» »

Kako nastaviti parametre na toplotni črpalki?

Kako nastaviti parametre na toplotni črpalki?

banko22 ::

Imam toplotno črpalko znamke Orca brez zalogovnika za ogrevanje radiatorjev in sanitarne vode. Nastavitve bi rad nastavil tako, da bo čim bolj funkcionalno in seveda tudi čim ceneje.

Pri nastavljenih parametrih za ogrevanje sanitarne vode mi nastavitve zadoščajo, ne vem pa če je vse skupaj optimalno. Max temperaturo sem nastavil na 38° C min pa pustil na 15° C. Ogrevanje deluje 24 ur na dan.

Radiatorjev še nisem vklopil, jih bom pa vse dal na stopnjo 5. Ne vem, na koliko bi nastavil max oziroma min temperaturo toplotna črpalke. Predvideval sem, da bi bila max recimo 35 min pa 25. Hiša je sicer montažna, vendar na novo izolirana s 15 cm. Glede nastavljanja krivulj nimam pojma za kaj zakaj bi se odločil. Vklopil bom 24-urni režim. V kolikor bo premalo toplo seveda lahko temperaturo dvignem za kakšnih 5 stopinj in tako dalje.

Kaj mi svetujete?

telexdell ::

Očitno je hiša starejša in si jo že ogreval z drugim energentom. Na koliko °C si pa prej spuščal vodo v radiatorje? Pa kako ti je prej delalo ogrevanje- ali non stop ali kampanjsko? TČ ni noben čudežen stroj, kateri bi delal kaj drugače kot npr, kotel na olje. S toplo vodo moraš v prostore dovesti povsem enako toplotno energijo. To pa lahko dosežeš tako, da kratek čas dovajaš bolj toplo vodo ali daljši čas bolj manj toplo. Da pa boš krivuljo ustrezno nastavil boš pa potreboval najmnaj kurilno sezono in pol.

Sam ima tudi radiatorje pa mi krivulja dela tako, da mi pri +12°C pošilja vodo 30°C in pri -15°C vodo s 50 °C. TČ deluje non stop. Tvoje temperature so bolj za talno gretje ali močno predimenzionirane (faktor 3x in več) radiatorje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Hudobec82 ::

Jst mam sicer peč na drva, ampak zalogovnika pri toplotni ne rabiš. Sm skor ziher. Zalogovnik rabiš pri kurjenju drv, ker jih namečeš celo šajtrgo notr in ti v 2h urah pogorijo in sprostijo ogromno toplote. Ta toplota potem tipično segreje kake 2000 litrov vode v zalogovniku, ki potem lepo kroži po bajti kak dan, dva ali tri.

Tut to glede stopenj na radiatorju. To je temperaturni ventil in stopnja odgovarja temperaturi ob kateri se zapre. recimo 1=18.C. 2=20.C,..itd. Samo ti maš te ventile še od prej, ko si kuru na drva ali olje. Zdej jih pa ne rabiš več, ker maš najbrž nekje v prostoru termostat, ki ti vse regulira. Tako da mirno jih pustiš do konca odprte in na centralnem termostatu štelaš temperaturo.

DamijanD ::

vsekakor ni smiselno imeti v ogrevalnem krogu temperature, ki je manjša od želene temperature prostora (torej min 15°c nima nekega smisla)

telexdell ::

Imam sistem s 300 l zalogovnikom in pa 300 l bojlerjem s sanitarno vodo. Če imaš novejše radiatorje v katerih je relativno malo vodo se ti med defrosti zelo ohladijo. Posledica je manjše bivalbno udobje in razni šumi in poko v sistemu ogrevanja. Zato je pri raditorjih zalogovnik bolj kot ne nujen. Je pa lahko za faktor 5 manjši kot pri kurjenju z drvmi.
Pri toplotni črpalki se štela temperaturo glede na zunanji senzor, notranji je zgolj za manjše korekcije. Pa še to le pri ogrevanju z radiatorji. Termostaski ventili pa služijo za fino regulacijo le če želimo nek prostor hladnejši. Drugje je treba glave pobrati z raduiatrorjev- zgolj postavitev na max ni dovolj!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: telexdell ()

banko22 ::

Centralno imam letos sploh prvič. Prej sem imel ogrevanje na termoakumulacijske peči in en kamin na drva brez centralne seveda. Hiša je stara 60 let je pa sedaj kar dobro izolirana.

Senzor zunanje temperature je namontiran na toplotni črpalki, v notranjosti pa imam prav tako zgolj senzor. Temperature nastavljam direktno na enoti toplotne črpalke oziroma na portalu.

Pri nas bodo temperature danes ponoči padle na okoli 10 stopinj čas dan pa bo od 15 do 17 naslednji teden pa že okoli 20. Sedaj nisem ogreval še nič pa je v hiši 21 stopinj.

Predvidevam da bi sedaj lahko nastavil maksimalno temperaturo na 35 in minimalno na 25 pa bi bilo to za september in morda oktober dovolj? Radiatorje bi dal na maksimum za začetek kar v vseh prostorih.

bm1973 ::

Za TČ, sploh pri radiatorjih velja, da je nima smisla izklapljati. Na radiatorja navadne ventile, niti ne termostatskih, in jih do konca odpreti.

Tako voda non stop kroži in pride nazaj v TČ še dovolj topla, da je ni treba preveč ogrevati.

Sam sem se nekaj časa zafrkaval z ogrevanjem, zdaj mi laufa non stop. Račun (oz. porabljeni kWh) manjši kot prej.

Edino, s čimer se splača pozabavati, je temperatura vode, ki jo pošiljaš v sistem.

Poleg tega marsikatera TČ izgubi nastavitve, ko zmanjka elektrike. Ker kretenski štromarji ne znajo vgraditi ene baterije, ki bi ohranila nastavitve za 24 ur...

telexdell ::

bm1973 je izjavil:

Za TČ, sploh pri radiatorjih velja, da je nima smisla izklapljati. Na radiatorja navadne ventile, niti ne termostatskih, in jih do konca odpreti.

Tako voda non stop kroži in pride nazaj v TČ še dovolj topla, da je ni treba preveč ogrevati.

Sam sem se nekaj časa zafrkaval z ogrevanjem, zdaj mi laufa non stop. Račun (oz. porabljeni kWh) manjši kot prej.

Edino, s čimer se splača pozabavati, je temperatura vode, ki jo pošiljaš v sistem.

Poleg tega marsikatera TČ izgubi nastavitve, ko zmanjka elektrike. Ker kretenski štromarji ne znajo vgraditi ene baterije, ki bi ohranila nastavitve za 24 ur...

Le kak krš imaš od toplotne črpalke, da si ne zapomni nastavitev, ko zmanjka elektrike? Pa kakšno vezo imajo štromarji z izdelavo toplotnih črpalk in izbiro opreme, katera se bo vanjo vgradila? A po tvoje avtomobile oblikujejo avtomehaniki? Štromar ti priklkjuči toplotno črpalko, avtomehanik pa poprav avto. Tak da, kreteni niso tisti, kateri nudijo usluge ampak mogoče tisti, kateri tak krš kupijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

alekskac ::

Ne poznam več TČ ki ima "Auto restart after power failure", torej da se samodejno ponovno zažene, ko pride spet pod napetost, pa da si ne bi zapomnila parametrov. Še poceni klime ki se znajo zagnat ko štrom pride nazaj, obdržijo nastavitve od takrat ko so nazadnje delovale. To je potem ali zelo stara TČ (v firmi smo imeli eno prastaro Panasonic klimo ki se ni zagnala sama, in niti ni vedla kaj naj dela po izpadu štroma), ali pa je bučka.

DamijanD ::

naša bivša toplotna za SV, ki je imela praktično samo 2 ali 3 nastavitve - si je to že zapomnila, pa bi bila danes stara bistveno čez 20 let


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka katero izbrati (strani: 1 2 3 477 78 79 80 )

Oddelek: Loža
3997613204 (160) trancer01
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1138026 (2491) joez7
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22560998 (25727) Jurij25
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17243359 (17595) feryz
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611903 (8666) gorjanc

Več podobnih tem