» »

Telekom začenja z FTTH

Telekom začenja z FTTH

««
«
1 / 11
»»

Matheeew ::

VIR: RTVSLO.si

se je velikan zbudil?

Še ena posledica prihoda T-2:))


EDIT:typo
  • spremenil: Matheeew ()

Medica ::

Tako je ja.... po eni strani hvala bogu za T2.... :D

sss ::

Odlično! Če bodo cene konkurenčne ponudbi T-2 pa toliko bolje.

@LOL ::

Eh .....
Naj raje pošlihtajo to da bo možno imeti internet tudi v vsaki vasi, NE pa samo to kako bodo razvajeni meščani imeli 100Mbit/s povezavo pa še nizki pingi:\
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Medica ::

no no bomo vidli... paketi se komaj ustvarjajo :D ko bi tvoje besede padle na plodna tla bi blo fajn 8-)

@LOL ni tako lahko kot misliš... investicije v centrale so velike in kako in kaj naredijo je seveda odvisno koliko spet imajo plan za porabit za nadgradnjo in postavitev central. ker kolikor piše tudi v članku je to zelo velik projekt v planu... + tega hočejo še ADSL postavt tudi v vasi....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Medica ()

'FireSTORM' ::

@LOL:
a amis, volja, t2 itd. je pa vsepovsod mogoče?
ne z takimi neumesnimi

se strinjam z zgornjim postom, upam da bojo cene konkurenčne t2 in da bo FTTH čimprej v mojem okolju :)
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

@LOL ::

a amis, volja, t2 itd. je pa vsepovsod mogoče?

Ne, je razlika in to velika. Telekom je nacionalni operater ustvarjen z javnim denarjem (za razliko od T2). Glede na to da se nahajamo v informacijski družbi bi morali poskrbeti za širokopasovni internet povsod kjer je napeljan telefonski kabel. Vem, profit je v razvajeni mladini v mestih kjer so paglavci nesrečni če ne bodo kmalu dobili 100Mbit U/D linije....
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

'FireSTORM' ::

kdo je lastnik t2?
škofija?
kdo pa nosi v cerkev dnar če ne davkoplačevalci? tak da sta si po tvoji logiki t2 in tk kar enaka
in zakaj bi mestni človek naj bil razvajen? kje ti ta logika?
ker še nekdo ni nikoli dreka kidal je razvajen?
in v mestu so vsi bogati? zelo ja, sploh taki ki so v garsonjerah, po možnosti 2 ali 3 članska družina, ti so pa res zelo bogati
kam ti naj postavijo centralo v nekem zabačenem kraju? na dvorišče?
boš dovolil da boš v kleti mel centralo in ti bo vsak dan nekdo tam skakal in nekaj pockal?
in zakaj v vaseh naj nebi bli bogati ljudje?
neglede kolik dnarja bom nekdaj imel ali pa tudi ne, je moja želja živet nekje na pokrajini in ne v mestu
in poznam več premožnih ljudi ki raje živijo na pokrajini kot v mestu, tak da tvoja trditev nikakor ne mora držati, da je po mestih ftth zato ker so tam bogati razvajenčki

in me zanima(nevem kolko si star) to, ko boš imel enkrat otroke, in boš mel nekaj dnarja več kot ostali, boš plačeval po 100k na mesec za net? ko si se tak zapičil na 100mbit
Those penguins.... They sure aint normal....

roscha ::

Ko bo na Telekomov FTTH v resnici tudi kdo prikopljen se bo splačalo igubljat besede. Prej ne.

Torej imamo še NJAMANJ leto dni časa.


M$ style. Veliko ropotanja, na koncu pa klavrn izkupiček, z nekajletno zamudo....

@LOL ::

ko si se tak zapičil na 100mbit

Zato ker bo to čez par let nekaj standardnega za normalno ceno...

Vse kar sem hotel povedati je da Telekom zanemarja (glede na to da je nacionalni operater) manj urbana območja kar je tko .. slabo!
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

'FireSTORM' ::

no ja, moram ti povedat da se zadnje čase vsaj v prekmurju dograjujejo samo pokrajine(ker mesta so že itak porihtana) :P
ok je res da še dost ne gre, ampak se stanje izbulšuje oz DSL se seli tudi v sela
Those penguins.... They sure aint normal....

sss ::

@LOL

Jst ne vem al se ti šališ ali resno misliš. V tem, da si folk (mestni ali ne) želi več za manj denarja ne vidim nič slabega.
Ne vem kake travme si doživljal v mestu (so te mestni otroci nadlegovali in ti kradli malico ?) ampak tvoje pisanje je popolnoma neumno.

@LOL ::

Jst ne vem al se ti šališ ali resno misliš. V tem, da si folk (mestni ali ne) želi več za manj denarja ne vidim nič slabega. Ne vem kake travme si doživljal v mestu (so te mestni otroci nadlegovali in ti kradli malico ?) ampak tvoje pisanje je popolnoma neumno.

Pa ne zastopiš ti ali si pač samo še eno prepametno in vsevedo teslo:\ Se ti zdi fer odnos da se Telekom kot nacionalna inštitucija osredotoča samo ali več ali manj samo na mesta, za vasi malce stran (kjer bi se tudi potrebovalo internet:\ ) se jim pa jebe. Ali nisi sposoben zastopiti kar sem napisal. Glede na to da živimo v informacijsk idružbi bi bilo pričakovati da se tako tudi obnašamo in da se dela tudi na tem da bi bil internet oziroma širokopasovna povezava možna povsod kjer so kabli. A, ne. Infestiralo se bo spet le tam kjer se pač investira, drugje bo pa od boga pozabljeno
Seveda ni nič slabega da se dobi več za manj evrov -> citiraj me kje sem napisal to! Preden pametuješ. Pa zgleda da tudi star nisi ravno dosti, ker kaj za vraga imajo pa morebitne travme kakor praviš veze s to problematiko. :|
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

#000000 ::

Jebe se jim tudi za kokr tolk urbane predele okoli večjih mest kjer je še vse na kantelabrih, in malo manj kot z tkanino izolirani kabli.

Jebe se oz. se jim je jebalo dolg časa, kar pa je T-2 spremenil, če bi t-2 obstajal vsaj 10 let si upam trdit, da bi imela skor vsaka kmetija lahko 100mb linijo.

Aja TK in Optika, nikada a možda ni tada.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

sss ::

Konkretno sem se obregnil ob tvoj zadnji stavek.

Vem, profit je v razvajeni mladini v mestih kjer so paglavci nesrečni če ne bodo kmalu dobili 100Mbit U/D linije....

Poldi112 ::

>Se ti zdi fer odnos da se Telekom kot nacionalna inštitucija ...

Telekom je d.d. Dobrodošel v kapitalizem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

@LOL ::

Večinski lastnik pa je ("Republika Slovenija 62,53"). Resda to ni ravno merilo vendar...
Zanimivo, država na eni strani "naj" bi spodbujala razvoj regij in za to namenjala nekaj denarja, subvencije, celo regije mislijo ustanoviti, a hkrati pa je prepad pri tako važni stvari kot je internet v današnji dobi pa čedalje večji (beri: dial*up vs optika v urbanih središčih kmalu)
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

'FireSTORM' ::

ja imaš pa možnost dobivat informacije tudi preko dial up kajne?
res je dražje, ampak tudi to ti je možnost
maš možnost tudi satlink, če rabiš višjo hitrosti ;)
saj je vse res kaj govoriš, ampak po zakonu ni nikjer da moral met vsak zabačen kraj broadband ali pa ftth

in tudi to ti lahko pokaže pot t2
najprej delajo vse po mestih, potem se selijo v neurbana naselja
lastnik država ali ne, vsak dela enako ;)
in tudi ti bi delal tako, zato ker je tako večji zaslužek
in enostavno moraš prej met nek pošten doliv denarja preden lahko začneš delat tam kjer boš mel skoraj več problemov in težav kot koristi
Those penguins.... They sure aint normal....

alienalien ::

'FireSTORM' cerkev dobi denar prostovoljno, medtem ko država na silo vzame denar državljanom in z njim futra Telekom. Tukaj je razlika.

@LOL ::

in tudi ti bi delal tako, zato ker je tako večji zaslužek

Saj zato pa bi morala država poseči vmes s subvencijami ali s kakšnimi denarnimi injekcijami da bi se kaj gradilo tudi na podeželju. Glede na to da se gremo "kao" informacijsko družbo.

Aja tistega s cerkvijo pa raje ne bom komentiral da ne bo kreg.
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: @LOL ()

'FireSTORM' ::

aja?
malo se spomni par dni nazaj
kolko dnarja je cerkev dobila od države...torej od naših "nasilo vzetih" zelencev

pa sploh nima veze kak kdo dobi če ga vzame ali ne, dobi našega

potem pa idi na morje živet z barko, če nebi rad plačeval davka

@LOL: država ma prevlke dolgove da bi še za to dajala:D
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

perci ::

Telekom je d.d. Dobrodošel v kapitalizem.
Njegova infrastruktura pa ni zrasla v kapitalizmu, veš :\.

Poldi112 ::

Vem, ampak kaj predlagaš? Da postanejo karitas? Odgovorni so delničarjem.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

perci ::

Predlagam, da APEK in podobni papki zacnejo dejansko delovat.

Poldi112 ::

No, to bi bilo super. Ampak ni funkcija apek-a, da sili telekom v izvajanje tržno nesmiselnih potez.
Če bi že hotela vlada vlagati v to smer bi lahko pač sponzorirala del stroškov pri pokrivanju manj zanimivih področij. Ne moreš pa od telekoma pričakovati, da bo zdaj imel neke dobrodelne izpade, samo zato ker je v večinski lasti države, ali ker so krajani finančno podpirali izgradnjo.
In logično je da je največ potrebe po kapaciteti v mestih - vse firme so tam plus večina prebivalstva. Samo zato ker se zdaj en kmet buni pa res ne bomo žrtvali optike zato da bo imel kmet adsl (in to kot edini na vasi, saj ostalih ne zanima).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

wishmaster ::

To je pa vzpodbude vredno, da bo se bo Telekom napeljal optiko do hiš. Upajmo, da bodo Telekomu za razliko od T-2ja zanimivi tudi večji kraji, poleg mest. Ker prej ko slej bomo tudi v vaseh morali imeti "boljšo povezavo". Meni je čisto vseeno, ali bo vezava ali ne. Tisti, ki bo prvi potegnil optiko do moje hiše, bo moj ponudnik. Nobeden od nas pa ne ve, koliko optike že ima Telekom položene.
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

perci ::

Poldi, nisem tega rekel. Telekom naj napeljuje kabel kamor če. Mene moti njegovo omejevanje konkurence.

Poldi112 ::

To moti tudi mene in glede tega se strinjam, da je apec gnil - nič ne naredi.

Jaz sem spotaknil čez ideje nekoga, da bi moral telekom skrbeti za vasi, ker je nacionalni operater. In ker si se potem ti na moje izjave obesil sem pač sklepal, da se še vedno pogovarjamo o vaseh.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

perci ::

Nesporazum ja.:)

Brane2 ::

glede na vse, kar je pametnega prišlo s strani Telekoma zadnjih par let, pričakujem da bo sedaj potegnil "Optiko Krstič" kot keca iz rukava. :D
On the journey of life, I chose the psycho path.

Ch4N93 ::

Ne moreš pa od telekoma pričakovati, da bo zdaj imel neke dobrodelne izpade, samo zato ker je v večinski lasti države, ali ker so krajani finančno podpirali izgradnjo.

Že vidim čez nekaj let, ko se bo na periferiji plačevalo par tisoč evrov za FTTH, ker drugače ni ekonomske računice (tako je bilo z bakrom 10, 15 let nazaj, zdaj pa ti priklopijo telefon za 24 obrokov po 2 evra).

Res pa je, da se ne ve koliko ima Telekom dejansko že položene optike. Po mestih, med centralami je vsekakor. Vprašanje pa je, če jo lahko položijo kar zraven/namesto bakra. Po moje glede na stanje oz. nevzdrževanje omrežja ni ravno nekih pogojev za vpihovanje optičnih kablov v obstoječe cevi.

Živi bili pa videli...
Ni nam lahko...

'FireSTORM' ::

zakaj pa ne?
če je cev dobra in dovolj velika se kabel komot potisne/potegne/stisne po njej
Those penguins.... They sure aint normal....

@LOL ::

Opštični kabli so kakor je meni znano precej občutljivi. Samo načrtovanje omrežja je precej dražje. Aja pa zvitje kablov mora biti za optimalno delovanje v mejah normale, tko da dvomim da bo šlo kar po stari infrastrukturi vse.
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

jype ::

Predvsem je odvisno od tega, koliko je kanalizacija stara. Pri nas so razkopavali par let nazaj in so pod zemljo tiste rebraste rumene cevi, po katerih jim ni noben problem potegnit par sto vlaken.

PaJo ::

V kanalih je čisto odvisno od tega kakšni so, načeloma pa so običajno primerni tudi za optiko, saj nova vlakna preživijo dosti večje prepogibanje, kakor so to počela stara.
Sicer pa tudi jaz močno upam da se bo Telekom resnično kaj potrudil in FTTH ponudil tudi na "odročnih" krajih. Samo verjetno bo za to potrebno čakanje, sem 100%;( ampak super je da je še Telekom končno ugotovil, da je prihodnost le v optičnih vlaknih in da je baker out. To bi on moral počet že prej, vsaj kako leto, če ne dve, kakor so to ugotovili kabelski operaterji.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Brane2 ::

Kar se optike tiče, je sedaj dobra priložnost za TKmovalce, da premislijo o paketih, ki lahko prinesejo nove kvalitete, ravno tak kot jih je recimo VoIP nad klasično telefonijo.

Lahko bi recimo ponudili neomejene hitrosti v okvirih lokalne mreže. To bi optiko definitvno dvignilo nad baker in ustvarilo dodaten pritisk trga.
On the journey of life, I chose the psycho path.

wind ::

Vidim, da vsi kritizirate Telekom, da dela sam po mestih...
V začetku januarja so prišli k nam po dovoljenje za položitev optike - in to na vasi.

Najbolj me moti, da nimajo izdelano nobene konkretne ponudbe. Imam občutek, da željo prek optike še dalje imet "siol style" cene.
w

KandazaR ::

Lahko morda zaupaš katera vas je to (ali pa vsaj koliko prebivalcev ima).

Senitel ::

wind: Si ziher, da so prišli po dovoljenje za položitev optike do hiš in ne samo do centrale? Zato tudi nimajo nobene konkretne ponudbe, ker gre zadeva do njihove centrale in ne do tebe. Telekomu dol visi za vasi, tle pri nas že 5 let čakamo in poslušamo, kako bo "naslednje leto pa zagotovo" centrala tle. Pa so že ene 8 let nazaj potegnil cevi za optiko, lani poleti so tudi optiko potegnil, centrale pa še vedno nikjer. :\

Nekateri v teh temah pa itak mečejo optiko do hiš (FTTH) in optiko do central v en in isti koš. Glede na atmosfero novembra 2005, ko smo se na Telekomu bunili za centralo tle, Telekom še ZELO DOLGO ne bo ponujal FTTH.

waydot ::

A si kdo predstavlja, kako bo to izpeljano? Nekako imam v spominu, da je nekje pisalo, da mora Gratel dovoliti poljubnemu ponudniku interneta dostop do infrastrukture (za neko odskodnino).
Ce bo tako tudi pri Telekomu, potem naceloma za nas uporabnike niti ni pomembno kdo gradi. Edino prej bi prisla vlakna do his, ker bi se grebli za tisto odskodnino.
Ne bi rad videl, da si bi razparcelirali Slovenijo tako, kot so si jo kabelski operaterji.
Tako nori, da bi gradili dvojno optiko, pa verjetno niso.

wishmaster ::

Kar naj ima Telekom svojo optiko in T-2 svojo optiko. Vsaj zgovarjati se ne bodo morali drug na drugega>:D .
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

Zgodovina sprememb…

roscha ::

T-2ju optike ni potrebno dajati v najem ker:

1. Zakon ki to ureja o optičnih povezavah sploh ne govori. (omenja le bakrene parice)
2. T-2 ni operater s pomembno tržno močjo
3. (GLAVNI RAZLOG) Optično omrežje se financira iz zasebnih virov. Za omrežje Telekoma smo plačevali vsi.
7000 DEM na priključek / udarniško delo in podobno.

Brane2 ::

Si ziher?

Misim, da sem bral nekaj o tem v zakonodaji. Ne sicer o samih vlaknihj, pač pa o jaških, vsaj tam kjer potekajo preko tujega dobra.

Operaterji so obvezani, da bodo nudili drugim svoje jaške, preoti pravični kompenzaciji seveda.

To je bilo uvedeno s tem namenom, da preprečijo monopol prvega. Če tega ne bi bilo, pač T-2ju ne bi bilo treba spustit drugih zraven.

Konkurenca pa ne bi mogla skopat svojih jaškov, ker bi se folku, ki so mu prekopali cesto strgalo. Ne boš gledal kako ti 10x prekopavajo in uničujejo cesto in ti daješ služnost 10tim,s amo zato, da imajo kao prost trg brez monopolov. Poleg tega je neumnost ne izkoriščat skopanih jaškov optimalno.

Zato mislim da bodo morali deliti...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

maribor113 ::

konkurenca je zdrava, drugace ni sprememb, ja :)

P.S. se strinjam z izjavama od waydot in Brane2 .... sicer trenutno nisem na tekocem z zakonodajo, vendar bodo sigurno tako naredili v kolikor se ne bi bilo urejeno ... saj zato se dogaja kar se dogaja (zavlacevanja, izjave,...) z razlicnih strani (da, ne bo kdo mislil, da leti le na ene :D ) :\ :\ :)) :P

shock ::

Brane2: Mislim da tista zakonodaja velja samo če se gradi primano optično omrežje, T-2 & co. pa delajo sekundarno optično omreže. Mogoče pa se motim

gruntfürmich ::

najboljše bi bilo, da bi občine zgradile optično omrežje, ali pa država, in da bi bilo to omrežje od vseh oz. od nas samih. in potem ne bi bilo treba operaterjem graditi ftth omrežje in se (verjetno v prihodnosti) kregat, kdo bo komu deval kaj v najem, ali pa da bi prišlo do najneumnejšega scenarija: 2 optiki v eno hišo.
to bi morda morale same občine že par let nazaj uredit, ne pa da vedno capljamo za razvitimi in se zraven močno prepiramo.

se pa strinjam z lol, ke itaq da vsak hoče samo smetano pobirat - telekom in siol pa še najbolj, za vasi pa se mu jebe, ker tam ni ogromnega dobička.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

#000000 ::

Tko smo gradil sedaj Telekomovo omrežje. Verjamem da v teh časih kaj takega ne bo možno izvest, socijalizem je že mimo, čeprav bi kaki firmi kot je telekom zdele prov prišlo ene par let socijalizma, dokler ne spedenajo omrežja, pol pa spet po starem. LP

madmitch ::

Kdo pa govori o socializmu, občina investira, občina odda, občina kasira. Kdo bo ponudnik storitev preko infrastrukture, bo pa trg pokazal. Tako bi bila konkurenca veliko boljša, saj ne bi bilo ponujanje najnovejše tehnologije omejeno samo na tiste, ki bi imeli sredstva za kable, take ali drugačne.
In Gratel je v nekem intervjuju dejal, da bo njihovo omrežje dostopno vsakemu ponudniku, ki bo to želel in plačal. Sigurno se jim to tudi izplača. SiOL ima na področjih, kjer Gratel prekopava, dokaj velik tržni delež in investicija se bo Gratelu veliko hitreje povrnila, če bo že obstoječe ponudnike povabil k uporabi svojega omrežja. To pomeni, da ne bodo omejeni samo na enega in njegovo sposobnost, da pritegne že obstoječe uporabnike drugih ponudnikov, temveč bo pobral še delež kolača ostalih na trgu. Dokaj logično, kajne.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

Poldi112 ::

Ni tako zelo enostavno. Več zasluži če dobi direktnega uporabnika, kot če mu samo siol plača najemnino.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

roscha ::

@ Brane 2

Roke ravno ne dam v ogenj za napisano, sem pa precej siguren da drži kot sem napisal.

@gruntfurmich

ne pa da vedno capljamo za razvitimi


Se ti meša?
V Evropi je 7 držav, kjer se gredo (mo) FTTH. Hrvate mirno odštej, ti so povezali 3 stolpnice med seboj, deluje nič ne, tako da to ni to.

Izvoli še LINQUE

Občine pa niti pod razno nimajo denarja za sprotne stroške, ne pa še za napeljevanje optike. Samo Kranj je požrl MILJARDO bivših SIT. Koliko je to € pa preračunajte sami.


@ALL

1. Izgradnjo omrežja financira T-2. Gratel je samo izvajalec.
2. Nizozemci so zaenkrat edini, kjer v Amsterdamu (za mesto nisem zihr) že drugi ponudnik vleče optično omrežje.
««
«
1 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

KKS > Triera > UPC > Telemach (strani: 1 2 3 4358 359 360 361 )

Oddelek: Omrežja in internet
180092600444 (399) yoco
»

Amis internet - pogostost izpadov?

Oddelek: Omrežja in internet
172237 (1067) ABX
»

Japonci dobili najhitrejše optične povezave do interneta za domače uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10924538 (20427) MrStein
»

t2, optika 10/10 za ceno 1/1 od 1.10.07 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
13716162 (9231) Sergio

Več podobnih tem