»

Telegram vendarle sodeluje z oblastmi

Slo-Tech - Eden izmed razlogov za aretacijo Telegramovega ustanovitelja je bilo tudi vztrajno ignoriranje oblasti, saj platforma ni želela posredovati nobenih informacij o svojih uporabnikih. To se je začelo spreminjati šele septembra lani, ko je podjetje spremenilo svojo politiko zasebnosti in zapisalo, da bodo spoštovali sodne odredbe in razkrivali uporabnikova naslov IP ter telefonsko številko. Uvedli so tudi nekaj sprememb, da bi preprečili zlorabo platforme.

Sedaj so v poročilu o transparentnosti razkrili, da so lani ugodili več kot 900 pozivom ameriških oblasti in posredovali informacije o 2253 uporabnikih. Od začetka leta do septembra je bilo takih primerov le štirinajst; večina se je torej zgodila po spremembi politike. Tudi v drugih državah so sodelovali z organi pregona. V Veliki Britaniji so prejeli in izpolnili 142 zahtevkov, v Nemčiji 945, v Španiji pa 213.

Medtem ni novih informacij iz Francije, kjer so zoper ustanovitelja Pavla Durova vložili zajetno obtožnico. Bremenijo ga...

13 komentarjev

Prevaranti ukanili DEA, ki jim je podarila 50.000 dolarjev tethra

Slo-Tech - Spletni prevaranti so ukanili ameriško Agencijo za boj proti mamilom (DEA), da jim poslala za 50.000 dolarjev tethra, ki bi ga bili morali posredovati vladni agenciji Marshals Service (USMS). Gre za del zaseženih tethrov v višini 500.000 dolarjev, ki jih je DEA pridobila maja letos z dveh računov na platformi Binance in pripadajo osumljencem nezakonitega razpečevanja mamil.

Po zasegu so tether prenesli v fizično denarnico, ki je pod nadzorom DEA. Ta je nato USMS poslala 45 dolarjev v testnem nakazilu, kar so opazili prevaranti. Ti so potem ustvarili svojo denarnico, ki je imela prve in zadnje znake enake kot naslov USMS. Nato so DEA poslali naslov lažne denarnice kot žeton (airdropped token). Ker DEA ni preverila celotnega naslova - to so dolgi okrog 30 znakov, temveč očitno le prve in zadnje znake - ga je uporabila. Prevaranti so imeli srečo, da je DEA kar v prvem poizkusu poslala 50.000 dolarjev.

Ko je USMS opazil napako, so na to opozorili DEA, a je bilo prepozno. Zlikovci so...

7 komentarjev

Kam potuje za milijardo dolarjev bitcoinov?

Slo-Tech - Medtem ko bitcoin spet nezadržno raste in je pri 14.000 dolarjih na triletnem vrhu, se je začelo premikati tudi v globini. Skoraj 70.000 bitcoinov, ki so vredni okroglo milijardo evrov, je od aprila 2013 ležalo nedotaknjeno v eni izmed denarnic, sedaj pa so se premaknili. V torek zvečer jih je neznanec premaknil v novo denarnico, za kar je odštel 12 dolarjev provizije.

Premikanje tako velikih količin bitcoinov je zanimivo samo po sebi, v tem primeru pa še bolj zaradi njihove verjetne provenience. Tom Robinson iz podjetja Elliptic pravi, da lahko s precejšnjo gotovostjo sklepamo, da so ti bitcoini povezani z znamenito ilegalno tržnico Silk Road. Maja 2012 so jih iz denarnice, povezane s Silk Roadom, prenesli drugam, kjer so ostali do aprila 2013. Odtlej so ležali v denarnici, ne da bi se z njimi kaj zgodilo - do včeraj. Maja 2012 so bili ti isti bitcoini vredni 350.000 dolarjev, sedaj skoraj milijard dolarjev.

Silk Road je na darknetu omogočal prodajo in nakup različnih...

53 komentarjev

S podkupninami Amazonu do 100 milijonov dolarjev zaslužkov

Slo-Tech - Ameriško tožilstvo je vložilo obtožnice proti šestim posameznikom, ki so Amazonovim zaposlenim plačali 100.000 dolarjev podkupnin, da so jim ti omogočili nepošteno prednost pred ostalimi prodajalci na platformi.

Obtoženi so vsaj od leta 2017 delovali kot svetovalcem zunanjim prodajalcem prek Amazon Marketplaca (third-party sellers). Nekateri izmed obtoženih so imeli tudi lastno prodajo na ta način. Podkupili so vsaj 10 zaposlenih pri Amazonu, ki so jim v zameno ponovno aktivirali ukinjene račune (suspended accounts), posredovali podatke o konkurenčnih prodajalcih, ukinjali konkurenčne račune, delili podatke o Amazonovih algoritmih, razkrivali poslovne skrivnosti in omogočili izogibanje pravilom. Na ta način so prodajalci, ki jim je obtožena šesterica svetovala, ustvarili vsaj 100 milijonov dolarjev prometa.

Zaradi naštetih dejanj, ki predstavljajo kaznivo dejanje podkupovanja, poslovne prevare in prevare na daljavo (wire fraud), obtoženim grozi do 20 let zapora in 250.000...

3 komentarji

Pri poslovanju z bitcoinom so kriminalce prehiteli zaslužkarji

vir: Bloomberg
Bloomberg - Raziskovalci Ameriške agencije za boj proti drogam (DEA), so zaznali močan padec deleža ilegalnih dejavnosti povezanih s transakcijami v bitcoinih. Poseben oddelek v okviru DEA z deseterico zaposlenih, se namreč ukvarja predvsem s preučevanjem temnega spleta v povezavi s kriptovalutami in ena od uslužbenk je o svojem delu spregovorila za Bloomberg.

Seveda pa to ne pomeni, da je s kriminalom povezanih transakcij s kriptovalutami kaj manj. Nasprotno, njihovo število se skladno z razmahom temnega spleta od leta 2013 strmo povečuje, se je pa njihov delež zmanjšal zaradi razmaha popularnosti bitcoina. Še pred petimi leti je bilo takih transakcij kar 90 %, trenutno pa zajemajo le še kako desetino vseh. Večino aktivnosti...

8 komentarjev

S pomočjo slovenskega Bitstampa ujeli preiskovalca, ki sta izsiljevala skrbnika Silk Roada

Carl Force in Shaun Bridges

Ars Technica - Preiskava znane nezakonite spletne tržnice Silk Road je razkrila tudi nezakonita ravnanja dveh članov preiskovalne skupine, ki sta na lastno pest izsiljevala skrbnika strani Ross Ulbrichta ter si pridobila več sto tisoč dolarjev koristi. Obsojena sta bila na večletne zaporne kazni, sedaj pa je v javnost prispela celotna zgodba, kako sta se svojega početja lotila (res se splača prebrati celo zgodbo) in kako je tudi slovenska borza Bitstamp odigrala pomembno vlogo pri njunem ujetju.

Najzanimivejše je zagotovo dejstvo, da podkupljiva agenta Shaun Bridges in Carl Force, sicer sodelavca in partnerja pri preiskavi Silk Roada, nista vedela drug za drugega, kaj sta počela. Force je bil pri svojem početju bolj malomaren, zato ni bilo težko povezati skupaj drobcev, ki so...

27 komentarjev

Preiskovalcu primera Silk Road za izsiljevanje 78 mesecev zapora

Carl Force in Shaun Bridges

Ars Technica - Glavni preiskovalec v primeru Silk Road, ki se je končal z obsodbo upravljavca strani Rossa Ulbrichta na dosmrtno ječo, je bil po priznanju kaznivih dejanj izsiljevanja, pranja denarja in oviranja preiskave obsojen na 78 mesecev zapora, povračilo nezakonito pridobljenega premoženja ter plačilo sodnih stroškov. Tožilstvo je zanj zahtevalo 87 mesecev kazni, obramba pa je predlagala 48 mesecev.

Carl Force je med preiskavo Silk Roada ustvaril več tajnih vzdevkov na internetu in prek njih izsiljeval tedaj še neznanega upravljavca strani (Ulbrichta). Od njega je v zameno za podatke o policijski preiskavi zahteval denar. Hkrati je ukradel za 370.000 dolarjev bitcoinov uporabniku borze CoinMKT, saj je le desetino predal v uradni račun za preiskavo, medtem ko je večji...

1 komentar

Tudi drugi preiskovalec v primeru Silk Road kriv

Ars Technica - Shaun Bridges, ki je kot agent Tajne službe preiskoval nezakonito spletno tržnico Silk Road, je na predobravnalnem naroku podobno kot njegov stanovski kolega Carl Force priznal očitana kazniva dejanja, ki jih je zagrešil v sklopu preiskave in za katera mu grozi do 20 let zapora.

Kot smo že pisali, sta si Bridges in Force odločila nekoliko popraviti svoj zaslužek zato, da sta kradla s Silk Roada in izsiljevala njegovega skrbnika. Bridges je pri aretaciji in zaslišanju...

45 komentarjev

Podkupljiva preiskovalca v primeru Silk Road kriva

Carl Force in Shaun Bridges

Ars Technica - Glavni preiskovalec v primeru Silk Road, ki se je končal z dosmrtno obsodbo ustanovitelja in skrbnika strani, Carl Force, je na predobravnalnem naroku priznal vsa očitana kazniva dejanja. Že marca letos je namreč tožilstvo vložilo obtožnico, ki ga bremeni izsiljevanja, pranja denarja in oviranja preiskave.

Force je med preiskavo Silk Roada izsiljeval Ulbrichta in od njega prejel okrog 200.000 dolarjev. Nekaj denarja je dobil v zameno za informacije o preiskavi, ko je pod psevdonimom French Maid stopil v stik z Ulbrichtom, nekaj pa si jih je prisvojil v interakcijah prek računa z vzdevkom Nob, ki je bil uradni službeni profil za potrebe preiskave Silk Roada. Tretji poizkus izsiljevanja pod imenom Death from Above pa mu ni uspel.

Dodaten konflikt interesov je...

9 komentarjev

Preiskovalca v primeru Silk Road kradla in izsiljevala

Slo-Tech - Dva izmed preiskovalcev primera Silk Road, ki se je končal februarja letos z obsodilno sodbo zoper ustanovitelja strani Rossa Ulbrichta, sta kradla in izsiljevala ter si s tem pridobila več sto tisoč dolarjev protipravne premoženjske koristi, razkriva sveža ovadba. Carl Force iz agencije za boj proti mamilom (DEA) si je z izsiljevanjem Ulbrichta pridobil vsaj 200.000 dolarjev, še približno toliko pa je ukradel iz zamrznjenega računa bitcoinske borze CoinMKT. Shaun Bridges iz Tajne službe je ukradel za 350.000 dolarjev bitcoinov z računov Silk Roada.

Zgodba se bere kot slaba kriminalka. Force je bil agent pri DEA z letno plačo 150.000 dolarjev, med aprilom 2013 in majem 2014 pa je na svoj račun prejel nepojasnjenih 757.000 dolarjev. Interna preiskava je pokazala, da si...

25 komentarjev

Drugi teden sojenja v primeru Silk Road

Ars Technica - V New Yorku se nadaljuje sojenje Rossu Ulbrichtu, ki je obtožen številnih kaznivih dejanj (od proizvodnje in prometa mamil, izsiljevanja do naročanja umorov), ki naj bi jih zagrešil kot ustanovitelj in vodja nezakonite spletne tržnice Silk Road. Medtem ko se prvi teden ukvarjali z vprašanje, ali je bil Ulbricht res skrbnik strani, so ta teden dokazovali, kako so ga identificirali in kaj je počel kot vodja strani.

Ponovno se je izkazalo, da so ljudje površni. Medtem ko je bil Silk Road varno skrit na anonimnem Toru, so Ulbrichta odkrili z enostavnim iskanjem po Googlu. Silk Road se je pač morala oglaševati tudi na navadnem delu interneta, da je sploh kdo prispel tja. In tako je agent ameriške davčne uprave pri iskanju...

2 komentarja

Živahno dogajanje na sojenju v primeru Silk Road

Ars Technica - V New Yorku se nadaljuje sojenje Rossu Ulbrichtu, ki je obtožen kaznivih dejanj preprodaje mamil, izsiljevanja in naročanja umorov v času, ko je vodil ilegalno spletno borzo Silk Road. V prvem tednu sojenja je obramba skušala opozoriti na relativnost dokazov o identiteti skrbnika strani z vzdevkom Dread Pirate Roberts (DPR) z izpostavljanjem, da niti agent na primeru nekaj časa ni vedel, koga bi sumil, in je sumil napačnega človeka.

Sreda je minila v pregovarjanju, izvajanje katerih dokazov bo sodnica Katherine Forrest dopustila. Obramba namreč zatrjuje, da je povsem mogoče, da je DPR kdo drug in ne Ulbricht. Največkrat so omenili ime lastnika nekdanje bitcoinske borze Mt.Gox Marka Karpelesa, ki je bil dejansko nekaj časa tarča preiskave, a so jo potem...

4 komentarji

Začelo se je sojenje v primeru Silk Road, obtoženi priznal postavitev strani

Slo-Tech - V New Yorku se je začelo sojenje 30-letnemu Rossu Ulbrichtu, ki ga bremenijo več hudih kaznivih dejanj v zvezi s preprodajo prepovedanih mamil, izsiljevanja, vodenja hudodelske združbe in naročanja umorov, ki naj bi zagrešil kot ustanovitelj in skrbnik spletne strani Silk Road. Ulbricht, ki so ga aretirali oktobra 2013 ob zaprtju spletne strani, vse obtožbe zavrača, ne zanika pa vzpostavitve spletne strani. Trdi, da so mu vse skupaj podtaknili resnični storilci. Pred stavbo sodišča je bila tudi manjša skupina Ulbrichtovih podpornikov.

Spomnimo, da so Ulbrichta aretirali oktobra 2013 v javni knjižnici med klepetom po internetu na svojem prenosniku. Kmalu je FBI povedal, da gre za osumljenca v primeru spletne strani Silk...

0 komentarjev

FBI v primeru Silk Road zasegel rekordno količino bitcoinov

Mladenič, ki je ustanovil največjo stran za prodajo mamil na internetu, je zaslužil 80 milijonov dolarjev.

vir: Forbes
Forbes - FBI je zasegel 144.000 bitcoinov, ki so po trenutnem tečaju vredni okrog 20 milijonov evrov, kar je največji zaseg katerekoli elektronske valute v zgodovini. Najverjetneje gre za denar, ki je bil v lasti Rossa Ulbrichta, ustanovitelja in upravljavca spletne strani Silk Road, kjer so se preprodajali prepovedane snovi in predmeti. FBI je zasežene novce prenesel na svoj račun oziroma v svojo bitcoinsko denarnico.

Kako so dobili podatke o naslovu denarnice, kjer je imel Ulbricht shranjene bitcoine, in šifrirni ključ za njihovo zaplembo, niso razkrili. Glede na sodelovanje enega izmed glavnih prodajalcev na strani s policijo, FBI verjetno ni imel težav pri razvozlavanju poti denarja. To je že drugi veliki zaseg bitcoinov, ki so povezani s Silk Roadom, saj so pretekli mesec ob...

14 komentarjev

FBI aretiral ustanovitelja Silk Roada in zasegel tri milijone evrov

BBC - Ameriški FBI je včeraj aretiral 29-letnega Rossa Williama Ulbrichta iz San Francisca. Diplomant fizike si je današnjo omembo na vseh medijih zaslužil s svojo spletno stranjo, ki jo je FBI prav tako zaprl. Ulbricht je vodil zloglasno Silk Road.

Silk Road je bila spletna stran, ki je kot Ebay za snovi, katerih promet in posest sta z zakonom prepovedana, delovala od februarja 2011. V Silk Road se je bilo mogoče povezati le prek anonimnega omrežja Tor ob poznavanju natančnega naslova strani, zaradi česar stran ni bila dostopna običajnim uporabnikom interneta. Pravimo, da je pripadala tako imenovanemu globokem spletu (deep web), kjer so strani, ki jih ni mogoče doseči z običajnimi iskalniki. Gre za ogromno omrežje, saj raziskovalci ocenjujejo, da je za...

71 komentarjev