» »

Gradnje optike, VDSL central....

Gradnje optike, VDSL central....

dunda ::

Kratko vprašanje, ker se mi bodo v kratkem pojavili mojstri in porinili optiko v hišo.
ONT - na slikah vidim, da ima priključek za napajanje. Ampak kar dva tipa, ki imata optiko doma, mi pravita, da tam nista potrebovala elektrike.
Sprašujem zato, da pripravim, ker na vstopu optike v hišo, nimam elektrike. Ali je ta ONT v praksi celo v samem stanovanju (zraven modema)?
Tako v praksi me zanima.
https://www.kacnje.eu

fl0w ::

Najrej ti monterji zakljucijo kabel v opticni dozi (v hisi ponavadi v kletnem prostoru), ki ne rabi el. energije. Iz opticne doze gre potem opticna vrvica do prostora, kjer bos imel modem in ONT, ki rabita el. energijo (ponavadi sta skupaj, ce nima stranka kakih drugih zelja).
Woop-woop! That's the sound of da police!

Vanadium ::

Če ti bo Telekom oz. GVO pripeljal optiko ti jo do neke lokacije kjer se zmeniš in se tehnično seveda da in zaključijo z dozo. Potem pa dobiš huawei ki rabi 220v

Evo še ena slika glih iz terena
 optika

optika

dunda ::

ok, tnx. Živi bili, pa videli :-)
https://www.kacnje.eu

dunda ::

Danes so mi optiko pripeljali v sobo in tam je sedaj nadometna doza. Načeloma podobna tisti veliki na prejšnji sliki, vendar z drugačnim izhodom (zeleno s svetlo plastiko na koncu). In dva monterja sta mi razlagala, da gre to sedaj neposredno v router/modem in da ne bo ONT. Sedaj me pa res zanima. No, samo, da se premika. Načeloma še kakšen teden počakam - recimo, da bo držalo.
https://www.kacnje.eu

Vanadium ::

Dvomi da ne gre v ont. Razen če si še na stari ftth samo potem se daje drugo dozo katera ima še plavi konektor za kabelsko. Teh doz katero sem slikalbaje več nebomo imeli in samo še take male kakeršno si ti dobil bodo.

dunda ::

Bomo videli. Tudi meni se (po tukaj prebranem) zdi čudno. Ampak sta bila monterja prav suverena, da pride samo še router in nič vmes.
https://www.kacnje.eu

Mikrohard ::

Iskratelov modem je že sam po sebi lahko ONT. Mogoče so pa končno dovolj zrihtali software, da ne bo več potrebno Huawei modemov vmes priklapljat.

Dr_M ::

Innbox V60U recimo?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Mikrohard ::

Da... V60U je univerzalen CPE (ADSL2+, VDSL2, Ethernet, 3G/LTE, P2P FTTH, GPON). Imajo pa tudi posebno serijo, ki je namenjena samo GPON-u (G60).

neooo ::

Mikrohard je izjavil:

Iskratelov modem je že sam po sebi lahko ONT. Mogoče so pa končno dovolj zrihtali software, da ne bo več potrebno Huawei modemov vmes priklapljat.


meni je telekomovc ob priklopu rekel, da nimajo preko v60u ker je pa sfp ali spf al kaj je že predrag, in jih huawei ont pride ceneje.

Mikrohard ::

Če mene vprašaš, je to bullshit... če nabaviš 100 SFP-jev, je cena že cca. 10$ na kos. V takih količinah, kot bi jih kupil Telekom, bi verjetno prišli na ceno 5$ na kos. Huawei ONT je pa en kos 100% dražji od 10$. Sicer pa dvomim, da terenci pri Telekomu poznajo ozadje te odločitve. Na dolgi rok boš mel doma samo en kos CPE opreme... ali samo Innboxa, ali samo Huaweia... stroškovno se dveh ne splača furat. Tole je bila pač najhitrejša rešitev. Iskratel še ni imel 100% delujočega GPON-a, Huawei CPE pa ni bil prilagojen za Telekom omrežje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mikrohard ()

veso266 ::

sam še to se manjka da začnejo dajat Iskratelove CPE z vgrajenim ONTjem notri (pol bom moral pa res Iskratela skoz gledat (zdej se ga da saj zamenjat s čim drugim) no sej če nimajo telekomovega zaprtega FWja gor so čist super (sam kaj ko zelo težko dobiš originalni fw zanje) naj raje SFP module, jih lahko saj vtakneš v karkolli hočeš
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Mikrohard ::

Pa saj ne rabiš dostopa do Innboxa... nastaviš bridge port (v primeru T-2 operaterju rečeš, da ti to nastavi), na njega priklopiš svoj router in bo Innbox v enaki vlogi kot je sedaj Huawei.

neooo ::

Nam so priklopili gpon na huawei ont potem iz huawei v innbox v60u gre v wan port utp kabl in seveda imam bridge mode na moj router :)

dela super. to dodatno skatljico pa pozabis da imas.

da bi pa bila neka prednost v hitrosti? dvomim!

Mikrohard ::

Hitreje v smislu "Kdaj lahko stvar spravimo na trg?" in ne "Kaj bo uporabniku hitreje delalo?"...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mikrohard ()

Vanadium ::

Škoda da negre iz ont direkt v routerje priklaplat :|

neooo ::

Vanadium je izjavil:

Škoda da negre iz ont direkt v routerje priklaplat :|

bilo bi lepo zaradi ene naprave manj. in zakaj se ? drugega smisla ni.

dunda ::

Vanadium je izjavil:

Škoda da negre iz ont direkt v routerje priklaplat :|

To tudi jaz pogrešam ... res škoda, da je potrebna še ena naprava (z novimi kabli okrog ...).
Danes pridejo sosedu priklopit optiko, pa me prav zanima, kaj bo dobil (ONT? in kateri modem).
https://www.kacnje.eu

neooo ::

No potem nam poročaj da vidimo, kako sedaj delamo ;)

Vanadium ::

neooo je izjavil:

Vanadium je izjavil:

Škoda da negre iz ont direkt v routerje priklaplat :|

bilo bi lepo zaradi ene naprave manj. in zakaj se ? drugega smisla ni.


Točno zaradi tega. No sej je pa drugače marsikje kr zlata vredn ta ont če je vse po bajti zrihtan in nimaš nikjer ceveh v zidovih imaš pa utp do omarice pa fukneš ont not pa 220v vtičnco... Lahka bi dali opcijo ali eno ali drugo.

XS!D3 ::

Pa res ni možno direktno iz ONT priklopit v lasten usmerjevalnik? Nimam Telekoma, da bi probal, ampak uporabnik v sosednji temi pravi, da ima priklopljeno direktno iz ONT v Mikrotika in mu deluje. Če je vmesni Innbox samo v funckiji bridgea, res ne vidim poeante, da bi ga sploh imel.

Daniel ::

Seveda bi se moralo dati priklopiti direktno, le VOIP ti v tem primeru odpade. TV bi se menda še dal spraviti skozi, če VLAN 3999 usmeriš na sprejemnike.

veso266 ::

no potem pa imaš Innboxa samo za Voip

VLAn 3998 daš na bridge tko kot VLAN 3999 pri TVju pa še en PPPoE steržnik nardiš na mikrotiku da se Innbox ne bi pritožil da nima interneta pa je
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: veso266 ()

dunda ::

neooo je izjavil:

No potem nam poročaj da vidimo, kako sedaj delamo ;)

Pri sosedu so prejle namestili ONT in Innbox V60U ... za nas iz Vukojebin je tole kar prehitro :-)
https://www.kacnje.eu

neooo ::

dunda je izjavil:

neooo je izjavil:

No potem nam poročaj da vidimo, kako sedaj delamo ;)

Pri sosedu so prejle namestili ONT in Innbox V60U ... za nas iz Vukojebin je tole kar prehitro :-)


imamo enako. super zadeva, glavno da je optika, me dodaten ont se najmanj moti.
;)

veso266 je izjavil:

no potem pa imaš Innboxa samo za Voip

VLAn 3998 daš na bridge tko kot VLAN 3999 pri TVju pa še en PPPoE steržnik nardiš na mikrotiku da se Innbox ne bi pritožil da nima interneta pa je

bv kompliciranje :) pustis ont in innboxa kot je in das data v bridge ce mas svoj usmerjevalnik in vse deluje. ce kaj po svoje biksas ti se podpora noce pomagat ko gre kaj narobe.

vem bv je dodaten ont ampak. jihov problem. jaz sem ga lepo skril in sem srecen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neooo ()

veso266 ::

@neooo brez kompliciranja ni zabave je pa res da ko gre kaj narobe navadno ne kličem podpore (podporo sem klical samo da so mi UTP kable spojili :) (pa še potem so mi vse zje******li in mi nakladali da če imam svojo opremo priklopljeno direktno na ONT naj bi se neka plata pri njih zrušila (še sedaj nevem kaj so s tem mislili)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

fl0w ::

Se je ze zgodilo, da je nekdo s T-2 dobil na GPON omrezju samo modem in ga direktno povezal z opticno vrvico. Njemu je vse super delalo, vsi ostali uporabniki ki so bili na isti gpon spojki pa so padli dol.
Woop-woop! That's the sound of da police!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fl0w ()

veso266 ::

@fl0w pa sej GPONA ne moreš povezat direktno z optično vrvico (sem probal optično vrvico namesto v ONT povezati direktno v SFP modul (modul ima modro barvo vrvica pa zeleni priključek (vem da ima vsaka barva svoje ime sam se ne spomnim) ampak ni nič delalo (TCP paketov od nikoder, PPPoE pa tudi ni dobil uporabniškega imena) tkoda nevem kako mu je to ratalo

malo več podrobnosti :)
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Vanadium ::

plava je za kablsko pri telekomu, je konektor drugače brušen če se ne motim

veso266 ::

@Vanadium sam na GPONu ni kabelske
Why do you need an e signature if everyone can delete it

Vanadium ::

vem da ni na gponu kabelske zato mi je čudno glede plave barve...

veso266 ::

@Vanadium SFP modul je plave barve kabel je pa zelen
imam pa tale modul: https://www.finisar.com/optical-transce...
Why do you need an e signature if everyone can delete it

KTr1sk ::

Povejte mi prosim, je ta kabel ustrezen,



imam pa takšen "načrt"


in potem bom "sam" izkopal vse pripravil kabel do hiše in potem "težim" telekomu,da imam kabelj napeljan, verjetno bodo potem me preklopili, kaj menite?

zdaj se namreč izgovarjajo, da ni nobenega drugega interesenta in da se ne splača kabla vlečt, je pa optika na voljo v jašku, kjer je napeljan v drugi ulici, kjer imajo optiko..
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

Invictus ::

Good luck with that ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daniel ::

Kabel bi najbrž že ustrezal, še bolje pa bi bilo, če ni preveč metrov položiti kar alkaten cev in potem kabel v njo, da se lahko po potrebi vstavi drugi. Mi je pa malce čudno, da te ne bi hoteli priklopiti, če dejansko obstaja možnost priklopa v jašku pred hišo. Da ni morda samo kabel z več vlakni notri brez možnosti, dodatnega priklopa in bi bilo potrebno vleči kabel od kje dalje stran.

Najbolje bi bilo kakšnega lokalnega zaposlenega na GVO povprašati kakšne so možnosti tukaj, ti ponavadi vedo še največ.

fl0w ::

Čisto za brezveze se boš mantral s tem izkopom. Telekom oz GVO ti v kompletu vse to naredi zastonj. Verjetno gre mimo tebe samo optični kabel, spojka na katero je predvidena povezava do tvojega doma pa je sigurno nekje drugje in je potrebno uvleči daljšo dolžino kabla.

Kot drugo, na sliki zgleda, da je jašek v pločniku, ki je sigurno na parceli v lasti občine (prav tako tudi zemlja do ograje). Da te ne bo kdo prijavil, ker brez soglasja kopaš na tuji zemlji. Prav tako bi ti brez dovoljenja Telekoma izvedel preboj v njihov jašek in vpeljal optični kabel? Res ti ne priporočam tega, ker boš imel same probleme. :D
Woop-woop! That's the sound of da police!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fl0w ()

fl0w ::

Dvojni post.
Woop-woop! That's the sound of da police!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fl0w ()

KTr1sk ::

Ja v pločniku je tale jašek


do pločnika je naša zemlja, je pa tako da ko sem dal povpraševanje, je bil nekdo pri nas (mene ni bilo)in je baje odkril jašek in naj bi se dalo priklopit, samo da ni dovoljenja zaenkrat, ker sem samo jaz povpraševalec..pa sem mislil da bi lahko kaj pospešil..
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

KTr1sk ::

Sem poklical nekoga ki dela na telekomu in je preveril pod pokrovom je pripravljna spojka za priklop, počakat morem kakšen teden da pridejo pogledat teren in da se dogovorimo, načeloma ni videti problema :). tako da bom počakaš z kopanjem, ker ne vem kje bi bilo optimalno postavt omarco v hiši pa potem upt vlečt po hiši (verjetno ni problem če je več metrov utp kabčla po hiši od modema do pcja in tvja)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

KTr1sk ::

No naj povem, da nisem šel kopat, ker je prišel pogledat in videl, da je izvedljiv postopek, da bodo brezplačno naredili izkop do hiše kjer želim imeti omarco..kao v roku enega meseca (imel je pa letak telekomov in sem izbral paket, ampak nisem ničesar podpisoval),pride po pošti, verjetno takrat šele ko bo izvedljiv postopek..
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Kootra ::

Zivijo! Ce mi bodo v moji vasi delali optiko pa me zanima nekaj stvari. Namrec slišal sem da Telekom vleče optiko vecinoma po blokih saj jim je to prioriteta zaradi denarja. Jaz pa imam najbližnjega soseda 200m stran in nimam nobenih jaškov kjer bi lahko na easy položili. Imam sploh kaj možnosti da pridejo polagati k meni glede na to da sem na samem in imam se železnico med zmes?

Tukaj je slika mojega območja
http://shrani.najdi.si/?43/Qq/1iVyCAwv/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kootra ()

MacGyver141 ::

Tukaj poglej, če si pobarvan na zemljevidu:
http://www.telekom.si/pomoc-in-podpora/...

Kootra ::

Bil sem pobarvan pa so rekli, da so malo prestavili, ker imajo par vasi naprej večjo povpraševanje. Tako da vseeno pride optika sem čez nekaj časa. Samo zzato, če sem pobarvan ne pomeni, da mi bodo privlekli optiko do hiše.

MacGyver141 ::

Kootra je izjavil:

Bil sem pobarvan pa so rekli, da so malo prestavili, ker imajo par vasi naprej večjo povpraševanje. Tako da vseeno pride optika sem čez nekaj časa. Samo zzato, če sem pobarvan ne pomeni, da mi bodo privlekli optiko do hiše.


Pač če si pobarvan, je večja možnost, da jo boš dobil. Sej mi smo bli tud poštrihani oz. celotno naselje, pa so nas prestavili v drugi plan.

...:TOMI:... ::

Kako imaš sedaj telefon speljan?

Pri nas so najprej vkopavali v zemljo, potem pa so vlekli samo še po zraku, ker jim je kao zmanjkovalo denarja.

Jaz imam po zemlji, že par hiš naprej je pa vse po zraku.

Nekdo malo naprej, kjer je bilo predvideno po zraku, je rekel, da želi imeti v zemlji, je moral plačati par 100 eur.
Tomi

Dr_M ::

Pri nas je tudi slo vse po zraku, edino zadnjih 70m do hise gre v zemljo. Sami smo moral izkop nardit, GVO je pa ves material zrihtal brez dodatnih stroskov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

...:TOMI:... ::

Pri nas je pa vse naredil telekom, oziroma podizvajalci. GVO je samo potegnil fiber.
Tomi

veso266 ::

Pa kdo ve a se da s telekomom zment da ti opticni kabel potegnejo od njihovega routerja (p2p) do tvoje hise, nepa prek nekega pasivnega spliterja (gpon) tako kot je sedaj, ker si res nocem delit 2G/1G pipice (tudi optičnega kabla ne) s sosedi. Naročeni imam sicer 100/20 ampak brez skrbi lahko tudi 2G/1G pipico zafilam in ce jo jaz lahko, potem jo lahko tudi nesramni sosed, ali pa mi kar z lucko v kabel sveti pol pa men net nedela
Why do you need an e signature if everyone can delete it

...:TOMI:... ::

Vse se da, Lepo denar na mizo in ti bodo ekstra zate potegnili par km optike do centrale.

GPON je čisto drugačna topologija, niti če bi želel, ne moreš drugače narediti, kot je napisano v zgornjem stavku.


Tu imaš par dokumentov, kjer piše, da so na nekaterih področjih vlekli P2P optiko za poslovne uporabnike, za rezidenčne pa GPON. Vendar to ni telekomovo omrežje, pač pa drug upravljalec. Poleg tega piše tudi veliko drugih informacij.

http://vahta.eu/zanimive_vsebine/
Tomi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika v notranjost hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6620251 (10638) ToniT
»

Mikrotik hAP ac + T2 optika

Oddelek: Omrežja in internet
173134 (1923) c3p0
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621642 (16067) korenje3
»

Čas priklopa na Telekom optiko

Oddelek: Omrežja in internet
289248 (8226) Slo_Gamer
»

Telemach, boj proti višjemu UPLOADU NA KABLU! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5119959 (18295) MacGyver141

Več podobnih tem