikom se je brez veze primerjat. Ni niti pod kritiko...:D

Tukaj na ST so problem predvsem novi (in ful mladi) člani, kakor vidim. Trosijo teme brez veze vsepovprek, oddajajo oglase brez osnovnih informacij in cene, pišejo, kot in kakor jim pade.... Bi skoraj moral met en šnelkurs pred včlanitvijo ali pa vsaj prisilno branje pravil. 8-)

klemen22 ::

Ja vsak novi član bi se moral pred prijavo zglasiti na recimo nekemu IRC kanalu kjer bi mu moderator postavil par vprašanj v zvezi s poznavanjem pravil.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

para! ::

Se mi zdi, da na ST kar obvladamo slovnico. No, vsaj toliko, da se med seboj razumemo in posti izgledajo urejeno. So pa izjeme, kot povsod.

Mnenjalnik je pa "smeh". Sem parkrat pokukal tudi tja, pa se mi zdi, da se tam zbira mlajša populacija?

lp
Death before dishonor!

para! ::

Ja vsak novi član bi se moral pred prijavo zglasiti na recimo nekemu IRC kanalu kjer bi mu moderator postavil par vprašanj v zvezi s poznavanjem pravil.

Ja itak. Pa članarino plačat :P

lp
Death before dishonor!

Fizikalko ::

Mah, klinc, kamor je šel bik, naj gre še štrik -->> naredmo kar stranko ali pa vsaj društvo. ;)

klemen22 ::

Word.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Damjan Jagar ::

Jaz se trudim, da sta 'moja' oddelka kolikor toliko čista. Seveda kolikor mi čas dopušča. Vsake malenkosti ne grem popravljati, vrstico smajlijev pa vedno pobrišem in popravim DRETJE.

[Bemomast kolk typov mam danes...]
http://jagar.si

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Ko bo tekste, ki jih pišemo, lahko pregledal program, bo to potem tako, da ne boš mogu sendat, če ne bo prav napisano. Isto kot če sedaj narobe vneseš html oznake. Poleg tega, če bo zelo prijazen, bo podal še predlog popravka v smislu "Did you mean ...". Kdaj pa to bo, pa ne vem. Za slovenščino še dolgo ne, pomoje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Irbis ::

@nevone: Kaj takega? ;)

nevone ::

Ja. Samo kaj in kje je sedaj ovira, da Slo-Tech tega ne bo vključil v svoj forum?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BluPhenix ::

Kolikor sem jaz opazil se vsaj toliko trudimo da osebka ki spiše neko nelogično stvar, oz neberljivo, oz tako da nihče ne razume, opozorimo naj napiše v splošno razumni slovenščini. Velikokrat pomaga, človek ponovno opiše problem v bolj čitljivi in razumljivi obliki. Včasih pač ne zaleže in še naprej piše kot se mu zdi. V teh perimerih pa se itak navadno ne da nikomur ukvarjati z nekim problemom, katerega še normalno ne more prebrati. Človek torej odgovora ne dobi in prej ali slej: a) spremeni stil pisanja ali b) se odpravi drugam.

Da pa bi popravljali tekste pa... zakaj bi, kje ima smisel. Uporabnik bo še naprej pisal po svoje, ker mu itak drugi naredimo tekst čitljiv. Da bi pa se kar metalo ven ta folk nima nekega pretiranega smisla. To je kot bi vrgel ven nekoga ki sprašuje o neki stvari o kateri nima pojma in zato ne zna postaviti vprašanja, oziroma da se porabi več postov kje problem tiči.

Spačena slovenščina bi morala biti skrb vsakega uporabnika, ne moderatorjev, ker kaj dosti se pri temu ne da narediti. No, lahko opozorimo, kaj več pa ne.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

BigWhale ::

Tam kjer jaz moderiram, polpismene prispevke zavracam. Sploh v problemih clovestva. Mnja. Katero slovenscino? Tisto, ki je cimbolj podobna knjizni slovenscini. Taksno, ki jo lahko preberete v Dnevniku, Delu, Gorenjskem Glasu, Primorskih Novicah, Veceru in Prekmurskemu Listu... Vseeno kje.

Dolocena odstopanja v katerokoli smer se pustijo, prevec pa ne.

IgorGrozni ::

nevone, upam, da ne ! Namreč tak računalniški program. Jezik uporabljamo za sporočila drugim. Tako dobro kot jih oblikujemo, tako dobro jih sogovornik razume.

Tisti osebki, ki jih oblikujejo izven razumljivosti za občinstvo, ki mu je sporočilo namenjeno, se vede (zaradi osebnostnih značilnosti) ali pa nevede ( ali imajo pomanjkanje izobrazbe, bogpomagaj, ali so samo-govorci, še večkrat pa zaradi celebralnih kapacitet, ko jim ne njese do tega bolj ali manj intuitivnega spoznanja) izločijo sami.
Zato ima S-T izrazito razumljivejši jezik, kot večina web page-ov. Nimajo občinstva. Kilavi govorci živijo v vakumu. In vakum jih vzame za svoje.


Jezika ne smeš zapreti v stoletja stare formule, ko je tako ˝mrtev˝ res služil oblikovanju nacij in držav.
Stagnacija v omrtvičen (računalniško upraviljen) jezik, govorjen bolj ali manj nespremenjeno zadnjih sto let bi bila katastrofa za um posameznika in posledično celo družbo.
Jezik se mora gibat, pregibat, prilagajati, ..gibčen mora biti, drugače naj raje umre.
Kot vse stvari na svetu. Selekcija.

Vsakokratni jezik, jezik, ki ga prav zdaj uporabljamo, je tisti jezik, ki bo preživel. Skupaj z uspešimi ljudmi, ki ga uporabljajo.
Če bo to čez petdeset let ˝pidgeon˝ jezik, pač slovenščina ni zdržala pritiska. So sorry.:D . Antična grščina tudi ni, pa kaj.
Ljudje, slovenci se bomo še vedno ljubili, družili in peli |O ob besedah in z njimi.

Moderatorji tega foruma bi ravnali najbolj prav, ko bi ˝na posluh˝izločali (brisali) tiste poste, ki bi že na pogled ne spadali na forum.
Ker, ko le-ti tega ne bodo mogli delati z ˝pravo˝ intuicijo, bodo takšni tako ali tako že prej ostali sami.

Le kakšne jezikovne policije ne. To bi bila pa res nesamozavestna, Blut und Boden, stagnantna pozicija malega, velikega sveta prestrašenega, slovenclja.


Pogum, vedno pogum ! (F. Veliki)

Lp.IgorGrozni

nevone ::

>nevone, upam, da ne ! Namreč tak računalniški program.

Jah sej ni nujno, da je zoprn program. Tisto, ko sem rekla, da ti ne bi dovolil sendat, če ne bi bilo prav zapisano, je malo preveč za začetek. Samo a bi te ful motilo če bi bila to samo opcija? Pa bi si jo po želji nastavil. Na ta način bi lahko "ujeli" naš živi jezik v program, kar ne bi bilo čisto brez veze. Pa če bi magari razvili na ta način program za jezik, ki bi pokrival forumske pogovore. Vsak uporabnik bi dodajal v bazo nove besede ali ugovarjal kakšni že vnešeni, in kadar bi prišlo do konflikta, bi posredoval administrator baze. Na ta način bi imeli kaj kmalu precej dobro bazo jezika, ki ga recimo tolerira nek forum.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

gzibret ::

Se strinjam z IgorjemGroznim. Jezik mora biti živa stvar in ne neka mrtva zadeva, zapečatena v nekem pravopisu in slovarju. Če ljudstvo rado uporablja neko besedo ali besedno zvezo, zakaj bi jo prepovedovali?
Vse je za neki dobr!

zee ::

Potrebno je ločiti med sporočili v slengu in sporočili brez repa in glave.

Še vedno mislim, da je veliki večini uporabnikov dovolj, če se jih samo opozori.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stepni Volk ::

Kot že na začetku zapisano: slovenščina ( njena narečja, dialekti...) je živ jezik. Ljudje smo kreativna bitja, svet okoli sebe nenehno spreminjamo in s tem se spreminja tudi jezik.
Nek program bo ujel le kreativnost tistih ljudi, ki bodo program slovnično omejili, ter nadgrajevali.

Kar je, za dobro vseh nas ostalih, slabo.

Enako v primeru človeškega lektorja, ki bi prečesaval Slo-tech.

Vsak izmed nas ima svoje lastne neponovljive:
prstne odtise,
gene,
hojo,
telo,
pisavo,
izrazoslovje...

Omejevati nas na le nekaj "verzij" bi bilo nenaravno. Nedmokratično. Monopolov nihče ne mara. In kaj si diktature najprej izmislijo?
Novorek.

Željeni rezultat je enoumje.

Kdor želi komunicirati, se bo potrudil in bil razumljiv, ne glede na njegove omejitve. Kdor ne... očitno ne želi komunicirati in mu je vse skupaj le v zabavo provocirati ostale. Humor pač... ali pomanjkanje socialne inteligence, da po večkratnih opozorilih nadaljuješ v nerazumljivem besedičenju. Ali le diktatorski gen: "Ne bom se prilagodil svetu, svet se bo prilagodil meni!"

EDIT: Vlogo računalnikov vidim predvsem v opozarjanju skupaj s predlaganimi rešitvami.

Zgodovina sprememb…

Fizikalko ::

Agreed.

BluPhenix ::

gzibret zaradi besede ali besedne zveze ne bo nihče preveč penil, seveda dokler ni ta beseda glavni samostalnik, ki ga osebek uporablja. Bolj so problematična sporočila tipa:

učer sm ubodu eno grafiko pa mi kr ne worka...

Pa to še zdaleč ni tako kritičen primer. Včasih res ne razumeš kaj je človek napisal in mislim, da tudi sam zadeve nebi razumel, če bi jo prebral čez en mesec.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

poweroff ::

Kaj pa pravica govoriti v kakršnem koli jeziku? Tudi šifriranem?
sudo poweroff

zee ::

Potem pa taki pacienti norijo, ker jim nihče ne odgovori/pomaga ...
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

poweroff ::

Hja, to je pa NJIHOV problem.
sudo poweroff

BluPhenix ::

V bistvu pa potem prerase v problem vseh uporabnikov saj začnejo odpirati enake teme po celem forumu, ker pač "nekdo jih bo že razumel".

Sicer je pa to predvsem problem mlajših generacij (kot je bilo že napisano). In ni problem le tukaj. Med drugim se začnejo vsajati, če ne dobijo nobenega odgovora v roku 15 min od odprtja teme. Ampak to je že druga debata.

Skratka, IMO bi morali uporabniki uporabljati jezik, ki ga razume večina članov foruma. Sem spada tudi pretirana uporaba narečnih besed, spačenk, in drugo. Zakaj? Ker je to predpogoj, da se forum ne smeti in da se vzdržuje nek nivo kulture.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

podbevna ::

Načelno se strinjam s Stepnim. Ni smotrno moderatorejm naložiti take naloge, ker bo povzročila več težav kot koristi.

Lahko pa z namenom opozarjanja ostalih uporabnikov, ki jih ne veseli komunikacija s samogovorci in nepismenci, uvedete nov naziv. Za najhujše primere npr. Persona non literata :D

Da ne bomo izgubljali časa in truda z branjem prispevkov določenih posameznikov, zaradi napačne prepostavke, da nam želijo in zmorejo nekaj povedati.

BluPhenix ::

Odličen predlog :D , sem za!
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Camalotz ::

Heh, tudi jaz. Za tiste, katerih se pa RES ne razume, kaj hočejo povedat, pa predlagam Persona non intelligetis (upam, da bo prav, moja lat. hudo šepa)

Dr Evil ::

Na koncu pa nihče več ne bi spraševal,ker bi se bal, da bi ga lakaji toporišičevega imperija razkrinkali kot nespretnega stavkotvorca :\

Mislim, kaj se greste.

Forum je namenjen reševanju tehničnih in drugačnih problemov, torej ni tobogan za razgrete militantne slaviste, ki kaj drugega kot šprehat v lublanščini prejšnega stoletja, ne znajo.

Ustvarte svoj forum.

madmitch ::

Prva stopnja kazni Persona non literata in živi oranžno ozadje, naslednja stopnja Persona non intelligetis in še tekst v isti barvi. >:D
Nobody is perfect, my name is Nob Ody
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113387 (10963) jype
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726160 (21726) Okapi
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849852 (47601) Malajlo
»

Knjižna slovenščina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11512012 (10420) koyotee
»

slovnično vprašanje - s/z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6529454 (28289) Mercier

Več podobnih tem