» »

Pomen etičnega razsodnika

Pomen etičnega razsodnika

OwcA ::

Razcep iz Večna uganka
Otroška radovednost - gonilo napredka.
  • spremenil: BigWhale ()

Saladin ::

Malce off, ampak če bi znanost lahko neizpodbitno dokazala, da Stvarnik oz. Bog in posmrtno življenje ne obstaja, kaj mislite, kakšne posledice bi to imelo za človečanstvo?
IMHO bi se šlo za eno najbolj nevarnih teorij sploh. So ljudje kot celota sploh sposobni živeti brez ideje Boga?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

motorc ::

Po mojem mnenju je Bog posledica mentalne sibkosti. Ne morejo, ne upajo si niti zamislit, da je njihovo zivljenje brez pomena (vesoljno gledano) in da bo vsega konec, ko umrejo. Neke vrste "survival instinct".

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

darian ::

Kako drugače pa razmišljajo ateisti? Jih bo pač vedno več.

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

Saladin ::

Ne skrbijo me ateisti ;)
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • premaknilo od: OwcA ()

OwcA ::

@Saladin:
Malce off, ampak če bi znanost lahko neizpodbitno dokazala, da Stvarnik oz. Bog in posmrtno življenje ne obstaja, kaj mislite, kakšne posledice bi to imelo za človečanstvo?

Vprašanje koliko ljudi bi temu sploh verjelo. Že če dandanes pogledaš, mnogi ne vidijo paradoksov v svojem bogu, ali jih vsaj zavračajo s kakšno nespoznatnosjo.
Če malo razširimo, kaj se zgodi, če se ti poruši etični mempleks? Verjetno precej hitro in posledično površno ter polovičarsko sprejmeš prvega, ki je količkaj kompatibilen z ostalimi tvojimi mempleksi. Kaj počneš v vmesnem času je odvisno od tega koliko dominanten je tvoj etični mempleks bil. Nekaj ljudi bi gotovo zapadlo v bolj ali manj (samo)destruktivno eksistencialno krizo. Prikladen tranzicijski mempleks je v tem primeru gotovo nihilizem, ampak dvomim, da bi se trajno prijel pri znatnem deležu populacije.

@motorko:
Po mojem mnenju je Bog posledica mentalne sibkosti.

Potemtakem si si ustvaril mnenje na podlagi zelo šibkega znanja.

Ne morejo, ne upajo si niti zamislit, da je njihovo zivljenje brez pomena (vesoljno gledano)

Je zate edini pomen v življenju, da častiš boga?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

motorc ::

@ OwcA

Nisem govoril za sebe. Nisem veren.
Sem pa to opazil pri vecini starejsih vernikov. Nekak jih je strah misli, da bo pa vsega enkrat konec in se oklepajo ideje o posmrtnem zivljenju (v kakrsnikoli obliki ze). In predvsem se mi zdi zanimivo, da jih vecina postane (izrazito) vernih potem, ko so ze v letih in se jim bliza konec. Posledica survival instinca? Mogoce.
Zaradi tega se mi zdi, da je celoten koncept posmrtnega zivljenja (v okviru vere) posledica mentalne sibkosti. So se druge stvari ampak tiste niso tako zelo pomembne.

Da ne bo pomote (in kaksne nepotrebne uzaljenosti). Tega ne trdim za vse vernike, samo za moj "opazovani vzorec". In tudi ne trdim, da so (smo) ostali mentalno mocnejsi.

EDIT: Typo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: motorc ()

Tear_DR0P ::

no tud jaz opažam, da seljudje bližje ko so smrti (po letih), te tolk bolj bojijo. Takrat se začnejo zatekat k bogu in delat inventuro v življenju, da se opravičijo za dosti svojih grehov
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

OwcA ::

Kar mi pri sklepanju, češ, obračajo se k bogu, da si zagotovijo topel posmrtni domek, ne gre v račun je, zakaj se (velja predvsem za kristjane) enostavno ne pokesajo in je. Če si toliko cinika, da ne verjameš, da bo bog tvoje kesanje sprejel, potem bo verjetno sprevidel tudi skozi svetohlinstvo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

lymph ::

Gre se za to, da se jim bolj kot se pribljižujejo smrti, ožajo možnosti za dolgoročno preživetje. Vera je torej nek umski boj za preživetje.
"Belief is immune to counter example."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lymph ()

Barakuda1 ::

Če pustimo (za potrebe te diskusije) postrani, ali BOG je, ali ga ni, nam to prav nič ne pove o intelektualnih sposobnostih vernikov.

Med verniki (in to tistimi resnično vernimi) je bilo, je in bo še kar nekaj časa, toliko resnično velikih in ekstremno intelegentnih ljudi, da govoriti o tem, kako je vera v Boga "rezervirana" le za nerazgledane in neintelegentne, milo rečeno - čista neumnost.

Tudi to, da se začnejo ljudje "zatekati" k Bogu, ko se bližajo koncu življenja, je čista špekulacija.

lymph ::

No, ne samo k bogu. K vsem alternativnim opcijam.
"Belief is immune to counter example."

Barakuda1 ::

Tud to, je čista špekulacija.

motorc ::

@Barakuda1

Kdo pa govori, da so verniki manj inteligentni? Pod "mentalno sibki" nisem ciljal na IQ in podobno, temvec bolj na, kako bi se izrazil, podzavestni pogled na svet.
Manifestacija survival instinkta v taksni podobi (prisilna vera, recimo) se mi zdi sibkost.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vraževerje kot ključ do sreče (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15527933 (24743) jype
»

Duša (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
25016916 (13187) DarwiN
»

Zakaj naj bi bila reinkernacija tolažba?

Oddelek: Loža
463094 (2333) SavoKovac
»

Srž religij (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
18711059 (9007) OwcA
»

Zaton religij in reorganizacija institucij

Oddelek: Znanost in tehnologija
342591 (1982) Alec999

Več podobnih tem