» »

Razvoj iz junior v senior developeja

Razvoj iz junior v senior developeja

«
1
2

i33a ::

Pozdravljeni, sem mlad in ambiciozen programer (ravno zaključil s faksom). Imam že prvo redno zaposlitev s katero sem načeloma kar zadovoljen (s podjetjem sodelujem že cca. 2 leti). Trenutno delam večinoma kot backend programer s C++, Pythonom.
Ker si želim vedno bolj zanimivih in zahtevnih projektov hočem (ob tem kar se sproti naučim v službi) še dodatno napredovati kot programer.
Katera znanja se vam zdijo ključna in kako jih dobiti (knjige/coursi, ...)?
Imate kakšne nasvete za večjo produktivnost ali pa splošne nasvete, kako se iz junior programerja čimprej "razviti" v seniorja?
Najlepša hvala za vse odgovore!

kow ::

Vse kar rabis je sedeti v istem prostoru kot dobri programerji. Verjetno je problem korona in delo od doma?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

styrian ::

Začni brati knjige s te liste:

https://www.goodreads.com/shelf/show/pr...

i33a ::

@kow
V trenutni službi smo 100% remote (kar mi sicer ustreza, saj nisem iz Lj in prišparam kar nekaj časa, ki bi drugače šel za vožnjo). Tako, da sedenje v istem prostoru, kot dobri programerji ne pomaga. Sem pa z njimi v stikih na sestankih in kdaj delamo skupaj na istem delu projekta.
Ravno zato sem se odločil, da moram nekaj narediti, da pospešim svoje učenje.

@styrian
Kakšne od teh knjig še posebej priporočaš? Ali pa kako poseben vrstni red? Al je najbolje, da jih čimprej čimveč preberem? :)

styrian ::

Če začneš s Clean code boš najprej lahko prenesel novo znanje v prakso...

kow ::

Pomembno je, da beres prave zate. Ni "pravega" odgovora. Napisi v iskalnik stavke kot so:

"github awesome programming books"
"reddit must read programming"

Nekaj v smislu:

https://www.reddit.com/r/learnprogrammi...

Predvsem pa je vazno, da uzivas v programiranju. Boljse veliko slabe kode, kot analiticna paraliza. Vsaj v startu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kow ::

Imas vec tipov programerjev z razlicnimi skilli. Najboljsi programer, ki sem ga spoznal, ni bil najboljsi inzenir. Nekateri delajo boljse tudi ostale, nekateri slabsim ne zaupajo dovolj itd. Je komplicirano. Razvijanje programja je v splosnem zanimiv miks obrti, znanosti, inzenirstva, leadershipa.

Ze priblizno ves, kaj te najbolj veseli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

111111111111 ::

Poskušaj gledati celotno sliko, če se vidiš v napredovanju v trenutni firmi.
- kaj vse vsebuje aplikacija na kateri delaš
- kje so strežniki
- katera tehnologija je zadaj itd...

Temu primerno prilagodi študijsko literaturo.

Senoirji so načeloma sposobni, mentorirat, speljati projekte, debugirat, itd... dejansko boš kot pravi senoir vodil kakšno ekipo programerjev, zato kakšna literatura na temo vodenja ne bi bila švoh. Dejansko, naj me tukaj kdo popravi če se motim, je v sloveniji težko biti Senoir programer. Ponavadi si vodja projetkov in imaš še 2-3 ljudi pod sabo in smerjaš cel projekt, da pluje prav.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Smurf ::

styrian je izjavil:

Če začneš s Clean code boš najprej lahko prenesel novo znanje v prakso...

To je tudi pri meni prva knjiga, ki jo priporocam juniorjem. Potem pa mogoce The Pragmatic Programmer.

i33a ::

Najbolj me veseli razvijati in voditi razvoj nekega projekta/produkta. Nikakor nočem postati nek "code monkey", ki bo iz dneva v dan kucal neko enostavno in dolgočasno kodo.
Zavedam se, da je pri vsaki službi vsaj del dela tudi tak in da ne more biti vedno vse zanimivo. Definitivno si bom prebral tudi kakšno knjigo o vodenju, ampak se mi zdi, da bo vodenje prišlo malo kasneje. Najprej se mi mogoče zdi smiselno razviti moje znanje o programiranju, tehnologiji itd.
Nekoč bi se želel preizkusiti tudi v podjetništvu.. ampak se bom prepustil in videl, kam me bo pot zanesla.

V trenutnem podjetju gre za precej specifično zadevo (vezano na blockchain) se vidim v vlogi kjer vodim ekipo.
Ne si staviti celotne kariere in osebnega znanja na tehnologije, ki jih sedaj uporabljam(o). Produkt bo ali zelo uspešen ali pa bo šel v pozabo, kot neuspeli poizkus.
Bi bilo smiselno učenje kakšnega novega programskega jezika ali je boljše razvijati svoje znanje s knjigami, kot so Clean Code, The Pragramtic Programmer?

Imate morda kak nasvet tudi glede izboljšanja produktivnosti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: i33a ()

kow ::

Glede na cilje, noces biti res dober programer, bolj profesionalen razvijalec programske opreme. Clean code je pol dober nasvet.
Raziskovati (uciti se) nove programske jezike ne smes na silo, imo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

111111111111 ::

Se strinjam Clean Code je dober nasvet glede na napisano.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Invictus ::

To najlažje narediš z delom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Smurf ::

i33a je izjavil:


Bi bilo smiselno učenje kakšnega novega programskega jezika ali je boljše razvijati svoje znanje s knjigami, kot so Clean Code, The Pragramtic Programmer?


Definitivno raje preberi knjige in se uci zadeve, ki niso vezani na jezik. Specificen jezik je zgolj orodje s katerim si bistveno ne povecas vrednosti.

i33a ::

Najlepša hvala za vse odgovore, zakon ste! :)

@kow
Kaj je po tvojem razlika med dobrim programerjem in profesionalnim razvijalcem programske opreme?

Imate mogoče še kak nasvet kako izboljšati produktivnost?

kuall ::

zanič nasvete si dobil. branje knjig je metanje časa stran. ok mogoče jih lahko malo za razvedrilo na plaži/pred spanjem, to je pa tudi vse, kar boš odnesel od njih. branje knjig je lenarjenje. programiranje je pravo delo.
programiraj čimtežje projekte in ves čas misli na to, kako bi jih sprogramiral čimbolj hitro in kvalitetno.
če so ti projekti v trenutni firmi preveč enostavni pač prosi za težje.
če jih ne dobiš menjaj firmo.
ali pa sprogramiraj lahke code monkey projekte na brzino in potem fušaj s svojimi hobi težkimi projekti v preostalem času. če si tako dober ti bo moralo ostati veliko časa.

kakšna coding tekmovanja so tudi kr dobra ideja, če se ti da s tem ukvarjat. meni se ne da, je pa dober način, kako napredovat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Smurf ::

kuall je izjavil:

zanič nasvete si dobil. branje knjig je metanje časa stran. ok mogoče jih lahko malo za razvedrilo na plaži/pred spanjem, to je pa tudi vse, kar boš odnesel od njih. branje knjig je lenarjenje. programiranje je pravo delo.

S tem se ne morem niti priblizno strinjati. Premisljeno ucenje bo zmeraj prineslo bistveno vecji gain kot pa neko slepo ucenje. Na sreco je nasa civilizacija napredovala do te mere, da smo se naucili pisati stvari. Tako se nam ni treba uciti vec zgolj na lastnih napakah (kar je skoraj vedno precej neefektivno), ampak lahko preberemo nasvete ljudi, ki so recimo dali ze celo zivljenje izkusenj za seboj. Seveda je praksa pomembna, in tudi trdim da tako ali drugace rabis vloziti 10k ur v nek poklic, da ga obvladas, ampak vazno je tudi na kaksen nacin. Res je, da niti priblizno niso vse knjige dobre in je treba biti previden, ampak zgoraj omenjeni dve knjigi sta obe nekako zlati standard v programerskem svetu in z njima ne mores faliti.

TheBlueOne ::

To najlazje naredis z menjavo sluzbe. :D

Kaj mi lahko kdo sploh pove kje je meja med junior in senior? Ker specificno znanje sigurno ni. Izhajam iz tega, da je vecina software zadev specifivna na projekte in nihce tega ne pozna dokler ne dela na doticnih zadevah. Ce pa cufas kadre drugje pa tezko das nekoga na junior pozicijo, ker ne pozna tvoje specifike. Glede na pomanjkanje pa vedno cufas kadre od drugje, posebej seniorje.


Smurf je izjavil:

kuall je izjavil:

zanič nasvete si dobil. branje knjig je metanje časa stran. ok mogoče jih lahko malo za razvedrilo na plaži/pred spanjem, to je pa tudi vse, kar boš odnesel od njih. branje knjig je lenarjenje. programiranje je pravo delo.

S tem se ne morem niti priblizno strinjati. Premisljeno ucenje bo zmeraj prineslo bistveno vecji gain kot pa neko slepo ucenje. Na sreco je nasa civilizacija napredovala do te mere, da smo se naucili pisati stvari.


Ne verjamem, da imas prav, ker znanja je za tisoce zivljenj, ti pa se lahko prijavis na delovna mesta, ki so na voljo. Verjetnost, da konstruktivno vlagas cas je majhna. Ce pa nimas niti osnov pa je bolj pametno, da dobis sluzbo, kjer je vpogled v programe postranska zadeva. Recimo kjer sem jaz imas tehnike na terenu, katerim se pocasi razlaga tudi kodo.

Prakticno vsi, ki jih poznam in so kasneje zaceli s samoucenjem programiranja niso uspeli. Prakticno vsi, ki so s programiranjem zaceli na podjetju pa v tem delajo.

kow ::

Redno branje (pravih) knjig je verjetno ena najboljsih moznih investicij. Pa ne mislim samo na knjige o programiranju. Nikakor se ne bi strinjal, da je to metanje casa stran.
Ce pomislim na pogovore z zelo dobrimi programerji, jih je bila vecina "nacitanih". Ponavadi celo precej siroko.

"Kaj je po tvojem razlika med dobrim programerjem in profesionalnim razvijalcem programske opreme?"

Torvalds je bojda sprogramiral osnovo gita v 3 tednih. Dober profesionalni razvijalec programske opreme ne rabi (nujno) takih vescin. Razlicni problemi zahtevajo drugacne pristope in vescine. Mogoce sem se tudi slabo izrazil. Hotel sem poudariti, da je velika razlika med vescinami pri kodiranju knjiznice za kompresijo ali pri razvoju vecjih sistemov itd.

111111111111 ::

kuall je izjavil:

zanič nasvete si dobil. branje knjig je metanje časa stran. ok mogoče jih lahko malo za razvedrilo na plaži/pred spanjem, to je pa tudi vse, kar boš odnesel od njih. branje knjig je lenarjenje. programiranje je pravo delo.
programiraj čimtežje projekte in ves čas misli na to, kako bi jih sprogramiral čimbolj hitro in kvalitetno.
če so ti projekti v trenutni firmi preveč enostavni pač prosi za težje.
če jih ne dobiš menjaj firmo.
ali pa sprogramiraj lahke code monkey projekte na brzino in potem fušaj s svojimi hobi težkimi projekti v preostalem času. če si tako dober ti bo moralo ostati veliko časa.

kakšna coding tekmovanja so tudi kr dobra ideja, če se ti da s tem ukvarjat. meni se ne da, je pa dober način, kako napredovat.

Glede na to da je začetnik si lahko prihrani cel kup napak, ki jih bo odkril tekom hardcore programiranja. Splošne knjige kot so algoritmi, clean code, itd... POglabljajo razumevanje in ti dajejo določeno prednost pri hardcore projektih. In to precej.

Se pa strinjam, da se lahko ob delu nauči vseh teh stvari, pač potreboval bo nekaj več časa. Tudi predavanja osnov programiranja v C, ti da eno dobro podlago kako so stvari v osnovi zgrajene in to ni zapravljanje časa.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Smurf ::

kow je izjavil:

Redno branje (pravih) knjig je verjetno ena najboljsih moznih investicij. Pa ne mislim samo na knjige o programiranju. Nikakor se ne bi strinjal, da je to metanje casa stran.
Ce pomislim na pogovore z zelo dobrimi programerji, jih je bila vecina "nacitanih". Ponavadi celo precej siroko.

Se zelo strinjam. Pogosto, v naslednjem koraku (recimo tam nekje na mid/senior nivoju) priporocam tudi kaksno knjigo iz "mehkih znanosti", ker je pri ljudeh to dostikrat njihova slepa pega. Npr. dosti ljudi je zelo dobro tehnicno podkovanih, po drugi strani pa ne znajo transparentno komunicirati in jih to vlece nazaj pri karieri.

tilen03 ::

kuall je izjavil:

zanič nasvete si dobil. branje knjig je metanje časa stran. ok mogoče jih lahko malo za razvedrilo na plaži/pred spanjem, to je pa tudi vse, kar boš odnesel od njih. branje knjig je lenarjenje. programiranje je pravo delo.

Najvec se naucis pri analizi. Podobno kot sahisti vlozijo po koncu odigrane igre cas za analizo igranja, kaj bi lahko bilo boljse, kje so napake ipd., naj tudi programer.

In v analizo se naj vlozi vec casa kot v samo programiranje - tako bos napisal vec kode, z vec kvalitete in manj casa. Pa se manjx bos obtical.

Wonder ::

Kaj pa menite o vključitvi v open-source projekte?

Smurf ::

Wonder je izjavil:

Kaj pa menite o vključitvi v open-source projekte?

Sigurno ne skodi, da imas javno objavljeno delo, ki si ga naredil. Jaz osebno sem poskusal izven delovnega casa pridobiti znanje na kaksen drug nacin kot programiranje (ker sem to ze pocel tistih 8 ur v sluzbi), ampak enim je to recimo hobi za popoldne. Veliko ljudi poznam, ki si je na tak nacin tudi zgradilo socialni network v communityu in so na podlagi tega kasneje nasli kaksno sluzbo, ki jo sicer ne bi.

kuall ::

Smurf je izjavil:

Premisljeno ucenje bo zmeraj prineslo bistveno vecji gain kot pa neko slepo ucenje.

Učenje na (težkih) primerih, ki te zanimajo, je vedno bolj učinkovito kot neko teoretično dolgočasno nabijanje. To napako delajo šole in tudi vi tukaj z nasveti. To je en vkoreninjen škodljiv mem, ki kroži med populacijo. Saj bo počasi napredovala civilizacija tudi tu.
Pa to ne pomeni, da vse sam pogruntaš. Pač se učiš iz kode od drugih programerjev. Bolje brati kodo, kar je težje in bolj učinkovito, kot knjige, kar je lažje in zapravljanje časa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

111111111111 ::

kuall je izjavil:

Učenje na (težkih) primerih, ki te zanimajo, je vedno bolj učinkovito kot neko teoretično dolgočasno nabijanje. To napako delajo šole in tudi vi tukaj z nasveti. To je en vkoreninjen škodljiv mem, ki kroži med populacijo. Saj bo počasi napredovala civilizacija tudi tu.
Pa to ne pomeni, da vse sam pogruntaš. Pač se učiš iz kode od drugih programerjev. Bolje brati kodo, kar je težje in bolj učinkovito, kot knjige, kar je lažje in zapravljanje časa.

Delno drži. Ne pa čisto. Dobro prebrati in razumeti knjigo je enako težko kot razumeti kodo. In oboje je potrebno, če hočeš posegati po nekem višjem nivoju. Nekako splošna razgledanost, da poznaš vsaj teoretične osnove algoritmov, če jih že ne potrebuješ v detajle. Enostavno pristopaš do problemov drugače, kot večina progmamerjev in to ti da prednost na trgu dela.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

user4683 ::

TheBlueOne je izjavil:


Kaj mi lahko kdo sploh pove kje je meja med junior in senior? Ker specificno znanje sigurno ni. Izhajam iz tega, da je vecina software zadev specifivna na projekte in nihce tega ne pozna dokler ne dela na doticnih zadevah. Ce pa cufas kadre drugje pa tezko das nekoga na junior pozicijo, ker ne pozna tvoje specifike. Glede na pomanjkanje pa vedno cufas kadre od drugje, posebej seniorje.

Mi imamo precej objektivno nastavljeno matriko skillsov, ki jih moraš poznati, da se premikaš med "early career engineer", "engineer", "senior engineer" in "staff engineer". Kriteriji obsegajo
- tehničnego znanje (področja, kako hitro se znajdeš, dizajniranje in arhitektura, katere dobre prakse uporabljaš)
- izvedba (načrtovanje, ocena kompleksnosti, samostojnost pri izvedbi, prioritizacija/strateško planiranje v povezavi s širšim poslovnim planom)
- timsko delo in komunikacija (komunikacija, kolaboracija znotraj ekipe in širše v podtjetju in partnerjih, mentorstvo, hiring, dokumentiranje)

Vse skupaj zastavljeno kot matrika, vsaka celica ima v parih stavkih zapisano kaj naj bi na tistem področju za tisti nivo znal. Če obkljukaš večino stvari potem napreduješ na tisti položaj. Samo tehnično znanje brez ostalih stvari ti še ne prinese višjega položaja.

Smurf ::

kuall je izjavil:


Učenje na (težkih) primerih, ki te zanimajo, je vedno bolj učinkovito kot neko teoretično dolgočasno nabijanje. To napako delajo šole in tudi vi tukaj z nasveti. To je en vkoreninjen škodljiv mem, ki kroži med populacijo. Saj bo počasi napredovala civilizacija tudi tu.
Pa to ne pomeni, da vse sam pogruntaš. Pač se učiš iz kode od drugih programerjev. Bolje brati kodo, kar je težje in bolj učinkovito, kot knjige, kar je lažje in zapravljanje časa.

Potrebujes oboje, delo v praksi in teoreticno analizo. Nekdo je dal zelo lepo primerjavo z vrhunskimi sahisti, seveda oddigrati morajo veliko iger, ampak hkrati pa namenijo tudi ogromno casa za analizo. Vsak pa ze v mladih letih prebere kar nekaj sahovskih iger. In to velja za prakticno vsa podrocja

Ucenje na podlagi kode v firmi je tako-tako. Na nek nacin se ucis iz lokalnega maksimuma, hkrati pa lahko poberes celo kaksno slabo prakso oz. antipattern. Bistveno bolje je, da se ucil dobrih praks od najboljsih strokovnjakov na svetu. Kar ti knjige omogocijo.

Pa ne me narobe razumeti, tudi s tvojo metodo lahko prides skozi zivljenje cisto z lahkoto, nenazadnje "vajenistva" obstajajo od vedno, ampak ce govorimo kako najhitreje osvojiti znanje oz. si povecati dodano vrednost, pa se bos knjigam tezko izognil.

kuall ::

po knjigah posežeš, ko je potreba za to, ne pa vnaprej. že einstein je rekel, da je čudež, da šole ne uničijo vsega veselja do učenja. vsi pozabljajo na motivacijo, ki pa je pri programiranju in povsod drugod ključna. zmaga tisti, ki je bolj zagnan/motiviran. to je prioriteta, nabit si motivacijo. zdej knjige tudi znajo nabit motivacijo ampak velikokrat te tudi zdolgočasijo, odvisno od človeka. jaz opažam, da je trenutno v svetu preveč šolanih idiotov: preveč branja knjig in premalo razmišljanja s svojo glavo.

CleanPower ::

Jaz imam en zelo dober nasvet: moraš biti čimbolj čuden, in čimvečji geek... ljudje bodo to opazili in te bodo avtomatsko povišali, ker bodo vedli, da jim itak nisi konkurenca. Prebrati moraš čimveč knjig, in imeti čimmanj prektičnih življenskih izkušenj, zato da te lahko potem s tistim denarjem, ki ga zaslužiš(to so itak gore denarja), oberejo na vseh koncih. Na tak način poganjaš gospodarstvo in skrbiš za ekonomsko zdravje družbe.

Smurf ::

kuall je izjavil:

po knjigah posežeš, ko je potreba za to, ne pa vnaprej. že einstein je rekel, da je čudež, da šole ne uničijo vsega veselja do učenja. vsi pozabljajo na motivacijo, ki pa je pri programiranju in povsod drugod ključna. zmaga tisti, ki je bolj zagnan/motiviran. to je prioriteta, nabit si motivacijo. zdej knjige tudi znajo nabit motivacijo ampak velikokrat te tudi zdolgočasijo, odvisno od človeka. jaz opažam, da je trenutno v svetu preveč šolanih idiotov: preveč branja knjig in premalo razmišljanja s svojo glavo.

Po knjigah posegas ves cas, je stalni proces tako kot je samo ucenje. Kaj ljudi motivira je lahko cisto svoja tema o kateri se lahko razpisemo, ampak naceloma to ni povezano s prebranimi knjigami ;).

kuall ::

motivacija je povezana s tem, da delaš tisto, kar te trenutno zanima, ne pa nekaj, kar je nekega profesorčka zanimalo 10 let nazaj in kar boš mogoče rabil čez 10 let.

CleanPower ::

Tako, treba je biti praktično uporaben, ne da se teoretizira v božjo mater...

Smurf ::

kuall je izjavil:

motivacija je povezana s tem, da delaš tisto, kar te trenutno zanima, ne pa nekaj, kar je nekega profesorčka zanimalo 10 let nazaj in kar boš mogoče rabil čez 10 let.

To je zelo poenostavljeno povedano. Na to temo priporocam knjigo "Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us" (priporocam na splosno ne samo kuall-u, je dobra za malce samorefleksije).

Drugace pa knjige, ki sem jih prvotno priporocal OPju resujejo njegovo trenutno problematiko, ne nekaj "kar je profesorcke" zanimalo 10 let nazaj. Mogoce je vredno, da si vzames minuto in jih vsaj preletis.

TheBlueOne ::

user4683 je izjavil:


Mi imamo precej objektivno nastavljeno matriko skillsov, ki jih moraš poznati, da se premikaš med "early career engineer", "engineer", "senior engineer" in "staff engineer". Kriteriji obsegajo
- tehničnego znanje (področja, kako hitro se znajdeš, dizajniranje in arhitektura, katere dobre prakse uporabljaš)
- izvedba (načrtovanje, ocena kompleksnosti, samostojnost pri izvedbi, prioritizacija/strateško planiranje v povezavi s širšim poslovnim planom)
- timsko delo in komunikacija (komunikacija, kolaboracija znotraj ekipe in širše v podtjetju in partnerjih, mentorstvo, hiring, dokumentiranje)

Vse skupaj zastavljeno kot matrika, vsaka celica ima v parih stavkih zapisano kaj naj bi na tistem področju za tisti nivo znal. Če obkljukaš večino stvari potem napreduješ na tisti položaj. Samo tehnično znanje brez ostalih stvari ti še ne prinese višjega položaja.



Kako potem dolocite prvo placo? Posebej kjer se ne gre za zacetnika? Ce bi jaz bil kandidat bi enostavno povedal stevilko in se pozvizgal na vase matrice.

user4683 ::

TheBlueOne je izjavil:


Kako potem dolocite prvo placo? Posebej kjer se ne gre za zacetnika? Ce bi jaz bil kandidat bi enostavno povedal stevilko in se pozvizgal na vase matrice.

Glede na nivo na katerega je bil zaposlen pred tem in na katerega se prijavlja + razgovorov na podlagi katerih poizkusiš čim bolje oceniti če res paše v ta "predalček". Če koga totalno narobe oceniš/razvrstiš ima pa itak preizkusni rok. Na kaj se ti požvižgaš je nam čisto vseeno, če pričakuješ plačo v rangu seniorja in te ne bomo ocenili za seniorja pač ne bo službe :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

kow ::

kuall je izjavil:

po knjigah posežeš, ko je potreba za to, ne pa vnaprej. že einstein je rekel, da je čudež, da šole ne uničijo vsega veselja do učenja. vsi pozabljajo na motivacijo, ki pa je pri programiranju in povsod drugod ključna. zmaga tisti, ki je bolj zagnan/motiviran. to je prioriteta, nabit si motivacijo. zdej knjige tudi znajo nabit motivacijo ampak velikokrat te tudi zdolgočasijo, odvisno od človeka. jaz opažam, da je trenutno v svetu preveč šolanih idiotov: preveč branja knjig in premalo razmišljanja s svojo glavo.


Govoris kot, da smo mu predlagali branje knjig 8h na dan. Pomembno je tudi, da ZNAS brati knjige. To je precej zahteven skill, ki se ga osvoji.

kow ::

Wonder je izjavil:

Kaj pa menite o vključitvi v open-source projekte?

Ce te dejanski projekt ne veseli, nima smisla. Ce bos naletel na kaksen projekt, kjer komaj cakas, da bi kodiral, seveda. Zaradi CV-ja, pa imo nima smisla. Izguba casa in energije.

TheBlueOne ::

user4683 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Kako potem dolocite prvo placo? Posebej kjer se ne gre za zacetnika? Ce bi jaz bil kandidat bi enostavno povedal stevilko in se pozvizgal na vase matrice.

Glede na nivo na katerega je bil zaposlen pred tem in na katerega se prijavlja + razgovorov na podlagi katerih poizkusiš čim bolje oceniti če res paše v ta "predalček". Če koga totalno narobe oceniš/razvrstiš ima pa itak preizkusni rok. Na kaj se ti požvižgaš je nam čisto vseeno, če pričakuješ plačo v rangu seniorja in te ne bomo ocenili za seniorja pač ne bo službe :)


Pa nimate tezav s pridobivanjem kadrov? Kjer sem trenutno jaz je potrebno ca. pol leta, da sploh ves priblizno pri cem si s kandidati. Kaj imate poizkusni vec kot en mesec?

user4683 ::

Ja, dobre kadre je povsod tezko dobiti (firma je Ameriska). Glede na to, da smo v 8 letih zrasli iz 0 na 200+ zaposlenih z zelo malo usipa zaposlenih, bi rekel, da hiring in sistem napredovanj stima :)

TheBlueOne ::

user4683 je izjavil:

Ja, dobre kadre je povsod tezko dobiti (firma je Ameriska). Glede na to, da smo v 8 letih zrasli iz 0 na 200+ zaposlenih z zelo malo usipa zaposlenih, bi rekel, da hiring in sistem napredovanj stima :)


Ce bi v to 100% verjel in v kakovost kadrov takoj priporocam kjer sem, da naredimo oddelek v Sloveniji. Koliko imate poizkusne dobe?

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Pa nimate tezav s pridobivanjem kadrov? Kjer sem trenutno jaz je potrebno ca. pol leta, da sploh ves priblizno pri cem si s kandidati. Kaj imate poizkusni vec kot en mesec?

Mogoce je smiselen razmislek kaj pocnete pol leta. Naceloma bi jaz pricakoval, da je stanje jasno v roku meseca.

V resnici, ce gledam svoje izkusnje, dobim odgovor ponavadi ze v roku tiste ure, ko delam intervju, izjema so tisti, ki imajo hudo tremo in zato underperformajo.

user4683 ::

Smurf je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Pa nimate tezav s pridobivanjem kadrov? Kjer sem trenutno jaz je potrebno ca. pol leta, da sploh ves priblizno pri cem si s kandidati. Kaj imate poizkusni vec kot en mesec?

Mogoce je smiselen razmislek kaj pocnete pol leta. Naceloma bi jaz pricakoval, da je stanje jasno v roku meseca.

V resnici, ce gledam svoje izkusnje, dobim odgovor ponavadi ze v roku tiste ure, ko delam intervju, izjema so tisti, ki imajo hudo tremo in zato underperformajo.

This. Se ne spomnim primera, da bi tako hudo falili z nekom med razgovori, da bi morali karkoli "popravljati" po preteku preizkusne dobe (mislim da je 3 mesece). Gre pa kandidat cez cca 4 razgovore in se na koncu precej dobro vidi ali je ali ni.

TheBlueOne ::

Jaz imam obcutek, da je v DACH radikalno vecje pomanjkanje kot v Sloveniji. Tanovi se ne trudijo tako zelo, da bi v enem mesecu kaj dosti pokazali, ker pac lahko menjajo. Interna solanja, da sploh vedo kaj se dela, bolj specificno solanja za ciste sobe, katere tehnologije se uprabljajo, kaj nudi podjetje, kako bukirati dopust itn. poje ze vec kot en mesec. Preden pridejo do same kode, ki je kompleksna je sigurno dva meseca. Potem vse od c#, do PLC, do robotov. Pac ce komu kaj ne gre se najde kaj drugega. Lahko vprasam kaj pocnete, da je to mozno? Samo codemonkeys ali se kaj drugega?

user4683 ::

Precej znana mobilna aplikacija (ios in android) + web + backend + se nekaj stvari, ki jih uporablja nekaj 10 milijonov uporabnikov. Vecina eng je dalec od code monkeyev. Tako da junior pozicij skoraj da nimamo odprtih.

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz imam obcutek, da je v DACH radikalno vecje pomanjkanje kot v Sloveniji. Tanovi se ne trudijo tako zelo, da bi v enem mesecu kaj dosti pokazali, ker pac lahko menjajo. Interna solanja, da sploh vedo kaj se dela, bolj specificno solanja za ciste sobe, katere tehnologije se uprabljajo, kaj nudi podjetje, kako bukirati dopust itn. poje ze vec kot en mesec. Preden pridejo do same kode, ki je kompleksna je sigurno dva meseca. Potem vse od c#, do PLC, do robotov. Pac ce komu kaj ne gre se najde kaj drugega. Lahko vprasam kaj pocnete, da je to mozno? Samo codemonkeys ali se kaj drugega?

Mogoce je problem, ker zapravljate cas z ucenjem domenskega znanja, namesto da bi v tistem mesecu dali tako nalogo, da izmerite kandidatov potencial/zmoznost ucenja. Osebno delam na podrocju, ki je precej zahtevno in hkrati ni ravno domena, kje najdes ogromno ljudi tako, da je potrebno precej investirati v izobrazevanje. Ampak to ne pomeni, da se ne da hitro s testirati kandidatov.

Industrija je precej siroka, vsega ne bom opisal, ker se da hitro ugotoviti podjetje. Ampak recimo sodelujemo pri razvoju avtomobilov, letal, itd. Nekaj moje kode bi moralo biti tudi na ISS-ju :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:


Mogoce je problem, ker zapravljate cas z ucenjem domenskega znanja, namesto da bi v tistem mesecu dali tako nalogo, da izmerite kandidatov potencial/zmoznost ucenja. Osebno delam na podrocju, ki je precej zahtevno in hkrati ni ravno domena, kje najdes ogromno ljudi tako, da je potrebno precej investirati v izobrazevanje. Ampak to ne pomeni, da se ne da hitro s testirati kandidatov.


Testira se jih ze, ampak pride marsikaj skozi sito. Problem je, da se realizira samo del potenciala, ker manjka kadrov. Trenutno sem v polprevodniski industriji in imamo odprtih dosti delovnih mest, vsa za nekje blizu max plac, ki se omenjajo na SloTechu, pa ni dosti pametnega in nismo dalec od Slo meje. Ne pretiravam, ce recem, da me kontaktira vsaj en headhunter ali podjetje na mesec, tako manjka kadrov v okolici. Za Slovenijo pa imam obcutek, da so delodajalci dejansko lahko izbircni.

Smurf je izjavil:

ki je precej zahtevno in hkrati ni ravno domena, kje najdes ogromno ljudi tako, da je potrebno precej investirati v izobrazevanje.


To je morda glavna razlika, da najdes dosti ljudi. Pa je to misljeno povsod ali v Sloveniji? Lahko vprasam konkretno v cem programirate, da je velik pool?

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Kontakt na mesec se mi v resnici ne zdi tako velik.

V c++.

TheBlueOne ::

Smurf je izjavil:

Kontakt na mesec se mi v resnici ne zdi tako velik.

V c++.


Pardon, teden. Kaj v Sloveniji zna dosti ljudi delati v c++, C#? Kaksne so praviloma place za tak kader? Koga dobis v Sloveniji za okoli 4000EUR bruto?

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

TheBlueOne je izjavil:


Pardon, teden. Kaj v Sloveniji zna dosti ljudi delati v c++, C#? Kaksne so praviloma place za tak kader? Koga dobis v Sloveniji za okoli 4000EUR bruto?

Hmm.. za 4k bruto dobis dobrega mid-level programerja.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali so v Sloveniji sploh še kakšni developerji? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28057677 (27274) LeQuack
»

Reševanje nalog podjetja na razgovorih? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
10614886 (8856) techfreak :)
»

Dobra vprasanja za novo delovno mesto (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8112335 (8659) Invictus
»

Vsa podjetja rabijo "seniorčke" (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713344 (10170) krneki0001

Več podobnih tem