» »

Prezračevalni sistem z rekuperacijo

Prezračevalni sistem z rekuperacijo

«
1
2

Patrik0 ::

Zdravo, odlocam se za lokalno prezracevanje z rekuperacijo in sem dobil dve zanimivi ponudbi od firm-dve opciji za montazo ali sistem od Orce ali Mitsubischi. Me zanima, če ima kdo izkušnje z katerimi firmami ali kaj drugega. So mi pa ponudili montazo sistema Orca Pico 50+ ali pa opcija Mitsubishi Electric Lossnay VL-50SR2-E. Poslano direkt od dveh ponudnikov Orca energy Maribor in podjetje Ferall iz Hajdine.
Cenovna razlika pa je akr za enega velika, dobrih 300€ razlike.

jl ::

Tudi sam sem v podobni situaciji, centralna rekuperacija ni mogoča oz bi bil poseg prevelik. Med temi dvemi bi jaz osebno raje Mitsubishija vzel, ker hkrati vpihuje in izpihuje zrak, medtem ko ti cevni ponavadi delujejo v paru in dosega le polovico deklariranega pretoka, saj polovico časa vpihuje, polovico časa pa izpihuje zrak. Je pa vizualno lepši Orca v smislu, da nimaš 'velike' škatle na steni.

svecka ::

Fajn se pozanimajte glede šuma, ker ni variante da spiš/zadremaš, ko se ob teh avtomatskih in-out reoukopatropjih ventiator vklopi na stanje reaktivca. Čist sflajen sistem. Namesto da bi delal pritok novega zraka in skozi hišo odtok, nekaj brezveze meša zrak v eni sobi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

tony1 ::

Tudi jaz bi opozoril na hrup (v bloku imam Heliosevo prezračevalno - ne rekuperacijsko - napravo), zelo pomembno se mi zdi, da imaš možnost, da jo sam lahko kontroliraš, npr.:

-da jo ponoči enostavno zmanjšaš na najnižjo hitrost in te ročne nastavitve ne sme overridati kar tako (Helioseve ne morem nastavljati ročno, in ker hitrost dela premosorazmerno s % CO2 v zraku, se spomni in ob dveh ponoči nabije ventilator, kot da bomo v spalnicah brez tega vsi do jutra umrli 8-O)... Ker se to ne da, sem jo že večkrat ponoči izklopil (kar se ne da narediti normalno, odklopiti moram varovalko)

-dobro je imeti možnost, da npr. poleti čez dan zmanjšaš pretok, ker ti sicer občutno greje zrak z vročim zunanjim zrakom (pozimi pa seveda hladi prostor)
-skratka, najbolj pogrešam možnost priklopa neke pametne avtomatike, da bi si naštimal svojo kontrolo delovanja tako kot mi paše.

Aja, za konec seveda pazi tudi, kako jo bodo zmontirali, v bloku so odvod zanič zraka mirno priklopili na dimniško tuljavo (kar je prepovedano in smrtno nevarno). Če bi bilo stanovanje dovolj novo bi imela gradbena inšpekcija pravo veselico :))

Po občutku (glede na sloves znamke) bi sam vzel Mitsubishi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Patrik0 ::

Torej je mitsbishi najboljsa izbira.

Magic1 ::

Jaz sem zadovoljen s Mitsubishijem. Je neslišen na drugem nivoju od 4. Pa šunder bolj pretok zraka ustvarja, kot sama naprava.
Magic

borisk ::

Tudi sam planiram nabaviti mitsubushi rekuperator za novogradnjo. kako je z dimenzioniranjem? v PZI imam predviden rekuperator z 270m3/h, nekateri priporočajo večjo, pa da se fura ventilator na manjši stopnji, ker je kao bolj tiho?

Tody ::

300 m2 je na ful... Pa to ni klima k bo pihal... če imaš povprečno 150 m2 bajto v dveh štukih ti bo na 300 m3 zadeva vsake dve ure premešala zrak. Je pa takrat tako mašina kot tudi šum opazno slišen. Tako da ga imam jaz na 185 obr.

Zadeva se vsaj meni ustavlja, ker ima razne pametne zadeve notri ugrajene in ne tera na polno če ne gre. Tako da teh 270 je specificiranih bolj kot nek standard. Če lahko finančno prenseš 600 potem se jo splača, ker če rabiš prezračit kuhinjo al pa kaj teh 300 traja...

gruntfürmich ::

zakaj rabite rekuperacijo? da prihranite 200W energije?
zrak-zrak je najslabša možna toplotna prestopnost, zato so tudi prihranki energije mizerni.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

tiborrr ::

Imam VL-50 in VL-100. Pri VL-50 lahko b.p. spiš - neslišno, pri VL-100 ne. Obe enoti sta precej solidno grajeni in imata zamenljive dele.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

svecka ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj rabite rekuperacijo? da prihranite 200W energije?
zrak-zrak je najslabša možna toplotna prestopnost, zato so tudi prihranki energije mizerni.


nenehni dotok svežega zraka, občutno bolj svež zrak, kaor da bi 2x na dan luftal za 5 minut + znižuje vlago ali jo povečuje. To se še posebej pozna pri talnem gretju, ki izsuši zrak v celi bajti pod 35% in zakaj bi mel skoz vlažilnik, če maš lahk rekuopator, ki mi dviga vlago na ustrezni nivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

bemfa ::

Rekuperacijo rabimo, da spravimo svež zrak v hišo, ki smo jo zrakotesno zaprli in izolirali. Odpiranje oken vsake 2 uri ni fajn (sploh ko spiš ali si v službi) + pihanje mrzlega zraka, smrad od sosedove peči, ... Drugače maš pa slab zrak, vlago, tudi plesen.

gruntfürmich ::

'rekuperacija' je samo izmenjava toplote in čisto nič drugega.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

svecka ::

gruntfürmich je izjavil:

'rekuperacija' je samo izmenjava toplote in čisto nič drugega.


teb ni pomoči, ti damo odgovor, ti pa bluziš po svoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

gruntfürmich ::

glej, meni so kristalno jasne vse fizikalne osnove, zdaj pa če vas trgovci in industrija prepričuje, da to potrebujete ker se ne dajo zadeve posebej kupiti, pa je druga zgodba.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

svecka ::

Ja res si pameten, posebej kupuješ vlažilnik zraka, namestro da imaš dva v enem.

bemfa ::

In kaj je po tvoje alternativa centralnemu prezračevanju z rekuperacijo?

Tody ::

Rekuperator je naprava ki svež zrak ogreje z odpadnim toplim zrakom. Zdaj če nočeš izgubljat toplote pozimi, da ti piha - 10 stopinj v stanovanje, ta zrak hočeš ogret. Če si si nabavil tak rekuperator pa tudi ovlažit.

Ti pa zarad nas lahko uporabljaš kamen (ki je zastojn) in vsak dan vržeš v šipo (ki je manj zastojn) pa bo vrjetno učinek enak. Stroški pa ne ravno.

SasoS ::

Kot pravi gruntfürmich, teorija mogoče ok zanimivo pa bilo izmerit koliko ga res dejansko ogreje...

Magic1 ::

Lahko ti povem iz osnovnih podatkov, ki mi jih izpisuje pozimi. Imaš vhodni zrak od zunaj temp. 0°C, notranji zrak, ki ga vleče ven temp. 23°C in ti not vpihuje zrak temp. 18°C. Vklopiš in dela 24/7/365, nastaviš da dela na stopnji, na kateri ti 2-3x zamenja zrak v dnevu in pozabiš. Po potrebi vklopiš višjo stopnjo po cvrtju.
Zdaj bo nekdo rekel, da več prišparaš, če luftaš le enkrat na dan, ali pa še to ne...
Magic

Dipling ::

Nam bodo v novogradnjo dali rekuperator Paul Focus 200 (hiša ~150m2).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dipling ()

borisk ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj rabite rekuperacijo? da prihranite 200W energije?
zrak-zrak je najslabša možna toplotna prestopnost, zato so tudi prihranki energije mizerni.


zaradi udobja bivanja v novi, zrako tesni hiši. bolj kot prihranek energije se gre za filtracijo vhodnega zraka, posledično ni potrebno odpirati oken, notri ni komarjev itd. midva sva rekla da ne bova dala komarnikov na okna, ker se tako ne zrači če so dol (premajhne lukne) in bova "privarčevani denar dala za prezračevalni sistem...

Bellzmet ::

Dipling je izjavil:

Nam bodo v novogradnjo dali rekuperator Paul Focus 200 (hiša ~150m2).


Jaz bi dal nekaj kar ima 300 m3/h deklarirano. Se mi zdi malo premalo 200.

Reaper ::

Tudi jaz se zanimam za rekuperacijo za stanovanje, se pravi za lokalne naprave. Stanovanje cca. 90 m2, enote pa bi moral vgraditi v 4 sobe. Ima kdo izkušnje z I-Vent, bivši Lunos mogoče? Za Orca sem tudi že slišal, nisem pa od njih še pridobil ponudbe. Mitsubishi zadeva izgleda tudi zanimivo, potem je še kakšen Blauberg, od njih imam ventilator v kopalnici in zadeva deluje super. Zanimajo me izkušnje glede samih naprav kot tudi storitve vgradnje. Kakšne firme, ki za sabo pustijo opustošenje me ne zanimajo, ne mislim po vrtanju beliti cele stene, saj se da z modernim orodjem vse rešiti zelo elegantno.

flyko ::

Pred slabim letom so mi Boosplast vgradili Dantherm centralni rekuperator (je na listi za subvencije, specifikacije večinoma boljše od konkurence, tiho delovanje,...) - pripravljene sem imel vse napeljave, so zgolj pripeljali, priključili, nastavili pretoke... Na rekuperatorju se je pojavila tudi ena napaka, katero so kjub temu, da jim nisem mogel dokazati, da za napako nisem kriv sam (pomoje je bila napaka v materialu že v proizvodnji), odpravili v garancijskem roku tako, da so mi zamenjali celoten rekuperator. Res priporočam, ker se res spoznajo na svoje delo.

Če bi se še 1x odločal za rekuperator bi se odločil enako, sem namerno pomladi ugasnil za kak teden, zrak skozi dan je bil občutno slabši - kljub zračenju.

gruntfürmich ::

SasoS je izjavil:

Kot pravi gruntfürmich, teorija mogoče ok zanimivo pa bilo izmerit koliko ga res dejansko ogreje...

dobrih 200W je bila nekoč cifra v reviji delo & dom, priloga časopisa delo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bellzmet ::

Kaj naj bi bilo teh 200w?

Pa še tole. Bistvo rekuperacije je zračenje. To je glavna stvar. Če se pa pri tem še kaj prihrani zaradi segrevanja vhodnega zraka pa še toliko bolje. Je pa to postranska stvar in ni vredna debate, ker je rekuperacija itak strošek (elektrika, filtri) ampak se zaradi svežega zraka splača. Gretje/hlajenje preko rekuperacije (brez dodatnih modulov) je pa itak brez veze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Vanquish ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj rabite rekuperacijo? da prihranite 200W energije?
zrak-zrak je najslabša možna toplotna prestopnost, zato so tudi prihranki energije mizerni.


rekuperacija ni da prhiranis ampak za kvaliteto bivanja. To kolko sem dal v rekuperacijo in vse ostalo nebom s prihranki nikoli dobil.

To, da pa mam na rekuperacijo vezano kanalno klimo, da rekuperacija izmenjuje tudi vlago imam pa se dodaten model za vlazenje v kolikor je to potrebno pa pomeni, da imam vse skozi v stanovanju okoli 50% vlage in temperaturo, ki jo nastavim.
Tudi ko je bilo zunaj najbolj vroce letos sem imel noter 24°C brez da mi kaka klima piha in zrak prijeten na 50% vlage.

Tu je smisel rekuperacije in ne v prihranku, ker ga ni.

Magic1 ::

Kako prihraniš pri prezračevanju? Tako da ne prezračuješ, s vsemi posledicami.
Drugače sta dva tipa sistemov. S trdnim satovjem, ali s papirnatim. Prvi so bolj efektivni, vendar prenašajo le temperaturo. Cca 80%. Papirnati izmenjujejo tudi vlago, vendar so man efektivni, 70%. So še lokalni, verjetno imajo najslabši izkoristek.
Magic

johanblond ::

Vanquish je izjavil:


rekuperacija ni da prhiranis ampak za kvaliteto bivanja.

Ta stavek pove vse, ni potrebno nič dodati.

Magic1 ::

To je tako kot se vprašat kako prihraniti pri ogrevanju? Ali boš nehal kurit in bil na 15°C, ali boš dal za izolacijo. Najlažji in najcenejši način je prvi, vendar bi lahko rekel da ni več realen. Glede prezračevanja je pa tako kot ti ne smrdi na WCju. Se navadiš in "ne" smrdi. Jaz sem bil presenečen, da mi rekuperator prefiltrira tako zrak, da ne dobim pozimi vonja po kurjenju od sosedov. Tudi gnojnice nisem nisem zavohal nikoli (tudi to imamo kdaj v Ljubljani...). Pa imam le osnoven original filter. Sem razmišljal, da bi dal delat en velik box in not en velik hepa filter, ki bi res konkretno prefiltriral zunanji zrak.
Pa osnovno prezračevanje ni nek hud strošek, če se sam lotiš. Mitshubishijeva enota je pod jurja, 80mm cev, razdelilni enoti in stenske/stropne komore. 1500€ materiala. Na ključ kakšne Paul enote bodo pa 10k€+.
Magic

Bellzmet ::

"Sem razmišljal, da bi dal delat en velik box in not en velik hepa filter, ki bi res konkretno prefiltriral zunanji zrak."

To že obstaja, glej npr. Zehnder ComfoWell 520.

lp

gruntfürmich ::

še vedno ne dojamete, da 'rekuperacija' ni prezračevalna naprava, niti celoten sistem, niti vlaženje zraka, niti naprava v kateri je vse to skupaj, ampak izključno pojem: vračanje toplote.

in to je iz fizikalnega in energetskega vidika dokaj nesmiselno za fazo zrak-zrak.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Bellzmet ::

Pogovorno se reče "rekuperacija". Bolj strokovno pa verjetno prezračevalna naprava z rekuperacijo.

Zgleda nimaš prakse oz. narobe bereš fizikalne in energetske zakone (ali ne poznaš principa naprave) - zadeva dejansko deluje in bistveno segreje zunanji zrak pozimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Magic1 ::

Seveda, najceneje je nabavit ventilator na WC odprtino, v prostoru pa pripreš oken in imaš zgolj prezračevanje, brez rekuperacije. Je glasno, je nefiktivno in po možnosti nudobno, ker nekje pozimi vleče zelo mrzel zrak.

Drugače mi bolj sede, če bi se zrak filtriral pred rekuperatorjem. Ta Zehnder ComfoWell 520 je bolj razdelilna komora in filter združeno.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Bellzmet ::

Lahko je združeno, lahko pa imaš razdelilno komoro ločeno.

Invictus ::

gruntfürmich je izjavil:

še vedno ne dojamete, da 'rekuperacija' ni prezračevalna naprava, niti celoten sistem, niti vlaženje zraka, niti naprava v kateri je vse to skupaj, ampak izključno pojem: vračanje toplote.

in to je iz fizikalnega in energetskega vidika dokaj nesmiselno za fazo zrak-zrak.

KAr je tudi en slovenski inženir dokazalč, da deluje tam do 25%, ne pa 80% kot bsi reklamirajo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Bellzmet ::

Jaki inženir. Kako pa da potem, ko je zunaj npr. 4 stopinje, rekuperator segreje zrak na 20 stopinj? To so dejanski podatki...

Magic1 ::

Bellzmet je izjavil:

Lahko je združeno, lahko pa imaš razdelilno komoro ločeno.

Res je, zgleda je to zelo modularna zadeva.

Kot sem rekel, pozimi vpihajoč zrak nima pod 16°C. Glede na to, da vpiha isto kot izpiha, boš težko rekel, da je to le 25% izkoristek. Nula stopinj vleče v rekuperator od zunaj, 17°C vpihuje v prostor in iz prostora vleče 23°C. Tako od oka, je to okoli 60-70%. Kot je navedeno pri Mitshubishiju.
Seveda pa mi ni jasno kako dobijo 80% pri lokalnih rekuperatorjih. Princip delovanja tam, mi deluje dost bolj neefiktiven.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Bellzmet ::

No poglejte npr tale video...zunanja temperatura 5 stopinj, rekuperator segreje zrak na 19.5

4:36


Seveda govorimo o centralnih rekuperatorjih. Lokalnih sploh ne komentiram.

bemfa ::

gruntfürmich je izjavil:

še vedno ne dojamete, da 'rekuperacija' ni prezračevalna naprava, niti celoten sistem, niti vlaženje zraka, niti naprava v kateri je vse to skupaj, ampak izključno pojem: vračanje toplote.

in to je iz fizikalnega in energetskega vidika dokaj nesmiselno za fazo zrak-zrak.


Iz naslova je dokaj jasno razvidno, da se pogovarjamo o prezračevalnem sistemu z rekuperacijo. Še vedno pa čakamo tebe, da nam poveš kaj je fizikalno in energetsko bolj smiseln sistem prezračevanja.

hruske ::

Vanquish je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

zakaj rabite rekuperacijo? da prihranite 200W energije?
zrak-zrak je najslabša možna toplotna prestopnost, zato so tudi prihranki energije mizerni.


rekuperacija ni da prhiranis ampak za kvaliteto bivanja. To kolko sem dal v rekuperacijo in vse ostalo nebom s prihranki nikoli dobil.

To, da pa mam na rekuperacijo vezano kanalno klimo, da rekuperacija izmenjuje tudi vlago imam pa se dodaten model za vlazenje v kolikor je to potrebno pa pomeni, da imam vse skozi v stanovanju okoli 50% vlage in temperaturo, ki jo nastavim.
Tudi ko je bilo zunaj najbolj vroce letos sem imel noter 24°C brez da mi kaka klima piha in zrak prijeten na 50% vlage.

Tu je smisel rekuperacije in ne v prihranku, ker ga ni.


Tole je najlepši opis do sedaj. Težko je opisat kako velika je lahko razlika v udobju med stanovanjem, kjer centralno prezračevanje deluje pravilno, in takim, ki ga nima.


Če zelo skrajšam:
1. Stavbo izoliramo, da je bivanje udobnejše in ker so energenti za ogrevanje dragoceni.
2. Stavbo zatesnimo, da nam dragoceno ogret zrak ne pobegne ven in je bivanje udobnejše in cenejše.
3. Človeku prijetna vlažnost zraka je nekje med 40% in 60%. Nižja vlažnost bo izsuševala in dražila sluznice in povzročala težave z dihali. Višjo vlažnost bomo občutili kot zatohlo, lahko pa tudi povzroča plesen.
4. Izolirana in zatesnjena stavba ima precej drugačno temperaturo od okolice, zato se pozimi ob morebitnem prehajanju zraka iz notranjosti v zunanjost viša tudi relativna vlažnost, kar lahko pripelje do kondenzacije. Poleti je zgodba obratna - vroč in srednje vlažen zrak od zunaj, ki morebiti pride v stavbo, ob nižanju temperature postane bolj vlažen, kar spet ni ok, ker lahko spet prihaja do pojava plesni.

Centralno prezračevanje poskrbi, da:
- da se zrak znotraj stavbe nadzorovano menja (da ni prostorov, ki se jih "ne da prezračit"),
- se iz zraka znotraj stavbe nadzorovano izloča onesnaževala (zrak se filtrira),
- se zrak z okolico izmenjuje nadzorovano (odvajanje zraka, dovod svežega zraka),
- da se pri tem izgublja najmanj toplote (rekuperacija),
- da se ohranja ustrezen nivo vlažnosti zraka.

(Lokalno prezračevanje sicer nekoliko pomaga, ampak ker predvsem meša zrak, se zrak giblje precej manj kontrolirano. Zato onesnaževala - prah, dim, vonjave - ostanejo v zraku precej dlje, ali pa so toplotne izgube precej večje.)

Velja omenit, da centralno prezračevanje lahko deluje kot je zasnovano zgolj če je stavba dovolj zrakotesna. Ne bo kaj dosti pomagalo, če npr. piha pod vrati, ker je to tako, kot bi poskušal pumpat vodo skozi cev, ki pušča. No bueno.

Prihranek je tu npr. na tem, da ti bajta ne splesni. No, pa na zdravju.
Rad imam tole državico. <3

tony1 ::

Kako se v take objekte vgradi kuhinjsko napo, tako z zaresnim odvodom zraka ven iz stavbe?

V blokovskem stanovanju s centralnim prezračevalnim sistemom je preprosto niso vgradili, kar je vesoljska neumnost: zažgeš palačinko in nato še dan, dva vohaš po vsem stanovanju.

Kasneje je nekdo obupal in vgradil napo brez odvoda zraka ven (ker tuljave dejansko ni), samo z ogljenim filtrom, ki deluje nekako polovično in preglasno.

Magic1 ::

Normalno vgradiš napo z odvodom. Le pozoren moraš biti, da ob uporabi pripreš okno, da lahko napa na 100% dela. Jaz tudi to dostikrat ne naredim in dela še vedno čist ok. Pač rekuperator takrat dovaja dosti več, kot odvaja (ker napa ustvarja podtlak). Nekdo je rekel, da nekateri rekuperatorji lahko začnejo jamrat, Mitshubishi dela kot da ni nič.
Magic

borisk ::

men je projektant v PZI čisto normalno napo narisal, hkrati z prezračevalnim sistemom. po mojem mnenju ne rabiš niti okna odpirat, sej imaš tako luknjo za prezračevanje, samo ventilator dela z manjšo električno močjo, ker mu pomaga ventilator v napi....

flyko ::

Magic1 je izjavil:

Normalno vgradiš napo z odvodom. Le pozoren moraš biti, da ob uporabi pripreš okno, da lahko napa na 100% dela. Jaz tudi to dostikrat ne naredim in dela še vedno čist ok. Pač rekuperator takrat dovaja dosti več, kot odvaja (ker napa ustvarja podtlak). Nekdo je rekel, da nekateri rekuperatorji lahko začnejo jamrat, Mitshubishi dela kot da ni nič.

Tako, tudi jaz imam normalno napo z odvodom ven in nič ni narobe, okno pripremo, če se spomnimo...
Dobra je tudi funkcija za kurjenje kamina, ki zrak samo dovaja, odvaja pa ne - nobenega dimljenja, ker vse potisne skozi dimnik.

Vanquish ::

tony1 je izjavil:

Kako se v take objekte vgradi kuhinjsko napo, tako z zaresnim odvodom zraka ven iz stavbe?

V blokovskem stanovanju s centralnim prezračevalnim sistemom je preprosto niso vgradili, kar je vesoljska neumnost: zažgeš palačinko in nato še dan, dva vohaš po vsem stanovanju.

Kasneje je nekdo obupal in vgradil napo brez odvoda zraka ven (ker tuljave dejansko ni), samo z ogljenim filtrom, ki deluje nekako polovično in preglasno.


mi imamo cisto enostavno. Nad kuhalno plosco imam iz leve pa desne strani 2 odvoda, stran proti dnevni sobi ima celo 2 cevi. Ce se kaj takega kuha se poveca moc rekuperacije na max, v kuhalni plosci pa je napa s filtrom.

Na tak nacin napa cisti zrak, rekuperacija pa ne pusti da gre po stanovanju saj se iz vseh strani okoli zrak vpihuje, ta dva nad plosco pa crpata in je dejansko zrak bolj svez kot pa sem imel prej pri napi z odvodom ven.

Magic1 ::

flyko je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Normalno vgradiš napo z odvodom. Le pozoren moraš biti, da ob uporabi pripreš okno, da lahko napa na 100% dela. Jaz tudi to dostikrat ne naredim in dela še vedno čist ok. Pač rekuperator takrat dovaja dosti več, kot odvaja (ker napa ustvarja podtlak). Nekdo je rekel, da nekateri rekuperatorji lahko začnejo jamrat, Mitshubishi dela kot da ni nič.

Tako, tudi jaz imam normalno napo z odvodom ven in nič ni narobe, okno pripremo, če se spomnimo...
Dobra je tudi funkcija za kurjenje kamina, ki zrak samo dovaja, odvaja pa ne - nobenega dimljenja, ker vse potisne skozi dimnik.

Če imaš kamin in prezračevanje, je dobro, da dovedeš ločen dovod zraka za kamin in le ta zaprte varjante. Seveda tudi odvisno od uporabe le tega. Če je v uporabi le občasno, je verjetno vseeno in samo nastaviš na samo dovod. Sam za info, če bo kdo obnavlju in si želel kamin.
Magic

hruske ::

tony1 je izjavil:

Kako se v take objekte vgradi kuhinjsko napo, tako z zaresnim odvodom zraka ven iz stavbe?


Nekaj variant so že ostali povedali, ampak če recimo nočeš ročno odpirat okna (ker človek pač pozabi), je varianta tudi avtomatizirano odpiranje lopute ob prižigu nape. Dokaj pomembna stvar tu je, da je prezračevalni sistem sposoben zaznati delujočo napo in lahko prilagodi delovanje.

Podobno velja tudi za kopalniški ventilator, ki tudi precej zraka odvaja.
Rad imam tole državico. <3

flyko ::

Magic1 je izjavil:

flyko je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Normalno vgradiš napo z odvodom. Le pozoren moraš biti, da ob uporabi pripreš okno, da lahko napa na 100% dela. Jaz tudi to dostikrat ne naredim in dela še vedno čist ok. Pač rekuperator takrat dovaja dosti več, kot odvaja (ker napa ustvarja podtlak). Nekdo je rekel, da nekateri rekuperatorji lahko začnejo jamrat, Mitshubishi dela kot da ni nič.

Tako, tudi jaz imam normalno napo z odvodom ven in nič ni narobe, okno pripremo, če se spomnimo...
Dobra je tudi funkcija za kurjenje kamina, ki zrak samo dovaja, odvaja pa ne - nobenega dimljenja, ker vse potisne skozi dimnik.

Če imaš kamin in prezračevanje, je dobro, da dovedeš ločen dovod zraka za kamin in le ta zaprte varjante. Seveda tudi odvisno od uporabe le tega. Če je v uporabi le občasno, je verjetno vseeno in samo nastaviš na samo dovod. Sam za info, če bo kdo obnavlju in si želel kamin.


Ja, kamin ima seveda svoj dovod zraka, ampak ko kuriš, so vrata odprta in v tem primeru ti malo dodatnega "pritiska" pomaga, da prej zakuriš.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28675874 (3725) barracuda
»

Lokalni Rekuperator (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10223716 (3092) edi123
»

Prezračevanje novogradnja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
34865353 (5550) edi123
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423175 (2371)          
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210992 (9712) fosil

Več podobnih tem