» »

Knjižna slovenščina

Knjižna slovenščina

«
1
2 3

Invictus ::

Tukaj na forumu (pa ne samo na tem) opažam da ljudje več ne poznajo slovenskega pravopisa in knjižne slovenščine. Pisanje prispevkov v narečju se mi ne zdi ravno primerno, saj imamo za pisanje knjižno slovenščino, kjer pravila določa slovenski pravopis.

Največkrat je še bolj žalostno, ko kak zaveden Slovenec razlaga svojo pripadnost Sloveniji, vendar po drugi strani piše v jeziku, ki ravno ni v ponos njegovemu (njenemu) učitelju/učiteljici slovenščine.

Saj ne da bi bil jaz idealen (se zatipkam, kak vejica in velika začetnica manjka in podobne napake), vendar se vsaj trudim pisat v knjižni sloveščini.

Se mi zdi da je štajerski konec še najbolj kritičen (zgleda nočejo biti več Slovenci, ampak Štajerci). Drugi spet pišejo po srbskem pravopisu (piši kao što govoriš).

Priznam da je Slovenija ena čudna dežela, kjer vsi pišejo jezik, ki ga ne govorijo, ampak taka so pravila pisanja in bi se jih lahko držali (zavednost in podobno domoljubni izreki).

Zato predlagam da se na forumih uvede avtomatski črkovalnik in preverjanje pravopisa, da ne bomo dobivali tako grdo napisanih postov.

LP I.

T-h-o-r ::

ne, nikdar ne pristanem na to, da moram na forumih pisat velike in male začetnice, pike, dvopičja itd!!!

je pa res, da brez vejic težko razbereš določene poste :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

jype ::

Razumem tvojo stisko.

Vendar se bojim, da prispevkov npr. uporabnika mtosev po obdelavi črkovalnika ne bi znal prebrati nihče več.

Zdaj si lahko vsaj zamisliš, da si nekega traktorista vprašal kje je najbližja pošta, pa potem poskušaš ugotoviti, kaj ti želi dopovedati.

S črkovalniki bi bila zmeda popolna.

'FireSTORM' ::

ne, nikdar ne pristanem na to, da moram na forumih pisat velike in male začetnice, pike, dvopičja itd!!!

je pa res, da brez vejic težko razbereš določene poste :)


še težje je razbrati take poste kot tale ki ga ravnokar pišem ki nima nikakršnih ločil nima nikakršnih odstavkov vse nametano v isti koš kjer ne veš kje se kak stavek konča ali začne potem še pa nekdo hoče z tem podrobno opisat svoj problem in moramo biti doktori znanosti da to razberemo morda ta moj kratek prispevek ne bo prikazal težavnosti takih postov ampak nekje na forumu ne vem če na slo-tech ali na kerem drugem sem videl tak prispevek napisan čez približno 10-15 vrstic v vrsticah ki jih pač prelomi tvoj brskalnik drugače je pa bilo napisano vse v isti vrstici brez kakega "entra" oziroma odstavka skratka problem je bil na tak način res opisan na dolgo in široko ampak si porabil dvakrat več časa da si tisti prispevek prebal in ga dejansko razumel
Edit: pa še v narečju je bil napisan da je bilo razumevanje še težje mislim vsi pač ne razumemo oziroma ne beremo tekoče recimo ljubljanskega narečja


No sicer pa, nekateri se vsaj poskušamo potruditi da bi pisali koliko toliko v razumni Slovenščini, saj vendarle hočemo da bi nekdo hitreje razumel naš problem in nam morda pomagal. Čeprav kot pravi avtor se včasih "zatipkamo" in pozabimo kako vejico, veliko začetnico, ali celo napišemo kako besedo narobe.
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

jype ::

FireSTORM> še težje je razbrati take poste kot tale ki ga ravnokar pišem

Eh, Joyce :)

kitzbrado ::

Na enem drugem forumu imam takšen podpis:



Sicer sem pa na slo-techu že kritiziral stil pisanja določenih uporabnikov, samo močno dvomim, da bi kakršna koli skripta lahko popravila njihove packe, saj celo cloveski mozgani vcasih rabijo kar nekaj casa, da ugotovijo, kaj za vraga je bilo sploh izbruhano na ekran.

LuGi ::

Pretiravat pa spet ni treba z "pravopisno slovenščino" to je forum in ne parlament. Piš tko da te folk razume :thumbsup:!

'FireSTORM' ::

LuGi saj te nihče ne bo linčal če boš izpustil kako vejico, ali napisal prispevek brez velikih začetnic, ampak če ne upoštevaš niti malo pravopisnih pravil in dodaš zraven še malo narečja imaš perfekten recept za katastrofalen post ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

imagodei ::

Pretiravat res ne, ampak s/z in k/h bi se pa res lahko naučili uporabljat. Mene zabolijo jezik in možgani, ko berem "z pravopisno" in podobne cvetke.

Pa ok, knjižna zborna slovenščina je mal prehuda, se pa vsaj pogovorno lahko uporablja. Pisanje v narečju je pač moteče, ker se na forumu kljub vsemu dobivamo ljudje iz cele Slo, pa potem Gorenjec težko razbere, kaj je nek Prlek želel povedat.

Nič nimam proti določeni meri 1337 speaka, uporabi okrajšav in vrivanju angleških izrazov - dokler je jasno, da je človek vseeno (slovensko) pismen.

Razni izgovori, da se ni treba držati pravopisa in slovnice vsaj deloma, so pa žal samo patetični jokci tistih uporabnikov, ki so ali leni beyond belief ali pa enostavno prebutasti, da bi se kadarkoli naučili slovensko. Namreč - imam se za človeka, ki zmerno dobro obvlada slovenski jezik in mi je povsem naravno pisati tako, kot običajno pišem svoje poste; zasebno pa v pogovoru vseeno uporabljam pogovorne variante slovenščine, sleng in narečje. Trdim, da je pisanje v slengu oz. narečju stvar (lažne) frajarije, ne pa tega, da bi bilo vsaj marginalno sledenje slovnici in pravopisu blazno zahtevno opravilo. Največ se pogovornih variant v zapisu poslužujejo itak najstniki, ki po drugi strani v šoli preživijo znaten del svojega življenja in morajo v zvezke kar dosti pisati po nareku, brati knjige, ipd. Če ne bi šlo zgolj za frajarijo, bi njim pisanje po pravopisu moralo predstavljati najmanjši problem.
- Hoc est qui sumus -

LuGi ::

Z vami pa res nebi rad bil v druzbi..direkt neugodno..slovencki popolni.

jype ::

Ma, najhujši greh je tožilniško zanikanje!

Tega ne odpustim nikomur! :)

imagodei ::

LuGi,

občutki so vzajemni. Pa ne zarad slovenščine, verjemi. It's your attitude. >:D
- Hoc est qui sumus -

rasta ::

Problem je jezikovno neznanje številnih uporabnikov tega foruma.
Niso sposobni malo bolj zapleten problem razumljivo razložiti. Problem je pa v pomankljivi izobrazbi. Iz šolstva se vse bolj umika pisanje daljših strukturiranih besedil, tako je celo v visokem šolstvu, ker je potrebno napisati zelo malo seminarskih in poročil (za razliko od npr. Američanov). Večina se v času svojega šolanja izmika tudi t.i. domačem branju, to je daljšim kvalitenim besedilom. Jezika se tako učijo iz rumenega tiska in televizije, kar za vsakdanjo plehko (kavarniško) komunikacijo zadostuje, problem pa se pojavi kasneje, ko v službi naletijo na precej kompleksnejše probleme, za rešitev katerih potrebujemo komunikacijo z drugimi ljudmi.

Povezovanje narodnega ponosa s knjižnim jezikom pa se tudi meni zdi nepotrebno moraliziranje in ga zavračam.

dejanslo ::

imagodei, po mojih izkušnjah pa je nepravilno pisanje posledica ali pomanjkanja intelekta ali pa lenobe (tako kot se npr meni zdaj ni ljubilo pogledati, če pri ločnem priredju stoji vejica ali ne) in nezainteresiranosti za jezik.

LuGi, saj to je to - tukaj nismo v "družbi". To je forum.
There`s More Than One Way To Do It

opeter ::

Meni tudi ni všeč, ko nekateri "zelo radi" pišejo v ljubljanščini. ;((

LuGi, "nebi" se piše narazen, torej "ne bi". Ampak to naj te ne moti. Vsi delamo napake.
Bolj me moti, ko dosti ljudi piše "gdo", pa "gdaj" itn.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Invictus ::

Pomanjkanje sposobnosti napisati kak daljši tekst je kar ena velika pomanjkljivost Slovencev, sploh pa ko se podamo v tehnične vode. Tehniki in inženirji preprosto niso (nismo) sposobni svojih idej preliti na papir v eni normalni berljivi obliki za laike.

Če se to komu zdi brez zvze, lahko povem v zagovor to, da se o projektih ponavadi odločajo ljudje, ki o tem nimajo pojma. Mogoče lahko prodaš nekaj v Sloveniji, kjer se malo pod mizo zmeniš, na tujem trgu pa dobro napisana ponudba in opis projekta lahko prinese več denarja.

Posledično ima pa to slabe rezultate za samo državo, saj ne dobiva dohodke, ki bi ga lahko.

Zato pravim, čim več pisanja esejev, seminarjev, projektov že v osnovni šoli. In tako naprej do konca formalne izobrazbe (kolikor se pač kdo hoče izobraževat). Američani imajo to veliko bolje urejeno, čeprav je samo šolstvo zanič (tukaj ne mešat splošnega šolstva s privat univerzami).
Posledično to pomeni tudi večjo funkcionalno pismenost ljudi, saj je pri nas funkcionalnih nepismenih kar velik procent (nimam linka). No, saj če bereš obrazce na občini, se vprašaš ali jih sploh kdo razume.

Kar se tiče ljudi kot so LuGI, pa nimam komentarja. Če misli, da bo lahko s slengom ali narečjem daleč prišel, naj izvoli. Njegova pravica. Predlagam, da se tukaj uvede nek parameter, ki bi ocenjeval pismenost avtorjev prispevkov.

LP I.
LP I.

jype ::

rasta> Niso sposobni malo bolj zapleten problem razumljivo razložiti.

AUA!

Tožilniško zanikanje!

'FireSTORM' ::

Pomanjkanje sposobnosti napisati kak daljši tekst je kar ena velika pomanjkljivost Slovencev, sploh pa ko se podamo v tehnične vode. Tehniki in inženirji preprosto niso (nismo) sposobni svojih idej preliti na papir v eni normalni berljivi obliki za laike.


To ni problem. Problem je lenobnost uporabnika ki to bere. In recimo da to niso ideje ampak neka navodila za namestitev.
Če mu napišeš pol strani, ukaz po ukazu, klik za klikom, zraven pa še 100 slikic bo uporabnik razumel. Če mu pa napišeš podrobno poročilo kako se kaj naredi, opišeš vsako možnost do potankosti, nevarnosti, posledice itd. in to spacaš na recimo 10 strani, se lahko še nevem kak potrudiš, ampak nihče ne bo prebral tega, bo samo prelistal, če so kje slikice, ali jasno razvidni ukazi bo ta priročnik uporabil, če ne bo iskal naprej drugega.
Dejansko ti ne moreš strniti 100 strani teorije ki se je nek inženir o nečem mora naučiti in razumeti na eno ali dve strani A4 papirja, lahko, ampak boš nerazumljiv oz. neberljiv za laika, če boš pa napisal na 10-20 strani A4 papirja pa nihče ne bo prebral.
Problem iščeš pri napačnem koncu ;)

In dejansko je preverjeno, če me kdo kaj vpraša kako se recimo postavi en malo bolj kompleksen poštni strežnik na Linuxu, mu dam priporočilo software-a in njegovo odlično dokumentacijo ki je pa na dolgo napisana, bo rekel da je to sr.anje. Če mu bom dal isto priporočilo in zraven eno stran kjer je korak po koraku opisana postavitev, bo pa rekel to je super. In ne narobe razumeti, oba sta napisana z uporabo pravopisni pravil, ok je v Angleščini, ampak predpostavimo da človek ki sprašuje razume, bere, piše in govori Angleško kot namazano.
Those penguins.... They sure aint normal....

imagodei ::

rasta >"Niso sposobni malo bolj zapleten problem razumljivo razložiti."

No, ne morem si kaj, da te ne bi popravil. V tvoji gornji povedi gre za napačno rabo tožilnik/rodilnik. Poved bi moral zapisati takole:

"Niso sposobni malo bolj zapletenega problema razumljivo razložiti."

dejanslo> "imagodei, po mojih izkušnjah pa je nepravilno pisanje posledica ali pomanjkanja intelekta ali pa lenobe (tako kot se npr meni zdaj ni ljubilo pogledati, če pri ločnem priredju stoji vejica ali ne) in nezainteresiranosti za jezik."

Hmmm... Točno to sem tudi napisal. Ali pač ne?
Razni izgovori, da se ni treba držati pravopisa in slovnice vsaj deloma, so pa žal samo patetični jokci tistih uporabnikov, ki so ali leni beyond belief ali pa enostavno prebutasti, da bi se kadarkoli naučili slovensko.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

BigWhale ::

Jaz sem ze precej precej casa nazaj pozival k bolj pametni rabi slovenscine, da se bomo lahko vsaj sporazumevali kot se spodobi.

rasta ::

Jezikovna policija je že na delu. :D

V bistvu je tako edini učinkoviti način izboljšanja ravni sporazumevanja na forumu (podobno kot se preganja piratstvo). Bo pa zato veliko hude krvi.

Mercier ::

Šumevci ne spadajo v pametno rabo?

jype ::

Sa[a> Šumevci ne spadajo v pametno rabo?

:e programira[ si nor, ;e ne uporablja[ ameri[ke tipkovnice.

Mercier ::

Nor sem.

Nsf ::


Se mi zdi da je štajerski konec še najbolj kritičen (zgleda nočejo biti več Slovenci, ampak Štajerci).


dzinks63 ::

Uporabljam Google Chrome. Z rdečo vijugo ti podčrta nepravilno napisane besede. Seveda se lahko zmotiš pri kakšnih ločilih ali drugih malenkostih, vendar ti zelo olajša delo.

'FireSTORM' ::

Jup to je dobro, sploh za kake tipkarske napake kjer napišeš recimo atvo namesto avto.
Those penguins.... They sure aint normal....

bibip ::

...Zato predlagam da se na forumih uvede avtomatski črkovalnik in preverjanje pravopisa, da ne bomo dobivali tako grdo napisanih postov....


Vsaj po statistikah zgleda, da Slovenci radi uporabljamo firefox.

Tule je en dodatek za vse, ki bi radi preverili pravilnost napisanega. Ko imate inštaliranega, ponovno zaženite firefox. Potem pa desni klik in obkljukate Preglej črkovanje v tem polju. Pa jezik izberite "slovensko". Ni idealen, je pa zadovoljiv črkovalnik.

zee ::

Tezava je v tem, da ti crkovalnik pokaze nepravilno crkovane besede, ne pa besed, ki so zaradi kontekstav napacnem sklonu. Lep primer za to je rodilnik v nikalnih povedih, kjer je lahko beseda pravilno napisana, vendar je sklon napacen.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

T-h-o-r ::

you cruel grammar nazis!


 heil grammar

heil grammar

Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Invictus ::

jype> nor sem -> za programiranje uporabljam slovensko tipkovnico ;((

bipip> dober add-on. Le kdo je avtor ?

klemenSLO ::

Je tudi boljši od tistega ki je vgrajen v MS WOrd...

jype ::

Slovenska tipkovnica je za programerja izrazito neučinkovita. Naučite se preklapljati med različnimi razporedi tipk!

T-h-o-r ::

je pa ja fajn Alt Gr kar naprej pritiskat, a ne?:P
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Arto ::

Edina stvar, ki me res razp*zdi je neuporaba rodilnika pr nikalnih stavkih. In to se ne dogaja le na forumih, ampak celo v medijih.

Primeri:

"Ne bi smeli izkoriščati delavce!"
"Moja mama nikoli ne skuha špagete."
"Mate pravi, da niso dobili te depeše." (mišljeno v množini, kar kaže na to, da gre lahko tudi za popačenje sporočila)

To ni niti pogovorno, to je preprosto NAROBE.

JanK ::

Prav tako v medijih se je ze zdavnaj razpasel "Temu ni tako" (dobeseden prevod iz "tome nije tako") - mi gredo kar kocine pokonci.

Pa seveda moral/mogel (pogovorno moru/mogu), cesar tudi veliko ljudi ne loci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanK ()

djordjevic ::

Ne, ne, najboljše je tisto: Gospa, si boste izbrala tole? :)

Mercier ::

Delno vikanje je pa le še v zdravstvu (, zares vikajo le one z ZZZS). Al je še kje?

AlexP ::

Edina stvar, ki me res razp*zdi je neuporaba rodilnika pr nikalnih stavkih. In to se ne dogaja le na forumih, ampak celo v medijih.

Primeri:

"Ne bi smeli izkoriščati delavce!"
"Moja mama nikoli ne skuha špagete."
"Mate pravi, da niso dobili te depeše." (mišljeno v množini, kar kaže na to, da gre lahko tudi za popačenje sporočila)

To ni niti pogovorno, to je preprosto NAROBE.


Po slovenskem pravopisu so zgoraj navedeni primeri narobe. In to te moti. In te cisto razp*zdi. Morebiti bi kar vzel brzostrelko in streljal naokoli, ker te nepravilna raba rodilnika.. pač razp*zdi. Še dobro, da Korana ne prebiraš... bi se takrat zaletaval v stolpnice, ker ženske ne nosijo naglavne rute(mimogrede tu gre spet za nepravilno rabo rodilnika)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AlexP ()

bibip ::

@zee
Ja, to je res. Ampak toliko smo se pa menda že naučili te naše prelepe slovenščine, da bomo pravilno sklanjali.

Mene bolj motijo kakšne take stvari:"Ful bed stari, k s mi je s5 skenslu un drajvr, zdej mi pa sam error nažiga na panel! Helpite!!!!" ...pa dobim oči kot koala. 8-O

@Invictus
dober add-on. Le kdo je avtor ?

Piše, da je Aleks Reinhardt. Kaj sem zamudil?

SodVina ::

Naceloma se ne sekiram, ce ljudje pisejo v pogovorni slovenscini, sovrazim pa neuporabo locil in velike zacetnice. Prav tako sovrazim pisanje v narecjih in napacno rabo s/z ter napacno pisane besede (gdo, gdaj,...). Ce bi se ljudje vsaj malo potrudili s pisavo, bi bil svet lepsi. Ce bi imel kaj besede na tem forumu, bi vsi, ki "ne znajo pisat", ze zdavnaj bili rudis, ce ze ne non grata.

lp,
SodVina

bluefish ::

Zdi se mi, da je stanje pisanja na forumih iz leta v leto slabše.
Ob moji prvi registraciji so bile objave še kolikor toliko čitljive in je bilo možno prebrati in tudi razumeti, kaj avtor želi. Tako velikokrat ni bilo potrebno postavljati dodatnih vprašanj samo zato, da si razbral, kakšne težave ima pisec.
Predvsem zadnji dve leti pa gre kvaliteta pisanja strmo navzdol. Čim pa to omeniš avtorju teme ali pa ga na sarkastičen način opozoriš, da bi lahko uporabil vsaj kakšno vejico, te že pošilja v temne predele anatomije.
Poleg vsega se pojavlja neko splošno prepričanje, da na forumu izpadeš bolj kul, če govoriš kar se le da slengovsko.
Verjetno pa se bo stanje le še slabšalo, saj je na internetu vse več frocovja, ki namensko ignorira slovnico.

Se pa strinjam, da črkovalnik pri namensko idiotskih postih ne po zalegel. Lahko popraviš vsako besedo, če pa bodo stavki še vedno napisani z uporabo naključno nametanih besednih zvez.

In ja, morda bi bilo vzgojno uvesti brisanje ustvarjenih tem, ki ne zadoščajo vsaj nekim osnovnim merilom. Res je, več dela za moderatorje,...
Tudi nazivi za najbolj trdovratne bi pomagali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

kitzbrado ::

Tudi nazivi za najbolj trdovratne bi pomagali.


Ali bi bil pa učinek prav nasproten. Zakaj?

Poleg vsega se pojavlja neko splošno prepričanje, da na forumu izpadeš bolj kul, če govoriš kar se le da slengovsko.

Mercier ::

Jaz pa mislim, da bo Internet dvignil nivo govorjenega jezika bližje normi. Malo pa že.

bibip ::

@Saša
Si pa optimist. To mi je všeč. Več takih. Izpod tvojih prstov v slovenske glave.

BigWhale ::

Najbolj bizarni so ljubljanski Eji namesto Ijev.

Zdele bom mal programeral pol gremo v ven s kolegi na per. Ce se bom pa kje zmotu k bom pisu nalogo bom pa poraderal z raderko!

GAH!

T-h-o-r ::

zej bom malo programirav, po pa gremo s kolegi vun na pir. Če se bom pa ki zmoto, ko bom pisav nalogo, bom pa poradiral z radirko :))
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

kitzbrado ::

zej bom malo programirav, po pa gremo s kolegi vun na pir. Če se bom pa ki zmoto, ko bom pisav nalogo, bom pa poradiral z radirko


Brrr, taki prispevki pa meni pogrejejo kri. Programirav?

Drugače pa tega niti ni tako malo.

T-h-o-r ::

saj sem samo BWjevo ljubljanščino spremenil v svoje narečje :)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

kitzbrado ::

Vem. Saj nisem kritiziral tebe ampak take prispevke v splošnem; s "Programirav?" sem pa naglasil, kaj me pri takem pisanju najbolj moti.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113387 (10963) jype
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012313 (7651) Meizu
»

Predlogi, ja tisti slovnični! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
787394 (4330) vorantz
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849852 (47601) Malajlo

Več podobnih tem