» »

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik

««
33 / 33
»
»»

Lonsarg ::

V bistvu sploh ne gre za streho ampak pergolo na terasi, kjer bi rad imel SE (streha je skupna lastnina in odpade). Bi moral pergolo kar visoko dvignit da bi lahko proti jugu z nosilci obrnil.

Problem je tudi da imam zeljo cimvec predimenzionirat (racunica kaze da bo 2/3 investicije itak inverter in baterije in bi bilo skoda ne predimenzionirat, ko pa so paneli prakticno zastonj). Po drugi strani mi pa prevec m2 prevec sence naredi, tak da se bo zena vkljucla v debato koliko sence mi dovoli naredit :)

Skratka v vsakem primeru bo kompromis, sam mora bit tak kompromis da v obdobju 10 let pridem na nulo, drugace ne grem v to. Morda pocakam se par let na padec cen baterij in tut finance bodo lazje cez par let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Fluido ::

Lonsarg je izjavil:

Forum ima drug format, ti ne pises ravno temu forumu primerno, ampak pastas long blog content v forum post. Ajde ce bi imeli Reddit-style forum z votingom in hierarhijo komentarjev, potem bi se slo. Ker pa je slo-tech flat forum pa drugega kot short posti nekaj stavkov ni lih primeren format.

Drgac pa marsikdo te kritizira zaradi napihovanja/pretiravanja, ne nujno zato ker bi bil proti SE. Jaz sem recimo zelo za SE, mi gre pa vseeno na jetra da spilamo subvencije, monterji SE pa tolcejo preverjeno 200-300% marze. Skratka zadeva bi komot bila brez dviga cen ponudnikov tudi brez subvencij, le marse morajo malo pasti.

No ce bom jaz imel kdaj SE jo bom itak v samogradnji, sam se ne vem ce se mi bo izslo, ker bo terasa kjer bi jo lahko imel na severu in bo mal tezko kak optimalen naklon nastimat (nekak bi vzhod/zahod kombiniral).


Drugače pa če smo pošteni, 99 % kritiziranja je s strani tistih ki so zaradi nekega čudnega neraconalnega razloga proti solarnim elektrarnam /električnim avtomobilom / toplotnim črpalkam, skratka proti vsemu kar je novo (očitno imajo pač tako delovanje možganov, nazadnjaško). Vprašanje koliko od njih je desničarskih trolov (morda celo plačanih za to), občasno za zabavo gledam novo24 oddajo Faktor in se ne morem načudit kolk kretenizmov glede sončnih elektrarn in električnim avtomobilov uspejo skupaj spravit, prav neverjetno.:)) Vprašanje je zdej samo a lažejo nalašč ali pa res ne vejo (torej lažejo ponesreči). Hmm, nagibam se k prvemu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Jaz imam ne eno, ampak 2 elektrarni, 2 toplotni črpalki, tretja bo kmalu, kup klim, električni avto, ti nimaš razen električnega skiroja ničesar. Kar kao imaš, ima foter in mama, nisi ti plačal niti ne boš profitiral s tem, in vseeno pravim da v glavnem kvasiš neumnosti. Kot rečeno s pretiravanjem.
Vse to se načeloma splača, treba pa it s pametjo v to, v pravi meri itd.

DamijanD ::

Lep primer pretiravanja: pišeš, da cena baterij pada in da bodo kmalu po 8-10$ / kWh - upam, da bodo res kdaj. Napisal si pa kot da bo to mogoče že avgusta. Ker to bi pomenilo, da bi en standardni pack za hišo (10kWh) bil 100$, ne pa par 1000$, kot je trenutno. Enako bi cena EVjev morala pasti za konkretnih nekaj tisočakov - saj bi cela baterija bila samo 1000$ - torej pri ceni celega avta praktično zanemarljiv strošek.

c3p0 ::

>> 8-10$ / kWh

Kje so to napovedali? O magičnih baterijah berem sicer že od 90s, napredek je pa v resnici precej počasen.

Utk ::

Aja, takrat ko si imel 200 evrov plače?

Slej ko prej boste fasali nase vso škodo, ki jo delate v omrežju.

Prej bo odplačana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

Kdaj se je pa začela tvoja?

Utk ::

Aha. Čez 10 let mi bojo še za nazaj zaračunali štrom?
Ne, ne bojo. Še zmeraj ga bom imel bistveno cenejše od tebe, niti ne bo zate nič cenejši kot danes.

Utk ::

Bo pa takih izpadov še veliko v naslednjih letih. Ko bo folk vidu kako se nekateri grejejo in vozijo zastonj, oni pa dobivajo 250 evrske položnice. Manem si roke...

kriptobog ::

Utk je izjavil:

Bo pa takih izpadov še veliko v naslednjih letih. Ko bo folk vidu kako se nekateri grejejo in vozijo zastonj, oni pa dobivajo 250 evrske položnice. Manem si roke...


Pri meni sosedje ze vihajo nos. Pa sem jim rekel novembra da naj vlozijo vlogo za soglasjo... :))

gort ::

Za vse zamudnike, menda so sedaj rekordne subvencije, 2024, ni pa letnega obracunavanja...

Ce ne bi cakali res do zadnjega, bi ze imeli soncno elektrarno odplacano, sploh glede na dvig cene elektrike zadnjih nekaj let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Fluido ::

DamijanD je izjavil:

Lep primer pretiravanja: pišeš, da cena baterij pada in da bodo kmalu po 8-10$ / kWh - upam, da bodo res kdaj. Napisal si pa kot da bo to mogoče že avgusta. Ker to bi pomenilo, da bi en standardni pack za hišo (10kWh) bil 100$, ne pa par 1000$, kot je trenutno. Enako bi cena EVjev morala pasti za konkretnih nekaj tisočakov - saj bi cela baterija bila samo 1000$ - torej pri ceni celega avta praktično zanemarljiv strošek.


Lep primer pretiravanja: pišeš, da cena baterij pada in da bodo kmalu po 8-10$ / kWh - upam, da bodo res kdaj.

Si ti sploh prebral članek, ki sem ga prilepil?! OČITNO NE! Tam jasno piše da projekcije kažejo točno to, ni bilo prav nobenega pretiravanja! Na ti bom pomagal pri iskanju linka in ga prilepiš še enkrat, prosim da sedaj prebereš članek in če se le da v celoti:
Svinjsko poceni
https://zaensvet.si/svinjsko-poceni/

Napisal si pa kot da bo to mogoče že avgusta.

Ni res, nisem tega napisal.

Utk je izjavil:

Jaz imam ne eno, ampak 2 elektrarni, 2 toplotni črpalki, tretja bo kmalu, kup klim, električni avto, ti nimaš razen električnega skiroja ničesar. Kar kao imaš, ima foter in mama, nisi ti plačal niti ne boš profitiral s tem, in vseeno pravim da v glavnem kvasiš neumnosti. Kot rečeno s pretiravanjem.
Vse to se načeloma splača, treba pa it s pametjo v to, v pravi meri itd.


Motiš se o meni. To kar nabijaš je le PROJEKCIJA tvoje lastne realnosti. Projekcija =obrambni mehanizem.

Ker to bi pomenilo, da bi en standardni pack za hišo (10kWh) bil 100$, ne pa par 1000$, kot je trenutno.

Nove LFP celice se da kupit po okrog 60 EUR na kWh. Glej Nkon.nl.

c3p0 je izjavil:

>> 8-10$ / kWh

Kje so to napovedali? O magičnih baterijah berem sicer že od 90s, napredek je pa v resnici precej počasen.


Preberi članek iz začetka tega posta (prvotno objavljenem že na prejšnji strani te teme), tam vse piše. Sicer pa, cena litijonskih baterij je v samo 10 letih padla za skoraj 10 krat (spodnji graf):


V 3 desetletjih 98 % padec cen:
https://www.economist.com/graphic-detai...


The price of batteries has declined by 97% in the last three decades
https://ourworldindata.org/battery-pric...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Gledam malo napovedi cen baterij v prihodnosti, pred par leti so napovedovali da bo leta 2026 cena padla pod 100 dolarjev na kWh. Realnost je pa taka, da je že sedaj cena 53 dolarjev na kitajskem (v Evropi za maloserijsko prodajo, konkretno nkon.nl pa ranga 60 EUR na kWh, za veleprodajo pa še nižje). Za 2030 so napovedali večjo ceno kot je danes, realnost je vsaj 6 let pred napovedmi:
https://www.eai.in/blog/2018/12/cost-of...


Vir za $53 na kWh za LFP celice danes:
https://about.bnef.com/electric-vehicle...

Cene baterij noro padajo, precej bolj kot so še pred par leti kazale optimistične napovedi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Graf kaže cene do 2018. Leto 2024: 53 dolarjev na kWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

DamijanD ::

Fluido je izjavil:


Napisal si pa kot da bo to mogoče že avgusta.

Ni res, nisem tega napisal.


Saj nisem napisal, da SI napisal, da bo avgusta. Napisal sem, da stvari napišeš na tak zagnan/navdušujoč/optimističen način kot da bo to zdaj zdaj. Pa mene kot potrošnika ne zanima cena celice za DYI ampak recimo koliko je razlike v ceni pri 40 in 60 kWh bateriji v avtu - to pocenitev čakamo laiki...

kow ::

Fluido je izjavil:

Graf kaže cene do 2018. Leto 2024: 53 dolarjev na kWh.


Cena ne more pasti pod materialne stroske in proizvodne stroske. Ce nas hoces prepricati, da bodo sle cene se naprej hitro navzdol, nam razlozi sledece:
Koliko stanejo posamezne komponente LFP (najcenejsa litijeva tehnologija) celice:
- katoda
- anoda
- separator
- elektrolit ipd.

Kateri materiali oz. surovine so notri, in kaksna je danes njihova cena. Narediti stroskovni model produkta v industriji ni enostavno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Fluido ::

kow je izjavil:

Fluido je izjavil:

Graf kaže cene do 2018. Leto 2024: 53 dolarjev na kWh.


Cena ne more pasti pod materialne stroske in proizvodne stroske. Ce nas hoces prepricati, da bodo sle cene se naprej hitro navzdol, nam razlozi sledece:
Koliko stanejo posamezne komponente LFP (najcenejsa litijeva tehnologija) celice:
- katoda
- anoda
- separator
- elektrolit ipd.

Kateri materiali oz. surovine so notri, in kaksna je danes njihova cena. Narediti stroskovni model produkta v industriji ni enostavno.


Replika kakršno si napisal mi daje vedeti da članka nisi prebral. Celotno drugo poglavje je namenjeno samo izračunom materialnih stroškov, če bi na link vsaj kliknil, potem ni šanse da bi falil. V članku se za LFP baterije omenja $11 materialnih stroškov na kWh, za natrijeve baterije pa nekaj dolarjev na kWh materialnih stroškov. Moram rečt da si me razočaral, brez zamere, ampak glede na to da po navadi daješ smiselne replike, sem od tebe pričakoval več.

Citati iz članka:
"In potem sem pogledal surovine: železo in fosfat sta manj kot 20 centov na kWh. Enako velja za ogljik za anodo. V teoriji bi lahko katodni in anodni materiali kar naenkrat postali nižji od enega dolarja na kWh! Kar naenkrat litij predstavlja 90 % stroškov surovin, vendar bi ti stroški znašali le 11 $/kWh ali tako."

"Toda zdaj je čas za natrij. Pri LFP baterijah stroški surovin prevladujejo zaradi litija, medtem ko je cena natrija približno 30-krat manjša. Posledica bi bili stroški surovin za katodo in anodo, ki bi spet padli na približno 1 USD/kWh! In gostota energije je precej dobra. Natrij je že pri 160 Wh/kg, kar bi npr. pomenilo, da baterija s 60 kWh še vedno tehta manj kot 400 kg na ravni celice.

Ekstrapolacija krivulje učenja torej daje 8 USD/kWh leta 2030, medtem ko bi materialni stroški lahko dosegli nekaj dolarjev na kWh. In to ni niti govora o npr. litij-žveplovih baterijah, ki bi stale prav tako malo, a bi bile tudi izjemno lahke."

Link do članka sem že 2x objavil, če boš imel kljub temu težave z iskanjem pa povej in ga bom objavil še tretjič.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

fikus_ ::

Inzenir, prilepi anonimiziran račun za elektriko, da vidimo, kje si pihnil mimo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Fluido ::

fikus_ je izjavil:

Inzenir, prilepi anonimiziran račun za elektriko, da vidimo, kje si pihnil mimo.


Nikjer nisem pihnil mimo, še ni pol leta mimo, pa je poraba že preko 8 MWh, če to pomnožiš krat 2 (ker smo pač na polovici leta), to pomeni 16 MWh letne porabe. Pa začetek poletja sploh ni bil kaj dosti vroč, tako da glavnina hlajenja še pride, plus sušenje sadja jeseni bo tudi naneslo precej. Končna poraba bo nekje 17 ali 18 MWh.

fikus_ ::

Prilepi račun! Ostalo je samo nabijanje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Fluido ::

Izvoli podatke, ni še pol leta naokoli, poraba pa je že preko 8 MWh (piše ti na sliki na desni strani poleg modrega stolpca). Torej krat 2 za drugo polovico leta pride 16 MWh. Ker pa bo v drugi polovici leta več hlajenja plus še sušenje sadja jeseni bo ranga 17 do 18 MWh, morda celo kaj več. Procent samooskrbe je 83,56 % (spet ti piše na sliki), glede na to da smo na polovici leta in se samo zrcali bo približno tak tudi konec leta (verjetno bo še večji, ker kot pravim, predvidevam da bo to polovico poletja bolj vroče, s tem več potrebe po hlajenju, plus nekaj bo še sušenje domačega sadja jeseni).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

DamijanD ::

Meni se drugače zdi, da je poraba v prvi polovici leta večja (če se ogrevaš s pomočjo elektrike) - januar in februar sta najhladnejša.

Utk ::

Lej, v normalnih hišah je tako, ampak pri teh, ki so malo ku-ku, je pa drugače...
Sej vidiš, da je poraba najbolj odvisna od proizvodnje, ne pa od meseca.

Fluido ::

DamijanD je izjavil:

Meni se drugače zdi, da je poraba v prvi polovici leta večja (če se ogrevaš s pomočjo elektrike) - januar in februar sta najhladnejša.


Pri nas je približno podobno, računaj še na sušenje sadnja, ki bo tudi nekaj naneslo. Procent samosokrbe bom še enkrat objavil konec leta, ko bodo znani podatki. Ampak če bi mogel stavit bi rekel da bo sugurno preko 80 %, verjetno pa blizu 85 %.

Utk je izjavil:

Lej, v normalnih hišah je tako, ampak pri teh, ki so malo ku-ku, je pa drugače...
Sej vidiš, da je poraba najbolj odvisna od proizvodnje, ne pa od meseca.


Ku ku nismo mi, kuku je tisti ki je tako trd da ne zna malenkost prilagodit svojih navad. Kot pravim voda za tuširanje je čist enak topla ne glede na to ali je bila segrevana čez dan, ali pa bi bila segrevana ponoči. S tem da če bi jo segrevali ponoči bi vlekli elektriko iz omrežja, ker pa jo čez dan, jo vlečemo direktno iz sončne elektrarne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Ja...se pač tuširaš maja namesto marca, res ne vem v čem je problem.

Fluido ::

Ti kar trolaj, se ti vidi da si fovš tako da si kar plav. Boš kmal fasal kakšen dodaten na netmetering, tako kot že sedaj zaračunava Suncontract pa boš mel, pri nas te nevarnosti ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Ti lepiš grafe, kjer se vidi, da je poraba maja večja kot februarja, in trdiš, da se nič kaj dost strašno ne prilagajate, jaz pa trolam. LOL.

Fluido ::

Tolk kot je je UTK, podatki so direkt iz Huawejeve aplikacije za sončno elektrarno. V manj kot pol leta 1620 EUR profita.


Kolk že ima Suncontract dnevni dodatek za netmetengeraše? A ni bilo nekaj okrog 2 EUR dnevno? To je 60 EUR na mesec..Letno to pride 730 EUR manj profita. Pri nas netmeteringa ni, torej te nevarnosti ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

fikus_ ::

Fluido, racun za elektriko, ne neke grafe.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Fluido ::

fikus_ je izjavil:

Fluido, racun za elektriko, ne neke grafe.


To so grafi porabe elektrike, klikni na sliko in prizumiraj, ne more bit tako težko no (naj ti pomagam, domnevam da si star in verjetno ne preveč vešč računalniške tehnologije, najprej klikni na sliko da se odpre nova stran, nato desni klik na sliko, ter "odpri v novem zavihku", klikni na ta zavihek in še enkrat klikni na sliko da se prikaže v polni ločljivosti). Poračun od lani pa ne vem kje mam, sem na hitro pogledal pa ga nisem našel, verjetno je že v smeteh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Evo za tiste z netmeteringom pri Suncontractu (kmalu lahko pri vseh):

" Citat smo povzeli po njihovem na spletu objavljenem ceniku za paket Samooskrba 2024 - februar. Lastnik desetkilovatne male sončne elektrarne bi za kritje stroškov odstopanj dnevno plačeval 1,82 evra, kar znese slabih 55 evrov na mesec oziroma dobrih 655 evrov na leto. "
https://evsvet.eu/viewtopic.php?t=1462&...

Torej nekje tretjino letnega profita bodo vzeli pri tistih ki imajo netmetering. Mi ga nimamo, tako da ni težave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Zanimivo je kaj so vse ljudje delali da so prihranili 5 EUR pred podražitvami goriva: nekateri tudi dobesedno stali 2 uri v koloni pred črpalko. In nekateri tule trdijo da jim kar naenkrat nekaj 100 kratnik tega zneska pa nič ne pomeni, veš de.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

pumaxx ::

Fluido je izjavil:

Izvoli podatke, ni še pol leta naokoli, poraba pa je že preko 8 MWh (piše ti na sliki na desni strani poleg modrega stolpca). Torej krat 2 za drugo polovico leta pride 16 MWh. Ker pa bo v drugi polovici leta več hlajenja plus še sušenje sadja jeseni bo ranga 17 do 18 MWh, morda celo kaj več. Procent samooskrbe je 83,56 % (spet ti piše na sliki), glede na to da smo na polovici leta in se samo zrcali bo približno tak tudi konec leta (verjetno bo še večji, ker kot pravim, predvidevam da bo to polovico poletja bolj vroče, s tem več potrebe po hlajenju, plus nekaj bo še sušenje domačega sadja jeseni).


Nisem spremljal od začetka, kot zgleda iz grafov se ne grejete na elektriko? Poraba junija je večja kot februarja.

Fluido ::

Se grejemo na TČ (ne direktno na elektriko), je pa zato druge porabe več poleti (več je treba prat in sušit cunj, 3 skrinje več porabijo ker so v garaži kjer je poleti zelo vroče, večkrat se speče kakšno pecivo, tudi tuširanja je več ipd.). Sicer poraba januarja je bila 1600 kWh, maja ko se ni hladilo pa 1200 kWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()
««
33 / 33
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj so baterijski hranilniki prava stvar (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
27364698 (12436) kow
»

Norvežani bodo že prihodnje leto kupovali le še električne avtomobile (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
68158258 (38098) gruntfürmich
»

V ZDA prvikrat po letu 1880 obnovljivi viri energije prehiteli premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
438762 (6323) Leif

Več podobnih tem