» »

Optika za vogalom

Optika za vogalom

««
40 / 42
»»

bluefish ::

hja, pri nas (Savsko naselje) so že kar nekaj časa nazaj položili cevi, o optiki pa še ni sluha. Torej, kakšen T2-jevec tukaj, ki lahko poda malo več info?

perci ::

A T2 ma tut PPPOE na optiki?

fizolcek: Vprasi se raje, kaj je dobra stvar PPPOE.

fizolcek ::

Perci: pppoe je bil narejen zaradi ponudnikov in ne userjev, in če te vidjijo prednost v uporabi, te moti zakaj?

Če ti kot user ne vidiš pomena pppoe, še ne pomeni, da ga v resnici nima. Lahko pa seveda poveš kaj te kot userja moti pri pppoe.

Matko ::

Lahko pa seveda poveš kaj te kot userja moti pri pppoe.


Večino uporabnikov (upravičeno) moti 24 urni reset povezave, kar potem enačijo s pppoe.

perci ::

Mene moti to, da sem bil prepričan, da na optiki pa že ni PPPOE-ja in posledično nikakor nisem mogel usposobiti ruterja - dokler nisem klical na support in mi je nek prijazen fant povedal, da moram PPPOE zakurblat.

Sicer pa, če imaš ruter, ti je itak vseeno, ko si enkrat vpisal uname in geslo, dela skos. Mal je pa zoprno, če imaš računalo direkt priklopljeno in moraš potem vsakič, ko prižgeš kišto tisto sranje zaganjat oz. se ti mora samo prek startupa.

Pač, povprečen user ima s tem nekaj težav.

St@jler ::

No k nam naj bi včeraj prišel monter od Gratela. V pondedeljek sem ga klical in mu rekel, naj se še pozanima, če je dejansko možen priklop pri nas in me pokliče nazaj. Poklical ni, včeraj ga pa tudi ni bilo. Po kakšni uri čakanja ga pokličem in mi "prijazno" pove, da ga ne bo, ker ubistvu mi sploh nimamo cevi noter v kanalu pod hišami, kje šele kabel. No sem si rekel, pa so končno dojeli tisto, v kar poskušam T2 in Gratel prepričati zadnji mesec, pa so mi vedno 150% trdili, da je priklop možen. :\
Malo bolj natančno delajte svoje evidence. ;(
Sedaj bom verjetno spet čakal par mesece, oz. najbrže kar čez zimo, da bodo prišli odkopat vhod v kanal in potegnili noter cev. :'(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St@jler ()

OrkAA ::

perci: t-2 nima pppoe-ja na optiki in tudi na bakru ne.

Tomi ::

Matej_K: včeraj sem videl GVO, ki je kabel polagal za (Novo) Grbino, pa še okoli so nekaj delali, tako da verjetno kmalu.
metrodusa.blogspot.com

Pegaz ::

Zdaj enkrat bo optika na voljo prinas in imam nekaj vprašanj.

1.) Se da izbirat med katerim koli ponudnikom optike?

2.) Kateri so najbolj kvalitetni/cenovno ugodni?

3.) Je treba dodatno priključevat še kakšne modeme ipd.?

Hvala in LP

boha ::

1) zaenkrat boš lahko izbral le tistega, ki ti bo fizično napeljal optiko do doma (Telekom ali T2). če imaš srečo, boš lahko izbiral med obema.
2) zaenkrat samo Siol ali T2 (prečekiri cenike na spletnih straneh)
3) obstoječ modem bo treba zamenjat za optičnega

Matheeew ::

Pri meni (blok, šiška) so v roku 1 tedna naredili notranjo inštalacijo in T-2 in Telekom. :))

Odločil sem se za 20/20 trio na telekomu. Bom poročal, ko me priklopijo.

PPPoE je za uporabnika sigurno slabša rešitev kot DHCP.
Kot je že Perci napisal. Povprečnega uporabnika lahko zadeva zmede. Pri DHCP je pa skoraj plug-and-play.

Sicer pa ko, si enkrat priklopljen in deluje, je pa vseeno.

Pegaz ::

Sem malo poklical in pri nas bo Telekomova optika (Trebnje, center). Verjetno bom vzel 20/20 paket + TV kar me bo, po podatkih ki mi jih je dala na telefonu, stalo 37€.

Kaj je sploh razlika med pppoe in DHCP?

Matheeew ::

DHCP
PPPoE

Razlika iz uporabniškega vidika:

Pri DHCP povežeš računalnik na modem in že si povezan na internet (ko ponudnik uredi kar je potrebno).
Pri PPPoE je potrebna on-line registracija. Z izbranim up. imenom in geslom pa se potem povezuješ na internet. To povezavo potem tudi vsakič znova vzpostavljaš, razen če:
- imaš router, ki je vedno povezan.
- modem nastaviš tako, da je vedno povezan.
- ne ugašaš računalnika in ne prekinjaš povezave.

Torej na začetku imaš nekaj več dela, ko imaš enkrat vse skonfiguriran pa praktično ni več razlike.

Pegaz ::

Aha, hvala.

Mah ::

Morda k za do ve, kdaj bo na Fužinah Optika za T-2? Morda kdo ve, kdaj bo na Preglovem Trgu Optika za T-2?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mah ()

MarkoMan ::

Pri men je prejsen teden T2jevc pobral naročnino za optiko 10/10. Lokacija Bežigrad (optiko imamo spelano do bajte že od cca. poletja).

Soo it begins :)
vsak zacetek in zacetnik je tezek

ender ::

Jaz sem podpisal pogodbo pred nekaj dnevi. Je pa izgradnja potekala nekako takole:
- junij: kopanje jarkov, pri čemer so pripeljali 2 cevi v klet
- avgust: montiranje kanalov in priključne omarice na hodniku
- september: op'tični kabel v klet
- oktober: potegnili kabel iz kleti do omarice
- en teden nazaj: zloženka za optiko v poštnem nabiralniku
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

sss ::

Mah, še par mesecev sigurno ne bo. Sam računam, da bo na voljo naslednje leto spomladi

EDIT: poglej, če je na tvojem naslovu že možna TK optika in si jo naroči saj je 2€ cenejša od primerljivega paketa pri T-2 (20/20Mbit - 26€/mesec)

EDIT #2: novica z t-2 neuradnega foruma

Sporočam vam "veselo" novico.Na Fužinah še dolgo ne bomo imeli T-2 optike.Pred kakšne pol ure so začeli odvažati betonske cevi,pokrove izpred Mercatorjeve trgovine na RT.Razlog tega je v tem,da MOL ne bo izdalo dovoljenja toliko časa.dokler ne bo preostanek razkopane Ljubljane asfaltiran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sss ()

MarkoMan ::

t2 ma ceno za 10/10 14eu.

Telekom se mi je pa tolk zameril, k so izkoriscal monopol, da ce se bo le dalo, nicvec pri njih narocit, pa ce mi 20/20 ponudijo za 10eu.

JEB.. Telekom!!! Blah!
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Wox ::

t2 ma ceno za 10/10 14eu.

Telekom se mi je pa tolk zameril, k so izkoriscal monopol, da ce se bo le dalo, nicvec pri njih narocit, pa ce mi 20/20 ponudijo za 10eu.

JEB.. Telekom!!! Blah


Super. Ko se ti bo še T2 zameril, pridi k meni. Telekomunikacije Pištek d.o.o. te pričakujejo odprtih rok in nog.
Commodore 64

MarkoMan ::

To kar je Telekom počel, se ne more ponoviti. Vsaj kr se tiče telefona, interneta..
vsak zacetek in zacetnik je tezek

madmitch ::

Telekom se mi je pa tolk zameril, k so izkoriscal monopol, da ce se bo le dalo, nicvec pri njih narocit, pa ce mi 20/20 ponudijo za 10eu.


Ko boš na odpravo napake klicaril in čakal k bebo, se ti bo še milo storilo za monopolistom.

Dokler mi moj ponudnik nudi boljši suport manj downtima in hitrejšo odpravo napak, mi drugi lahko še 5€ zraven da, pa ne zamenjam. Ni vse v par evrih. A so monopolisti, multinacionalka al pa vaški pevski zbor, je meni povsem nepomembno. T2 so pa farški, denar bo odtekal v tujino, a je to prav.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

perci ::

Ko boš na odpravo napake klicaril in čakal k bebo, se ti bo še milo storilo za monopolistom.
Imam obe povezavi (tako T2 kot tudi Siol) in ti mirno lahko povem, da je povprečni čakalni čas za T2 precej krajši.
Dokler mi moj ponudnik nudi boljši suport manj downtima in hitrejšo odpravo napak, mi drugi lahko še 5€ zraven da, pa ne zamenjam.
No, tudi glede supporta se je po mojih izkušnjah siol precej pokvaril, tko da je skoraj ze na nivoju T2-ja. Kar se downtime tiče pa vsaj pri meni ni nobene razlik - celo bi rekel, da je na t2 boljse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

MarkoMan ::

Predam se. Moja napaka, predvsem ker to ne spada v to temo. Vsak bo svojo kravo hvalil :\

V glavnm komi cakam optiko, za manj denarja 10× vec muske I love tehnology
vsak zacetek in zacetnik je tezek

madmitch ::

Perci, me veseli, da so se popravili, ker nekaj časa je bilo porazno. Očitno imam jaz v Šiški s SiOLom srečo in pridejo. če je treba, kot Joško Pomožko, kot bi mignil. Na srečo ni treba prav velikokrat.

Če bodo tudi tu bolj izenačeni, bo samo za nas dobro.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

canyon ::

Pozdravljeni.

Pred kratkim smo dobili ponudbo priklopa širokopasovnih storitev (optika) Telekoma oz. Siola. Gre za paket: internet 20/20, telefonijo ter Siol TV.

Zanima me ali pri priklopu telefonije in Siol TV trpi hitrost interneta, ali so te tri zadeve popolnoma ločene med seboj (kar se tiče hitrosti)? Prosil bi vas, da mi malo poveste kakšne težave lahko pričakujem pri takem paketu. V primeru, da ste o tem že govori bi vas prosil, da me napotite na pravo temo.

Hvala.
LP
c

SasoS ::

Na optiki problemov s hitrostjo ne bi smelo bit!

MarkoMan ::

Js bi reku, da ce 1Gb ponujajo, pol 20/20 nebi smel bit problemov, sploh.
vsak zacetek in zacetnik je tezek

d0rK ::

Matej_K: včeraj sem videl GVO, ki je kabel polagal za (Novo) Grbino, pa še okoli so nekaj delali, tako da verjetno kmalu.

Jaz sem videl GVO kombi pred Konexom prejsni teden. Ampak sem sel danes pogledat in so samo jaski za elektriko.

Si preprican da so zacel optiko polagat na Brdu?

Matej_K ::

Jst grem vsak dan zjutraj mimo novega tehnološkega parka Brdo kjer polagajo milijon kablov... In še nism vidu nobene firme z optiko. Sam bi blo pa čudn da ta park nebi imel optike napeljane do sebe. Upam da bojo potem tudi naprej do Brda napeljal, če bo...
... .. .

r0b3rt ::

jst sm pa naročil prevezavo na optiko z obstoječega adsl (1Mb) na 3paket in čakam na priklop, ki naj bi bil 13.12. in kolikor vem, v Domžalah nima optike še noben, tako da bom med prvimi in vam sporočim kakšni bodo rezultati.

canyon, pri optiki imaš dva optična kabla, en za internet +VoIP (se mi zdi), drugi za tv.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r0b3rt ()

Wox ::

canyon, pri optiki imaš dva optična kabla, en za internet +VoIP (se mi zdi), drugi za tv.


Eno vlakno je za downstream, drugo pa za upstream.
Commodore 64

Avby ::

A je optika toliko "cenena" tehnologija že, da jo lahko upravičeno pričakujejo tudi majnši kraji izven mest? Pa še nekaj me zanima.

Če ima nek majnši kraj možost priklopa adsl ali pa vdsl. A pomeni, da je do same centrale optika že najvrjetneje napeljana?

Ker trenutno razmišljam tako. Določeni majnši kraji so že sedaj pokriti maksimalno z vsemi ponudniki in centralami. Vrjetno bo tukaj nove uporabnike lahko pridobil le še nekdo, ki bo položil optiko? Ne zdi se mi to več takšna znanstvena fantastika.

Edit: Pa še to me zanima, kje v svetu smo glede na število optičnih priključkov na prebivalca. Ker sem mnenja, da se v Sloveniji to dokaj hitro odvija. Pustimo zdaj črno plat Slovenije in interneta. Če pogledamo z vidika optike. Kje statistično se nahajamo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Avby ()

Wox ::

A je optika toliko "cenena" tehnologija že, da jo lahko upravičeno pričakujejo tudi majnši kraji izven mest? Pa še nekaj me zanima.

Če ima nek majnši kraj možost priklopa adsl ali pa vdsl. A pomeni, da je do same centrale optika že najvrjetneje napeljana?

Ker trenutno razmišljam tako. Določeni majnši kraji so že sedaj pokriti maksimalno z vsemi ponudniki in centralami. Vrjetno bo tukaj nove uporabnike lahko pridobil le še nekdo, ki bo položil optiko? Ne zdi se mi to več takšna znanstvena fantastika.

Edit: Pa še to me zanima, kje v svetu smo glede na število optičnih priključkov na prebivalca. Ker sem mnenja, da se v Sloveniji to dokaj hitro odvija. Pustimo zdaj črno plat Slovenije in interneta. Če pogledamo z vidika optike. Kje statistično se nahajamo?


Centrale so večinoma med sabo povezane preko optike. Vendar to nima z FTTH kaj dosti veze. Gradnja FTTH omrežij je tako kot večina stvari na tem svetu tržno naravnana. Trenutno se gradijo tam, kjer se ponudniku tovrstnih storitev to najbolj izplača. In to so večja mesta, ker je tam največja koncentracija potencialnih uporabnikov. Ker večjih mest v Sloveniji ni, se FTTH gradi tudi v srednjih in manjših mestih. V večjih mestih z velikimi blokovskimi naselji se takšna investicija lahko povrne že v manj kot 5. letih. Pri nas se nekako računa, da bi se investicija povrnila v 10. letih. Ker gre za tehnologijo, ki bi lahko zadostovala še za naslednjih 25 let, je to dobra investicija. Razvoj optičnih vlaken pa se seveda nadaljuje, tako da se kasneje lahko obstoječa vlakna, ob že izgrajenem optičnem kanalizacijskem sistemu, razmeroma enostavno zamenja z zmogljivejšimi. Sicer pa današnja komercialna vlakna omogočajo večjo propustnost, kot jo dopušča sedanja komercialna terminalna oprema, tako da se za povečanje prepustnosti omrežja lahko sčasoma menjajo le terminalne naprave v vozliščih, kot so optični multiplekserji ipd. V naslednjih 10. letih ni pričakovati, da bi se ponudniki internetnih storitev spuščali v gradnjo optičnih omrežij v manjših odročnih krajih, ker se jim to enostavno ne izplača. Morda kdaj kasneje, vendar tu govorimo že o 15, 20 let naprej, kar pa je zelo nehvaležno napovedovati. Seveda bi tu lahko priskočila na pomoč država in celo EU, ki bi s sofinanciranjem pomagala pri tovrstnih investicijah, vendar v tem primeru že bredemo v globoke vode politike. Trg bo seveda delal svoje naprej, tako da je logično pričakovati, da bodo odročnejše kraje pokrili z drugimi, glede na velikost pokritosti cenovno ugodnejšimi tehnologijami kot so Wimax, amis-air itd., ki lahko trenutno lepo nadomestijo FTTH.
Za statistiko poglej sem: http://www.ris.org/
Commodore 64

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

perci ::

Eno vlakno je za downstream, drugo pa za upstream.
No, pri meni je priklopljeno eno vlakno, na katerem laufa vse. TV, internet, telefon, tako upload kot download.

Kolega, ki pa ima aktivna obe vlakni ima na drugem kabelsko (ja, digitalno kabelsko) televizijo.

Senitel ::

WiMax in ostale brezžične zadevščine so zgolj alternativa za ADSL (mogoče še za ADSL 2+, za VDSL 2 pa ne več) in ne pridejo niti blizu optiki. Ker se pa Telekomu nikoli ni dalo ukvarjati z infrastrukturo je pa pač tako, da je po Sloveniji en ogromen kup žepov kjer bodo lahko priklopili ~10 uporabnikov na bazno postajo.

Horsechoker ::

Malo sem začel razmišljati, da se vrnem nazaj k Siolu. Sedaj me pa zanima ena stvar. Na njihovi spletni strani piše, da v primeru 24 mesečne vezave plačaš za TV komunikator 1 evro, poleg je pa še cena 188€. Se pravi, če se ne bi hotel vezati, bi moral zanj plačati 188€ ali kako? Vzel bi pa paket trio z 20/20.
But I don't want to be dead. I want to be alive. Or a cowboy.

malcek ::

En nasvet bi prosil.

Nam so v Savskem naselju že pred ohoho časa skopal jarke in imel sem celo to srečo da so že notri v blok napeljali kanal. Sedaj po dveh mesecih so celo pločnik že nazaj na lepo zaasfaltiral (ne tista rdeča filunga ki je bila na začetku. Me pa čudi da kot lastnik nisem dobil za podpisat soglasja. Ne verjamem da so ga drugi dobili za podpisat...

Na t2 strani piše
Na vaši lokaciji je že zgrajena infrastruktura potrebna za vklop na optično omrežje T-2, ni pa še urejen interni razvod, po katerem bodo speljana optična vlakna znotraj objekta. V kolikor je podjetje Gratel že uspelo zbrati več kot 51% soglasij za izvedbo internega razvoda, bo le ta zgrajen v kratkem.

Klical sem na t2 so rekli ja priklop je možen zdele zdele bo ... ne me basat če še nimajo soglasja...

Glede na to da soglasja zbira Gratel, kam se jih da poklicati?

Res bi prosil za kakšen nasvet, ker se mi zdi da bom prej videl mlade ptičke se letat učit preden bodo oni ugotovili nepravilnosti v svojih zapisih.

perci ::

O sosed, kje pa zvis, jst sem iz knobleharjeve 18 - pri nas so soglasja ze zbirali, niso pa se prisli v blok. Se pa tako Gratel kot Telekom pripravljata za vstop.

malcek ::

Pozdravljen Perci : )

Jaz sem z Luize Pesjakove 13. Sicer pa, kako zgleda zbiranje soglasij? Dobiš pošto, trkajo na vrata?

SasoS ::

Danes so siolovci tukaj v župančičevi...sprehodi se do njih in povprašaj :)
Meni so rekli, da bodo ta sektor pokrili v cca 2-3 mescih (na vratih sem pa potem srečal delavce, ki so baje celo naredili že interni razvod - čeprav ne vem kje, nič ni videti...zdaj gledajo kje bo dovod...)

bluefish ::

pri nas na Majaronovi je nekdo iz Gratela hodil naokoli že dolgo časa nazaj, nekako v obdobju, ko se je začelo šušljati o optiki v LJ. Od takrat pa nič novega. V blok pa še ne vem, ali so napeljali kanal. Seveda pa je v okolici že vse poflikano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

AngelOfDeath ::

Trkajo na vrata in mora lastnik stanovanja podpisat da se strinja z izgradnjo.
edit: Slovnica

perci ::

Malcek, pri nas je bilo oboje - najprej so prisli, potem so pa se dali v nabiralnik zadevo. Potem so prisli se enkrat, ker ni bilo dovolj soglasij. Kontaktirali so tudi z upravnikom, sam potem je bilo nekaj problema s tem, da so hoteli cel blok razkopat (ki je nov). Zdaj se čaka.

malcek ::

Ma saj, problem je da lastnik ne živi na teh vratih. A se da potrkati mogoče pri njih z lastnikom v paci? Nekako bi morali biti takih kot sem jaz najbolj veseli. Še babice jim lahko pomagam nanovačiti...

Gospa ja kajpa, to je ta prava stvar, Optika,...
ja pa stanovanje bo več vredno,...
u redu, u redu vam bom še krompir pomagal v klet nest...

Wox ::

Eno vlakno je za downstream, drugo pa za upstream.

No, pri meni je priklopljeno eno vlakno, na katerem laufa vse. TV, internet, telefon, tako upload kot download.

Kolega, ki pa ima aktivna obe vlakni ima na drugem kabelsko (ja, digitalno kabelsko) televizijo.


Se opravičujem. Sem mislil da gre za T-2 optiko, torej metro ethernet. TS se je očitno odločil za PON.
Commodore 64

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

fizolcek ::

O kakem PON sanjaš? PON je ko imaš do zgradbe eno vlakno, pa ga potem deliš na več nodeov. Tukaj pa ima vsak user svoje vlakno, ki za up in downstream uporablja različno valovno dolžino.

petrusko ::

Pri nas na Viču (Cesta Dolomitskega odreda) pa so ravno danes zbirali (TS) soglasja, sicer je že prejšnji teden na sestanku taisti gospod iz Telekoma napovedal da bo po bloku laufal, in zbiral podpise.

Menda naj bi bilo omrežje v stavbi zgrajeno (če bodo soglasja) do konca leta.
Sicer pa glede na izkušnje s TS pravim, plus 1-2 meseca.

Glede na to da nekateri fantje govorite da Gratel že polaga tudi na Grbini - me zanima kdaj bo ta prišel tudi do nas?
A kdo zna povedat to?

Thnx, peter

Wox ::

Fižolček, imaš prav. Je pa res, da sem sanjal o tem, da se bo TS odločil za PON.
Commodore 64

r0b3rt ::

Horsechoker ja če se vežeš je 1€, drugače pa 188€. Imaš pa tudi možnost, da vzameš komunikator na probo za 2 meseca se mi zdi... Če imaš več tv-jev se bolj splača vzeti kabelsko
««
40 / 42
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116210356 (2027) starfotr
»

Telekom začenja z FTTH (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Omrežja in internet
52962034 (9418) morosito
»

optika do hiše

Oddelek: Omrežja in internet
269900 (8166) Bakunin
»

T-2 pocenil optiko (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
9111648 (6976) Lonsarg
»

Telekom goes Vdsl2 (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
729461 (5203) Ejsi_Disi

Več podobnih tem