» »

Lokalni Rekuperator

Lokalni Rekuperator

«
1
2 3

bronco ::

Nagibam se k nakupu lokalni rekuperator, ali celo dva, pa me zanima, če že kdo to uporablja, kakšne so njegove izkušnje?

floyd1 ::

borut_p ::

Poslji na Lunos, ti bodo z veseljem nasli resitev. Ali se odlocis kupit pri njih je pa tvoja odlocitev.

Scaramouche ::

Kaj je razlika med tem in klimatsko?

borut_p ::

Da gre pri rekuperatorju za prezracevanje in dovajanje svezega zraka v prostor ob cim manjsih izgubah toplote/hladu in ne za prisilno hlajenje istega zraka in odvzemanju vlage

floyd1 ::

Tako je. Čeprav lokalni rekuperator zaradi odvajanja toplega (vlažnega) in zajemanja hladnega (bolj suhega) zraka tudi razvlažuje prostor. Vsaj takrat, ko je notranja vlaga večja od zunanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Gambino ::

borut_p je izjavil:

Da gre pri rekuperatorju za prezracevanje in dovajanje svezega zraka v prostor ob cim manjsih izgubah toplote/hladu in ne za prisilno hlajenje istega zraka in odvzemanju vlage


Obstajajo tudi klime, katere dovajajo svež zrak!

matobeli ::

Ma nemoj.

floyd1 ::

Pri prenosnih klimah, ki iz sobe tiščijo vroč zrak, je stranski efekt tudi ta, da mora v sobo od nekod priti "svež" zrak. Ponvadi pri oknih, vratih, zračnikih. Ampak tu je težko govoriti o tem, da ta klima dovaja svež zrak.

Klasična (split) klima pa zraka v prostoru ne menjava.

matobeli ::

Tak sistem je zaenkrat na voljo v centralnih prezračevalnih sistemi, spliti na žalost res še nimajo.

Ko pa bojo se pa ne bo reklo "klima katera dovaja svež zrak!11", ker tudi pralno sušilnemu stroju ne rečemo "pralni stroj, ki potem še posuši".

bauci ::

Tudi klasična klima naprava menja zrak v prostoru. Seveda ne tista za 200€. Poglej Daikin Ururu Sarara. Ko sem jo kupil pred dvema letoma je bila cena cca 2100€.

matobeli ::

še zmer jim v pamfleti piše da je edina taka.

Sicer pa, za 2jurja bi morala znat še kaj več.

če ni obenem tudi rekuperator je pa itak isto kot da bi mel odprto okno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

floyd1 ::

bauci je izjavil:

Tudi klasična klima naprava menja zrak v prostoru. Seveda ne tista za 200€. Poglej Daikin Ururu Sarara. Ko sem jo kupil pred dvema letoma je bila cena cca 2100€.

Hvala za info, tega pa res nisem poznal. Je pa pri tej mašini težko govoriti o "klasični split klimi".

bauci ::

Jp, res je. Je tudi dimenzijsko kar ornk naprava. "Gleda" ven iz stene 40 cm. In še zanimivost. Ves plin je že tovarniško v napravi in ko so jo montirali niso nič dofilali plina.

bauci ::

Se pa pripravljam renovirat staro stanovanje in iščem lokalni rekuperator, ki bi filtriral tudi smrad zunanjega zraka. Stanovanje je v bloku, ki je obkrožen z ostalimi bloki, kjer pa večina stanovalcev še zmeraj kuri na drva ali premog in pozimi ne moreš imeti odprtega okna ponocí (ne morem spati pri zaprtem oknu). Zgoraj omenjena klima je nažalost predraga, ker rabim svez zrak v treh prostorih.

floyd1 ::

Ves plin je že tovarniško v napravi in ko so jo montirali niso nič dofilali plina.

A ni tako pri večini klim, če imaš dovolj kratke povezave? Pri mojem daikinu je bilo isto. Samo vakumiranje in potem odpre ventile. Če se prav spomnim.

floyd1 ::

bauci je izjavil:

Se pa pripravljam renovirat staro stanovanje in iščem lokalni rekuperator, ki bi filtriral tudi smrad zunanjega zraka. Stanovanje je v bloku, ki je obkrožen z ostalimi bloki, kjer pa večina stanovalcev še zmeraj kuri na drva ali premog in pozimi ne moreš imeti odprtega okna ponocí (ne morem spati pri zaprtem oknu). Zgoraj omenjena klima je nažalost predraga, ker rabim svez zrak v treh prostorih.

To pa tudi mene zanima. Mogoče vprašaš pri lunosu. Nimamo rekuperacije v hiši, niti razvodov nisem pustil. Zaenkrat odpiramo okna in mi ni ravno hudo. Je pa res včasih malo vonja po kurjenju zunaj. Smo pač hoteli imeti hišo v mestu :|

darkolord ::

Mimogrede, za te lokalne rekuperatorje se zelo veliko ljudi pritožuje, da so glasni.

Pač, luknja je 100-150 mm, to je tako kot za kopalniški ventilator, ne more to ne vem koliko zraka pretočiti, brez da bi se zadevo slišalo.

floyd1 ::

Tisti poceni so gotovo glasni. Za spalnico pa nastaviš, da ponoči ne dela in ti prezrači pred spanjem. Če ti to zadostuje.
Jaz imam srečo, da so stropovi tri metre visoko in je v hiši precej zraka. Enkrat ali dvakrat dnevno prezračimo "na prepih" za 15 minut in je ok.

Gambino ::

floyd1 je izjavil:

bauci je izjavil:

Se pa pripravljam renovirat staro stanovanje in iščem lokalni rekuperator, ki bi filtriral tudi smrad zunanjega zraka. Stanovanje je v bloku, ki je obkrožen z ostalimi bloki, kjer pa večina stanovalcev še zmeraj kuri na drva ali premog in pozimi ne moreš imeti odprtega okna ponocí (ne morem spati pri zaprtem oknu). Zgoraj omenjena klima je nažalost predraga, ker rabim svez zrak v treh prostorih.

To pa tudi mene zanima. Mogoče vprašaš pri lunosu. Nimamo rekuperacije v hiši, niti razvodov nisem pustil. Zaenkrat odpiramo okna in mi ni ravno hudo. Je pa res včasih malo vonja po kurjenju zunaj. Smo pač hoteli imeti hišo v mestu :|


Tudi izven mesta v kakšnih vaseh je enako. Ljudje kurijo na drva, ker je najceneje. V mestih bi itak bilo potrebno prepovedat kurjenje na drva. Je plin, elektrika, toplarna,...

darthvader ::

Jaz sem pred nekaj dnevi montiral lokalni rekuperator Meltem, ne morem še komentirati ali sem zadovoljen ali ne se pa občuti razlika v zraku; imamo mačka in psa in kuhinjska napa nima odvoda ven, vsaj ne še.
V naslednjih dneh bom videl kako se obnese ob močnem vetru, in koliko toplotne izgube bo ko bodo spet hladnejši dnevi.

floyd1 ::

Super. Koliko pa približno to stane? Montiral si sam? Glasnost - se ti zdi kaj moteče, ko deluje? Vidim pa, da je to nekaj podobnega kot Mitsubishi Lossnay. In tega precej hvalijo.

Mi napo z odvodom ven (150mm) sicer imamo, tako da je tudi to ena vrsta prezračevanja. Vsaj takrat, ko kuhamo.

Mimogrede - tudi če imaš centralni rekuperator in bližnjo okolico zelo zadimljeno, ti bo nekaj tega dima kljub filtrom prineslo v hišo. Odvisno pač od bližine dimnika, vetra, peči, kurjača itd. Je pa seveda precej boljše kot okna na "oberliht".

darthvader ::

ni poceni, cca 1200+DDV vendar deluje samostojno, vgrajena ima senzorja za vlago in CO2 s katerima se dodatno uravnava. Brez teh je cenejši, imel bi še senzor za VOC in ostale bonbončke vendar je cena temu primerna +1600+DDV
Za ta denar (1200) dobiš 2 Lossnaya z montažo vred. Za Lossnaya so mi rekli da ne deluje samostojno in ga moraš sam vklopiti in nastaviti moč kar je vsaj zame velik minus, to informacijo sem dobil od prodajalca ko mi je poslal ponudbo.
Lossnay ima velik plus ker omogoča bypass, vendar so ostale stvari pretehtale.
Lunos in podobni naj bi imeli težave pri delovanju ob močnem vetru (ob prebiranju tujih forumov), hiša je na odprtem prostoru in ob močnem vetru se ob hiši ustvarja podtlak, pri čemer naj bi imeli cevni rekuperatorji velike težave, zato se nisem odločil zanj. Razne podobne izvedbe z možnostjo upravljanja preko mobitelov itd so se mi zdele bolj igrače kot kaj resnega.

Meltem ima vgrajeno loputo (pozabil sem ali na izhodni ali na vhodni cevi) ki se zapre ko se ugasne, dokupiti moraš daljinski upravljalnik (isto Lossnay) če želiš nastaviti napravo, in na spletni strani trdijo da imajo nemški certifikat ki preprečuje mešanje izhodnega in vhodnega zraka. Glasnost mi ni moteča, vsaj zaenkrat še ne.
Odločil sem se tudi zato ker ga lahko vgradiš v steno in priklopiš na razvod zraka, kar imam namen storiti v prihodnosti.

Montiral sem ga sam, naročil sem vrtanje lukenj ker nimam ustreznega orodja.

floyd1 ::

Hvala za info. Saj to je vedno tako, luksuz pač nekaj stane. Je pa tudi res, da če enkrat že greš v to, je super, da ima neko "set and forget" avtomatiko. Sicer je spet podobno, kot če bi okna odpiral. Jaz jih bom verjetno še nekaj časa, do penzije 8-) pa bom že našel neko ugodno varianto. To o lokalnih in vetru sicer nisem vedel, je pa logično.

darthvader ::

jaz sem tudi veliko reševal z okni, potem sem naredil fasado, na novo izoliral streho, dodatno izoliral določene stene in navkljub odprtim oknom se hiša ni dovolj prezračila, ko sem dobil pa rezultate meritev radona je bila odločitev dokončna.

floyd1 ::

Torej si si izposodil merilec in ga za nekaj dni nastavil v pritličje (klet)?
Hmm, to z radonom je zdaj bilo kot slaba vest. Tudi meni je namreč znanka (zdravnica), ki stanuje razmeroma blizu, priporočala to meritev, ko smo se srečevali in sem še razbijal staro hišo. Menda je tudi na območju Maribora kar nekaj takih "žepov", kjer je lahko vsebnost precej visoka.

borisk ::

če se gre na varianto, ki je "neumna" se pravi jo moraš ročno vklaplat oziroma v neki lastni režiji (preko "pametne hiše" ali preko navadnega wifi stikala ala sonof, kerj lahko preko aplikacije nastaviš timerje ali pa pogojno glede na senzor temperature ali vlage), potem bi sam sel na poceni varianto in večjo količino.
najcenejšega sem našel na ideo, je pa iz italije:
https://www.ideo.si/prezracevalni_siste...

imajo celo legit datasheet itd..
https://www.aerauliqa.com/pdf/product/Q...

floyd1 ::

Ja, sonoff z nastavljenim timerjem - to je gotovo najbolj poceni in enostavna rešitev krmiljenja. Pa še od koderkoli lahko ročno posegaš v urnik z vklopi in izklopi.
Ta "italijan" zgleda kar OK, sploh če ima na najnižji hitrosti res le 10dB (na 3 metrih). Je pa tudi res, da decibeli niso vse - tudi majhen hrup je lahko zelo nadležen (npr. komar).

mared ::

Pri nas sedaj klet prezračuje "neumni" poceni rekuperator
http://www.jantartrade.si/index.php?pag...

Trenutno je priklopljen na mehansko stikalno uro in zadeva deluje. Kaj več o učinku, bom lahko podal kasneje, saj deluje šele tretji dan.

Kot najcenejši dodatek k njegovi pameti se priporoča sonoff? Za moj primer, kjer bi želel vklop/izklop rekuperatorja v primeru dviga vlage, kaj vse potrebujem?

stikalo:
sonoff TH10

senzor:
Sonoff TH Sensor Si7021

In aplikacijo eWeLink, v kateri se nastavijo pogoji?

Je to to ali se še kaj potrebuje za delovanje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mared ()

borisk ::

wifi signal v kleti.

mared ::

borisk je izjavil:

wifi signal v kleti.

to je že položeno! hvala, nisem čisto vedel. saj ko gledaš ostale "smart" sisteme imajo vsi hub na katerega se vežejo senzorji, stikala...

techuser ::

Zadeva je dobra, ampak jaz sem si raje naredil 2 ventilatorja kot pa eno mesto kjer se izmenjuje. Če postaviš dva ventilatorja s samostojnimi filtri si naredil veliko, res pa je da rekuperator zadrži 70% razlike v temperaturi kao.

matobeli ::

Torej maš efektivno prepih narjen, isto kot bi dosegel z dvemi priprtimi okni? :))

kao

Vsa čarovnija je točno v tem kao. Ni to ventilator.

floyd1 ::

Sigurno zadrži lokalni rekuperator v prostoru precej več toplote. Ampak tistemu 97% izkoristku (npr. Blauberg) pri vračanju toplote pa jaz ne verjamem. Problematično je že to, da tistih npr. 70 sekund, ko on tišči topli zrak ven in ogreva izmenjevalnik, v hiši naredi toliko podtlaka, da od nekod vsaj malo prodira noter zunanji zrak. Ali je to skozi napo, wc in kopalniško prezračevanje, pod vhodnimi vrati. In seveda obratno pri zunanjem zajemu zraka. Je pa res, da je pri masivni, dobro izolirani hiši, to vse pljunek v morje.

matobeli ::

Eni izmed teh dražjih se lahko synca z drugim, en piha not drugi ven.

Sem pa nekje enkrat bral članek kako pridejo do 97%. Ne pridejo. Še zmer pa je bolš vršt 3 polena skoz okn kot pa 10.

darthvader ::

floyd1 je izjavil:

Torej si si izposodil merilec in ga za nekaj dni nastavil v pritličje (klet)?
Hmm, to z radonom je zdaj bilo kot slaba vest. Tudi meni je namreč znanka (zdravnica), ki stanuje razmeroma blizu, priporočala to meritev, ko smo se srečevali in sem še razbijal staro hišo. Menda je tudi na območju Maribora kar nekaj takih "žepov", kjer je lahko vsebnost precej visoka.


ne, prijavil sem se na brezplačno meritev preko ZVD, kjer nastaviš merilec na mesto kjer se največ zadržuješ za tri mesece, ga pošlješ nazaj in potem ti pošljejo rezultate
http://www.zvd.si/zvd/zdravo-okolje/rad...

pudge ::

V načrtu smo imeli vrisane lokalne rekuperatore. Vso zadevo smo poslali na Lunos, na podlagi katerega so nam pripravili predračun, katerega sem plačal. Nato so prišli na ogled objekta in v naslednjih dneh so naredili preboje. Prišlo je do spremembe, ker so namesto odvodnega ventilatorja v kurilnici dali rekuperator, kar je bilo potrebno doplačati. Zanimalo me je, zakaj je rekuperator potreben v kurilnici, ampak konkretnega odgovora nisem dobil. Rečeno je bilo, da zaradi podtlaka. Nisem strokovnjak, zato me zanima vaše mnenje.

Je smisleno imeti dovod in odvod svežega zraka preko rekuperatorske enote v kurilnici glede na to, da je prostor za 2-3C bolj ogret, kot ostali prostori z rekuperatorji, predvsem zaradi toplotne črpalke, pralni stroj, sušilni stroj, zamrzovalna skrinje..?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pudge ()

Gambino ::

pudge je izjavil:

V načrtu smo imeli vrisane lokalne rekuperatore. Vso zadevo smo poslali na Lunos, na podlagi katerega so nam pripravili predračun, katerega sem plačal. Nato so prišli na ogled objekta in v naslednjih dneh so naredili preboje. Prišlo je do spremembe, ker so namesto odvodnega ventilatorja v kurilnici dali rekuperator, kar je bilo potrebno doplačati. Zanimalo me je, zakaj je rekuperator potreben v kurilnici, ampak konkretnega odgovora nisem dobil. Rečeno je bilo, da zaradi podtlaka. Nisem strokovnjak, zato me zanima vaše mnenje.

Je smisleno imeti dovod in odvod svežega zraka preko rekuperatorske enote v kurilnici glede na to, da je prostor za 2-3C bolj ogret, kot ostali prostori z rekuperatorji, predvsem zaradi toplotne črpalke, pralni stroj, sušilni stroj, zamrzovalna skrinje..?


Odgovor je ne. Lunos je pa itak takšen nateg, da niso vredni da jih...... Sem se pogovarjal na sejmu letos z njimi in takšne izjave, da so centralni rekuperatorji zastareli in da se jih ne vgrajuje več. Pa še kar nekaj podobnih cvetk je bilo. Sicer moje sožalje, da si vse skupaj nabavil in mnogo preplačal. So nateguni in to veliki!

bi_đi ::

ksz

Je kateri nabavil tele rekuperatorje od aerauliqa. 4-5 jih pride dosti ceneje kakor centralni, pa še ugašneš jih lahko po želji.
Bi lahko tega lokalnega zmontiral tudi na podstrešju? Je 18db preveč za spanje?

fikus_ ::

Pudge, zaj*bali so in ti dodatno računali. Če si že plačal, boš težko kaj dosegel, če še nisi plačal razlike, naj ti zamenjajo z zadevo po ponudbi.

In v kurilnici ni potrebe po rekuperatorju, potrebuješ dovod svežega zraka.

borut_p ::

cenovno so lokalni rekuperatorji cenejši - jaz imam oceno 3,6k€ proti 6,6k€. Predvsem na račun, da ni cevovodov. Seveda pa je potrebno računati, da:
- se jih ne more kar nekam nametati, da je potrebno narediti projekt za njih
- da je potrebno za vsakega posebaj imeti elektro napajanje ter potem tudi komandno enoto
- da je zadeva glasna do faze, kjer mene moti - pa sem poslušal "najtišje"
- da moraš imeti spodrezana vrata, da zrak lahko kroži med prostori
- če gre za adaptacijo in je fasada že narejena je veliko šans, da ti zunaj fasado konkretno umažejo z vrtanjem in moraš potem še to popravljati

Za novogradnje absolutno centralnega za adaptacije pa le na mestu kjer je težava z vlago. Drugače ga jaz nebi dajal.

laaw ::

Mene zanima mnenje glede rekuperatorja Zehnder - ComfoSpot 50? Iščemo nekaj z entalpijskim izmenjevalec, ker imamo problem s suhim zrakom. Je še kakšna podobna zadeva na trgu? Hvala!

andromedar ::

Gambino je izjavil:

pudge je izjavil:

V načrtu smo imeli vrisane lokalne rekuperatore. Vso zadevo smo poslali na Lunos, na podlagi katerega so nam pripravili predračun, katerega sem plačal. Nato so prišli na ogled objekta in v naslednjih dneh so naredili preboje. Prišlo je do spremembe, ker so namesto odvodnega ventilatorja v kurilnici dali rekuperator, kar je bilo potrebno doplačati. Zanimalo me je, zakaj je rekuperator potreben v kurilnici, ampak konkretnega odgovora nisem dobil. Rečeno je bilo, da zaradi podtlaka. Nisem strokovnjak, zato me zanima vaše mnenje.

Je smisleno imeti dovod in odvod svežega zraka preko rekuperatorske enote v kurilnici glede na to, da je prostor za 2-3C bolj ogret, kot ostali prostori z rekuperatorji, predvsem zaradi toplotne črpalke, pralni stroj, sušilni stroj, zamrzovalna skrinje..?


Odgovor je ne. Lunos je pa itak takšen nateg, da niso vredni da jih...... Sem se pogovarjal na sejmu letos z njimi in takšne izjave, da so centralni rekuperatorji zastareli in da se jih ne vgrajuje več. Pa še kar nekaj podobnih cvetk je bilo. Sicer moje sožalje, da si vse skupaj nabavil in mnogo preplačal. So nateguni in to veliki!


Temu bi se tudi pridružil. Nisem sicer nič pri njih kupil, niti mi ne pade na pamet, da bi. Imam svoje razloge, ki jih tukaj raje ne bi omenjal. Samo svarim pred njimi.
Eh?

dvojka ::

Nimam nič proti Lunos-u ampak me samo nekaj zanima okrog teh lokalnih rekuperatorjev (v novi hiši imam centralnega) saj bi jih vgradil v stanovanje, ki ga oddajam. Ali ni poanta rekuperatorja, da zrak kroži čez celoten objekt od čistega do umazanega dela? Koliko je realno prezračevanja s tem lokalnim rekuperatorjem, če je soba velika 25m^2? Ali zrak dejansko kroži po celotni sobi ali se samo vrti okrog rekuperatorja in to je to? Po mojem občutku bi moralo pri lokalnem rekuperatorju konkretno pihati, da bi zrak zakrožil na drugo stran sobe ali se motim?

fikus_ ::

Montira še dva ponavadi v različnih prostorih. Rekuperatorja delata izmenično, en dovaja zrak, drug istočasno odvaja zrak.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

FilipF ::

fikus_ je izjavil:

Montira še dva ponavadi v različnih prostorih. Rekuperatorja delata izmenično, en dovaja zrak, drug istočasno odvaja zrak.

Lokalnemu rekuperatorju, ki samo dovaja ali odvaja zrak smo včasih rekli ventilator.

matobeli ::

Rekuperator ni nič drugega kot ventilator z nadgradnjo -satovjem, ki poskrbi da se energija vrne nazaj v prostor.

Nekaj že prezračijo tud lokalni, ni ga sicer čez odprto okno sredi poletne noči, ampak ko pride zima je pa vseeno fajn imet nekaj.

FilipF ::

matobeli je izjavil:

Rekuperator ni nič drugega kot ventilator z nadgradnjo -satovjem, ki poskrbi da se energija vrne nazaj v prostor.

Nekaj že prezračijo tud lokalni, ni ga sicer čez odprto okno sredi poletne noči, ampak ko pride zima je pa vseeno fajn imet nekaj.

Kako se energija vrne v prostor, če piha samo noter ali ven?
Na kakšen način satovje poskrbi, da se energija vrne v prostor?

fikus_ ::

Filip; lokalni rekuperator (kako fensi se sliši) ima satovje, ki se pri izpihovanju segreva (hladi zrak), pri vpihovanju zraka v prostor pa ohlaja in pri tem segreva zrak. Poanta tega satovja je, da so toplotne izgube manjše, kot pri navadnem ventilatorju.
Pa dobro je, da delata v paru izmenično, ker če je eden, mora zrak nekje drugje priti noter/ven, kar zmanjša izkoristek.

Takšni rekuperatorji so nadomestilo za klasični zračenje nekajkrat na dan in energetsko naj bi bili manj potratni.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

FilipF ::

fikus_ je izjavil:

Filip; lokalni rekuperator (kako fensi se sliši) ima satovje, ki se pri izpihovanju segreva (hladi zrak), pri vpihovanju zraka v prostor pa ohlaja in pri tem segreva zrak. Poanta tega satovja je, da so toplotne izgube manjše, kot pri navadnem ventilatorju.
Pa dobro je, da delata v paru izmenično, ker če je eden, mora zrak nekje drugje priti noter/ven, kar zmanjša izkoristek.

Takšni rekuperatorji so nadomestilo za klasični zračenje nekajkrat na dan in energetsko naj bi bili manj potratni.

Najlepša hvala za odgovor. Sem prejšnji teden imel doma svetovalca prodaje za lokelne rekuperatorje, pa se nisva mogla energetsko sporazumeti. Prodajni strokovnjak trdi, da če je zunaj 0 stopinj C in znotraj 20 stopinj C, bo njihov rekuperator z več kot 90% izkoristkom stalno vpihoval več kot 18 st. C. Poskusil sem mu razložiti, da če zmešaš 1l vode na 10C in 1l vode na 20C dobiš ob 100% izkoristku 2l vode na 15C. Pričakujem, da me pokliče, ko bo doma preizkusil, zmešati segreto vodo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prezračevalni sistem z rekuperacijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
987249 (1151) predi
»

Poceni in dober rekuperator (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28674660 (2511) barracuda
»

Obstaja tak rekuperator, ki se lahko namesti namesto kopalniskega ventilatorja ?

Oddelek: Loža
111543 (666) zpza
»

protiprašna mrežica za okno

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
423103 (2299)          
»

Prisilno prezračevanje stanovanja (lokalni prezračevalni sistem)

Oddelek: Loža
3210859 (9579) fosil

Več podobnih tem