Daily Tech - Raziskovalci najbolj znanega ameriškega tehnološkega inštituta razvijajo človeku podobnega robota, imenovanega Nexi, ki v mnogo pogledih predstavlja precejšen napredek v robotiki. Nexi se premika s pomočjo koles, pri čemer ne preseže hitrosti človeške hoje. Ponaša se z relativno spretnimi rokami, ki imajo v ramenskem obroču 4 stopnje prostosti in lahko v iztegnjenem položaju dvignejo okoli 4,5 kg težek predmet. Za vzdrževanje ravnotežja in nadzora uporabljene sile skrbi računalnik, ki teče na Linuxu, oviram pa se Nexi izogiba s pomočjo laserskega merjenja razdalj. Omembe vredne so tudi robotove dlani s petimi stopnjami prostosti gibanja, na katero so pripeti štirje prsti (s palcem v opoziciji), kar Nexiju omogoča prijemanje predmetov in izvajanje kretenj za izražanje čustev.
Nexi je sicer zavidljivo spreten, vendar je njegova najbolj impresivna značilnost obraz oziroma njegova sposobnost spreminjanja obraznih izrazov, s katerimi lahko sporoča različna čustva (žalost, jezo, zmedenost, navdušenje in dolgočasje). Vrat s štirimi prostostnimi stopnjami mu omogoča človeku podobne gibe glave, na obrazu pa ima premične obrvi, veke in čeljust.
Robotova največja pomanjkljivost je seveda njegova inteligentnost. Da bi bil Nexi čim bolj komunikativen in glede vedenja nasploh čim bolj podoben človeku, bodo v naslednjem letu izvedli pilotski učni program, v katerem ga bodo preko interakcije z ljudmi skušali naučiti novih komunikacijskih veščin in vedenj. Pri tem si bodo zaradi večje zanimivosti za človeške udeležence pomagali s pristopom Čarovnika iz Oza, kar pomeni, da bodo preko brezžične povezave pomagali Nexiju pri gibanju in predvsem vsebini pogovora.
Se strinjam. :) Oponašanje človeških čustev in mimike je sicer pomembno za medsebojno komunikacijo, a zaenkrat se mi vseeno zdi, da bolj rabimo gospodinjske pomočnike, ki jih ne ustavi ena navadna stopnica ...
Matevžk: Rabimo jih že bolj, ampak za to imamo ženske.
Namen projekta ni razviti robota za splošno domačo uporabo (ali sploh karkoli uporabnega), ampak predvsem razviti interakcijo robota s človekom na človeku domač način. To je znanstven projekt, ki bo šele čez leta (morda) postal osnova za tržno zanimive proizvode.
Tudi jaz sem se vprašal, koliko je smiselno razvijati robota, ki bo komuniciral na človeški način. Starejše generacije res imajo težave z interakcijo s tehnologijo, mlajšim pa je uporaba računalnikov, telefonov ipd. nekaj popolnoma naravnega. Človeški način komunikacije je zelo zapleten in tudi zelo nenatančen. Preden ga bodo razvili do te mere, da bo dejansko uporaben tudi za "penzioniste", bodo ti že zdavnaj umrli in večini takrat živečih ljudi bo verjetno lažje trikrat klikniti z miško (ali čim podobnim) kot pa robotu razlagati, kje je pivo ter kakšna je razlika med Laškim in Unionom.
OMG, ne bi ga želel videti, ko je jezen... Poglejte njegov izraz v primeru jeze!
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Tale Boston Dynamicsov pes ima predvsem dve nakapi: 1.) je izredno glasen 2.) ne more stati na miru, ampak se mora med samim delovanjem ves čas premikati (oz. vsja dvigovati noge)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
pomoje bojo Bostonovega psa sigurno sprogramirali, da lahko gre po stopnicah. Samo da zamenjajo motor, ker tole se pa res sliši kot motorka za drva žagat.
Ja, sam da tam robote niso poganjali obični motorji.
Ne vem zakaj ne začnejo razmišljat o uporabi kakšnih polimerov, ki se krčijo odvisno od napetisti in bi predstavljali nekakšne mišice. Pa dajo 100 majhnih vlaken za en mišič, pa tud če se jih par strga zadeva še vedno deluje.