» »

Osebni finančni svetovalci/podjetja

Osebni finančni svetovalci/podjetja

gargamel32 ::

Ima kdo predvsem kakšne pozitivne izkušnje z njimi? Katerimi? Kako delujejo, koliko % jemljejo, prevzamejo tudi del rizika, itd.?

Starša sta precej mlada (52), delata in z delom ne bosta prenehala. Rešen stanovanjski problem, brez kreditov. Otroci so tudi na dobri poti, saj sta jim veliko pomagala, pa še kaj bosta. Imata pa privarčevanega in podedovanega nekaj denarja, ki sedi na banki, kar se jima zdi škoda. Govorimo o nekaj 100k eur. Del bosta sigurno porabila zase, a velik del ostaja "v zraku" in bi ga bilo zelo dobro investirati, za kar se sedaj tudi odločata. Razmišljata o kombinaciji vložitve v ETF sklade, zlato in podobno, a bi jima bilo veliko lažje, če bi za to poskrbel in svetoval dober finančni svetovalec, zato tudi sprašujem po vaših izkušnjah?

TheBlueOne ::

V teh casih je skoraj vse rizicno. Je skoraj najbolj pametno cakati razprodaje, ce bo kriza, ker ce bo krizo in bodo razprodaje, bodo izgube enormne.

Morda naj polovico pretvorito v dolarje ali kaj podobnega. Ce bodo obresti sle naprej navzgor, pa bodo tudi banke zacele placevati obresti za denar, ki je pri njih.

gruntfürmich ::

jst sem sicer pred pol leta dal del prihrankov vezovišku, ampak sumim da so mi v teh časih naredili minus. tako da bi bilo bolje denar pustiti na banki.
v času debelih krav pa bi ti znali ti finančni 'strokovnjaki' kar dobro plemenitit denar, če ti tega nisi vešč. po mojem bolje kot da sam izbiraš sklade ali ETF-je (ali pa ne...)
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Thomxy ::

Pozdrav!
Ne potrebuješ finančnega svetovalca. Le račun odprejo pri brokerju (Degiro ali Interactive Brokers), nakažejo gor denar, kupijo akumulacijski ETF (delniški svetovni ali kakšen LifeStrategy) in ob prodaji izpolnijo en obrazec.
To je vso znanje.

gargamel32 ::

Kaj pa recimo Ilirika kot ena najbolj čislanih firm pri nas kar se tiče trgovanja tako z ETF skladi, delnicami, itd.? Itak rabiš odpreti račun, da lahko trguješ, sklepam pa, da ti za višje zneske tudi svetujejo in vodijo, da ni preveč padcev oz. se portfelj primerno razdeli glede na želje. Mnogi nimajo volje ali jih je strah vse tujih online platform za trgovanje, tisoče skladov in opcij, različnih davčnih ali stroškovnih obremenitev, itd. Takim bi po moje zelo ustrezal en kanal (recimo Ilirika), preko katerega vlagajo in verjetno tudi oni svetujejo.

Thomxy ::

Aktivno vodenje je načeloma recept za slabe donose. Imeti boljše donose kot trg je dolgoročno iluzija. Vse kar lahko storiš je določiti nivo tveganja. Za pasivne vlagatelje to pomeni izključno delnice ali tudi delež v obveznicah, ki ti omili nihanja.
Če nimaš volje uporabiti tuje platforme ni pomoči. Strah pa je odveč. Skladov je res tisoče, ampak se odločiš za enega (velikega, likvidnega, itd) in si zaključil.
Opcij, ki ti broker ponuja, preprosto ne koristiš. Zato sam uporabljam Degiro, ki je bolj osnoven/enostaven kot IB. Davčne obremenitve so iste pri tujem brokerju, kakor pri Iliriki. Le da pri tujem brokerju moraš enkrat na leto sam prijaviti na davčno upravo opravljene prodaje. Vendar so te načeloma redke. Kar se pa "stroškovnih obremenitev" tiče, pa je to odličen argument za online tuje brokerje. Sam trgujem enih 5 let in sem vse skupaj plačal 24€ stroškov (pri 100+k portfelju).
LP

velikBrokoli ::

Thomxy je izjavil:

Aktivno vodenje je načeloma recept za slabe donose. Imeti boljše donose kot trg je dolgoročno iluzija. Vse kar lahko storiš je določiti nivo tveganja. Za pasivne vlagatelje to pomeni izključno delnice ali tudi delež v obveznicah, ki ti omili nihanja.
Če nimaš volje uporabiti tuje platforme ni pomoči. Strah pa je odveč. Skladov je res tisoče, ampak se odločiš za enega (velikega, likvidnega, itd) in si zaključil.
Opcij, ki ti broker ponuja, preprosto ne koristiš. Zato sam uporabljam Degiro, ki je bolj osnoven/enostaven kot IB. Davčne obremenitve so iste pri tujem brokerju, kakor pri Iliriki. Le da pri tujem brokerju moraš enkrat na leto sam prijaviti na davčno upravo opravljene prodaje. Vendar so te načeloma redke. Kar se pa "stroškovnih obremenitev" tiče, pa je to odličen argument za online tuje brokerje. Sam trgujem enih 5 let in sem vse skupaj plačal 24€ stroškov (pri 100+k portfelju).
LP


A Degiro že podpira Slovenijo? Niso nekaj časa zapirali slovenske račune?

Thomxy ::

Ker račun že imam, ne poskušam odpreti novega. Vendar sem zasledil nekje (morda celo tu), da je spet možno odpreti račun. Ne vem natanko; mislim, da je potrebno iti na specifično domeno... ".ie" morda. Poskusi pa poročaj :-)

velikBrokoli ::

Sem zadovoljen z IBKR, ne vem zakaj bi danes sploh kdorkoli uporabljal Degiro :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752182322 (5541) onka
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547145159 (9862) Thomxy
»

Vlaganje 1.000€ na mesec (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24061545 (33607) gruntfürmich

Več podobnih tem