» »

Komplikacija z optiko

Komplikacija z optiko

«
1
2 3

Grizzly ::

V stanovanju sem si omislil imeti A1 optiko (prejšnji lastnik je uporabljal T2). Preko spletne strani A1 sem stopil v stik z njihovim svetovalcem (preko chata) in mu poslal tako sliko konektorja optičnega kabla kakor tudi točen naslov stanovanja. Preveril je priključek na lokaciji in zagotovil, da naj ne bi bilo težav, saj je optično omrežje od Telekoma. Sliko konektorja sem pokazal tudi prodajniku ob podpisu pogodbe in tudi ta je potrdil, da gre za standardni konektor.

Mineta 2 tedna in A1 tehnik pride k meni priklopit opremo. Komplikacije - opreme ne more priklopiti na konektor mojega optičnega kabla. Menda mora priti nekdo s Telekoma (ali od ne-vem-kod), da bo iz doze napeljal pravi kabel in šele potem se lahko priklopi A1 oprema. Preden se bodo gospodje zvrstili na mojem naslovu, bosta milila še vsaj 2 tedna.

Kaj je to zaena politika??? Omrežje od enega, kabel od drugega, konektor od tretjega... WTF??? Prvič rihtam optiko, ampak vidim, da je to kar nekaj. Pričakoval sem neko vtičnico na steni, kamor bom priklopil kabel od usmerjevalnika in to je to. Zakaj ni to urejeno kot pri elektriki, kjer so vtičnice enake, ne glede na to ali imaš Elektro Ljubljana, Elektro Celje, GEN-I, E3 iz Nove Gorice ali pa si popolnoma samooskrben? Torej, če bo čez 2 leti A1 šel v k***c in ga bom želel zamenjati z Telemachom, bom ponovno moral vleči nek tretji kabel od ne-vem-kod?

Han ::

Zgrešil si oddelek...

https://slo-tech.com/forum/15

Če boš na netu prek A1 čez dva tedna, bo še hitro. :P

Grizzly ::

Han je izjavil:

Zgrešil si oddelek...

https://slo-tech.com/forum/15

Če boš na netu prek A1 čez dva tedna, bo še hitro. :P


Pardon - naj nekdo prestavi temo v primeren oddelek.

Še zmeraj pa potrebujem malo pojasnila. Vsakokrat ko bom migriral k drugemu operaterju, bom moral dati čez celo proceduro in zamenjati ne-vem-kaj, da bom lahko v omrežje priklopil opremo?

Han ::

Ni nujno, odvisno od opreme in fleksibilnosti oziroma iznajdljivosti osebja. Verjetno obstaja za priklop ustrezen adapter... TELEkom optiko ureja GVO.

matobeli ::

Seveda so adapterji, men so pri T2 menal modem na novejši model in je imel serviser lepo en pretvornik sabo.

Pa glih ene dva standarda sta najbolj pogosta, en starejši in en novejši.

gregor_m ::

Jaz bi rekel, da imas na naslovu, dva locena opticna omrezja. T2 ima svoje omrezje, ki ga ne daje drugemu operaterju v najem. Torej A1 se ne more prikljuciti na to optiko, ki jo imas ti v stanovanju .

A1 prakticno nima svojega opticnega omrezja in najame telekomovo optiko, ki jo do sedaj v stanovanju se nisi imel in ti jo mora GVO se napeljat. Ko to uredijo bo lahko A1 prikljucil svojo opremo.

pixelzgaming ::

Točno tako je kot je napisal Gregor zgoraj. Samo kabel v stanovanje ni dovolj, GVO uredi kablovje in konektorje, TS ti mora namontirat še svoj ZTE ONT, A1 pa ti je že tako prinesel vso opremo. Taki časi priklopa 2-4 tedne pa so standardni. Priklopi in dostopi pa so kar so, T2 pač ne pusti drugih na svoje omrežje, kot to dopušča TS.

In še odgovor za Telemach - bo potrebno vlečt drug kabel, ker uporaljajo kabelski dostop.
Komp: 2600X | 16GB DDR4 | 500GB NVMe | 10 + 10 + 6 + 4 TB HDD | GTX 1060 6GB
Telefon: S23 Ultra
Avto: Megane MK4 GTLine

Jure14 ::

pixelzgaming je izjavil:

... T2 pač ne pusti drugih na svoje omrežje, kot to dopušča TS.
...

Telekom najraje nebi dopuščal, ampak mora, po zakonu, ker so prevladujoči operater (al nekaj takega).

Lonsarg ::

Prevec je teh operaterjev ja in se potrojuje omrezja, samo zato ker nocenjo generalno resit kot so elektriko.

A1/T-2/Telemach imajo ponekod svojo optiko, drugod najemajo Telekomovo, spet drugje najemajo od OSO.

Se najmanj problemov imas ce zivis v rovtah kjer je samo eno omrezje (Telekom ali OŠO) in lahko zelo enostavno menjavas operaterje brez podvajanja vodov/doz do hise.

Jaz imam sedaj vse 3 omrezja napeljana, torej 3 doze v stanovanju in lahko menjavam operaterje. Ampak ja, je trajalo. Je pa res da nisem med menjavanjem bil brez ker sem seveda prejsnega skenslal sele po tem ko je novi bil uspesno priklopljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Prej so na t2 najbrž uporabljali milana in posledično SC konektor.

Sedaj pa imaš verjetno potrebo po LC. Ali pa seveda obratno, so imeli innboxa in SFP ter LC. Dosti možnosti tu ni.

Zelen je APC, moder je UPC. Moder je ravno rezan. Zelen je rezan pod kotom.

Torej 100 % rabiš optično vrvico SC-LC in ustrezen adapter. Konektor ustrezne barve.

Vse skupaj stane kot 2 kavi. To priskrbi operater.


Mislim, kaki problemi človeštva v letu 2023 :))

In če že omenjaš elektriko, tam je šele nešteto različnih priklopov. Tudi elektro sistemov imamo ogromno različnih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Lonsarg ::

Ma priklopi in adapterji niso problem, problem so fizicni duplicirana celotna opticna omrezja in to celo do his/stanovanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

delavec44 ::

pixelzgaming je izjavil:

Točno tako je kot je napisal Gregor zgoraj. Samo kabel v stanovanje ni dovolj, GVO uredi kablovje in konektorje, TS ti mora namontirat še svoj ZTE ONT, A1 pa ti je že tako prinesel vso opremo. Taki časi priklopa 2-4 tedne pa so standardni. Priklopi in dostopi pa so kar so, T2 pač ne pusti drugih na svoje omrežje, kot to dopušča TS.

In še odgovor za Telemach - bo potrebno vlečt drug kabel, ker uporaljajo kabelski dostop.


Telemach dela tudi na optiki. Svoji in T1.

Ganon ::

Normalen postopek. GPON? Iz doze gre optični kabel v Telekomov ONT (optični pretvornik), šele nato se nanj priklopi A1 modem. Pri meni so bili tako organizirani, da se je isti dan najprej oglasil telekomovec in namestil ONT, takoj za njim pa še nekdo z A1.

Vuli ::

starfotr je izjavil:

Prej so na t2 najbrž uporabljali milana in posledično SC konektor.

Sedaj pa imaš verjetno potrebo po LC. Ali pa seveda obratno, so imeli innboxa in SFP ter LC. Dosti možnosti tu ni.

Zelen je APC, moder je UPC. Moder je ravno rezan. Zelen je rezan pod kotom.

Torej 100 % rabiš optično vrvico SC-LC in ustrezen adapter. Konektor ustrezne barve.

Vse skupaj stane kot 2 kavi. To priskrbi operater.


Mislim, kaki problemi človeštva v letu 2023 :))

In če že omenjaš elektriko, tam je šele nešteto različnih priklopov. Tudi elektro sistemov imamo ogromno različnih.


Kaj točno je pa fora APC/UPC razen ,da je eno vlakno rezano pod kotom?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Grizzly ::

Kaj sedaj to pomeni, da bo treba potegniti nov kabel? Bom potem imel v stanovanju 2 različna kabla in bo samo eden v uporabi ali kako to mislijo rešiti?

Kako je pa glede same napeljave/inštalacije? Bo potrebno vrtati in vstavljati neke nove doze, ki jih sedaj v stanovanju nimam?

Lonsarg ::

Odvisno od tega a sploh imas Telekom optiko v stanovanji, morda so zamutili in imas od T-2. Ce imas trenutno v stanovanju samo T-2 potem da, bo novo potencialno vrtanje in napeljevanje kabla in tudi nova doza in bos imel dve, eno od T-2 in drugo od Telekoma.

Lahko pa da res ze imas Telekom, ampak kaj slabo na star nacin zvezan da morajo napeljavo menjat/prevezat, ampak za to res prvic slisim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Grizzly ::

Lonsarg je izjavil:

Odvisno od tega a sploh imas Telekom optiko v stanovanji, morda so zamutili in imas od T-2. Ce imas trenutno v stanovanju samo T-2 potem da, bo novo potencialno vrtanje in napeljevanje kabla in tudi nova doza in bos imel dve, eno od T-2 in drugo od Telekoma.

Lahko pa da res ze imas Telekom, ampak kaj slabo na star nacin zvezan da morajo napeljavo menjat/prevezat, ampak za to res prvic slisim.


OK, hvala za pojasnilo.

Kolikor mi je bilo rečeno, naj bi bilo omrežje Telekomovo. Tudi tehnik od A1 je omenil, da zgleda kot Telekom omrežje, samo da ne more priklopiti na ta kabel.
Menda mora sedaj A1 sporočiti na GVO, da njihovi tehniki pridejo uredit zadevo - potegniti nek kabel. Če gre tehniku verjeti, naj bi prišli to uredit v roku 1 tedna.

Matko ::

prilepi fotografijo in ti bomo napisali kaj rabiš

Nikonja ::

To so vse po vrsti debili, da tehnik ne more prej preverit v sistemu je meni van pameti! Ampak najbrž res imaš od T2 kabel ker ni logike da bo zdaj prišel telekomov tehnik in vlekel še en svoj kabel???

Glugy ::

zato pa bi mogla biti optika vsa nacionalizirana, v javni lasti , del dobička bi moral it pa direktno za gradnjo nove optike in vzdrževanje stare preko ustreznih javnih razpisov ki nimajo priviligirancev.

Daniel ::

Lonsarg je izjavil:

Prevec je teh operaterjev ja in se potrojuje omrezja, samo zato ker nocenjo generalno resit kot so elektriko.

A1/T-2/Telemach imajo ponekod svojo optiko, drugod najemajo Telekomovo, spet drugje najemajo od OSO.

Se najmanj problemov imas ce zivis v rovtah kjer je samo eno omrezje (Telekom ali OŠO) in lahko zelo enostavno menjavas operaterje brez podvajanja vodov/doz do hise.

Jaz imam sedaj vse 3 omrezja napeljana, torej 3 doze v stanovanju in lahko menjavam operaterje. Ampak ja, je trajalo. Je pa res da nisem med menjavanjem bil brez ker sem seveda prejsnega skenslal sele po tem ko je novi bil uspesno priklopljen.


Dejansko bi lahko na tak način prihranili kar nekaj M eur ampak hej, zakaj bi...

starfotr ::

Ja pa kaj še.

Naj ima vsak svoje. Vendar, če so enemu zapovedali, da mora spustiti gor ostale, bi tudi drugim morali isto naredit.

Zapovedati bi morali samo, da se ne dela neumnen GPON in da morajo bloki sami poskrbet za interno inštalacijo, v kleti se pa operaterji samo priklopijo na ustrezno vlakno. Ne pa da je potem ogromno grdih nadometnih kanalov po hodnikih.

Daniel ::

Ja saj si povedal enako. Pač kjer eden dela naj dela ampak dostop imajo vsi. Tako pa imamo sedaj situacijo, da imajo skoraj vsa stanovanja v lj vlakno od vsakega operaterja posebej, na podeželju pa imajo nekje vlakno ali baker samo od telemacha, kjer kaj drugega ne moreš naročiti, A1 sploh ne vem ali ima kako lastno omrežje, kar pa dela Telekom ali gre pod OŠO pa tako mora dati na razpolago vsem operaterjem. Nekateri imajo torej 3 optična vlakna, nekateri imajo 1 in so vezani na operaterja, nekateri imajo 1 in imajo omejeno izbiro, nekateri pa nimajo nič, ker nihče nima interesa vlači optike nekje kjer so visoki stroški izgradnje. Krasni novi svet in zjeban AKOS, ki noče narediti reda. So pa lepo plačane službe. GPON bo ostal, ker pač "ceneje".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Lonsarg ::

GPON je pac pasivni switch, alternativa pa je aktivni switch, neke take hude prednosti kot eni govorite ni, pac pretehtajo ekonomske slabosti aktivnih switchov. Na 10GPON komot obesis 32 uporabnikov z linijo 1G/1G, brez da pride do zabitja linije. Itak so limit centrale, kjer si 10G deli vec tisoc uporabnikov, ta limit ima tudi T-2 ki nima GPON! GPON ima slab sloves zaradi stare generacije ki je bila zgolj 1Gbit, zdaj je ze skoraj celotno omrezje na 10GPON.

Kar se tice podvajanja omrezja pa obstaja lepa resitev, Telekom se razdeli na dve podjetji, en del dobi samo omrezje in postane sistemski operater slovenskega opticnega omrezja, podobno kot so elektro distributerji. Hkrati se prepove postavljanje novih linij do uporabnikov vsem razen tem novem distributerju, ta distributer s tem dobi ekstra finance in lahko hitro zagotovi 100% pokritost z optiko. Problem solved.

Imam interne info da bi to morda celo ze slo skozi, ze leta nazaj, ce ne bi Telemach imel mocnih lobijev ki so proti temu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

starfotr ::

Kar nacionalizirali bi zadeve.

Odločite se ali smo v kapitalizmu ali v planskem gospodarstvu.

Jaz bi imel A1 preko Telesmeh koaksa. Kdaj bo to mogoče?

Pa s telekom simko bi rad gostoval v telesmeh omrežju.

MacGyver141 ::

T-2 ima tudi na nekih koncih GPON. Kolega ima na T-2 optiki Innbox G64 router (GPON router), zgrajena nekje 2017-2018.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

starfotr je izjavil:

Kar nacionalizirali bi zadeve.
O cem ti to, Telekom je ze drzavni. Torej drzavno podjetje bi razdelil na dve drzavni in tisti polovici ki bi imela omrezja dal status sistemskega operaterja, nobene menjave lastnistva. Telekom ze itak ima malo poseben status, ker edini po zakonu mora dajat v najem svoje omrezje.

Tut nobenega dotikanja obstojecih privat omrezij, zgolj za nova ne bi dobili licence.

MacGyver141 je izjavil:

T-2 ima tudi na nekih koncih GPON. Kolega ima na T-2 optiki Innbox G64 router (GPON router), zgrajena nekje 2017-2018.
Ja GPON se postopoma nadgrajuje na 10GPON, ponekod to delajo serijsko, drugje sproti po potrebi (nadgradijo na 10G takrat ko pac nekje nek uporabnik izbere paket ki ga obstojeci GPON switch ne zmore vec).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

zee ::

V Singapurju jev opticno omrezje nacionalizirano oz. zanj skrbi posebno podjetje, ki povlece optiko do *vsakega* stanovanje in hise, koncni uporabnik si potem izbere enega od stirih ali petih operaterjev, podobno kot pri ponudnikih elektricne energije.

Podoben pristop bi lahko deloval tudi v Sloveniji, ampak … je bolje veckrat luknjat stene in ceste.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

starfotr ::

Zee, če bi PTT oz. sedaj Telekom bil še naprej državni, bi to lahko speljali.

Tako pa podjetje kotira na borzi, nekaj časa je bil celo na spisku za odprodajo tujcem, tako kot Adria.

V Telekomu ima država delež, cca 62 % direktno. Ni pa to državna firma.

https://ljse.si/si/papir/310?isin=SI003...

Me pa zanima, zakaj ne morem izbrati ponudnika za vodo in posebej ponudnika za kanalizacijo. In ponudnika odvoza smeti itd. Gremo se neke bizarnosti s temi zadevami. Takrat, ko je TS moral odpret optiko, je imel T2 večji delež optike. Farškim firmam ni treba zgleda.

c23po ::

Starfotr, veliko tega je res. Res je tudi, da je Telekom že bil državni, pa nam je za analogno modemsko komunikacijo vsiljeval digitalni ADSL. Po prekleto zasoljeni ceni. Ravno tako je res, da danes imamo komunalne usluge uzakonjene v komunalnih podjetjih, ki potem prebivalcem diktirajo cene, odgovarjajo pa nikomur. Vprašaj Trboveljčane.

Osebno bi v komunali rajši videl konkurenco s ponudniki, ki bi se vsaj za silo morali prizadevati skriti medsebojno dogovarjanje in se truditi za stranke. (Elektrika?)

In še vsem tistim, ki bentijo, kako ponudniki ne znajo urediti optiko v blokih: ti so grajeni pred 50, 60 let, ko so še za telefon dvomili, ali ga potrebuje vsako stanovanje. Baker so le položili.
Računalniki nimajo spominov.

Gagatronix ::

@OP, zakaj si pa sploh sel stran od T-2 ? Njihova optika je zanesljiva in ugodna.

nokken ::

zee je izjavil:

V Singapurju jev opticno omrezje nacionalizirano oz. zanj skrbi posebno podjetje, ki povlece optiko do *vsakega* stanovanje in hise, koncni uporabnik si potem izbere enega od stirih ali petih operaterjev, podobno kot pri ponudnikih elektricne energije.

Podoben pristop bi lahko deloval tudi v Sloveniji, ampak … je bolje veckrat luknjat stene in ceste.

Saj zares je to izvedljivo. Vprasanje je, samo koliko ljudi bo potem imelo optiko, ter koliko ljudi bi bilo sposobno placevati singapurske cene. Pac zavrtimo cas enih 70 let nazaj, uvedimo zopet komunizem pa nacionalizirajmo vse, samo ne se pritozevati ko boste sami kopali jarke za optiko, ter 12 let cakali na prikljucek, ki ga boste dobili, ce boste slucajno poznali pravega cloveka. Pa ne se pritozevati, ko bodo cene 10 ali 20x visje kot so sedaj. Ker ko je en sam ponudnik, ni vec konkurence in daje cene za meter optike po toliko, kot mu pase. Aja vem ja, vi bi da jo daje zastonj. Ja in potem prileti se svizec in vam zavije cokolado.

c23po je izjavil:

Res je tudi, da je Telekom že bil državni, pa nam je za analogno modemsko komunikacijo vsiljeval digitalni ADSL. Po prekleto zasoljeni ceni.

Verjetno zato ker je bil edini, tocno to kar zelite sedaj z optiko. Ja vem prekleto tezko je razumeti stvari in mogoce za sekundo ali dve pomisliti preden si zelis kretenizmov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokken ()

Grizzly ::

Glede na vse vaše komentarje sem prišel do zaključka, da A1 sploh ne ve, čigav kabel je trenutno napeljan.
Druga razumljiva možnost je, da so se malo zlagali (ko so dejali, da je Telekom kabel), toliko da pridobijo stranko.

Sedaj je moje vprašanje, od kod bo treba sedaj vleči nov optični kabel? Stanovanje je v bloku.
Naslednje vprašanje pa, zakaj bi bilo treba vrtati, če je luknja že zavrtana, le da je tam speljan drugi (kolikor kaže nekompatibilen) kabel?

Ni estetsko, da imam po steni zavrtanih par lukenj in od vsake speljane kanalčke s kabli, ko pa se na koncu potrebuje samo eden kabel.

MacGyver141 ::

Lahko pa tudi preveriš, katero optiko imaš na naslovu oz. kakšne opcije naj bi imel na https://gis.akos-rs.si/

sbawe64 ::

Daj poslikaj, kaj imaš to.
2020 is new 1984
Corona World order

srus ::

Ni ravno povezano z OP, ampak ravno ta teden sem dobil dopis pravne pisarne, ki me prosi za soglasje, da lahko Telekom potegne optiko po bloku. In sedaj zanimivost - v dopisu piše, da bo Telekom polagal svojo optiko v obstoječe kanale in preboje kjer je že T-2 optika.

krepki ::

Grizzly je izjavil:

Glede na vse vaše komentarje sem prišel do zaključka, da A1 sploh ne ve, čigav kabel je trenutno napeljan.
Druga razumljiva možnost je, da so se malo zlagali (ko so dejali, da je Telekom kabel), toliko da pridobijo stranko.

Sedaj je moje vprašanje, od kod bo treba sedaj vleči nov optični kabel? Stanovanje je v bloku.
Naslednje vprašanje pa, zakaj bi bilo treba vrtati, če je luknja že zavrtana, le da je tam speljan drugi (kolikor kaže nekompatibilen) kabel?

Ni estetsko, da imam po steni zavrtanih par lukenj in od vsake speljane kanalčke s kabli, ko pa se na koncu potrebuje samo eden kabel.


Ne bo potrebno nič vlečt novih optičnih kablov ta optični kabel se samo priklopi na telekomov ONT in iz ONTja potegne utp kabel v modem od A1 pač A1 je z temi svojimi modemi malo za časom saj nimajo FTP priklopa za optiko.In druga zadeva je da to priklapljata istočasno telekomov in A1 tehnik.

Grizzly ::

Da bo vse skupaj malo bolj jasno, prilagam nekaj slik...

Na stopnišču bloka je kanalček, v katerem je speljan optični kabel do stanovanj:


Pod stropom pride kabel v moje stanovanje in na dolžini 3 metra je takole spojen:


Od spoja (prejšnja slika) imam še kakšen meter kabla, ki se nato zaključi s tem konektorjem:


Kakor že napisano, celotno optično omrežje naj bi postavljal Telekom, prejšnji lastnik pa naj bi v stanovanju uporabljal T2.
Kakšno je sedaj stanje? Kabel katerega operaterja imam in kaj bo potrebno urediti za priklop na A1?

Gagatronix ::

To so ti poslali nesposobnega tehnika. In ponovno, zakaj ne ostanes pri T-2 ?

Grizzly ::

Gagatronix je izjavil:

To so ti poslali nesposobnega tehnika. In ponovno, zakaj ne ostanes pri T-2 ?


Prejšnji lastnik je storitve odjavil in oprema (karkoli je že bilo) je bila pobrana.
Ko sem pred mesecem dni spraševal, katerega operaterja se splača vzeti, sem dobil različne odgovore. Na koncu sem vzel A1, ker sem ga že prej uporabljal na drugi lokaciji in sem ga nekako navajen. Saj po poteku pogodbe (če bodo slabe izkušnje), ga lahko brez problema zamenjam.

Moje dodatno vprašanje:
Pri marsikomu sem videl, da ima nameščeno belo škatlico (dimenzije od oka 10x15 cm), kjer je prej bila vtičnica za bakreni telefonski kabel. Potem pa je na tej škatlici vtičnica za optični kabel. To se mi zdi veliko bolj funkcionalna zadeva, ker kabel lahko kadarkoli zamenjaš. V primeru, če se moj kabel poškoduje, ga sam ne morem zamenjati, saj nimam nobene vtičnice - kabel je namreč skozi steno speljan na stopnišče bloka in potem gre po tistih kanalčkih kdo-ve-kam. Zakaj v stanovanju ni nobene vtičnice, da bi lahko sam menjal kabel? Če vprašam drugače, zakaj so tako šlampasto naredili?

starfotr ::

Omrežje je T2.

Načeloma te ne zanima, če se poškoduje optika. Bodo pač popravili.

Doze ni, ker so hoteli prihranit nekaj eur. In naredili so tako, da je čim hitreje bilo narejeno.

Pač ja, ni ravno zgledno. Njim in tebi je pa važno, da dela.

Če nimaš po bloku optike od telekoma, lahko A1 kar pozabiš.

Grizzly ::

starfotr je izjavil:

Omrežje je T2.

Načeloma te ne zanima, če se poškoduje optika. Bodo pač popravili.

Doze ni, ker so hoteli prihranit nekaj eur. In naredili so tako, da je čim hitreje bilo narejeno.

Pač ja, ni ravno zgledno. Njim in tebi je pa važno, da dela.

Če nimaš po bloku optike od telekoma, lahko A1 kar pozabiš.



Razlika je v tem: Če je kabel nekam priključen, ga lahko sam kadarkoli zamenjam. Če moram nekoga klicarit, da mi pride zrihtat pa to lahko traja (ni odvisno od mene).
Tu je še izpisek iz geoportala, če kaj pomaga:

Lonsarg ::

Glede na izpisek v bloku je omrezje od Telekoma in bo najbrz treba kak navpicni vod po hodniku do tvojega stanovanja. Namrec oni ta izpis vodijo per blok.

Bodo prisli in urihtali, bos pac moral malo pocakat ker je A1 ocitno prepozno ugotovil, da se ni telekom prikljucka fizicno v stanovanju (pri meni je A1 to vnaprej vedel in so lepo prisli isti dan oboji). Telekom naceloma pridno daje doze, tak da bo A1 zgolj na to dozo priklopil modem in bo to to.

Gagatronix ::

> Če nimaš po bloku optike od telekoma, lahko A1 kar pozabiš.

Gratel je za Telekom napeljeval optiko. Torej je od Telekoma.

MacGyver141 ::

Gratel je T-2.

Gagatronix ::

O cem ti sanjas ?

DamijanD ::

GVO je od Telekoma. Gratel pa ne vem ali je hčerinska od koga...

hojnikb ::

Gratel je hcerinska od t-2... In razn telekomu ostali operaterji niso dolzni dajat svojga omrezja drugim.
#brezpodpisa

Tiger ::

Gratel ni hčerinska firma, je pa zelo povezana s T-2, preko lastnika Jurija Krč-a. Enako velja za podjetje Garnol.

sbawe64 ::

Jaz imam Telekom Gpon in je samo ena rumena optična 'vrvica' do ont škatle, dalje gre povezava v modem (SFP model).

2 vrvici sta imho p2p ftth.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Katerega internetnega ponudnika izbrati? (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Omrežja in internet
1901574493 (3740) Badwolff
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116214870 (6541) starfotr
»

OŠO hitrost (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9611200 (1993) Lightning5
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620765 (11152) ToniT
»

Gradnje optike, VDSL central.... (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Omrežja in internet
30660823 (26882) Lonsarg

Več podobnih tem