» »

Vpliv sexa na stanje v državi

Vpliv sexa na stanje v državi

kuglvinkl ::

OK, pred dnevi smo imeli doma ekipo Bošnjakov in Albancev. Pri večerji mi povedo, da se hčerke ženijo pri 18-19, fantje so enakih let ali malo starejši. Razlog je, hm, še iščem besedo, v tem, da pred tem ne privolijo v spolne odnose. Ker pa je, kot vemo, sex mamljiva zadeva, se pač poročijo.

Zdej, ne vem, al sem jaz konzervativen al ne. Ampak, pred diplomo mi niti na misel ne pride tovrstno dejanje, ampak, to zdej ni topic, pač vsak je vzgojen kakor je.

Zanimiv je IMHO vpliv na konkurenčno sposobnost mladine v primerjavi z bljižnjimi sosedami, ki takih običajev nimajo.

To ni oddajen in zaostal Afganistan, Iran,... to je dve uri vožnje v povprečju.
Your focus determines your reallity

|KoRn| ::

Zdej, ne vem, al sem jaz konzervativen al ne. Ampak, pred diplomo mi niti na misel ne pride tovrstno dejanje,


Na kaj točno si mislil tukaj?>:D

Ne vem, imam pa občutek, da ljudje tam živijo "duševno lažje" življenje in se ne obremenjujejo z vsem kakor mi.
Ste že videli, da delajo samomore iz ali zaradi ljubezni?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: |KoRn| ()

kuglvinkl ::

Hehe, kaj praviš? >:D Ne vem, če se splača prvi sex jemati tako smrtno resno, da bi se moral ravno poročit zaradi tega.
Your focus determines your reallity

ABX ::

Poglej Japonce, so hujši kot hrčki.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

NoUse4AName ::

Ko se clovek enkrat poroci so njegovi dnevi najvisje produktivnosti za njim. Saj ima takrat prevec drugih skrbi.

kuglvinkl ::

Mogoče nam manjka nekaj date. Namreč, kolk "resno" jemljejo oni poroko in mi (EU recimo).
Your focus determines your reallity

Sergio ::

Hoces podatke iz prve roke?

Moj stric (sedaj star 65 let) se je pri 18 letih porocil s takrat 17 letno deklino. Prvic se videla na poroki. Se vedno sta skupaj.

V Crni Gori ter Albaniji se je veliko, ne, OGROMNO porok sklepalo na ta nacin. Za ostale ne vem, ampak za ta zakon ti pa lahko povem:

1) Izjemno medsebojno spostovanje
2) Dva sinova
3) Kakor slisim iz ust kaksnega strica, ki je prevec popil, imata se vedno aktivno spolno zivljenje.

Seveda je lahko to popolnoma nepovezano s tem, da sta imela set-up marriage. Se pac dobro razumeta.

Hvalabogu se to sedaj umika iz zivljenja. Tudi katolisko ortodoksni albanski jug se modernizira. Za muslimane pa ne bi vedel >:D
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Ziga Dolhar ::

Jah.

Ko sta bila moja starša dve leti mlajša od mene -- sta dobila mene.

Jaz se še z žensko ne vidim naslednjih pet let, kaj šele da bi se poročil. >:D

---

Hec.p

Well ... poroka ... pred diplomo? Težko, težko. Tudi zaradi obveznosti :-). IMHO pred 30. letom na to ne bi [z]mogel mislit. Bi blo preveč neodgovorno.
https://dolhar.si/

|KoRn| ::

Slovenci gledamo na poroko, kot na neko dejanje, ki bo od nas zahtevalo popolno predanost, in na prvem mestu pred našo kariero, študijem, prostim časom ...
Nekateri narodi to malce drugače gledajo, poroka je sredstvo, katerega se poslužiko moški, da se polastijo ženske, ki nam je všeč in jo odvzamemo vsem ostalim, ki bi nam mogli konkurirat - dobesedno postanejo njihova lastnina (tudi pri nas zna biti tako>:D).

Čeprav se zdaj bol ženske poslužujejo takšnih metod, da nas polovijo :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: |KoRn| ()

Dr_M ::

don't drink and drive, just fuck and die >:D >:D :) :) :D
cim veckrat tem bolje....AMPAK ne kr vsepovprek. ;) :D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

cryptozaver ::

Ne vem a ne razumem dobr ampak zgleda kot da ste izenacl poroko in sex. Mislm...

Jest sem se pozn porocu, sexal pa cist zadost. Sex toplo priporocam kot odlicno metodo sproscanja. Take teorije kot: sex samo v zakonu in podobno se mi pa zdijo cist mim in ne vzdrzijo v ralnem zivljenju.

Tale star in zlo trivialen rek pove vse: Ce zenska ni nataknena ponoc je pa podnev! >:D

Dr_M ::

aja..kar se poroke tice...vsaj se par let ne, ampak definitivno pred 30 letom, pa tut takrat 1x otroke met, ce do takrat ne bom meu, nikol ne bom meu, ker nocem bit dedek lastnim otrokom.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

BigWhale ::

Jaz pa nekaj ljudi poznam, ki so bili vzdrzni do poroke.... Pa jim sedaj nic ne manjka.

Pri 'nas' doma tega sicer ne prakticiramo...

Poroko, ki so pa naprej dogovorjene, pa se ponavadi obdrzijo zaradi kulture in vzgoje... Pa se takrat ni vedno vse tako roznato. Ne pomeni pa to, da taka poroka ne more 'uspet'. Lahko. Lahko pa tudi ne. Ampak, tiste poroke se obdrzijo precej dalj kot pa 'nase' zahodne poroke.... Ki jih VELIK procent propade....

frenk ::

jest s sex-om in poroko nikamor ne hitim...za oboje bo še čas, ampak dokler ne najdem taprave ne bo ne enega ne drugega:P

Dr_M ::

sej mamo desanko sakic in levanko rukic :D >:D
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

marS ::

heh, poroka iz romantične ljubezni je izmišljotina moderne dobe.
poroka po dogovoru/ne prodaja ali nakup partnerja:| / pa je zadeva ki se je še pred kratkim prakticirala tudi v teh krajih. načeloma so se dogovarjali/ponekod oz. v večini sveta še vedno/ za poroke iz istega stanu /kaste, družbenega sloja, itd.../ ker je to pomenilo da bosta po razmišljanju in dejanjih partnerja nekje podobna.

8-) kako vezo pa ma to s sexom pa ne vem:P
...no more heroes...
https://ilbis.com/

kuglvinkl ::

Bojim se, da se oddaljujemo od topica ali pa sem ga slabo razložil.

Zanima me to, kako hudiča ne sprevidijo, da jih običaji držijo nazaj. In še enkrat, to je v naši bližini, torej daleč od abstrakcije, Iraka, slabega rendriranja date itd.

Ne rečem, da bi morala država posečt vmes, kot je nekoč IIRC carska Rusija z bradami. In to zvem od gastarbeiterjev, torej tistih, ki vidijo, da če sexaš pred poroko, če gledamo žensko stran (o moških ni bilo govora:\ ), nisi kurba. Leta 2004.
Your focus determines your reallity

Barakuda1 ::

Zanima me to, kako hudiča ne sprevidijo, da jih običaji držijo nazaj.


:\

Tle te pa pr najboljši volji ne razumem.

Spolna vzdržnost pred poroko ni "rezervirana" le za populacijo, ki jo omenjaš.
Morda celo bolj kot oni, terja splono vzdržnost pred poroko RKC.

In ni ravno tako maloštevična populacija tudi v Sloveniji (pa tudi v drugih delih evrope kjer je prebivalstvo tradicionalno RKC )

Spolno vzdržnost pred poroko praktično na nek način poskušajo z večjo ali manjšo toleranco zagotavljati kar skoraj vse krščanske cerkve (ne le RKC ampak tudi evangeličanska, pravoslavna itd).

Enako se zavzemajo tudi islamisti, še bolj na vzhodu pa tudi hunduisti, budisti itd.

Spolna vzdržnost pred poroko torej ni nič posebnega in nič kar je naši kulturi in tradiciji tuje in je svojstveno neki drugi kulturi, pa čeprav samo urco dve od nas.

Ne bo potrebna vožnja urce ali dve, le malce po soseski bo potrebno ( v dolenskih al pa še katerih hrbčkih boš to dokaj hitro našel tudi v praksi in ne le dekleratorno :) )

Vprašenje je torej malce nenavadno.
Ljudje se pač odločajo skladno s svojim prepričanjem in moralno-etičnimi vrednotami (praviloma)

V mnogokaterem okolju, kjer je sicer močno prisotna ideologija krščanstva - posebaj RKC- so vrednote spolne vzdržnosti pred poroko sicer zelo ohlapne, ne pa povsem odpravljene.

Osebno sicer ne vidim nič posebaj dobrega in nič posebaj slabega v spolni vzdžnosti pred poroko.

To pač mora biti stvar osebnega prepričanja vsakega posameznika.

V tem ni nič nazadnjaškega in prav nič naprednega.
Predznak nazadnjaštva ali naprednosti je tukaj morda še najmnj primeren.

kuglvinkl ::

Ma sej, res sem zgleda slabo pojasnil zadevo. V bistvu sploh ne gre za spolno vzdržnost kot pred poroko, kot tako. Oni bi radi imeli spolne odnose, ZATO se _hitro_ poročijo. Pri devetnajstih. To me hakla.

To, da je zadeva precej podobna v RKC in Islamu tudi vem. Samo, zlgeda, da je, vsaj v EU (s Protenstanti in Agnliganci ne vem kako je, vem pa da veš ti :)), kot ti praviš te norme precej slabijo.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

(ne le RKC ampak tudi evangeličanska, pravoslavna itd).

OK.
Your focus determines your reallity

Bob Rock ::

Enkrat sn gledu po Tv, mislim da je bil Polnocni klub. En od gostov je bil slovenski policist, ki je nekaj casa delal v Tirani. Ko je prisla debata na krvno osveto, je povedal, da se je pogovarjal z enim studiranim clovekom, pa ga vprasal, u cem jim je fora krvne osvete. Ko mu je odgovoril, da tega on ne more razumet, to je pac njihova tradicija in da se je drzijo, ga je vprasal zakaj se pol streljajo po ulicah, ce bi po tradiciji to mogl potekat na samem, z meci in v odsotnosti otrok in zensk, pa se je on sam obrno pa sel stran.

Ka sn hotu s tem povedat je to, da IMO je vredu, ce se drzis tradicije tulk, da se ohranja kultura, jezik,.... ampak do neke meje. Kar bi pa drzava lahka naredla glede tega, je da bi pocasi zacela uvajat modernejse metode, ampak pocasi, da bi jih folk sprejel, ne pa na silo. Sam problem nastane, ker ce je vecina folka "tradicionalisticnega" bojo tut volil za predsednika cloveka, ki je "tradicionalist", kar spet pripelje do nekega zacaranega kroga.

kuglvinkl ::

Sam problem nastane, ker ce je vecina folka "tradicionalisticnega" bojo tut volil za predsednika cloveka, ki je "tradicionalist", kar spet pripelje do nekega zacaranega kroga.

Do tega pridemo, če imam jaz prav, kar seveda ni nujno, zato sem tudi odprl temo.

Je tudi vprašanje, če mora res država tle posečt ali pa trg. Samo, trg zgleda da tega ne more. Srednji vzhod je lep primer. + vprašanje kaj se definira kot državo.

Jim manjka podatkov, surove date? Satelitskih krožnikov? Tem sosedeom ne.
Your focus determines your reallity

Mercier ::

No, če ravno ne greš prava študirat, ampak nekaj let cegle prelagaš, pa imaš nekaj keša, se pač v teh letih enkrat poročiš. Sex lahko tu vzameš za dokaj nepomemben dodatek štoriji. Moji sošolci in sošolke iz osnovne šole, ki so ostali po kmetijah, so se isto poročali nekje tu, oziroma vsaj družine so si omislili. Ko si enkrat v funkciji polnopravnega člana družbe, se ti zgleda začnejo razne neumnosti motat po glavi.

Barakuda1 ::

Resnici na ljubo, te norme, pa najsi je cerkev to še tako poskušala, niso nikoli ravno povsem zaživele.

Nenazadnje je slovensko (pa tudi evropsko in drugo slovstvo) polno pripovedi o izvenzakonskih potomcih(pankrtih)

RKC (sledile pa so ji tudi druge krščanske cerkve) jih je morda želela še najbolj stigmatizirati (tako novorojence kot njih matere), vendar ravno nekega posebnega uspeha ni bilo.
Tako kot ga ni dosegla v našem okolju cerkev, ga v popolnosti in hermetično ni dosegel ne islam in ne drugi verski ali kako drugače tradicionalni vzorci.

Pojavnost spolne vzdržnosti ali promuiskutete pred zakonom tako ni nič novega in nič nenavadnega ne prej in ne dandanes.

Tako v preteklosti kot v sedanjosti je bila to zmeraj bolj ali manj odločitev posameznika (koliko je držal do neke moralno-etične zapovedi, ki mu jo je nalagalo okolje)

Da pa bi se kdo poročal samo zato, da bo lahko sexal, no to pa mal dvomim. Naklada že morda v javnosti tako, da pa tudi v sebi res tako misli, mu pa osebno ne vrjamem. Mu ti :\ ;)

p.s.
Izjemoma je to možno, če je ona strogo na stališču - najprej poroka, pol pa sex - on pa si je zapičo v glavo, da hoče sexat ravno z njo pa z nobeno drugo :D
Kolk pa je takšnih :\
Da bi predstavljali reprezentativni vzorec verjetno ne

Bob Rock ::

Je tudi vprašanje, če mora res država tle posečt

sam ce drzava prevec posega v to, lahka pride do kontra efekta, pa je se slabs kot je blo......pa ce drzava sploh hoce posect

Mercier ::

Kolikor vem, so lahko samo tipi tolko obsesionalca, da bi čakali na poroko s sexom. Tole se zmotno pripisuje ženskam.

Bob Rock ::

Tako v preteklosti kot v sedanjosti je bila to zmeraj bolj ali manj odločitev posameznika (koliko je držal do neke moralno-etične zapovedi, ki mu jo je nalagalo okolje)

tocno to.
Js sn delu eno poletje pocitnisko, pa je delal en Albanec zraven, pa je enkrat (ne spomnem se v kakem kontekstu je blo) reku, da oni so se mogl skrivat v koruzi, tu in zdaj se a sam pocaka da je kdo sam doma.

kuglvinkl ::

Naklada že morda v javnosti tako, da pa tudi v sebi res tako misli, mu pa osebno ne vrjamem. Mu ti

Hm, ja, temu tipu sem. + od dveh od ekipe sem dobil enak odgovor.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

Saša, ne vem, ker o pobih ni blo govora, samo o kurbah (ženska, ki se da dol pred poroko). Tko da, mislim, da so silna pričakovanja okolja usmerjena predvsem v ženske.
Your focus determines your reallity

Mercier ::

Šur, ženska se mora varovat, da ne ostane sama z kupom frocov. Tradicionalno. Ampak, od tukajšnjih (zdajšnjih) verskih fanatikov sem zvedel, da ženske bi, ampak tipi so rekli, da red je red. Ženske so bolj praktične.

Barakuda1 ::

o.k. sem bil morda res malce prehiter in pregrob pri okvalifikaciji teh ljudi.

Bolj pošteno je, če rečemo tako.
So tudi posamezniki, ki jim tovrstne vrednote pomenijo toliko, da jih ne bodo kršili.

Pa kaj. Na drugi strani je za "protiutež" najmanj toliko tistih, ki na to moralno-etično vrednoto ne dajo veliko, ali pa sploh nič.

Kakor koli obrneš zadevo, zmeraju si pri tem, da je to stvar osebne odločitve. (tko kot to, a boš hodil v cerkev ali ne - zaradi vere ali zaradi tradicije, ali pa sploh ne)

kuglvinkl ::

Ja, možno, zakaj ne. Samo, zgleda, da so praktični so pobje. Dejmo se žent sub 20. Volk sit in koza cela.
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

So tudi posamezniki, ki jim tovrstne vrednote pomenijo toliko, da jih ne bodo kršili.

Glh to čem rečt. Ker se poročijo pri 19ih, ne kršijo običajnega prava. Vse štima. Razen tega, da majo handicap, v primerjavi z ostalimi rojaki v "liberalnejših" državah. In fraudem legis agere IMO. Bi blo pa fino se dokopat do informacije, ZAKAJ sploh to pravilo. Saša je en indic že nakazal.
Your focus determines your reallity

Mercier ::

No, moj komentar glede vzdržnih parov se je nanašal na tiste, ki so pač dolgo čakali. Nikakor ne spadajo v to kategorijo te teme.

Barakuda1 ::

Razen tega, da majo handicap, v primerjavi z ostalimi rojaki v "liberalnejših" državah.


:\

Ne vidim prav nobenega handicapa. Vsak se odloča sam in še enkrat bi poudaril
Ta osebna odločitev nima nič skupnega z državno ureditvijo.
Če ta norma ni bila strogo spoštovana niti v srednjem mračnem veku, kako pa misliš, da naj bi bila danes.
Malce za lase privlečeno. Se ti ne zdi

kuglvinkl ::

Izvzamemo tisto skupimo, ki spoštuje običajno pravo do te mere, da se mu podredi=Ta osebna odločitev .

Zanima me tista skupina, na katero skupnost ali njihovo osebno prepričanje tako močno vpliva, da se poroči pred prvim spolnim odnosom, čeprav to zavrača.,

Handicap vidim v tem, da je zagotovo lažje narediti najprej kariero oz. vsaj diplomirati si dobiti šiht, potem pa se poročiti.


Ta osebna odločitev nima nič skupnega z državno ureditvijo.

Dvomim, da je imela ranjka SFRJ kaj takega v "ZZZDR"ju, čeprav imam v spominu neke čudne zadeve glede posameznih, danes preživetih institutov, zarok itd.. Poleg tega sploh ne namigujem na državno ureditev.
Your focus determines your reallity

Mercier ::

Drugače pa mislim, da je vpliv bolj obraten. Če bi ti ljudje bili prisiljeni početi kaj drugega, uglavnem se šolati, se ne bi poročali tako hitro. Obstaja sicer mit o predzakonskih odnosih, ampak ni mita, ki pada hitreje. Ob prvi priliki. Tolko svete knjige še niso napisali. :) Zadnja stvar, ki lahko bremza družbo, IMHO.

BTW, v Veli Luki (Korčula) so mi razlagali, da praktično ni para, ki ne bi imel otrok pred poroko. Takrat nisem bil ravno razpoložen za debato, mi je pa žal vedno, ko se spomnim tega, da se nisem pozanimal, kako je s tem.

Mercier ::

Da še malo poenostavim. Če se od ženske pričakuje, da bo opravljala le gospodinjska dela, potem postane godna, ko jih je zmožna opravljat. Če ženska sme pričakovati kaj več, potem prepovedi sexa pred poroko ni. Ali to kje obstaja? Moški pa...smo prilagodljivi.

luka66_6 ::

Ali se meni samo zdi a se te debate udeležuje zgolj moški del populacije neglede na to, da gre za debato o ženskih in moških razlogih... se mi ne da ponavlat.

Potrebno bi blo slišat tudi kakšno žensko mnenje na pa sam ugibanja s strani moških kakšna so ženska mnenja!!!!!!!!!!!!




Luka

demoness ::

OK, kuglvinkl, če te prav zastopim, ti hočeš reči, da je handicap to, da se morajo že tako mladi ukvarjati z družino in otroki samo zato, ker hočejo seksati, pa se potem nimajo časa izobraževati, posvečati karieri in tako dalje...
Vsaj delno se s tem strinjam. Jaz res ne vem, kje bi lahko zdajle (sredi študija in s službo) našla čas za otroka skrbet. Podpiram mnenje, da če imaš otroka, ga imej takrat, ko se mu lahko posvetiš. (Poroka se mi zdi da tukaj niti nima veze, ker se mi itak ne zdi nič drugega kot formalnost)
Se pravi, če okolje res pričakuje od ljudi, da ne bodo seksali pred poroko, na ta način izgubiš precejšenj del mlade populacije, ki bi lahko počela kaj drugega... lahko pa bi se seveda reklo tudi, da "zahodnjaki" to, da si nismo sposobni ustvariti družine, kompenziramo z delom in dosežki na področju kariere. :) Kar ti je pač prioriteta. V malo bolj južnih okoljih ima družina precej višjo "prioriteto" kot tukaj. Tako da mogoče jim niti ni toliko do tega, da bi "delali kariero"? Tisti, ki pa so bolj karieristično usmerjeni, so pa verjetno itak tudi dovolj neodvisni, da se bodo požvižgali na družbo in okolje, tudi glede seksa...

Drugače pa, nam je lahko govoriti, da taki ljudje ne obstajajo, ki bi se lastnim prepričanjem navkljub uklanjali družbenim normam, ker nam nihče ne teži... vsaj glede seksa ne (OK, poznam enega tipa, ki je propagiral "nobenega poljubljanja pred poroko", ampak to je osamljen primer). Kaj pa če bi nam 20 let vsak dan vtepali v glavo, da "se to ne sme", če hočeš seksat, moraš biti poročen, če hočeš imeti ADSL, moraš najprej naročit ISDN... :) Po moje da bi se poročali že zaradi ljubega miru, da ne bi nonstop mame in tetke in strici in sestrične tečnarili: "Ja kdaj se mislita pa poročiti? Koga bomo povabili na poroko?"

Aja, ko je pa že BigW govoril o tem, da dogovorjene poroke dalj trajajo kot "naše" (BigW, zakaj se zadnje čase toliko kregava? :) ) , ne smemo pozabit na to, da je v bolj tradicionalnih okoljih ločitev še vedno toliko da ne prepovedana... in se ljudje sprijaznijo s tem, da so stuck together until death doth us part... in se verjetno navadijo eden na drugega, čeprav si na začetku niti niso bili všeč. Na "Zahodu" pa v poroke pogosto vstopajo v stilu "bova poskusila, če se ne bo obneslo, se bova pa ločila".
Don't you want to die, walk beside me evermore,
Don't you feel alive, like you never felt before...?

Mercier ::

Poroka je poleg nočnih opravil še ekonomska zadeva. Tako, da se ljudje "navadijo" eden na drugega. Rabiš pogoje, da se poročiš (formalno ali ne) in pogoje da se ločiš. Zgolj polna jajca niso večkrat dovolj za eno ali drugo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fantovščina/dekliščina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6314135 (9152) d4vid
»

Mnogoženstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24425044 (20003) FlyingBee

Vzdržnost pred poroko? (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
79128055 (19166) WarpedGone
»

Kaj (bo)ste dali v predporočno pogodbo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1278908 (7089) MadMicka

Več podobnih tem