» »

Manj MESA?

Manj MESA?

shark_nm ::

132552 je izjavil:

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

bedak_res je izjavil:

Kt da bi vas ubil jest manj mesa...


Itak da ne. Samo moras vedeti, da so v debati, ne samo jedci, ampak je marsikdo tudi kmet, ki mu to nacne zasluzek.

A mislis, da poslusamo "men nou nben govoru" od mescanov? Pomisli se enkrat... ;)


Jaz pa mislim da bo kmet na boljšem. ČE bo cena visoka seveda. Po trenutnih odkupnih cenah bi bi lbedak da grem kupiti 3 prašiče in jih KVALITETNO hraniti do zakola. Zase in nekaj bližnjih ja, za prodajo pa ne, ker je trg nasičen s prepoceni sranjem. Pač meso bi moralo biti 3x vsaj dražje. Govorim za kvaliteto ki ni videla praškev in krmil ter temo do zakola, pa še tam gre vse narobe.


Tudi jaz nimam nobenih problemov s tem. Ko so kontrolirani enako kot so trgovine. Po 80 letih brez kontrole se pa marsikdo razvadi in ima svoje poglede kaj lahko servira drugim na kroznik. So trznice z robo iz Italije zelo lepo razgalile situacijo.

Tista zgoraj o uvozu, v EU prepovedanih skropiv iz balkana je resnicna.


Nikar si ne farbaj oči da so trgovine kontrolirane. Če misliš da bo kdo iz trgovine vzel vzorec in ga nesel na nalizo za vsebnost pesticidov, herbicidov in težkih kovin se motiš. Salmonela je edini sovražnik tam (plus ecoli itd). Vse ostalo je že mimo. Živina je dobila žig vse ostalo je zgodovina.

132552 ::

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

bedak_res je izjavil:

Kt da bi vas ubil jest manj mesa...


Itak da ne. Samo moras vedeti, da so v debati, ne samo jedci, ampak je marsikdo tudi kmet, ki mu to nacne zasluzek.

A mislis, da poslusamo "men nou nben govoru" od mescanov? Pomisli se enkrat... ;)


Jaz pa mislim da bo kmet na boljšem. ČE bo cena visoka seveda. Po trenutnih odkupnih cenah bi bi lbedak da grem kupiti 3 prašiče in jih KVALITETNO hraniti do zakola. Zase in nekaj bližnjih ja, za prodajo pa ne, ker je trg nasičen s prepoceni sranjem. Pač meso bi moralo biti 3x vsaj dražje. Govorim za kvaliteto ki ni videla praškev in krmil ter temo do zakola, pa še tam gre vse narobe.


Tudi jaz nimam nobenih problemov s tem. Ko so kontrolirani enako kot so trgovine. Po 80 letih brez kontrole se pa marsikdo razvadi in ima svoje poglede kaj lahko servira drugim na kroznik. So trznice z robo iz Italije zelo lepo razgalile situacijo.

Tista zgoraj o uvozu, v EU prepovedanih skropiv iz balkana je resnicna.


Nikar si ne farbaj oči da so trgovine kontrolirane. Če misliš da bo kdo iz trgovine vzel vzorec in ga nesel na nalizo za vsebnost pesticidov, herbicidov in težkih kovin se motiš. Salmonela je edini sovražnik tam (plus ecoli itd). Vse ostalo je že mimo. Živina je dobila žig vse ostalo je zgodovina.


Ce inspekcija samo pride tja, so bolj kontrolirane kot 99% slovenskih kmetij.

Citiram se:

132552 je izjavil:

Dejstvo pa je, da imamo veliko premalo inspekcij, na vseh podrocjih. To bi morali nujno okrepiti, in to zelo konkretno. V narodu goljufov pomaga samo palica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

Nikonja ::

Po meni je edina rešitev omejitev proizvodnje in uvoza mesa, daš neko določeno vrednost in to je to, pol pa če želiš več meso bo vse dražje in dražje. Drugega načina ni, ker je folk zdj navajen nabijat stejke, piščanca, čevape vsak dan in to kaj im Golob, EU, papa.... pove jih ne bo odvrnilo od tega. Boli ji đoni, ampak če bo stejk naenkrat 30 eur namesto 10 pol pa bo moogoče kakšna rižotka ok za kosilo.
Pa ja nič strahu, bomo preživeli tudi če samo 3krat na teden pojemo meso...

Unilseptij ::

Sem zagrizen mesojedec in ga bom verjetno jedel dokler bom ziv. Takle ocitno podhranjen osebek, kot je nas vrli predsednik vlade, mi ne more soliti pameti o zdravi prehrani. Poleg tega imamo v Sloveniji naravne pogoje za neko okoljsko vzrdzno zivinorejo, drugace kot recimo v afriski puscavi ali indijski dzungli, in v luci samooskrbe in samozadostnosti bi morali to tradicijo negovati.

AMPAK... dejstvo je, da intenzivna zivinoreja nesorazmerno onesnazuje okolje ter obremenjuje vodne vire in kmetijske povrsine, ki bi bile drugace namenjene poljscinam za prehrano ljudi. Dejetvo je, da nikoli nismo pojedli toliko mesa kot danes. In dejstvo je, da premier govori samo o zmanjsanju uzivanja mesa, ne po o popolnem prenehanju. In tako kot pri kajenju, locevanju odpadkov in kar je se podobnih iniciativ, se na zacetku vedno pojavi odpor, ki pa ga najlazje obvladamo z mislijo na bodoce rodove. Jasno nihce ne pricakuje radikalnih sprememb cez noc, mislim pa, da je vseeno dobro, da se clovek zaveda, da je v tistem polkilskem steaku, ki ga dobi na mizo, posredno skritih 1000+ litrov porabljene vode, 100+ kil krme, ter ne vem koliko generiranih toplogrednih plinov... stevilke so bolj ali manj iz glave, naj kdo popravi, ce se prevec motim. In to je dobro vedeti ter morda to vedenje privzgojiti tudi nasim otrokom, ce ze sami ne moremo/nocemo storiti kaj dosti... ker sprememba kulture vedno zahteva cas in se zares obnese sele pri generacijah, ki prihajajo, ce obstaja solidna strategija in volja, da to storimo.

132552 ::

Unilseptij je izjavil:

Sem zagrizen mesojedec in ga bom verjetno jedel dokler bom ziv. Takle ocitno podhranjen osebek, kot je nas vrli predsednik vlade, mi ne more soliti pameti o zdravi prehrani.


Ravno on ti jo lahko. :) In zgleduj se po njem, da ne bos zdravstva obremenjeval.

bedak_res ::

feryz je izjavil:

bedak_res je izjavil:

Kt da bi vas ubil jest manj mesa...
Poudarek na MANJ. Odraslo človeško telo je na obrok zmožno sprocesirat tam nekje 30g proteinov, vse ostalo rata preprosto drek. Potem pa preračunajte koliko mesa na obrok je to, za piščanca vam povem.. 100g SUROVIH piščančjih prsi. Problem folka je, da na obrok vase zbašejo pol kile mesa.
Omejite se na 100g mesa na obrok kar je en majhen tanek zrezek in ne bo nobenih problemov pa če jeste meso 3x na dan vsak dan.
V bistvu zelo pretiravaš. Predvidevam, da nisi še odrasel.
1x tedensko 200 gramov mesa (kar je nek normalen obrok) je preko glave.
Vse ostalo se spremeni v drek.

Da ne bo pomote. Sem zagrižen mesojedec. Ga pa jem nekje 2x do 3x mesečno. Odvisno od praznikov, obiskov in podobno. Doma ga ne konzumiram.
Zanimivo je tudi, da sem ravnokar preživel 4 dneve v Rimu in nekako ni naneslo, da bi dal vase karkoli mesnega. Pač tako nanese, ni da bi se sekiral.


Ne predvidevaj več, ti ne ratuje.
Drugač pa pohvalno da ne ješ mesa vsak dan, tudi jaz ga ne in če bi nas bilo več bi bil problem precej manjši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bedak_res ()

132552 ::

Unilseptij je izjavil:

je vseeno dobro, da se clovek zaveda, da je v tistem polkilskem steaku, ki ga dobi na mizo, posredno skritih 1000+ litrov porabljene vode, 100+ kil krme, ter ne vem koliko generiranih toplogrednih plinov... stevilke so bolj ali manj iz glave, naj kdo popravi, ce se prevec motim.


Tega je poln internet, prvi zadetek:

shark_nm ::

132552 je izjavil:

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

bedak_res je izjavil:

Kt da bi vas ubil jest manj mesa...


Itak da ne. Samo moras vedeti, da so v debati, ne samo jedci, ampak je marsikdo tudi kmet, ki mu to nacne zasluzek.

A mislis, da poslusamo "men nou nben govoru" od mescanov? Pomisli se enkrat... ;)


Jaz pa mislim da bo kmet na boljšem. ČE bo cena visoka seveda. Po trenutnih odkupnih cenah bi bi lbedak da grem kupiti 3 prašiče in jih KVALITETNO hraniti do zakola. Zase in nekaj bližnjih ja, za prodajo pa ne, ker je trg nasičen s prepoceni sranjem. Pač meso bi moralo biti 3x vsaj dražje. Govorim za kvaliteto ki ni videla praškev in krmil ter temo do zakola, pa še tam gre vse narobe.


Tudi jaz nimam nobenih problemov s tem. Ko so kontrolirani enako kot so trgovine. Po 80 letih brez kontrole se pa marsikdo razvadi in ima svoje poglede kaj lahko servira drugim na kroznik. So trznice z robo iz Italije zelo lepo razgalile situacijo.

Tista zgoraj o uvozu, v EU prepovedanih skropiv iz balkana je resnicna.


Nikar si ne farbaj oči da so trgovine kontrolirane. Če misliš da bo kdo iz trgovine vzel vzorec in ga nesel na nalizo za vsebnost pesticidov, herbicidov in težkih kovin se motiš. Salmonela je edini sovražnik tam (plus ecoli itd). Vse ostalo je že mimo. Živina je dobila žig vse ostalo je zgodovina.


Ce inspekcija samo pride tja, so bolj kontrolirane kot 99% slovenskih kmetij.

Citiram se:

132552 je izjavil:

Dejstvo pa je, da imamo veliko premalo inspekcij, na vseh podrocjih. To bi morali nujno okrepiti, in to zelo konkretno. V narodu goljufov pomaga samo palica.


Tebe naj ne skrbijo slovenski kmetje ker če kupuješ v trgovinah boš moral bolje se informirati o nadzorih v Romuji, Bulgariji, na Madžarskem...

132552 ::

shark_nm je izjavil:

Tebe naj ne skrbijo slovenski kmetje ker če kupuješ v trgovinah boš moral bolje se informirati o nadzorih v Romuji, Bulgariji, na Madžarskem...


Ne kupujem v takih trgovinah, jaz kupujem samo v trgovinah, ki jih osebno poznam in jim zaupam (pun intended) :))

Pa bi raje kupoval pri kmetih. Problem je samo, da te nategnejo. Enkrat vecje cene za isto kvaliteto, kot ga dobim iz Romunije, Bolgarije ali Madzarske pa ne mislim placevati. Ceprav vem, da bo vsak govedorejec tule rekel, da temu ni tako, mi bo enako povedal tudi vsak Romunski/Bolgarski/Madzarski govedorejec. Tistega enega na miljon, ki je drugacen pa ne mislim jemati za povprecje. Pa ce ne drugega, je tudi teh v ostalih drzavah vec.

Vem, da se radi slepimo ampak smo popolnoma enako sranje kot oni. Vse ostalo je spet marketing.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

shark_nm ::

Ne vem koliko si v prehranski industriji, jaz imam vpogled v gostinstvo in verjemi da je precejšnja razlika ali je meso iz MIR-a ali od lokalnega kmeta (kjer je bil zakol po regelcih in prodaja zakonita, ne govorim o Stricu Jazbecu iz rovt ki kolje na črno). Textura, okus in smama peka je dan in noč prema uvozu. Ker vedi da ta uvoz ki pride do nas ni 1. klasa, daleč od tega... Naša prva klasa gre ponavadi gor. In še enkrat poudarjam, mali kmetje te bodo nategnili samo s tem da boš plačal več, kar je tudi prav. Je vredno več. Predgovor pravi "ne moreš imeti ofce i novce".

PS: Nihče ne pravi da moraš zaviti do prvega kmeta ki ima 200 krav. Poišči si majhno družinsko kmetijo (še so med nami) in tam kupuj. Tam kjer jaz dobim meso zvem ime živali in sem jo videl že vsaj 6x pred zakolom ko sem šel po zelenjavo. Zdaj če misliš, da stric gre za vikend v bosno po antibiotike za kravo se motiš. Fora je da njegovim 5 krav je pač zdravih, ker imajo pogoje. Jih ni 100 v štalibrez sonca in pitano s sranjem. Samo nekaj pa je veš. Ko grem od njega z mesom mu fliknem 50 eur po vrhu. In s tem upam da bo rentabilen in me še zalagal. Ko pa takih več ne bo in bodo samo še velikani, potem bo pa pizdarija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

132552 ::

Daj prosim brisi citate, je zoprno listat.

shark_nm je izjavil:

Ne vem koliko si v prehranski industriji, jaz imam vpogled v gostinstvo in verjemi da je precejšnja razlika ali je meso iz MIR-a ali od lokalnega kmeta (kjer je bil zakol po regelcih in prodaja zakonita, ne govorim o Stricu Jazbecu iz rovt ki kolje na črno). Textura, okus in smama peka je dan in noč prema uvozu. Ker vedi da ta uvoz ki pride do nas ni 1. klasa, daleč od tega... Naša prva klasa gre ponavadi gor. In še enkrat poudarjam, mali kmetje te bodo nategnili samo s tem da boš plačal več, kar je tudi prav. Je vredno več. Predgovor pravi "ne moreš imeti ofce i novce".


No vidis, meni se pa ne zdi vredno vec. Zdi se mi ena in isto sranje, razlika je samo, da ne kupim mesa na razprodaji.

Mislim, da se nisva razumela. Ni problem v ceni. Problem je v istem sranju za visjo ceno. In absolutno ne mislim delati izleta za tistih dvakrat ko jem meso na mesec.

Gostinci pa verjamem, da kot vecji odjemalci dobijo posebno ponudbo, brez dvoma. In dobijo tudi kaksen kobe beef, ki ga na trgovinskih policah se nisem zasledil.

Ampak spet, to niso klasicni slovenski gostinci. So velike izjeme, kaksni so pa obicajni gostinci, je pa pop-tv delal raziskavo pred casom skupaj z inspekcijskimi nadzori.

Klasicen bo kupil najcenejse meso in spacal skupaj cim vecjega dunajca/zrezek. Ker na to narod pada. Ce bo malo plesniv, ga bo opral, crvi so pa tako ali tako samo dodatne beljakovine, spestas in zalijes z jajci in dobtinicami, pa se nic ne pozna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

ales85 ::

Nikonja je izjavil:

moogoče kakšna rižotka ok za kosilo.

A piščančja? :D

132552 ::

ales85 je izjavil:

Nikonja je izjavil:

moogoče kakšna rižotka ok za kosilo.

A piščančja? :D

Zakaj bi pa uniceval riz? Rizota je pa ena od jedi, v katero bi zadnjo dal meso. Imas toliko boljsih receptov, da je to prav greh.

ales85 ::

brbr21 je izjavil:

Ravnokar na VAL202 dober prispevek o mesu in prehrani nasploh.
https://val202.rtvslo.si/podkast/vroci-...

Oni so še posebej pametni ja.
Na svetu je x število živali, ki se gojijo za prehrano. Poleg tega pa je na svetu še x število rib, ki se gojijo za prehrano

Jaz sem pa vseskozi mislil, da so ribe alge :))

shark_nm ::

To je največji problem ker se nekaterim NE ZDI RAZLIKA in ne bo plačal več. In potem tisti ki so prodajali zaprejo vrata oziroma imajo meso samo še zase. Potem je pa JOK kako je vse zanič. Gostinci po večini kupujejo sranje, sploh če se bavijo z malicami, tam ko so cene prave je pa druga zgodba in spet jok kako dragi meniji... V trgovini ne boš našel kvalitete pa če je razprodaja ali pa ne. In če bi rad naredil test sploh ni težko. Naredi piknik povabi 10 ljudi in kupi 5 različnih piščancev. Random kmet, nekdo ki ti ga je nekdo priporočal, FB ponudba domačih piščancev al nekaj in ene tri iz različnih trgovin oz. tukaj bo bolj različni proizvajalci ala PIVKA, PTUJ ... Pa stestiraj. Tam kjer je kvaliteta meso ne bo samo letelo iz kosti ampak bo čvrsto na kosti, meso stehtaj pred in po peki (pogoje za peko imaš vedno iste in velikosti mesa podobne) boš videl koliko vode je šlo iz industrijskih piščancev ven. In tukaj govorimo razliko pri živali ki je najbolj usrana in pitana z največjih šrotom. Piščanec ki se ne more premikati, samo sedi in je. Pa ni važno od koga boš kupil bo isto. PA se že tukaj poznajo razlike. Koliko se lahko pozna pristop vzreje pri 500kg živali pa si lahko samo predstavljaš.

kvaliteta se plača. Še vedno je bilo tako in vedno bo. Če milsiš da si dobil kvaliteto ceneje se samo farbaš.

ales85 ::

132552 je izjavil:

ales85 je izjavil:

Nikonja je izjavil:

moogoče kakšna rižotka ok za kosilo.

A piščančja? :D

Zakaj bi pa uniceval riz? Rizota je pa ena od jedi, v katero bi zadnjo dal meso. Imas toliko boljsih receptov, da je to prav greh.

Zato, ker se s tem prav nič ne uniči riž. Si pač zagriženec svoje vrste, ki ne pusti drugega pogleda, uživaj v tem. Nekako takšne sorte kot vegani, ko pravijo, kako bolj raznoliko hrano lahko naredijo vegansko. Očitno nihče od teh, ki to trdijo, ne pomisli, da lahko v hrano dodaš tudi nekaj mesa, pa imaš še več variacij. Pa ga ni potrebno dodati vsakič.

Čeprav sem pozabil, ti vse veš in ti imaš vse prav, samo po tvojem okusu bo dobra rižota.

132552 ::

shark_nm je izjavil:

To je največji problem ker se nekaterim NE ZDI RAZLIKA in ne bo plačal več. In potem tisti ki so prodajali zaprejo vrata oziroma imajo meso samo še zase. Potem je pa JOK kako je vse zanič. Gostinci po večini kupujejo sranje, sploh če se bavijo z malicami, tam ko so cene prave je pa druga zgodba in spet jok kako dragi meniji... V trgovini ne boš našel kvalitete pa če je razprodaja ali pa ne. In če bi rad naredil test sploh ni težko. Naredi piknik povabi 10 ljudi in kupi 5 različnih piščancev. Random kmet, nekdo ki ti ga je nekdo priporočal, FB ponudba domačih piščancev al nekaj in ene tri iz različnih trgovin oz. tukaj bo bolj različni proizvajalci ala PIVKA, PTUJ ... Pa stestiraj. Tam kjer je kvaliteta meso ne bo samo letelo iz kosti ampak bo čvrsto na kosti, meso stehtaj pred in po peki (pogoje za peko imaš vedno iste in velikosti mesa podobne) boš videl koliko vode je šlo iz industrijskih piščancev ven. In tukaj govorimo razliko pri živali ki je najbolj usrana in pitana z največjih šrotom. Piščanec ki se ne more premikati, samo sedi in je. Pa ni važno od koga boš kupil bo isto. PA se že tukaj poznajo razlike. Koliko se lahko pozna pristop vzreje pri 500kg živali pa si lahko samo predstavljaš.

kvaliteta se plača. Še vedno je bilo tako in vedno bo. Če milsiš da si dobil kvaliteto ceneje se samo farbaš.


Kolega, se enkrat, za tistih 2x na mesec, ko jem meso, bom ze poskrbel, da predvsem ne bo piscanec, skoda prezvekovanja. S kmetijami se pa ne bom ukvarjal, ker niso zaupanja vredne. Lahko razlagas na dolgo in siroko, kako ima eden boljse meso od drugega, okus pac ni vse, pred leti je bila afera z antifrizom v vinu in vse stranke so ga hvalile. Na kemijske analize pa mesa pac ne bom vlacil, sem premajhen porabnik, da bi imelo smisel, zato bom lepo preprosto zaupal, da je celotna veriga opravila svoje. Ce se bo izkazala za nezaupanja vredna, bom meso preprosto izkljucil iz prehrane. Problem resen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

Oberyn ::

"Mislim, da moramo porabiti manj mesa."

Na podlagi te izjave lahko predpostavim, da obstaja skupina ljudi, ki je človeka pooblastila, da jih zastopa na področju njihovih prehranjevalnih navad. Poved je izražena v množini, zato je to primerna predpostavka. To je torej v redu, naj pač porabijo manj mesa, njihova odločitev. Jaz človeka nisem pooblastil, da me zastopa na področju moje osebne prehrane, zato me ne zastopa in se me zadeva ne tiče. Čeprav teh ljudi ne poznam, jih podpiram v njihovem plemenitem namenu. Upam, da so že danes korenito zmanjšali svojo osebno porabo mesa - čemu bi sicer sploh gobezdali okrog tega?

shark_nm ::

132552 je izjavil:


Kolega, se enkrat, za tistih 2x na mesec, ko jem meso, bom ze poskrbel, da predvsem ne bo piscanec, skoda prezvekovanja. S kmetijami se pa ne bom ukvarjal, ker niso zaupanja vredne. Lahko razlagas na dolgo in siroko, kako ima eden boljse meso od drugega, okus pac ni vse, pred leti je bila afera z antifrizom v vinu in vse stranke so ga hvalile. Na kemijske analize pa mesa pac ne bom vlacil.


Pa zakaj prej nisi napisal koliko ga sploh poješ, se ne bi toliko sekiral :) Dokler ne vidiš kako poteka vzreja ti ne more biti jasno... pač. Zaupanja ni nihče vreden. Vsak si ga mora pridobiti. Na tebi pa je ali boš gradil zaupanje in ga tudi plačal, ali pa pač mainstream kupil na polici. Nikar mi ne zameri samo rad bi te omehčal glede mnenja da so vsi isti. Po tem receptu bi bili vsi samski, ker so vse ženske iste. Sonja v študencu me je prevarala in tako je povsod. Niso zaupanja vredne ;)

132552 ::

Oberyn je izjavil:

"Mislim, da moramo porabiti manj mesa."

Na podlagi te izjave lahko predpostavim, da obstaja skupina ljudi, ki je človeka pooblastila, da jih zastopa na področju njihovih prehranjevalnih navad. Poved je izražena v množini, zato je to primerna predpostavka. To je torej v redu, naj pač porabijo manj mesa, njihova odločitev. Jaz človeka nisem pooblastil, da me zastopa na področju moje osebne prehrane, zato me ne zastopa in se me zadeva ne tiče. Čeprav teh ljudi ne poznam, jih podpiram v njihovem plemenitem namenu. Upam, da so že danes korenito zmanjšali svojo osebno porabo mesa - čemu bi sicer sploh gobezdali okrog tega?


Narobe predpostavljas. To je bila njegova izjava, da misli, da moramo porabiti manj mesa. In tisti, ki se ne strinja (pa ce bo to sam naredil ali ne) je hudo nerazgledan, zato se ni za cuditi, da je potem politicna opozicija, ki jo v vecini sestavljajo taksni ali drugacni rejci mesa, zagnala vik in krik ter nalozila, da bo prepovedal meso (kar je cisto sranje). In zdaj pretepamo njihovega slamnatega moza.

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:


Kolega, se enkrat, za tistih 2x na mesec, ko jem meso, bom ze poskrbel, da predvsem ne bo piscanec, skoda prezvekovanja. S kmetijami se pa ne bom ukvarjal, ker niso zaupanja vredne. Lahko razlagas na dolgo in siroko, kako ima eden boljse meso od drugega, okus pac ni vse, pred leti je bila afera z antifrizom v vinu in vse stranke so ga hvalile. Na kemijske analize pa mesa pac ne bom vlacil.


Pa zakaj prej nisi napisal koliko ga sploh poješ, se ne bi toliko sekiral :) Dokler ne vidiš kako poteka vzreja ti ne more biti jasno... pač. Zaupanja ni nihče vreden. Vsak si ga mora pridobiti. Na tebi pa je ali boš gradil zaupanje in ga tudi plačal, ali pa pač mainstream kupil na polici. Nikar mi ne zameri samo rad bi te omehčal glede mnenja da so vsi isti. Po tem receptu bi bili vsi samski, ker so vse ženske iste. Sonja v študencu me je prevarala in tako je povsod. Niso zaupanja vredne ;)


Zakaj bi se sekiral? Zaradi mene lahko ljudje zeblje jedo, edina moja postavka je, da te bo kmet prej nategnil kot trgovina, ker nad njim ni nobene kontrole, dokler gre za crni trg. Ko pa enkrat kontrola je, gre to meso v tujino, ali pa moras takega z reflektorjem pri belem dnevu iskati po rovtah. Ergo, nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

shark_nm ::

Oberyn je izjavil:

"Mislim, da moramo porabiti manj mesa."

Na podlagi te izjave lahko predpostavim, da obstaja skupina ljudi, ki je človeka pooblastila, da jih zastopa na področju njihovih prehranjevalnih navad. Poved je izražena v množini, zato je to primerna predpostavka. To je torej v redu, naj pač porabijo manj mesa, njihova odločitev. Jaz človeka nisem pooblastil, da me zastopa na področju moje osebne prehrane, zato me ne zastopa in se me zadeva ne tiče. Čeprav teh ljudi ne poznam, jih podpiram v njihovem plemenitem namenu. Upam, da so že danes korenito zmanjšali svojo osebno porabo mesa - čemu bi sicer sploh gobezdali okrog tega?


Ti si človeka pooblastil (volitve) da bo skrbel za tvoje zdravje in tvoje dobro. In če poješ veliko tega mesa (ki je vse drugo prej kot meso) ti škoduje zdravju. Potrjeno z raziskavami. In v skrbi za tvoej zdravje bo meso 3x dražje i ndel tega denarja gre za zdravstvo ko bo prišlo do težav. Enako kot pri cigaretah. Saj ti nihče ne pravi da NE KADI. Samo plačaš in karavana gre dalje.

132552 ::

shark_nm je izjavil:

Oberyn je izjavil:

"Mislim, da moramo porabiti manj mesa."

Na podlagi te izjave lahko predpostavim, da obstaja skupina ljudi, ki je človeka pooblastila, da jih zastopa na področju njihovih prehranjevalnih navad. Poved je izražena v množini, zato je to primerna predpostavka. To je torej v redu, naj pač porabijo manj mesa, njihova odločitev. Jaz človeka nisem pooblastil, da me zastopa na področju moje osebne prehrane, zato me ne zastopa in se me zadeva ne tiče. Čeprav teh ljudi ne poznam, jih podpiram v njihovem plemenitem namenu. Upam, da so že danes korenito zmanjšali svojo osebno porabo mesa - čemu bi sicer sploh gobezdali okrog tega?


Ti si človeka pooblastil (volitve) da bo skrbel za tvoje zdravje in tvoje dobro. In če poješ veliko tega mesa (ki je vse drugo prej kot meso) ti škoduje zdravju. Potrjeno z raziskavami. In v skrbi za tvoej zdravje bo meso 3x dražje i ndel tega denarja gre za zdravstvo ko bo prišlo do težav. Enako kot pri cigaretah. Saj ti nihče ne pravi da NE KADI. Samo plačaš in karavana gre dalje.


Ja in? Saj naj bo 3x drazje. In preverjeno v nulo. V cem je problem? Pozdravljam kaj takega (ceprav on tega ni izjavil), pozdravljam tvojo pobudo.

Zakaj bi nekaj, kar je prehrambeno popolnoma stran metanje resourcov in je dejansko kobilicarska industrija izcrpavanja narave bilo poceni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 132552 ()

shark_nm ::

132552 je izjavil:

Zakaj bi se sekiral? Zaradi mene lahko ljudje zeblje jedo, edina moja postavka je, da te bo kmet prej nategnil kot trgovina, ker nad njim ni nobene kontrole, dokler gre za crni trg. Ko pa enkrat kontrola je, gre to meso v tujino, ali pa moras takega z reflektorjem pri belem dnevu iskati po rovtah. Ergo, nima smisla.


Ista oseba pride narediti veterinarski pregled k tebi domov kakor gre v klavnico na anhovem. Samo s to razliko da je pri tebi porabil eno uro za pregled, v anhovem pa 30 minut. Tako da verjemi da v trgovini je precej manj kontrole. Masa dela svoje. Ali misliš da gre veterinar do vsake svinje posebej ko iam na dan 200 komadov za odpis. Še nobena stvar ki se dela na masi ni bila kvalitetna. Edino pasulj pa golaž, a še to tam do 300 litrov. In nihče ni govoril o črnem trgu, samo o tem ali je nekdo gor spravil 500 krav ali 5 krav in jih potem predelal v meso. Že sama statistika ti poda odgovor kje je večja verjetnost da dobiš bolno kravo... Aja če te pa skrbi za herbicide in pesticide, pa pozabi da masovci sploh pomislijo na to.

132552 ::

shark_nm je izjavil:

132552 je izjavil:

Zakaj bi se sekiral? Zaradi mene lahko ljudje zeblje jedo, edina moja postavka je, da te bo kmet prej nategnil kot trgovina, ker nad njim ni nobene kontrole, dokler gre za crni trg. Ko pa enkrat kontrola je, gre to meso v tujino, ali pa moras takega z reflektorjem pri belem dnevu iskati po rovtah. Ergo, nima smisla.


Ista oseba pride narediti veterinarski pregled k tebi domov kakor gre v klavnico na anhovem. Samo s to razliko da je pri tebi porabil eno uro za pregled, v anhovem pa 30 minut. Tako da verjemi da v trgovini je precej manj kontrole. Masa dela svoje. Ali misliš da gre veterinar do vsake svinje posebej ko iam na dan 200 komadov za odpis. Še nobena stvar ki se dela na masi ni bila kvalitetna. Edino pasulj pa golaž, a še to tam do 300 litrov. In nihče ni govoril o črnem trgu, samo o tem ali je nekdo gor spravil 500 krav ali 5 krav in jih potem predelal v meso. Že sama statistika ti poda odgovor kje je večja verjetnost da dobiš bolno kravo... Aja če te pa skrbi za herbicide in pesticide, pa pozabi da masovci sploh pomislijo na to.


Seveda, govori se o idealnem primeru na eni strani in katastrofalnem primeru na drugi. Zanemari se, da imajo trgovske verige svoje laboratorije za preverjanje kvalitete, da bo v primeru inspekcijskega nadzora, nekaj takega hudo udarilo po zepu vodstvo, po drugi strani pa kmetu ne bo nic. In na koncu bo njegovo meso, preverjeno, spet prislo v trgovinske verige.

fikus_ ::

gruntfürmich je izjavil:

ales85 je izjavil:

V domačih salamah praviloma ni neke kemije. Vsaj tam, kjer sem jih jaz do sedaj delal/dobil/kupil.
ravno v 'domačih' zadevah je največ svinjarije. ker povprečen slovenski kmetavz je največji izmeček človeštva, in bi nategnil vsakega za lasten profit.
njegovo znanje predelave hrane bazira na 'zadosti dobro', da se ne zastrupi in da si napolni želodec. samo golo preživetje in nič drugih kulinaričnih užitkov.


Kaj je grunt..., si ostal brez grunta in so se ti kmetje zamerili, zato v vseh temah, kjer malo diši po kmetiji, pljuvaš čez kmete na polno?!

PS Lahko si misliš kar hočeš o domačih pridelkih/izdelkih narejenih na kmetiji, to imaš pravico, imaš pravico ne kupovati direktno pri kmetih. Nimaš pa pravice vseh dajati v isti koš.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

shark_nm ::

132552 je izjavil:

Zakaj bi nekaj, kar je prehrambeno popolnoma stran metanje resourcov in je dejansko kobilicarska industrija izcrpavanja narave bilo poceni?


Seveda tega ni izjavil, ker bo kmečki upor. Do tega je treba priti. Žabo se počasi kuha. KAko naj jaz dediju dopovem da njegova govedina stane 3x več penzjon pa isti. O tem se bo mlelo ene 5 let, pol bodo pa prišle smernice (kakor smo jih dobili 90ih s prehransko piramido, če se spomniš. Ugani kdo je plačal za to piramido največ da se jo sprejme. Kellogs če se ne motim. Največji proizvajalec žitaric in njenih produktov), po smernicah pa reforme v smislu carbon tax. In ko bo maldian mlatial hamburgarje v MC kjer bodo insekti pa se itak ne bo opazilo. Bo šlo počasi naprej. Največji problem pa je v samem startu. Obdelava zemlje, prekopavanje, živali v staji itd... Zakaj pa misliš da vse kmete držijo gor s subvencijami in sredstvi? Da jih imajo v šahu, ko bodo spremembe se izvedejo na hitro. Lojz pač en bo dobil več subvencije za 100 glav krav ampak lahko dobil pol manj subvencij za 5 hektarjev ajde. Zdaj ej pa na njemu ali bo bil mesarsko vojno ali pač šel na ajdo in 5 krav zase. In mogoče končno videl kakšna kvaliteta se da dobit od mesa ko jih ni več 200 v štali.

132552 ::

shark_nm je izjavil:

Lojz pač en bo dobil več subvencije za 100 glav krav ampak lahko dobil pol manj subvencij za 5 hektarjev ajde. Zdaj ej pa na njemu ali bo bil mesarsko vojno ali pač šel na ajdo in 5 krav zase. In mogoče končno videl kakšna kvaliteta se da dobit od mesa ko jih ni več 200 v štali.


Ja, nic narobe. Ergo mesa se poje prevec in zaradi tega se ga proizvede prevec, kar skupaj s pohlepom privede do 200 glav v zanemarjeni stali.

shark_nm ::

132552 je izjavil:

Seveda, govori se o idealnem primeru na eni strani in katastrofalnem primeru na drugi. Zanemari se, da imajo trgovske verige svoje laboratorije za preverjanje kvalitete, da bo v primeru inspekcijskega nadzora, nekaj takega hudo udarilo po zepu vodstvo, po drugi strani pa kmetu ne bo nic. In na koncu bo njegovo meso, preverjeno, spet prislo v trgovinske verige.


Trgovina nič ne preverja, zato so bili že drugi pred njim. Zato je sledljivost. Trgovina je zavarvana. Lahko ti dam primer: Zastrupitev v restavraciji (tuna v solati). Zastrupili so se 3 ali celo 4 inšpektorji (ironično kaj). Vsi v bolnice, odpoved jetr itd... Skratka pizdarija. Pridejo kolegi poberejo vzorce in na piksni najdejo majhno udrtino. Gostines ni bil več kriv ampak je šlo naprej na dobavitelja. Samo tukaj se bo vse ustavilo ker ni dokaza kdo je poškodoval piksno da je zrak prišel not. AMpak želim ti povedati da je restavracija bila zavarovana pa so prededlovalci in pripravljalci, kaj šele ena trgovina ki samo preproda stvari. Edina odgovornost ki jo imajo oni je da nekdo ne pade po tleh pa da ni table pazi drsi. Še zavajanje kupcev jim ni več tabu kot včasih.

scipascapa ::

Dosti mesa pride iz Srbije, je več kot pol ceneje. In to nam servirajo po gostilnah, 100%.

BlaY0 ::

Mato989 je izjavil:


Največ goriva prehrani ukinitev neumnih CPP ukrepov in predpisov... Da demonstriram... cesta regionalka zvečer ob 22:00 20 km, bi se lahko peljal večino časa 80km/h ampak ker je CPP nastavljen GLUPO in zahteva iz 70 ali 90 na 50 pri vsakem prehodu, avtobusni za šolarje, potem pride en moron ki to upošteva in non stop bremzaš ali spuščaš gas in nato spet dodajaš gas.

A imaš ti možgane in oči ki so povezane z njimi? V takem primeru voziš 65 in ko vidiš znak za 50 daš nogo z gasa. To je vse. Če je kdo pred tabo ki non-stop bremza in pospešuje ga spustiš malo naprej, da še tebi ni treba bremzat zaradi njega in je stvar rešena.

BlaY0 ::

Dejstvo je, da s pridelava samo rastlinske hrane za ljudi okolje obremenjujemo manj kot s pridelavo rastlinske hrane za ljudi + pridelavo rastlinske hrane za živali + pridelava živali za hrano ljudi. Evolucijsko smo na nivoju, kjer je naše telo prilagojeno mešani prehrani s tem da meso jemo enkrat na teden. Dejansko nismo prilagojeni na uživanje mesa vsak dan in tudi če vsi od danes naprej jemo meso vsak dan, še nadaljnih 100 ali 200 tisoč let ne bomo prilagojeni na to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Oberyn ::

shark_nm je izjavil:

Ti si človeka pooblastil (volitve) da bo skrbel za tvoje zdravje in tvoje dobro.

Ne, tu se motiš. Človek je na volitvah kandidiral s svojim političnim programom in pooblastil sem ga izključno za točke tega programa. Od katerih se ni dotaknil še niti ene, tako mimogrede. Izven tega programa me ne zastopa v ničemer. Za svoje zdravje skrbim sam in mi gre v redu. Pojem natančno toliko mesa, kolikor ga moj organizem potrebuje za normalno funkcioniranje. Glede na totalno razgradnjo zdravstvenega sistema v zadnjem letu (jasno na desetletje podlage) ni ravno videti, da bi zbor ministrov (= služabnikov naroda) kaj prida skrbel za moje zdravje. Čisto mimogrede, marketi so do stropa polni pijač z vsebnostjo sladkorja ene 50% in alkohola in hrane, sestavljene v glavnem iz sladkorja in ogabnih cigaret in ostalih strupov, tule se bomo spotikali pa glih ob meso? No, jaz ne. Meni je to smešno. Meso je totalno na dnu spiska po škodljivosti od vse hrane, ki jo imamo na voljo. Pejd enkrat v Hofer in se zamisli, 60% polic napolnjujejo šumeče vrečke z nerazpoznavno vsebino, ostalo pa plastenke z gosto raztopino sladkorja. Kaj če bi začeli čistiti bolj pri vrhu?

WizzardOfOZ ::

BlaY0 je izjavil:

Dejstvo je, da s pridelava samo rastlinske hrane za ljudi okolje obremenjujemo manj kot s pridelavo rastlinske hrane za ljudi + pridelavo rastlinske hrane za živali + pridelava živali za hrano ljudi. Evolucijsko smo na nivoju, kjer je naše telo prilagojeno mešani prehrani s tem da meso jemo enkrat na teden. Dejansko nismo prilagojeni na uživanje mesa vsak dan in tudi če vsi od danes naprej jemo meso vsak dan, še nadaljnih 100 ali 200 tisoč let ne bomo prilagojeni na to.


Prilagojeni smo za jest vse. Pozimi več mesa, poleti več zelenjave in sadja, ker je to sveže.

Da bi bil pa samo za en dan na teden prilagojen na meso, pa ne gre. Ali si prilagojen za jesti meso, ali pa nisi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

BigWhale ::

njyngs je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Pa saj to z uzivanjem manj mesa je povsem smisleno. Recimo, da en dan v tednu ne bi jedli mesa, na primer v petek. Potem bi ta dan lahko se nekako drugace poimenovali. Lahko bi mu rekla, ugibam zdej mal, postni petek.

Ne morem verjet, da je Golob prvi, ki se je to spomnil. Genialno, tip res obvlada!

Tako. Dajmo še pol uvest postni vikend - brez sladkarij, alkohola in cigaret. Mamo že preveč ljudi, ki obremenjujejo zdravstveni sistem zarad posledic debelosti, ciroze jeter in 100 oblik raka na dihalih.


Ej ne vem kaj vse bi lahko uvedli ampak postni petek je nekaj standardnega in pravzaprav zapovedanega v eni knjigi, katero bojda bere ful velik ljudi. Zakaj se noben ne zgraza nad tistim zapovedanim postnim petkom?

BlaY0 ::

WizzardOfOZ je izjavil:


Da bi bil pa samo za en dan na teden prilagojen na meso, pa ne gre. Ali si prilagojen za jesti meso, ali pa nisi.

A si ti že kdaj slišal za povprečje pa mediano in podobne termine? Jasno da nismo prilagojeni za jesti meso samo ob sredah. Moj point je, da tako ali tako nismo prilagojeni za žretje mesa vsak dan, torej ga ne rabimo žreti vsak dan. Razen seveda če bi se rad prilagodil na to, samo za to boš nucal ene 200.000 let.

BigWhale je izjavil:

Zakaj se noben ne zgraza nad tistim zapovedanim postnim petkom?

Zanimivo ane. Ljudje se v tem primeru bolj zanašajo na "človekove pravice", ki jih ta knjiga sploh ne obravnava :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

shark_nm ::

Oberyn je izjavil:

shark_nm je izjavil:

Ti si človeka pooblastil (volitve) da bo skrbel za tvoje zdravje in tvoje dobro.

Ne, tu se motiš. Človek je na volitvah kandidiral s svojim političnim programom in pooblastil sem ga izključno za točke tega programa. Od katerih se ni dotaknil še niti ene, tako mimogrede. Izven tega programa me ne zastopa v ničemer. Za svoje zdravje skrbim sam in mi gre v redu. Pojem natančno toliko mesa, kolikor ga moj organizem potrebuje za normalno funkcioniranje. Glede na totalno razgradnjo zdravstvenega sistema v zadnjem letu (jasno na desetletje podlage) ni ravno videti, da bi zbor ministrov (= služabnikov naroda) kaj prida skrbel za moje zdravje. Čisto mimogrede, marketi so do stropa polni pijač z vsebnostjo sladkorja ene 50% in alkohola in hrane, sestavljene v glavnem iz sladkorja in ogabnih cigaret in ostalih strupov, tule se bomo spotikali pa glih ob meso? No, jaz ne. Meni je to smešno. Meso je totalno na dnu spiska po škodljivosti od vse hrane, ki jo imamo na voljo. Pejd enkrat v Hofer in se zamisli, 60% polic napolnjujejo šumeče vrečke z nerazpoznavno vsebino, ostalo pa plastenke z gosto raztopino sladkorja. Kaj če bi začeli čistiti bolj pri vrhu?


Hja tukaj gre za bolj kompleksno stvar kakor samo tvoje in moje zdravje direktno. Moraš vedeti da je okoljski vpliv za tisto šumečo vrečko precej manjši kakor za kilo mesa ki sta kalorično tam tam. Jebi ga. Kmetijstvo je šlo v napačno smer takoj ko so predstavili umetna gnojila... Saj če bi Kekci še vedno pasli krave in bi to meso končalo na jedilniku bi bilo vse ok. Ko pa se mora pokuriti par tisoč litrov nafte in porabiti še enkrat toliko vode, pa se sploh še nismo dotaknili zdravil in razkužil in ostalih traparij... Vidiš to bo povod. Prevelik vtis na okolje. In to pride stric z avionom iz Švice v LJ prišepniti golobnjaku na uho. In ne skrbi, kdor koli bi končal na sedežu bi isto trobil in isto ganjal. Predvolilne točke so samo za ovčice.

BlaY0 ::

shark_nm je izjavil:


Kmetijstvo je šlo v napačno smer takoj ko so predstavili umetna gnojila... Saj če bi Kekci še vedno pasli krave in bi to meso končalo na jedilniku bi bilo vse ok. Ko pa se mora pokuriti par tisoč litrov nafte in porabiti še enkrat toliko vode, pa se sploh še nismo dotaknili zdravil in razkužil in ostalih traparij...

Saj če bomo prešaltali samo na rastlinsko hrano se glede pesticidov in fungicidov ne bo nič spremenilo. Vedno bodo prisotni, razen če gremo nazaj h koreninam in vsak svoj "bio" krompir goji in ročno pobira koloradske hrošče, ter poje lepe pesmice bramorjem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

shark_nm ::

WizzardOfOZ je izjavil:



Da bi bil pa samo za en dan na teden prilagojen na meso, pa ne gre. Ali si prilagojen za jesti meso, ali pa nisi.


Če gremo z evolucijsko foro gremo do konca. Meso uživamo 2,5 milijona let, od tega zadnjih pa vpaliva 5000 let jemo meso ki smo ga vzgojili. Prej pa samo kar se je ujelo. Sedaj če ti misliš da je lovec bil 90% uspešen od nekdaj in je bilo meso na meniju ko si si ga zahotel se motiš. Torej če gremo tako kakor smo prilagojeni potem, bo meso verjetno še manjkrat kakor enkrat na meniju. Lahko pa vzameš palico in gorjačo in greš v gozd. Javi mi koliko mesa boš ujel in ga porazdelil za cel teden. Prilagojeni smo tudi za prehranjevanje z mrhovino in drekom, pa smo ga spustili iz jedilnika. Da boš vedel, zakaj ti sir ki smrdi po dreku tako dobro gre po grlu :D

shark_nm ::

BlaY0 je izjavil:

shark_nm je izjavil:


Kmetijstvo je šlo v napačno smer takoj ko so predstavili umetna gnojila... Saj če bi Kekci še vedno pasli krave in bi to meso končalo na jedilniku bi bilo vse ok. Ko pa se mora pokuriti par tisoč litrov nafte in porabiti še enkrat toliko vode, pa se sploh še nismo dotaknili zdravil in razkužil in ostalih traparij...

Saj če bomo prešaltali samo na rastlinsko hrano se glede pesticidov in fungicidov ne bo nič spremenilo. Vedno bodo prisotni, razen če gremo nazaj h koreninam in vsak svoj "bio" krompir goji in ročno pobira koloradske hrošče, ter poje lepe pesmice bramorjem...


Si prepričan? Kaj pa če ti povem da če bi opustili hranjenje živali bi potrebovali 75% manj prostora za gojenje rastlin kot krme? manj kot je masovke manj je potrebe po škropivih. Torej bi bila zmanjšana poraba CIDOV sigurno preko 80%. Kar je kar napredek če mene vprašaš. Ostalih 20% pa lažje zreduciraš s pravili in zakoni. Sicer pa mislim da bodo pač prej ljudje prišli do vsaj malo zdrave pameti in nehali škropit ko majmuni. Kakor vidim, je moj oče Boomer zadnji zdihljaj te prakse. Pač sprani so bili iz strani korporacij. NPK in škropiva drugače bo lakota! Informacij pa nikjer, medtem ko danes greš na YT in vidiš mojstra na Japonskem z drekom dela tak krompir ko ga ti lahko samo sanjaš.

BigWhale ::

Bloomberg je imel en odlicen clanek o uporabi povrsine v ZDA. In velika vecina povrsine ZDA se uporablja za zivinorejo. Prav tako se vecina obdelovalnih povrsin uporablja krmo zivalim in ne za pridelavo hrane za ljudi. V Evropi so pa stvari precej podobne.

Clanek je sicer se vedno prisoten ampak je za paywallom, zgleda da je Bloomberg zaklenil vse stare stvari.
https://www.bloomberg.com/graphics/2018...

132552 ::

shark_nm je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

shark_nm je izjavil:


Kmetijstvo je šlo v napačno smer takoj ko so predstavili umetna gnojila... Saj če bi Kekci še vedno pasli krave in bi to meso končalo na jedilniku bi bilo vse ok. Ko pa se mora pokuriti par tisoč litrov nafte in porabiti še enkrat toliko vode, pa se sploh še nismo dotaknili zdravil in razkužil in ostalih traparij...

Saj če bomo prešaltali samo na rastlinsko hrano se glede pesticidov in fungicidov ne bo nič spremenilo. Vedno bodo prisotni, razen če gremo nazaj h koreninam in vsak svoj "bio" krompir goji in ročno pobira koloradske hrošče, ter poje lepe pesmice bramorjem...


Si prepričan? Kaj pa če ti povem da če bi opustili hranjenje živali bi potrebovali 75% manj prostora za gojenje rastlin kot krme? manj kot je masovke manj je potrebe po škropivih. Torej bi bila zmanjšana poraba CIDOV sigurno preko 80%. Kar je kar napredek če mene vprašaš. Ostalih 20% pa lažje zreduciraš s pravili in zakoni. Sicer pa mislim da bodo pač prej ljudje prišli do vsaj malo zdrave pameti in nehali škropit ko majmuni. Kakor vidim, je moj oče Boomer zadnji zdihljaj te prakse. Pač sprani so bili iz strani korporacij. NPK in škropiva drugače bo lakota! Informacij pa nikjer, medtem ko danes greš na YT in vidiš mojstra na Japonskem z drekom dela tak krompir ko ga ti lahko samo sanjaš.


Dejansko je tocno to najbolj noro. Da vecino obdelovane zemlje zapravimo zato, da delamo meso.

shark_nm je izjavil:

medtem ko danes greš na YT in vidiš mojstra na Japonskem z drekom dela tak krompir


Link? Nimam njive imam pa kar dosti vrta... :))

BlaY0 ::

shark_nm je izjavil:


Si prepričan? Kaj pa če ti povem da če bi opustili hranjenje živali bi potrebovali 75% manj prostora za gojenje rastlin kot krme? manj kot je masovke manj je potrebe po škropivih.

Bila bi zmanjšana, to definitivno drži kar sem že zgoraj omenil, nisem pa čisto siguren da za toliko. V končni fazi bi bilo treba precejšen del teh polj na katerih sedaj raste hrana za živino uporabiti za hrano za ljudi. In ljudje smo malce bolj izbirčni in ne jemo samo koruze, tako da bi bil "izplen" na Ha kar se tega tiče že tako ali tako manjši. Druga varianta je gensko spremenjena rastlinska hrana za ljudi, ki bi kljubovala vsem nevšečnostim kot so škodljivci, bolezni, mraz, vročina, whatnot. Tudi slednje veliki večini ljudi ni ravno všeč, vsi bi jedli bio, vendar bio ne zraste tako hitro, zanj rabiš večje površine predvsem pa več ljudi za pridelavo, od tu pomislek in varianta back to the roots. In ja majstr goji krompir z drekom, torej vsak more bit svoj majstr in si vzgojih krompir iz svojega dreka, ker karkoli drugega pripelje v masovko in masovka pripelje v zlorabe fitofarmacevtskih pripravkov in drugih nekonvencionalnih "pripomočkov".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

BigWhale ::

Sej lahko izracunas kje bi bili. Na leto se poje X kg govedine in X kg svinjine. Vzames povprecno kaloricno vrednost ene krave in enga prasica in izracunas kolk kcal je to in potem pogledas kolk je to krompirja, koruze in drugih strocnic. A rastejo vse te rastline tam kjer se pase zivina? Ne vse in ne povsod, nekaj bi bilo sigurno izgube.

Vsekako bi pa bilo manj obremenjujoce za okolje kot je sedaj.

shark_nm ::

132552 je izjavil:

Link? Nimam njive imam pa kar dosti vrta... :))


Malo pogooglaj Jadam Korean farming method. Tole mi2 z ženo sva lani začela uveljavljat, letos bodo vidni prvi rezultati ;) Javim

m0LN4r ::

gruntfürmich je izjavil:

111111111111 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

najbolj mi gre na jetra:
-slovenski kmetavzarji, ki polivajo svojo gnojšnico bilokdaj in zastrupljajo zemljo, zrak in vodo;
-slovenski kmetavzarji, ki samo jamrajo kako jim gre slabo, ne znajo pa saditi nič drugega kot koruzo, ki je za hrano živali in nič drugega;
-slovenski kmetavzarji, ki še vedno privezujejo živino in tako živi v nehumanih pogojih v tistih malih smrdljivih štalah.
če takšni kmetavzarji propadejo v sloveniji, bo vesolje hvaležno!

POzabil si modern farme, kjer slovenski kmetavzarji nimajo nič zraven, ti pa kupuješ meso v Lidlu, po super ceni. :D

moderne farme predelujejo drek v metan, vodo ločujejo iz dreka, živina se pase zunaj... ni da ni.

m0LN4r je izjavil:

Priviligiranci, aristokrati ipd. bodo pac jedli meso, se znjim nazirali. Plebejci pa na zito in strocnice.
Vse je pravilno.
Mi plebejci moramo pojest manj oz. cricke zmesane z perutnino, da bodo ostali lahko jedli vec kvalitetnega mesa.

slovenčeki ste res totalno zabiti. ne dojamete ama baš ništa. golob nekaj omeni in kmetavzi že v luftu.

nobeden ti ne bo prepovedoval jesti meso.

samo poskrbeti je treba, da živali živijo humano in da se ne onesnažuje narava z živinorejo. samo to je potrebno. ampak slovenček kaj takega ne zmore dojeti v svoji zaplankanosti...

Zivali ne rabijo ziveti humano, niso humansi, ampak zivali.
Jesus no, emocionalnisteprevec press
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

shark_nm ::

BigWhale je izjavil:

Sej lahko izracunas kje bi bili. Na leto se poje X kg govedine in X kg svinjine. Vzames povprecno kaloricno vrednost ene krave in enga prasica in izracunas kolk kcal je to in potem pogledas kolk je to krompirja, koruze in drugih strocnic. A rastejo vse te rastline tam kjer se pase zivina? Ne vse in ne povsod, nekaj bi bilo sigurno izgube.

Vsekako bi pa bilo manj obremenjujoce za okolje kot je sedaj.


Precej manj obremenjujoče. Pač živali bi se morale zunaj pasti in bi jim mroali samo seliti. Edino sustainably pa soil generative metoda. Vse ostalo je že mimo. To je isto kot pti palstenki vode. "It takes up to 3-7 litres of water and one litre of oil to produce one litre of bottled water."

BlaY0 je izjavil:

shark_nm je izjavil:


Si prepričan? Kaj pa če ti povem da če bi opustili hranjenje živali bi potrebovali 75% manj prostora za gojenje rastlin kot krme? manj kot je masovke manj je potrebe po škropivih.

Bila bi zmanjšana, to definitivno drži kar sem že zgoraj omenil, nisem pa čisto siguren da za toliko. V končni fazi bi bilo treba precejšen del teh polj na katerih sedaj raste hrana za živino uporabiti za hrano za ljudi. In ljudje smo malce bolj izbirčni in ne jemo samo koruze, tako da bi bil "izplen" na Ha kar se tega tiče že tako ali tako manjši. Druga varianta je gensko spremenjena rastlinska hrana za ljudi, ki bi kljubovala vsem nevšečnostim kot so škodljivci, bolezni, mraz, vročina, whatnot. Tudi slednje veliki večini ljudi ni ravno všeč, vsi bi jedli bio, vendar bio ne zraste tako hitro, zanj rabiš večje površine predvsem pa več ljudi za pridelavo, od tu pomislek in varianta back to the roots. In ja majstr goji krompir z drekom, torej vsak more bit svoj majstr in si vzgojih krompir iz svojega dreka, ker karkoli drugega pripelje v masovko in masovka pripelje v zlorabe fitofarmacevtskih pripravkov in drugih nekonvencionalnih "pripomočkov".


S pravim pristopom imaš enak ali večji pridelek brez Fito pripravkov. Če te zanima kaj več na to temo predlagam Jadam Korean farming, permaculture farming, regenerative farming in soil building. Vsi farmerji ki so presedlali na te metode imajo precej večji izplen in najbolj pomembno raznolikost! Če pač ni krompirja tisto leto se ne sekira ker ima 4 druge pridelke ki jih bo lahko prodal. Medtem ko včasih je bil odvisen on ene monokulture

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

ales85 ::

shark_nm je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:



Da bi bil pa samo za en dan na teden prilagojen na meso, pa ne gre. Ali si prilagojen za jesti meso, ali pa nisi.


Če gremo z evolucijsko foro gremo do konca. Meso uživamo 2,5 milijona let, od tega zadnjih pa vpaliva 5000 let jemo meso ki smo ga vzgojili. Prej pa samo kar se je ujelo. Sedaj če ti misliš da je lovec bil 90% uspešen od nekdaj in je bilo meso na meniju ko si si ga zahotel se motiš. Torej če gremo tako kakor smo prilagojeni potem, bo meso verjetno še manjkrat kakor enkrat na meniju. Lahko pa vzameš palico in gorjačo in greš v gozd. Javi mi koliko mesa boš ujel in ga porazdelil za cel teden. Prilagojeni smo tudi za prehranjevanje z mrhovino in drekom, pa smo ga spustili iz jedilnika. Da boš vedel, zakaj ti sir ki smrdi po dreku tako dobro gre po grlu :D

Od zacetka najbrz ne, kasneje pa, ko so se naucili in dobili boljsa orodja/orozje.
Se danes so plemena, ki samo lovijo in jedo meso prakticno vsak dan, ali pa vsaj 80%.

shark_nm ::

m0LN4r je izjavil:

Zivali ne rabijo ziveti humano, niso humansi, ampak zivali.
Jesus no, emocionalnisteprevec press
Kaj pa pomeni humano? A to ko v Indiji serjejo povsod pa jih živi 10 na 8m2 ali v Pakistanu ko premetavajo smeti in iščejo kaj za prodat? Humano živimo samo mi priviligiranci vse ostalo v živalskih pogojih če je temu tako. Saj ne trdim, da rabi žival humane pogoje, samo osnove: Da ne leži v sranju in scalini, da vidi sonce, da ima svež zrak, pitno vodo, dovlj prostora in zdravo hrano. Ampak to je pač preveč za ljudi kot si ti ki je sam važno da je kila mesa po 5 eur in misliš da je to ko malo potegne okus svinjine da pač taka mora bit svnjina. Ko boš enkrat probal tako ki se ne valja po lastni scalini boš videl da ni tako. Jaz domačo svinjsko mast lahko uporabljam za peko pazi piškotov! Ker nič en potegne po "svinjini" pa da te vidim kako to narediš z mastjo iz trgovine. Srečno! Veš kaj je skrivnost? Žival je živela v humanih pogojih :D

ales85 je izjavil:

Od zacetka najbrz ne, kasneje pa, ko so se naucili in dobili boljsa orodja/orozje.
Se danes so plemena, ki samo lovijo in jedo meso prakticno vsak dan, ali pa vsaj 80%.


Od začetka? KAsneje? Se pravi zadnjih 250.000 let kar nanese zadnja desetina časa od kar jemo meso ;) Seveda v najbolj bogatih okoljih tipa Amazonija in Borneo še danes predstavlja meso glavnino. Pa poudari še to da to niso samo zrezki od kopitarjev in divje svinje ampak prej glodavci, kače, opice, ptice...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

BlaY0 ::

shark_nm je izjavil:


S pravim pristopom imaš enak ali večji pridelek brez Fito pripravkov. Če te zanima kaj več na to temo predlagam Jadam Korean farming, permaculture farming, regenerative farming in soil building. Vsi farmerji ki so presedlali na te metode imajo precej večji izplen in najbolj pomembno raznolikost! Če pač ni krompirja tisto leto se ne sekira ker ima 4 druge pridelke ki jih bo lahko prodal. Medtem ko včasih je bil odvisen on ene monokulture

Meni jesti sezonsko ni prav noben problem, samo jaz sem "čudak". Večina jih nuca svež avokado ali papajo tukaj in zdaj. Torej bistveno večji izplen lahko dosežeš samo, če povečaš število ljudi, ki se bodo s tem ukvarjali, to ti pa potem bistveno dvigne ceno hrane, ker je vse vezano na lokalno okolje, lokalne plače so pa "drage". No, dalo bi se tudi z manj ampak veliko težje, saj bo težko vsakega "kmeta" izobraziti še v planiranju in managementu.

ales85 je izjavil:


Se danes so plemena, ki samo lovijo in jedo meso prakticno vsak dan, ali pa vsaj 80%.

Ja, jejo, vsak dan en košček, ne požrejo vsak dan enega šnicla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

ales85 ::

shark_nm je izjavil:

Pa poudari še to da to niso samo zrezki od kopitarjev in divje svinje ampak prej glodavci, kače, opice, ptice...

Imas prav, moral bi poudariti. Prej nisem pomislil, ker jaz jem vse od a do z. Vkljucno z drobovino.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vegetarijanci in "umetno" meso (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
44457901 (2740) m0LN4r
»

Dva dni brez mesa ? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27123744 (17519) 111111111111
»

Košaki-gate (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
23625381 (15294) Mato989

Več podobnih tem