» »

Telekom začenja z FTTH

Telekom začenja z FTTH

««
9 / 11
»»

Matheeew ::

Sem se nekako prebil do odgovora. Do konca tega leta naj bi bilo.

madmitch ::

Živi bili pa vidjeli.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Brane2 ::

Sem si zmontiral 100/100 optiko na Fužinama.

Pio začetnih zajebancijah stvar kar nekako laufa.

Na začetku se je dan ali dva stvar vlekla ko pes, vendar smo uštimali zadevo.

Prevdsem sem si dal ukinit pppOE in so mi modem preklopili v ruter način.

Opaznih negativnih efektov tega početja nisem opazil, razen tega da prvih nekaj dni nihče ni mogel do mojega serverja >:D.

Je blo treba poklicat in reč da hočem da se inbound zahteve pošljejo na kartico X in je blo.

Aja, pa zelo zdravo si je tam postavit svoj DNSki z njihovim nima nič... >:D

Drugače pa stvar načeloma dela. NIsem šel še preverjat ali res dosegajo ravno 100% deklarirane hitrosti, so pa tam nekje.

Aja, nikar zamenjat passworda na SiOLovih servisnih straneh, ker bodo pri prehodu na router način dela težave, ki jih bo sivcer rešil klic na 080-100, pa vendar...

Telefonija dela b.p. S tanavadno televizijo so domači sploh zadovoljni. Ni HDTV, se pa za vse praktične namene obnaša enako kot bi se navadna kabelska.

Iz modema dobiš RF signal, ki ga razpelješ na toliko TVjev kot rabiš ( ajde za več ko 3 verjetno rabiš antenski ojačevalnik) in na vsakem gledaš svoj program.

Kar pomeni, da peljejo po fibru HKRATI vseh tistih 77 TV programov. 8-O

NI mi čisto povsem jasno kako to dela, ampak dela.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matheeew ::

Dejansko gre za kabelsko TV. Zato tudi hkrati 77 kanalov.

Brane2 ::

Osnove kabelske je kabl. Ki ga tu ni. K meni priideta le dve optični vlakni.
On the journey of life, I chose the psycho path.

shock ::

Brane2:

Po eni optiki gre RF signal oziroma analogen signal, po ta drugi optiki pa gresta 2 ločena (WDM) signala en za uplink en za downlink.

Brane2 ::

Ah, zo. Sem mislu da je eno kablo oddajno in drugo sprejemno in da je TV signal digitalno zakodiran in zapakiran in piči "vzporedno" z Ethernet framei po steklovini.

Paj TV signal zakodiran digitalno vsaj za časa prenosa ali pa je tadruga optika čisto analogna ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Pa saj si odgovoril. Drugo vlakno je torej analogno.

Ampak vse skupaj kljub vsemu dela čisto fajn.
On the journey of life, I chose the psycho path.

kronik ::

Noben problem ni vec signalov spraviti v en opticni kabel. Pac valovne dolzine za vsak signal nastavis in to je to (podobno kot pri coaxu uporabis razlicne modulacije).

Brane2 ::

Ja, ampak to je najbrž kar malo drago. Vsi ti optični de/multiplekserji pa to.

No, sicer planiramo članek na to temo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

shock ::

kronik:

Ni čist tako kot si ti misliš. Po tisti "analogni" optiki gre samo ena valovna dolžina in na tej valovni dolžini so vsi kanali. Skratka če bi imel (optični) spektralni anilizator, bi ugotovil isti spekter kot je v luftu, in to samo na eni optični valovni dolžini. Najboljše bo v prihodnosti ko (če) bodo prešaltali na DVB-C/T, kjer pol bi lahko imel okrog 400 kanalov brez problema.

kronik ::

shock: seveda imas prav. (nisem nikjer trdil, da ima vsak kanal svojo valovno dolzino) :))

aleksander10 ::

Brane2
Ali si za spremebo PPPoE v IP način klical na 080 1000 ali imaš kakšne "VIP" zadeve znotraj Telekoma, ker tudi mene moti da moram preko fibra še vedno uporabljat PPPoE?

Drugače em z Telekom FTTH zadovoljen. Dela več ali manj brez problema.

Alex
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

Brane2 ::

Klic na 080 je rešil stvar. Le reci mu kako naj ti zmapira dohodne zahteve, sicer te nihče z neta ne bo videl. Če seveda hočeš imeti strežnik ali če laufaš kak bittorrent.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

aleksander10 ::

Brane2: OK
Sicer bi še vedno rad da tista "iskratel" kišzica ostane CPE switch/bridge in ne router, ker imam zadaj že postavljen router. Nebi pa rad uporabljal PPPoE na le tem, ker je to na fibru brez veze. Bom se malo pozanima na 080 1000 na kakšen način lahko to naredijo.

Alex
Aleksander

"A friend is someone who gives you total freedom to be yourself. (J.M.)"

globoko grlo ::

Kolk pa to stane?

a se že lahko o paketih pogovarjamo, al ne?

Matheeew ::

@Brane: mogoče sem kaj narobe razumel, vendar - preklapljanje med modem/switch in modem/ruter načinom lahko urejaš sam.

Brane2 ::

Kje ? Na servisnih straneh te opcije ne najdem.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Sem probal odpret direkt modem z browserjem, pa hoče username in password.

Pri tem pa ne sprejme kombinacije, ki mi jo je dal SiOL za dostop.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Senitel ::

user/user?

Brane2 ::

ffs, lahko bi to poslal kot ZS.

Ni treba delat debila iz mene _javno_ ;o)

Iskreno rečeno, nisem verjel da je kaj tako očitnega. Probal sem admin:admin ampak to bolj tko, po inerciji prstov kot dejanjskem upanju, da bo prijelo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Matheeew ::

Glede na neke klasične routerje imajo te Iskrine škatle malo samosvoje fore. Ti bo mogoče še tole kaj prav prišlo.

Brane2 ::

Znabiti. Thx.
On the journey of life, I chose the psycho path.

fizolcek ::

Seveda pa se nisi znebil pppoeja ampak ti ga fura modem/router. Ampak kar naenkrat je vse boljše delalo in svet je bil lepši, ko si mislil da ga ni več :)

Brane2 ::

Če misliš name, seveda nisem upal da se bom znebil ppoe ampak se nisem hotel ubadati še z njim, ko sem na mašino pozabil instalirati potreben sw, tega pa brez dostopa na net nisem mogel inštalirati.

Poleg tega je IMHO možno da stvar uredi pppoe tako kot ga jaz ne bi mogel. Recimo da ga dela z večjim paketom, tako da ostane payload enak kot prej, ne pa za tistih 8 byteov manjši, kar bojda bega nekatere WinXP mašine...

Me pa zanima a so zaradi omejenega HW v modemu zaradi tega kaj slabši prenosi ali kaj podobnega in bi se mogoče splačalo preseliti pppoe nazaj v strežnik ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Update:

Tista zadeva v vlogii routerja je crap. ko zalaufam Bittorrent na 100/100, se zadeva sesede.

Zato sem zalaufal pppoe na računalniku in zadeva deluje _veliko_ bolje.

Kar se manjšega MTUja tiče, je kot kaže to predvsem stvar mrežne, čez katero počiš promet na modem in ni ozko grlo v modemu.

Poskusil sem pingat svoj drugi server na T-2ju s te mašine z paketi dolžine čez 2000 byteov, pa ni bilo problemov...

No, stvar je precej sveže namontirana in bo trreba počakat par dni za dokončno sodbo, a sedaj zgleda da je na SiOLu za bolj zahtevne uporabnike optimalno, da ne izkoriščajo uslug modema ampak ga uporabljajo čisto kot neumno škatlo, ki samo prepušča pakete...
On the journey of life, I chose the psycho path.

'FireSTORM' ::

In to si zdaj komaj ugotovil? :)
Tako je dejansko z vsemi modemi njihovimi in ne samo tem optičnim ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

Brane2 ::

To sem komaj sedaj ugotovil, ker prej nisem laufal bittoternta in tudi sedaj sem ga zagnal bolj kot diagnostično orodje, da vidim kaj se bo zgodilo, ko obremenim stvari.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Poleg tega, dos edaj sploh nisem vedel, da ima lahko ppoe kanal v tej navezi na tej škatli MTU večji kot 1500 in tudi technical support mi je navedel to kot enega od glavnih problemov in glavni razlog za prehod na router način - manjši MTU, ki dela probleme predvsem oflku, ki ima več škatel doma in uporabi WinXP škatlo kot router.
On the journey of life, I chose the psycho path.

SasoS ::

Saj MTU ni nikoli večji od 1492. Če si direktno PPOEjan, ti mašina sama fragmentira večje pakete. Vsak spodoben router tudi pošlje nazaj ICMP fragmentation needed. Pingaj z -f pa boš videl da ne bo šlo :D

Brane2 ::

Saj sem. Vednar ne z "-f" ( ki na linuxu pomeni "flood ping" ) ampak z "-s 2000" , kar pomeni s paketom dolžine 2000 byteov...

Sedaj sem poskusil še enkrat in prišel do:


ping -s 35000 84.255.203.94
PING 84.255.203.94 (84.255.203.94) 35000(35028) bytes of data.
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=2 ttl=58 time=482 ms
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=3 ttl=58 time=463 ms


Kar je malo čudno. Očitno je, da paket te dolžine ne bi prišel skozi brez bodisi fragmentacije bodisi rezanja...

Škoda, ker ne morem zalaufat wiresharka in pogledat kaj se dogaja...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

SasoS ::

linuxov ping ne vem če podpira DF bit, lahko mogoče probaš z -M do

Brane2 ::

Podpira ga.

ping -s 1464 -M do 84.255.203.94
PING 84.255.203.94 (84.255.203.94) 1464(1492) bytes of data.
1472 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=1 ttl=58 time=32.3 ms
1472 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=2 ttl=58 time=31.4 ms



To je največja dolžina, ki še pride skozi. Plus 28byteov overheada daje natanko tistih 1492 byteov, ne glede na to, kako nastavim MTU ppp0.

Res je. Kot je videt, je MTU 1492...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Gost ::

Ve kdo, za koga postavlja cevi Teleg-M?
Za Siol (Telekom) ali za T-2 ali za nikogar?

Ted ::

Mah...

SasoS ::

T-2, Telekom ima GVO čez...sicer pa poglej kater jašek je odprt :)

Matheeew ::

V linku sta oba v referencah....

Gapi ::

Telekom d.d. - www.telekom.si
Mobitel d.d. - www.mobitel.si
Simobil d.d. - www.simobil.si
GPG d.d. - www.gpg.si
Gratel d.o.o. - www.gratel.si
UPC Telemach www.telemach.si
Telekom Slovenije d.d. - www.telekom.si
DARS - www.dars.si
RTV - www.rtvslo.si
Iskratel - iskratel.si
Srcsi - www.src.si
Elektro Ljubljana - www.elektro-ljubljana.si
DDC - www.ddc.si
Tuš mobil - www.tus.si
Slovenske železnice - www.slo-zeleznice.si

Kje ti tuki vidš T-2

Senitel ::

Gratel d.o.o.

Gapi ::

Baje telekom začasno ustavil projekt ki je bil že na začetku obsojen na propad. Tale ppoe ni ravno najboljša izbira za optiko. Tako so mi povedali neodvisni informatorji. Zdej pa koliko je to res sprašujem še vas če kdo kaj več ve.

Pyr0Beast ::


Recimo ..
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matheeew ::

Baje telekom začasno ustavil projekt ki je bil že na začetku obsojen na propad. Tale ppoe ni ravno najboljša izbira za optiko. Tako so mi povedali neodvisni informatorji. Zdej pa koliko je to res sprašujem še vas če kdo kaj več ve.


kaj ima pppoe veze s tem? in zakaj bi tak projekt lahko bil obsojen na propad? Toliko o tvoji oz. informatorjevi neodvisnosti in/ali znanju.

balocom ::

Mogoče je pa zato obsojen na propad, ker uporabljajo hibridno optiko, kar samo povečuje stroške.
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

fizolcek ::

Hibridno optiko?

balocom ::

Hibridna optika -> po enem vlaknu prenašajo analogni signal za kabelsko tv.
Pa podatkovni prenos (tut IP TV) pa prenašajo po drugem vlaknu (samo enem).
V svetu brez googla bi bil najbolj uporabljen ukaz v bash-u ukaz man

kronik ::

To je samo zato, ker je tak način cenejši. Ni pa nobene slabosti v tem, kvečjemu prednost.

Matheeew ::

Kaj točno naj bi tukaj bila slabost in kaj tukaj povečuje stroške? Ne pravim, da ni res. Samo ne razumem kaj želiš povedati.

kronik ::

Sama naprava je drazja. Ceneje je uporabiti dva vlakna za vsako stranko.

fizolcek ::

AFAIK je govora o hibridnem načinu ko mešaš optiko in coax, tukaj pa gre za čisto optiko do končnega uporabnika. Kaj prenašaš preko vlaken je drugotnega pomena.

In da je ceneje vlečt 2 vlakni kot imeti napravo, ki ima converter, ki podpira dvosmerno komunikacijo preko engega vlakna, bi pa tudi težko verjel.

Pyr0Beast ::

Pridem s faksa pa se nekaj zanimivega (ne)dogaja ..




.. sej, če uporabiš že obstoječe cevi najbrž res ne moreš imeti veliko težav...




.. ali pač [>:D]
Free fiber ? Sure !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

««
9 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

KKS > Triera > UPC > Telemach (strani: 1 2 3 4358 359 360 361 )

Oddelek: Omrežja in internet
180092600390 (345) yoco
»

Amis internet - pogostost izpadov?

Oddelek: Omrežja in internet
172237 (1067) ABX
»

Japonci dobili najhitrejše optične povezave do interneta za domače uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10924538 (20427) MrStein
»

t2, optika 10/10 za ceno 1/1 od 1.10.07 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
13716162 (9231) Sergio

Več podobnih tem