» »

Gradnje optike, VDSL central....

Gradnje optike, VDSL central....

««
«
1 / 7
»»

miha1135899 ::

Pozdravljeni,

Od centrale sem kot podezeljec oddaljen 2800m in preko ADSL dobim na Telekomu ven slabih 10Mbps kar je sicer solidno. Peak streami siol TVja za SD programe so do 3Mbps, zelim si imet se eno TV torej bi to odziralo 6Mbps, ostane 4Mbps za net. Glede na to da imam eno TV 55'' drugo pa 37'' in MegaHD shemo bi bilo smotrno tudi gledat HD programe, kateri bi internet naredili prakticno neuporaben. Torej gledanja HD programa in druge TV si ne morem privoscit zaradi hitrosti, ki je enaka ze odkar imamo internet, edino kolikor se je spremenila minimalno zaradi novejsih ADSL tehnologij.

Televizije kupujem 4K 55'' na njej pa bom moral gledat SD poc od programa, a ni to zalostno? Mesta pa grejo od 10-20-50-100-200-500Mbps zdaj ze 1-10 Gbps.

Kaksne imam moznosti, da se dogradi kaksno novo centralo, blizjo, da bi imel vsaj VDSL in kaksen strosek bi to uporabnikom predstavljalo? Na koga se sploh morem obrniti?

lp

smacker ::

Samo za tebe ne bo nihče gradil nove centrale, 2800m si že itak blizu. Upaš lahko samo na kako optiko, Telemach nekaj gradi po podeželjih, T2 pa postavlja neke antene (nova tehnologija, optika po zraku), ki omogoča linije do 50/50. Pokliči različne operaterje in preveri, če je kaj planirano v tvojem kraju.

McLuzo ::

Samo zaradi tebe sigurno ne bodo šli nove centrale postavljat. Vas je v okolišu kaj več gospodinjstev, ki bi radi imeli boljšo povezavo? Malo povprašaj in če vas je več (nimam pojma koliko naj bi to bilo) lahko izraziš interes magar najprej na občini, če je v bližnji prihodnosti predvideno posodabljanje infrastrukture ali pa potem na kakšen T2 ali druge ponudnike. Seveda kr zastonj takole verjetno ne bo šlo. Telekom itak briga za redkoposeljena gospodinjstva, lahko pa vseeno povprašaš če se da kaj storiti. Še enkrat, več vas je (gospodinjstev) boljše možnosti mate, da se kej premakne oz. višja bo zainteresiranost operaterjev.

polpo ::

Poglej na zemljevidu, če se bo kaj premaknilo na tvojem koncu in pošlji povpraševanje: http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...

Malajlo ::

Zakaj si pa ne omisliš še enega priključka? Pri T-2 sem se zmenil, pa imam dva modema, eno naročnino (in tri tv, od tega dve hd).

SaXsIm ::

Pri takšni oddaljenosti so tudi latence problem. Preveri, če se je kje v vaši bližini v okviru pokrivanja belih lis gradilo OŠO - ti sicer nisi bela lisa, ker imaš možnost VDSL, ampak v kolikor ti gre povezava za bele lise blizu, te bojo priklopili nanjo, le izgradnjo priključka boš plačal sam.

Kar se pa žalosti tiče, je žalostno, da na to nisi mislil prej, preden si kupil takšne TVje. Oz če hočeš Full HD sliko, sem prepričan, da imaš tudi druge možnosti, npr. satelitsko TV ali kabelsko omrežje.
SaXsIm

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SaXsIm ()

Alexius Heristalski ::

Tukaj lahko pogledaš, če kdo namerava kaj graditi v tvojem kraju: AKOS - Pozivi investitorjem
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

miha1135899 ::

Pisem pa pisem pol pa 404 error ejga kaj je s tem forumom vedno?

miha1135899 ::

Poslal sem povprasevanja ISPjem ali ima kdo kaksne alternative oziroma misli kaj mrdnit.
Saj sem navajen na teh 10M, gledam tud HD seveda, tut zlovdam z youtuba musko pa jo potem lokalno predvajam da ne lovdam vsake 2 uri isti komad, imam pa pac dosti vsega prilagajanja in prisiljevanja starsev v SD programe da prisparam na netu. In je zalostno, ce kupujem nov TV ne bom vzel 32'' ampak bo vedno vecji in boljsi. Me pa ob vsakem takem nakupu razzalosti da net, ki je iste infrastrukture ze od zacetka ne bo sfolgal optimalno.

Gre se za podrocje Visnja Gora - Ivancna Gorica, nasa vas ima vsaj 20 gospodinjstev z internetom, zracno kabelsko gledano pa je zraven tudi se sosednja vas podobne velikosti.

In ja, je zalostno, pocasi bo na 50k prislo mi bomo pa se naprej folgal 480p?

kitl76 ::

Total TV?

miha1135899 ::

Zanimam se za Telekomove alternative, njihovo opremo zastarelo, svoje ze imam.

kitl76 ::

Sicer ne razumem samo edino tako bi lahko gledal nemoteno HD. Ti pa lahko povem imam že 2 leti Samsung 55" pa se da gledati tudi SD kanale ko se navadiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kitl76 ()

...:TOMI:... ::

Kmalu, to je tja do 2020 bos dobil GPON optiko od telekoma, saj sedaj na veliko to delajo, tudi po vaseh.
Tomi

miha1135899 ::

Ja sem slisal za tale GPON sam nekak je treba na listo pridt, sploh ne vem ali naj ISPjem najedam, obcini al GVO in podobnim.

Ja kitl sej vem, da se da navadit, sm sprejel kar nekaj teh 'ukrepov' prilagajanja svojih potreb glede na zmogljivost linije, kdaj se lovda filme, HD kanalov ne gledat ker seenkrat tolk zrejo, ampak enkrat pac dopiz*di, ko vidis da se nic nikamor ne premika, enkrat pac mora tudi ponudnik storitev na vrsto pridet, in stopit v korak s casom. Gre pa tud za obljube 10Mega + HDTV. Total TV je spet treba kroznik kupit pa priklopi pa spet nanese.

BorutK-73 ::

miha1135899
Če imaš možnost prešalti na kabelsko.

borisk ::

to še ni nič, pri nas ne moreš dobiti niti širokopasovnega priklopa, pa se nihče ne sekira. po zemljevidu pokritosti smo seveda ok, zato ne mrdne nihče z ničemer.

Andrej51 ::

Mah tej pri Telekomo so itak posebni ljudje. Da greš star baker zamenjat za malo novejsi baker namesto optike moraš imet narejene res visoke šole.

gensi ::

Andrej51 je izjavil:

Mah tej pri Telekomo so itak posebni ljudje. Da greš star baker zamenjat za malo novejsi baker namesto optike moraš imet narejene res visoke šole.


Očitno imajo na Telekomu cilj, da se delajo, da delajo. Da se kljub obnovam omrežij do končnih uporabnikov ne napelje optika je kriminal (enako se bo zgodilo v mojem primeru - gre celo za dogovor s Telemachom - oboji bodo ob gradnji kanalizacije v zemljo položili lastne cevi, vanje pa bakrene kable).

//Krivec zato je država, ker za obnovo omrežij zakonsko ne napove spodobno visokih minimalnih hitrosti.

kitl76 ::

V to zgodbo pa skoraj ne verjamem :))

modelno1 ::

@gensi: I call BS.

Pri nas je ob izgradnji kanalizacije po celi občini Telekom položil kanale in sedaj počasi napeljujejo optična vlakna ter priklapljajo končne uporabnike.
Respect the bacteria! They are the only culture some people have.

...:TOMI:... ::

Sedaj se namesto skrajsave bakrene zanke raje potegne optika. Vendar kriminal je, da je GPON in ne P2P. To ni dobro za prihodnost, ravno tako ne za konkurenco. Je pa dobro za telekom, saj ima nizke stroske in veliko vec denarja lahko pobere od konkurence, pa se slabse pogoje ima konkurenca, kot bi jih imela na P2P optiki.
Tomi

d4vid ::

V nasi vasi sem na adsl lahko priklopil sele 2013 ker smo potegnili vodovod in zraven baker - telekom je sodeloval.
Zraven pa so potegnili cev za optiko, vendar samo po glavni liniji vodovoda, do his ne pride.

Predvidevam, da zato, da vsaj za nekaj casa vecini zaprejo gobec.

Pred kakim mesecem je zupan nase obcine Zagorje obljubil, da bo 90% prebivalcev do 2020 imelo optikp, ostali pa vsaj 20Mbit linijo. Ne vem pa, ali velja to za mesto ali celo obcino.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

SaXsIm ::

FFTN niti ni tako slaba zadeva. Na kratkem bakrenem kablu kamot dosegaš hitrosti 50mbps+.
SaXsIm

Invictus ::

Andrej51 je izjavil:

Mah tej pri Telekomo so itak posebni ljudje. Da greš star baker zamenjat za malo novejsi baker namesto optike moraš imet narejene res visoke šole.

Še hujši so na Telesmehu. Oni v današnjih časih še vedno polagajo koaksialca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Še hujši so na Telesmehu. Oni v današnjih časih še vedno polagajo koaksialca...

A koaksialc ni bakren? :P
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Ej, mal je razlike med parico in koaksialcem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

...:TOMI:... ::

SaXsIm je izjavil:

FFTN niti ni tako slaba zadeva. Na kratkem bakrenem kablu kamot dosegaš hitrosti 50mbps+.


NI slab, dober pa tudi ne. Sploh cene na VDSL so ubijalske. Takoj si na 70 eur na mesec, če hočeš kaj več.
Tomi

Pithlit ::

Invictus je izjavil:

Ej, mal je razlike med parico in koaksialcem...

Bejž bejž... z malo kreativnosti je oboje isto :P
Life is as complicated as we make it...

Andrej51 ::

kitl76 je izjavil:

V to zgodbo pa skoraj ne verjamem :))


Verjami ali je. Dejstvo je, da Telekom zamenjal baker za baker in celotno opremo (nadgradnja na ADSL 2+). So pa delno spremenili potek trase, zaradi novih priključkov.

Smo si pa sami krivi, da je tako. Obalni operater je takrat rekel, da bi zgradil optično omrežje. Ocitno pa so denar zavohali tudi pri Telekomu. Ta je obljubil, da bo prenovo omrezja začel kmalu (mesec dni), obalni operater pa ni podat nobene časovnice. Kaj smo kasneje izbrali pa že veš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Andrej51 ()

Modri dirkač ::

Andrej51 je izjavil:

kitl76 je izjavil:

V to zgodbo pa skoraj ne verjamem :))


Verjami ali je. Dejstvo je, da Telekom zamenjal baker za baker in celotno opremo (nadgradnja na ADSL 2+). So pa delno spremenili potek trase, zaradi novih priključkov.

Smo si pa sami krivi, da je tako. Obalni operater je takrat rekel, da bi zgradil optično omrežje. Ocitno pa so denar zavohali tudi pri Telekomu. Ta je obljubil, da bo prenovo omrezja začel kmalu (mesec dni), obalni operater pa ni podat nobene časovnice. Kaj smo kasneje izbrali pa že veš.

Če občina ni leva, pride (ta prava) optika s kanalizacijo vred, če je pa župan lolek, je pa tko, koker je ...
Everybody lies!

Zgodovina sprememb…

miha1135899 ::

A je mozno oz. v praksi, da opticni kabli potekajo tudi blizu zelezniskih prog, zaradi zemlje? Tej glavni napeljavi pravijo hrbtenica? A se bi s tega dal potem potegnit ven v bajto oziroma novo centralo?

S Telekoma so obljubljali da poklicejo, in poklicali, vse na kar so dali poudarek je bil ta, ce bi vzel kaksen TV v njihovih akcijah, o bistvu, nadgradnji omrezja pa samo to, da se v 4 mesecih ne planira, kolikor vnaprej vidijo in pa da v upanju zivimo. No comment. :)

Nikonja ::

Al pa kupiš kakšen kilometer optičnega kabla in se sm priklopiš :)

Mavrik ::

miha1135899 je izjavil:

A je mozno oz. v praksi, da opticni kabli potekajo tudi blizu zelezniskih prog, zaradi zemlje? Tej glavni napeljavi pravijo hrbtenica? A se bi s tega dal potem potegnit ven v bajto oziroma novo centralo?


Železnica ima po precej prograh potegnjeno svojo optiko (tudi zaradi signalizacije) in jo preprodaja naprej kot t.i. "dark fiber". Ni pa mišljeno za končne uporabnike.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

miha1135899 je izjavil:

A je mozno oz. v praksi, da opticni kabli potekajo tudi blizu zelezniskih prog, zaradi zemlje? Tej glavni napeljavi pravijo hrbtenica? A se bi s tega dal potem potegnit ven v bajto oziroma novo centralo?

ELES je hotel tržiti svojo optiko 15 - 20 let nazaj, pa mu Telekom ni pustil...

Pod vsemi železniškimi tiri je položeno na tone optike ;). Isto kot zgoraj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

SaXsIm ::

Optiko imaš ob železnici, ob avtocesti, na daljnovodih. Ampak nekako ni namenjena domačim uporabnikom, če ravno bi ti jo delkom najbrž dal v najem.
SaXsIm

kitl76 ::

Takole berem tole sem, kar vesel, da imam doma optiko :)

Lonsarg ::

Dejansko ko je enkrat v zemlji pripravljen vod za optiko je minimalno stroškev še vlakno notri dati. Pri mojih so tudi več kot 5 let nazaj novo napeljavo delali in notri nov baker ruknili. No letos so omogočili pihanje vlaken do hiše po napaljeavi, ki so jo takrat zgradili.

Razlog zakaj prej niso ponudili optike pa je najbrž to, da po glavnem vodu ni do vasi bilo optike(ugibam).

kitl76 ::

Mi smo na to čakali 12 let. Pa še nekaj novembra 2015 mi je linija VDSL padala dol zaradi soseda. GVO je takrat rihtal parico in na moje vprašanje kdaj bo optiko so se samo smejali in rekli, da še dolgo ne bo. Pride pomlad 2016 evo taisti GVO-jvci vpihujejo optiko pri nas :) Danes pa jo imam. Mislim, da bo kmalu vsak imel možnost optike.

KTr1sk ::

Gledam na siolovi strani zemljevid, kdo ima optiko in vidim da ima samo ena hiša, ki je oddaljena slabih 200m od mene optiko, kako to da nobena hiša prej in nazaj nima, to mi ni jasno. (cesta kozjanskega odreda 48A, Šentjur)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

sočan ::

KTr1sk je izjavil:

Gledam na siolovi strani zemljevid, kdo ima optiko in vidim da ima samo ena hiša, ki je oddaljena slabih 200m od mene optiko, kako to da nobena hiša prej in nazaj nima, to mi ni jasno. (cesta kozjanskega odreda 48A, Šentjur)


Pozdrav,

imaš link do tega zemljevida ? Me tudi zanima do kam je v moji smeri optika.

Verjetno je tole kar podroben zemljevid če točno vidiš katera hiša ima in katera nima optike..

lp

pegasus ::

Ista tema kot pred cca 15 leti, le da se je takrat šlo za analogne centrale (dialup) vs digitalne (isdn/adsl). Kaj bo naslednji tech? :)

Daniel ::

Tako kot je zgoraj napisano, občina bi se morala malo pobrigati, da se ne polaga zastarele tehnologije v letu 2016. Tudi pri nas so ob gradnji kanalizacije potegnili še alkaten cevi, v nje pa potem optiko (Teleing) . Je tudi bilo rečeno, da boljša komunalna opremljenost privablja več investitorjev v občino.

Invictus ::

Vzrok je preprosto idiotizem županov.

V osnovi je optika poceni, tako da bi lahko občina z evropskimi sredstvi sama položila optiko, in jo potem dala v najem operaterjem. Vsem. Bi imeli potem pravo konkurenco, ker bi bila infrastruktura ločena od storitev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

KTr1sk ::

sočan je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Gledam na siolovi strani zemljevid, kdo ima optiko in vidim da ima samo ena hiša, ki je oddaljena slabih 200m od mene optiko, kako to da nobena hiša prej in nazaj nima, to mi ni jasno. (cesta kozjanskega odreda 48A, Šentjur)


Pozdrav,

imaš link do tega zemljevida ? Me tudi zanima do kam je v moji smeri optika.

Verjetno je tole kar podroben zemljevid če točno vidiš katera hiša ima in katera nima optike..

lp


tukaj je link
http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...
desno zraven so napisani mesta in in klikneš gor in se pojavijo katere ulice so pokrite v tistem mestu-kraju
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

mitkos ::

Invictus je izjavil:

Vzrok je preprosto idiotizem županov.

V osnovi je optika poceni, tako da bi lahko občina z evropskimi sredstvi sama položila optiko, in jo potem dala v najem operaterjem. Vsem. Bi imeli potem pravo konkurenco, ker bi bila infrastruktura ločena od storitev.


Pr meni, ker je infrastruktura ločena od storitev, telekomove storitve plačujem 4€ dražje in še naprimer ne morem uveljavljati popusta za člana AMZS 3€, torej plačujem 7€ na mesec dražje.

...:TOMI:... ::

Ta "odprta optika" je tudi en fail. Po navadi gpon in v upravljanju firm, ki so zelo neprilagodljive.
Tomi

sočan ::

Pa ta zemljevid optike je realen ali je to kar tako ??

A res nimamo več optike ?

Gledam okolico Žalca . V Žalcu sploh ni optike ?? Nekaj malega v Šempetru in Polzeli ...Potem pa daleč naokoli nič ??

Je to resnično ?

lp

jero_no1 ::

Invictus je izjavil:

Vzrok je preprosto idiotizem županov.

V osnovi je optika poceni, tako da bi lahko občina z evropskimi sredstvi sama položila optiko, in jo potem dala v najem operaterjem. Vsem. Bi imeli potem pravo konkurenco, ker bi bila infrastruktura ločena od storitev.


Problem je potem, da se tukaj spet lepo po slovensko zjebe sistem (beri: omejuje konkurenco). Pri nas na Dolenjskem so tako delal optiko, občina kot javna 'firma' in GVO kot zasebni partner in guess what, zraven so spustil samo Amis, T-2 in ostale ugodne ponudnike pa ne. Izgovor je bil, da je bil javni razpis za vse ISPje, ampak se noben poleg Telekoma in Amisa ni prijavu. Po moje tud :) T-2 pobere v štartu vsaj polovico uporabnikov, ki jih je zdaj dobu Telekom.
Izvajalcev na terenu pa rajši ne omenjam :) So precej oddaljene vasi in so fantje (v večini GVOjevi in nekaj podizvajalcev) prišli z vso mehanizacijo (kamion, bager, en kup ljudi z manjšim orodjem in strojčki), naredil danes v eni vasi 2 priključka, vse popokal, šli jutri v 5 km oddaljeno vas, tam nardil mogoče 3 priključke, se čez teden dni spet vrnil v to prvo vas in naredil še en priključek in tako dalje... In sem vprašal šefico projekta, če je to normalno da se takole dela stroške in ne vem kaj še. Njen odgovor -DA, tako pač je, ne mormo nič pomagat. (seveda ne, k je pa vse podkupljeno in že 3x preplačano) Da bi men privat takole delal gradbeni projekt, jih nateram takoj nasledn dan in ne plačam 0 :)

čuhalev ::

...:TOMI:... je izjavil:

Ta "odprta optika" je tudi en fail. Po navadi gpon in v upravljanju firm, ki so zelo neprilagodljive.

Jaz sem operaterju rekel, da grem k njim pod pogojem, če mi dajo ethernet, in sem ga dobil. Sosed ima pa GPON. 8-)

alexz ::

sočan je izjavil:

Pa ta zemljevid optike je realen ali je to kar tako ??

A res nimamo več optike ?

Gledam okolico Žalca . V Žalcu sploh ni optike ?? Nekaj malega v Šempetru in Polzeli ...Potem pa daleč naokoli nič ??

Je to resnično ?

lp

na amisovi strani bi naj bili bolj natančni podatki http://www.amis.net/web3/poslovni-upora...
««
«
1 / 7
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620037 (10424) ToniT
»

Mikrotik hAP ac + T2 optika

Oddelek: Omrežja in internet
173111 (1900) c3p0
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621431 (15856) korenje3
»

Čas priklopa na Telekom optiko

Oddelek: Omrežja in internet
289220 (8198) Slo_Gamer
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5119753 (18089) MacGyver141

Več podobnih tem