» »

Dobra vprasanja za novo delovno mesto

Dobra vprasanja za novo delovno mesto

«
1
2

mahoni ::

Kmalu imam razgovor za novo sluzbo in ker ze nekaj let nisem menjal sluzbe, me zanima kaksna so pametna vprasanja, ki naj jih zastavim enemu delodajalcu. Pogovorajal se bom direktno z vodjo oddelka, ter s kadrovsko. Upam, da bo pogovor s kadrovsko hiter in da se bo hitro preslo na bolj tehnicno-organizacijski del, ki se tice doticnega tima.

Govorim o nekih klasicnih vprasnjih, vse ostalo si bom seveda moral sproti izmisliti, saj ne vem v katero smer bo potekal razgovor.

Okrog denarja smo se ze zmenili, tako da to ne bo tema na tem razgovoru. Bolj bi me zanimali bodoci projekti, kaksne ter kako so delovne naloge razdeljene v skupini. Tisto kar bi iz svojih "skritih" vprasanj rad izvedel je to, ali podjetje govori resnico, ko je govora o investicijah v nove tehnologije, o projektih, izobrazevanjih ali pa blefira.

Ne bi rad padel v podjetje, kjer ne bom imel natancno definirane delovne naloge, zelim da je podjetje strukurirano, da se ve kdo pije in placa, da se drzi zastavljenih ciljev itd.

Vsak nasvet je dobrodosel.

Phantomeye ::

Vprašaj jih, kaj ne želijo, da izveš o tem delovnem mestu, preden bi začel z delom.

Raindancer ::

Če so kolikor toliko dejavni na internetu (spletna stran, idr.,) potem imaš že s tega nekaj snovi, da jih malo potipaš. Bo pa odvisno tudi od tebe, koliko veš o področju.

Poglej tudi v pisarne sodelavcev, kako je kaj vzdušje, in udari z njimi kako debato, če so ravno na čik pavzi. Lahko jih tudi vprašaš, kateri so bili njihovi večji projekti zadnje čase in kaj mislijo delati dolgoročno, vsaj kar se tiče projektov. Enako vprašaš tudi za izobraževanje. Nimaš kaj okolišiti - ali ti nalijejo čistega vina ali pa blefirajo 100%. Vprašaj jih tudi, kje je njihov največji pain point kjer bi jim lahko ti pomagal ali vsaj kakšne konkretne probleme imajo, če to ni ravno najbolje zapisano v oglasu ali od koder si dobil info za razgovor.

Ali pa jih vprašaj, zakaj so se odločili ravno zate izmed vseh kandidatov - to je tudi dobra iztočnica, ker ti bodo indirektno povedali, kaj točno so imeli v mislih zate oz. kaj naj bi delal, in mogoče tudi s kom.

Dobro opravi in želim da boš uspešen v novi službi,

Raindancer

otago ::

@mahoni

Ce podjetje obljublja izobrazevanja, vprasaj kaj s tem mislijo. Katera izobrazevanja, kateri certifikati, katere konference, sejmi.

Podjetje, kjer sem zaposlen, je obljubilo izobrazevanje, ampak zadnje leto ni bilo nic od tega. Zdaj smo se odlocili, da bnomo sefom periodicno posamezno javkali za izobrazevanje. Gospodarske rasti je konec in kdor si zdaj ni izboril priboljskov, bo zdaj se slabse, vsaj za zacetnike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

mahoni ::

Phantomeye je izjavil:

Vprašaj jih, kaj ne želijo, da izveš o tem delovnem mestu, preden bi začel z delom.

Neverjamem, da bi s tem vprasanjem dalec prisel. :D Je pa na mestu, se strinjam.

imagodei ::

Kam in zakaj odhaja oseba, ki jo boš zamenjal.
- Hoc est qui sumus -

KraitPay ::

Mene osebno bi zanimalo, kdaj se bomo glede na delovne naloge, začeli pogovarjati o dohodku. Do tukaj smo vsi prijatelji, od tukaj naprej pa se ponavadi začnejo težave.
Imam namreč grenko izkušnjo, ko sem bil izbran za delovno mesto po 5tih razgovorih (v istem podjetju, z različnimi ljudmi). Na koncu zadnjega se je šele začel pogovor o želenem plačilu. Ker nismo prišli do skupnih izhodišč, sem bil neustrezen kader. Toliko energije/časa/denarja, kot sem porabil takrat, že dolgo nisem. Vsak teden vožnja + priprave na razgovor (tehnični del), poleg redne službe seveda.

Tako da se podjetij, ki ne povedo vsaj neko izhodišče, na veliko izogibam. Škoda časa in predvsem energije.

Če sem prijazen vprašam:
-Kako poteka/izgleda tipičen dan na delovnem mest
-Povejte mi o svojem večjem/pomembnejšem projektu in kakšna je vloga delovnega mesta na tem projektu
-Če so kakšna specifična znanja, da bi bil boljši kandidat za to delovno mesto, kakšna znanja bi si želeli da še imam?

Če sem slabe volje in vidim da se podjebavamo (ponavadi kadrovska):
-Kako ste se zaposlili in kako dolgo že delate na tem delovnem mestu?
-Kaj imate najraje pri svojem delu?
-Opis idealnega kandidata za to delovno mesto?
-Kako in na kakšen način se izvaja ocenjevanje novo zaposlenih. Kako vem, da sem na pravi poti?
-Kdo je najuspešnejši zaposleni in zakaj je uspešen pri svojem delu?

Se zavedam da so tudi oni samo ljudje in imajo samo slab dan, ampak eni se obnašajo kot da so vsevedi in bi te najraje pohodili; pripravi se.

Cruz ::

Mogoče vprašaj kakšne načrte imajo za prihodnost in koliko(ter na kakšen način) vlagajo v svoje zaposlene.

TheBlueOne ::

mahoni je izjavil:



Ne bi rad padel v podjetje, kjer ne bom imel natancno definirane delovne naloge, zelim da je podjetje strukurirano, da se ve kdo pije in placa, da se drzi zastavljenih ciljev itd.

Vsak nasvet je dobrodosel.


Placa na vsak nacin delodajalec. :)

Drugace ce sprasujes prevec detajlov to pove vec o tebi, kot pa bos izvedel od delodajalca. Tisti, ki jih zanima vsaka malenkost so praviloma bolj sitni, nefleksibilni, zahtevajo veliko pozornosti itn. To je tak tipicen novodobni tezak.

Ce hoces kdaj iti naprej moras prej pokazati, da se znas prilagotiti in da poves kaj je narobe, takrat, ko je kaj narobe in isces resitve. Podjetje pa pac en velik skupek dobrega in slabega in ce v naprej tezis kaj vse ti gre v nos, bos sel na zivce nadrejenim, ko bos vlekel na dan svoj predpogajan zlat standard. Potem je tista tipicna, te poslusa, nic se ne nsredi, ti ostanes kjer si, prehiti pa te nekdo, ki ni zakompliciran, ti pa jokcas, kako nic ni tako kot bi moralo biti.

T-h-o-r ::

Na razgovorih dobiš najbolj debilna vprašanja, pa vsi se igrajo to bedo. Kje se vidiš čez 5 let, povej nam nekaj o sebi, povej nam izkušnje (čeprav so že vse prebrali s CV, ki si jim ga poslal in na podlagi katerega so se odločili, da te povabijo na razgovor).

Zelo malo je bilo (pri meni) praktičnih preizkusov in testov.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

TheBlueOne ::

T-h-o-r je izjavil:

Na razgovorih dobiš najbolj debilna vprašanja, pa vsi se igrajo to bedo. Kje se vidiš čez 5 let, povej nam nekaj o sebi, povej nam izkušnje (čeprav so že vse prebrali s CV, ki si jim ga poslal in na podlagi katerega so se odločili, da te povabijo na razgovor).

Zelo malo je bilo (pri meni) praktičnih preizkusov in testov.



Tisti razgovori, ki jih imamo v vecjih korporacijah znajo biti kar pretkani. Problem je, da tocno kar znas v praksi ni tako vazno kot pa kako si psiholosko, ker tehnicnih zadev se lahko nauci vsak, ki ima potencial, verjetnost, da je tvoj skilset 100% kompatibilen med delodajalci pa je minimalna.

Gleda se od mimike, potem ko te vprasa po tem kar je v CVju se vidi kjer vidis fokus in svojo vrednost, ce ne dobesedno celotnega citiras nazaj, potem se vidi, da si malo samovsecen. :)

mahoni ::

@TheBlueOne
Odvisno do katere meje se je potrebno prilagoditi. To da me zanima kako izgleda tipicen delovni dan, kaksni so projekti, kaksni so dolgorocni plani, katera znanja bodo potrebovali v prihodnosti ter na kaksen nacin jih mislijo pri zaposlenem pridobiti, mislim da ne more biti nepravilno.

V kolikor pa to ocenijo kot negativno, potem mi je tako ali tako olajsana odlocitev.

T-h-o-r je izjavil:

Na razgovorih dobiš najbolj debilna vprašanja, pa vsi se igrajo to bedo. Kje se vidiš čez 5 let, povej nam nekaj o sebi, povej nam izkušnje (čeprav so že vse prebrali s CV, ki si jim ga poslal in na podlagi katerega so se odločili, da te povabijo na razgovor).

Zelo malo je bilo (pri meni) praktičnih preizkusov in testov.

To sprasujejo samo firme, ki so se v letu 1998. Kje se vidim cez 5 let? Jaz bi jim podal kontra vprasanje. Kje se vidite vi cez pet let? In zakljucil razgovor, ter odsel na pir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mahoni ()

TheBlueOne ::

Ja te tehnicne zadeve okoli delovnega casa, kulture nadur itn. so na vsak nacin legitimna vprasanja. Problem je, ko kandidat skozi ostala vprasanja govori bolj kaj vse mu gre pri trenutnem delodajalcu na zivce.

Pac ni pametno biti ne vem kako temeljit in pikolovski.

Zgodovina sprememb…

Smurf ::

Kje se vidis cez 5 let je mogoce butasto vprasanje za nekoga v proizvodnji katerega zivljenski nacrt je oddelati 8ur potem pa iti domov. Za nekega razvojnika pa je precej smiselno. Lahko ga sicer oblikujes tudi malce drugace, da ne izpade tako klisejevske. Ampak naceloma je precej koristno vedeti kaksne zelje/nacrte ima kandidat (ali pa ze trenutno zaposlen).

mahoni ::

TheBlueOne je izjavil:

Ja te tehnicne zadeve okoli delovnega casa, kulture nadur itn. so na vsak nacin legitimna vprasanja. Problem je, ko kandidat skozi ostala vprasanja govori bolj kaj vse mu gre pri trenutnem delodajalcu na zivce.

Pac ni pametno biti ne vem kako temeljit in pikolovski.

Po eni strani se strinjam, spet po drugi strani preiti na isto okolje tudi ni resitev in potem ponovno iskanje sluzbe, kar je na dolgi rok lahko dvorezni mec. Se strinjam, da je potrebno poiskati neko zlato sredino.

Itak bom videl v katero smer bo tekel razgovor, jaz sem samo hotel par idej pametnih vprasanj (teh sem ze nekaj zbral iz vasih odgovorov), ki bi mi lahko pomagale pri odlocitvi, seveda ce me bo delodajalec sploh hotel.

TheBlueOne ::

Bolj odvisno kaj hoces. Delodajalec bo stregel tvoje zelje v grobem in to marsikoga moti, ker je pa le povedal to in to in to....

Ce hoecs napredovati, potem moras pokazati, da imas znanje, se izpogajas za placo, ki kompenzira male nevsecnosti in pokazati sposobnost, da resujes probleme brez nekega jokcanja in realno porocas.

Ce hoces ostati tehnik zahtevas detajle, ki ti naredijo realizacijo tehnicnega aspekta bolj enostavno.

Mercier ::

In kaj je parvzaprav poanta famoznega vprašanja: kje se vidiš čez pet let? Ko rorschachov test, da pričaš gluposti, al jih dejansko zanima, em, kje se vidiš čez pet let? Tu nekje pač, malo se bom adaptiral, če se bo panoga, malo bolj bom siv. Kandidiral bom za župana?

Smurf ::

Mercier je izjavil:

In kaj je parvzaprav poanta famoznega vprašanja: kje se vidiš čez pet let? Ko rorschachov test, da pričaš gluposti, al jih dejansko zanima, em, kje se vidiš čez pet let? Tu nekje pač, malo se bom adaptiral, če se bo panoga, malo bolj bom siv. Kandidiral bom za župana?

Vidis kaksne zelje ima kandidat. Kaj mu bos mogel ponuditi v naslednjih letih, da bos zadovoljen. Eni hocejo vec prostega casa, drugi zelijo napredovati, itd.

TheBlueOne ::

Bo kar vec poant.

Jaz bi v tem iskal dve vrsti odgovora. Ali kandidat rece, da je tekom kariere ugotovil, da za tako dalec ni mogoce govoriti, kar pomeni, da je dokaj realen in direkten. Ce je postavil opasne zahteve pri recimo placi, potem bo verjetno dober performer ampak tudi labilen, verjetno bo napredoval.

Ce da neko realno pricakovano sliko v smislu, da bi se solal, potem pa odvisno od tega kaj uspe bi bil morda kaksen vodja, bi izluscil, da je popolnoma normalen povprecen zaposlen. Malo tarna, naredi kar je treba...

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Mercier je izjavil:

In kaj je parvzaprav poanta famoznega vprašanja: kje se vidiš čez pet let? Ko rorschachov test, da pričaš gluposti, al jih dejansko zanima, em, kje se vidiš čez pet let? Tu nekje pač, malo se bom adaptiral, če se bo panoga, malo bolj bom siv. Kandidiral bom za župana?
Kliše vprašanje.
Kliše odgovor na to je "V penziji". Ker bom prinesel toliko dodane vrednosti podjetju in me bo podjetje toliko plačalo.

Čeprav, po drugi strani, ni pričakovati, da bo doprinos osebe podjetju, ki sprašuje kakšna vprašanja postaviti na razgovoru, ravno velik. Prej nasprotno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

T-h-o-r ::

mahoni je izjavil:

@TheBlueOne
Odvisno do katere meje se je potrebno prilagoditi. To da me zanima kako izgleda tipicen delovni dan, kaksni so projekti, kaksni so dolgorocni plani, katera znanja bodo potrebovali v prihodnosti ter na kaksen nacin jih mislijo pri zaposlenem pridobiti, mislim da ne more biti nepravilno.

V kolikor pa to ocenijo kot negativno, potem mi je tako ali tako olajsana odlocitev.

T-h-o-r je izjavil:

Na razgovorih dobiš najbolj debilna vprašanja, pa vsi se igrajo to bedo. Kje se vidiš čez 5 let, povej nam nekaj o sebi, povej nam izkušnje (čeprav so že vse prebrali s CV, ki si jim ga poslal in na podlagi katerega so se odločili, da te povabijo na razgovor).

Zelo malo je bilo (pri meni) praktičnih preizkusov in testov.

To sprasujejo samo firme, ki so se v letu 1998. Kje se vidim cez 5 let? Jaz bi jim podal kontra vprasanje. Kje se vidite vi cez pet let? In zakljucil razgovor, ter odsel na pir.


Hja, na pir lahko greš, če imaš ta luksuz, da greš na pir, ker še imaš dovolj zaloge, da ne rabiš kmalu začeti dobivati plače na račun :D

Smurf je izjavil:

Kje se vidis cez 5 let je mogoce butasto vprasanje za nekoga v proizvodnji katerega zivljenski nacrt je oddelati 8ur potem pa iti domov. Za nekega razvojnika pa je precej smiselno. Lahko ga sicer oblikujes tudi malce drugace, da ne izpade tako klisejevske. Ampak naceloma je precej koristno vedeti kaksne zelje/nacrte ima kandidat (ali pa ze trenutno zaposlen).

Kje se vidim čez 5 let? Ne v vaši bedni firmi, ki pa ima sicer zdaj razpisano 1 mesto, ki ga bom čim prej zapustil, ko se bo odprla še kakšna opcija, ker sprašujete folk, kje se vidi čez 5 let.

ali

Na vašem delovnem mestu.
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: T-h-o-r ()

Mercier ::

Malo mi Vprašanje na histerično potegne: tole se mi je zdelo zanimivo, niti nismo še začeli ... a da vam čez eno leto odgovorim?

Smurf ::

T-h-o-r je izjavil:


Kje se vidim čez 5 let? Ne v vaši bedni firmi, ki pa ima sicer zdaj razpisano 1 mesto, ki ga bom čim prej zapustil, ko se bo odprla še kakšna opcija, ker sprašujete folk, kje se vidi čez 5 let.

ali

Na vašem delovnem mestu.

FYI do sedaj se nisem dobil nobenega od teh dveh odgovorov, res pa je da sprasujem to precej specificen (razvojno naravnan kader).

T-h-o-r ::

haha, seveda ne, ker ljudje, ki pridejo na razgovor dejansko hočejo dobiti to mezdno delo, ne pa igrati pametnjakovičev in dajati pikrih odgovorov potencialnemu šefu
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Smurf ::

T-h-o-r je izjavil:

haha, seveda ne, ker ljudje, ki pridejo na razgovor dejansko hočejo dobiti to mezdno delo, ne pa igrati pametnjakovičev in dajati pikrih odgovorov potencialnemu šefu

V resnici vecina kandidatov (in zaposlenih, ker tudi njih sprasujemo podobna vprasanja na polletnih/letnih reviewih) zna kar dobro komunicirati. To pomeni, da znajo izraziti svoj zelje in nacrte. Sej ta vprasanja so zato da je njim bolje na delovnem mestu. Na podlagi teh vprasanj jim potem potalas taksne bodoce naloge kot si jih zelijo. Na drugi strani imas pa potem ljudi, ki molcijo in kimajo (in takih v resnici noces, vsaj en na takih pozicijah), po drugi strani pa so nezadovoljni in potem v bifeju razlagajo kako majo smotanega sefa, ki ne zna brati njihovih misli.

Bwaze6 ::

Vse kar potrebuješ vedeti pred razgovorom za službo:

Likalnik ::

KraitPay je izjavil:

Mene osebno bi zanimalo, kdaj se bomo glede na delovne naloge, začeli pogovarjati o dohodku. Do tukaj smo vsi prijatelji, od tukaj naprej pa se ponavadi začnejo težave.
Imam namreč grenko izkušnjo, ko sem bil izbran za delovno mesto po 5tih razgovorih (v istem podjetju, z različnimi ljudmi). Na koncu zadnjega se je šele začel pogovor o želenem plačilu. Ker nismo prišli do skupnih izhodišč, sem bil neustrezen kader. Toliko energije/časa/denarja, kot sem porabil takrat, že dolgo nisem. Vsak teden vožnja + priprave na razgovor (tehnični del), poleg redne službe seveda.

Tako da se podjetij, ki ne povedo vsaj neko izhodišče, na veliko izogibam. Škoda časa in predvsem energije.

Če sem prijazen vprašam:
-Kako poteka/izgleda tipičen dan na delovnem mest
-Povejte mi o svojem večjem/pomembnejšem projektu in kakšna je vloga delovnega mesta na tem projektu
-Če so kakšna specifična znanja, da bi bil boljši kandidat za to delovno mesto, kakšna znanja bi si želeli da še imam?

Če sem slabe volje in vidim da se podjebavamo (ponavadi kadrovska):
-Kako ste se zaposlili in kako dolgo že delate na tem delovnem mestu?
-Kaj imate najraje pri svojem delu?
-Opis idealnega kandidata za to delovno mesto?
-Kako in na kakšen način se izvaja ocenjevanje novo zaposlenih. Kako vem, da sem na pravi poti?
-Kdo je najuspešnejši zaposleni in zakaj je uspešen pri svojem delu?

Se zavedam da so tudi oni samo ljudje in imajo samo slab dan, ampak eni se obnašajo kot da so vsevedi in bi te najraje pohodili; pripravi se.



Se strinjam...sem imel zelo podobno izkušnjo...štirikrat ali petkrat sem šel na razgovor...s tem, da so hoteli, da se že v prošnji napiše željen znesek oziroma kaj se pričakuje.
Glede na to, da so me povabili še na nadlajne štiri razgovore lahko sklepam, da je znesek vsaj približno uredu.
Uglavnem oni mene izberejo...plača pa 500€ nižja....na koncu nismo skupaj prišli....in sem jim rekel...ali ni škoda mojega in vašega časa...poleg tega ste zahtevali znesek plače....celoten razgovor je trajal več kot en mesec...vi ste brez zaposlenega še vedno...cel postopek boste morali ponoviti...a se vam izplača??
so me samo debelo gledali kaj govorim.

lp

mahoni ::

V tujini je drugace in se te stvari ze sproti napisejo v mail. Bolje tako, kot si vzemati prost dan za neke razgovore, od katerih ne bo nic.

Alien123 ::

Likalnik je izjavil:

KraitPay je izjavil:

Mene osebno bi zanimalo, kdaj se bomo glede na delovne naloge, začeli pogovarjati o dohodku. Do tukaj smo vsi prijatelji, od tukaj naprej pa se ponavadi začnejo težave.
Imam namreč grenko izkušnjo, ko sem bil izbran za delovno mesto po 5tih razgovorih (v istem podjetju, z različnimi ljudmi). Na koncu zadnjega se je šele začel pogovor o želenem plačilu. Ker nismo prišli do skupnih izhodišč, sem bil neustrezen kader. Toliko energije/časa/denarja, kot sem porabil takrat, že dolgo nisem. Vsak teden vožnja + priprave na razgovor (tehnični del), poleg redne službe seveda.

Tako da se podjetij, ki ne povedo vsaj neko izhodišče, na veliko izogibam. Škoda časa in predvsem energije.

Če sem prijazen vprašam:
-Kako poteka/izgleda tipičen dan na delovnem mest
-Povejte mi o svojem večjem/pomembnejšem projektu in kakšna je vloga delovnega mesta na tem projektu
-Če so kakšna specifična znanja, da bi bil boljši kandidat za to delovno mesto, kakšna znanja bi si želeli da še imam?

Če sem slabe volje in vidim da se podjebavamo (ponavadi kadrovska):
-Kako ste se zaposlili in kako dolgo že delate na tem delovnem mestu?
-Kaj imate najraje pri svojem delu?
-Opis idealnega kandidata za to delovno mesto?
-Kako in na kakšen način se izvaja ocenjevanje novo zaposlenih. Kako vem, da sem na pravi poti?
-Kdo je najuspešnejši zaposleni in zakaj je uspešen pri svojem delu?

Se zavedam da so tudi oni samo ljudje in imajo samo slab dan, ampak eni se obnašajo kot da so vsevedi in bi te najraje pohodili; pripravi se.



Se strinjam...sem imel zelo podobno izkušnjo...štirikrat ali petkrat sem šel na razgovor...s tem, da so hoteli, da se že v prošnji napiše željen znesek oziroma kaj se pričakuje.
Glede na to, da so me povabili še na nadlajne štiri razgovore lahko sklepam, da je znesek vsaj približno uredu.
Uglavnem oni mene izberejo...plača pa 500€ nižja....na koncu nismo skupaj prišli....in sem jim rekel...ali ni škoda mojega in vašega časa...poleg tega ste zahtevali znesek plače....celoten razgovor je trajal več kot en mesec...vi ste brez zaposlenega še vedno...cel postopek boste morali ponoviti...a se vam izplača??
so me samo debelo gledali kaj govorim.

lp


Isto pr kolegu. Se jim je pr zadnjem razgovoru samo smejal. Zakonsko bi mogla plača že bit napisana na razpisu.

rabelj5 ::

kako je z delom od doma?

Vanadium ::

Moram sam se zahvalit @Phantomeye, @imagodei in @KraitPay ter @mahoni, ki je odprl temo in na katero sem slučajno danes naletel kot naročeno. Skratka danes popoldne sem bil na razgovoru (super, da dopusta nisem rabil vzet). Bilo kar nekaj butastih vprašanj z njihove strani, seveda najboljše so tiste kje se vidite če 5 let v tej firmi, kakšen je vaš timski duh, ali ste lojalni do podjetja, ipd... potem pa pridem jaz z vprašanji končno na vrsto in sem lepo njihova vprašanja uporabil, itak da okoli plače skrivnostni v pm in na prvem razgovoru nič ne povejo, ko sem jim povedal okvirni trenutni znesek, ki ga prejemam so dobili kar kar cmok v grlu in si rečem no super iz te moke nebo kruha gremo še malo petard vržt na mizo ker se glih bliža novo leto pa jim lepo razložim:
- da za manj denarja definitivno ne grem isto količino dela delat kvečjemu manj,
- za več denarja samo kvečjemu podobno količino kot jo sedaj oziroma preferiram manj dela,
- vprašam jih kaj ne želijo, da izvem o tem delovnem mestu, preden bi začel z delom,
- kako in na kakšen način se izvaja ocenjevanje novo zaposlenih. Kako vem, da sem na pravi poti, kakšna so pogoji za horizontalno in vertikalno napredovanje,
- kdo je najuspešnejši zaposleni in zakaj je uspešen pri svojem delu,
- kam in zakaj odhaja oseba, ki jo bom zamenjal, ter kake nedokončane projekte je zapustil, ki jih bom moral rešit,
- kakšen je delovni čas glede na to, da smo ob tej uri še tukaj in se pogovarjamo,
- glede nato da pričakujete mojo lojalnost in pripadnost koliko ste vi lojalni v smislu vsako mesečne finančne podpore do zaposlenega,
.
.
.

Dejansko je bilo gledat njihove ksihte priceless sploh, ker veš da se ti nič ne mudi menjat šihta in ga menjaš kvečjemu za več keša. :))

Glede plače pa se strinjam da bi morala biti zakonsko določeno, da se zapiše minimalna bruto osnovna plača za razpisano delovno mesto v oglas v nasprotnem primeru lepo ena lepa kazen od 500EUR, dejansko koliko dopusta bi si jaz v zadnjih 5 letih prišparal če bi ta informacija bila znana...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

kuall ::

Smurf je izjavil:

Mercier je izjavil:

In kaj je parvzaprav poanta famoznega vprašanja: kje se vidiš čez pet let?

Vidis kaksne zelje ima kandidat. Kaj mu bos mogel ponuditi v naslednjih letih, da bos zadovoljen. Eni hocejo vec prostega casa, drugi zelijo napredovati, itd.


Mogel? A nisi ti rekel enkrat, da imaš zelo visok IQ? In ti izbiraš kandidate?

Poanta vprašanja, kje se vidiš čez 5 let je, ali si lojalen ali boš spizdil iz firme, ko bo prva šansa. Ker po moje traja kakšno leto, da se novozaopsleni ulaufa, preden začne firmi res prinašat dobiček. Če te sprašuje ali se vidiš v tujini rečeš, da to ni zate. Rečeš, da če te bodo vzeli ne boš menjal (boš ostal pri njih) in da boš vse drugo delo pustil, se boš posvetil samo njim. Take odgovore radi slišijo.

imagodei ::

Lojalnost firmi je precenjena. V bistvu bi se zaposleni morali zavedati, da svojo lojalnost do podjetja dobijo povrnjeno v denarju. IOW, lojalnost do podjetja je naprodaj. Je funkcija denarja.

Jebat ga, če ti nekdo ponudi več denarja za približno enak obseg dela in za podobno odgovornost, oziroma za neke druge pluse, ki jih ti v tistem trenutku iščeš in dobiš od bodočega delodajalca, potem je lojalnosti do starega delodajalca konec.

Koliko pa je povprečen delodajalec lojalen do tebe?
- Hoc est qui sumus -

Mavrik ::

Saj zato te pa vprašajo/mo kje se vidiš čez 5 let. Da je jasno, kaj hočeš in kako se te obdrži.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

kuall ::

Veliko ljudi je lojalnih. To imamo v genih. Neka firma lahko s tem veliko profitira, če prva naleti na delavca, ki je lojalen. Potem ji niti ne bo treba toliko plačevat za njega. Se splača ugotovit, ali boš zaposlil lojalnega človeka ali ne.
Če imaš na izbiro ali zaposlit lojalnega ali ne se ti bolj splača zaposlit lojalnega.

Jest npr sem precej lojalen človek.

feryz ::

Hočeš reči, da imaš slabo plačo?

kuall ::

Ja bolj slabo. Ampak plača je primerna mojim trenutnim sposobnostim. Sej bo šlo samo še gor. Raj slaba plača kot delat za kakšnega težaka. Lahko bi se izpogajal za višjo plačo, lahko bi dobil boljše plačano službo, ampak imam druge prioritete.

samotest ::

vprasaj tocno to kar te zanima,cimbolj natancno in vztrajaj, da dobis dober odgovor:
- koliko virov (denarja, clovek-dni) namenjajo novim tehnologijam
- koliko denarja,casa dobis za izobrazevanje
- po kaksnih merilih ocenjujejo tvojo uspesnost
ipd.

Ce filozofirajo, potem tega ne mores realno pricakovat.

Za dodatne dobre ideje za vorasanja zazen google.

Tear_DR0P ::

mahoni je izjavil:

Govorim o nekih klasicnih vprasnjih, vse ostalo si bom seveda moral sproti izmisliti, saj ne vem v katero smer bo potekal razgovor.


Generična vprašanja, ki me običajno zanimajo, so:
- work life balance (pod kakšnimi pogoji se jemlje dopust, delo od doma, delo na daljavo, delo izven rednih delovnih ur, ...)
- kdo bo opravil moje delo, kadar bom na bolniški ali dopustu (ker to da moram dva tedna pred dopustom delat ko zmešan, da bom na dopustu imel mir, nekako nima smisla)
- kako se ocenjuje uspešnost projekta in ko govoriš s prihodnjimi sodelavci in nadrejenimi vprašaš kako zgleda fail in kako uspeh (običajno iščem osebnostne lastnosti, ki mi povejo kako se delijo nagrade in kazni)
- katero knjigo, predavanje, izobraževanje ali konferenco mi priporočajo in zakaj (iz odgovorov hitro razbereš kaj si podjetje misli o izobraževanjih

Vprašanje je, kaj ti bodo klasična vprašanja pomagala. Ali boš iz naših predlogov in pojasnil na koncu znal razbrati ali ti oseba na drugi strani govori resnico? To je namreč največji problem vprašanja "kje se vidiš čez 5 let". Dosti ljudi to vprašanje postavi, ker je povsod zapisano kot dobro vprašanje in ne zato, ker bi dejansko vedeli kaj iščejo v odgovoru.

Najboljše odgovore boš prejel na vprašanja, ki so specifična za industrijo v kateri iščeš zaposlitev in pa za delovno mesto. Kjer si boš najlažje pomagal sam, s tvojimi izkušnjami - če se vprašaš kaj si v preteklosti pri delu imel rad in kaj si sovražil in kaj so bili neki prepoznavni kazalniki in nato vprašaš po teh rečeh.

also:
- firme ne zajebavaš če niste dober match in/ali se ti zdi da niso kompetentni
- sam moraš vedeti katera vprašanja so zate pomembna in želiš o njih govoriti na prvem razgovoru - in če ni odgovorov, lahko vedno poveš, kakšna so pričakovanja
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

holabaluza ::

Lahko povem iz moje perspektive: kadar sprasujem kandidata po nacrtih v treh/petih letih me predvsem zanimajo ambicije v smislu ali nacrtuje developer kariero ali zeli bolj v managerske vode. Kandidata tudi vprasam po izkusnjah, kljub temu da sm si prebral njegov CV. Razlog zato so seveda detajli in da se razvije debata. Neznanje ni taksna panika, clovk ne mora vsega vedet in se na vsa vprasanja pripraviti. Sem pa zelo pozoren na njegov attitude. Sem mel ze zelo arogantne kandidate in se hitro vidi, da ni dober fit za ekipo.

Kar se tice place, ponavadi kar sam vprasam kandidata kaksna so njegova pricakovanja. Ce je tu velika razlika med zahtevo in njegovim znanjem kar kmalu zakljucimo. Enako velja, ce mu ne moremo ponudit zazeljenega. Se strinam da taksne stvari je potrebno cimprej razcistit, ker drugace je skoda casa za obe strani.

Bi pa tu morda podal en nasvet: predlagajte realno kompenzacijo kakor mislite da ste vredni in ne napihujte. Delodajalci znajo sami kar dobro ocenit vaso "vrednost" na trgu glede na znanje ki ga ponujate.

Zgodovina sprememb…

MIHAc27 ::

Glede plače... Če menjam trenutno službo za boljšo, bi definitivno vprašal že v prvem razgovoru, kakšna bo, da ne zgubljam časa.
Če bi bil pa brez zaposlitve in v bistvu pripravljen delati tudi za minimalca, pa itak, lahko tudi 5-6 razgovorov prej naredimo.
Ampak za minimalca bi seveda takoj gledal za boljšo zaposlitev.

Niti slučajno pa seveda ne bi odgovoril na 'Kje boste čez 5 let' z 'Na nekem boljšem delavnem mestu v drugem podjetju z večjo plačo'.

Tudi ženska verjetno nobena ni tako neumna da bi rekla.. na porodniški. Čeprav mogoče načrtuje družino.

starfotr ::

Zelo uporabna tema.

Enkrat sem bil na enem predavanju od nekoga, ki je bil direktor slovenske podružnice znanega SW podjetja. Rekel, da pride do njega na razgoror en model in ga je on (direktor) vprašal, kje se vidi čez 10 let. In je rekel, da na njegovem stolčku, kot direktor podružnice. Mu je samo dal roko in ga zaposlil. Nato, ker je bil zelo sposoben kandidat, mu je čez nekaj let ta isti direktor, ki ga je zaposlil, uredil, da je šel v tujino in je kandidat postal v bistvu njegov šef :)

Invictus ::

Eno vprašanje, ki najbrž ne bo dobro sprejeto...

Ponavadi te vprašajo, zakaj bi te podjetje vzelo v službo. Kaj je tvoja konkurenčna prednost?

Odgovori s kontra vprašanjem, zakaj bi si ti sploh želel priti k njim... Kaj je njihova konkurenčna prednost ;).

Garantirano ne boš sprejet v službo, je pa zanimivo opazovati face :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

holabaluza ::

Invictus: legit vprasanje, jaz ponavadi odgovorim ze na zacetku razgovora preko predstavitve podjetja.

Smurf ::

Invictus je izjavil:

Eno vprašanje, ki najbrž ne bo dobro sprejeto...

Ponavadi te vprašajo, zakaj bi te podjetje vzelo v službo. Kaj je tvoja konkurenčna prednost?

Odgovori s kontra vprašanjem, zakaj bi si ti sploh želel priti k njim... Kaj je njihova konkurenčna prednost ;).

Garantirano ne boš sprejet v službo, je pa zanimivo opazovati face :)).

Zakaj? To je eno najbolj pogostih vprasanj, ki ga vprasajo intervjujanci in precej smiselno. Ne razumem zakaj nekoga ne bi zaradi tega zaposlil.

Se pa strinjam, da je problem, ce je to direktno odgovor na "zakaj bi te podjetje vzelo v sluzbo". Takega pa se res hoces izogniti.

Invictus ::

Še boljše vprašanje, ki zmede nasprotno stran, pa je

Koliko proračuna je namenjeno letni za to delovno mesto?

Na to vprašanje še nisem dobil odgovora... Vedno neka mutenja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

holabaluza ::

Invictus: IMO, ce hoces bit smart-ass si lahko, ampak ne razumem kaj bi hotel dosezt s takimi vprasanji.

Invictus ::

Da vidim, če sploh firma zna delati z denarjem in človeškimi viri.

Je pa že nekdo naredil "due diligence" za novega zaposlenega ali se ta odločitev sprejema glede na fazo lune ?!?!?!?

Tebi očitno tudi ni jasno od kje denar za tvojo plačo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c3p0 ::

Smurf je izjavil:


Zakaj? To je eno najbolj pogostih vprasanj, ki ga vprasajo intervjujanci in precej smiselno. Ne razumem zakaj nekoga ne bi zaradi tega zaposlil.


Če jih taka vprašanja offputtajo, vsaj takoj veš koliko je ura. Za podjetje, ki misli, da je delo zanje nagrada, ne bi želel delat.

holabaluza ::

Invictus je izjavil:

Da vidim, če sploh firma zna delati z denarjem in človeškimi viri.

Je pa že nekdo naredil "due diligence" za novega zaposlenega ali se ta odločitev sprejema glede na fazo lune ?!?!?!?

Tebi očitno tudi ni jasno od kje denar za tvojo plačo...


js to vprasanje prej vidim kot provokacijo. Oz. ce mislis da je podjetje tolk nesposobno ne stekam zakaj se potem prijavljas na delovno mesto.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razgovor za službo in kadrovski odnos (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20354096 (36211) Trubar
»

Smešni oglasi zavoda za zaposlovanje (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15636591 (29002) Vitez
»

'talenti' na razgovorih za službo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6111869 (8235) Isotropic
»

Razgovor za službo - info/izkušnje/mnenja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13426820 (22914) IceIceBaby

Več podobnih tem