» »

Telekom začenja z FTTH

Telekom začenja z FTTH

««
10 / 11
»»

shock ::

fizolcek:

No ni čist res kar si rekel. Prvič je odvisno koliko stane alkaten cev, drugič koliko košta 1km optičnega vlakna in tretjič koliko stanejo SFF (SFP) modulčki ki imajo notri filter za 1310/1550nm. Za zelo gosta naselja kjer so uporabniki blizu pop točke se splača 2 vlakni (eno za tx in drugo za rx), za ruralna območja pa se splača eno vlakno. Konec koncev obstajajo tudi rešitve da internet in RF TV gre vse preko enega vlakna (1310 (TX),1490 (RX),1550 (RF TV) nm) samo pomojem je taka rešitev kar draga. Domnevam, da so filti kar dragi za takovrstno rešitev.

Pyr0Beast ::

Za TV je bolj enosmerna komunikacija, poleg tega ne rabiš nevemkoliko strežnikov za streamanje programov.
Telefon mora pač biti dvosmeren, prav tako net. T-2 ima to lepo rešeno saj preko TCP/IP use lavfa -> posledično manj stroškov in večja zanesljivost.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

shock ::

Pyr0Beast

Če sem iskren nisem te razumel kaj si hotel povedat. Jaz sem samo hotel povedat kako se gleda pri izračunu enega vlakna ali dveh.

Pyr0Beast ::

T1 bo najbrž streamal vseh 100 programov na enkrat. S tem odpade trajajoče povezovanje na strežnik in zahtevanje podatkov, da se kanal omogoči.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

shock ::

A to misliš na RF delu?

Pyr0Beast ::

Fiber.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

shock ::

Pyr0Beast

Ne mislit, da te imam za norca ampak mi ni jasno zdaj kaj mi hočeš povedat. Ja fiber keri? Telekom ima 2 fibra na enem ima zmultiplexiran uplink/downlink pri čemer lahko ima Internet, VoIP in IPTV na drugem fibru pa ima Analogno (RF moduliran) TV signal (CATV po domačem).

-
Za TV je bolj enosmerna komunikacija, poleg tega ne rabiš nevemkoliko strežnikov za streamanje programov.

Predvidevam, da si mislil na IPTV

-
T1 bo najbrž streamal vseh 100 programov na enkrat. S tem odpade trajajoče povezovanje na strežnik in zahtevanje podatkov, da se kanal omogoči.-

Če si mislil da bo na IP delu streamal 100 kanalov hkrati se motiš. Že sam izračun ne drži: 1 kanal cca 4Mbit; 100 (kanalov) x 4Mbit = 400Mbit. T1 rezidenčni gateway pa ima 100M downlink.

Pyr0Beast ::

Predvidevam, da si mislil na IPTV
True

Če si mislil da bo na IP delu streamal 100 kanalov hkrati se motiš. Že sam izračun ne drži: 1 kanal cca 4Mbit; 100 (kanalov) x 4Mbit = 400Mbit. T1 rezidenčni gateway pa ima 100M downlink.
Ja, sej si že sam rekel, da gre 'analogno' hitreje :)
Ravno v tem je prednost tega napram IPTV. Če imaš analogen signal ga lahko BP ojačaš in 'deliš' naprej, tako da do bloka lahko potegneš samo eno žilo, naprej pa razdeliš (in primerno ojačaš) na npr. 10, 100, kolikor nucaš.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sc0ut ::

V novogradnji v Novem mestu, so v stanovanju že optične doze. Ali pri tej že obstoječi infrastrukturi Telekom priklopi optiko hitro, ali moraš čakati ko butl?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

BaRtMaN ::

V Gotni vasi je soseda Telekom priklopil preko FTTH zelo hitro, ostali pa čakamo na Gratel, saj mamo že omarce na bajtah. :D

Pyr0Beast ::

Čakam na telekomov blagoslov tudi tukaj. Baje, da so neki že hotl, pa nas ni blo doma.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Hardstyle ::

V Lenartu so začeli s polaganjem optike in sedaj me zanima na koga se lahko obrnem, da izvem kje vse je planirano oz. če jo lahko pričakujem tudi v našem naselju?

Pyr0Beast ::

V novogradnji v Novem mestu, so v stanovanju že optične doze. Ali pri tej že obstoječi infrastrukturi Telekom priklopi optiko hitro, ali moraš čakati ko butl?
Pošlji poizvedbo.

Pri nas so neki 'mislili' pa na koncu ni bilo nič in en mesec čakanja na xDSL dlje !
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Sc0ut ::

Z malo tečnarjenja se da zrihtat priklop v 1 tednu:) Drugače 1 mesec:)

Ampak sem razočaran nad pingi v tujino. Skoraj enako kot pri amisu na 4/512. Po Sloveniji šiba, ono pa se vidi da druge stvari omejujejo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

dejanslo ::

Hardstyle, kje v Lenartu pa si zasledil to? Sem malo povprašal pa noben nič ne ve ...
There`s More Than One Way To Do It

Ted ::

Kolikor vem v naselju nasproti Mercatorja. Bo pa vsaj še pol leta preteklo pred prvimi priklopi pomoje.
Mah...

Hardstyle ::

dejanslo nevem kera ulica je tam ampak nasproti mercatoroviga parkirišča(čez cesto) oz. poleg Šege.

dejanslo ::

kul, hvala :) super, da se zadeve premikajo
There`s More Than One Way To Do It

M-XXXX ::

No tudi pri nas se je malo premaknilo- ja samo enoletna zamuda:D

Za zdaj naj bi potegnili kable v omarico (ne vem ali so kabli že na omrežju) Katera je naslednja faza?

Gapi ::

@M-XXXX kje to??

Pesimist ::

Gori govorite nekaj da je bolse uporablati PPPOE povezavo iz windowsov ko tega v opticnem modemu. Zakaj ze?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Sc0ut ::

Ker ko modem deluje kot router verjetno kmalu ne sfolga vseh torrent povezav in se sesuje.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Pesimist ::

sezuje se? meni se se dozaj ni. Noja. Kaj ce pa modem povezes navadni torej na drugi pravi mocni ruter pa tisti prevzeme obdelavo povezav al kak nej to razumem. Oz v tem primeru jih pa PPPOE v windowsu regulira?

M-XXXX ::

@M-XXXX kje to??

Trebnje- ulica Paradiž

Se mi zdi milo rečeno neumno, da plačujem 10€ več za 10/2 namesto 20/20, ki bi jih lahko imel že več kot eno leto, če bi se malo potrudili pri priključitvi...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Gapi ::

Ja lahko povem da se tudi v našem koncu nekaj premika. No cevi polagajo po C. 27 aprila. Varnostni trak je od telekoma tako da upam da je to to.

jerry2000 ::

Morda kdo ve ali po Ižanski cesti polaga kable Telekom ali Gratel?
Jerry and Tom

madmitch ::

Morda kdo ve ali po Ižanski cesti polaga kable Telekom ali Gratel?


Poglej čigavi kamijoni so. Če je kakšen od GVO, pol je T1
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Pyr0Beast ::

Če jih ni pa od T-2 [:D] [:D] [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Spc ::

Baje telekom začasno ustavil projekt ki je bil že na začetku obsojen na propad. Tale ppoe ni ravno najboljša izbira za optiko. Tako so mi povedali neodvisni informatorji. Zdej pa koliko je to res sprašujem še vas če kdo kaj več ve.

Pa to sploh ni optika..
Kje si še videl PPPoE preko optike .. čudno, da ne naredijo dial-upa na optiki. :\
Namesto, da bi šli pravo optiko delat pa se grejo tu neke polovične dial up zadeve.

Kolega si je pred 4mi dnevi umislil siolovo optiko in mu še danes ne dela (siolov serviser ni znal nastavit).

Temu se reče RF over Fiber in ni niti slučajno tako hitro in tako zanesljivo kot RAW fiber.
ISPji bi mogli it v optical to optical swiching / routing ne pa neki pppoe pa DOCSIS 3.0 over fiber.


Optical to Optical: http://www.glimmerglass.com/demos/productdemo.htm

RF over Fiber: http://www.glimmerglass.com/demos/glimmerglass3.swf
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

r5r ::

Hja, na Telekomu so enkrat razlagali o nekih optičnih stikalih (nekaj glede sortiranja gleda barv?), 2 leti nazaj. Predrago?


Verjetno je PPPoE zaradi lažjega prehoda iz ADSL.
And it makes me wonder.

Spc ::

Jaz tak pravim .. če že delajo fiber naj naredijo Fiber to Fiber switching ne pa z nekimi zastarelimi protokoli ki sploh niso delani za fiber.
Jaz bi optiko priključil direktno na mojo serversko optično mrežno ne pa da mam potem še vmes iskrinin router kateri mi vsake tolko cajta crkne ker ne prenese takšne hitrosti preko PPPoE.


Saj sem. Vednar ne z "-f" ( ki na linuxu pomeni "flood ping" ) ampak z "-s 2000" , kar pomeni s paketom dolžine 2000 byteov

ping -s 35000 84.255.203.94
PING 84.255.203.94 (84.255.203.94) 35000(35028) bytes of data.
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=2 ttl=58 time=482 ms
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=3 ttl=58 time=463 ms ...

To je največja dolžina, ki še pride skozi. Plus 28byteov overheada daje natanko tistih 1492 byteov, ne glede na to, kako nastavim MTU ppp0.

Res je. Kot je videt, je MTU 1492...




Takšen odzivni čas pa imam jaz na trieri (12/2) (MTU 16.128kB):
Pinging 84.255.203.94 with 35000 bytes of data:

Reply from 84.255.203.94: bytes=35000 time=294ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=35000 time=290ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=35000 time=294ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=35000 time=290ms TTL=58



Pinging 84.255.203.94 with 54000 bytes of data:

Reply from 84.255.203.94: bytes=54000 time=312ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=54000 time=311ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=54000 time=314ms TTL=58
Reply from 84.255.203.94: bytes=54000 time=307ms TTL=58

:)

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

r5r ::

Kako pa dobiš tako velik MTU?

35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=1 ttl=58 time=380 ms
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=2 ttl=58 time=381 ms

Standard ethernet MTU 1500 ;)
And it makes me wonder.

Spc ::

Mrežna kartica: Intel PRO/1000 MT Dual Port Server Adapter.

http://www.intel.com/products/server/adapters/pro1000mt-dualport/pro1000mt-dualport-overview.htm
http://www.intel.com/assets/pdf/prodbrief/pro1000mt_sa_dual.pdf

Kako pa dobiš tako velik MTU?

35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=1 ttl=58 time=380 ms
35008 bytes from 84.255.203.94: icmp_seq=2 ttl=58 time=381 ms

Standard ethernet MTU 1500 ;)


To maš na optiki ??
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

r5r ::

Ja, vmes je en switch.
Mrežna: 3Com PCI 3C905C Tornado

Kakšna pa je relacija med MTU, packet size in ping?
And it makes me wonder.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r5r ()

Spc ::

3Com je zaspal z mrežnimi karticami .. enino stvar kar imajo res še dobro so routerji in switchi.

Evo tukaj pa še statistike kolko JumboFrameov sem že poslal:
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

r5r ::

Kartica je stara 10 let.

Še vedno me zanima, kakšna je relacija med MTU, packet size in ping?
And it makes me wonder.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: r5r ()

SasoS ::

In tak mtu ti koristi zakaj? Tudi če po kakšnem čudežu pride čez switch (preberi si v manualu kaj oversizepkts dejansko pomeni ;)) ti prva mašina na drugi strani pošlje nazaj ICMP fragmentation needed in tvoja mrežna zmanjša mtu na...1500 :D

Spc ::

Seveda sploh če switch podpira 16k MTU JumboFrame in mrežna tudi se zgleda po vaši logiki pošilja v 1500b.
Če bi to bilo res bi potem switch javil FragmentPkts vsaj 1 tako pa je še vedno na 0.

Jaz imam lokalno gigabitno povezavo in vse naprave mi podpirajo 16k MTU.
|O

Kot lahko vidite imam dosti dosti boljši ping na kablu kot pa vi na optiki.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

r5r ::

Ni ping vse ...

PING siol.net (89.143.249.33) 56(84) bytes of data.
64 bytes from 89.143.249.33: icmp_seq=1 ttl=121 time=2.75 ms
64 bytes from 89.143.249.33: icmp_seq=2 ttl=121 time=2.60 ms

No :D
And it makes me wonder.

BluPhenix ::

Lepo to. Jaz imam pinga med 5 in 10ms pa pravijo, da je to normalno ... damn it.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Pesimist ::

BluPhenix : Samo ti nisi verjetno lih doma zraven rutera ki hosta www.siol.net. Ljublancani majo praviloma 1ms pinga sej majo samo kolko 2-3 hopa do siola. Mariborcani nekaj vec 2-3ms. Cca 8 hopov. Ti pa si od kot in kolko hopov mas. Tak da pinganje siola ni cist realno pocetje. Reje pingaj neki ruter ki je drugi od tebe do siola. Torej tisti lokalni mestni ruter. To je kot da bi neki american pinga www.nato.com pa mel 1ms. Ti pa se buno da mas 200ms. Ti pa recimo da si cist nekje ob obali oz robu doma in mas res 5ms. Mas pa zato nizje do enega rutera ki je blizje do tebe vendar dalje od siola. Do tistega pa mam prav jaz vec kot ti spet.
To seveda velja samo za siol-siol. Nekdo na drugem ISPju ima cisto drugacni ruting bodisi bolsi ali slabsi.
Sej ne recem da nebi lahko blo bolse ampak dozaj se nisem vido omrezja kjer bi mel nekdo 1ms kompletno po celem omrezju, ne pri nas ne v tujini. Moras pa se zavedat da je siol zelo velik napram drugim lokalnim providerom kot triera recimo kateri nesega prav dalec.

Lahko si pa ziher, da ce bo nakoncu samo 1 provider za internet ostal v sloveniji. Si stavo na zmagovalnega konja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

Brane2 ::

Tiste Intlove kartice so relativno kul, niso pa poceni.

Sem si ogledoval eno s štirimi štekerji, pa so hotli zanjo ~ €300 ...

Too much zame.

Sploh pa tisti nizki ping ni nič posebnega IMHO. Je fajn videt, a to je tudi vse. Kartica pač prevzame del procesiranja nase in na tak ping verjetno odgovori kar sama. Ampak tipičen promet je sestavljen iz paketov, ki zahtevajo odziv CPUja, in tam so stvari verjetno drugačne. Ja, kartica verjetno dela TCP checksum offload pa verjetno še kaj, a CPU verjetno mora imeti na koncu zadnjo besedo, za to pa so potrebne milisekunde...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Spc ::

 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Pesimist ::

Ja super mrezna ni kaj. Ping ti pa zniza za kolko? Zaj mam na mojicheap onboard okol 0.650ms. Z neko drago bom pa mel 0.200-0.300ms bolsi ping do prvega hopa. In kaj mi to v praksi koristi? 0.2ms nizji ping? wow

Brane2 ::

On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Gapi ::

@Spc odgovor ki piše imej tako dobro kartico kot jaz boš imel dobr ping za nekoga ni dobr odgovor.

Spc ::

Ja, ampak tisto je kartica az PCI-X, ki ga praktično nihče več ne uporablja.

Ja sej pa tudi v PCI paše - Dela pa čisto enako.
PCI 2.2 - 2.3 Backward compatible je, zato je vseeno ali no daš v PCI ali v PCI-X.

:)
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Brane2 ::

V PCI je taka kartica povsem brezveze.

En PCI slot ima prepustnok komajda zadostno za en Ethernet, ti pa imaš gor dva.

Da ne govorimo o tem, da so ponavadi vsi PCI sloti na poceni platah na istem vodilu in si tako delijo tistih TEORETIČNIH 130 MB/s.

Poleg tega pa ima kup periferije, ki je namenjena PCI-X, v praksi veliko poroblemov v navadnih PCI slotih...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Pyr0Beast ::

130MB/s =/= 100Mb/s :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

ender ::

Pyr0Beast: to so gigabitne kartice, 1000Mbps.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.
««
10 / 11
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

KKS > Triera > UPC > Telemach (strani: 1 2 3 4358 359 360 361 )

Oddelek: Omrežja in internet
180092601397 (1352) yoco
»

Amis internet - pogostost izpadov?

Oddelek: Omrežja in internet
172238 (1068) ABX
»

Japonci dobili najhitrejše optične povezave do interneta za domače uporabnike (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
10924545 (20434) MrStein
»

t2, optika 10/10 za ceno 1/1 od 1.10.07 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
13716167 (9236) Sergio

Več podobnih tem