» »

Knjižna slovenščina

Knjižna slovenščina

1 2
3
»

bluefish ::

Ampak vsaj govori se o tem.

Govori se že, vendar pa na žalost v debati ni prisoten nihče iz nasprotnega brega, ki bo morda razjasnil svoje osebno mnenje o tem. Morda bi morala imeti tema naslov "free p0rn" ali pa "seznam vseh trackerjev", tako pa...

... čeprav sem videl pritožbe napisane v zanimivem jeziku...

Ja, tudi sam sem že videl čuda dopisov, ki jih človek, ki to bere, pri najboljši volji težko razvozla. Posebej je izstopal dopis zapisan na A4 črtan list (verjetno kar iz sinovega zvezka), pa očitno za linijo pisanja še črte niso pomagale.

madmitch ::

O novinarjih pa ne bi. NA RTV SLO so še kar v redu, dočim so POP TV in ostale komercialne televizije podn od podna. Se mi zdi, da je tam edini kriterij blontnost, veliki joški in dvignjene noge.


Za novinarke velja v obratnem vrstnem redu. Aja, mora biti tut malo histerična, da lahko še tako vsakdanjo stvar predstavi kot "smak svijeta".
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

rasta ::

OK, maš pravico, da se ne strinjaš, samo živiš v zmoti. Mislim, da je naloga Urada za slovenski jezik, oddelka za slavistiko na FF in še kakšne podobne inštitucije, da ohranja standard Slovenskega jezika, ne pa, da na vsako modno muho odreagira tako, da hiti v novo izdajo Pravopisa dodajati nove pravilne rabe.


Nikakor ne govorim o modni muhi. Pravopis se popravi, ko se "napačna" raba zelo razširi med populacijo in se pojavlja (dalj časa) recimo v 70% resnih besedil. Takrat je to de facto novo pravilo.

Bohoričeva slovnica je pa za današnji jezik povsem neprimerna. Mislim, da je to jasno.

Sicer pa imam o Uradu za slovenski jezik in Oddelku za slovenistiko na FF-ju zelo slabo mnenje. Večinoma bolj delajo zgago (predpis o imenih podjetij), kot kaj koristnega.
Naivno je pričakovati, da se bo v času šolanja vtisnilo vse potrebno jezikovno znanje v učenca. Omenjene jezikovne instance bi morale bolj aktivno in javno (s pojavljanjem v javnosti) skrbeti za funkcionalni razvoj jezika. Sem za to, da bi ga morale aktivno spreminjati in prilagajati, a ne preko zakonov, temveč preko menjskih voditeljev. Nekako podobno kot dela tekstilna industrija - kritiko javnih občil in osebnosti; se pravi sestavljanje "lestvic najslabše oblečenih".
Nadaljne, lahko dobim informacijo, katere nove besede so se pojavile v slovenščini lansko leto? Je v današnjem elektronskem svetu težko analizirati besedila in iskati nove rabe in besede (tudi v strokovnih besedilih, kot je npr. iz revij Strojniški vestnik, Elektrotehnični vestnik, razni zborniki s konferenc ipd.)?
Se pa zavedam, da je tak program mnogo dražji kot pisanje novih zakonov o pravilih poimenovanja podjetij.

bluefish ::

Sem za to, da bi ga morale aktivno spreminjati in prilagajati, a ne preko zakonov, temveč preko menjskih voditeljev. Nekako podobno kot dela tekstilna industrija - kritiko javnih občil in osebnosti; se pravi sestavljanje "lestvic najslabše oblečenih".

Vendar pa, katera skupina ljudi bi bila dovolj kompetentna, da bi lahko podajala mnenje? Ustoliči Toporišiča in stvar se ne bo spremenila preveč, spet na drugi strani pa bi šla lahko stvar v prevelike ekstreme.

rasta ::

Vendar pa, katera skupina ljudi bi bila dovolj kompetentna, da bi lahko podajala mnenje?

Nihče ni dovolj kompetenten. Nekatere stvari se bodo prijele, večina pač ne. In prav je tako.

AlexP ::

Se nekaj... Od kdaj sta znanje pravopisa in inteligenca v obratnem sorazmerju? Lahko to kako podkrepis?


Obstajajo posamezniki, ki izvrstno poznajo pravopis, a nekaterih tam zapisanih dogmatskih pravil namenoma ne uporabljajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AlexP ()

Saladin ::

A izjemno neergonomičen položaj sedenja in pisanje v poltemi na tipkovnici, ki odbija svetlobo od ekrana, opraviči redne "kikse" v pisanju?

Edit:
lol
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Invictus ::

V bistvu gre tukaj spet za lenobo ... in ne opravičuje.

Če se ti ne ljubi prižgati luči in lepše usesti ...

LP I.

Arto ::

Prav tako nepravilna uporaba rodilnika. Saj verjamem, da če je nekdo jezikovno zelo občutljiv in nadarjen, da ga to zmoti. Ampak če razmislimo razumsko - napake/spremembe, ki jih delamo ljudje pri uporabi jezika, je potrebno ovrednotiti, in se potem na podlagi raziskave jezikoslovcev odločiti, kaj je s tem za počet. Nikakor se ne strinjam, da pravopisa ne bi smeli dopoljnjevati in spreminjati.

o+ nevone


Nepravilna raba rodilnika ni tako nedolžna zadeva, ker lahko spremeni sam pomen stavka. Recimo "Jaz ne delam te napake." Zdaj ne vem več, gre za eno napako ali je šlo za nepravilno rabo tožilnika in je mišljeno "teh napak"? Seveda, v večini primerov se da razbrat iz konteksta, ampak v določenih primerih pa lahko pride do zmede. In zato se mi zdi ta napaka tako moteča, v medijih pa je to sploh nedopustno in izpade skrajno neprofesionalno.

Saladin ::

V bistvu gre tukaj spet za lenobo ... in ne opravičuje.

Če se ti ne ljubi prižgati luči in lepše usesti ...

LP I.


Boš mi ti plačal nov stol, mizo in namizno svetilko?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

T-h-o-r ::

zdaj boste pa trdili, da nekateri člani slo-techa ne obvladate slepega tipkanja, da vas svetloba toliko moti? :P
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

madmitch ::

zdaj boste pa trdili, da nekateri člani slo-techa ne obvladate slepega tipkanja, da vas svetloba toliko moti? :P


Še ne slepega ne obvladam, kot je treba. Tipkam triprstno, en prst je vedno na Backspace (vračalki, bljak)) tipki.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

echo ::

Mene najbolj moti uporaba J-ja. Sploh tam ko ga ni treba
niti pribljizno ni 90%.
Šipterščina ;((
Od novinarjev smemo pričakovati zbornost, celo moramo jo. Sicer pa je veliko lažje zborno pisati, kot govoriti. Lahko si vzameš čas, pregledaš kaj si napisal, dopišeš vejice in tako naprej.
Lahko bi tudi dodali "pop-out" okno pri gumbu Odgovori, ki te opozori "Si prepričan?"

madmitch ::

Anže, eni bi lahko desetkrat prebrali za seboj pa bi še vedno oddali skrpucalo.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Invictus ::

V bistvu gre tukaj spet za lenobo ... in ne opravičuje.

Če se ti ne ljubi prižgati luči in lepše usesti ...

LP I.


Boš mi ti plačal nov stol, mizo in namizno svetilko?


Niti ne. Kot si mogoče opazil iz postov, lenobe ne podpiram. Samo svojo :)).

LP I.

koyotee ::

iz oddelka kaj kupiti:
Prvo kot prvo se nauči linke pravilno prilepit, ker vsakemu se ne le-te kopirat.
:\
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raba predloga s/z (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11113704 (11280) jype
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012479 (7817) Meizu
»

Predlogi, ja tisti slovnični! (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
787442 (4378) vorantz
»

Števniki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17849969 (47718) Malajlo

Več podobnih tem