» »

Sončna elektrarna z hranilniki

Sončna elektrarna z hranilniki

1
...
3 4
5
»

Fluido ::

hojnikb je izjavil:

In tudi če ti dajo jurja subvencije na kWp, je to se vedno bolj shit, kot letni netmetering in mizerne subvencije, kot so ble takrat...

Remember, v startu mors se vedno krit osnovno ceno instalacije..


Ne, ne drži. Vračilne dobe brez netmeteringa z novimi subvencijami so enake ali celo nižje kot vračilne dobe z netmeteringom 2 leti nazaj (tule na forumu ste se na smrt skregali da v tistem času ni bila pod 10 let). Čekiraj spodnji članek.

Novi izračuni: Doba vračila naložbe v sončno elektrarno brez net meteringa
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

tudi js lahko naresim graf na taksen način, da se moja elektrarna v gradnji plača v roku 2h let... Vsak lahko rise grafe, kaj pokaze pa praksa, je pa nekaj čisto drugega.

To vse temelji na nekih modelskih porabah, cenah elektrike in tipičnih izplenih po mescih. But real world is a bitch..
#brezpodpisa

Fluido ::

tudi js lahko naresim graf na taksen način, da se moja elektrarna v gradnji plača v roku 2h let... Vsak lahko rise grafe, kaj pokaze pa praksa, je pa nekaj čisto drugega.

Dej ne nabijaj, izračune je delal Gen-I, strokovnjaki ki imajo za par magnitud več pojma od tebe, pa brez zamere. Ps: prejektirano je na dananšnje cene elektrike, ker pa vsi vemo da se bodo slej ko prej povečale, bo to vračilno dobo, jasno, še znižalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

izračun je delal strokovnajk, katerga je glavni namen teb prodat elektrarno. Ja, te izračune bomo vzel na sveto, sigurno so točni in korektni, pinky promise!
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Fluido ::

So kar točni, celo malo na pesimistični strani, mi imamo in TČ in hranilnik, vračilna doba je 7,5 let za naš primer.

hojnikb ::

Ps: prejektirano je na dananšnje cene elektrike, ker pa vsi vemo da se bodo slej ko prej povečale, bo to vračilno dobo, jasno, še znižalo.


ni rečeno. Trendi kazejo, da zna it cena elektrika short term kvečjemu dol, ne gor... V resnic ne vemo, ker je vmes lahko se vojna, vesoljni potop ali pa rusi napadejo naso omrezje...

Fluido je izjavil:

So kar točni, celo malo na pesimistični strani, mi imamo in TČ in hranilnik, vračilna doba je 7,5 let za naš primer.


In poleti vas zebe... pozimi pa.... zebe?

Top kek, če nebi investiral v elektrarno bi bla odplačilna doba 0 let, pozim bi blo pa toplo...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Fluido ::

ni rečeno. Trendi kazejo, da zna it cena elektrika short term kvečjemu dol, ne gor... V resnic ne vemo, ker je vmes lahko se vojna, vesoljni potop ali pa rusi napadejo naso omrezje...

Nič ni rečeno 100 %, ampak 95 % šanse je da se bodo cene elektrike na dolgi rok zvišale, če ne drugega že zaradi inflacije. Sicer pa če bo vojna, vesoljni potop, ali bodo rusi napadli naše omrežje bo to cene elektrike ŠE BOLJ povišalo, ne znižalo kot ti očitno misliš. Še 2 leti nazaj so tisti z netmeteringom imeli 10 let vračilno dobe, mi brez netmeteringa jo imamo 7,5 leta, torej še precej bolje.

In poleti vas zebe... pozimi pa.... zebe?

Ne, poleti nam je prijetno hladno, pozimi pa prijetno toplo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

prijetno toplo = 18-19C. Mogoče 20C, k pride kdo na obsik in je uzun sonce:))

Top kek.

In najbol smesno je to, k samo povzemas, kaj se dogaja doma pr mami, sam pa itk nimas niti svojga praga, kaj sele elektrarne... Do as i say, not as i do....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Fluido ::

Spet se motiš o vsem. No nimam časa za tvoje trolanje, pojdi ven iz mamine kleti and touch some grass. Živeli!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

Mi smo travo ze pokosil, thankyouverymuch...

Pejt rajs kaksno offgrid elektrarno postavit, da se mogoče celo kaj naučis..
#brezpodpisa

Fluido ::

Znam, brez skrbi. Touch some grass pomeni da se skidaj z računalnika v naravo.

hojnikb ::

Znas dobro trolat, elektrane nimas pa se ene za sabo... Zato pa pises neumnost, as usual. Mislim da si ti tisti, k rab stik z naravo. Al pa zaprtim oddelkom. Bolj vprasanje za strokovno osebje.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Fluido ::

Trolaš in pišeš neumnosti ti, ne jaz. Ni res, motiš se. Pojdi ven iz mamine kleti and touch some grass. Za na zaprt odelek si pa ti, jst teh težav nimam. Pojdi raje na tisto vaše kmetijo malo mleka kravam pozizat in mal drekca skidat, ti nisi kmet, ampak si navaden kmetavz, ne samo dobesedno, ampak tudi v glavi. Živeli!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

ojdi raje na tisto vaše kmetijo malo mleka kravam pozizat in mal drekca skidat. Živeli!


Bo treba nazalost, da bo mela mestna gamad as yourself kaj za na kroznik dat...
#brezpodpisa

Fluido ::

Ne živim v mestu, ne spadam pod mestno gamad. ;) Magar kar direkt iz vimena, al pa tud iz mamine joške, to se ti pritiče glede na karakter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

hojnikb ::

To me preseneča; z vsemi prihranki od SE bi danes mogu ze met najamnj flet v LJ...odplačan..
#brezpodpisa

Lonsarg ::

hojnikb je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Hja tu nastavne problem, off-grid inverterji so poceni, ampak za off-grid imam problem ko mora bit zadeva dovolj močna da zmore samostojno brez omrežja špice. Vsi poceni off grid inverterji namreč ne znajo kombinirat omrežja in baterije ampak je eno ALI drugo in ne vem če si upam v to da ne bo ven metalo.

Hybrid inverterji so pa precej dražji, jaz ga pod 3k nisem našel za 3 faze.


seveda znajo delat kombinacije. V najslabsem primeru gre inverter v bypass in mas polno moč omrezja. Če pa potrebujes 3 faze, zna pa zadevo kr podrazit. V tem primeru stvar probas resit tako, da tiste stalne in pozresne porabnike (v kolikor ti to napeljava dovoljuje -- ničle in taksni heci) prevezes na inverter, ostalo pa pustis. En cirkular ali 3 fazni kompresor pač nebo na letni ravni predstavljal take porabe, da bi mel smisel zarad njega kupovat tko močn inverter..
To da switchajo offgird inverterji med baterijo in omrežjem (avtomatsko bypass) ti nič ne pomaga, ker switchajo zgolj v primeru ko je baterija prazna in NE v primeru ko moč ne zadostuje (vsaj glede na to kar sem raziskoval je pri poceni inverterjih vedno tako, obstajajo pa neki dragi ki tudi znajo kombinirat moč iz obeh virov hkrati). Skratka nujno potrebuješ v offgrid varjanti moč inverterja, ki zmore enako ali več kot je moč glavnega priključka.

Če mi bodo odobrili spremembo iz 3x20A na 1x35A potem bom najbrž vzel 2x OffGrid Growatt 6kW SPF vezana zaporedno za 12kW moči, zato da bosta lahko poganjala celotno moč kadar bo switchano na baterije/SE. V primeru da mi ne odobrijo pa bom najbrž zaradi dragih 3faznih inverterjev iskal rešitve v stilu Anker E1600 Pro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

hojnikb ::

To da switchajo offgird inverterji med baterijo in omrežjem (avtomatsko bypass) ti nič ne pomaga, ker switchajo zgolj v primeru ko je baterija prazna in NE v primeru ko moč ne zadostuje (vsaj glede na to kar sem raziskoval je pri poceni inverterjih vedno tako, obstajajo pa neki dragi ki tudi znajo kombinirat moč iz obeh virov hkrati). Skratka nujno potrebuješ v offgrid varjanti moč inverterja, ki zmore enako ali več kot je moč glavnega priključka.


Kako moč nebi zadostovala? Če si tako poddimenzioniral baterijo, da v nizjih SoC ni sposobna dostavit max moči inverterja, potem je itk vseen kaksn inverter mas...

In ja.. Tudi poceni inverterji znajo kombinirat več virov. Poceni inverterji bp tudi polnejo baterijo iz omrezja, kakor tudi kombinirajo solarno in baterijsko moč, v kolikor recimo solarne energije ni dovolj (recimo v danem trenutku mas 3kW porabe in 2kW solarne moči -- 1kW se vzame iz baterije).
Zakaj bi pa hotu jemat nekaj iz baterije in nekaj iz omrezja (recimo da ni nič sonca) pa res nwm kaksn pomen ma to.

Kar se pa tiče tvoja primera; če gres na 35A varovalko in 1 fazo, potem bi v 99% primerih bp fural tudi tisti poceni 6.2kW inverter.
V tistem %, ko bi fural bojler, indukcijo in se kaksn fen hkrati, bo pač sel tisti inverter v bypass način, dokler poraba ne pade na njegovo nazivno moč.

Ali pa kupis kaj taksnega;
https://www.easun-energy.com/products/s...

Je kr nekaj drazji, ampak v kombinaciji z 1f/35A bi se lepo obesu in nebi rabu nikol it v bypass. On the upside mas se vedno moznost 48V baterij in v tem primeru dobis tudi kaksn rang ali dva bolj kvalitetn inverter pa 2x MPPT input.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Lonsarg ::

Sem neke forume najdel ko ima folk probleme ko tisti 6kW Growatt ven vrze ko ni zmogel, namesto da bi v bypass slo in je nekako konsenz bil da z offgrid inverterji pac hoces, da se izognes tezavam, da je inverter enako mocan kot glavna varovalka.

Skratka prisel sem do zakljucka, da ce hoces sprat z inverterjem ki je manj mocan kot glavna varovalka, da je edina prava izbira grid-tie hibrid.

hojnikb ::

če vzames onga easuna za 900e, pol teh problemov nebos mel. Ker inverter je močnejsi od 35A varovalke.
#brezpodpisa

johnnyyy ::

Lonsarg je izjavil:

Sem neke forume najdel ko ima folk probleme ko tisti 6kW Growatt ven vrze ko ni zmogel, namesto da bi v bypass slo in je nekako konsenz bil da z offgrid inverterji pac hoces, da se izognes tezavam, da je inverter enako mocan kot glavna varovalka.

Če hočeš, da nimaš težav, mora biti inverter močnejši, kot je suma moči priključenih naprav. Iskati neke luknje skozi bypass, je po mojem BV.

Lonsarg je izjavil:

Skratka prisel sem do zakljucka, da ce hoces sprat z inverterjem ki je manj mocan kot glavna varovalka, da je edina prava izbira grid-tie hibrid.

Glavno vprašanje je, zakaj bi "šparal" pri inverterju? Večina all-in-one off-grid inverterjev je namenjena domači uporabi in tako imaš logično postavljen tako moč PV inputa, kot tudi moč outputa. Res bi moral iskati primer, da padeš iz tega ranga.

In ne razumem tvoje logike, da greš varovalke iz 3x20A menjat na 1x35A? Če imaš baterijo, potem si manjšaš varovalko in varčuješ na priključni moči, saj lahko špice napajaš iz baterije. Na 1x16A varovalki ob 80% obremenitvi imaš 3kW iz tega na dan lahko potegneš 70kWh, oz. dobra 2MWh/mesec, kar ni malo.

SambaShare ::

Lonsarg je izjavil:


Hybrid inverterji so pa precej dražji, jaz ga pod 3k nisem našel za 3 faze.


Huh?

https://www.svet-svetil.si/hibridni-asi...

Lonsarg ::

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

johnnyyy ::

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.

Če ne kupuješ sedaj potem je mogoče bolje da še malce počakaš :). Pred 10 leti si imel edino možnost da ekstra kupiš usmernik, regulator, razsmernik in si sam sestaviš. Potem so prišli ti. all-in-one off-grid razsmerniki, kjer si imel vse v eni škatli. No kasneje so prišli običajni razsmerniki katere si priklopil direktno na omrežje. In sedaj so zunaj hibridni razsmerniki, ki so še malce bogi, saj v "backupu" nudijo le napetost na eni fazi. Prej kot slej bodo zunaj sistemi, kjer boš lahko imel "all-in-one" hibridni razsmernik, v pravem pomenu besede.

SambaShare ::

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.


So šle cene močno dol. Tole verjetno napaka: https://www.akumulator.si/izdelek/N12%2... ?

Preglej še inutec-int.com. Poštnina za razsmernik je bila zadnjič 30EUR nekaj.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.


tista hack resitv z ankerji je najslabsa mozna resitev.. dragi inverterji gor ali dol..
#brezpodpisa

hojnikb ::

johnnyyy je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.

Če ne kupuješ sedaj potem je mogoče bolje da še malce počakaš :). Pred 10 leti si imel edino možnost da ekstra kupiš usmernik, regulator, razsmernik in si sam sestaviš. Potem so prišli ti. all-in-one off-grid razsmerniki, kjer si imel vse v eni škatli. No kasneje so prišli običajni razsmerniki katere si priklopil direktno na omrežje. In sedaj so zunaj hibridni razsmerniki, ki so še malce bogi, saj v "backupu" nudijo le napetost na eni fazi. Prej kot slej bodo zunaj sistemi, kjer boš lahko imel "all-in-one" hibridni razsmernik, v pravem pomenu besede.


What? Ze danes vsak spodobn 3ph inverter daje ven 3 faze tudi k ni napajanja. Se zgoraj omenjeni growatt ima to moznost.
#brezpodpisa

joez7 ::

Lonsarg je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Hja tu nastavne problem, off-grid inverterji so poceni, ampak za off-grid imam problem ko mora bit zadeva dovolj močna da zmore samostojno brez omrežja špice. Vsi poceni off grid inverterji namreč ne znajo kombinirat omrežja in baterije ampak je eno ALI drugo in ne vem če si upam v to da ne bo ven metalo.

Hybrid inverterji so pa precej dražji, jaz ga pod 3k nisem našel za 3 faze.


seveda znajo delat kombinacije. V najslabsem primeru gre inverter v bypass in mas polno moč omrezja. Če pa potrebujes 3 faze, zna pa zadevo kr podrazit. V tem primeru stvar probas resit tako, da tiste stalne in pozresne porabnike (v kolikor ti to napeljava dovoljuje -- ničle in taksni heci) prevezes na inverter, ostalo pa pustis. En cirkular ali 3 fazni kompresor pač nebo na letni ravni predstavljal take porabe, da bi mel smisel zarad njega kupovat tko močn inverter..
To da switchajo offgird inverterji med baterijo in omrežjem (avtomatsko bypass) ti nič ne pomaga, ker switchajo zgolj v primeru ko je baterija prazna in NE v primeru ko moč ne zadostuje (vsaj glede na to kar sem raziskoval je pri poceni inverterjih vedno tako, obstajajo pa neki dragi ki tudi znajo kombinirat moč iz obeh virov hkrati). Skratka nujno potrebuješ v offgrid varjanti moč inverterja, ki zmore enako ali več kot je moč glavnega priključka.

Če mi bodo odobrili spremembo iz 3x20A na 1x35A potem bom najbrž vzel 2x OffGrid Growatt 6kW SPF vezana zaporedno za 12kW moči, zato da bosta lahko poganjala celotno moč kadar bo switchano na baterije/SE. V primeru da mi ne odobrijo pa bom najbrž zaradi dragih 3faznih inverterjev iskal rešitve v stilu Anker E1600 Pro.


Za povečanje moči se uporabi "vzporedna" vezava inverterjev, pod pogojem, da se inverterja vidita preko komunikacije in balansirata porabo.
Pri spremembi iz 3x20A na 1x35A boš moral pregledati in po potrebi predelati notranjo inštalacijo. Problem je N (nula) vodnik. Če je bil dimenzioniran za 3f je na 1f preobremenjen - za 36A rabiš 6mm2.

Fluido ::

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.


Tega imamo mi.
https://www.svet-svetil.si/hibridni-pre...

Fluido ::

Nedavni video na to temo:
IT'S BEGUN! The Solar Battery CRASH of 2024

joez7 ::

Fluido je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Hm no očitno sem malo slabo internet prebrskal (nisem si nekaj preveč časa vzel, glede na to da še ne kupujem sedaj). Ja cel point zakaj bi sploh šel na enofazno in/ali na tisto hack rešitev z Anker E1600 je zaradi dragih inverterjev, glede na tele linke ki si jih dal to mal spremeni situacijo.


Tega imamo mi.
https://www.svet-svetil.si/hibridni-pre...


In katero baterijo zraven? glede na to, da rabi ta razsmernik 600V baterijo.

johnnyyy ::

hojnikb je izjavil:

What? Ze danes vsak spodobn 3ph inverter daje ven 3 faze tudi k ni napajanja. Se zgoraj omenjeni growatt ima to moznost.

O zakon. Nazadnje ko sem bolj podrobno gledal te zadeve, še tega ni bilo (ali pa je bilo precej drago). Tako da počasi to prihaja na trg. Kolikor sem na hitro gledal sedaj ponujajo že 12kW hibridne razsmernike. Edino kakšna je lahko max obremenitev po fazah pa ni nikjer navedeno.

hojnikb ::

johnnyyy je izjavil:

hojnikb je izjavil:

What? Ze danes vsak spodobn 3ph inverter daje ven 3 faze tudi k ni napajanja. Se zgoraj omenjeni growatt ima to moznost.

O zakon. Nazadnje ko sem bolj podrobno gledal te zadeve, še tega ni bilo (ali pa je bilo precej drago). Tako da počasi to prihaja na trg. Kolikor sem na hitro gledal sedaj ponujajo že 12kW hibridne razsmernike. Edino kakšna je lahko max obremenitev po fazah pa ni nikjer navedeno.


https://www.deyeinverter.com/product/hy...

deye ponuja do 50kW hibridne inverterje.. Res da pri taksnih močeh pride v igro high voltage baterija, ampak to je pričakovano pr takih močeh.

In ja, ti bolsi ponujao unbalanced output, tko da večji delez te moči lahko dobis tudi samo na eni fazi. Tamanjsi ponujajo recimo 50% moči na eni fazi, tile večji mislim da ne več (ker si omejen s tokom).
#brezpodpisa

johnnyyy ::

hojnikb je izjavil:

https://www.deyeinverter.com/product/hy...

deye ponuja do 50kW hibridne inverterje.. Res da pri taksnih močeh pride v igro high voltage baterija, ampak to je pričakovano pr takih močeh.

In ja, ti bolsi ponujao unbalanced output, tko da večji delez te moči lahko dobis tudi samo na eni fazi. Tamanjsi ponujajo recimo 50% moči na eni fazi, tile večji mislim da ne več (ker si omejen s tokom).

Zakon. Pri teh stvareh se vidi, da je šel razvoj hitro naprej.

Seveda morajo imeti tudi baterije pri takšnih močeh višje napetosti. 48V pri 50kW porabe pomeni 1kA in to ni ravno malo :).

Saj za dom je skoraj najbolj pomembno to, da lahko imaš faze konkretno neenakomerno obremenjene, ter da imaš na eni fazi tudi lahko obešenih nekaj kW.

Jure27 ::

eno vprašanje...

recimo, da bi postavil 10kw panelov in zraven 10kw hranilnik/baterijo... potrebujem soglasje od elektro?

hvala ?

starfotr ::

Lahko postaviš. Priklopit pa ne smeš.

Lonsarg ::

Za do 800W/600W rabis enostavno soglasje za balkonsko, za mocnejso rabis proper soglasje, neodvisno od tega koliko v omrezje oddajas. Ti pa ce ne oddajas ne morejo zavrniti iz razloga da omrezje ne zmore, v tem primeru gledajo le da birokratsko vse ustreza in ja teh birokratskih zadev ki gledajo je ogromno, sem gledal online obrazec, podpis ustreznega monterja itd.

Morda prijavis balkonsko SE pa v praksi montiras mocnejso, saj smo navajeni v Sloveniji mutit :) Seveda z baterijo in limiti da nic ne oddaja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()
1
...
3 4
5
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 430 31 32 33 )

Oddelek: Loža
1641164170 (9938) Fluido
»

solarni paneli na balkon (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25633511 (6445) Karen

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27862663 (33053) BigWhale
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9522845 (16003) hruske

Več podobnih tem